IJmuider Courant Hitler over den strijd tegen Engeland DAGBLAD VUOK VELSEN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Zuiver Neclerlanclsch. Thalia Theater l "muiden. Raadselen van het Oerwoud Een Studente. ELZEÏTS SiGetH»ja$eh-d.tö.$. fcïogjjfetg Bfemmc Vrijdag aanhoudend luchtaanvallen op Londen De verduistering ,feJ0RGANG N°. 8 0!jav® lourens Coster, Maatschappij voor ^f!nt.(jltgaven en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. ii(ra8t 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau 'eulder Courant: Kennemerlaan 42. Dmuiden, jlitoo"5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, -.wan voor dit blad, worden kosteloos ^rno Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Dirctie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZÏTËRDÏG 9 NOVEMBER 1910 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.40. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. taal is een kostbaar bezit, voor onze volks- eénschap van de hoogste waarde en beteekenis. g zij slleen omdat zij het middel is om 7-e gedachten, wenschen, gevoelens tot uitdruk- v te brengen en elkaar te verstaan maar ook oidat in haar wordinS en groei, die zich in de verte ruiven verliezen, onze volksaard, ons Neder- •C-rdsche karakter, onze levensstijl, ons rhythme zich ^(drukking gebracht hebben. Zij spreekt in haar «orden en haar vormen van het eigen volk, dat zij uuw vergezeld heeft op zijn reis door alle eeuwen, jje geslachten heen, waarmee zij alle vreugden en Cproevingen heeft doorgemaakt. Zij draagt van dat -Hes de kenmerken en het karakter; in zekeren zin iift in haar wezen de gansche geschiedenis van ons folk- besloten. 2Ulk een kostbaar bezit vereischt bescherming a; tot de trouwe en toegewijde beschermers van de Nederlandsehe taal behoort sinds veertig jaar Cha- 'fivarius. HÜ. dr. G. Nolst Trenité, vroeger vele ja ren lanë leeraar aan de H,B.S,, is niet doctor in Vederlandsche letteren. Hij heeft in andere vakken enderwijs gegeven. Maar dé3-merkwaardige veelzij digheid in zijn opleiding, die wij eenige maanden geleien vermeld hebben, toen hij dén leeftijd der sterken bereikte, heeft zich ook in zijn la teren ar isen belangstelling doen gelden. Hij is zijn eigen :jijd voor de Nederlandsehe taal gaan voeren in een :eer persoonlijken Vorm en volgens zijn eigen steeds -gehouden erkenning: als leek. Dat is slechts in jjoverre juist, als men iedereen een leek zou willen -•emen die een werkzaamheid ontplooit waarvoor jij een bestaande officieele opleiding niet heeft togemaakt. Maar er bestaat in deze wereld ook zooiets als zelfstudie; Charivarius heeft daar mede een taalkennis verworven die de meeste ge crediteerde vakmenschen zeker niet bezitten en •x waag ik het, de juistheid van zijn toepassing na het woord leek op zichzelf te betwisten. Een eredoctoraat in de Nederlandsehe letteren zou hem sgenlijk rechtens toekomen. Maar het wordt niet tereischt om het bewijs te leveren dat hij geen !tek is. Zijn veertigjarige strijd voor zuiver Nederlandsch beeft nu een nieuwe uiting gevonden in een Vrij- fag bij de N.V. De Spieghel te Amsterdam ver scheren boekje onder den titel „Is dat goed Neder igs?" In een kort en pittig voorwoord zet de schrijver uiteen, dat hij jarenlang in zijn rubriek een weekblad heeft aangetoond hoe het niet moe! en dat het doel van dit boekje is antwoord te ■even op de vraag, hoe het wel moet. Het is niet i, de eerste plaats als schoolboek bedoeld en draagt to ook niet het kenmerk van. Want taalboeken plegen een