IJmuider Courant Nieuwe bonnen. kort en bondig. Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bloem en meel no. 78 Grutterswaren nos. 76 en 77 Vleesch en vleeschwaren no. 03 De verduistering Weer hevige aanvallen op Londen 25e jiARGANG No. 285 lourens Coster, Maatschappij voor ant-Üi«gaven en Al9em Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau .jCourant: Kennemerlaan 42, ttmuiden, flflUO4' .«(11 Postgiro 310791. Alle Advertenties, fj!«tóón53U voor dit blad, worden kosteloos opgegeven en in de Kennemer Courant. opS8"0 Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 Abonnementen per week /0.12J4, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 0.60. elke regel meer 0.12 Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. Brood no. 9 tpaVENHAGE, 4 October. De secretaris- fli waarnemend hoofd van het departe- landbouw en visscherij maakt bekend, ^durende het tijdvak van Maandag 7 Octo- met Zondag 13 October a.s. de met „9" mmerde bonnen van het broodbonboekje te- recht geven op het koopen van 2500 gram of 2000 gram ander brood. Elk der - - J' «reeft derhalve recht op het koopen van m (fram roggebrood of 100 gram ander brood. !ïL°L„nen welke 13 October nog niet gebruikt roggebrood of 100 gram ander brood, pe'bonnen. October a^s. met dien verstande, dat Tullen voorts nog geldig zijn tot en met T' 1115 October a.s. met dien verstande, da' 11 14 én 15 October niet gebruikt zullen mo- IIw'ordén"voor het betrekken van brood in Jls, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 Octo- tot en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de is" genummerde bon van het algemeen Eributiebonboekje recht op het koopen van Tons tarwebloem óf tarwemeel óf roggebloem Ifro^emeel óf zelfrijzend bakmeel óf boekweit- ceel of gruttenmeel (z.g. gemengd meel). „Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 Octo- en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de 76" genummerde bon van het algemeen 3 Éributiebonboekje recht op het koopen van 250 (jam rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. "Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak ■«met „77" genummerde bon van het algemeen '1 ijstributiebonboekje recht op het koopen van 250 havermout óf havervlokken óf gort óf grut- -Gedurende het tijdvak van Maandag 7 Oc- fober tot en met Zondag 13 October a.s. geeft M der vier met „03. vleesch" gemerkte bonnen tan de vleeschkaart recht op het koopen van 100 a jram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen fleeschwaren. De met „03. worst, vleeschwaren" ■1 rémerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo- Kn van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen Ï-rclke op 13 October a.s. nog niet gebruikt zijn, ilijvcn nog geldig tot en met Zondag 20 October met dien verstande, dat zij gedurende de rak van 14 tot en met 20 October a.s. n ie t ge bruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restau- jants e.d'. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan lorden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge- ïj lookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 1 ram voor leverartikelen, tongenworst en nier- orood en 150 gram voor bloedworst, Zon onder 19.11 uur Zon op 7.47 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. De wijziging der postzegelautomaten Binnen enkele weken alle automaten weer in gebruik. - De wijziging der posttariev'en op 20 Augustus jl maakt herziening der postzegel- en briefkaart- riomaten noodig. Alleen de automaten, welke na Kl inwerpen van 3 cent twee zegels van IA cent '«eren, kunnen ongewijzigd blijven, aangezien het Srief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd sjn, niet is gewijzigd. De briefkaartautoraten, welke voortaan, na het Ewerpen van een dubbeltje, twee kaarten van 5 Km zullen leveren, zullen het eerst in de groote •:-:en binnen enkele dagen weer in gebruik wor tel gesteld. V°or den verkoop van postzegels van iy cent l te oplossing gevonden, dat deze, eveneens na «1 inwerpen van een dubbeltje een