IJmuider Courant lil» Hitler's rede te Berlijn. DAGBLAD VUOH VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN iveecle Paedagogisch olksconcert. :W 11ST T r. R. Jrï U li P Hoeden. Vertrouwen in de toekomst. Nederlandsche duikboot vergaan. Waardebons Winterhulp Nederland. JAARGANG NO. 35 ,jVe Lourens Coster, Maatschappij voor ,anI.uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. piraat 93,'Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuidan, ■loon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, |6ven voor dit blad, worden kosteloos nfflen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ftnderdag a.s. zal de Haarlemsche Orkest Ver eng het tweede Paedagogisch Volksconcert Het eerste, werd éen groot succes en trok reel menschen, dat het podium deels voor het pu- bestemd moest worden om hen te kunnen n. En er bestaat geen enkele twijfel, dat ook -het tweede concert de belangstelling zeer groot rjjn. Hier volgen nog verschillende bijzonderhe- j óver het concert in de hoop dat door zoo'n -dje extra misschien nog wat weifelenden over aarzeling heen geholpen zullen worden. Dat prettig zijn voor velen: voor hen zelf, voor de i*y. en natuurlijk ook voor schrijver dezes. niet alleen omdat die menschen dat enkele jgrt zouden bijwonen maar omdat het hen er jjel zeker toe zou bewegen, meer concèrten -aan hooren en daarmee hun belangstelling muziek te verdiepen en uit te breiden. Het- hun een groote verrijking van hun leven zou Ó-gen, de H.O.V. (en de muziek in het algemeen) ;,ven aanhang en mij de voldoening, dat ik ,t elkaar had helpen brengen. Dat blijkt dan 'niet dadelijk maar je weet nooit hoe je in den pvan den tijd nog eens van zulke gevallen cl Het is eerder gebeurd. 'eel menschen gaan niet naar serieuze muziek neren omdat zij, in den regel ten onrechte, sen dat het niets voor hen is. Zij hebben het s gedaan en er hun aandacht niet juinen houden. Zij hebben bijvoorbeeld een jphonie gehoord en er niet uit wijs kunnen wor- Zelf houden ze eigenlijk wel van muziek, maar gn van de eenvoudigste, makkelijkst-aanspre- ■&t soort. Er moet een wijsje in zitten, een me- jetje dat zij meteen opnemen en na het een of s keer gehoord te hebben kunnen nafluiten. Het tl een populaire wals of tango wezen, of een je van het genre dat bands in restaurants kwee- of een oude opera-melodie zooals de radio ze beste geeft of de draaiorgels. (Want opera kan Nederland in den'volledigen vorm zelden ;r hooren; het pas begonnen „stagione" van de üanen zal ook maar kort duren en beperkt zich drie èrg-populaire werken: Rigoletto, La Bohème Madame Butterfly. onderschatten de bedoelde menschen schier jd hun eigen muzikaal begripsvermogen. Maar onderschatten, wonderlijk genoeg, tèvèns de mu- want zij meen en dat die voor degenen, die wel den „serieuzen vorm" gaan luisteren, onmid- lijk begrijpelijk is geweest. En dat is heelemaal Die verknochten hebben er in den beginne ook weinig van begrepen maar zij zijn, tot hun uk en voldoening, er zichvoor blijven interes- ren. Waarom zij wel en anderen niet? Meestal fat er bijhen thuis, in hun kinderjaren, bijzon- belangstelling voor. muziek bestond eh er dus tag op hén' werd uitgeoefend. Misschien om- in dien tijd. zelf een instrument leerden be ien, hetgeen natuurlijk de allerbeste manier is in de muziek door te dringen. Er zijn ook andere leidingen denkbaar: een bevriende familie die muziek doet", het huwelijk met een muzika- echtgenoot (e) of zelfs zoo iets eenvoudigs als lezen van de biografie van den een of anderen rponist. Maar meestal is de belangstelling al in kinderjaren gaan groeien. En dat is een aan- :opiogspun<t voor dit betoog. Kinderen, behou- zeer zeldzamen, die met een buitengewone iikale begaafdheid geboren worden, begrijpen muziek aanvankelijk ook niets meer dan de Mijk-aansprekende melodietjes. Langs een ces van ontwikkeling moeten zij verder zien te