Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Uit Wilde Gewesten POSTGIRO No's Jiacl Tlieuuxs MAANDAG 17 MAART 1941' VOOR DE KINDEREN |- Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 31) Ik ben kapot geschoten, oude jongen. Nee, er is geen tijd meer om iemand voor dokter te laten spelen. Hij keek naar Collins met iets van den ouden overmoed in zijn oogen. Je hebt goed werk gedaan, sheriff. Ik bep de derde die buiten gevecht is gesteld, je kunt dus tevreden zijn. Laat York nu maar gaan. Dat kan ik natuurlijk'niet doen, maar ik zal al mijn best doen dat hij er met een lichte straf afkomt. Het is alles mijn schuld, sheriff; vóór hij. mij kende was .hij een beste jongen en ik zou hem graag een kans willen geven. Ik wou dat ik hem vrij kon laten, maai" dat is onmogelijk. Ik zal den gouverneur persoon lijk opzoeken en voor hem pleiten, zei Collins. Nog. een poosje sprak de zwaargewonde met Collins. Toen begon hij te ijlen. Hij praatte van zijn jeugdjaren in Kentucky en het woord, dat telkens weer op zijn lippen kwam, was „moe der". Zoo, met zijn hoofd op Neil's arm en zijn hand in die van zijn vriend, gleed hij in het onein dige Hoofdstuk XXI. ALICE CAPITULEERT. De twee jonge meisjes reden langzaam voort in het licht der sterren, terwijl haar paarden vlak naast elkaar liepen. Zij voelden zich zeer tot elkaar aangetrokken. Alice en Frances. Stel lig zouden ze groote vriendinnen worden. Ze had den elkander haar geschiedenis verteld, zooals pieisjes dat doen, maar elk voor zich had toch zekere dingen verzwegen, dingen die betrekking hadden op de twee jonge mannen, die uit de tegenovergestelde richting nader en nader kwa men. Uit Epitah keerden Bucky O'Connor en sheriff Collins terug naar de Rocking Chair boerderij, waar ze een bedrag van zeven-en- twintig duizend dollar wilden gaan brengen, plus een gevangene: Chaves, die bij het vuur gevecht in de 'bergen ontsnapt was. Juist op het punt waar de weg begon te stij gen, ontmoetten de twee partijen elkaar; de speurder en de sheriff waren gelijktijdig bij de jonge meisjes en even spraken alle vier tegelijk. Ze reden doör naar de boerderij, Bucky en Frances -voorop. Alice, die naast haar aanbidder reed was zich volkomen meester. Dat is een verrassing,meneer Collins, had ze bij de begroeting kalm gezegd. En ook een genoegen? Natuurlijk. Maar het spijt me alleen, dat vader naar Phoenix moest, want u komt hem zeker verslag uitbrengen over uw succes. Om er een beetje reclame mee te maken, ver beterde hij. Maar niet tegenover uw vader, alleen tegenover zijn dochter. Dat is aardig van u be.dacht. Wilt u er in eens mee beginnen? Nu niet. Ik heb u eerst iets te vertellen, miss Mackenzie. Door den ernst in zijn stem, voelde ze zich aanmerkelijk minder overmoedig worden. Zoo, vertel me uw nieuws dan maar! Per tele foon hebben ons allerlei wonderlijke, alarmee- rende berichten bereikt, maar ook die waren de moeite van het aanhooren waard. Ik heb er eerst over gedacht u per telefoon al de feiten en gebeurtenissen mee te deelen. maar per slot vond ik het beter, hierheen te rij den en het u persoonlijk te vertellen. Ik dacht, dat u de geschiedenis liever uit de eerste hand zoudt hooren. Al haar opgeschroefdheid was verdwenen. Dankbaar keken haar oogen naar hem op. Pat is aardig van u; ik was heel verlangend om alles te hooren. Een der berichten luidde, dat het u gelukt was Leroy te vangen, is dat werkelijk zoo? Nee, dat is niet heelemaal juist. U herin nert u nog wel, wat we hebben besproken over de wijze, waarop hij zou sterven? Hij is dood en u hebt hem gedood? Ze vroeg het hard en alle kleur week uit haar ge zicht. Hij is dood, maar i k heb hem niet neer geschoten. Vertel me alles. Hij vertelde 'en zijn verhaal ontroerde haar zóó heftig, dat ze hem niet met droge oogen kon aanhooren. En heeft hij nog over mij gespro ken? Ze vroeg het zacht, eigenlijk meer in zich zelf dan aan hem. Ja, vlak voor hij begon te ijlen; het was zijn laatste bewuste gedachte. Hij zei, dat als u het nieuws hoorde, u zich wel iets zoudt herinneren. Wat u zich zoudt herinneren, zei hij er niet bij. Ik zeg het u, omdat hij ine verzócht het u te laten weten. can de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland den Haag. No. 5S53. