IJmuider Courant Rede van Hitier BERICHT Arbeidsplamien. Ernstige treinstoring rond Utrecht De huiscollecte van Winterhulp Jfif JAARGANG NO. 114 ytsiras' (jmuid®r jjleloo" Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Lourens .Uitgaven 5301, Kennemerlaan 42, IJmuiden, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, 1JMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREKOOM EN ROKEK1 PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 17 MAART 1941 Abonnementen per week I 0.12^4» P0' maand ƒ0.52x4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos! 1.95 per kwartaal losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. jj,t plannen genoeg in voorbereiding zijn in deze in den laatsten tijd uit velerlei uiteenzet- 15 blad wel gebleken. Nevens de groote die in de provinciale hoofdstad, Haarlem, ten f**0 worden gebracht en al aanzienlijke vorde- hebben gemaakt de moderne rioleering g^eele stad en de aanleg van de haven- en 10 -trieterreinen in den Waarderpolder zit de k-ring vol groote plannen en het is wel gebleken ^'de menschen, die er achter staan, niets liever k.D wjuen dan de uitvoering bespoedigen. Men ar niet in alle gevallen haastige verwachtingen koesteren en met name de schepping van het rit, natuur-reservaat in de duinen zal nog wel r ,jjd vorderen ter oplossing van de diverse vraag- jtiden die ermee gemoeid zijn. En een veel be- j,idener plan: het initiatief van Heemsteedsche van een Natuurhistorisch Museum toeten hopen ïpkooging -Groenendaal een opzet die overigens sterk de K dacht getrokken heeft en dat ook verdient, want heeft behoefte aan verrijking op mu- is nog in een primair stadium. Wij dat de oude wensch van Haarlem: van de spoorbaan in het Westen, bouw nieuwe verbindingswegen en verplaatsing van goederenstation, spoedig hun definitief beslag allen krijgen en het eerste stadium van uitvoering Btiken. Maar dat Kennemerland heel wat nieuws wachten staat en dat het op groote en veel de activiteit zint is wel heel duidelijk en we Men jn elk geval voorzien, dat als eenmaal de ,a van den vrede Europa deelachtig zal zijn is streek een ware bijenkorf van activiteit zal rócii en haar aspect groote vernieuwingen zal die even zoovele aanwinsten zullen («kenen. Ia de laatste dagen zijn we eerst verrast met t Zandvoortsche plannen om op een door de ge- ■snie reeds aangekocht duinterrein van 150 H.A. O, vandelbosch en een auto-renbaan aan te leg- b. Uit de mededeelingen van den directeur van ffieentewerken, Ir. F. Kruger en uit een bijge- Kgd kaartje heeft men kunnen afleiden dat die tjMen goed in elkaar zitten en van vooruitziend ieid in Zandvoort getuigen. De uitvoering zal ilea (aantrekkelijkheid van de badplaats zeer vér en het plan tot aanleg van de 4 K.M. lange to-renbaan opent meteen het vooruitzicht op dekking der kosten. Immers hebben [autorennen, die op een vrij primitief en veel ter „circuit", op bestaande gewone verkeers- te Zandvoort gehouden zijn, het bewijs al d dat groote publieke belangstelling voor eiiÊisien moderne sport-instelling bestaat. Iel tempo waarin dit plan, waaraan ook al weer lig van nieuwe wegen is verbonden, zal kunnen den uitgevoerd is nog onzeker maar Ir. Kruger ét de verwachting geuit dat binnen vier jaar sieer groot deel zal zijn uitgevoex-d, met inbe- van den ringweg die als auto-renbaan zou een worden gebezigd. tegeveer tegelijk met de mededeeling van dit akoortsche plan kwam het zeer belangrijke en trassende bericht, dat op 15 April a.s. het eerste seite van den bouw der beide tunnels onder I Noordzeekanaal te Velsen zal worden aanbe- In vorige nummers hebben wij naar aan- iing van dit nieuws in een tweetal artikelen tal ra interessante bijzonderheden kunnen publi eren. De Velsensche tunnelbouw heeft een langdurige icrgêschiedenis achter den rug, waarin de vraag ook een spoorwegtunnel zou moeten worden ge- Mi die tenslotte bevestigend is beantwoord oen belangrijk vraagpunt is geweest. De kosten- trdeeling tusschen het Rijk, de provincie en de ffloente Amsterdam was een ander. En