IJmuider Courant Slaew, ik ten Jlapa! Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VÜOK VELSEN, 1JMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Fusie. De verduistering Lichtpunten. Groote branden te Londen ,p J.ÖRGANG No. 296 25e CflUfJ"'" Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 05 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau itjtraai 7J< D»old«r j,liloon Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25. elke regel meer 9.10. door het departement van Binnenlandsche fn ontworpen gemeentelijke samenvoegingen n natuurlijk niet in alle gevallen met instem- begroet worden. Onlangs is al gebleken dat ®^jn vught weinig voelde voor fusie met 's-Her- Ben bosch. Uit een beschouwing over de voorge ef samenvoeging van Heemskerk en Castricum, ons vorig nummer, blijkt dat Beverwijk teleur- leld is, want het meende zelf aanspraak op de -•-1 van Heemskerk te mogen maken. Onze (eur ter plaatse stemt daarmee in; hij voert geografische en economische overwegin gen 0 wijk. De n voor een fusie van Heemskerk en Bever- eerste zijn nu niet zoo heel belangrijk, ar de economische redenen tellen zwaarder. Het 't niet te loochenen dat de Heemskerker tuinders, 1 het meerendeel der bevolking in die gemeente vormen, htm producten naar de markt in Beverwijk brengen, dat de Heemskerkers daar ook plegen te -inkelen, dat zij er hun gas betrekken. Het minder belangrijke geografische motief: de aaneensluiting der bebouwing, komt daar dan nog bij. Men zou jich dus kunnen voorstellen dat de gemeente Be verwijk, schoon niet direct betrokken bij Noord- hoiiandsche voorstellen die 91 gemeenten zouden moeten verminderen tot dertig, pogingen zal doen crn er wel direct bij betrokken te worden en zich cok tot het provinciaal bestuur en het departement wenden. Zulke gevallen zullen zich wellicht peer voordoen in deze provincie en aangezien zij gemeenten telt kan men dus wel i dat er weinig zullen zijn, die zich heele- Ëaal niet in dit groote fusie-plan zullen willen meepraten. Tot die weinige zal de grootste ge beente des lands, Amsterdam, wel behooren. Zij heeft er, voor zoover waarneembaar, niéts mee uitstaande en er ook geen belang bij. Informaties naar de „stemming'' in Heemstede en BenneBroek hebben ons den indruk gegeven dat daar blijkbaar geen groote bezwaren tegen samen voe ging der beide gemeenten aan den dag zullen tre- De Bennebroekers heffen evenwel fier het hoofd, verklaren dat zij geenszins een noodlijdende gemeente vormen en spreken met trots van hun zuinig gemeentebeheer, zoodat stemmen uit hun midden dan verklaren dat er eigenlijk geen reden voor fusie is. Zeker is dat zich hier een geval voordoet, waarin geen van beide betrokken ge meenten in financieelen nood verkeert. Is de ge opperde veronderstelling juist, dat in dit geval het voorstel alleen een gevolg zou zijn van het streven 1 het aantal gemeenten te verkleinen? Dat lijkt wel wat erg simpel gedacht: men stelt zulke din ged niet voor zonder bepaalde gronden. Kennelijk is men in Den Haag van de redeneering uitgegaan, t de toekomstige ontwikkeling van de beiide ge meenten het nut van een samenvoeging zal bewij zen. Want zulke dingen moeten natuurlijk niet alleen naar den toestand van het oogenblik, maar juist en zelfs vooral met vooruitzienden blik be schouwd worden. Anders zit men binnen korten tijd weer met hetzelfde vraagstuk in zijn maag en de bedoeling van de voorgestelde fusies is nu toch kennelijk, een flinken tijd „vooruit te werken". Vandaar ook dat de voorstellen op zoo groote schaal zijn gedaan. En wie weet of zij, wat Noordholland betreft, al heelemaal volledig zijn ingediend. Wij niet. Er zou nog meer kunnen komen. De financieele gevolgen van een samenvoeging van Heemstede en Bennebroek moeten nog bere- l worden, maar groote bezuinigingen zijn door een opheffing van Bennebroeks gemeentebestuur niet te verwachten. Want het heeft inderdaad wel een zuinig beleid gevoerd ook wat zijn personeel- sterkte betreft, die zich bepaalt tot een burge meester, een gemeentesecretaris, twaalf ambtenaren en werklieden plus drie politiemannen. Dat is ze ventien menschen in totaal en men kan het niet overdreven noemen om de belangen van bijna drieduizend te behartigen! Samenwerking met Heemstede is er al in velerlei opricht; het belastingverschil ziet er niet onrust barend uit en het even geuite verlangen voor het geval van fusie naar een hulpsecretarie van de gemeente ziet er niet alarmeerend uit. Wel een heetje overbodig want als daar gevolg aan