IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Rijksmiddelen brachten belangrijk meer op dan in 1940 De huiscollecte van Winterhulp Springrecord. Wederom ernstige treinstoring rond Utrecht. 26c yAARGANG NO. 115 Uigav* Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. H utstraat 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau |jmuid®r Telefoon opg« [gnomen Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directiei P W PEEKEBOOM EN KOBER1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 18 MAART 1941 Abonnementen pet week f 0.12V5, pe! maand 0.52^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. Overzicht over de ontvangsten in Februari. Aan liet overzicht van den stand der rijks- "T,ioipn od ultimo Februari van dit jaar wordt volgende ontleend: De directe belastingen. not Tiiiver bedrag der kohieren voor deze be ien bedroeg op 29 Februari f 65.537.764,19 »v,iina f 16.664.000 meer dan het vorig jaar. tfiervan bracht de grondbelasting f 4.307.776,44 of f 2 318.997,31 meer; de inkomstenbelasting JL =25186,14 of f 999.353,63 meer; de vermogens- Liocfiiie f 6.424.992,01 of f 218.713,19 minder; de Sdigingsbelasting f 3.032.418,79 of f 410.573 minder- de opcenten op de gemeentefondsbelas- Se f 10.903.702,39 of f 4.631.156,29 meer en de nieuwe winstbelasting f 8.343.688,42. De overige middelen, het verloop van deze middelen over Fe- „i in vergelijking met dezelfde maand van hpuorig jaar is niet onbevredigend te noemen. Bedroeg de opbrengst in Februari 1940 f 34.746.055 tos is deze f 44.841.916 of ruim f 10 millioen widen hooger. Hierbij dient voorts in aanmer king te worden genomen, dat het vorig jaar nog onkr deze groep middelen voorkwamen de divi dend- en tantièmebelasting, waarvoor de maan- dei'jteche raming op 2 1 '4 millioen was gesteld, dodh toen in Februari ruim 1 millioen gulden op dacht, welk bedrag in het bovenvermelde totaal Biet is begrepen. Verder komen thans twee nieuwe belastingen in het staatje voor en wel de loon belasting, welke in Februari f 7.742.318 heeft opge bracht en de waardevermeerderingsbelasting, welker opbrengst ad f 21.181 echter geen invloed op de totaalopbrengst heeft. De opbrengsten der verschillende middelen waren over Februari van dit jaar de volgende, waarbij die van het vorig jaar tusschen haakjes pin vermeld: rechten op den invoer f 2.023.362 (f 9.653.604)statistiekrecht f 98.996 (f 194.032); accijns op zout f 490.556 ff 229.866)accijns op geslacht f 1.341.492 Cf 787.640) accijns op wijn 149.975 ff 72.466); accijns op het gedistilleerd f 3.535.407 (f 2.645.391); accijns op bier f 1.028.923 I! 680.786)accijns op suiker f 5.879.707 (f 4.851.292)accijns op tabak f 6.736.396 3.356.328); omzetbelasting f 7.463.227 1(6.556.980); couponbei asting f 457.863 (f 551.592); Kchten van zegel f 895.027 Cf 915.252); rechten ran registratie f 841.692 (f 692.182); rechten van «cessie, van overgang bij overlijden en van èenking f 6.023.350 (f 3.506.598) en de belasting gouden en zilveren werken f 112.436 (f 52.042) Orer de eerste twee maanden van dit jaar be- fcoeg de opbrengst van deze belastinggroep (59.429.982 tegenover f 76.602.225 het vorig jaar. Êechts drie middelen toonden een daling tot een totaalbedrag van ruim f 15 millioen en wel de rechten op den invoer, het statistiekrecht en de couponbelasting. Alleen de daling van de rechten op den invoer bedroeg over deze twee maanden reeds ruim f 14y2 millioen. Het meest gestegen is de opbrengst van den accijns op tabak en wel met ruim 6,4 millioen. Daarop volgen de omzetbe lasting met ruim 5 millioen, de accijns op het gedistilleerd met 2,6 millioen, de rechten van suc cessie van overgang bij overlijden en van schen king met m millioen, de accijns op suiker met ruim l millioen en de accijns op bier met bijna 1 millioen. (A.N.P.) Vijf jongelui mishandelden een Zeyenaar. Zaak met politieken achtergrond. De Asser Rechtbank behandelde dezer dagen de zaak tegen een vijftal jongelui uit Zeijen, ge beente Vries, die tezamen in den nacht van 1 op 2Januari den