IJmuider Courant Brandstof BERICHT ELZER's DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN en Algemeene neldienst. Burgemeester protesteert tegen ontslag. U.SÜ.-Uaattent Zondagmiddag DANSEN zondec ïlïaac&chuiainQ) Electr. Brandhoutzagerij Firma de Clercq van Lennep k JAARGANG No. 38 ,e Lourens Coster, Maatschappij voor ^nt-Uiigaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. jisiraat Haar'em, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, .i0on 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos l0men in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 14 DECEMBER 1910 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. L tijden van crisis zijn er altijd vindingrijke s;chei' geweest die zich van nood wisten te vrij_ door hum anbeidslust te paren aan viwdimg- -igjd. Die zijn er ook nu. Sommigen leggen zich ,p de productie van artikelen of de verleening diensten waaraan juist door den ingetreden „tand behoefte is ontstaan. Een voorbeeld van e diensten gaf kort geleden de oprichting van ■lichting „Uw Leidsman" in Amsterdam, die •dien jo'ge meisjes en oude menschen veilig het hoofdstedelijk avondduister naar hun be aming loodst. Maar de Sneldienst „Alstublieft", jeens in Amsterdam opgericht, gaat verder in •inöingrijkheid. Die bepaalt zich niet tot het rjcenen van diensten, waaraan behoefte is ont- jü door de omstandigheden, maar verstrekt zijn i in den meest algemeenen zin. De oprichters, ex-onderofficieren van ons leger, zijn daarbij gegaan van de gedachte dat in een giroote stad ^durend .allerlei karweitjes op te knappen zijn arvan velen niet weten wie daar het meest ge- £t voor is, zoodat ze menigmaal ongedaan blij- Een gezond denkbeeld. Iemand heeft geen en gaat zitten peinzen: waar is arbeid te pchten waaraan behoefte bestaat maar die er bij inschiet? Het is een practische variant op i'.raag: wie heeft mij noodig? Daar is vaak moei- een antwoord op te geven en man heeft kans het zoeken naar dien werkgever de bekende it op de naald in den hooiberg wordt. Maar de •iaat luidt: welke arbeid heeft mij noodig? En doet zich een veel dankbaarder terrein, van cerzoek voor. Gewapend met wat jnenschenken- inzicht in de kleine hiaten der maatschap- 5jke organisatie gaat men vondsten doen,. Door het lezen van een stuk in het Alg. Hbld. er dien Sneldienst Alstublieft ben ik tot deze for- ileering gekomen. Vraag niet: wae heeft mij noo- maar: welke arbeid heeft mij noodig. En 13c ?i haar ter overweging aan menschen, die zich dit oogenblik af zitten te pijnigen om werk te rto en volgens dezen gedachtengang hun eigen iwaamhedet.il wellicht aan den man zouden kun- n brengen. Niet alleen aft Amsterdam zijn er ve- !ei werkjes op te knappen, die dikwijls onge in blijven omdat men niet'precies weet bij wien ai het best terecht kan. En, nu weet ik niet of andere steden zoo'n Algemeene Snelldienst ook ;p zou, maar dat weet men nooit tevooein. Geen tuwe onderneming zonder risico. Overigens zijn onderdeelen genoeg van het Amsterdams ohe ïkgebied en er zijn er inog meer te bedenken die ook in andere plaatsen „een markt" zouden to. De vier onderofficieren die het Amsterdamsche liatief namen waren aanvankelijk uit het leger arden Opbouwdienst overgegaan. Toen zij daar- met een aantal manschappen ontslagen werden Item zij een bestaan zien te vinden*. Zoo pleeg- zij overleg en richtten hun Sneldienst op, met dig manschappen. Alle vierendertig hebben in aan den oorlog deelgenomen. En gezamenlijk zij nu het burgerleven in gemarcheerd, het- een nieuw, oorspronkelijk en aantrekkelijk i oplevert: voor buitenstaanders en natuurlijk meest voor hen zelf. Maar behalve hun vroe- reu gemeenischappelij