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Dr. F. E. Posthuma. „Niemand, die steun behoeft, wordt overgeslagen." Ja, ik moest eraan denken, dat hij voor mij geen wolf is geweest. Ze zwegen lang en eindelijk verbrak ze de stil te door naar York Neil te vragen. Ondanks alles wat hij gedaan heeft zult u hem toch niet in de gevangenis brengen, is het wel? Hij schudde zijn hoofd. Daar heb' ik niets over te zeggen, miss Mackenzie, maar de gou verneur is. een goede vriend van me en ik zal mijn-best voor hem doen. Ik reken er ten minste op, dat Neil zijn leven zal verbeteren, want hij heeft het Leroy beloofd. Maar kunt u hem niet heelemaal uit de gevangenis houden? Collins glimlachte. Hij heeft me die moeite bespaard, want vannacht, bij Del Oro Canon, is hij ontvlucht en ik denk dat hij nu wel in Mexico zal zijn. Daar ben ik blij om en vader zal blij zijn dat u den schat hebt gevonden. Ze reden weer een poosje zwijgend, voort en opeens viel hij uit: Ik ben heelemaal niet van plan weg te vluchten, ofschoon u me aan kijkt, alsof u eigenlijk niet weet dat ik besta, miss Mackenzie. Wat voor soort aanbidder zou ik wel zijn als ik bang was voor uw donkere oogen? Meneer Collins! Mijn vrienden noemen we altijd Val, merk te hij glimlachend op. Ik zou wel eens willen vragen, of u denkt, mij te kunnen overbluffen met uw brutaliteit, vroeg het meisje scherp. Heelemaal niét. zei hij minzaam, maar iederevrouw wil graag den baas spelen over den man met wien ze wenscht te trouwen, maar als ze mérkt, dat ze dit niet kan is ze er in haar hart blij om. Want dan pas weet ze, dat ze waarlijk een man heeft gevonden. Bent u er zoo zeker van, dat ik werkelijk met u zal trouwen? vroeg ze nu opeens vriendelijk, haast al te vriendelijk, vond hij. Daarvan ben ik absoiuut overtuigd. Ze keek naar zijn gezicht, dat volkomen zelf vertrouwen uitdrukte. Men praat altijd over ij delheid van meisjes, maar ik heb nog nooit zoo n sterk staal tje van mannelijke ijdelheid gezien als dit. Denkt u, meneer Collins, dat u, om een vrouw te win nen, niets anders hebt te doen dan haar brutaa aan te kijken en te zeggen dat u besloten bent, met haar te trouwen? Van onder haar lange oogharen keek ze bem aan, niet zóó verbolgen als ze wel wilde en "ooi zijn sterken blik sloeg ze de hare neer. Hij sprong opeens van zijn paard en nam naai teugels. v Stap af, zei hij streng. v Waarom? Omdat ik dat wil. Stap af. Wat wilt u? Ik wil jou, lief meisje. Hij sloeg een arm om haar heen en keek haar diep in de schitteren* de oogen. Heb ik je niet gezegd, dat ik je hield? We moeten gaanfluisterde ze, - Frances en luitenant O'Connor Hebben genoeg te dóén met hun eigen liefdesgeschiedenis! Wij zullen voor de onzez«' gen! Hij lachte zacht en innig. Ik heb altijd van je gehouden, hoe5 Je om tegen me bent geweest; als je met dons?1 booze oogen naar me keek of lachte met op lieven diepen lach. Het kon me niet schelen on boos of blij was; ik houdt altijd .van je- daarom wilde ik dat jij ook van mij zoudt no den. Je künt niet maken, dat ik ook van M houden. Haar stem was laag en zacht en neeic- Waarom niet? Ik zal het je ^wijzen. En tóch