IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen yervoer- en veil verbod voor appelen. Extra-toewijzing van varkens mogelijk. jOmvangrijke operaties 'van de Duitsche De verduistering luchtmacht De aangifteplicht voor vereenigingen. Omzetbelasting op kruidenierswaren. BEVERWIJK IJMUIDEN 25e JAARGANG NO. 287 (ü!gave Ccurt"1' UmtHdef jjlefoon tfï«,,en Coster. Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden. lourens Uitgaven 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, oor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Directie: P W PF.RREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 7 OCTOBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. secretaris-generaal, waarnemend „n het departement van landbouw ■«fherij maakt bekend, dat het met ?ne van Maandag 1 October 1940 '"^hden ïs. versche appelen van door de T Herlandsche groenten- en fruitcentralc te geven soorten en variëteiten te ver voeren. te veilen, te verhandelen of te expor- leeren. na(jer order wordt van dit verbod alge- ontheffing verlèend voor: Den verkoop en het hiermede in ver- vervoer van winkeliers en ande- itleinhandelaren aan consumenten, voor zoo- betreft de in hun bezit zijnde appelen voor hoogste 5 K.G. per keer en per afnemer, n voor het vervoer van deze appelen door bij Nederlandsche groenten- en fruitcentrale esloteu telers af pachters van geoogst {tuit van af dsn boomgaard naar hun opslag- ''fvoor het veilen van kroet van deze appe- hierboven bedoelde soorten en varietei- tn zijn vastgesteld door de Nederlandsche «oenten- en fruitcentrale en zijn gepubli- 5 erd in de gelijktijdig met dit bericht in de [aden geplaatste publicatie. Indien men over voldoende afval van levensmiddelen beschikt. Binnen zeer korten tijd zullen nieuwe toewijzin gen voor het houden van varkens worden vastge- «Id. De tegenwoordige omstandigheden maken noodzakelijk, dat deze nieuwe toewijzingen in vjj algemeen lager zullen zijn dan de thans gel- Evenwel zal voor personen, die aan be- eischen voldoen, de mogelijkheid worden «.id bijzondere toewijzingen te ontvangen. Deze teondere toewijzingen zullen worden verleend aemde tot een zoo volledig mogelijk nuttig ge- i'nuk van het beschikbare ruw voeder en de te ver delen afvallen van levensmiddelen te geraken. In verband hiermede zijn de eischen, welke voor te! ontvangen van bijzondere toewijzing voor het touden van varkens zullen worden gesteld in hoofd- isak deze, dat de houder aantoont zich regelmatig c; beschikking te kunnen verwerven over zoo- caiige hoeveelheden ruw voeder of voor de voe dering geschikte afval van levensmiddelen, dat hij h staat is de op die toewijzing te houden varkens irader eenige toewijzing van krachtvoer tot slacht- lijpheid te mesten. Onder afval van levensmiddelen lorden hier verstaan aardappelschillen, groente- fa fruitafvallen, geen afvallen afkomstig van het ilagersbedrijf of van poeliers. Dergelijk afval zal dus niet worden meegerekend. Voor een dergelijke bijzondere toewijzing zullen leeds thans in het algemeen alleen in aanmerking iomen landbouwers of landarbeiders, die niet in it zijn van een gewone varkenstoewijzing en voldoen aan het hierboven omschreven vereischte. Houders van gewone toewijzingen zullen als regel t voor een bijzondere toewijzing in aanmerking ven nadat de gewone toewijzingen (zooals in het Voornemen ligt) meer in overeenstemming met cs krachtvoeder toewijzing zullen zijn gebracht. Dit ■'.uit evenwel niet uit, dat personen, die over zoo- canige hoeveelheden ruw voeder of afval beschik ten of zich de beschikking verwerven kunnen, dat cj ondanks de geringe krachtvoedertoewijzingen reeds thans aan het bovenomschreven vereischte voldoen, eveneens voor een bijzondere toewijzing a aanmerking komen. Steeds zal echter als voor- Marde