ren. Laten zij dart na, dan worden zij v<*lwas- sn die tegenover muziek staan als een kind. door gebrek aan muzikaal gevoel, aan aanleg, ar door tekort in muzikale ontwikkeling zijn zij dit punt niet verder gekomen dan kinderen, ar daarom kunnen zij dat verlies nog wel in- sn! Het vereisoht alleen maar wat toewijding inspanning en het inzicht dat men niet dadelijk moeilijkste werken begrijpen kan maar er zijn ïsrten en programma's op uit moet kiezen. Dat men doen door zich te laten voorlichten door tilieledec of vrienden die er meer van weten, serieuze muziek" is zeer uiteenloopend in Rijkheid, waarmee ontwikkelingsperioden van muziek zelf ook heel wat te maken hebben. En rbij komt dan nog dat ieder mensch een voor- ■f voor bepaalde componisten heeft of krijgt; 'merkt men spoedig genoeg als men er zich eeni- -'■ijd voor geïnteresseerd heeft, ft alles strekt dus om te betoogen dat om toe deel tempel der Muzen te krijgen het niet kende is een entréebewijsje te betalen. Daar k men alleen in lichamelijken zin mee binnen, lelijk wordt er meer gevergd. Ik heb nog on- een bekenden muziekminnaar geciteerd, die k opzicht de muziek vergeleek met de littera- - der groote meesters. Wie waarlijk van litte- wil gaan genieten en zich dus daartoe ont kolen, wie niet tevreden is met een vlot ver- kje of een opwindend detective-verhaal kan niet zoo op slag beginnen met Dante, Goethe, kespeare te lezen. En dit geldt voor alle hoogere 3Son van kimst: ook voor de schilder- en beeld enkunst, ook voor de groote scheppingen der lectuur. groote voordeel van het Paedagogische Con- :isnu juist, dat het in de samenstelling van zijn Ifómma en in de mondelinge uiteenzettingen van ent dat geestelijke entréebewijs, dat ik be- ;Jde, helpt verschaffen. Het opent de poort waar- Eer de geheimenissen zich bevinden, het geeft Auctie en voorlichting. En wie het eerste con- heeft bijgewoond hoeft daarom niet te -mmen naar het tweede te gaan, want Marinus heeft een gansch ander programma samen- en zal rekening houden met de menschen, :.!r eerste maal niet waren. ",e zoo'n concert, heeft bijgewoond moet zich wÜs trachten' te maken dat hij het nu weet, Hij heeft pas een eerste introductie gehad.' Maar die zal hem zeker de appetijt naar meer bezorgd hebben. Daartoe moet hij dan niet naar een wille keurig concert met een wellicht zeer moeilijk pro gramma gaan, want dat zou hem weer- teleurstel len. Hij (of zij) handelt veel verstandiger door (het kost bijna niets) lid te worden van de nieuwe Stichting Volksconcerten die hem of haar drie concerten ter verdere inwijding zal bieden en zoo mogelijk naar andere volksconcerten gaan waar voor iemand, die er meer van weet, het programma heeft aangeraden. Dat is de weg die naar het doel leidt. Het is zulk een begeerlijk doel, zooals allen weten die de concerten in hun leven niet rpeer zouden willen missen, dat ik er hier nog eens met warmte voor gepleit heb. Het zal ndet de laatste maal wezen. Maar ik raad aan.doe het nu en on derschat uw muzikaal begripsvermogen niet. Het is bijna zeker dat. gij u vergist. De meeste menschen onderschatten hun eigen mogelijkheden. R. P. Verduister goed, Zooals het moet. VAN 11 OP 12 DECEMBER van 17.27 tot 7.41. Maansopkomst 16.27 Maansondergang 6.51 d.a.v. Engelsche bomaanvallen op Nederland. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Op enkele plaateen van ons land hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht een aantal bommen geworpen. De aangerichte/schade is van geen beteekenis. Ook is niemand gedood of gewond. (A.N.P.) 1940-104I - 'NgDBWIAND O.50 cf mmmsmm. OLD. WAAÖ D B BON: WïNl'Ë'fiH li LP i1 NBDERIANP-f NIEUWE NEDERLANDSCHE BANKNOTEN. Deze banknoten zijn echter uitsluitend ten be hoeve van de „Winterhulp". Zij zullen uitgegeven worden aan hen, die hulp van noode hebben. Deze waardebon dient in alle winkels tegen de volle waarde in betaling te worden aangenomen en alleen bij levering van levensmiddelen, klee ding en brandstoffen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. De terugbetaling van de waarde van den bon vindt plaats uiterlijk 15 Mei 1941, bij alle banken en spaarbanken. Misbruik wordt gestraft. (Foto Schimmèlpenningh:) (In verscheidene steden zijn vele tientallen hoeden, tijdens den jong- sten stomi afgewaaid en niet, terug gevonden, bij de politie gebracht, tv aar zij thans hun eigenaars wachten.) 