Op Ontdekkingsreis Opbouw en uitbreiding van de Sociale Verzekeringen. POSTGIRO No's Katjes. Eigenaardigheden p T V 5 D A G 18 MAART 1941 in de arbeidssfeer van... Haartem bezit talrijke oude gebouwen, wier schoor heid door vele eeuwen heen gedragen is tot huidigen dag en ook nu nog spreekt tot ieder •en laarvoor oog en gevoel heeft. Zij zijn sieraden °!e stadsbeeld tooien en tevens doen beseffen die on heel wat banden zijn die ons met het da! e, dikwijls het verre verleden binden en die het'heden naar de toekomst leiden <^?r. ,en speurtocht naar onderwerpen voor deze lenreeks, waarin reeds zoovele uiteenloopende •^Den behandeld zijn kwam ik langs zoo'n ^gebouw, waarvan hierboven gewag is gemaakt. hoort zelfs al tot de heel oude en heeft vroe- jp de dertiende eeuw dienst gedaan als ^hïiis In den zijgevel is een poortje, waarbij de Mjk «elegd moet worden op het achtervoegsel, t het is zoo klein, dat wie er door naar binnen t het hoofd moet buigen om niet een buil op te pn Dat poortje geeft toegang tot een kelder dit oude raadhuis, dat niet ver verwijderd is het tegenwoordige stadhuis. En hier, in deze V^ntè van boven afgesloten dopr zware gewelven, oefent een Haarlemmer een beroep uit, een oud beroep. Nauwelijks had beter plaats gekozen kun- tèn v/orden. Want in deze eeuwenoude omge ving, waar men zich zonder moeite in een middèl- auwsche sfeer kon wanen, indien niet telkens fiet sers en trammen passeerden die zoo geheel tot onze twintigste eeuw behooren, wordt de arbeid nog ver richt zooals vroeger vrijwel alle arbeid: bijna zonder jnachinale hulpmiddelen, maar met een groote ken nis van materiaal en met verrassende handvaardig heid, Hier temidden van deze oude steenen snorren een snelwentelende motoren en het vervaardigde roduct wordt per dag niet bij honderd- of duizend- sllen geteld. Een kleine variatie brengend in een oud gezegde, ra men kunnen beweren dat nieuwe borstels ichoon vegen. Tegen de bewering zelve is niet veel ia te brengen, maar wie een vakman over een bor stel hoort spreken, weet aldra, dat er heel wat komt kijken voor een borstel is wat z;j behoort te zijn: geschikt voor haar werk. Als hij dan hoort, dat er honderdtallen verschillende soorten borstels zijn, dat elk land zelfs zijn speciale soorten borstels heeft hij ziet hoeveel soorten alleen in ons land en in Duitschland b.v. in gebruik zijn en dat het aantal verschillende haarsoorten vrijwel niet te tellen is, legt hij een borstel die hij zoo juist even in de 3 heeft genomen en op het eerste gezicht niet zoo heel erg interessant heeft gevonden, omdat zij feitelijk enkel uit twee plankjes bestaat en een hee- leboel plukjes haar, met een beetje mismoedig ge baar neer. Dat nu juist achter dit heel eenvoudige nog zoo heel veel schuil blijkt te gaan. En dan is het woord aan den vakman. En in den ouden kelder in het oude Haarlemsche gebouw rijst het beeld van het oude ambacht, waar uit een industrie is voortgekomen die dag in dag uit borstels en stoffers en kwasten vervaardigt, bij dui- zendiallen, maar dat ook nog enkele beoefenaren telt, die bijna alle werk nog met de hand doen, die op de hoogte zijn van het soort haar of de soorten haar en plantenvezel welke voor een bepaald werk noodig zijn en die een artikel vervaardigen dat niet maar alleen meer borstel is. Het heeft iets meege kregen van hem die het maakte en die kan zorgen dat men, als men zulks wenscht, een borstel kan koopen die een eeuw dienst kan doen. f En de grondstoffen daarvoor? - Komen uit alle deelen van de wereld: Ver. Staten, Mexico, Zuid-Amerika. Italië, Rusland, China, uit eigen land, honderden en honderden soorten. -Verbaasd daarover? Dan zult u nog meer ver baasd zijn als u hoort, dat tièntallen plaatsen in China een eigen speciaal soort varkenshaar op de narkt brengen. -Gebruikt u alleen varkenshaar? 