bepaalde, in vak- kringen aanvaarde systematiek te volgen. Chari varius heeft zich daaraan niet gestoord en zijn weg gekozen, met de uitgesproken bedoeling dat het boekje ook dienstig zal zijn voor velen in ton maatschappelijken werkkring. Hij heeft jour nalisten, staatslieden, redenaars, ook zakenlieden d. Een journalist moge hier getuigen dat tij het dankbaar heeft aanvaard; niet met de be doeling het eenmaal door te lezen maar met het ïoornemen, het vaak te raadplegen als een nuttig handboek in zijn vaklitteratuur. In ruim twintig kleine hoofdstukken behandelt a schrijver Pleonasmen, Het deelwoord, Naamval len, Het meervoud, Vervoeging, Voorzetsels, Ont gingen, Het juiste woord, Uitdrukkingen, Woord- tóikking, Zinsverband, Spreek- en schrijftaal, Vreemde woorden, Stoplappen, Gemeenplaatsen azoovoorts. Hij zou Charivarius niet zijn als hij sst reeds in zijn voorwoord een aanval deed op owezucht en deftigdoenerij, een aanval die met iracht wordt doorgezet. Hij heeft, zooals hij ver aart, niet gestreefd naar wetenschappelijkheid, r:ver systeem of volledigheid maar een greep ge- asn uit de vele dagelijks voorkomende fouten en «tracht die te verklaren en te verbeteren. ZijD iuze is gedaan met de zorg die zijn werk eigen ZONDAG A.S., des ochtends 11.30 uur, vertooning van de hoogst interessante documentaire film Populaire prijzen. (Toegang eiken leeftijd.) (Adv. Ingez. Med.) (Aan de Technische Hoogeschool te Delft is voor dit studiejaar o.a. een dame van 76 jaar ingeschreven.) Vrienden, hebt u dat gelezen? t Mocht wel in de kranten staan, ^senzeventig te wezen En dan nog studeeren gaan. tut6 •'on°e oucte dame, Met haar jonge frissche kracht, wel waarlijk een reclame voor haar leeftijd en geslacht. e'en mogen dan beweren, met nadruk, dat een mensch, vT °ud is om te leeren, Maar wie voelt dat zóó intens? 2al in 't studentenleven Lessen nemen, trouw en goed 200 tevens lesjes geven, *?oe je flink studeeren moet. 't Geeft geen pas öm hier te vragen: ziï na 200 iang bestaan, anjelyk pas dezer dagen, Jen kant zij op zou gaan? *e<-n, die vraag is kiesch noch aardig, 'Vrouwmoedig nieuw begin, 'aast die dame eerbiedwaardig m meer dan gewonen zin. P. GASUS. is en ik geloof dat velen met het boekje gebaat zul len zijn. Velen wil hier zeggen: allen die eerbied voor onze taal koesteren en het groote belang van haar zuivere toepassing inzien, beseffend boven dien dat zij daarmee zoowel ons volk als de uitwer king van hun eigen arbeid, belangen die identiek moeten zijn, dienen. Het heeft mij getroffen dat Charivarius, waar hij strijdt tegen „barbarismen", tegen woorden uit vreemde talen die vernederlandscht zijn, erkent dat de scheidingslijn tusschen barbarisme en goed Hollandsch niet altijd duidelijk zichtbaar is en dat sommige barbarismen door het gebruik geijkt zijn. „Mijn boek is geen wet, maar een wenk: toets elk verdacht woord nauwkeurig en verkies in geval van twijfel het onbetwistbaar Hollandsche", voegt hij er aan toe. Dit lost overigens de vraag niet op: Wanneer is een woord geijkt? Na hoeveel jaar en hoeveel gebruik? Dit laat men in Frankrijk over aan het Comité du Dictionnaire van de Académie des Lettres. Als dit een vreemd of verbasterd woord in 't Fransche woordenboek opneemt is het officieel aan vaard. Maar de traagheid van dit comité van taal geleerden is in Frankrijk spreekwoordelijk gewor den. Zouden wij in Nederland beter en sneller1' kunnen werken door de instelling van een perma nent comité van niet meer dan vijf leden, bezield door