't Was in de stormbewogen dagen, Die wij zoo juist hebben gehad, Een heele toer je hoed te dragen, Zoodat hij vast en veilig zat. Je dacht dan zoo; nou zit ie stevig En geen orkaan die me wat doet, Dan kwam een rukwind, extra hevig En jé was tijdlijk onbehoed. Je greep naar 't hoofd met beide handen, Je draaide zoekend even rond. Je bromde wat tusschen je tanden. Waarop je hem dan wel weer vond. Hij mocht zich in een plas placeeren, Waarin hij te doorweeken lag, Hij mocht zich in een park parkeeren, Je kreeg hem weer, daar je hen*zag. Maar in de donkre avonduren, Mag je volhardend zijn en vlug En met je scherpste blikken turen. Vind dan je hoed maar eens terug. Zoo schenen vroeger zonnestralen Op tal van hoeden „onbeheerd", Die d' eigenaars nu kunnen halen, Bij de politie gepax-keerd. Gij dus, die met ontblooten hoofde En, beter niet herhaald, gegrom Naar huis teruggaand, vast geloofde, Dat hoedje zie ik nooit weerom, Hier is een tijding, en een goede. Ga nu naar de politie maar Als steeds paraat u te behoeden, Zelfs in dit opzicht voor u klaar. P. GASUS. Mededeeling van de Britsche 'admiraliteit. Volgens een bericht uit Londen zoo deelt 't D.N.B. mede heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld dat een Nederlandsche duikboot, die door de Britsche vloot was overgenomen, vergaan is. Het nummer vaïl de duikboot werd in de officieele mededeeling niet vermeld. Reuter meldt nader dat alle pogingen in het werk zijn gesteld om door tusschenkomst van het Roode Kruis met de familieleden in contact te komen. Aangenomen kan worden dat de berichten thans op de plaats van hun be stemming in Nederland zijn aangekomen. Het A.N.P. meldt: Tot nu heeft Winterhulp Nederland slechts geld ingezameld, en dit eerste beroep op den gemeenschapszin is zooals bekend een succes geworden. Deze gelden worden thans gebruikt om landgenooten, die door omstandig heden in nood zijn geraakt, behulpzaam te zijn. Een ieder, die zich dus genoopt ziet de hulp van de Winterhulp Nederland, in te roepen, moet zich wenden tot de plaatselijke directeuren, de burge meesters der gemeenten, behalve te Amsterdam, Rotterdam en den Haag, waar men zich respectie velijk moet vervoegen bij den stedelijken directeur Amsterdam, Rokin 109111, Rotterdam, Mathe- nesserlaan 408, den Haag. Driehoekjes 3. Door Winterhulp Nederland worden voor deze ondersteuning waardebons uitgegeven in bedra gen van f 0.50, f 1 en f 2.50. Op de achterzijde van deze waardebons is vermeid, dat Albert de Bary's bank als betaalkantoor zal optreden.'In afwijking hiervan wordt medegedeeld, dat niet deze bank instelling. doch de Kasvereeniging N.V. te Am sterdam deze functie heeft overgenomen. Deze bons worden voor den aankoop van levens middelen, kleeding en brandstof door alle winke liers en kleinhandelaren als wettig betaalmiddel aangenomen. De verzilvering geschiedt alleen bij aanbieding a) door de plaatselijke directeuren der W.H.N. of degenen, die namens hen optreden. b) door de leveranciers van de op de waarde bons vermelde goederen. afbeeldingen van dez-e waardebons zullen in de dagbladen afgedrukt worden. (A.N.P.) Over enkele weken zal liet gemaal bij Lemmer beginnen met het droogmalen van den Noord Oostpolder. Door de groote zuigkokers zal een flinke hoeveelheid van het te verwerken water verdwijnen. (Foto Pax Holland) BERLIJN, 10 December. (D.N.B.) De Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft Dinsdagmiddag in de mon tagehal van een Berlijnsche wapenfabriek de Duitsche arbeiders toegesproken. Behalve door de bedrijfsleiding en het personeel van de fabriek werd de bijeenkomst bijgewoond door de generaal-veldmaarschalk Keitel, chef van het opperbevel van de weermacht, den leider van het Duitsche arbeidersfront, dr. Ley, en den rijks minister van bewapening en munitie, dr. TÓdt. Nadat de Berlijnsche gouwleider, rijksminister dr. Goebbels, de vergadering geopend had, richtte de Führes en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht zich tot de Duitsche arbeiders in een groote redevoering, welke met ongekende geest drift werd aangehoord. Nader deelt het D. N. B. mede: Even voor twaalf uur kwam de Führer voor de vergaderzaal van de Berlijnsche wapenfabriek aan, waar de „Betriebsobmann" aan den Führer meldde dat het personeel stond aangetreden. De Führer werd verwelkomd door den chef van het opperbe vel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, den rijksorganisatieleider, dr. Ley, rijksmi nister dr. Todt en den bedrijfsleider van de fa briek. Toen de Führer de hal betrad, steeg er een onbeschrijfelijk gejuich op, dat herhaald en nog versterkt werd toen de Führer op het spreekge stoelte zichtbaar werd. Rede van Hitier (officieuze lezing) r Duitsche volksgenooten, Duitsche arbeiders, Ik spreek thans zeer zelden, in de eerste plaats omdat ik weinig tijd heb om te spreken en in de tweede plaats omdat ik thans meen, dat het juister is te handelen dan te spreken. Wij bevinden ons midden in een conflict waarbij meer op het spel staat dan de overwinning van het eene of het an dere land. Het is werkelijk de strijd van twee we relden tegen elkaar. Ik wil probeeren om u, heel in het kort, voor zoover de tijd het toelaat, een in zicht te geven in de diepere beweegreden van dit conflict. Ik wil daarbij mijn beschouwingen beperken tot West-Europa. De volken, waar-het hier in de eerste plaats omgaat, Duitschers, Engelsohen, Italianen en Fra-nschen, vormen de kernen der landen, die te gen elkander in. den oorlog stonden. Wanneer ik' n-u de grodslagen van het leven de zer menschen met elkaar vergelijk, treedt het vol gende fei-t aan het licht: 46 millioen Engelschen beheei'schen en regeeren een gezamenlijk complex van 40 millioen vierkante kilometer van deze we-, reld. 37 millioen Franschen beheerschen en regee ren een complex van 10 millioen vierkante kilo meter. 45 millioen Italianen bezitten aan nuttig ge bied een oppervlakte grond van nauwelijks een half millioen vierkante kilometer. 85 millioen Duiit-,- schers hebben als levensbasis nauwelijks 600.000 vierkante kilometer en dan nog dank zij ons in grijpen. Dit beteekent dat aan 85 millioen Duit schers 600.000 vierkante kilometer ter beschikking staan, waarop zij moeten leven en aan 46 millioen Enigelsch-en 40 millioen vierkante kilometer. Deze aarde is echter niet door de Voorzienigheid of door den lieven God °zoo verdeeld. Deze verdeeling hebben de menschen zelf zoo ingericht en dit is eigenlijk geschied in de laatste 300 jaar, dus in den tijd, waarin ons Duitsche volle inwendig machteloos en verdeeld was. Na afloop van den dertigjarigen oorlog werd Duitsohland krachtens het verdrag van Münster in honderden' kleine staatjes gesplitst en heeft ons volle zijn geheele kracht uitsluitend in het binnen land verbruiiet en in dien tijd is de rest van de we reld verdeeld. Niet door verdragen of overeenkom sten maar uitsluitend door geweld heeft Engeland toen zijn reusachtig imperium bijeengeharkt. Het tweede volk, dat bij deze verdeeling tekort ge schoten is, het Italiaansche heeft hetzelfde lot on dergaan als wij. Ook het- Italiaansche volk heeft zijn geheele kracht verbruikt in den onderlingen strijd en heeft zijn natuurlijke positie in de Mid- dellandsche Zee niet alleen niet weten te verkrijgen doch zelfs niet weten te