met de toking der technische aangelegenheden heeft it tunnelbureau zich al ruim vier jaar bezig ge- Nden. Ir. C. Wolterbeek, de hoofdingenieur van e Noordzeekanaal, heeft belangwekkende mede- telingen gedaan omtrent het eerste deel van het Üoenen kostende werk, het deel dat binnen een tod zal v/orden aanbesteed. Hij heeft daarbij Kruk gelegd op het belang van de zaak ook voor t werkverruiming. Dat dit belang zich voor ge- tijd zou doen gelden blijkt uit de mede- kuag dat dit eerste deel, als geregeld zou kunnen ton doorgewerkt, ongeveer twee jaar zou vor- en het geheel een jaar of vijf. De tijdsom- ^neden zouden evenwel vertragingen kunnen •«•Maken. Dat er veel menschen mee aan den fcéd zullen komen blijkt uit de opgave, dat als "toal het werk op volle 'toeren loopt de aan- l®er twee ploegen van minstens 250 arbeiders elk noodig hebben. zjjn vooral de gegevens om- to den spoorwegtunnel, die bij een lengte van J kilometer tweemaal die van de auto- hel omdat veel langere opritten noodig zijn J ruim twee kilometer ondergronds gebouwd toten worden bij een breedte van 8 M. 60 en p00tste onder-water-tunnel van Europa wor- Wij Nederlanders mogen nu niet bepaald '^fljaSors zijn, maar zulke gegevens bewijzen tod 6en Zeer Sroot wei"k geldt op een ge- tian°DS 3^en na aan ^ar^ en warme stelling zoowel als nationale trots inboezemt a der waterbouwkunde en het is duidelijk ^er meer dan een streekbelang geldt. Bij oende verkeersverbinding van de door het toekanaal gescheiden deelen van deze pro- Za^.,een Nederlandsch volksbélang worden billijkt, want het groote verkeer ook uit ïm ^°V"lc*les zal ermee gebaat zijn. belang voor de volksgemeenschap als ge- j. men trouwens ook zien in de vele andere ^^a-Kennemerland, hierboven in het kort 2ii bewijzen immers dat er onder- heerscht, dat men graag aan den gaan. dat er veel menschen in ons midden feschr* namen- vooruitzïenden blik en scherp *jen dichtbevolkt gebied, dat tot de meest- ?!otra van ons kleine land gerekend mag worden. Zij beloven dus veel voor de toe komst. Laten wij de hoop uitspreken dat het aan pakken van al die ondernemingen een zaak van korten tijd zal zijn en het vertrouwen uiten dat deze Kennemer ondernemingsgeest een staal zal blijken te zijn van eenzelfden geest in ons geheele volk. R. P. Ter gelegenheid van den „Heldengedenk dag" heeft de Füher Zondagmiddag in het Tuighuis te Berlijn een rede gehouden. Hij zeide o.a.: Achter ons ligt een winter van veel werk. Wat aan onze opleiding nog te verbeteren viel,' is geschied. De Duitsche weermacht is thans tot het militair sterkste werktuig van onze geschiedenis gerezen. Kreeg in deze wintermanden onze bondgenoot in de eerste plaats de geheele kracht van de Britsche aanvallen te verduren, van nu af aan zal de Duitsche weermacht haar deel van deze lasten weer overnemen. Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets ver anderen. Engeland zal vallen. De internationale financieele plutocratie wil dezen oorlog tot het einde toe voeren. Dei'halve moet en zal het eind van dezen oorlog haar ver nietiging zijn. Moge de Voorzienigheid ons dan den juisten weg doen vinden om de volken die van hun boeien bevrijd zijn naar een betere orde te leiden. Koud en vastberaden zullen wij derhalve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vorig jaar begonnen is. Onverschillig waar te land. ter zee of in de lucht Duitsche soldaten strijden, zij zullen weten dat deze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. (Voor den uitvoerigen tekst zie men elders in dit nummer.) Verkeer stond eenige uren lang stop Defect aan de bovenleiding Vier uren lang is Zaterdagmiddag het trein verkeer x'ond Utrecht door een defect aan een der beugels van de electrische bovenleiding gestoord geweest. Om dit defect te verhelpen moest Ihet net van de lijnen haar Amsterdam, Arnhem, Eind hoven en 's-Hertogenbosch stroomloos worden ge maakt en dientengevolge stapelde zich bij alle drukte van de jaarbeursbezoekende reizigers de eene moeilijkheid op de andere. Toen de storing