Litteraire Kantteekeningen. Sint Nicolaas-feest op de scholen 1 en 2 (A en J). Al had het er eerst den schijn van, dat dit jaar door omstandigheden het St. Nicolaasfeest op de «■holen geen doorgang zou vinden, gelukkig werd elfder ure beslist, dat dit heerlijke feest voor de ,ugd, evenals andere jaren plaats mocht vinden. St. Nicolaas liet zich ook niet afschrikken en zoo ftaren op den vastgestelden dag de le en 2e klassen ,-aiide openbare lagere scholen 1 en 2 (welke scho ten vroeger de letters A en J droegen) in het gym nastieklokaal verzameld, om den goeden Sint in j-un midden te ontvangen. Nadat de kleintjes eerst een uurtje hadden ge noten van de grappige en guitige streken van Jan Klaassen in zijn poppenkast, verscheen de Sint, ge bigd door zijn trouwen knecht; hij werd met wou- [ijke liedjes begroet en toegezongen. De Bisschop <prak de kleintjes toe en liet zich door de onder wijzeressen voorlichten omtrent gedrag en vlijt van de meisjes en jongens. Hij prees de ijverige en ge hoorzame kinderen, en onderhield de slordigen en luien over hun tekortkomingen. Hij was rnild in het uildeelen van lekkers en speelgoed, zoodai allen hoogst voldaan waren. Menig lied werd nog gezongen, waarbij zelfs Zwarte Piet in zoo'n goede stemming raakte, dat hij viool en strijkstok opnam, om de zingende schare te begeleiden, tot groot vermaak van het jonge volkje. Nadat St. Nicolaas de kinderen nog op het hart had gedrukt, vooral dit jaar weer ijverig te zijn en ie lessen op school goed ter harte te nemen, opdat hij bet volgend jaar hen ook weer zou kunnen ge denken, vertrok hij, om zijn tocht verder voort te zetten. De overige klassen hebben Zaterdagmorgen en •middag hun St. Nicolaasfeest gehad. Zij werden vergast op een aardige filmvertooning; ook Jon Klaassen en Katrijn traden weer op. Dat ook zij rich de speculaas en bonbons terdege lieten sma ken, behoeft geen betoog. Het was een ouderwet- $he Sinterklaasdag. Sinterklaas „In Veilige Haven". Een prachtige feestdag van de speeltuinvereeniging. Sinterklaas heeft het ondanks alles, toch nog druk gehad. Zoo was hij Zaterdagmiddag te midden van de kinderen van de Speeltuinvereeniging ,,ln Veilige Haven", die in „Het Wapen van Velsen" bijeen wa ren gekomen om den goeden Sint te bejubelen en te genieten van het lekkers, waarop ze onthaald werden. De zaal was tot de laatste plaats door een bdjde kinderschaar bezet en het was een fijne middag. De mondorgelclub van „In Veilige Haven" onder lei ding van P. v. d. Braber verzorgde op uitstekende wijze het muzikale deel van het programma. Ver der werd een aardig tooneelstukje opgevoerd en was aanwezig professor Hocus Pocus, die mot zijn Knecht, dommen August, de kinderen met zijn bra- vourstukjes in verbazing bracht. Tusschen de be drijven door was er steeds een korte pauze, die nu eens niet vervelend was, want hiervan werd ge bruik gemaakt om de kaakspieren tijdens de rust van de lachspieren aan het werk te zetten De ouders hebben ook hun deel gehad en wel op hel avondfeest, dat in dezelfde zaal werd gehouden. Hier werd natuurlijk ook een hartig woordje ge sproken en wel door den ijverigen voorzitter van I. V. H., den heer S. Kluft, die wees op de moeilijk heden, waarmede men ditmaal bij het organïseeren van het kinderfeest te kampen heeft gehaa. Er wa ren tweemaal zooveel kinderen als verleden jaar en het heeft heel wat moeite en hoofdbrekens gekost. Er waren verschillende punten en kwesties op te lossen voordat het spel kon beginnen. Het gebrui kelijk „geschenk mee naar huis" moest helaas ach terwege blijven. Maar ondanks alles is net kinder feest uitstekend geslaagd, zoo zei,de de heer Kluft en wel door de prachtige medewerking van de ouders der kinderen en van de vele vrienden van I, V. H„ voor welke medewerking het bestuur zeer dankbaar is. Hierna kon het spel beginnen, dat bestond uit mondorgelmuziek van de kinderband o. 1. v. P. v. d. Braber, en muziek van de accordeonclub van den heer R. Kuulman. Beide leiders hadden eer van hun werk en hun