voor het ontvangen van een bijzondere toe- ig worden gesteld, dat, indien de houder 2rwe, rogge of groene erwten verbouwt, deze passen eerst volledig door hem zullen moeten :;n afgedorscht en ter inlevering zijn aangeboden. De beoordeeling of door den georganiseerde aan 'e te stellen vereischten is voldaan, berust uiter- ffid bij de provinciale landbouw-crisis-organisatie 'behoudens de mogelijkheid van beroep volgens de geldende regelen). Er is zorg voor gedragen, dat ie aanvragen nauwkeurig zullen worden onder recht. Zij, die meenen voor een bijzondere toewijzing W het houden van varkens in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste schrif telijk tot de provinciale landbouw-crisis-organisatie tc wenden. (A.N.P.) Vijftig matrozen, leden van den Opbouwdieust, zuilen de brandwacht in het Centraal Station te Amsterdam betrekken. De jongens maken hun stroozakken voor het bivak gereed. (Foto Pax Holland.) Churchill zonder sigaar in zijn mond zou Churchill niet zijn, tijdens de bezichtiging van verdedigingswerken „ergens" aan de Engelsche a kust. (Foto Weltbild.) Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 5.000.— 15645 1.000.— 400.— 200.— 100.— 7 October. 6629 3765 9069 14121 23941 1623 2330 5374 7435 11246 11305 2332 3123 4278 5893 9440 9804 10909 10957 11115 14365 15164 15677 17708 18359 21981 24504 Zon onder 19.05 uur Zon op 7.52 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. brood BON 9 v. 7 Oct. t.m. 13 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. Bon 8 geldig t.m. 8 Oct. Bon 9 tm. 15 Oct. koffie en thee Bon 114 Algem. Distributie- bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker WESCH EN VlEESCHWAREN BON 05 vleesch van de vleeschkaart. Van 7 Oct. t-m. 13 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of omgesmolten vet. BON 03 „xoorst of vleesch- varen" 75-150 gr. vleesch- toaren. ZEEF b0N 104 Tot 18 Oct. 150 toiletzeep of 120 gr. nawhoudzeep of 200 gr. zeehte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep okken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen °f 200 gr vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart ToUl 8 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 11/2 K.g. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Belangrijke doelen in Engeland aangevallen Het D.N.B. meldde Zondagmiddag: Sedert den vroegen morgen is weer .een groot aantal ge- vechts- en verkenningsvliegtuigen naar het Brit- sche eiland gestart. Dit optreden geschiedde in aansluiting op de omvangrijke nachtelijke aan vallen en werd zonder pauze ondernomen. Het voornaamste doel was wederom Londen, maar ook verder verwijderde deelen van het eiland en scheepvaartwegen in het Noord-westen^en Oosten werden gecontroleerd en aangevallen. Van Zaterdag tot Zondagmorgen vroeg zijn voorts spoorwegeninstallaties, havens, troepen- kampen en andere voor den oorlog belangrijke doelen in verscheidene deelen van Engeland met succes met bommen bestookt. Een reeks vlieg tuigen heeft het leggen van mijnen voor Engel sche -havens voortgezet. Een nader bericht meldt: Bij de aanvallen van Zondag op Londen heeft de bemanning van een gevechtsvliegtuig onder leiding van den eersten luitenant Kühn, een in de nabijheid van Londen gelegen wapenfabriek bestookt met verscheidene bommen van zwaar kaliber. Een montageloods werd door voltreffers vernield en het ketelhuis kwam tot ontploffing. De organisatie van het filmwezen. Het Verordeningenblad van Zaterdag bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van de departementen van Onderwijs, van Binnenland- sche Zaken en van Justitie betreffende de orga nisatie van het filmwezen. Deze verordening beoogt het filmwezen in organisatorisch, economisch, cultureel en technisch opzicht te bevorderen en een be tere positie