Reizen en avonturen van Mijnheer nTERDAG 15 MAART 1941 Maatregelen betreffende het verkeer ter zee. De vroege aardappelen moeten in deze dagen tegen kouden wind beschermd worden. Daartoe zetten de tuinbouwers langs de Noordzijde van hun land z.g. riethekken, op korte afstanden voorzien van paaltjes, die onderling door touw of draad verbonden zijn. Zoodoende wordt een stevige schutting verkregen. (Foto Pax-Holland) Het N. V. V. en de Volksgezondheid. Vrouwen en kinderen met vacantie naar Duitschland. De commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, heeft onlangs opgericht een afdeeling volksgezondheid, waarin het t.b.c.-fonds van het N.V.V. is ondergebracht. lp een dezer dagen gehouden persconferentie heeft de leider van deze nieuwe afdeeling, de heer W. Kaub, een üiteenzettting gegeven van de taak. welke op deze afdeeling komt te rusten, waarna hij mededeelingen deed over een bijzondere actie, die het N.V.V. in samenwerking met de Duitsche organisatie „National Sozialistische Vorsorge" (N. S. V.) onderneemt en welke betreft het uitzenden van arbeidersvrouwen en kinderen naar Duitsch land. De volksgezondheid zoo zeide de heer Kaub Is van het. grootste belang niet alleen voor het voortbestaan maar apKT.'voor het arbeidsvermogen van een volk. Hoewel de volksgezondheid al jaren in het midden van de belangstelling van de over heid stond, is -het toch opmerkelijk, dat de zorg voor den ongezonden mensch en den invalide, dus diegenen wier arbeidsvermogen reeds is verkort, meer ter hand was genomen dan de bescherming en verzorging van den gezonden mensch en de be waring van dat gedeelte vön de volkskracht, dat in gevaar zou kunnen komen. In de nieuwe Nederlandsche samenleving zal de Éorg voor het gezonde werkende deel vooropstaan en genezing, waar dit mogelijk is, in het belang van volksgenoot en gemeenschap krachtdadig worden ter hand genomen. Voorloopig ligt op dit terreirn een taak voor het N.V.V. MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. De heer Kaub deed verder mededeeling van een bijzondere actie "die het N.V.V. in samenwer king met de N.S.V. onderneemt. Dezeactie Wordt ondernómèn oindat in" dezen tijd nog geen andere organisatie zich met het bijzondere deel van de volksgezondheid bezig houdt zooals Duitschland dat kent in de stichting „Mutter und Kind". De vele vrouwen, die door het zenuwsloopende weidt in hun gezinnen een noodzakelijke rust noodig heb ben, doch geen gelegenheid hebben deze rust buiten het gezin te vinden, wil het N.V.V. door deze actie in de gelegenheid stellen nieuwe' levenskracht op te doen in een andere omgeving. Hetzelfde geldt voor bleekneusjes, kinderen van den schoolgaanden leeftijd, die in vele opzichten in hun zoo ontvanke lijke jaren misschien een voor het leven beslissende gezondheidsverbëtering kunnen krijgen. Het gaat hier niet om zieke moeders en kinderen, maar om diegenen, die door de altijd weer nijpende zorgen dreigen ziek te worden of hun vitaliteit voor gezondheid en samenleving dreigen te verliezen. De uitzending is als volgt gedacht: Zij begint voor moeders op 2 April a.s. en voor kinderen 4 April a.s. Het ligt in de bedoeling met het uitzenden door te gaan tot October van dit jaar. Het is voor de in aanmerking komende vrouwen en kinderen van N.V.V.