optreden werd telkenmale met een krachtig applaus beloond. Een aardig intermezzo was de huldiging van „Oome Piet" en zijn echtgenoote en van P. v. d. Braber. Oome en mevrouw Piet werden toegesproken door Rika Brandwijk, die beiden hulde bracht voor het geen zij voor I. V. H. hebben gedaan en hen be dankte voor de opofferingen, die ze zich bij hun werk voor de kinderen hebben getroost. Uit naam van de kinderen bood Rika beiden een Zilmeta lepel en vork in etui aan. De andere Piet die van de mondorgelclub werd door Arnold van Beilen toegesproken en hem werd dank gebracht voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de club leidt. V. d. Braber kreeg een geschenk, dat hij zeker met trots zal hanteeren, n.l. een dirigeerstok. De aanwezigen lieten het bij deze huldigingen aan bijvalsbetuigingen niet ontbreken. Evenals het kinderfeest, is ook het feest voor de ouders uitstekend geslaagd. Van Dartelen wint van Laros. Om den meestertitel dammen. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden om den meestertitel dammen voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: De KrijgerStahlberg 20 P. J. v. DartelenDe Krijger 11 H. LarosStahlberg 11 IJme de Jong-W. Huisman 02 De uitslagen van de Zondag gespeelde partijen luiden: H. LarosP. J. v. Dartelen 02 StahlbergIJme de Jong 11 De KrijgerHuisman 11 De stand luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. De Krijger 4 2 2 0 6 P. J. v. Dartelen 3 12 0 4 Huisman 3 12 0 4 H. Laros 4 12 14 Stahlberg 4 0 3 1 3 IJme de Jong 4 0 13 1 Laros heeft met de derde en vierde ronde weinig succes gehad.In zijn partij tegen Stahlberg had Laros betrekkelijk eenvoudig winst kunnen fiemen. Het is nu eenmaal zoo in deze wedstrijden, het moet eenigszins mee zitten. De jeugdige Haarlemmer IJme de Jong boekte wijn derde verliespartij. nu tegen Huisman. Inge wijden uit Haarlem en omstreken weten, dat de long veel en veel beter kan spelen. .Van Dartelen speelt als voor zijn leven, maar uit zijn partij tegen den Amsterdammer De Krij ger kon de Haarlemmer ternauwernood remise halen. Zondag was het de ontmoeting v. Dartelen— Laros en op „meester"lijke wijze wist v. Dartelen <|e partij in de positie te winnen. IJme de Jong behaalde zijn eerste punt tegen Stahlberg. Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld, nadat hedenavond te Haarlem van Dartelen tegen Huis man heeft gespeeld. Dan ontmoeten elkaar: H. Laros—De Krijger. J. van DartelenIJme de Jong. Huisman—Stahlberg. IJ mui den wint van Zaandam. Eindstrijd om het ciubksmpioenschap van Noord-Hofiand. Voor den eindstrijd om het clubkampioenschap van het district Noord-Holland, werd Zondagmor gen in Hotel Kennemex-hof de wedstrijd D.C.IJ. Zaandam gespeeld. IJmuiden telde twee invallers voor Laros en H. de Boer, terwijl dame,lub Zaandam Giskes en Bos miste. De uitslag luidt:: IJmuiden IZaandam I. 1. A. LigthartB. May 20 2. B. Dukel—D. Kruit 2—0 3. C. SuykS. Bosman 20 4 .H. WolfP. Beunder 02 5. H. BuisN. Dekker 20 6. T. PostmaJ. H. Botterweg 20 7. H. v. d. HeideA. Huisman 11 8. M. A. HühlH. Lemstra 2—0 9. K. de JongJ. v. Veen 20 10. J. SnelH. Voshuijen. 20 Totaal 17—3 voor Damclub IJmuiden. De stand dezer competitie luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Damclub IJmuiden 1 1 0 0 2 173 Oosterkwartier 1 1 0 0-2 155 Damcl. Zaandam 2 0 0 2 0 832 Zondag a.s. wordt te Haarlem de zeer belangrijke ontmoeting OosterkwartierIJmuiden gespeeld. ,Daar ook de behaalde bordpunten in deze kleine competitie meetellen, kan de wedstrijd van a.s. Zon dag beslissend voor het verdere veidoop der com petitie zijn. De kampioen van het district Noord Holland speelt tegen de clubkampioene der hoofdklasse van district Amsterdam voor een plaats in den lande- lijken eindstrijd. ST.-XICOLAASFEEST. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D. G. S„ houdt Woensdag 11 December a.s. een ledenbijeenkomst in het O. K. Vereeni- gingsgebouw. De agenda vermeldt o.a. verslag van de bonds vergadering, welke op 17 November j.l. te Haar lem werd gehouden. Na de pauze zal het programma worden ge vuld met een bezoek van St.