werd ge geven ofschoon men een tramverbinding met het Raadhuisplein heeft zouden andere deelen van de gemeente Heemstede er met meer recht aanspraak °P kunnen maken. En die doen dat niet. Ik bedoel bijv. de omgeving van het stationnetje Heemstede- Aerdenhout die er in dit opzicht minder goed aan te 's dan Bennebroek zou zijn. De Bennebroekers zullen zich, eenmaal gefusion eerd met Heemstede, aan een machtiger gemeente- 1 en dus ook aan grooter afstanden moeten dan zij nu gewend zijn. Maar zoover is het nog niet en de gemeenteraden, in dezen tijd niet aan belangrijke agenda's voor hun vergaderingen Rwoon, krijgen er eerst zeker een of meer die hun ■k gelegenheid zullen bieden, hun wenschen^ en "adgevingen te kennen te geven. Mogen die breed Vafl blik zijn, R. P. Companys gefusilleerd. Oud-president der Catalaansche republiek. ZONSONDERGANG 18.42 ZONSOPKOMST 8.10 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Companys. (Foto Archief H.D.) Uit Barcelona verneemt het D.N.B.: In de ge vangenis van Montjuich is de Catalaansche se paratistenleider en voormalige president van de Separatistische Catalaansche republiek, Luis Companys Woensdag standrechtelijk doodge schoten, nadat hij door een krijgsraad ter dood veroordeeld was. Licht, daar moeten w' ons op richten, Niet maar voor de aardigheid, Maar om ons zelf voor te lichten, Ernstig, met lichtvaardigheid. Licht is in de avonduren Een nu niet zoo licht probleem, Binnen huiselijke muren Naar 't verduisteringssysteem. Maar langs goed belichte lijnen Is het niet zoo'n duister ding, Als je 't juiste licht doet schijnen Op het punt verduistering. En het zonlicht onzer dagen Is en blijft buiten rantsoen, Ook al zal het wat vervagen In het komende seizoen. Nu wou ik maar propageeren, Als een zaak van groot gewicht: Weet daarvan te profiteeren, Zoek het maximum aan licht. Laat het in uw huizen binnen Zooveel als maar even kan, Daarmee zult u licht wat winnen, 't Leven wordt er lichter van. vraagt deze week Uw belangstelling voor HEINZ RüHMANN'S beste tilm Een film waarbij U zich kostelijk zult amuseeren en die U in dezen tijd een avond vol vroolijkheid bezorgt. Aanvang avondvoorstelling 7.15 u., Zondags 3 u. Matinee. (Adv. Ingez. Med.) Uw leidsman brengt U in het donker thuis. Onder dit motto is te Amsterdam een escorte- dienst opgericht, om ieder, die zulks wenscht, tegen een kleine vergoeding veilig langs de ver duisterde straten en grachten te brengen. (Foto Pax Holland.) Liddell Hart bespreekt den oorlog in Egypte. Waarschuwing tot de critici. Het D.N.B. deelt mede: De bekende Engelsche schrijver over militaire zaken, Liddell Hart, heeft zich j.l. Maandag ge dwongen gezien de Engelsche openbare mee ning te waarschuwen voor een „lichtzinnig opti misme ten aanzien van den toestand in de Mid- dellandsche Zee, voornamelijk echter in Egypte. Diegene, die critiek levert op den jong- sten terugtocht van de Libische grens en aan de grens van den Soedan, toont daarmede aan, dat hij niet in staat is de werkelijkheid van den toestand te beseffen, aldus begint Liddell Hart zijn inleiding. „Deze critici sluiten steeds hun oogen voor de onaangename feiten, zoo voor het feit, dat de vijand na de ineenstorting van Frankrijk zijn groote superioriteit aan strijd krachten op alle fronten ten volle gebruikt". De schrijver noemt diegenen, die een offensief eischen zonder rekening te houden met de voorwaarden daartie, „gevaarlijke leden van de vijfde colonne". Bij een nuchter beschouwen van de waar schijnlijke krachtsverhoudingen der tegenstan ders in het oostelijk gebied van de Middel- landsche Zee, aldus schrijft Liddell Hart, zijn de gedeeltelijke terugtochten van de Engelschen niet zoo merkwaardig als het feit, dat de vijand gedwongen werd zoo voorzichtig en langzaam op te treden. De spilmogendheden hebben volgens Liddel Hart veel grootere mogelijkheden, o.a. per vliegtuig versterkingen te zenden voor haar strijdkrachten dan de Engelschen. De sterkte van het luchtwapen is volgens den schrijver de voornaamste factor bij een woestijnoorlog. In de tweede plaats komen de gemotoriseerde en gemechaniseerde formaties, die voor operaties in de woestijn kunnen worden gebruikt. De „ob jectieve superioriteit" van den vijand moet aanzienlijk zijn om de Engelschen in hun stellingen te kunnen bedreigen. Vooropgesteld natuurlijk dat de Engelsche militaire leiding snel genoeg een flankaanval van den vijand ge waar wordt en hiertegen maatregelen neemt. •NIEUW LID PROVINCIALE STATEN. In de vacature-Kooiman