0 neen. Maar van vele dieren en verder een Soot aantal verschillende soorten plantenvezel, zelfs voor sommige soorten borstels gespleten koe horen, staal enz. Wie mocht meenen dat al dit materiaal zoo "bij da borstelmaker komt, dat het terstond bruikbaar is. heeft het mis, Laten we bv.. eens paardenhaar semen, een materiaal dat veel gebruikt wordt. Dat 15 niet schoongemaakt als het op de markt komt en oeverkooper zorgt er ook niet voor dat het schoon *ordt. Dat moet de borstelmaker zelf doen, die, Wanneer hij binnen afzienbaren tiid weer paarden haar noodig heeft, begint met een flinke hoeveelheid ®30r den hekel te halen, net zoo lang tot de orde loze bos er goed geordend uitziet.. Dan wordt het hol stevig opgebonden, gekookt en gewasschen, metéén keer maar meerdere keeren, opdat het goed moon wordt, Daarna wordt het gedroogd en na- ??t zoo het stadium dat het gebruikt kan worden, yajit doordat het haar stiif opgebonden was toen h*J in den pot ging om gekookt te worden en het J-'Qens deze behandeling is gaan uitzetten, is het v-lv di'. aNes is misschien nog niet zoo heel veel '^kennis te pas gekomen, indien men althans geen fwening houdt met de kennis van de vele grond den. maar die rnoet toch heel stellig om den hoek «men kijken als tot het maken van den borstel °rdt overgegaan, als de houtjes ter tafel komen, ■'narvan er één de gaatjes heeft in welke straks het mm getrokken zal worden, en het zachte, soepele n'och sterke koperdraad. Want dan moet de vak- nauwkeurig weten waarvoor de borstel dienen en hii zoekt nauwkeurig de verschillende soor- j? ®aar en plantenvezel bij elkaar, welke noodir ,P v?or het verkrijgen van de verelschte hardheid Zachtheid. J»?1®8 is het maken van den borstel hoofdza- rjlk een kwestie van routine. Kop en staart van y ar kten zich na eenigen tijd al spoedig van el- r"r oiécrscheïrion en voor wie in het vak zitten ling van den maker, maar steeds het handwerk en welk een handwerk verraadt. De vraag wordt gewaagd of het handwerk zich tégenover de industrie kan handhaven. Toch wel. Bij dezen arbeid kan met veel meer wenschen rekening worden gehouden. Er is voor het handwerk nog veel te doen, want de machine kan lang niet alles doen. En de toekomst? Niet somber. Er zal voor den vakman stellig arbeid blijven, al was het alleen maar voor de industrie. De industrie? Ja, zij 't niet de borstelindustrie. Er zijn veel fabrieken en veel machines, waarvoor zeer speciale borstels noodig zijn, b.v. voor het reinigen van flesschen. Die moeten uit de hand worden vervaar digd. En steeds komen er weer nieuwe soorten in- dustrieborstels, zoodat er voorloopig voor het oude handwerk, zij het in anderen vorm dan vroeger, nog wel wat te doen zal blijven. Dit is optimisme van de beste soort, optimisme zooals onze voorouders gekend moeten hebben, zoo als we het nu kennen en zooals we het in de toe komst zullen moeten kennen. Vergoeding voor levering aan Duitsche organen. In een circulaire van (het departement van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen wordt medegedeeld, dat in afwachting van de in het vooruitzicht gestelde regeling voor de vergoe ding voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft beslist, dat alle tot I April 1941 nog openstaande rekeningen voor prestaties ten behoeve van or ganen van het Duitsche burgerlijk bestuur ten