te verzekeren aan degenen die bij de film werkzaam zijn. De verordening stelt het geheele filmwezen onder de bevoegdheid van den Secretaris-Generaal van O., K. en W., zonder dat daardoor het controlerecht wordt verminderd, dat den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken volgens de Bioscoop wet toekomt. Met de taak, het filmwezen te bevorderen en te verzorgen, wordt de reeds sinds vele jaren bestaande Nederlandsche Bioscoop bond belast. Tot dezen bond moeten in ieder geval van 1 Juli 1940 af al diegenen behoo- ren, die beroepshalve of voor gemeene reke ning films vervaardigen, verhandelen of draaien of werkplaatsen ter vervaardiging van films in stand houden of zorg dragen voor de bewerking van films, auteurs- of octrooirechten op het gebied van de film be- heeren of in eigenlijken zin aan de vervaardi ging van films deelnemen. De verordening van den Rijkscommissaris over de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen stelt een plicht van aangifte voor al deze organisa ties in, welke binnen 20 dagen na het inwerking treden der verordening, dus na 21 September j.l., moet worden vervuld. De aangifte geschiedt door inlevering van een ingevulde vragenlijst en een vermogenstaat, beide in duplo, onder toevoeging van twee exemplaren der statuten, bij den bevoeg den procureur-generaal, wien tijdig om toezending van de vereischte formulieren moet worden ver zocht. Hel aantal vereenigingen en stichtingen, welke aan de bepaling van deze verordening onderworpen zijn, is grooter dan op het eerste gezicht wellicht zou schijnen. De verordening bepaalt dat alle niet- commercieele vereenigingen moeten worden aan gegeven, dus alle vereenigingen, welker voornaam ste doel niet op zakelijke bedrijfsvoering is gericht en welker werkzaamheid niet voornamelijk winst beoogt. Beslissend is volgens de tekst der veror dening het hoofddoel. Wanneer dus bijvoorbeeld een sportclub haar vereenigingsgebouw gedeeltelijk verhuurt en daaruit voor de club huuropbrengsten verwerft, blijft toch het doel in hoofdzaak op de bevordering van de lichamelijke oefening en de sportbeoefening der leden en op het spelen van wedstrijden gericht, dus op niet-commercieele doel einden. Al deze vereenigingen, bonden, organisaties en op vereenigingen gelijkende groepsvormingen, die in hoofdzaak niet-commercieele doeleinden beoogen, zijn zonder uitzondering aan de aangifteplicht on derworpen, onverschillig onder welken naam zij optreden, onverschillig ook of zij erkend zijn of rechtspersoonlijkheid bezitten Evenmin speelt bij voorbeeld het aantal leden of het al of niet bestaan van een vereen igings vermogen een rol. De bonte verscheidenheid in het vereenigings- leven, dat juist in Nederland zoo groote vlucht heeft genomen, maakt het onmogelijk, een ook slechts bij benadering volledige opsomming van alle vereenigingen te geven, waarop de voorschrif ten van de verordening van toepassing zijn. Ieder vereenigingsbestuur zal daarom goed doen onverwijld na te gaan of de onder zijn leiding staande vereeniging, bond en?, onder de termen van den aanmeldingsplicht vallen, want opzettelijk of nalatig verzuim van aangifte wordt gestraft. In geval van twijfel verdient het aanbeveling de vragenlijst in te vullen en den procureur-generaal toe te zenden. Blijkt uit de vragenlijst, dat de ver eeniging niet onder de verordening valt, dan ont vangt het betreffende bestuur hiervan terstond bericht. De volgende opsomming van afzonderlijke groe pen van vereenigingen welke in den regel van niet commercieelen aard zijn, bedoelt alleen eenige voorbeelden te geven om 'n ieder de beantwoording van de vraag, of de verordening op zijn vereeniging betrekking heeft, te vergemakkelijken. Aan den picht tot aangifte zijn b.v. onderworpen: ambtenarenvereenigingen, vereenigingen