getuige J. de L. uit Zeijen ernstig hadden mishandeld, waardoor deze naar het zie kenhuis te Assen moest worden overgebracht engedurende zeven weken niet kon werken, getuige-deskundige, dr. T. Bast uit Assen, bij de behandeling niet minder dan twee deurwonden in het schedeldak en een zestal Wek en snijwonden in den rug, ter hoogte van ««houderbladen en wat lager, geconstateerd, «n der steeken was tot de borstholte door drongen en deze verwonding beschouwde de «huidige als zwaar lichamelijk letsel. Er werden negen getuigen gehoord, waarvan "i' a décharge. Verdachten verklaarden, dat bij zich door de j de zijnen bedreigd gevoelden en daarom *n zij afgesproken, dat zij zouden afreke- Zeer uitvoerig werden alle omstandigheden van naar voren gebracht, waarbij o.m. bnrt Clft de VÜ' verdachten zeer gunstig be- stonden. Slechts één hunner was eens tot «D geldboete veroordeeld. .J. de L. echter was al driemaal wegens ïïa,ndelinS en eenmaal wegens poging tot cag veroordeeld. In Eelde was hem de [g tot de cafés ontzegd en hij stond bekend driftig en als vechtersbaas, in normale en in zijn werk was er echter op n- aan te merken. o verdachten bekenden de feiten. Zij hadden atgesproken, dat zij zich tegen elke aanran- rji ^den verzetten. and°b er bracllt in zün requisitoir alle om- *»n au. ien nog eens naar voren en eischte te- b tn! k-> die den steek met de bajonet, wel ken borstholte doordrong, had gegeven, 'cl ph -een jaar gevangenisstraf, tegen Ka- oo'depw toph L'' die al eens eerder was ver bande acht maanden en tegen de anderen zes untl gevangenisstraf, met aftrek van pre- ve hechtenis. fechfVer?ediger' mr- Wolthuis, achtte de ge- iat pr -s ?^en buitensporig hoog en meende, bvjrit» geheel geen rekening was ge- met den politieken achtergrond. Hij b'k ohm te een geringe straf met onmiddel- ci drt 2 uit de preventieve hechtenis van xS 5°® gedetineerden. *3$ opL rechtbank eenigen tijd in raadkamer Hsn deelde de president mede, geen' ï?V"pu,,?anwezig te achten om Albert L. en Ka- ie'rechtK t11 L'in vrijheid te stellen, wel achtte tan vom deze termen aanwezig ten aanzien u "Machte Jan B. (A.N.P.) Voor gebakken visch enz. boter- of vetbonnen noodig. Van heden tot a.s. Zaterdag wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelij'k voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat j de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. (A.N.P.) De heer J. Th, Verzijlbergh overleden. Was ruim 22 jaar directeur van den gemeente lijken reinigings- en ontsmettingsdienst. Hedenmorgen is te zijnen huize na een langdu rige ziekte overleden de heer J. Th. Verzijlbergh, directeur van den Reinigings- en Ontsmettings dienst, welken dienst hij gedurende 22 jaren met energie en toewijding heeft geleid. Jacobus Theodorus Verzijlbergh werd 9 Nov. 1881 in Haarlem geboren, waar zijn vader een aan nemersbedrijf had. Ook de zoon werd voor het bouwbedrijf opgeleid. Een eervolle loopbaan is met zijn heengaan afgesloten. Van 1902 tot^l^ Archief Na gedurende eenige ja ren in het bedrijf van zijn vader werkzaam te zijn geweest, trad de heer Ver zijlbergh 30 Mei 1911 als opzichter bij O. W. te vel sen in tijdel ijken dienst. Hij was belast met het toezicht op den bouw van School B. 1 Januari 1913 kreeg hij een benoeming in vasten dienst. Toen op 10 Dec. 1918 een directeur van den Rei- niigngs- en Ontsmettingsdienst" benoemd moest worden als- opvolger van den heer Beenhakker, werd de heer Verzijlbergh benoemd en met deze benoeming heeft de Raad een goede keuze gedaan, want de overledene heeft zijn dienst tot een mo dern bedrijf uitgebouwd, dat een vergelijking met deze diensten in veel grootere gemeenten met glans kan doorstaan. Nog tal van andere functies heeft de ove iene bekleed. Zoo was hij van 3 Oct. 1918 af gedurende een aantal jaren leeraar in het vakteekenen voor timmerlieden en metselaars aan de toenmalige Burgeravondschool. Hij was voorts plaatsvervangend-commandant van de brandweer, sub-strandvonder, penning meester van de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren en gedurende vele jaren voorzitter van de plaat selijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis en van de Kennemer Pluimveevereenigingen. Ook heeft hij eenigen tijd deel uitgemaakt van het bestuur van V.S.V. Zijn dood beteekent voor velen een gevoe lig verlies. OMZETBELASTING OP VERSCHE VISCH. Tengevolge van de nieuwe regeling der omzet belasting moet bij verkoop van visch over de af slagen W/o omzetbelasting worden betaald, welk bedrag door de afslagadministratie wordt inge houden. aldus lezen we in „De Visscherijwereld het orgaan van de Federatie van organisaties in het vischbedriïf. Nu is voor wat betreft grond stoffen het bestelordersysteem gehandhaafd, zoo dat het vaak voorkomt, dat een kooper op den af slag vergunning heeft tot belastingvrijen inslag van visch; dit zal zich mede ten aanzien van de vischconservenfabrikanten vaak voordoen, die over het verwerkte product de volle omzetbelas ting en over hunne verpakking zelfs de dubbele belasting betalen. Een dergelijke kooper geeft dan aan de afslagadministratie voor lederen koop een bestelorder af, waarna hem, naar logische rede neering, het door hem aan omzetbelasting betaal de zal dienen te worden gerestitueerd. Deze lo gische, o.i. alleen juiste interpretatie, wordt dan ook gevolgd door den Rij ksvischaf slag in IJmui- den, doch "de afslag te Scheveningen wenscht niet tot restitutie der te veel betaalde bedragen over te gaan, voordat in deze een officieele uitspraak is verkregen. In verband hiermede hebben wij ons dan ook tot het Departement van Financiën gewend met het verzoek te mogen vernemen, dat onze ziens wijze de juiste is. Gezien het feit, dat door het niet restitueeren belangrijke bedragen worden ge blokkeerd, hebben wij öp bespoediging van het nemen van een beslissing aangedrongen. VELSEN Flinke daling van liet aantal werkloozen. Het aantal werkloozen, dat op 8 Maart j.l. nog 1813 bedroeg, was op 15 Maart gedaald tot 1585. Het aantal ingeschreven werkzoekenden daalde in hetzelfde tijdvak van 1936 op 1878. Op 15 Maart stonden als werkzoekende inge schreven 241 (v. w. 261) bouwvakarbeiders, 146 (150) metaalbewerkers, 22 (23) houtbewerkers, 24 (30) landarbeiders, 179 (194) havenarbeiders, 220 (183) vlsschers, 67 (62) kantoorbedienden, 600 (637) losse arbeiders en 245 (249) arbeiders in overige beroepen, totaal 1744 (1789) arbeiders boven 18 jaar. Verder stonden ingeschreven 97 (113) arbeiders onder 18 jaar, 23 (19) vrouwen boven en 14 (15) vrouwen onder 18 jaar. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter en vet. Tot dusverre ontvingen vele verkoopers van ge bakken visch, pommes frites, croquetten, gehakt ballen, poffertjes, wafelen en ander oliegebak van de Nederlandsche Zuivelcentrale regelmatig toewijzingen voor vet of olie, zonder dat zij daar voor consumentenibonnen behoefden in te leveren. Hierin is thans verandering gebracht in dien zin, dat de bovenbedoelde categorie van personen in den vervolge uitsluitend toewijzingen, welke recht geven op het koopen van vet of olie zullen ont vangen, indien zij een met de toe te wijzen hoe veelheid overeenkomend aantal consumentenbon nen van de boter- of vetkaart of daaraan gelijke bonnen, inleveren. In verband met het bovenstaande dient het pu bliek voortaan bij het koopen van de bovenge noemde artikelen een met de daarin verwerkte hoeveelheid vet overeenkomend aantal bonnen van de boter- of vetkaart, c.q. bonnen voor „1/50 rantsoen boter enz." (z.g. wisselbonnen) in te leve ren op dezelfde wijze, als dit in de hotels, cafés, restaurants e.d. geschiedt. Oud-minister Postliuma in o verheidsf unctie Naar het Ned. Dagblad meldt, heeft de heer Roskam, de leider van het Agrarisch Front, in een rede, welke hij Zaterdagavond in het gebouw Hulp en Voorzorg te Naaldwijk heeft gehouden, mede gedeeld, dat binnenkort de benoeming van oud minister dr. F. E. Posthuma, thans adviseur van het Agrarisch Front, in een belangrijke overheids functie op landbouwgebied verwacht kon worden. Britsche vliegtuigen boven