ken dienstplicht hebben zij uiig overeenkomst in hoedanigheden. Die loopen ïk uiteen, hetgeen de veelzijdigheid van den ïldienst bevordert. Volgens het Hbld. is hij niet tot alles bereid, maar bovendien tot vrijwel in staat. Er zijn een fotograaf bij en een kap- kamtoorbe'diienden, expeditieknechts, timmer den, electriciens, schilders, tuinlieden, glazenwas- iès enz. Maar niet alleen op de terreinen van vakarbeid worden diensten geleverd. De jon- van den Sneldienst poetsen bellen, plakken len, begeleiden in het donker, halen diistributie- arten af, werken scholieren bijzelfs kan men staarlessen bij hen la-ij gen. En een goedgezind sterdammer heeft een flink huis aan de Prins Ddriklaan te hunner beschikking gesteld, zoodat i him centrale goed hebben kunnen vestigen. Op a diensten abonneert de Amsterdammer zich w twee kwartjes per maand, hetgeen recht geeft sterk verminderde tarieven. Dat is commercieel ed gezien, want het geeft het bedrijf een vaste tèntèle en een stevigen grondslag in inkomsten nadien. Ook is er een regeling gemaakt voor més die zelf geen telefoon hebben. Zij krijgen zwart bordje thuis met een lichtgevendien let- S er op. Als zij nu iets noodig hebben wordt 'binnen het half uur aangebeld, want de Smiel- ast patrouilleert den heelen dag in de wijken, de abonnés wonen en reageert prompt op het nlje. ia de weinige weken van zijn bestaan heeft de ast al honderden opdrachten uitgevoerd.: van de «st uiteenloopende soorten. Hij heeft een weg geven dienstmeisje naar haar werk terugge- "ïCht maar ook een geheel schoolgebouw schoon Siaakt en ingericht. En het schoone slagwoord „Hebt u iets noodig, weet u geen raad? De aldienst staat voor u paraat!" u is natuurlijk altijd veel kans dat ondernemin- 3 als deze tot geheele of gedeeltelijke navolging andere plaatsen werken, of inspireeren tot on- ^nemingsgeest in min of meer aanverwanten zin. daarom, maar ook uit respect voor de mannen dit bedrijf op touw gezet hebben en daarmee -oond dat zij zoowel arbeidslust bezitten als vin- rijkheid dat zij „voor zichzelf kunnen na- öken" heb ik er hier de aandacht op gevestigd. R. P. Zij, die zich met ingang van 1 Januari :e' kwartaal abonneeren, ontvangen in December nog te verschijnen 'ummers gratis. De korenmolen „De Eersteling" te Hoofddorp, molen in de Haarlemmermeer, dateerend uit 1856, de eenige nog in tact zijnde wordt met slooping bedreigd. (Foto Pax-Holland) Engelsche verliezen ter zee. Duitsche duikboot brengt drie gewapende koopvaardij schepen tot zinken Het D.N.B. meldt: Een kleine Duit sche duikboot heeft drie gewapende vijan delijke koopvaardijschepen, met in totaal 15.800 b.r.t. inhoud in den grond ge boord. Voorts meldt het D. N. B. dat Mackay Radio een draadloos bericht heeft opge vangen van het Engelsche vrachtschip „Orari" (10.350 b.r.t.), dat meldde op 750 mijl van de Fransche kust getorpedeerd te zijn. Blijkens een bericht uit Londen heef* de Britsche Admiraliteit officieel mede gedeeld, dat de gewapende koopvaardijkrui- ser Forfar" getorpedesrd en daarop ge zonken is. Extra-rantsoen van tweemaal 125 gram Kaas. Tijdens evacuatie zijner gemeente op bed blijven liggen Het Ambtenarengerecht te Utrecht heeft Vrijdagmiddag in een zeer uitvoerige zitting de zaak behandeld van den heer G., -die eenige maan den geleden eervol is ontslagen als burgemeester van de gemeente Hoogland bij Amersfoort. Daal de burgemeester meent, dat dit ontslag onrecht matig is verleend, kwam hij tegen de beslissing in beroep bij het ambtenarengerecht. Voor klager trad op mr. PI. J. van Urk, advocaat te Amersfoort. Als gemachtigde van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken was aanwezig