van over heidspersoneel, vereenigingen van leerkrachten bij 't onderwijs, vereenigingen van medici en juristen, studentenvereenigingen, politieke partijen, en poli tieke vereenigingen, technische vereenigingen, organisaties van deskundigen, stenografenvereeni- gingen, arbeidersvereenigingen, persioenbonden, liefdadigheidsveieenigingen, sociaal-politieke ver eenigingen, charitatieve vereenigingen, vereenigin gen op het gebied der voksgezondheid, vereenigin gen voor jacht en boschbouw en voor bescherming van dieren, natuurbeschermingsvereenigingen, ver eenigingen van huis- en grondeigenaren, sportver- eenigingen, wandelvereenigingen, auto- en motor en wielrijdersbonden, cultureele vereenigingen, we tenschappelijke vereenigingen, schoolvereenigingen, vrouwenbonden, jeugdvereenigingen alsmede alle godsdienstige vereenigingen, voorts alle niet-com mercieele stichtingen. Tenslotte moet nog op die soort van vereenigin gen worden gewezen, die men kan samenvatten on der het verzamelbegrip gezelligheidsvereenigingen, hieronder zijn alle vereenigingen, onder welken naam zij ook optreden të verstaan, welker oprichting en werkzaamheid het vermaak en het gezellige samenzijn in den breedsten zin des woords beoogt. (A. N. P.) ZUINIGHEID MET BINDTOUW VOOR TOMATEN EN BOONEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Het volkomen ontbreken van den aanvoer der gewone grondstoffen, waaruit z.g. tomatentouw (d.i. bindtouw, dat in den tuinbouw gebruikt wordt voor het aanbinden van tomaten en ook wel van boonen) wordt gemaakt, is oorzaak, dat de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel door 'de tuinders geboden is. Om deze reden worden den tuinders dringend aangeraden dit, na het oogsten van hun producten, vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal rader aangegeven worden, wat met dit ge bruikte bindtouw moet gebeuren, doch er kan reeds op gerekend worden, dat de hoeveelheid gebruikt tomatentouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van nieuw tomatentouw in het komende seizoen. Het ligt in de bedoeling voor het ingezamelde touw een redelijkever goeding te geven. Ook hier omtrent zullen later nadere mededeelingen volgen. Twee procent wordt in rekening gebracht. Het Centraal Bureau Kruideniersbedrijf deelt het A.N.P. mede: Ingevolgde de op 1 October j.l. in werking ge treden verordening op de omzetbelasting bedraagt deze belasting thans 6% over de meeste artikelen, welke in kruidenierswinkels verkocht worden en over een gedeelte 4%, terwijl tenslotte sommige artikelen van omzetbelasting zijn vrij gesteld. Daar het in een winkel in de practijk niet uitvoerbaar zou zijn over elk der artikelen de omzetbelasting specifiek te berekeenen. is in overleg met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de bereke ning der omzetbelasting aan consumenten een gemiddelde vastgesteld van 2%, hetwelk dan zal worden berekend over alle artikelen, welke in kruidenierswinkels worden verkocht. In verband hiermede is door het centraal bu reau kruideniersbedrijf, het vertegenwoordigend orgaan van de bij den detailhandel in kruide nierswaren betrokken organisaties, besloten van Zaterdag af over alle verkoopen in kruideniers winkels 2% omzetbelasting in rekening te brengen. De uitvoering van dit besluit zal in de practijk hieropn eer komen, dat de berekening, haar welke de betaling moet- geschieden, zal plaats hebben naar de volgende schaal: over aankoopen tot 25 cent V2 cent: over aankoopen tot 50 cent 1 cent; over aankoopen tot 75 cent IV2 cent; over aan koopen tot 100 cent 2 cent. Door deze wijze van berekening zijn de grootste moeilijkheden, welke de toepassing van de nieuwe verordening met zich had kunnen meebrengen, zoowel voor het publick als voor den detailhandel in kruidenierswaren tot