-Nicolaas en zijn knecht die aan de aanwezigen surprices zullen uitreiken. ONGELUK BIJ VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN. Bij Van Leer's Walsbedrijven werd Zaterdag morgen de 43-jarige E. H., wonende Frans Naereboutstraat 53 IJmuiden-Oost, getroffen door lastblokken. Op het bedrijf werd den getroffene eerste hulp verleend door dr. Royaards en den bedrijfsverbandmeester, waarna hij naar het Roode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk werd overgebracht. SCHIPPER OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Vrijdagavond is vermoedelijk door den storm de schipper J. B. van het in een der havens nabij het Hoogovenbedrijf liggende schip „Deus Gouver- nator" over boord gevallen en verdronken. Men is Zaterdag onmiddellijk in de haven gaan dreg gen, maar tot nu toe is het lijk nog niet gevonden. VOOR DE KINDEREN VAN PERSONEEL DER PAPIERFABRIEK. Het door het bestuur van „Papyrus" in Concoixlia geoi-ganiseerde St. Nicolaasfeest voor alle kindei-en van het aan de Papierfabrieken wei-kzame personeel is Zaterdag een succes gewoi-den. Driehonderd kinderen en ongeveer 120 ouders hadden de groote zaal tot de laatste plaats bezet, toen de heer C. Pels, voorzitter van „Papyrus" het kinderfeest opende. Na de kinderen en hun oudei's te hebben wel kom geheeten, werden zij vergast op een komische teeken- en een amusante speelfilm. De tooneelschets „De betooverde klas", geënsce- neerd door den heel Pels en waarin op zonderlinge wijze verschillende dingen van het tooneel ver dwenen, werd een groot succes. Een poppenballet „In den speelgoedwinkel", op gevoerd door dames-leden van de gymnastiek ver eeniging „Spai'ta", waarbij de heer Roemer voor de begeleiding zorgde, was keurig en had bewon- dex-ing van klein en groot- Het hoogtepunt van het feest vormde de komst van St. Nicolaas en zijn Zwarten vriend, die met zang werden verwelkomd. Aardig was, hoe de goed heilig man de kinderen met vex-haaltjes bezighield en in. gespannen aandacht geluisterd werd. Enkele kleuters van zes jaar ontpopten zich als goede zan gers en zangei-essen. Het viel den braven Sint niet mee, alhoewel door nijvere handen geholpen, aan deze groote schare verrassingen uit te reiken Hij had dan ook de handen vol. Bij het verlaten van de zaal kregen de kinderen vooi'ts nog een taai-pop, een V.G.Z.-schetsbloc en een potlood. Rest nog te vernielden, dat naast den heer Roe mer zich mede een viertal leden van de hamxonie- kapel „De Eendracht" verdienstelijk maakte om den zang te begeleiden. EEN JAARWISSELINGSDIENST. De kerkeraad der Geref. Kerk te Velsen heeft besloten de gebruikelijke godsdienstoefe ning op den Oudejaarsdag te doen vervallen en in den middagdienst van Zondag 29 Decem ber de gemeente bij het jaareinde te bepa len; op den morgen van Nieuwjaarsdag wordt een „jaarwisselingsdienst" gehouden. STORMSCHADE. In den loop van Zaterdag is gebleken, dat de zware storm van de voorgaande dagen en nach ten aan vele woningen schade heeft aangericht. Op verschillende plaatsen moesten antenne masten en draden het ontgelden, terwijl van eenige woningen verduisteringsluikjes als papier werden weggerukt. Dit had vooral plaats in die straten, welke met de windrichting parallel loopen o.a. in de Corverslaan, Meerweidenlaan en vooral ook in de woonwijk over den overweg van den Koningsweg. Van vele daken zijn dakpannen los geslagen; vooral in het Meerweidendorp. De be woners van deze wijk hadden eveneens weer over last van de zwere regenbuien, die de tuintjes tot meertjes maakten. Ook heeft de regenval den toegangsweg naar dit woongedeelte welke langs het hulppostkantoor naar den Wijkerstraatweg loopt in zulk een deplorabelen toestand gebracht, dat de bewoners van genoemde woonwijk het maar beter oordeelden hun weg door de Water- vlietstraat te nemen. Van villa „Woelwijck" bewoond door den heer J. Smit, aan den Koningsweg, heeft de storm een gi-oot gedeelte van het