veeleer Charivariaanschen dan strak vak- kundigen geest? Het ware zeker te beproeven. Charivarius' boekje besluit met een aanhangsel: zijn indertijd in „Klusjes en Kliekjes" verschenen, berijmde bewerking vari Schopenhauers opstel over den stijl. Ik eindig ook hier met daaraan een kern achtig vers te ontleenen: „Hoe moeilijk het ook schijnt, er is maar weinig aan Om zoo te schrijven dat geen mensch' je kan verstaan; 't Is heel wat lastiger, eenvoudig, kort en klaar Te schrijven over iets dat duister lijkt en zwaar Als gij diep-zinnig schrijft, verdient gij het verwijt Dat gij diepzinniger wilt schijnen dan gij zijt. Ziehier d e wet der letterkundige moraal: Zeg ongewone dingen in gewone taal. Is deze zin er niet een sprekend voorbeeld van Hoe men iets van gewicht eenvoudig zeggen kan?" Het komt mij voor dat dit boekje op een gelukkig tijdstip is verschenen, omdat de belangstelling voor zuiverheid in onze taal groot is. R. P. HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 - IJMUIDEN-OOST Alleen betexe kuiaiiteitetu- - (Adv. Ingez. Med.) Distributie van bakkerijproducten Op bon 14 's- GRAVENHAGE8 Nov. Elke der met „14" genummerde bonnen van het broodbon- boekje geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit rantsoen bedraagt voor de verschillende hieronder genoemde soorten gebak ten minste het telkens daarachter genoemde gewicht: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen omvat een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bonnen, welke op 17 November niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Toespraak tot de oude strijdmakkers. Herdenking van den 8sten November te München. Het D.N.B. meldt uit München: Het uiterlijk van de herdenking der oude strij ders in den Löwenbrau-keller verschilde dit jaar nauwelijks van die van het vorige jaar. De zaal was aangepast aan den ernst en belangrijkheid van den tijd en stijlvol en eenvoudig versierd. Aan de wan den hingen op gelijke afstanden vlaggen met het hakenkruis. De groote ruimte was reeds lang voor het begin der herdenking tot op de laatste plaats gevuld. Naast het spreekgestoelte waren weer de plaatsen van de rijksleiders Rosenberg,- Schwarz, Hühnlein en Himmler. Ook zag men dr. Ley, dr. Ohnesorge, Fiehler, Hermann Esser, dr. Weber en Semmelmann. De stoottroep „Adolf Hitier" zat aan de linkerzijde van het spreekgestoelte. Tezamen met de familieleden van de dooden van 9 November 1933 zaten de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van 8 November 1939 in het midden van de zaal op eereplaatsen. Om 18.00 werd de bloedvlag de zaal binnengedragen. Daarop werd de Badenweiler marsch gespeeld. De Führer verscheen. Een storm van geestdrift rukte de oude garde van haar plaatsen. Het heilgeroep hield niet op. Na den Führer kwamen Rudolf Hess, Adolf Wagner, Christian Weber, Julius Schaub en Ulrich Graf, dr. Dietrich en Borman binnen. Christian Weber groette den Führer. Daarop betrad Adolf Hitler het spreekgestoelte. Opnieuw bracht de oude gai'de haar Führer onbeschrijfelijke ovaties. Daarna trad plot seling een groote stilte in. De Führer sprak. In groote spanning volgden ook thans weer de oude strijders der partij de woorden van den Führer. De Führer spreekt bij deze gelegenheden als kameraad tot kameraden, voert om zoo te zeg gen met hen een gesprek en gaat met hen nog eens den weg dien toentertijd de strijdende partij ge gaan is en dien thans het voor zijn levensrecht strijdende volle gaan moet Het zijn oogenblikken van inkeer en