de Noord-Duitscke kust. Slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) Naar het D. N. B. verneemt verschenen vanochtend vroeg zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht boven de kust van Noord-Duitschland. Op verscheidene plaatsen lieten de vliegtuigen brisant- en brandbommen op woonwijken vallen. Onder de burgerbevolking is een aantal slachtoffers gevallen. De restauratie van het historische raadhuis van Culcmborg is in vollen gang. De oude gewelven worden grondig herzien en zul len den ingang vormen tot de secretarie. (Foto Fax-Holland) Gedachtig aan het devies dat tijd geld Is staakte de boer die achter het stadhuis van Hoogeveen aan het ploegen ïvas zijn arbeidzclfs niet toen bij de plechtige overdracht van het nieuwe carillon de klokken in den toren van het sierlijke gebouw voor het eerst haar bronzen stemmen lieten hooren. (Foto Pax-Holland) De levensmiddelenpositie in de bezette gebieden. Aandrang op de Amerikaansche regcrelng tot het nemen van maatregelen. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 MAART 1941 van 19.48 tot 7.44 Maan op 19 Maart op 2.24 Maan op 19 Maart onder11.29 (Een jonge Argentijn heejt het wereld record van het grootste aantal achter eenvolgende parachutesprongen verbe terd door tusschen 7 uur 's ochtends en 6 uur 's avonds 39 sprongen uit te voeren. Oud record 38 sprongen). Tjonge jonge jonge jonge Wat heeft deze Argentijn Op één dag geducht gesprongen, Wel om duizelig te zijn. Stug bleef hij het maar herhalen, 's Ochtends vroeg tot 's avonds vroeg. Samen neegnendertig malen, Waarmee hij het record sloeg. Telkens suisde hij naar boven, Zweefde dan weer naar omlaag, Zijn volharding valt te loven, Maar daarnaast zijn.... sterke maag Hij gaf alles om te slagen In den roem waarnaar hij dong, Heel dien langen dag der dagen Zat hij op toe-stel en sprong. Er valt wat over te praten. Wat hier wel het nut van is, Maar dit vraagstuk daargelaten, Zijn prestatie was niet mis. Laat ons eerlijk concludeeren, Hij is zeker ook een held En misschien het best te eeren Als een super spring in 't veld. P. GASUS. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op havenwerken van Bristol en Avonmouth. BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft vannacht belangrijke mi litaire doelen in Zuid-Bngeland aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goede uitwerking gebombardeerd. Ook de haveninrichtingen van Portsmouth kregen tref fers van zwaar kaliber. Overdag brachten Duitsche verkenningsvliegtuigen op 350 K.M. ten Westen van Ierland twee gewapende vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 4.000 b.r.t. tot zin ken. Bij een aanval van Duitsche jachtvliegtuigen op Malta werd een vijandelijke jager van het type Hurricane neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. HONDERDEN VLIEGTUIGEN IN DEN AANVAL. NEW YORK, 18 Maart. (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld is in den nacht van Zon dag op Maandag door honderden Duitsche vlieg tuigen de hevigste aanval op Bristol ondernomen dien de stad ooit heeft ondergaan. Urenlang vlogen de toestellen boven de scheepsdoelen en de in dustrieterreinen, dood en verderf brengend. De verwoestingen op deze plaatsen zijn groot. Er bra ken talrijke branden uit. In de stad is een gebouw voor het grootste deel afgebrand. Op een depot voor autobussen zijn talrijke brisant- en brand bommen gevallen. Ook een dagbladdrukkerij kreeg zware schade. Ten tweeden male binnen het verloop van enkele dagen is een ernstig defect aan het net van de bovenleiding aan het Centraal Station te Utrecht oorzaak geweest van een groote stagnatie in het treinverkeer. Tengevolge van een draadbreuk aan de bovenleiding aan de Zuidzijde van het station moest, evenals Zaterdag het geval was, het geheele net rond Utrecht stroomloos worden gemaakt, om de fout op te sporen. Hierdoor konden om kwart over vijf de speciale Jaarbeurstreinen en vrijwel alle andere treinen het station niet verlaten, terwijl de binnenloopende treinen niet verder kwamen dan