rieten dak aan de achter zijde van dit huis vernield. UITSLAGEN VAN I.E.V. De uitslagen van de gisteren door de R.K. Sport- vereeniging gespeelde wedstrijden luiden: I.E.V. 2—Sontpoort 3 4—2 Junïorenaf deeling I.E.V. aOnze Gezellen b 121 I.E.V.bOnze Gezellen c 22 Santpoort 4I.E.V. 3 SANTPOORT TURN VEREENIGING „SANTPOORT". Wij meldden reeds, dat het bestuur van de turnvereeniging „Santpoort" besloten had, ter gelegenheid van h;t 15-jarig bestaan der ver eeniging een openbare les te organïseeren op Zaterdag a.s. in ..De Weyman". De vereeniging geniet de medewerking van de heerenafdeeling der gymnastiekvereeniging „Vijfhuizen". CONCERT „WILHELMINA". A.s. Zondag geeft het fanfare-corps „Wilhel- mina", directeur de heer W. Meyns Azn„ een concert in „De Weyman" met medewerking van Henny Vera (cabaretière) en Huib van Meurs (imitator). „PALO'S HUWELIJKSREIS". In het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv'. Gemeente werd Zaterdag j.l. de belangwekkende Eskimofilm „Palo's huwelijksreis", een nalaten schap van den bekenden Poolvorscher Knud Rasmussen, vertoond onder auspiciën van de „Cultureele Film". Deze film gaf den aanwezigen een duidelijk beeld van de zeden en gewoonten van dit een voudige volk en van de groote liefde, welke Rasmussen voor dit volk had opgevat. Sl. Nicolaas op bezoek bij vereen isingen. HEEMSKERK ST.-NICOLAASFEEST. In het K.S.A.-gebouw werd het St.-Nicolaas- feest gevierd voor de kinderen van 'de leden van den R.K. Volksbond. De Sint arriveerde op een prachtige schimmel en was vergezeld door Hans en Pieterman. Sinterklaas werd welkom geheeten door den heer Nic. Bruin, voorzitter van 't comité. De Sint hield een kort speechje, waarna direct begonnen werd met „het uitreiken van de cadeaux. Tij dens het uitreiken der prijzen hield een aardig orkest de stemming er goed in. Onder de aan wezigen waren o.a. kapelaan van Adrichem en een deputatie van den R. K. Volksbond uit Cas- tricum. A.D.O.T.H.B. (2—1). Hoewel het terrein de vele regen tamelijk had verwerkt, was het toch voor voetbal niet ideaal. Er kwamen diverse val- en glijpartijen voor, waardoor prachtige kansen verloren gingen. Van den aftrap af zet T.H.B. een offensief in, waardoor zij de in het rood gestoken A.D.O.'ers terugdringen. De goed werkende A.D.O.-spil weet echter spoedig het spel te verplaatsen. Voormeer, op de rechtervleugel breekt tweemaal prachtig door, doch tot tweemaal toe weet v. Loenen. door den bal corner te werken, redding te brengen. Deze corners leveren niets op. A.D.O. verhoogt het tempo. De doelman der gasten krijgt veel gevaar lijk werk te verrichten, doch hij slaagt hierin ta melijk goed. Eens heeft hij geluk, als een hard schot van Voormeer van hem terug stuit. Even later weet Beentjes uit een algemeenen aanval te scoren (16). Kort hierop zendt Voormeer een hoog schot in dat Koejemans te machtig is (2—0). Hoewel A.D.O., dat windvoordeel heeft, in de meerderheid is. zijn de uitvallen der gasten niet van gevaar ontbloot. Linthorst krijgt eenmaal een mooie kans, maar hij blijft in een plas steken. Na de rust is aanvankelijk T.H.B. sterker, maar de A.D.O.-achterhoede welke zich heeft terugge trokken. houdt goed stand. Na eenigen tijd gaat het spel weer gelijk op. Een prachtige voorzet van Voormeer, weet Meijer in te schieten. De scheids rechter annuleerde dit doelpunt wegens buiten spel. Dit was wel eigenaardig, daar de T.H.B.- spelers zich op de doellijn ophielden. Even later zendt koopman een kogel in, de doelman kan zich niet meester maken van den bal en laat het leer vallen, waarna de toesnellende Beentjes inschiet. Maar wederom keurt de scheidsrechter dit doel punt af. Als T.H.B. kort hierop een vrije schop te nemen krijgt gaat het harde schot via verschillende hoof den langs Kloes (21). Het laatste gedeelte van den strijd is A.D.O. hoofdzakelijk in den aanval, doch de score wordt niet meer verhoogd. Het einde komt met een ver diende A.D.O.