een oplossing gebracht. Het varkensvleesch voor 1941 gedijt goed. De carbonade in spé ziet er hoopvol uit, (Foto Pax Holland.). De hulpactie te Beverwijk. Woensdag tweede rondgang door de gemeente. Namens het Comité „Hulp in Nood" schrijft de heer W. van Dok ons het volgende: Als bewijs, welke een diepe deernis het gèbeurde in het Kruisdorp bij de Beverwijksche bevolking heeft gewekt blijkt tot onze groote vreugde een golf van sympathie met het streven van het Comité „Hulp in Nood", om*üe gevolgen van de ramp zoo veel mogelijk te verzachten. Behalve dat de eerste 1000 aan geld reeds zijn toegezegd, zakenmen- schen talrijke hulpmiddelen ter beschikking stellen en o.a. een groo.t aantal arbeiders eenige uren loon afstaan ten behoeve van de slachtoffers, zijn reeds drie vrachtauto's met huisraad geborgen in de oude Huishoudschool. A.s. Woensdag 9 October zullen opnieuw een zestal arbeiders, die hun verlofdagen beschikbaar stellen, met auto of paard en wagen rondgaan om meubelen en huisraad op te halen. Zij, die iets kunnen missen, geschikt voor huishoudelijk gebruik, gelieven dit voor Woensdag klaar te zetten, opdat zoo vlug mogelijk de beschikbare goederen kun nen worden bijeengebracht. Hierna zal het Damescomité onder leiding van mevr. Moens dezer dagen alle burgers in de ge legenheid stellen, hun aandeel te nemen in de noodzakelijke geldelijke hulp. Degenen, die reeds gelden hebben gestort, waar van de opgave nog niet binnen is gelieven dit aan de dames kenbaar te maken, indien ook aan deze adressen nogmaals een bezoek wordt gebracht. Helpt allen mede, opdat het resultaat van de actie voldoende zal zijn om de getroffen gezinnen in zooverre de verzekering te kunnen geven, dat het bij den bomaanslag vernielde huisraad met aller hulp voor het allernoodzakelijkste kan worden ver vangen! OPBRENGST ROODE KRUISCOLLECTE. De Roode Kruiscollecte, die Zaterdag in Bever wijk is gehouden, heeft 251.02 opgebracht. Sterke koeling van visch. HAMBURG. 5 October (A.N.P.) Een fir- ma te Hamburg heeft sensationeele resultaten verkregen op het gebied van sterke koeling van levenmiddelen. Een schip van 10.000 ton is ver bouwd en met een bemanning van 120 koppen op de visch vangst in volle zee gezonden. Op dit schip, dat eenig in zijn soort is, wordt visch van goede kwaliteit verwerkt en zoo sterk af gekoeld dat zij in volkomen verschen toestand aan den uiteindelijken verbruiker geleverd kan worden. De koeling geschiedt tot 18 a 21 graden onder nul, doch men kan tot 40 graden onder nul komen. Visschersvaartuigen, die voor de vangst zorgen, .leveren de visch aan het koel schip af. Daar worden de visschen machi naal ontdaan van kop en graat en automatisch verpakt in cellophaan. Opdat het koelschip niet telkens zelf een haven moet aandoen om te lossen, brengen kleinere schepen steeds een deel van de visch naar land, eveneens in koelinstallaties. Dan wordt de visch in speciale koelwagons naar groote distri- 1 butiecentra en in koelkisten naar kleinere plaatsen gebracht. Voor deze behandeling der visch is slechts een zeer geringe prijsverhooging het gevolg, die overigens niet wordt gedragen door den kleinhandelaar, maar door producent en gros sier. Dezelfde procedure is een jaar geleden met succes toegepast bij sterke koeling van ande re levensmiddelen, zooals fruit en groenten. De beteekenis dezer nieuwe methode voor de voed selvoorziening is duidelijk. OPENSTELLING POSTAGENTSCHAPPEN. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te LJmuiden deelt mede, dat, in verband met de opschorting van de invoering van den winter tijd, de openstelling van de postagentschappen Driehuis, Kennemerlaan en Zeeweg is vastgesteld niet later dan tot 17 uur (des Zaterdags 15 uur) ingaande 7 dezer.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1