bezinning, terugblik en herinnering, wanneer de Führer zijn oudsten getrouwen nog een beeld van het Duitschland der rood en ellende, der oneer en verscheurdheid, van het ongeluk en de wanhoop voor oogen stelt en daarna de harde en moeilijke, doch mooie jaren van strijd en of fers in de herinnering wakker roept. Met treffen de woorden, dikwijls met superieure ironie, ken schetst de Führer den strijd tegen het Jodendom, dat tegen de nationaal-socialistisehe beweging, te gen het nieuwe Duitschland heeft uitgespeeld. Met bijtenden spot bewees de Führer, dat alle voor spellingen en alle profetieën, alle berekeningen en ramingen van den vijand ineengestort zijn en thans evenals toen ineen zullen storten. Met meesleepen- de woorden formuleerde Adolf Hitler de beteeke nis van deze worsteling en dezen strijd voor de vrij heid en eer van Duitschland, voor zijn toekomst en zijn levensrecht. Toen de Führer tegenover de En- gelsche begoochelingscampagne en de drogredenen van den vijand de harde en naakte feiten der wer kelijkheid stelde en daarna -met enkele zinnen het geweldige militaire gebeuren in herinnering bracht dat de afgeloopen twaalf maanden gemaakt heeft tot het grootste jaar van het Duitsche soldatendom, dreunde de zaal weer van het heilgeroep. De Führer sprak echter ook zijn waardeering uit voor de discipline en houding, de aangeslotenheid en op offeringsgezindheid van het Duitsche vaderland. De geheele hartstocht van zijn ziel openbaarde zich, toen hij zijn volgelingen uiteenzette, dat de strijd zoolang zal duren, tot het Duitsche volk hem be ëindigen zal met een overwinning. De oude kameraden sprongen van hun stoelen op en brachten den Führer hartstochtelijke ovaties. Opnieuw klonk gejubel en bijval, toen Adolf Hitler sprak van de innerlijke kracht van de Duitsche weermacht en van de absolute zekerheid van de overwinning, waarmede de hoogste veldheeren be zield en vervuld zijn. Met de grootste innerlijke bewogenheid luisterde de oude garde naar den Führer, toen hij de nach telijke aanvallen van het Britsche luchtwapen op de Duitsche burgerbevolking aan de kaak stelde. Toen de Führer sprak over de harde en onver biddelijke vergelding, die het Duitsche luchtwapen, na langen tijd geduld geoefend te hébben, thans sinds weken op de militaire doelen van Engeland ZONDAG 2 UUR (Adv. Ingez. Med.) De montage-wagens van den Haagschen telefoon dienst worden met „man en macht" getrokken, nu de benzinebezuiniging de motoren kracht heeft uitgeschakeld. (iFoto Schimmelpenningh) oefent, werden hem door de kameraden opnieuw ovaties gebracht. Toen daarop de Führer den wil van de natie om te overwinnen proclameerde en van haar onwankelbaar geloof en rotsvast ver trouwen in de leiding sprak, kwam aan het heil geroep bijna geen einde. Aan het slot van zijn rede, die meer dan een uur duurde, herdacht de Führer nog eens het overlijden van de eerste nationaal-socialistisehe bloedgetuigen. Allen geloofden gezamenlijk aan het rijk, aan het geloof der overwinning. Deze overwinning zal aan het einde van dezen strijd staan. (Vervolg elders in dit nummer.) Wat Leerdam U geeft aan glas Bied ik U in meubelwas. Dus wie staat beslist vooraan? Wel „DE BLOMME", Rembrandtlaan. Telef. 