spoedigste door de burgemeesters tegen quitantie aan de rechthebbenden dienen te worden betaald. De restitutie der aldus voorgeschoten bedragen zal door het departement aan de gemeente plaats hebben. Ten aanzien van vergoedingen voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weer macht behooren, en welke na 1 April 1941 hebben plaats gehad, zal nog een nadere regeling volgen. Streng optreden tegen prijs opdrijving. Tweehonderd gulden boete omdat huur met ƒ0.25 verhoogd was. Over het geheele land zijn de opsporingsamb tenaren den strijd tegen de prijsopdrijving en den sluikhandel begonnen, zooals vele overtreders van de prijsvoorsohriften tot hun schade hebben onder vonden. Dat behalve de groote steden ook de kleine plaatsen en het platteland niet aan de aandacht van de inspectie voor de prijsbeheersching ontsnapten, blijkt uit de volgende beknopte opsomming, die bij wijze van voorbeeld aan de lange reeks van ver oordeelingen wer^ ontleend: een kruidenier te Nieuwer-Amstel met f 350 boete. Een handelaar in turf te Peperga met f 100 boete. Een groentehan delaar te Riinsburg met f 150 boete. Een schoen winkel te 's-Gravenhage met f 4000 boete. Een rij wielhandelaar te Eindhoven met f 50 boete. Een bakker te Vlijmen met f 750 boete, met publicatie van de tuchtbeschikking. Een bouwkundige te Heemstede werd als direC' teur van een naamlooze vennootschap welke huizen exploiteert gestraft met een boete van f 200, om dat in één geval de huur van een woning met f 0.25 per week was vei'hoogd. Een woningbureauhouder te Hilversum zal voor een overeenkomstig feit een boete van f 50 moeten betalen. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 13 Maart. Joh. Mooy, aannemer, Noordwolde (Fr.). Recht. Comm. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Sloo- ten, Cur Mr F. H. van den Brink, Wolvega. 13 Maart. W. Daniels, wonende te Sittard, Steenweg 15. Recht. Comm. Mr. H. Schillings, Cur. Mr. J. Kallen, Rijks weg Noord no. 47, Geleen. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 28 Febr. I. W. de Jong, voorheen openbare koopvrouw, thans zonder beroep, voorheen te Schiebroek, thans te Hillegersberg Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeellngslijst. Uitk. 5,3845 Thijs Knol, rijwielhersteller, de Wijk. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. Em. Berben, Maastricht. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Nal. van Trijntje Pottinga, Diepenheim. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst na ge daan verzet. H. Verduin. branstoffenhandel. Akersloot. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uitdeelings lijst. C. Borsboom, Rijnsburg, Idem J. Lopes Dias. Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. D. C. van Kints, Langeraar. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst. In de toekomst wijzigingen te verwachten Nog is de aanschaffing van Lachappeile parket een driedubbel verantwoorde geldbelegging: dezelfde prima soorten en kwaliteiten als vroeger, voordeelige prijzen en een duurzame verfraaiing van uw woning! Nu kunt u nog kiezen uit Slavonisch eiken, teak, mahonie of Australisch Yarrah - onvergelijkelijk mooi Lachappeile parket, dat lederen 'vur ïhet gi Vraag het nog heden aan! daa mooier wordt, heat 'itvoerige bijzonder en vindt u in het geïllustreerde boekje. (Adv. lngez. Med.) DIEFSTAL VAN BROODBONS. AMERSFOORT, 17 Maart. De politie alhier heeft den broodslijter D. aangehouden, die er van verdacht werd ten nadeele van zijn patroon een groot aantal broodbons te hebben ontvreemd. De man legde een volledige bekentenis af. Proces-ver