kan je het niet en om een go™ gegronde reden. Zeg dan, waarom niet. Omdatgroote blinde manoinQ3J ik al van je houd. g Ze lachte even plagend en spottend. -■ denk, meneer Collins, dat ik, als u er tegen hebt, met u zal trouwen. ui Hij sloeg zijn armen om haar heen, also haar tegen de heele wereld moest DeiC" men EIND*. Duitscli Landgerecht. Verspreidingvan bcleedigende gedichten. Hoe gevaarlijk het is, om ook onder elkaar in een kring van kennissen of op een kantoor mededeeling te doen van voor Duitschland of de weermacht beleedigende geschriften, hebben drie beambten van een gemeentelijke instel ling in Amsterdam P.. de L. en G. ondervonden, die voor het Duitsche land-gerecht moesten terechtstaan, omdat zij tijdens hun dienst uren dergelijke geschriften onder collega's had den verspreid. De Staatsanwalt dr. Seiler, eischte tegen hen gevangenisstraffen van resp. 9, 3 en 5 maanden. De rechter, de heer Joppich, wees nogmaals op het ergerlijke van deze papieren propaganda, welke ontoelaatbaar is en veroordeelde P., die twee gedichten had verspreid, tot zes maanden gevangenisstraf, daarbij den gezondheidstoe stand van beklaagde in aanmerking nemende, de L. tot drie maanden en G. tot vijf maanden gevangenisstraf. Straf voor een getuige. In een volgende zaak was de hoofdgetuige niet verschenen, terwijl hij eveneens geen kennisge ving van verhindering had gezonden. Dit was voor den rechter aanleiding hem te veroordeelen tot een geldboete van 25 gulden en iri de kosten van het geding. De verdere behandeling vè.n de zaak werd daar op uitgesteld. Een kwajongensstreek. Vervolgens stonden.terecht drie jeugdige leer lingen van de Christelijke H.B.S. in" Alphen aan den Rijn. Zij hebben op St.-Nicolaasavond •aan verschillende leeraren geschenken gezon den, w|®ie betrekking hadden op eigenaardig heden 'van de leerkrachten. Deze geschenken waren van onschuldigen aard met uitzondering van dat aan den leeraar K. Deze leeraar was toegetreden tot de N.S.B. en om hem te ergeren, hadden de leerlingen besloten hem een foto van den Führer te zenden, met daarnaast een por tret van de Koningin en daaronder allerlei bij belspreuken. Het geheel was beleedigend voor' den Führer en daarvoor moesten zij zich Zater dag verantwoorden. De beklaagden gaven toe gezamenlijk het stuk vervaardigd te hebben en het bij den leeraar te hebben laten bezorgen. Hun eenige bedoeling was dien leeraar te ergeren en geenszins om den Führer te beleedigen, De Staatsanwalt dr. Seiler vond het gebeurd? zeel" ernstig. Bij de bepaling van de strafmaat wilde hij er echter rekening mee houden, dat hier in zekeren zin kan worden gesproken van een kwajongensstreek en daarom vorderde hij een gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Rechter Joppich veroordeelde de beklaagden tot de gevraagde straf, daarbij eveneens reke ning houdende met hun jeugd, waardoor zij de draagwijdte van hun daad nog niet ten volle hebben kunnen inzien. Hij drukte hun echter op het hart in den vervolge dergelijke dingen achterwege te laten. Tenslotte betreurde de rechter in hooge mate, dat hij voor dergelijke gevalled hier te lande niet kan toepassen het z.g. jeugdarrest, waarbij jongelieden na school- of werktijd voor zekeren tijd kunnen worden op sloten. (A.N.P.) OPLICHTING. De Utreohtsclhe politie heeft ontdekt, dat een 22-jarig „directeur" een colporteur en colportrice in dienst had die brochures van 10 cent verkoch ten ten bate van de getroffen Rotterdammers. De colporteurs kregen 5 cent van elke brochure, de directeur 4 cent en de drukker 1 cent, zoodat er voor de getroffen Rotterdammers niets overbleef. Daar bovendien penteekeningen voor 35 cent per stuk te koop werden aangeboden, welke