postzegel van 'd cent en een van ly2 cent leveren. De wijziging wn deze automaten is onder handen en zal ver stedelijk binnen enkele weken haar beslag heb- IH gekregen. In ieder geval zal worden getracht cn noodzakelijken termijn van buiten gebruik- ng zoo kort mogelijk te houden. Bommen op een kerkhof. Het A.N.P. meldt: Donderdagmiddag heeft de oninklijke" luchtmacht haar dappere aanvallen ^"militaire doelen in ons land voortgezet. Een tpu v^e£tuig heeft een zestal brisantbommen LJfpen °P ee|i begraafplaats bij Delft. Gelukkig der ui! geen -evenden getroffen, doch op den doo- v._ wei"d schade aangericht en werden gra- omgewoeld. jCjef-en ^en 50-jarigen schipper A. V., uit den j\.°P ^9 Juh j.l. zijn vrouw zeer ernstig M'b u -^eeft mishandeld, is voor de Bossche an drie jaar gevangenisstraf geëischt. teufe h rec^erc^e van bet bureau Adelaarsweg te til e® heeft een fietsendief, gearresteerd, die Ik ganSetje langs een perceel in de Adolf van •fcri', a^daar een rijwiel had gestolen. Ook is achterhaald en aan den eigenaar te- Een practisch Amsterdammer kwam op de gedachte zijn rijwiel wit te schilderen, opdat dit tijdens de duisternis beter zichtbaar zal zijn (Foto Pax-Holland) Leeraarsbetrekkingen voor jonge officieren. Kans op aanstelling vergroot. Rapporf^Elzinga verschenen. De Staatscourant van Donderdag bevat het rapport van de op 15 Juli j.l. ingestelde commissie- Elzinga, aan welke commissie was opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden genomen om de kans op aanstelling in de leeraars betrekking voor jonge officieren te vergrooten. In haar rapport komt de commissie tot de vol gende conclusies: 1. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen wor den bij persoonlijke geschiktheid met wachtgelders gelijkgesteld de beroepsofficieren van land- en zeemacht, die op 14 Juli 1940 nog in actieven dienst waren en die of op grond van een aan een uni versiteit of hoogeschool afgelegd examen of van een middelbare acte voor die betrekkingen bevoegd zijn, of, voor zoover het betrekkingen van leeraar in de wiskunde en de mechanica betreft, op grond van art. 89 der Middelbaar Onderwijswet bevoegd zijn en bovendien hetzij door voortgezette studie aan de Technische Hoogeschool te Delft gedurende hun diensttijd een getuigschrift van meer uitgebreide kennis hebben verworven, hetzij in het bezit zijn van het getuigschrift van, na het doorloopen van een specialen wiskundigen cursus van een jaar aan een universiteit, met goed gevolg afgelegd tentamen. 2. Voor officieren, die krachtens art. 89 der Mid delbaar-Onderwijswet bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in de wiskunde, wordt aan een of meer universiteiten een speciale cursus van een jaar ingericht ter uitbreiding en verdieping van hun ken nis, in het bijzonder met betrekking tot de grond slagen der wiskundige wetenschap en de beteekenis daarvan voor het schoolonderwijs. Aan het einde van den cursus wordt de gelegenheid gegeven om door tentamen een getuigschrift te verwerven. 3. Officieren van administratie, die aan de Ko ninklijke Militaire Academie of aan het Koninklijk Instituut voor de marine den cursus hebben ten einde gebracht, worden, indien zij dit behoeven, bij het staatsexamen Hoogere Bugerschool A, vrijge steld van ander onderzoek in alle vakken. Andere officieren, die aan de Koninklijke Militaire Aca demie of aan het Koninklijk Instituut voor de marine den cursus hebben ten einde gebracht, wor den bij het staatsexamen Hoogere Burgerschool B. vrijgesteld van nader onderzoek in alle vakken. Het rapport der commissie is door den waarne mend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs ongewijzigd aanvaard en overgenomen. Deze heeft ter uitvoering van de conclusies het vol gende bepaald: 1. De op non-activiteit gestelde beroepsofficieren moeten om op de lijst voor wachtgelders geplaatst te kunnen worden, zich aan een Nederlandsche uni versiteit gedurende een jaar als student laten in schrijven voor het volgen van de le jaars colleges in de wiskunde. 