in de Provinciale Staten van Noord-Holland is, nu de heer D. A. Flontrop zijn benoeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard de heer W. F. Allan te Koog aan de Zaan Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht voortgezet Het D. N. B. meldt: Londen is een uitgestrekte vlammenzee. Nog op een afstand van 80 tot 100 kilo meter konden de Duitsche vliegers de branden zien. Ten noorden van de Victoria-Docks zijn vijf bij zonder groote branden waargenomen, waardoor be langrijke pakhuizen vernietigd zijn. Deze verwoes tingen zijn van groote beteekenis voor de levensmid delenvoorziening van Londen, omdat hier de groote opslagplaatsen met geweldige voorraden levensmid delen liggen. Ook in het midden der stad en in den noord oostelijken hoek van de Bocht in de Theems zijn groote branden uitgebroken, welker bestrijding zeer groote moeilijkheden zal opleveren zelfs wanneer brandweerafdeelingen op groote schaal het vuur aanvatten. Naar het D. N. B. nader verneemt zijn gisteravond weer verscheidene Duitsche ge vechteskaders voor aanvalsvluchten naar Engeland opgestegen. Welke doelen zij zich dezen nacht hebben uitgekozen is nog niet bekend. Waarschijnlijk is Londen echter het centrum van hun aanvallen. De stad trekt door de hoog oplaaiende branden reeds boven het Kanaal de aandacht der vliegers. Eenige hon derden vliegtuigen zouden voor den aanval zijn opgestegen. Het vliegveld Cheltenham ten noordoosten van Gloucester werd Woensdagnamiddag door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Drie brisant bommen van middelbaar kaliber troffen een hangar en veroorzaakten zware branden. Het vliegveld schijnt volledig vernietigd te zijn. Een andere han gar werd door scherven zwaar beschadigd. Alle aanvallende vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. Omtrent den Duitschen aanval op een Engelschen troepentrein verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden: Het bewuste vliegtuig maakte deel uit van een formatie die ten doel had een aanval op een vliegveld aan de westkust te ondernemen. De bommenwerper geraakt echter uit den koers en vloog in noordoostelijke richting. Toen het toestel boven een spoorwegverbinding kwam bemei'kte de bestuurder een troepentransporttrein waarop licht afweergeschut geplaatst was. Uit de wagons zag de bestuurder de hoofden der soldaten steken. De bom menwerper daalde en eenige seconden later vielen de bommen. De derde bom kwam als voltreffer in den ketel van de locomotief terecht. De locomotief werd volkomen vernield en eenige wagons ont spoorden. In razende snelheid had zich dit alles afgespeeld en na enkele minuten was het vliegtuig weer omhoog om naar zijn formatie terug te keeren. den. Van 12 tot 1 uur, zal het bestuur recipieeren in het St. Fidelisgebouw. In den namiddag zal, eveneens in dat gebouw, plaats hebben de overdraging en wijiding van het vaandel, dat namens de donateurs aan de jubilee- rende vereeniging zal worden aangeboden. Onmiddellijk hierop volgt een cabaret-program ma voor leden, donateurs en genoodigden, waarmee deze voor K.Z.O.S. zoo belangrijke dag besloten zal worden. 19.22. Ondergang 9.05 Schijngestalten der maan Oct. L.K. 30 Oct. N.M.6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. BON 10 v. 14 t.m. 22 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributte- bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. 3UIKER BON 109 Algem.Distributie boekje Van 28 Sept.-25 Oct 1 K.G Suiker VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 04 vleesch van de Vleeschkaart, Van 14 Oct. t.m. 27 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch o1 ongesmolten vet. BON 04 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alléén verstrekt voor groote ras honden of Ingeval men meer dan één hond heeft MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 11/2 K.g. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond BRANDSTOFFEN. BONS 01 02 03 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 01 02 03 04 05 06 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, le perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één- eenheid, eerste periode: 1 eenheid. BONS 04 05 06 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Bons gemerkt: auto-anthra- ciet: 1 Hl. anthracxetnoot- jes IV of V. Alles geldig tot en met 31 October. Correct optreden tegenover de bezettende macht. Een waarschuwing Woensdag is te Haarlem een negentienjarfige jongen aangehouden omdat hij een ongepaste hou ding tegenover een Duitschen soldaat had aange nomen. De Commissaris van Politie te Haarlem waar schuwt, voor zooveel noodig, de bevolking in het algemeen, er steeds aan te denken dat tegenover de bezettende macht correct dient te worden opge treden, aangezien anders zware straffen te wachten staan. KOFFIE ZONDER BON VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft Woensdag proces verbaal opgemaakt tegen een 51-jarigen winke lier wegens het verkoopen van koffie zonder bon. Twee inwoners, die deze koffie kochten, kregen eveneens een bekeuring. Er werd 25 K.G. koffie in beslag genomen IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. ilJmuiden, 17 October. Deensche consignatievisch. Kabeljauw f 24—f 20. Groote gul f 20—f 19.50, Klein middel schelvisch f 49, Kleine schelvisch f 43—f 41. Wijting f 20—f 8. Zetschol f 50—f 49. Kleine schol f 47.50—f 38. Schar f 26. Makreel f 30—f 20. Haring f 15.50—f 14 alles per 50 kilo. Zoetwatervisch: Snoekbaars 66 ct. Snoek 5944 ct. Baars 18 ct. Blei 2314 ct. Alles per kilo. EEN LADE GELICHT. Door een inwoonster van IJmuiden-Oost is aan gifte gedaan van diefstal van geld uit de lade van haar winkel op Dinsdag j.l. gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. „KUNST ZIJ ONS STREVEN" JUBILEERT. Maandag 14 October jl. was het tien jaar gele den, dat de R.-K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden-Oost werd opgericht. Reeds geruimen tijd geleden werden plannen ge maakt, dit jubileum op passende wijze te vieren. Ondanks de moeilijke omstandigheden, zal deze feestviering, zij het dan eenigszins gewijzigd, plaats hebben Zondag 20 October. Des morgens 9.15 uur zal de Hoogmis uit dank baarheid bij dit jubileum worden opgedragen. Hier na volgt een gemeenschappelijk ontbijt voor de le- Zeeuwsclie mosselen in de Haagsche wateren. De traditie getrouw ligt in een der grachten van de residentie een mosselenschuit, waar men d» mosselen gekookt en wél kan koopen. (Foto Schimmelpenning!!.) BEVERWIJK De bietencampagne in den polder. Mooi weer bevordert het rooien. De bietencampagne in den Wijkermeerpolder is thans in vollen gang. Er heerscht op het oogenblik grootere drukte dan voorgaande jaren, omdat er dit jaar zeer veel bieten en voerbieten geteeld zijn. Dit is een gevolg van de inundatie van een gedeelte van den polder tijdens de oorlogsdagen. De inwer king van het zoute water, dat over het land kwam, bleek funest te zijn geweest voor de gewassen, welke er reeds op gezaaid waren. Uit een ingesteld onderzoek bleek toen, dat het geïnundeerde land een te hoog percentage zout bevatte. Het eenige product, dat dit jaar nog met eenige kans op succes gezaaid kon worden, was de voerbiet. Met man en macht toog men aan den arbeid om het land zaai- klaar te krijgen om althans dit jaar nog wat te oogsten. En werkelijk het lukte .Wel bleef de op brengst ver beneden de verwachtingen. De oorzaak hiervan hebben wij reeds eerder in orns blad be sproken. Door de benzinebeperking enz. heeft het vervoer van de landerijen naar de wegen en naar de sche pen, die de bieten vervoeren, weer zijn toevlucht moeten nemen tot boerenwagens, voor zoover deze nog in gebruik zijn. Slechts enkele autotractors verleenen bij den oogst assistentie. De zware trek paarden bewijzen nu weer uitstekende diensten. Het vervoer van de bieten naar de plaats van bestemming geschiedt hoofdzakelijk per schip. Op het oogenblik liggen aan de kade op de kruising van de Ringsloot en de Pijp drie schepen te laden. De voerbieten gaan hoofdzakelijk naar de vee houders rondom de hoofdstad, o.a. Oostzaan, lands meer en Zaanstreek. Ook hier in de omgeving wor den veel voerbieten afgeleverd, o.a. in Heemskerk en Uitgeest. Ook het vervoer van de suikerbieten, die van de akkers komen voorbij de Vuurlijn, naar Halfweg gebeurt per schip. De opbrengst van de suikerbie ten is over het algemeen goed, doch hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze van akkers komen welke niet geïnundeerd zijn. Tot nu toe was het weer voor het rooien en het vervoer zeer gunstig, doch meer moeilijkheden zul len ontstaan als het weer omslaat Opmerkelijk is dit jaar, dat het zeer veel werk kost, de bieten schoon te krijgen. Door den nat ten zomer is de vette klei vlak onder de oppervlakte nog zeer nat, waardoor bij het rooien veel klei aan de bieten blijft hangen. Naar de 22000 inwoners. In de maand September steeg de bevolking met 61 personen, zoodat op 30 September Be-» verwijk 21.799 inwoners telde.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1