aan het net door het defect aan de bovenleiding ontstond, moesten allereerst verschillende locomo tieven worden gecharterd om de electrische trei nen van en naar het station te versieepen. In allerijl werd een hulpcolonne gerequireerd en met alle macht werd gewerkt om de moeilijkheid zoo spoedig mogelijk op te lossen. Voor zoover dat mo gelijk was, werd het verkeer naar het Noorden en het Noordwesten van het land over Jlilversum ge leid, doch deze omleiding leverde tal van moei lijkheden op. Op het Utrechtsche station stonden de reizigers mannetje aan mannetje en na ver loop van eenige uren was het zoo vol, dat er zelfs niemand meer op het perron kon worden toege laten. Daar vele reizigers vreesden, dat de storing eerst Zaterdagavond laat of Zondagochtend zou zijn opgeheven, werden inmiddels de Utreohtsche hotels ibestormd en om zes uur was in vrijwel geen hotel meer een plaats te krijgen. Dank zij het on vermoeide harde arbeiden van het spoorwegper soneel was het defect om zeven uur verholpen en langzaam maar zeker nam het treinverkeer weer een normaal aanzien aan. Inmiddels mag wel wor den aangenomen, dat vele tientallen reizigers, die uit de afgelegen streken van ons land de Jaar beurs hadden bezocht, door dit defect ernstig ge dupeerd zijn geweest, doordat zij hun aansluitin gen hebben gemist. Voor hen bleef niets anders over dan den nacht in de Domstad over te blijven en eerst Zondag naar hun haardsteden terug te keeren. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. WITLOI'CULTI UR IN DUITSCHLAND. Ecnijc weken, voordat dc pluk een aanvang neemt, worden dc wortels in dc kweekbedden opgezet. Deze bedden worden ondergronds verwarmd. (Foto Schimmelpenningh) Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Luchfaanvallen op belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland BERLIJN, 16 Maart. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Het binnenrukken der Duitsche troepen in Bulgarije verloopt nog steeds volgens de plan nend Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht ondanks de moeilijke weersomstandigheden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aangevallen. In de haven van Londen ontstonden verscheidene mid- delgroote branden en een brand van grooten omvang. Op andere plaatsen in Zuid-Engeland werden vliegvelden en havenwerken doeltref fend met brisant- en brandbommen bestookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche verken ningsvliegtuigen met goed gevolg autocolonnes en troepen concentraties nabij Agedabia aange vallen. Op het eiland Malta heeft de Duitsche lucht macht de vliegvelden Halfar en Lucca gebom bardeerd. Een Duitsch jachtvliegtuig heeft hier bij in een luchtgevecht een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Wellington neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten in het West-Duitsche grensgebied eenige bommen geworpen. Er is geen militaire schade aangericht. De materieele schade is overigens gering. In een krijgsgevan genenkamp werden twee Franschen door een Britsche brisantbom gewond. In het tijdvak van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan elf in luchtgevechten, 11 door nachtjagers, 6 door af weergeschut en 3 door marinegeschut. Over de zelfde periode bedragen de eigen verliezen 21 vliegtuigen." Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 MAART 1941 van 19.46 tot 7.49 Maan op 18 Maart onder1.18 Maan op 18 Maart op 10.41 Van heden tot a.s. Zaterdag wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. (ANP.) Bezoldiging capitulanlen bij de gemeentepolitie. De Commissaris der provincie Noordholland heeft bij zijn brief van 5 Maart 1941 ter kennis van B. en W. gebracht een schrijven van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 27 Februari 1941, waarbij het volgende wordt medegedeeld. „Nu de wettelijke bepalingen met betrekking tot het capitulantenstelsel buiten werking zijn ge steld, komt het mij gewenscht voor, het in de verordeningen ex art. 223 3e lid, der gemeentewet voorkomende voorschrift, dat