later zou den worden toegezonden, doch bij onderzoek niet bieiken te bestaan, maakte men zich bovendien aan 'oplachting schuldig. De politie heeft voor een en ander een stokje gestoken. Ongeoorloofde propaganda. Ondanks de verordening waarbij het Bijbelge nootschap Jehova („De Wachttoren") tot een ver boden vereeniging is verklaard, zijn twee te Hel mond wonende propagandisten biijven doorgaan met propaganda en colportage voor deze secte. Zij zijn thans gearresteerd. Het zijn de gehuwde vrouw B. van L. en de man J. B. Een groote hoe veelheid propagandamateriaal is te hunnen huize in beslag genomen. (ANP) Te Maassluis is zekere M. uit Rijswijk Aangehouden, die zich aan oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Te Rockanje is een vrij belangrijke hoeveelheid frauduleus geslacht vleesch in beslag genomen. De 14-jarige de Z. uit Eindhoven is ter zake van op lichting te Helmond aangehouden. Een Hagenaar vond een uniform der „gele rijders" zoo mooi. dat hij erin op straat ging wandelen. Hij werd echter spoedig door de politie bij de tressen gepakt en naar het bureau overgebracht. Een 53-jarige opperman en een 43-jarige grondwerker zijn te Utrecht betrapt terwijl zij bezig waren varkéns frauduleus te slachten. Landdag vail het Opvoedersgilde. Zaterdag is in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een landdag gehouden, uitgaande van het „opvoedersgilde" in Nederland. Des middags heeft allereerst.de heer W. Terp stra, gemeentelijk inspecteur van het L.O. te Utrecht, een rede gehouden over „de wijziging van de leerlingenschaal en de kweekelingen met acte." Spreker gaf in den a.anvang van zijn rede een historisch overzicht van de leerlin genschaal over 150 jaar en daaruit bleek, dat de kwestie van de leerlingenschaal al dien tijd de gemoederen van het onderwijzend personeel heeft bezig gehouden. In den namiddag sprak de heer G. F. Vlekke, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers over „de sociale positie van den onderwijzer". De positie van den onderwijzer, aldus spr., is nooit rooskleurig geweest. Van zeer slecht is zij aanvankelijk minder slecht geworden, doch slecht is het tot op heden gebleven. De onderwij zers hebben altijd in een scheeve sociale po sitie verkeer. Maar des ondanks moesten wij de jeugd vormen, opvoeden en klaar maken voor de maatschappij. Wij stonden en staan nog al tijd tot de gemeenschap als de bouwèrs. Opvoe den en onderwijs geven zijn niet meer te scheiden. Wat de volksgemeenschap later zal zijn. dat ligt in de hand van den schoolmeester en daarom is het een schande, dat men vroeger ten aanzien van ons slechts dacht in geld. Als wij onderwijzers, aldus spr., dus zeer be langrijke personen zijn, dan hebben wij ook recht van spreken. Helaas staat de gemeen schap niet zoo tegenover den onderwijzer als dat wel gewenscht en noodig is. Uitvoerig ging spr. hierna in óp de geschiede nis van den schoolstrijd, waardoor ons volk ten zéersté werd verdeeld, ten nadeele van de leer lingen en ook ten nadeele van de onderwijzers. Thans is het opvoedersgilde opgestaan en dat gaat èischen stellen. En niet alleen eischen stellen maar ook plannen uitvoeren. Ten eerste zal er maar één bond van onderwijzers komen en alleen deze zal worden erkend. In het verleden hebben de onderwijzersbonden wel veel actie ge voerd voor de sociale positie van den onder wijzer, maar daar zij te veel moesten „geven en nemen" liep deze actie op niets uit. Men was ge heel afhankelijk van de politiek. In de eerste plaats vragen wij een organische waardeering van onzen arbeid. In een Nat.