-overwinning. ANDERE UITSLAGEN: A.D.O. 4A.D.O. 5 5—1 „Hetlendaagsche tiiinbouwvragen". De afdeeling Beverwijk van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Donderdag 12 December in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een ledenvergadering. Behalve de keuring van inzendingen bevat de agenda o.m. een causerie van den lieer N. Paschier over het onderwery: „Hedendaagsche tuinbouwvra- gen". Nieuwe voorboden voor 1941. Van den plaatselijken vertegenwoordiger van de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Mij. van 1846 ontvingen wij een fraai uitgevoerde maand- kalender, die in het nieuwe jaar ongetwijfeld zijn nut zal bewijzen. De Nationale Levensverzekeringbank te Rot terdam zond ons eveneens een practisehe maand- kalender. Deze kalender kan nu reeds gebruikt worden, daar ook de maand December hierop nog voorkomt. Kook de melk direct. And irs wordt ze zuur. De besturen van de beide plaatselijke melkslij- tersorganisaties schrijven ons het volgende: Sinds de standaardisatie van de melk ont vangen de slijters nogal klachten, dat de melk zoo gauw zuur is. De klanten hebben echter net als voorheen de gewoonte, de melk eenigen tijd te laten staan om „het roompje" op de melk te laten komen. Na de standaardisatie is dit echter niet meer mogelijk. In deze omgeving is een groot tekort aan melk en dit moet aangevuld worden met melk uit andere streken. Door het transport heeft de melk zeer veel te lijden. Het is daarom noodzake lijk dat de klant, zoodra de melk ontvangen is. deze dadelijk kookt en niet zooals ouder ge woonte deze ongekookt laat staan. VERGADERING UITGESTELD. De tweede Sociale Zondag van de afdeeling Beverwijk van den R.K. Volksbond, die gisteren in het K.S-A.-gebouw gehouden zou worden, is uitgesteld. Zaterdagmiddag heeft St. Nicolaas weer talrijke bezoeken afgelegd. Het eerste bezoek gold de kinderen van de leden van den Centralen Transportarbeidersbond, die hiertoe in gebouw ,Adi-ichem" bijeengekomen waren. Ds heer B. Meyer verwelkomde St. Nicolaas en zijn knecht, waarna de kinderen uit volle borst den kindervriend toezongen. Onder leiding van den Sint werden nog verschillende spelletjes gedaan. Het hoogtepunt was natuurlijk het uit reiken der cadeautjes. De Sint in de K.S.A. Ook de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond had voor de kinderen van haar leden een St. Nicolaasfeest georganiseerd in het K.S.A.- gebouw. Nadat de Sint en Piet hun intrede had den gedaaix, werd de jeugd bezig gehouden met eenige aardige filmpjes, die getuige de lachsalvo's buitengewoon in den smaak vlielen. Voorts wer den de jongens en meisjes rijkelijk onthaald op versnaperingen. Bij „De Gieteling". Zaterdagmiddag werd ooqk nog een gezoek ge bracht aan het Kennemer Theater, waar „de Gie teling" een kinderfeest hield. Met een poppen kast, een sprekende pop en een goochelaar werd de jeugd tot de komst van St. Nicolaas bezig ge houden. Toen hij eindelijk gekomen was heeft de Sint den kinderen de levensgeschiedenis van zijn knecht vei-teld. Het goedgeslaagde feest werd met het uitreiken der cadeaux besloten. „Feest van Kindergeluk". Zondagmiddag vierde de Geheel Onthouders kinderclub „Kindergeluk", de A.N.G.O.B. en de J.G.O.B. het St. Nicolaasfeest in het Veilinggebouw ,,'t Centrum". De eerste voorzitter van „Kinder- gelijk", de heer A. Hifland, opende het feest, waar na de mandolineclub van den J.G.O.B. de jeugd prettig bezig hield. Ook hier ontbrak de poppen kast niet. De komst van St. Nicolaas en de uitrei king der cadeaux vormde als altijd het hoogte punt van het feest. Wat onze clubs presteerden. Kennemers en D. E. M. na spannende wedstrijden geslagen. De afgeloopen Zondag bracht voor Beverwijk en omgeving slechts een mager voetbalprogramma. Alleen Kennemers, DEM en ADO kwamen binnen de lijnen en van deze drie wedstrijden was de winst ook mager Slechts twee punten kwamen binnen. De roodzwarten konden het op eigen veld weer eens niet tot een overwinning brengen, hoewel Kick Smit c.s. hun handen kunnen dichtknijpen. Want meer malen heeft de overwinning aan een zijden d^aad