voor capitulanten of gewezep capitulanten. die tot burgerlijk politie ambtenaar zijn benoemd, van hun diensttijd bij het korps Politietroepen of bij het wapen der Maréchausséé, 6 jaren niet worden medegeteld ter bepaling van het bedrag der hun toe te kennen wedde, te doen vervallen." "Aangezieneen zoodanige bepaling ook voor komt in de Verordening, regelende de rangen, de getalsterkte, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de gemeen tepolitie te Velsen, vastgesteld bij raadsbesluit van 16 April 1940, stellen B. en W. voor, de betreffende verordening te wijzigen overeenkomstig het in concept ibij de stukken gevoegde 'besluit. Benoeming leden van commissies tot Wering van Schoolverzuim. In verband met het overlijden van den heer C. van Leeuwen dient in de daardoor ontstane vaca ture van het lid der commissie tot wering van Schoolverzuim voor IJmuiden (westelijk gedeelte) te worden voorzien. B. en W. bevelen hiervoor aan: 1 H. Stertefeld, Kennemerlaan 80 IJmuiden. 2 J. L. Uitzinger, Julianakade 47 IJmuiden. Voor de vacature in de commissie voor IJmui den (Oostelijk gedeelte) ontstaan door het vertrek van den heer J. Bontenbal beveel te het college aan: 1 C. J. J. Brouwer. P. C. Hooftlaan 12. Driehuis. 2 C. H. Jansen, Marnixlaan 16, Driehuis. CAUSERIE JAN STRIJBOS. De onlangs door omstandigheden uitgestelde causerie van Jan P. Strijbos. welke onder aus piciën van ..Santpoort's Bloei" in het Vereni gingsgebouw zou worden gehouden, is nu nader vastgesteld op 20 Maart. Het onderwerp van Jan Strijbos is: „Met vouwboot en kano naar het Vogelparadijs van de Donau-delta". Het défilé voor den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart te Amsterdam na de rede in het Concertgebouw. (Foto Stapf) VELSEN Verbetering van den weg door Rooswijk. Uitvoering geschiedt in werkverruiming. Bij circulaire d.d. 27 Juni 1940 verzocht de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Sociale Zaken, den gemeentebe sturen, met voortvarendheid er naar te streven dat objecten welke uit een oogpunt van directe werk verruiming aantrekkelijk zijn hieronder wor den begrepen die werken, waarvan de'kosten voor het grootste deel uit loonen bestaan eventueel in samenwerking met waterschappen en anderen worden voorbereid. Naar aanleiding hiervan zonden B. en W. den secretaris-generaal voornoemd een opgave van een twaalftal door hen ontworpen en naar hun mee ning voor uitvoering in werkverruiming aantrekke lijke' plannen, w.o. het aanleggen van een weg door het landgoed „Rooswijk" te Velsen. Ten aanzien van dit object berichtte de directie van den Rijksdienst voor de Werkverx-uiming B. en W. bij schrijven d.d. 7 December 1940, dat aanleg van be doelden weg zeer geschikt is voor uitvoering in werkverruiming, mede in aansluiting op de ver betering van het verlengde van dezen weg, ge legen op het gebied van de gemeente Beverwijk. Het college werd in overweging gegeven een na der gedetailleerd plan met begrooting te doen opstellen en hiervoor te zijner tijd de subsidie aanvrage in te dienen. Het onderhavige plan is inmiddels nader uitge werkt op een teekening, welke bij de stukken ter inzage is nedergelegd. Het omvat een verbeering van den weg' door het landgoed „Rooswijk", welk loopt, van den GrooteHout- of Koningsweg te Velsen, nabij den Nieuwe Schulpweg af tot Wijk aan Zee. Ontworpen is een rijweg ter breedte van 4 M. met daaxdangs een voetpad ter breedte van 3 M. De verbetering van het gedeelte van den Groote Hout- of Koningsweg af tot even ten Westen van de Rooswijkerlaan zal geheel voor rekening van de gemeente Velsen komen terwijl het verdere deel zal worden aangelegd voor gezamenlijke rekening van Velsen en Beverwijk, voor zoover betreft de niet voor Rijkssubisidie in aanmerking komende kosten, zulks in verband met de om standigheid, dat de gx-ens tusschen beide gemeen ten juist door de as van dit weggedeelte loopt. De aan de uitvoering van het bovenomschreven plan verbonden kosten zijn begroot op f 17.600 Hierin is een brtlrag van f 5.248.28 begrepen, dat in aanmerking kan komen als subsidie voor uit voering in werkverruiming (z.g.n. werkverschaf- fingsvoorwaarden),zoodat ten laste van deze gemeen te blijft een bedrag van f 12.351.72. B. en W. stellen den raad voor, hun machti ging te verleenen» het plan uit te voeren en het daartoe noodige crediet toe te staan. IJMUIDEN Werkverschaffing Wi eringermeer. Arbeiders krijgen warm eten. Van Haarlem, IJmuiden, Velsen en Beverwijk, zijp ongeveer. 