behouden. Zoo zijn deze beide krachtige volken in een wanverhouding ge raakt. Nu zou men hier tegen in kunnen brengen: is dat wel van beslissende beteekenis? De mensch leeft niet van theorieën en van phrasen, niet van verklaringen, en ook niet van wereldbeschouwin gen. Hij leeft van datgene wat hij- uit zijn grond door zijn arbeiid, aan levensmiddelen en ook aan grondstoffen kan winnen. Dat kan hij verwerken dat kan hij eten. Wan neer zijn eigen levensbasis hem te weinig biedt, dan wordt zijn leven een armelijk bestaan. De eerste voorwaarde voor de bestaande spanningen is dus in het feit gelegen, dat deze wereld onrechtvaardig verdeeld is. Het moet een natuurlijke ontwikkeling genoemd worden, dat in het groote leven der vol ken de dingen zich precies zoo ontwikkelen, als in die volken zelf. Evenals in de volken zelf de'te .groote spanningen tusschen rijk en arm moeten worden gebalanceerd, zoo kan ook in het leven der volken niet de een alles opeischen en voor den ander niets overlaten. Ofwel de een toont zich verstandig en stemt in met een regeling volgens de beginselen der recht vaardigheid, ofwel degene die onderdrukt en door het ongeluk achterhaald wordt, neemt op een goeden dag datgene wat hem toekomt. Zoo is het in de vol ken zelf en zoo is het ook naar buiten. Inwendig was de groote taak, die ik mij stelde deze, die vraagstuk ken door een beroep op het verstand op te lossen, door het beroep op het inzicht van allen om de kloof tusschen den te grooten rijkdom aan den eenen kant gn de te groote armoede aan den anderen kant te overbruggen. Inziende, dat dergelijke ontwikkelin gen niet geschieden van vandaag op morgen, en dat het altijd nog beter is om door het verstand gelei- delijk de al te zeer gescheiden klassen nader tot elkaar te brengen dan om een dergelijke oplossing met ggwejd te bewerkstelligen. Het recht om te leven is algemeen en geldt voor iedereen. Het kan ook niet zoo zijn, dat een volk zegt: wij willen j ullie zoo graag laten medeleven. Het kenmerk van elke werkelijk socialistische ordening is, er voor te ',or- gen, dat er geen aalmoezen gegeven worden maar dat er rechten gevestigd worden. Het gaat er niet om, dat de volken, die bij de verdeeling der wereld te kort geschoten zijn bij de gratie -Gods aalmoezen krijgen, maar het gaat er om, dat evenals in het normale maatschappelijke leven de menschen hun rechten verkrijgen Het recht om te leven is een rechtmatige eïsch, die principieel van aard is. Het recht om te leven is tevens een rechtmatige eisch op den grond die alleen het leven geeft. Voor dezen rechtmatigen eisch hebben de volken, wanneer on verstand hun betrekkingen dreigde te verstoren, gestreden, inziende, dat 'zelfs bloedige offers dan nog beter zijn dan een geleidelijk uitsterven van een volk. De nationale eenwording was daarom voor ons een der voorwaarden om de geheele Duitsche kracht eerst eens opnieuw te ordenen en aan het Duitsche volk te toonen hoe groot zijn kracht eigenlijk was. opdat het zich van zijn kracht weer bewust zou wor den, teneinde daarna zijn levenseischen te kunnen stellen en doorzetten. Deze nationale eenwording meende ik tot stand te kunnen brengen door een be roep op het verstand. Bijna van twee kanten heeft men mij toen vijftien jaar verschillende dingen, voor de vQgten geworpen. Jij wilt #ns die tot het intellect, tot de bovenlaag behooren omlaag drukken tot het niveau van dia airderen. Adolf Hitler. (Foto Stapf. Deze waren niet te bekeeren en er zijn ook thans nog menschen die niet te bekeeren zijn. Over het algemeen echter is het aantal van hen, die inzien dat, indien ons volk verdeeld blijft, alle volkslagen ten gronde moeten gaan, toch altijd grooter geworden. Ook van den anderen leant ben ik bestreden. Zij zeiden'mij: wij hebben ons klas senbewustzijn. De menschep zijn het product van hun opvoeding en die begint helaas reeds met do geboorte. Elkeen