-leden mogelijk geheel gratis 3 a 5 weken naar de prachtige tehuizen van de N.S.V. te worden uitgezonden. Voor vrouwen zijn aangewezen de tehuizen in Schledehausen,, Bad. Grund, Memberg, en Schwalenberg en voor kinderen die te Salzuflen, Privisheide en Bad Saksa. Ook vrouwen en kinderen van niet-leden van het N.V.V. kunnen voor uitzending in aan merking komen, zij het niet gratis. KAZEN UIT KAZEMAT GESTOLEN. LOENEN, 14 Maart. Een veehouder uit Vreeland had een vijftal kazen opgeborgen in een zeer veilige schuilplaats. De man had nl. den mitrailleurkoepel van een kazemat uitgekozen als bergplaats voor de kostbare producten. Van tijd tot tijd dient men kaas om te leggen, doch deze arbeid is den veehouder thans bespaard ge bleven. Hij deed aangifte bij de gemeentepo litie van Vreeland van diefstal van vijf twintig ponders. Uit het onderzoek bleek, dat een aan tal personen, woonachtig te Bussum, in de na bijheid van de kazemat, waarin de kazen waren geborgen, werkzaamheden hebben verricht. In Bussum werd een onderzoek ingesteld en vier van de vijf ontvreemde kazen konden in beslag worden genomen. De vijfde bleek te zijn opgege ten. De Bussemers hebben bekend, den diefstal te hebben gepleegd. Dc tandarlsenkamrr van den bond 1940 opgeheven. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. De N.S.B.-pers- dienst meldt: .v Ter voorkoming van onjuiste begrippen ten aanzien van het onlangs gevormde tandartsen- gilde als onderdeel van het Medisch Front, wijst men er ons van bevoegde zijde op dat genoemd gilde niet verward moet worden met de destijds, doch sedert weer opgeheven Nederlandsche Tandartsenkamer uitgaande van den „Bond 1940". Het bestuur dezer „Tandartsenkamer' besloot bij rondschrijven dd. 14 Februari j.l. tot ontbinding der Nederlandsche Tantartsenka mer, nadat van officieele zijde bericht was ontvangen dat de actie dier organisatie niet wenschelijk werd geacht. N.V. DE VEREENIGDE BLIKFABRIEKEN. AMSTERDAM, 14 Maart. In de heden gehou den jaarlijksche algemeens vergadering van aan deelhouders werd de balans en verlies- en winst rekening over het boekjaar 1940 goedgekeurd en het dividend bepaald op 21 pet. ARCHITECT KOK OVERLEDEN. ROTTERDAM, 14 Maart. Op 68-arigen leeftijd is te 'Rotterdam overleden architect A. J. Th. Kok, sinds vele jaren deelgenoot van de bekende archi tectenfirma Granpré Moliere, Verhagen en Kok, welke firma zeer veel in Rotterdam heeft ontwor pen, o.a. het in wijden kring, ook buiten Nederland, bekende Rotterdamsche Tuindorp-Vreewijk. Tevoren was architect Kok bij den Gemeente lijken Technisohen Dienst werkzaam en in die func tie o.m. belast, onder Prof. Evers, met de uitvoering van den bouw van het Rotterdamsche Stadhuis. Aan een verschenen verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende maatregelen betreffende het verkeer ter zee, wordt het volgende ontleend: De kapitein van ieder schip dat uit zee een haven in het bezette Nederlandsche gebied binnen loopt of uit zulk een haven naar zee vertrekt, is verplicht bij de bevoegde „Hafenüberwachungs stelle" van de Duitsche oorlogsmarine lijsten van schepelingen en pasagiers voor het door hem ge voerde schip in te dienen. De lijsten moeten bij bin nenkomende schepen terstond na het binnenloopen, bij vertrekkende schepen uiterlijk acht en veertig uren vóór het vertrek worden ingediend. In de lijsten van schepelingen en passagiers die nen alle personen die zich bij het binnenloopen of bij het vertrek aan boord, van het schip bevinden te zijn vermeld. Namen van personen die zich niet aan boord bevinden mogen in de lijst niet worden op genomen. Voor het opmaken van de lijsten van schepe lingen en passagiers dient gebruik te worden ge maakt van de bij de „Hafenüberwachungsstellen" der Duitsche oorlogsmarine verkrijgbare officieele formulieren; zij moeten in drievoud worden in gediend. Bij de lijsten van schepelingen en passagiers moeten o.a. de vereischte legitimatiepapieren (pas poorten, persoonsbewijzen, monsterboekjes) van de in de lijsten voorkomende personen worden bijge voegd. Bij binnenloopende schepen mag het verkeer tusschen het schip en den wal eerst een aanvang nemen wanneer de lijsten van schepelingen en passagiers zijn ingediend en de „Hafenüber- wachungsstelle" dit verkeer heeft toegestaan. Bij vertrekkende schepen is het verkeer tusschen het schip en den wal verboden, nadat de „Hafen überwachungsstelle" het schip voor het vertrek heeft vrijgegeven. Op Nederlandsche schepen mogen als schepeling slechts Nederlanders, Nederlandsche onderdanen of personen van Duitsche nationaliteit worden aan gemonsterd, mits zij in het bezit van een paspoort of persoonsbewijs en van een monsterboekje zijn. Personen, wier monsterboekje eerst na 10 Mei 1940 is uitgeschreven, mogen slechts met toestem ming van de „Hafenüberwachungsstelle" worden aangemonsterd. Op neutrale schepen mogen blijkens artikel 6 als schepeling Nederlanders en Nederlandsche onder danen slechts met toestemming van de „Hafenüber wachungsstelle" worden aangemonsterd. De paspoorten en persoonsbewijzen dezer per sonen moeten bij den Nederlandschen ambtenaar van aanmonstering in bewaring worden gegeven deze mogen hen slechts met toestemming van de „Hafenüberwachungsstelle" weder worden over handigd. De kapitein van ieder Nederlandsch schip dient, wanneer een schepeling, die Nederlander of Neder landsch onderdaan is, buiten het bezette Neder landsch gebied het schip onbevoegd verlaat, dan wel wegens ziekte of anderszins achtergelaten wordt, daarvan aangifte te doen. Deze aangifte dient in de door de Duitsche weer macht bezette gebieden bij de „Hafenüber wachungsstelle", in neutrale landen bij den be voegden Duitschen consul terstond, althans .vóór het vertrek van het schip, te worden gedaan. Bij de aangifte dient het monsterboekje van de betref fende schepelingen te worden overgelegd. Indien een schepeling wegens ziekte of anders zins buiten het bezette Nederlandsche gebied moet worden achtergelaten, dient de kapitein er voor zorg te dragen, dat het bedrag, benoodigd voor den terugkeer van den achtergelatene naar het bezette Nederlandsche gebied, bij de instantie, bij welke de aangifte overeenkomstig artikel 7 moet worden ge daan, wordt gestort. De bemanning mag, met inbegrip van den kapi tein, buiten het, .bezette Nederlandsche gebied slechts met vergunning worden aangevuld. Deze vergunning wordt in de door de Duitsche weer macht bezette gebieden door de bevoegde „Hafen überwachungsstelle", in neutrale landen door den Duitschen consul verleend. Geen schepeling noch passagiers van een Neder landsch schip mag zich in neutrale landen in ver binding stellen met de diplomatieke vertegenwoor digingen van de voormalige Nederlandsche regee ring. Ten aanzien van de lading wordt bepaald dat de kapitein van ieder schip dat uit zee een haven in het bezette Nederlandsche gebied binnenloopt of uit zulk een haven naar zee vertrekt, verplicht is bij de „Hafenüberwachungsstelle" de scheepsge- gevens op het daardoor bestemde officieele formu lier, hetwelk bij de „Hafenüberwachungsstelle" verkrijgbaar is, in te dienen. Slechts die goederen, welke in de ladingspa pieren zijn vermeld, mogen zich als lading aan boord bevinden. De schepelingen mogen slechts voorwerpen, welke tot hun eigen uitrusting bei.joren, bij zich aan boord hebben. Zendingen (brieven bn alle soorten van post) voor het buitenland mogen door schepelingen en door passagiers slechts met toestemming van de „Hafen überwachungsstelle" worden vervoerd. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de voorschriften van deze verordening wordt door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (confmissaris-gcneraal voor financiën en economische zaken) met een tucht- echtelijke straf van ten hoogste twintig duizend gulden boete voor elk geval afzonderlijk gestraft. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO 4du. Inyez. Med.j BRAND IN HAARLEM-NOORD. HAARLEM Vrijdag. Donderdagnacht te 2 uur is de brandweer ge alarmeerd voor brand in een gebouwtje op het terrein van den betonwerker N. aan de Pres. Steynstraat. In dit gebouwtje wordt hout. be stemd voor houtgasgeneratoren, gedroogd en vermoedelijk is dit drogen wat al te hard ge gaan, waardoor het hout voortijdig vlam vatte. Met een straal op de waterleiding is het vuur gebluscht, hetgeen bijna twee uur in beslag heeft genomen. De brandweer afd. Haarlem- Noord was aanwezig. Zoowel de commandant als enkele hoofdbrandmeesters waren verschenen. Voor enkele personen bracht het blusschen nog een onaangenaam avontuur mede. Vier brand weerlieden en een polite-agent bevonden zich op het dak van een loods, toen die instortte, ten gevolge waarvan een der brandweerlieden kwetsuren opliep, zoodat hij naar huis gebracht moest worden. DS. D. HENSTRA. Ds. D. Henstra, predikant bij de Chr. Geref. gemeente van Haarlem-Noord, ontving een be roep naar de gemeente van 's-Gravenhage- oost. VOOR DE KINDEREN i van Mijnheer Prikkebeen De kleine, dikke hengelaar Denkt: „nu, die taak is niet te zwaar". Hij gaat met gymnastiek beginnen, Om zoo de jongelui te winnen: En wat hem vreeseLijk verrast: Zij spelen steeds maar bok-sta-vast. 116. Maar onze brave hengelaar Is met „dat stel" zoo gauw niet klaar. Hij merkt al gauw, dat deze snaken Van 't leeren maar „een potje" maken En dat de Barbarljnsche jeugd Zich niet in groote deugd verheugt. Haarlemsche Politierechter HAARLEM Vrijdag. Varkensvleesch zonder bon verhandeld. Hedenmorgen had zich voor den Politierech ter te Haarlem te verantwoorden een inwoner van Hillegom, die gedagvaard was omdat hij op 7 Januari jJ. een hoeveelheid varkensvleesch zonder bon had gekocht. „Hoeveel was het?" vroeg de Politierechter. „Ongeveer 27 pond." „In het proces-verbaal staat 8 K.G." „Het kan ook acht K.G geweest zijn; ik weet het niet precies meer." „Waar was al dat vleesch voor bestemd? U kon het toch niet allemaal in één keer opeten?" „Ik wilde het verkoopen". „Tegen een hoogeren prijs? U wilde er natuur lijk wat mee verdienen?" Verdachte antwoordde bevestigend. De Officier eischte f 50 boete of vijftien da gen hechtenis. Verdachte: „Dat kan ik eerlijk niet betalen." Politierechter: hoeveel verdien je?" Verdachte: „Niets. Kan ik geen voorwaardelij ke straf krijgen?" Politierechter: „Dat kan niet meer; dat is af geschaft. Nu, ik zal het goed met je maken. Ik veroordeel je tot f 25 boete of vijftien dagen hechtenis. U krijgt veertien dagen den tijd om in hooger beroep te gaan. Maar zorg er nu voor, dat je dit geld op tijd krijgt en pas op dat we mekaar nooit meer zien. Afgesproken?" Verdachte verdwijnt dankbaar. Haar vriendin bestolen. Een getrouwde vrouw te Velsen had het door een vriendin in haar gestelde vertrouwen schro melijk misbruikt. Dit vertrouwen was zelfs zóó groot, dat de vriendin, als zij haar huis ver liet, den sleutel aan verdachte in bewaring gaf. „Op een goeden, of liever op een kwaden dag", zei de Politierechter, „was verdachte het huis van haar vriendin binnengegaan en had daaruit twee bankbiljetten van f 10 en drie zilverbonnen van een gulden gestolen. Hoe kwam je daar nu toe? Het is toch heel leelijk, om op zulk een wijze uw eigen