gehangen. Hoe het echter ook zij de punten gingen weer verloren. Dat DEM het in Zandvooi't niet tot een overwin ning zou brengen stond vrijwel reeds bij voorbaat vast. Maar het is bijna anders geloopen. Zandvoort nam de leiding, maar nog voor de rust maakte Schram gelijk. In de tweede helft gaf dezelfde spe ler zijn elftal zelfs de leiding. Tien minuten voor het einde maakte Zandvoort pas gelijk. Even voor tijd nam Zandvoort echter op gelukkige wijze de leiding. ADO 1920 schijnt er steeds beter in te komen, want nu werd weer met 21 van THB gewonnen. De ontmoeting OSV 2Kennemers 2 ging wegens teireinafkeuring niet door. Het veld is nauwelijks bespeelbaar als wordt af getrapt. De gasten, die wind mee hebben, hebben aanvankelijk groote moeite zich in te spelen en worden zwaar gehandicapt, daar hun snelle vleu gels, de kracht van den aanval, zich op dit terrein niet kunnen bewegen. Het spel gaat van doel tot doel met de thuisclub het meest in den aanval en na tien minuten doelpunt de midvoor dan ook met een hard schot (10). Alle spelers zien er in een minimum van tijd on toonbaar uit, door de talrijke glij- en valpartijen. Als Schram eens goed doorzet, schiet hij hard den gelijkmaker in de touwen (11). Na rust is Zandvoort terstond sterker; gesteund door den sterken wind, belegert zij het DEM-doel, maar hier is de verdediging in prima conditie. Slo- temaker verricht de lastigste uitvallen en heeft rle felste schoten steeds klemvast. Als na tien minuten DEM voor het eerst een aanval waagt, is het weer Schram die zijn volhouden beloont ziet en in moei lijke positie met 'n hard schot in den uitersten hoek DEM de leiding geeft. Zandvoort zet nu alles op den aanval, maar DEM houdt stand. Weer is het Slote- maker, die steeds overal in doel opduikt, waar ge vaar is, en het backstel J. de Vries-Does vex-zet ber gen werd. Tien minuten voor het einde scoort Zand voort dan den gelijkmaker na een dubieuzen vrijen schop (22). Een goede DEM-uitval volgt kort hierop. Schram schiet tegen de lat, vangt den terugspringenden bal dan op en schiet nu tegen den paal. Als er nog vijf minuten te spelen zijn, schiet de rechtshalf van ver op doel en daar Slotemaker het uitzicht benomen wordt verdwijnt de bal in de touwen. DEM probeert het nog even, doch de tijd is te kort om dezen ach terstand nog in te loopen. TAFELTENNISCLUB „HOTAC". De Hoogoven-Tafeltennisclub „Hotac" zal zeer binnenkort haar speelavonden gaan houden in een der zalen van de Da Costa School te Velsen-N. Het huidige clublokaal in het Statenhuis te Beverwijk is te klein gebleken voor deze groeiende vereeniging. en alle moeilijkheden samen te trotsceren. Die be ginnen al dadelijk als zij hem in Bandoeng aan zijn schooltje komt helpen. Zij bemerkt al spoedig een onuitgesproken verzet bij de andere onderwijzers tegen Soedarmo's plannen die de rust ^an hun sleur dreigen te verstoren. Na een paar jaar geven zij het op en trekken weg om elders iets nieuws te beginnen. Want Soedarmo is een koppig idealist, die steeds vol plannen zit. Ditmaal zal het een krant zijn, die hij in Djocja gaat uitgeven, doch het eerste nummer zal tevens het laatste zijn en op aandrang van Soelastri neemthij, na dien tegen slag, een betrekking aan op een kantoor in Batavia. Maar hij droomt weer van een schooltje en idtmaal schijnt zijn wensch in vervulling te gaan. Hij wordt geholpen en in Buitenzorg groeit er een schooltje met een bibliotheek en een krantje. De sa menwerking met anderen blijft onverstoord er. in volle gelijkgezinheid en voor hun beide is dit een gelukkige tijd. Die echter ook weer kort van duur is, want bij den aanvang van een nieuw leerjaar melden zich slechts vijf leerlingen. Weer trekken ze weg en weer volgen teleurstellingen, nu in Se- marang en nog weer eens in Bandoeng, waar Soe lastri haar aanteekeningen eindigt. Maar dan zelfs geeft Soedarmo zijn ideaal nog niet overwonnen; hij zal blijven trachten de voor hem nationale zaak, ook „buiten het gareel", buiten 't gouvernement om, te dienen. Al