mr. J. M. Kan, referendaris van de afdeeling binnen- landsch bestuur van dit departement. Mr. van Urk begon met te zeggen, dat klager burgemeester was in een dorp, waar veel geruch ten de ronde deden, na den oorlog met name over den burgemeester zelf. Op 13 Augustus j .1. ontving de heer Grippeling, die tien jaar burgemeester van Hoogland is geweest, zijn ontslagbrief zonder nadere motiveering. Hierin stond o.a. dat hij zich schuldig gemaakt had aan ambtsovertredingen, en dat de gebeurtenissen uit de dagen van den evacuatietijd in Mei j.l., toen Hoogland tijdelijk in de gemeente Edam werd ondergebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij voor deze functie niet langer te handhaven was. Het ont slag is volgens de meening van den burgemeester een „détournement de pouvoir". In het kort schetste spr. hierna de tienjarige ambtsperiode van den burgemeester, waarbij hij erop wees, dat commissaris 's Jacob en minister Ruys de Beerenbrouck den burgemeester hadden aangeraden met straffe hand te regeeren. De ver houding met den dr. 's Jacob opvolgenden com missaris was minder goed. In de stukken wordt opgemerkt, dat de gebeur tenissen van 10 tot 14 Mei den doorslag gegeven hebben. Er is volgens pleiter echter niemand in Hoogland, die zal durven ontkennen, dat de eva cuatie in Hoogland kalm en ordelijk is verloopen. Er wordt wel gezegd» dat de burgemeester op oogen.blikken, dat men hem noodig had, nooit aanwezig was, maar spr. weet beter. Spr. kwam in Hoogland zonder te voren afgesproken te heb ben en vond den burgemeester altijd op zijn plaats. Dat de verhouding tusschen burgemeester en secretaris niet goed te noemen is, is een feit, doch het kan echter wel zijn, dat dit ligt aan den secretaris en niet aan den burgemeester. Dat klager als burgemeester absoluut ongeschikt was voor het ambt. mag men niet aannemen, want anders zou men hem toch niet de 'kans ge boden hebben eens te solliciteeren naar de vaca ture van burgemeester van Hontenisse. Tien jaar lang is deze heer G. een goed burgemeester ge weest en thans is hij broodeloos gemaakt. Invloe den van buiten af hebben het ontslag bewerkt. Mr. J. M. Kan. sprekende namens den secre taris-generaal van het departement van Bin nenlandsche Zaken, zeide, dat er in deze zaak uitvoerig materiaal was overgelegd en dat hij daarom niet in nadere bijzonderheden wenschte te treden. Spr. zeide, dat het verzoek om dit ont slag te behandelen bij het Ambtenarengerecht te laat was binnengekomen. Men zou doos primair het beroepschrift niet ontvankelijk moeten verklaren en secundair liggen de feiten zoo, dat de gemeen tewet de overheid de bevoegdheid geeft om een burgemeester te ontslaan, eventueel zonder op gaaf van rekenen. De secretaris-generaal had uit gebreide rapporten van den commissaris van de provincie toegezonden gekregen en het is ondenk baar, aldus spr., dat alles wat in die rapporten staat uit den duim zou zijn gezogen. De commis saris van de provincie maakt geen rapporten op lichtvaardige gronden. Om een voorbeeld te noe men, dat deze burgemeester in gebreke is geble ven, een goed bestuurder van Hoogland te zijn: Op den dag van de evacuatie der burgers naar Edam heeft de burgemeester, die er de voorkeur aan gaf op zijn bed te blijven liggen, laten weten, dat als men hem wenschte te spreken, men om negen uur maar op de secretarie moest komen. Dat is echter niet het eenige bezwaar, dat inge bracht kan worden. Er zijn er wel dertig. Zij zijn alle uitvoerig in de stukken medegedeeld, doch Zondag a.s. 2 uur (Adv. Ingez. Med.) van 3—6 en 's avonds van 711 uur in Hotel Wilhelmina te UITGEEST. Muziek van THE IIETLA'S KINGS OF SWING. Aanbevelend, p. J. BALTUS. (Adv. IngezMed.) er op in gaan lustte spr. niet. Dat de burgemees ter geheel broodeloos zou worden is onjuist, want hij heeft tien dienstjaren en dus op zijn 65ste jaar heeft"hij recht op pensioen. Spr. hoopte ver der dat het ambtenarengerecht primair het be roep niet ontvankelijk zou verklaren, subsidiair het als ongegrond zou beschouwen. Het Ambtenarengerecht zal vandaag over drie weken uitspraak doen. 