vriendin te bestelen. U had toch een behoorlijk inkomen, want uw man verdient f 25 per week. Luister u maar eens, welke straf de Officier u toedenkt." De Officier: „Drie maanden gevangenis straf" Verdachte vroeg of ze een geldboete kon krij gen. De Officier: „Een geldboete? En u kunt niet eens uw schuld bij den tandarts voldoen! Hoe wilt u dan een geldboete betalen?" De Politierechter: „Ik veroordeel u tot zes weken gevangenisstraf, want ik vind het heel leelijk wat u gedaan hebt." „Leeüjke voddezak!" Ook in het vriendelijk stedeke Wormerveer hebben af en toe boerenruzies plaats. Soms" ne men die zulk een ernstig karakter aan, dat er een „zaak" van gemaakt wordt. Dit ondervond een fabrieksarbeider, die in December ruzie met zijn buurvrouw kreeg, waarbij hij zich zóó op wond, dat hij haar de woorden „leelijke vodde zak" toevoegde. „Dat nam ik natuurlijk niet!" zei deze vrouw, die vanmorgen als getuige gehoord werd. Zij had een heelen woordenstroom noodig om aan te toonen, dat de schuld van de ruzie niet bij haar, maar bij haar buurman lag. „Zijn zoontje had mijn dochtertje geknepen en toen riep ik: leelijke snotneus, wil je Lientje wel eens los laten! En toen ik dat riep, stond buurvrouw achter het gordijn fce lachen en buurman, die naar buiten kwam, schold me uit voor leelijke voddezak!" Verdachte gaf dit toe, maar deelde mede, dat hij van deze buren veel te lijden had gehad; el- ken dag was er ruzie om de kinderen. „Is het nou niet erg, dat ik alleen voor die ruzies moest verhuizen?" Getuige (zich opwindend)Nou, en toen hij me voor leelijke voddezak schold, zei ik tegen hem: „Kaik maar naar je eigel"- Politierechter: „U voelde zich natuurlijk door die uitdrukking beleedigd. Dat kan ik begrijpen, want vriendelijk was het niet!" Verdachte: „Hoe kan dat mensch nou eigen lijk een aanklacht indienen, als ze zelf zooveel leelijke uitdrukkingen bezigt." Als verdachte zich onder het spreken omdraait om naar de getuige te kijken, roept de Politie rechter: „Kijk nu niet om anders krijgen jullie weer ruzie!" De Officier eischte f 5 boete of drie dagen hechtenis. De Politierechter (tot verdachte)„Aan die bu renruzies moet een eind komen. U bent zoo ver standig geweest, te gaan verhuizen, daarom zal ik u vcroordeelen tot slechts f 5 boete of drie da- gen hechtenis. Maar pas u nu voortaan op. dat u niet meer uw mond voorbij praat. Blijf elkaar voortaan uit het vaarwater en zorg er voor, dat u niet weer hier komt." De beleedigde getuige kwam weer naar voren om nog eens te beweren, dat de schuld van al die narigheid niet bij haar, doch bij verdachte lag, maar de Politierechter wist haar te stui ten. U hebt nu gehoord, dat verdachte voortaan uit uw vaarwater zal blijven. Volgt u nou zijn voorbeeld en houdt ook de kinderen van elkaar verwijderduw kinderen gaan, hoop ik toch niet op dezelfde school?" Verdachte (verheugd)„Gelukkig niet!" jjoe Winterhulp in verschillende gemeenten werkt. wu Maandag a.s. de nieuwe lijstencollecte van rhulp Nederland over het geheele land een -ané zal nemen is het interessant na te gaan hoe aicchiÜcnc*e gemeenten voor en door de Winter- ï^wordt gewerkt. Het hoofdbureau van Winter- i Nederland heeft daartoe in een drietal gemeen- ■an geheel verschillend type, gegevens verza- teV welke hieronder volgen. Allereerst de ervaringen in een noordelijke stad, I 'n Groningen. Als hoofdstad van de provincie is naast het stedelijk bureau een provinciaal bü- t'erhet werk. De samenwerking tusschen deze bureaux is uiteraard zeer nauw. Ook hier is kprn gevormd van enthousiaste medewerkers die een heelen pers0on inzetten voor het slagen