500 arbeiders in de werkverschaffing Wieringermeer te werk gesteld. Eerst gaan de ar beiders per trein naar Schagen, vanwaar zij zich per fiets naar het werk begeven. Daardoor zijn de menschen lang onderweg. Een prachtig initiatief van de Ned. Heide Maat schappij is thans dat met ingang van Maandag 17 Maart de ax-beiders op het werk des middags 12 uur een warmen maaltijd wordt verstrekt. Eiken arbeider zal tegen inlevering van één vetbon en twee vleeschbonnen voor 65 cent van Maandag tot en met Vrijdag 1 liter warm eten kunnen krijgen. 4 Het staat hun vrij, al of niet van deze gelegen heid gebruik te malven. Deze maatregel geldt alleen voor de winter maanden. Naar wij vernemen hebben velen zich hiervoor opgegeven. Een Paasclidanitournooi in Leiden. Op den tweeden Paaschdag 14 April zal de Dam club Leiden in samenwerking met de Leidsohe Dam club een groot Paaschtournooi organiseeren. Er wordt gespeeld in hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. De spelers werden ingedeeld in groepen van vier en er worden twee pai-tijen gespeeld. Er is dus een winnaars- en een vex'liezersronde. Tevens is nog een eere-groep gevórmd waarvoor tal van meesters en sterke spelers zijn uitgenoodigd. Reeds hebben de volgende spelers toegezegd te zullen deelnemen: B. Springer, oud-wereldkam pioen. B. Dukel en H. Laros. J.'J. H. Mertens te Leiden, J. Kluiver te Dordrecht. Vermoedelijk zullen ook nog Vos en Rustenbux-g in de eere-afdeeling uitkomen. Voorts kan elke dammer jn Kennemerland voor één der klassen inschrijven. Het. inschrijfgeld is 50 cent en voof deelneming kan men zich opgeven bij den heer L. V. v. Steenbergen, Rembrandtstraat 4 te Leiden. Er wordt gespeeld in de groote zaal van „Toon kunst", Rapenburg 22 te Leiden. Inschrijvingen worden uiterlijk tot 28 Maart a.s. aangekomen. S peel tn in vereen i <ri n „In Veilige Haven". Uitvoering der Mondaccordeonclub en nog wat In „Het Wapen van Velsen" heeft Zaterdagavond de mondaccordeonclub van „In Veilige Haven" een goed geslaagde uitvoering gegeven. Alvorens men overging tot het afwerken van het programma kwam' de voorzitter van „In Veilige Haven", de heer S. Kluft, voor het voetlicht die, in zijn wel komstwoord, zijn tevredenheid uitsprak voor de groote bejangstelling. Vervolgens sprak de heer Kluft over het clubwerk der vereeniging. Dit werk is een belangrijke factor, aldus spreker en deze heeft vooral het doel, propaganda voor dit clubwerk te maken. Als eerste nummer van het programma kwam de figuurzaagclub naar voren, gevolgd door wandelende klosjes garen, die een uitbeelding gaven van de meisjes-handwerkclub, waarna de beurt was aan de mondaccordeonclub. In Chinee- sche kleeding uitgedost kwam de club spelen op een feest in Honoloeloe. Tooneelaankleeding enz., alles was in Oostersche sfeer. En de kleine Chinees jes bliezen op hun instrument dat het een lust was om te hoox-en. Het daverend applaus na elk nummer was ook wel verdiend. De dirigent, de'heer P. v. d. Braber heeft met zijn accordeonclub aan zeer velen een prettigen avond bezorgd. Nadat het muzikale gedeelte was afgewerkt kwam professor Hokxxs Pokus met zijn knecht Brammetje op de planken. Was het, tijdens het afwerken van het muzikale gedeelte, stil en zaten de aanwezigen met aandacht te luisteren, met het optreden van Hokus Pokus en Brammetje was het omgekeerd, want voortdurend daverden lachsalo's de zaal in. Het optx'eden van Hokus Pokus was dan ook een groot succes. Met genoegen, zullen, velen aan dezen goedge slaagden avond terugdenken.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1