's-GRAVENHAGE 13 Dec. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het navolgende met betrekking tot de distributie -vao. kaas mede. Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 De cember as. aangewezen bannen van het algemeen distributiebon boekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar ie stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met ,35" genummerde bon van het algemeen Gjstributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Januari a.s. naast die bonnen ter verkrijging van het gebruikelijke rant soen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkin gen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon ,35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeer kaas aft deze verpakkingen te koopen. Voor smeer kaas iai verpakkingen van 250 gram dienen na tuurlijk twee bannen „35" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt gevestigd op de in een officieele publicatie vermelde bijzonder heden betreffende het inleveren van bonnen. Ijsbanen Geopend, Bij doorgaand vriezend weer zijn de ijsbanen BREDERODE en EINDENHOUT MORGEN, ZONDAG, GEOPEND. Misschien zelfs nog hedenmiddag. (Adv. Ingez. Med.) Voox teteïe kwaliteiten- HEERENMODEHUIS Zeeweg 78, IJrn.-O. (Adv. Ingez. Med.) TELEFOON 10677 DREEF 32 TELEFOON 25424 SOENDAPLEIN 5 Het is ons gebleken, dat met misbruik van onzen naam HOUT van mindere kwaliteit en van minder gewicht wordt verkocht. Men lette dus goed op onzen naam, op onze telefoon nummers, op onze bestelwagens met geijkte weegschaal. In twijfelgevallen belt U even onze zaak op. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG in HOTEL ,/T HUIS ASSUM- BURG*', Assendelft, van 311 uur Dansen- ORKEST VAN 6 PERSONEN. Aanbevelend, COR KLEYNE. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Wat de zee terug gaf. Op het strand van Ostende spoelden dezer dagen eenige reusachtige tanks aan, die door de kustwacht zorgvuldig onderzocht en geledigd werden, (Foto Weltbild) Marktberichten en besommingen. IJmuiden 14 December. Consignatievisoh. Bot 110f 75, wijting f 28f 25, schar f 17.50 alles per 50 K.G. Gek. garnalen 4340 cl. per K.G. Zoétwatervisch: Snoekbaars f 1.241' 1.20, karper 74 ct., baars 80 ct., spiering 80 ct. Alles per K.G. Kustvisschers (open booten): IJM 373 f 79, IJM 310 f 60. KERSTGRATIFICATIE VOOR HET PERSONEEL DER HOOGOVENS Zooals wij eenige weken geleden reeds mededeel den heeft in November het personeel van de Hoog ovens een voorschot ontvangen op een nader te ont vangen Kerstgratificatie. Thans heeft de directie medegedeeld dat deze gratificatie bedraagt: voor gehuwde beambten 4 pet. en voor ongehuwde beambten 3 pet. van het jaarsalaris. Gehuwde arbeiders ontvangen tweemaal hun weekloon en ongehuwde arbeiders VA. maal hun weekloon. Het in November ontvangen voorschot wordt hierbij natuurlijk in mindering gebracht. BEVERWIJK Gemeentebegrooling 1941 aan de orde. Gemeenteraad vergadert Dinsdag a.s. De a*aad der gemeente Beverwijk vergadert op Dinsdag 17 December des namiddags 7.15 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Benoeming van leden der Commissie van toe zicht op de gemeentelijke Huishoud- cn Industrie school. 2. Voorstel tot vaststelling van een kiaiderb ij slag- verordening. 