2. Deze officieren moeten aan de universiteit, waar zij zijn ingeschreven, tevens de voordrachten volgen in de didactiek van de wiskunde, indien deze voordrachten althans worden gegeven. 3. Zij moeten eveneens de voordrachten volgen van hen, aan wie onder verantwoordelijkheid van de betrokken faculteit een speciaal daarvoor inge stelde leeropdracht is verstrekt. 4. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen wor den tegelijk met de gelijkstelling van de sub. 1 be doelde officieren met wachtgelders, zoo mogelijk met ingang van 1 October 1941, bij persoonlijke ge schiktheid met wachtgelders eveneens gelijkgesteld zij, die het doctoraal examen in de wis- en natuur kundige wetenschappen met hoofdvak wiskunde hebben afgelegd, mits zij een wachttijd van twee jaren hebben. Noorderlicht driemaal te zien geweest. De invloed op het magnetisme. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de avonden van 26 September, 27 September en 1 October werd hier te lande noorderlicht waarge nomen. Aan het Meteorologisch Instituut De Bilt werden over het Poollicht van 26 September zeven berichten ontvangen en wel uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, westelijk Noord-Brabant, Rotterdam, Wasse n-aar en Ede. Over het Poollicht van 27 September kwam een bericht in nl. uit Schiermonnikoog, ter wijl over het Poollicht van 1 October elf berichten ontvangen werden uit de provinciën Friesland, Overijsel, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Hef'magnetisme was in de boven genoemde avonden het sterkst gestoord op 26 Sep tember, toen de grootste afwijking der declinatie in De Bilt 47 minuten bedroeg. In den avond van 27 September was de grootste afwijking 19 minuten en in dien van 1 October 25 minuten. Het Kerkblad der Gereformeerde Kerk te Haarlem. Mag voorloopig niet verschijnen. De uitgever van het Kerkblad, het officieele weekblad voor de Gereformeerde Kerken te Haar lem, deelt ons mede dat dit blad op last der Duit- sche autoriteiten voorloopig niet verschijnen mag. Graanteelt in werkverschaffing. Op tluincomplex in Noord-Holland zal rogge geteeld worden. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf heeft na bekomen machtiging van Ged. Staten be sloten, aldus het verslag van Ged. Staten aan de Provinciale Staten van Noord-Holland, een duincomplex van rond 200 H.A. gelegen on der Egmond-Binnen, Castricum en Heemskerk, in cultuur te brengen en geschikt te maken voor roggeteelt met het oogmerk zoowel de be langen van de werkverschaffing als die van de voedselvoorziening te dienen. De kosten van dit werk zijn geraamd op f 220.000 aan arbeidsloon, welk bedrag ten volle als overheidssubsidie door sociale zaken beschik- boor is gesteld en f 80.000 aan andere uit gaven. Laastgenoemd bedrag is door het P. W. N. en de provincie Noord-Holland ter beschikking gesteld. Thans werken bij dit object rond 400 arbei ders uit de gemeenten Heiloo, Uitgeest, Aker sloot, Limmen, Koog aan de Zaan, Krommenie, Castricum, Velsen, Beverwijk, Wormerveer en Zaandijk. Het totaal in 1939 bij de objecten van de ont ginningsmaatschappij Noord-Holland verloonde bedrag was f 516.782.45 (in 1938 f 443,135.47). Amerikaansclie garnizoenen op de Philippijnen niet versterkt. Mededeeling van minister Knox. Het D.N.B. deelt mede: De Amerikaansclie minister van marine, Knox, deelde gisteren mede dat de Ver. Staten niet voornemens zijn de eskaders in het Verre Oosten, de patrouil les op de Yangtze of de garnizoenen op de Philippijnen wegens de jongste ontwikkeling in den Stillen Oceaan te versterken. De kwes tie of het ministerie van marine met Engeland over het gebruik van Singapore onderhan delt beantwoordde Knox ontkennend. Voorts verklaarde hij dat nog geen besluit genomen is in zake een vriendsehapsreis van Ameri kaansclie vlooteenheden naar Australië en Nieuw-Zeeland. Ontginningswerken in Noord- Holland. Spoedig zal een begin worden gemaakt. Aan de memorie van toelichting tot de begrooting van het „Fonds voor ontginningswerken" voor den dienst 1941 in de provincie Noord-Holland is het volgende