heeft de schrijfster niet bedoeld en zeker niet bereikt een litterair kunstwerk te scheppen, „Buiten het Gareel" is goed geschx-even, karak teriseering en typeering van toestanden en nen- schen zijn voldoende om den lezer ook buiten den zakelijken kant van den inhoud om, blijvend te boeien. C. J. Kelk. Een reis door de wolken. Utrecht. A. W. Bruna's U. M. Tot de meer amusante fictie verhalen waarop hierboven gedoeld werd, behoort „Een reis door de wolken". De zeer zonderlinge postambtenaar Napoleon Leroux kent geen ander ideaal dan een maal een „heer" te worden met blanke handen en die niets uitvoert. Hij is van boerenafkomst en heeft als jongen veel met ezels gereden. Eenmaal aan de post werpt hij zich geheel op haai-, leest alleen vak literatuur, leert alle tarieven uit z'n hoofd, is de vraagbaak en de schrik van het bureau, het eenige bestaande waarvoor hij zich interesseert. Overigens staat hij volkomen buiten het leven en kent en be grijpt er maar een bitter beetje van. Hij wordt om zijn ijver bevorderd tot hoofdambtenaar op Cor sica. Hij wordt daar ziek, een zonderlinge ziekte overvalt hem. Des nachts lijdt hij aan obsessies: hij meent dan zelf een ezel te zijn, zooals hij ze in zijn jeugd verzorgd heeft. Het wordt alles heel erg met hem en daai-om vx*aagt hij, drie jaar vóór den pensioengerechtigden leeftijd ontslag. Hij krijgt dat op de meest eervolle wijze. Nu is hij heer. Gaat naar Parijs, waar de groote stad hem ovei-dondert, en die hij na drie dagen ontvlucht. Naar Nice. Ook daar wacht hem allerhand ontgoocheling, maar hij vindt er gelukkig zijn broer, die hem overhaalt naar bet land terug te keeren. Dit geschied zijnde, trouwt hij met de dienstbode, waarmee de reis door de wolken ten einde is. Over de litteraire beteekenis van den roman zal men ook niet lang in de wolken zijn. Amusant mag hij hier en daar wezen, doch de zon van een fijnen humor blijft achter de wolken verscholen en de geestigheid blijkt er eene, die meer voor dagelijksch gebruik bedoeld schijnt. Ontspan ningslectuur, zoo ge wilt. Mary Dorna. Vingeroefeningen. Amsterdam. Bigot en Van Rossum. Wij hebben aardige herinneringen aan een vi'oe- ger boek dezer schrijfster waarin de lotgevallen van een ongezeggelijk meisje beschreven werden. „Vingeroefeningen" bestaat uit een twintigtal schetsjes, waarin veel van het ongezeggelijke meis je tot een lichte ondeugendheid bei-ijpt is, zonder dat er stof tot ergernis opwaait, terwijl de lezer onge twijfeld van de vaak geestige vei-teltrant en zins wending telkens genieten kan Het is heel anders en zwakker dan Henrielte van Eyk, doch vaart in eenzelfde schuitje. Achter een schijnbaar licht zinnige tirade schuilt ook bij deze schrijfster een niet al te bijtende ironie, zij is minder dichterlijk- in-dwaasheid dan haar kunstzuster, gewoner ook in haar waarneming, doch niettemin behept met het vermogen de dwaasheid glimlachend te zien en te ondergaan, zonder platvïoersche gevallen te be denken. Door een en ander is Vingeroefeningen een amusant boek, Leopold's Uitgevers Mij., Den Haag, zond ons twee boeken die op verschillende wijs sa menvallen met veler gedachten in dezen tijd. Over den roman van Robert D. Q. Henriquez „Gewapend en Weerloos" zoowel als over dien van Melis Stoke „Pinkster Veldtocht", dien de schrijver een kroniek van zelfoverwinning noemde, zal nog wel iets te vertellen zijn. Voorloopig laten wij het bij aankon diging ervan. J. H. DE BOIS. MARKT ALKMAAR. 