wil in het milieu blijven, waarin hij door opvoeding gekomen is. Ik weet dat het geen -in drie, vier of vijf eeuwen gemaakt is, niet in twee, drie of vijf jaren uit den weg geruimd kan worden. Het beslissende is dat iemand den weg in slaat om dit uit den weg te .ruimen. Destijds heb ik. ingezien dat het volgende als het belangrijkste geldt: wij moeten deze Duitsche volksgemeenschap tot-stand brengen, willen wij nog iets van ons volk kunnen verwachten. Dat dit juist gezien was, is ge bleken uit het feit dat alle onze vijanden zich daar tegen gekeerd hebben. De nationale eenwording van ons volk was de eerste eisch: geleidelijk aan is zij werkelijk gewor den. Het tweede programmapunt luidt: wegneming van den buitenlandschen politieleen druk, die ont staan is door Versailles, die teven ook de nationale eenwording van ons volk verhindert en verbiedt dat groote deelen van ons volle zich aaneensluiten en die tevens cos wereldbezit en onze Duitsche ko loniën van ons heeft afgenomen. De strijd ging dus tegen Versailles. Mijn eerste redevoering was reeds een rede tegen de ineenstorting, tegen het verdrag van Versailles en voor het herstel van een krachtig Duitsch rijk. Daarmede ben ik begonnen. Wat ik sindsdien tot stand bracht, is dus geen nieuwe doel stelling, maar de oudste dié er is. Dat is nu de eer ste oorzaak van het conflict, waarin wij ons thans bevinden. De andere wereld wilde onze inwendige eenwordingniet omdat zij wist dat dan de levéns- eisch van deze volksmassa's werkelijkheid kan wor den. Zij wilden deze wet van Versailles handhaven', waarin zij een tweeden Westfaalschen vrede za gen. (Zie ook elders in dit nummer). Graaf Csaky naar Belgrado. Ook een Hongaarsche handelsdelegatie zal Jóego-Slavië bezoeken De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, graaf Csaky. is gisteren, naar het D.N.B. meldt, met den gewonen snel trein voor zijn officieel bezoek aan Belgrado uit Boedapest vertrokken. In zijn gevolg bevonden zich verscheidene leidende amb tenaren van zijn departement, onder wie de leider van de politieke afdeeling, gezant Ghyczy. Bij vertrek waren de Duitsche en Italiaansche gezant aanwezig. Bij zijn vertrek heeft graaf Csaky een ver klaring afgelegd, waarin hij wees op de Hon- gaarsch-Joego-Slavische betrekkingen, die steeds voor beide partijen vruchtbaar geweest waren. Mijn bezoek, zoo zeide hij voorts, is natuurlijk van politieken aard en daarom kan :!c er ook niets van te voren over zeggen. Inmiddels weet men in Joego-Slavië en Hongarije thans nauwkeurig dat de wederzijdsche hartelijke betrekkingen niets slechte het resultaat der be zoeken van talrijke staatslieden zijn, want deze waren slechts de dragers van het respect dat beide landen voor elkaar koesteren. Het spijt mij dat de tijd mij niet toelaat ook Agram te bezoeken, doch ik hoop dat ik daartoe bij een andere gelegenheid in staat zal zijn. Aan den correspondent te Boedapest van „Polïtika" zeide graaf Csaki nog; De grondslag van onze goede betrekkingen is de geografische ligging, de we derzij dsche hoogachting en het feit, dat het lot ons sinds verscheidene eeuwen tot naburen ge maakt heeft. De buitenlandsche politiek van Hongarije is een vredespolitiek en tenslotte zal ook deze reis dat doel dienen. In politieke kringen te Boedapest heeft men voorts de reis van een Hongaarsche handelsdele gatie naar Joego-Slavië aangekondigd, welke waarschijnlijk nog voor Nieuwjaar zal plaats hebben. In handelskringen te Belgrado merkt men hierover op dat de gebiedsuitbreiding van Hongarije krachtens de tweede Weensche arbi trage het noodig maakt het handelsverdrag tusschen beide "landegn op een nieuwen grond slag té plaatsen. Vooras wordt uit Belgrado gemeld dat de reis van twintig Hongaarsche parlementsleden naar Joego-Slavië .thans 4svastgesteld in hefc j van 16 tot 18 januari 1941.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1