ontleend: Van de in het fonds voor ontginningswerken ge> storte bedragen ad totaal 675.000.is tot nu toe zeer weinig uitgegeven, doordat nog' niet kon wor den overgegaan tot uitvoering van het groote ont ginningswerk, waarvoor deze middelen in hoofd zaak waren bestemd. De ter zake met de Rijks autoriteiten gevoerde nadere onderhandelingen wettigen thans de verwachting, dat binnen niet te langen tijd met die uitvoering een begin zal wor den gemaakt. Uit het ontginningsfonds zal dan voor dit werk beschikbaar moeten worden gesteld een bedrag van 585.000 zijnde 50 pCt. van het ge raamde tekort op dit werk de arbeïdsloonen daarbij buiten beschouwing gelaten. Voorts hebben Ged. Staten in beginsel een bij drage toegezegd van 225.000 voor de ruilverkave ling van den Eilandspolder en ook deze gelden zullen uit het ontginningsfonds dienen te worden geput. Ook is nog een werk in voorbereiding de ver betering van de oostelijke ringvaart van den polder Heerhugowaard in de kosten waarvan het pro vinciaal aandeel vermoedelijk 90.000 zal bedragen. Daar voor genoemde werken reeds op een uit gave van 900.000 moet worden gerekend en ook de kosten van de verdere ontginning van de Een dracht, voor zoover niet gedekt door overheids subsidie, uit het ontginningsfonds moeten worden gefinancierd, dienen de middelen van dit fonds te worden versterkt en het is uit dien hoofde, dat Ged. Staten een tweede storting van 500.000 in dat fonds hebben voorgesteld. BROOD Bon 8 v. 30 Sept. t.m. 6 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 7 geldig t.m. 1 Oct. Bon 8 t.m. 8 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje Van 28 Sept.-25 Oct 1 K.G Suiker MEEIWAREN BON 71 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeél of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 02 vleesch van de Vleeschkaart. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 02 worst of vleesch waren" 75-150 gr. vleesch waren ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. GRUTTERSWAREN BON 76 Algem. Distributie boekje. Van 5 Oct. tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijste meel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Van 5 Oct. t.m. Vrij dag 1 Nov. 250 gr. haver mout of havervlokken of gort of grutten. BON 78 Algem. Distributie boekje. Van 5 Oct. tot en met Vrijdag 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tarwe meel of roggebloem, of rog gemeel, of zelfrijzend bak meel, of boékweitmeel of gruttenmeel. t BON 15 Algem. Distributie- boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD SON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten Waar men om denken moet. Alvorens uit te gaan onderzoekt de secure huisvrouw nog even of zij haar iden titeitskaart bij zich heeft. (Foto Pax Holland.) Het D.N.B. deelt mede: Ver over de honderd Duitsche gevechtstoe stellen waren Donderdag weer boven Londen. Bommen met een totaal gewicht van 150.000 kilogram en van ieder kaliber werden neerge worpen. De laatste groep van een afdeel ing ge vechtsvliegtuigen kon op negen verschillende plaatsen in de staid geweldige vernielingen en branden van geweldigen omvang waarnemen. In steeds nieuwe golven vielen de Duitsche bommenwerpers militaire doelen aan. Sedert de vroege morgenuren was er in de Engelsche hoofdstad bijna ononderbroken luchtalarm. Enkele Duitsche bommenwerpers van het type DO 17 hebben gistermiddag, bij verrassing een aan val ondernomen op een sterk bezet vliegveld in Midden-Engelarad, waarbij zij door het uitwerpen van brisantbommen verscheidene Engelsche jacht vliegtuigen van het type Spitfire op den beganen grond beschadigden en vernielden. TROEPENTREIN GEBOM BARDEERD. BERLIJN. 4 Oct. (D.N.B.) Gisteren is een Brit- sche troepentransporttrein in volle vaart ontspoord, doordat vlak voor de locomotief een bom van zwaar kaliber viel. De 25 tot 30 wagons werden tot een ravage. Duitsche gevechtsvliegtuige nhebben gisteren verder verscheidene steden aan de Britsche Zuid oostkust krachtig aangevallen. Installaties, die voor de ravitailleering van beteekenis zijn, werden ge troffen. Van geringe hoogte werden de ontploffin gen duidelijk waargenomen. De distributie van donkere olie. Gewijzigde beschikking. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden In de Nederlandsche Staatscourant van 1 Octo ber 1940, no. 191 is opgenomen de donkere-oliebe- schikking 1930 no. 1, gewijzigd, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 October 1940 elke aflevering van donkere olie zonder vergunning, geldige bon of bewijsstuk verboden is. Hiermede zijn de per centages van 70% voor overheidsbedrijven en 30% voor andere verbruikers vervallen. Voor elke aflevering moet derhalve een vergunning worden aangevraagd zooals hieronder is voorgeschreven. De voorlooplge regeling, waarbij de distributie van donkere olie voor de rivier- en binnenvaart, in handen van den inspecteur-generaal van het ver keer, resp. de secretariaten en agentschappen van de bevrachtingscommissies is gelegd, blijft besten digd. De toewijzing voor veerdiensten en veerponten, zeescheepvaart, zeesleepvaart en kustvaart, wordt door het rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100—104, 's-Gravenhage, behandeld, waarbij, wat betreft zeescheepvaart, zeesleepvaart en kust vaart, de aanvrager zijn aanvrage moet laten voor zien van advies van de scheepvaart inspectie in het betreffende district, alvorens dezelve aan het i-ijksbureau voor aardolieproducten in te zenden. De distributie voor donkere olie ten behoeve van de visscherij wordt van October af uitsluitend be handeld door de Nederlandsche Visscherij Centrale of door de centrale aangewezen persoon. De distributie van donkere olie voor alle overige gebruikers blijft in banden van het rijksbureau voor aardolieproducten. De wijze van aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning blijft onge wijzigd, dus een groen formulier D.O. 5 voor de eerste aanvrage en voor verdere aanvragen door invulling van de achterzijde van het door het rijks bureau voor aardolieproducten aan den verbruiker te zenden „bericht van beschikbaarstelling". TOONEELGROEP „DE VOORTREKKERS". Omtrent de werkzaamheid van de nieuw opge richte tooneelgroep „De Voortrekkers" onder de zakelijke leiding van Jan Mulder, vernamen wij de volgende bijzonderheden: Als eerste stuk zal worden opgevoerd het nieuw ste blijspel van Hinrichs „Niet voor de poes". Voor Nederland is dit stuk nieuw; elders heeft het reeds een overweldigend succes gehad. De vrouwelijke hoofdrol zal worden gespeeld door mevrouw Gusta ChrispijnMulder. Voorts werken aan de opvoering mede de dames: Minny Erfmann en Tuultje Hulsman. De heeren: Ko van Spronkhuizen, Lou van Dommelen, Karei Baars en Henri Menning. De heer Piet Rienks, die een der hoofdrollen zal vervullen en verbonden is aan het Nederlandsch Tooneel, werd door den heer Cor van der Lugt Melsert, welwillend ter beschik king gesteld. De spelleiding is in handen van Adriaan van Hees. Voorts zijn aan het gezelschap nog verbonden als dramateur de dichter en tooneelschrijver J. A. van Kersbergen, als administrateur: W. Caron. (A.N.P.) Generaal Soegiyama chef van den Japanschen generalen staf. TOKIO, 3 October (D.N.B.) Hedenochtend is generaal Soegiyama tijdens een ontvangst van den Keizer in aanwezigheid van den minister-president, Konoye, benoemd tot chef van den generalen staf. Soegiyama is 60 jaar. Hij is o.m. plaatsvervan gend minister vam Oorlog geweest, oommandant van de 12e divisie, chef van het luchtwapen, plaats vervangend chef van den generalen staf, directeur van de militaire academie en inspecteur-generaal van de afdeeling voor militaire opleiding. In 1937 werd hij minister van oorlog en voorzitter van het kabinetsbureau voor Mandsjoerijsche aangelegen heden. Eind 1937 nam hij het opperbevel op zich van de Japansche strijdkrachten in Noord-China. Deze functie bekleedde hij, tot hij nog hetzelfde jaar lid van den hoogen krijgsraad werd. Verder is Soegiyama militair attaché geweest in Parijs en lidl van de Japansche voikenbondsdelegatie. v

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1