van WHN-werk. Een ambtenaar van sociale zaken yoret geassisteerd door enkele vrijwillige mede- •kprs geheel belangeloos het armbezoek, toorts is contact gezocht met het bestuur van de brokkenhuizen'. De provinciale directeur heeft, 1t zijn eigen werkzaamheden, deze taak op zich naaamen. Door het beleggen van avonden wordt ge tracht dé band tusschen directie en collectanten te ^riweede plaats betreft ervaringen, welke werden tfPriaan te Nijmegen, een groote provinciestad, met n overwegend katholieke bevolking. Hier zijn de Üciiltaten zeer bevredigend. De burgemeester heeft h geheel ingezet voor het Winterhulpwerk, waar- ïv hii veel steun ondervond in zijn omgeving. Eén n ziin vroegere medewerkers ter secretarie ver- Haarde zich bereid het werk voor Winterhulp te willen doen, doch spoedig bleek, dat dit werk een mvang aannam waardoor het niet mogelijk was dit üer als bijwerk te doen, doch dat hiervoor een g<* hPGle werkkracht noodzakelijk was. Voorts kwamen t llooze aanvragen om ondersteuning binnen, zoodat het werk zich ophoopte en men genoodzaakt was it te zien naar medewerkers voor de financiën en J organisatie Ook de plaatselijke propaganda vroeg aandacht, waarom een propagandist werd aange- !lgp0édig had men een kern van enthousiaste mede werkers gevormd die elkander aanvullen en, zoo noodig kunnen vervangen. Een gedeelte van een «•hoolgebouw werd ingericht als plaatselijk bureau, waar veel arbeid wordt verzet en meestal tot laat in den avond wordt gewerkt. Het gymnastieklokaal was een prachtige ontvangzaal, waarin enkele malen «r week heele rijen menschen hun opwachting maaiden om hun speciale belangen toe te lichten en de bekende aanvraagformulieren voor het toeken nen van waardebonnen in te vullen. Een groep le den van den Armenraad, die uiteraard bekend is met het sociale werk werd bereid gevonden om ge heel belangeloos op te treden als armbezoeker, waardoor een deskundig onderzoek van de steun aanvragen werd gewaarborgd, hetgeen weer ten goe de kwam aan hét zoo spoedig mogelijk verleenen van daadwerkelijken steun De plaatselijke propagandist is intusschen in ac tie op zijn terrein. De groote kantoren en fabrieken ter plaatse worden door hem bezocht, collectanten worden opgezocht en tegen den tijd dat de collecte- dagen op komst zijn, door hem van instructies voor- "llij het practische werk kwam hier naar voren dat het nuttig was de collectanten niet steeds in dezelf de wijk te plaatsen, doch hen te laten rouleèren in de verschillende stadsgedeelten. De medewerking van de burgerij kwam op vele manieren tot uiting Zoo werden door verschillende winkels speciale WHN-etalages ingericht, de plaat selijke radiodistributiedienst werkte mede door. luid sprekers op verschillende punten op te stellen waar, naast uitzendingen van .gramofoonpjaten, korte op wekkende toespraken werden doorgegeven. De bur gemeester richtte zich tijdens de collectedagen op deze wijze tot de inwoners. Met de.hand werd voorts een reclamebiljet vervaardigd, dat in verschillende étalages werd geplaatst, bioscooptheaters projecteer den lantaarnplaatjes van deze affiche. Dank zij dit enthousiasme heeft het Winterhulp-- werk in Nijmegen zeer goede resultaten opgeleverd, hetgeen tot uiting kwam in de bedragen die in déze gemeente voor onze behoeftige landgenooten werden bijeengebracht. Opmerkelijk is nog dat, hoewel vele leden van plaatselijke al of niet kerkelijke liefda- digheidsvereenigingen individueel hun medewerking toézegden en deze ook op gulle wijze verleenden - zoo gaf de voorzitter van het provinciaal R.K. Parochiaal Armbestuur zich op als collectant