5802 - IJMUIDEN(0.). - Rembrandtlaan 15 (Adv. Ingez. Med.) winnersvergoeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vast gesteld in dien zin, dat de militaire inkomsten niet worden medegerekend. In gelijken zin wordt ge handeld, indien als gevolg van de militaire inkom sten geen kostwinnersvergoeding kon worden toe gekend. REIS VAN DE VAKVEREENIGINGSLEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Heden is. een gezelschap, vakvereenigings- leiders van alle richtingen naar Duitschland vertrokken, waar zij onder deskundige leiding- een aantal bedrijven, sociale instellingen en de werkkampen zullen bezichtigen. Ter nagedachtenis aan de zeven inwoners der ge meente, die bij de verdediging van hun vaderland sneuvelden, is te Holten in Overijsel, een monu ment onthuld. Set gedenkteeken draagt in blauw en hardsteen de namen der gevallenen. (Foto Pax-Holland) Convooien aangevallen Het D.N.B. meldt: De vergeldingsaanvallen op Londen zijn Vrijdag vrijwel zonder onder breking voort-gezet. Boven Londen en het Zuidoosten van Engeland ontwikkelden zich verschillende luchtgevechten, waarbij dertien Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen ge leden. De Duitsche gevechts- en duikvliegtuigen heb ben bovendien ook gisteren de ravitailleering van het Britsche eiland aanzienlijk belemmerd door succesvolle aanvallen op den aanvoer van over zee. In krachtig beveiligde convooien werden ondanks hevig luchtafweergeschut vier koopvaar ders van totaal 22.000 ton zwaar beschadigd. Ver ten Westen van Ierland werden op zee nog twee koopvaardijschepen van samen 9.000 ton tot zinken gebracht, z-oodat tot op dit oogenblik in totaal 31.000 ton scheepsruimte verloren gegaan is. Met de mogelijkheid van nieuwe uitbreiding valt rekening te houden, daar de gevechtsacties nog niet geëindigd zijn. Omtrent de in het legerbericht (men zie elders in dit nummer, Red.) gepubliceerde succesvolle aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op Britsche convooien verneemt het D.N.B. nog nader dat ln het verdere verloop van de gevechts handelingen een kruiser door verscheidene vol treffers in brand werd geworpen en onder sterke verschijnselen van een ontploffing onmiddellijk tot stoppen werd gebracht. Een andere kruiser, die eveneens een convooi moest beveiligen, kreeg door het ontploffen van verscheidene zware bom men groote slagzij. Het jachteskader Mölders, heeft bij de lucht gevechten van gisteren zijn 600ste overwinning behaald. Kapitein Storp, commandant van een groep gevechtsvliegtuigen, heeft bij buitengewone bevordering den rang van majoor gekregen, omdat hij zich bij de krijgsverrichtingen van den laat- sten tijd heeft onderscheiden door buitengewone vaardigheid en door voorbeeldige aanvoering van zijn groep. Kostwinnersvergoeding aan groot verlofgangers. 's-GRAVENHAGE, 8 November. Aan de bur gemeesters is medegedeeld dat in de vorige maand een aantal dienstplichtigen die zich nog bij de rege- lingsbureaux van de Nederlandsehe weermacht in werkelijken dienst bevonden, wegens reorganisatie met groot verlof gezonden zijn. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maande en mogelijk ook later, met het verleenen van groot verlof aan zoodanige personen zal wor den doorgegaan. Het is wenschelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwinnersvergoeding nog eenigen tijd door betaald wordt, waarbij de volgende regelen in acht te nemen zijn. Ten aanzien van allen, die na 15 October 1940 met groot verlof zijn gezonden, wordt de kostwin nersvergoeding doorbetaald tot en met de week. volgende op die, waarin het groote verlof wordt verleend. Ten aanzien van de in vorige alinea be doelde personen, die op het einde van de week, waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald gedurende de twee weken, volgende op eerstbedoelde