3. Vooo-stel tot vaststelling van een instructie voor den geldinner bij den ophaal- en stortings- diienst. 4. Voorstel tot het toestaan van een crediet in verband met de huisvesting der openbare UL.O. school aan de Baanstraat. 5. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding, waarop de bijzondere scholen ingevolge art. 101 der Lager-onderwijswct 1920 voor 1939 aanspraak hebben, alsmede van het belang der vour vergoeding in aanmerking komende uitgaven over dat jaar, 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding aan bijzondere scholen voor vakonderwijs over 1939. 7. Vaststelling 5e suppletoire begrooting, dienst 1940. 8. Voorstel tot het aanvaarden van die voor het genieten van Rijksonderstand voor het dienstjaar 1940 gestelde voorwaarden er. tot wijziging der ge in eenite-begi-ooiUmg en van de begrootingen der be drijven en diensten, over hetzelfde dienstjaar. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening, re gelende <d-e taak en het beheer van den Ophaal- en stortirgsdienst. 10. Voorstel tot onderhandsche verhuring van terreinen aan de Nieuwe Kade. 11. Voorstel tot wijziging van art. 19 der bebou- wingsvoorschriften I, behoorenide bij het partieel uitbreidingsplan I. 12. Vaststelling van de gemeente-begrooting en der bedrijfsbegrootingen, dien9t 1941. 13. Mededeeling en ingekomen stukken. Eerstelingen aan de bloemenveiling. Narcissen, tulpen en blauwe druifjes. De handel aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" toonde in de afgeloopen week vrijwel eenzelfde beeld als voorgaande weken. De troschrysanten, waarvan Vrijdag nog behoorlijke partijen werden aangevoerd, bleven goed op prijs. Het zal echter niet lang meer duren of de chvysantenaanvoer be hoort weer tot het verleden. Het aanbod van frezia's wordt steeds kleiner, maar de prijzen blij ven goed. Deze week werden niet minder dan rlrie eerste lingen aangevoerd en wel narcissen, tulpen en blauwe druifjes. De eerste narcissen waren van de soort „Early Perfection" en werden aangevoerd door den heer S. de Goede. De bloemen waren van prima kwali teit en brachten dan ook een behoorlijken prijs op. De eerste tulpen, Scarlet Duke gingen voor f 3 per 100 van de hand. Voor de blauwe druifjes werden eveneens goede prijzen betaald. Terreinen aan De Pijp verhuurd. Opslagplaatsen van bouwmaterialen. De bouwanaterialenhandel F. Filippo te Haar lem verzoekt van de gemeente voor opslag van bouwmaterialen te mogen huren een terrein aan de Nieuwe Kade, ter grootte van ongeveer 1000 M2. Een zelfde verzoek is voor een terreiai van ge lijke grootte ontvangen van de N.V. De Ringvaart te Hillegom. Aan deze verzoeken kan worden voldaan door verhuring aan den heer Filippo van het per 1 Januari a.s. vrijkomende terrein, dat tot dien datum is verhuurd aan de N.V. Chemica alhier, en van een daaraan ten Oosten grenzend terrein; aan de N.V. De Ringvaart kan een ten Westen aangrenzend terrein worden verhuurd. De huur kan in heide gevallen ingaan op 1 Januari a-s., terwijl de huurprijs ware te bepalen op f 400 per jaar; de overeenkomst moet beëin digd kunnen worden met inachtneming van een opzeggingstermijn van dertig dagen. Onder verwijzing naar de bij de stukken ter inzage gelegde concept-overeenkomsten en tee- keningen stellen B. en W. den raad voor aldus tei besluiten. Promenacleconcertcn van <le kapel der Duitsche Weermacht. In de Breestraat en in Wijk aan Zee. Naar de Ortscommandant te IJmuiden ons me- deelt zal de kapel der Duitsche Weermacht Zon dagmorgen van 10.4512 urn* een promenadecon cert in de Breestraat geven. Een dergelijk concert heeft des middags hall 2 lei Wjjk aan Zee plaat»,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1