-Soc. staat heeft de onderwijzers den vollen steun van het gezin en den staat, omdat in dien staat tucht, orde en discipline zullen heerschen. Tenslotte ried spr. de vergaderden aan lid te worden of te blijven van het opvoedersgilde en daarnaast zich aan te sluiten bij de vak orga nisatie der onderwijzers, den Bond van Ned. Onderwijzers. Veredeling van groenten. Plannen voor Haarlem en omgeving wegens grondgebrek voorloopig van de baan. Wij maakten eenige weken geleden melding van de plannen van dr. W. E. de Mol te Amsterdam, die wil overgaan tot veredeling van voedingsge wassen. Wij hadden hierover thans met den heer H. Dijkman, deskundig op dit gebied, een onder houd. „In opdracht van dr. De Mol, aldus deelde de heer Dijkman mede, heb ik deze plannen zoo uitge werkt, zooals zij m.i. voor de" omgeving van Haar lem hei meest geschikt leken uit te voeren. Zij ver schillen dus ten opzichte van de plannen, waar mede men thans in Amsterdam een begin heeft gemaakt. Ik ben van meening, dat bij deze plannen reke ning moet worden gehouden met de Centrale Keuken. De voordeelen hieraan verbonden zijn: tewerkstellen van werkloozen; scholing op het ge bied voor tuin- en groentenbouw; veredeling door dr. De Mol van zijn speciale soorten groenten, die rijk zijn aan vitaminen; alle werkloozen aan den arbeid brengen o.l.v. geschoolde krachten (top- personen), de opbrengst hiervan wordt gebruikt voor de Centrale Keuken; het verbouwen van een eigen reserve; geen transportmoeilijkheden daal de producten niet van elders behoeven te komen; die soorten groenten te teelen die het meest rijk zijn aan vitaminen en gemakkelijk als reserve zijn te conserveeren of op te slaan en ook voor de Centr. Keuken te gebruiken zijn „Deze punten zijn in deze tijdsomstandigheden van groot belang-, aldus de heer Dijkman verder temeer daar dan de werkloozen die nu nog steun ontvangen hun arbeidskracht productief kunnen maken voor de geheele gemeenschap. Ik heb deze plannen aan de verschillende autori teiten voorgelegd en besproken. Zij waren hierover allen even enthousiast! Maar zooals men zal begrijpen is hiervoor een goed stuk grond van groote afmetingen noodig. En dat ontbreekt helaas! De tijden zijn er nog niet naar om grasland voor dit doel te scheuren of bouwgrond te gebruiken. Zoodat deze plannen voor Haarlem en omgeving voorloopig van de baan zijn. V OLKSDUITSCHE SPEELTOURNEE. Van 15—21 Maart bevindt zich hier te lande het uit 34 personen bestaande Volksduit- sche speelgezelschap van den „Bund Aussen- deutscher Studenten" op tournee. Deze vrou welijke en mannelijke studenten zijn afkomstig van de landen in het Zuid-Oosten. Zij voeren volksdansen uit en brengen volksliederen ten gehoore. Ook in den landbouw heeft de anthraciet-generator zijn intrede gedaan. Op de Utrechtsche Jaarbeurs is een tractor geëxposeerd, welke met een dergelijk apparaat is uitgerust. (Foto Pax Holland). Nederlandsche Roode Kruis werkt gewoon door. De A.N.P.-mededeeling in de dagbladen van verordening no. 44 van 5 Maart 1941 betreffende de bevoegdheid van het departement van sociale zaken op het gebied van de Roode Kruis-werkzaam- heden heeft tot misverstand aanleiding gegeven; Door deze verordening zijn, zoo meldt het depar tement van sociale zaken, slechts de bemoeiingen, die de overheid met betrekking tot het Roode Kruis.heeft, van het voormalige departement van defensie op het departement van sociale zaken (afdeeling volksgezondheid) overgegaan." Het Roode Kruis en zijn bureaux en onderafdeelingen blijven echter volledig in werking, zoodat men de daarvoor bestemde correspondentie rechtstreeks moet blijven richten tot die bureaux en niet tot het departement van sociale zaken. Verlenging van rijbewijs noodig! Haast maken overbodig, maar te lang wachten toch niet gewenscht. Naar