week. In de gevallen, waarin de militaire inkomsten invloed hebben gehad op het bedrag van de kost- IJMUIDEN WEGENS SLECHT WEER UIT ZEE TERUG GEKEERD. De haringdrifter Sursum Corda IJM. 209, die Vrijdag naar zee was vertrokken is later wegens slecht weer teruggekeerd. AFSLUITING VAN EEN GEDEELTE VAN DEN KERKWEG. B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat zij voornemens zijn den Gemeenteraad een voorstel te doen om een gedeelte van den Kerkweg, nabij den Stationsweg te Velsen, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden worden van 7 November af gedurende tien dagen in de gelegenheid gesteld ter gemeentesecretarie (4e af deeling) van het voor stel kennis te nemen en hun bezwaren aan den ge meenteraad in te dienen. VELSEN DE OPVOLGER VAN DEN HEER H. A. LEUWES. In den plaats van den heer H. A. Lieuwes die per 1 November j.l. als beheerder van het hulp postkantoor aan den Wijkerstraatweg is gepen- sionneerd, na vele jaren deze functie te hebben bekleed, vernemen wij, dat als tijdelijk vervan ger is aangesteld de heer J. Fortgens, wonende te Bloemendaal. Waarschijnlijk zal per 1 Januari a.s. een defi nitieve opvolger worden benoemd. Zondag gaat de zon op om8.51 Zondag gaat de zon onder om 17.56 Maandag gaat de zon op om.8.55 Maandag gaat de zon onder om 17.54 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 15.52 Ondergang 2.44 Schijngestalten der maan 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. 6 Dec. E.K. BEVERWIJK De post en de duisternis. Avondbestelling vermoedelijk alleen In do kom van de gemeente. De directeur-generaal der P. T. T. heeft zich dezer dagen gericht tot de directeuren der post kantoren in het geheele land, met de mededee- ling dat de avondbestelling van poststukken, ook in de centra van steden en dorpen, mag verval len, indien de weersomstandigheden van dien aard zijn, 'dat zulks voor de bestellers meer ge vaar oplevert dan anders. Naar aanleiding hiervan hebben wij ge ïnformeerd aan het postkantoor of hier reeds een dergelijke maatregel genomen is. De di recteur vertelde ons, dat de avondbestellingen tot nog toe zoo gelaten zijn. Alleen wordt de bestelling een half uur, dus nu om, 5.30 uur, later uitgevoerd. Intusschen kan ieder oogenblik deze avond bestelling ingetrokken worden. „Het ligt echter in onze bedoeling, aldus de directeur, „de avondbestelling in de kom van de gemeente zoo lang mogelijk te handhaven. In eenige buitenwijken, o.a. een deel van den pol der, zal echter binnenkort wel geen laatste be stelling meer worden uitgevoerd. De ochtendbestelling wordt nog op gewonen tijd bezorgd, maar het is den eenen keer wel eens later dan den anderen door den onregelma- tigen treinenloop. Wat de tuinders kregen. Spinazie per K.G. 616. Sla per 100 krop IV2—2. Andijvie per 100 krop 1.002.20. Wortelen per bos 58. Raapstelen per bos 2Va2.80. Radijs per bos 2>/2. Selderij per bos IV2—2*/2 Pieterselie per bos IV23. Tomaten per K.G. 1232. Prei per K.G. 47. Uien per K.G. 3'/-—6. Sjalotten per K.G. 914. Waspeen per K.G. 46. Bloemkool I per stuk 1218. Bloemkool II per stuk 68. Knollen I per stuk 5—10. Knollen II per stuk 2V24. Kassnijboonen per K.G. 40. Gele kool per K.G. 35V*. Groene kool per K.G. 2Yz4V2. Roode kool per K.G. 46. Bieten per K.G. 4—4V2. Breekpeen per K.G. 34. Schorseneeren per K.G. 1014J/2- Peren per K.G. 10—17. Druiven per K.G. 4052. Chineesche kool per K.G. 2V*3. Boerekool per K.G. 2Yz5 l/X Spruiten per K.G. 12—24.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1