7 December. Aanvoer 600 kippeneieren, f 1,07 per kilo. Handel matig. Mevr. Djojopoespito. Buiten het Gareel. Utrecht. W. de Haan. Wij komen even op dit boek, dat een vorige week vermeld werd, terug. Litteratuur, in den zin van behooi-end tot de „fraaie letteren", is het eigenlijk slechts in gei-inge mate, doch het is in zijn een voudig relaas van hoop en teleurstelling zoo echt menschelijk, dat wij er vèel, meer amusante, fictie- vei-halen voor terzijde leggen. Zooals wij in de korte aankondiging reeds hebben meegedeeld, is „Buiten het Gareel" een Indonesische roman, door een In donesische vrouw geschi-even, die, zooals E. du Perron in het voorwoord verklapte, haar manuscript in zijn eei-sten vorm het Soendaasch terug gestuurd kreeg en toen haar toevlucht tot de Ne- derlandsche taal nam. Ook wijst diezelfde inleider ons er op dat mevrouw Djojopoespito niet met de heldin van haar vei-haal, Soelastri, vereenzelvigd mag worden, hoewel daar aanleiding toe zou kunnen bestaan, omdat ook Soelastri begint haar herinne ringen in de landstaal op te schrijven en ze terug krijgtwaarna zij ze in het Hollandsch over brengt. Wij zouden daaraan nog willen toevoegen, dat men in den naam der schrijfster geen pseudo niem behoeft te zoeken: de familienaam Djojo poespito is er een, die op Java vaak voorkomend en niet faniastiek is. En het boek is tenslotte /oor ons, Nederlanders, interessant, omdat het ons een blik gunt in begeerten en bewegingen, aan welke> bestaan wij niet gewend zijn veel aandacht te schenken: de begeerte van een deel der intellec tueele inlandsche bevolking namelijk, ook in het onderwijs, het landseigene, de taal, de denkwijze enz., de haar toekomende plaatsen ingeruimd te zien. Uit het verhaal van Soelastri leei-en wij mei hoeveel moeilijkheden het gepaard gaat, aari die begeei-te tegemoet te komen. Nog jong, verlaat zij haar goed betaalde betrek king om met Soedarmo de nationale zaak te dieaen Maatregelen voor een regelmatige vleeschvoorziening. 's GRAVENHAGE 7 December (A. N. P.) Het rijks* bureau voor voedselvoorziening In oorlogstijd deelt mede: Tengevolge van de vrees voor een eventueele vordering, ls het aanbod van slachtvee ln de laatste weken zoodanig teruggeloopen. dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen om een regelmatige vleeschvoorziening te verze keren. Daartoe zal aan de houders van rundvee de ver* plichting worden opgelegd om door bemiddeling van een handelaar volgens een bepaalde schaal, rundvee voor slachtdoeleinden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van het aantal stuks vee dat iedere veehouder moet aanbieden, uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien, mestvee en stieren van een Jaar en ouder, dat volgens de gegevens, vermeld op de registratiekaart in November ln zijn bezit was. Deze regeling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een definitieve regeling worden ingevoerd waarbij tevens rekening wordt gehouden met den aard van het bedrijf en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 November tot 28 Februari geleverd is. De aandacht wordt er op gevestigd dat de thans gel dende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zul len worden boven de thans geldende schaal, daar er een regeling is getroffen, dat nu al het slachtvee bij de Cen trale moet worden aangeboden. Onder de aan te bieden dieren vallen niet kalveren, rundvee met een levend gewicht van minder dan 400 KG en wrakke dieren. Wel zullen deze dieren ook in het vervolg worden afgenomen. Kennelijk drachtige dieren worden niet overgenomen. Voor de periode, welke loopt tot 28 Februari 1941, moeten de navolgende aantallen geleverd worden: Door veehouders met: 59 runderen 1 rund. 1014 runderen 2 runderen. 1519 runderen 3 runderen. 2024 runderen 4 runderen. 2529 runderen 5 rundei-en. Maar den 29 runderen per 5 runderen of ge deelte daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan één rund moeten aan bieden, moeten de helft van het aantal geleverd hebben voor 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodat van drie runderen vóór dezen datum twee runderen moeten zijn geleverd; van vijf runderen vóór dezen datum drie runderen enz. De veehouders met min der dan vijf runderen worden voor de eerste periode vrijgesteld, hetgeen uit den aard der zaak met in sluit, dat zulks ook voor de volgende periode het geval zal zijn. Met leveringen boven het aantal, in het hiervoren aangegeven schema genoemd, zal bij de definitieve regeling rekening worden gehouden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5