aanleiding van vele binnenkomende vra^-i maakt de A.N.W.B. de automobilisten en moto-, rijders er opmerkzaam op, dat onder de huid® wetgeving rij vaardigheidsexamens in het algemea alleen moeten worden afgelegd indien het oude rij. bewijs langer dan vijf jaar is vervallen. Bovè-! dien gaat de geldigheid van een nieuw rijbewi in op den dag van afgifte en niet op den da volgende op den vervaldag van het oude rijbêwik Men behoeft dus voorloopig geen haast te maka als men niet van een motorrijtuig gebruikky maken. De A.N.W.B. adviseert echter om niet te wachten tot het verkeer met motorrijtuigen yee normaal is, aangezien het aantal aanvragen dij zoo overstelpend zal zijn, dat men met vertragn rekening moet houden. (A.N.P.) Acht dooden door luchtaanvallen, Zeven zwaargewonden. Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtuigen ca verschillende plaatsen des lands bommen gewor pen. In een plaats in het Wésten is belangrijke schade aan woonhuizen en aan een verkeersbrug aange- richt. Hierbij zijn acht burgers gedood, zeeven zwaa en twee licht gewond. Voor het meerendeel waren dit menschen die zich op straat bevonden. Eenige branden in woonhuizen zijn snel gebluscht. In het Oosten des lands zijn brandplaatjes ge-I strooid, Waardoor een boschbrand ontstond, dit 5 H.A. bosch in de asch legde. Een aanvalspoging op een verkeerswerk op ea andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werda hiér door bomscherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan gebouwen toe* gebracht. (A.N.P.) VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEX TUINDERSBOND. De Nederlandsche Tuindersbond kwam ii Utrecht in algemeene jaarvergadering bijeen, De vergadering werd geopend door den bondsvoor zitter, den heer W- J. van Kampen, die wees op het groote belang der hedendaagsche gebeurtenissen; de Nederlandsche tuinbouw moet trachten in he! raam van de groote Europeesche ordening zijn ka rakter te bewaren. De eenvoudige, gezonde economische logica, dat al les moet komen .waar het behoort, „dat de koe moet loopen daar, waar het weiland is, en de fabriek moe! staan waar de ertsen zijn" is hier in ons land vee! te lang over het hoofd gezien. Crisissteun werd ver spild aan bedrijven die zonder dezen steun hun na tuurlijken dood zouden zijn gestorven. Eens was ons land Europa's moestuin. Wil de tuin bouw hier ooit weer gezond worden, dan moeten zware offers in eigen kring worden gebracht. Prijsregeling zal noodzakelijk zijn. De prijzen dienen te zijn afgestemd op wat de consument be talen kan en wat loonend is voor den tuinbouw. Ook moet worden rekening gehouden met de eischen van bodemgesteldheid en klimaat. Waar niet rendeerende kleine bedrijfjes noodza kelijk zullen moeten sneuvelen, gispte spr. het ba- leid'van vele gemeentebesturen, die den aanleg va volkstuintjes willen bevorderen. Voorzoover hier al leen aardappelen en bruine boonen worden ver bouwd kan spr. er nog vrede mee hebben, maar S mag geen mierenleger van kleine tuinbouwconciz- rentjes opkomen. Na deze openingsrede kwamen achtereenvolgen! de diverse agendapunten in behandeling. 117. En na een malle gooipartlj Verschijnt, vertoornd, opeens de Bey. „Wat," zegt hij, „moet dat leeren heeten? Noor J. A Gouverneur. Hellen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Teekenlng van AarI van Ewljk. 118. De arme, dikke hengelaar Bevindt zich nu in groot gevaar. Hij denkt: „Ik zal "mij maar niet wreken I En liever om vergeving smeeken: Hij knielt voor zijn pupillen neer J En vraagt genade telkens weer. Ik heb dit wel vooruit geweten: Gij gaaft U maar voor leeraar uit En zijt niet meer dan een schavuit."

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6