déze. vereenigingen zelf nog steeds afwijzend staan tegen over het Winterhulpwerk. Ook in dit opzicht mag men echter vertrouwen dat in de toekomst een an dere opvatting zich baan zal breken Dit wat betreft groote provinciesteden, doch ook In kleinere plaatsen heeft men niet stil gezeten. Ne men wij b.v. het kleine plaatsje Nieuw-Vosmeer. dat zich een eereplaats heeft weten te verschaffen, door de gulle wijze waarop hier geofferd en gewerkt is voor de Winterhulp Nederland. Nieuw Vosmeer heeft 1552 inwoners, waarvan ruim 80 pCL landar beiders zijn. Ook hier is de burgemeester de stu wende kracht voor het Winterhulpwerk. De secre tarie verzorgt het organieke en financieele gedeelte van het te verrichten werk, waarnaast een vrijwil lige kracht de administratie voert. Wanneer de col- lectedagen in zicht komen wordt op het gemeente huis een kleinere bijeenkomst georganiseerd, wdar de collectanten worden voorzien van instructies Mannelijke en vrouwelijke ingezetenen wisselen elkander in goede samenwerking af bij de verschil lende collectes. Tijdens de collectedagen brengen de collectantèn hun ervaringen persoonlijk ter kennis van den bur gemeester. Wanneer het voorkomt dat een enkeling de bekende roode bussen zonder een gift voorbij gaat wordt dit bij den burgemeester en de wethou ders besproken, die dan persoonlijk een bezoek aan den weigerachtige brengen om hem te overtuigen van zijn verkeerd inzicht Dit is hier mogelijk, om-, dat het hier een kleine gemeente betreft Het resul- laat is meestal dat men de zaak beter leert inzien en zijn gaven voor de behoeftige landgenooten niet achterhoudt. Buiten de collectedagen is er eveneens werk voor da medewerkers. Zij stellen dan een onderzoek in ■kar de plaatsen waar nood moet worden gelenigd, waarbij zij aandacht hebben zoowel voor duidelijke als stille armoede. Hun ondervindingen komen dan nj den burgemeester die een verder onderzoek in- aialt. Deze werkwijze is in een kleine gemeente. R'aar iedereen iedereen kent, voldoende, in tegen stelling met de situatie in de groote steden, Waar eén Poep speciale armbezoekers aanwezig moet zijn. Zoo ziet men dat Winterhulp Nederland zoowel groote als kleinere plaatsen zijn trouwe medewer- to-rs heeft, die alle krachten inspannen om de leuze "door het volk, voor het volk" tot verwerkelijking te brengen. Ter illustratie van de noodzaak daarvan kunnen °e volgende feiten dienen, alle gevallen uit de prak- "to van Winterhulp: Een vrouw klopt aan om steun, haar man ligt in ziekenhuis, en zij ontvangt geen uitkeering van «ekengeld volgens de ziektewet. Het onderzoek wees "Mat de man langen tijd werkloos is geweest. Toen n|J eindelijk weer werk kreeg, werd hij kort daarop *le*- Daar hij nog te kort weer aan het werk was, R"e§ bij geen ziektegeld. ten tweede geval dat ter kennis van Winterhulp ^"«nen dat wel op schrijnende wijze de verarming «J het gezin toonde was wel het gezin waar de ""ers, bij gebrek aan dekens, sliepen onder een tol vloerkleed, terwijl hun drie kinderen tezamen een ledikant je moesten slapen, voorts werd nog als spoedgeval behandeld de a^van een 84-iariee vrouw, die geheel van brand den was verstoken ldn e n°g een laatste voorbeeld uit een.einde- ema ree^s: een geheele familie kruipt 's avonds ,Me kachel, die dan wordt opgestookt. Zoo brengen J "«n, zoo goed en zoo kwaad als het gaat. slapend placht door. "7.e voorbeelden toonen wel duidelijk aan v elk ."ar^oede, soms in stilte, nog wordt geleden, Aan u»u 1 Plicht om dóór medewerking aan de Win- «ïftulp deze dingen te voorkomen! (A.N.P.),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3