op enkele kilometers van het station Utrecht. Voor honderden reizigers die de Jaarbeurs hadden be zocht beteekénde deze stagnatie een groote handi cap, omdat zij die naar afgelegen deelen van het land wilden vertrekken hun aansluitingen te Am sterdam, Den Bosch en Amersfoort misten en dus Maandag niet meer naar huis konden terug- keeren. Met man en macht trok de technische ploeg van de Nederlandsche Spoorwegen er op uit om het euvel te verhelpen, doch hiermede waren eenige kostbare uren gemoeid. Het treinverkeer naar Amsterdam kon eenerzijds over Hiilversum worden geleid, anderzijds verlieten de electrische treinen door locomotieven getrokken, het station en reden naar Nieuwersluis, waar het net weer onder stroom stond. Naar den Haag en Den Bosch werd voor zoover mogelijk de dienst onderhouden door Diesel- en stoomtreinen en zoo konden bijvoor beeld de reizigers naar het Zuiden en het Westen nog vóór zeven uur wegkomen, doch vele anderen waren genoodzaakt den nacht in Utrecht door te brengen Door het urenlange onversaagde werken van de hulpcolonne van den technischen dienst, was de fout aan de bovenleiding in den loop van den avond hersteld en voorzoover er toen nog rei zigers waren, nam het treinverkeer zijn normalen loop. (A.N.P.) Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maarl nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. WASHINGTON, 18 Maart (D.N.B.) In het Huis van Afgevaardigden heeft de republikein Rich verlangd dat de Vereenigde Staten maatregelen zullen nemen in het belang van de voedselvoor ziening in veroverd gebied. Dit is aldus Rich, de plicht van het Amerikaansche volk. BOSCHBEZITTERS MOETEN VOOR MIJNHOUT ZORGEN. De productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt vestigt er de aandacht op, dat het voor het instandhouden van de kolenproductie dei' Nederlandsche mijnen noodzakelijk is, dat het noo- dige mijnhout uit inlandsche bossbhen wordt gele verd. Indien binnen betrekkelijk korten tijd niet vol doende vrijwillige verkoopingen van mijnhout plaats hebben gehad, zal op gTond van de bodemproduc- tiewet ter verzorging van het groote belang, dat voor Nederland hieraan verbonden is, tot aanwijzing van te vellen of te dunnen bestanden worden over gegaan. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op gevestigde dat voor elke dunning of veiling een vergunning op grond van de bodemproductiebesohikking 1939 noodig is; dat het mijnhout slechts mag worden verkocht aan erkende mijnhouthandelaren en dat bij verkoop boven den vastgestelden maxi mum prijs zeer strenge straffen zullen worden op gelegd. De boerderij van den heer J. Bieleveld te Uithuizen is door brand verwoest. De 65-jarige mevr. A. M. V.v. H. is wegens diefstal van een textielkaart tot 14 agen gevangenis straf veroordeeld. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tongen f3,20—f2,20; Garnalen f0,41, belde per K.G.; Kabeljauw f 15—f 13 per stuk; Groote bot f36; Kleine bot f30—f 18; Kleine schol f49—f36; Pufschol f 28—f 20 Groote wijting f46; Kleine wijting f27,50—f23; Groote rchar f56—f49; Kleine schar f27—f20, alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Baars 46 ct.; Biel 30 ct.; Spiering 62—60 ct., alles per K.G. Loggers: KW 40 f2315; SCH 353 f230.50; SCH 210 f3568.90. Kotter: IJM 209 f2482. Besomming logger op 17 Maart: SCH 314 f3169. INBREKERS GEARRESTEERD. In den loop van de vorige week zijn aan het hoofdbureau van politie zes personen, allen IJmuidenaren, wegens diefstal in arrest gesteld. Twee van hen hadden eenige malen ingebroken in een fabriek aan de zuidzijde van de Visscihers- haven. Een had diefstal van olie en benzine ge pleegd uit een vischpakhuis, de anderen hadden eveneens uit een vischpakhuis slaolie en sardines gestolen. De diefstallen werden bij duisternis gepleegd. De daders verschaften zich toegang tot de per- ceelen door middel van verbreking. Na afloop van het onderzoek zullen de gearresteerden ter be schikking van de justitie worden gesteld.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1