baal is opgemaakt, waarna hij weer op vrije voeten is gesteld. WAARSCHUWING. Omstreeks 1 Februari 1941 heeft de Commis saris van Politie te Leiden, aangeraden om, al vorens in relatie te treden met het Advertentie kantoor „Leiden", eigenaar B. G. Voorham, wo nende te Leiden, Nachtegaallaan 16, zich tot hem te wenden om inlichtingen. Thans verzoekt voornoemde Commissaris be kend te maken, dat B. G. Voorham zijn werk wijze dusdanig heeft veranderd, dat mag wor den aangenomen, dat hij zijn verplichtingen, ook in de toekomst, ten volle zal nakomen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Maart Bevallen: 14 Maart: M. StaalMetselaar, d.; E. M. van RielEverout, z. S. B. KoningBerends, z. 15 Maart: G. M. JonkerDiesveld, d. M. M. Mul dersBreedijk, z. 16 Maart: J. S. de Nieuwe— Prinsen, z.; J. L. van Epende Waal, z. 17 Maart: H. Nijdamde Jong, d. M. A. W. LeursKoomen, z. Overleden: 14 Maart: J. P. D. Fuchs, 63 j., Kleine Houtweg; J. P. BakkerWilson, 54 j., Heussens- straat; W. C. van HoutBroekmeijer, 71 j., Hee- rensingel; F. van Hasselt, 63 jaar, Oosterhoutlaan. 15 Maart: A. van der TuinHeijloo, 57 j., Theems- plein. R. J. Reekers, 71 j., Verspronckweg. G. Vos— van-Leijen. 57 jaar, Oostvest. J. W. Hattink, 48 jaar. Maasstraat W. Laming, 81 jaar, Hazepaterslaan. 16 Maart: A. G. BitterKramers, 70 jaar, Riouwstraat - can de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. S553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V Amsterdam No. S77» Stort op 5553 of 877 Dr. E. Heldring: „Er is geen twijjel aan, dat deze win ter grooter ontberingen dan gewoonlijk voor ons land zal brengen. Wie den nood lijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan, doe dit naar zijn vermogen." kan dit Seen moeilijkheden opleveren, dan groeit onder de snel bewegende vingers die hard of zacht is, al naar de bedoe- De eerste verkoopingr in het veengebied wolde werd gehouden, was druk bezocht, belangstelling voor de qualiteit van het van Drente, welke in de gemeente Zuid- De landbouwers-verveners hadden veel nog te velde staande product. (Foto Pax-Holland) De leider van de afdeeling sociaal bestuur van het Rijkscommissariaat, president Jakob van den rijksmijnraad te Berlijn, schrijft in een artikel de volgende beschouwingen over de sociale verzeke ringen in Nederland. De nauwe economische betrekkingen en verbin dingen tusschen het groot-Duitsche rijk en Neder land, welke voor een niet gering gedeelte op de veelvormige gemeenschappelijke levensvoorwaar den berusten, eischen gebiedend een vèr-strekkende samenwerking ook op het gebied van de sociale verzekeringen en de volksgezondheidszorg. De wei nige voorhanden uigangspunten uit te werken is een taak, waaraan met kracht gearbeid moet wor den. Deze samenwerking wordt begunstigd, doordat de sociale verzekering in haar belangrijkste tak ken, zooals de ongevallen-, ziekte- en invaliditeits verzekering, ook (hier reeds haar neerslag gevon den heeft. De ongevallenverzekering staat op een aanmer kelijke hoogte. Haar uitwerking kan toereikend worden genoemd en ook de kring van personen welke onder deze verzekering valt komt met onze begrippen overeen. De verkrijging der middelen is op gelijke wijze geregeld als in het Duitsche recht, ook hier draagt de werkgever de bijdrage alleen. Anders staat het met de ziekteverzekering en met de invaliditeitsverzekering. Reeds het feit, dat de ziektewet eerst in 1930 in werking is getreden, is merkwaardig, wanneer men bedenkt, dat de wet zelf uit 1913 stamt. Men zou nu denken, dat deze jonge wet met den stand der wetgeving in de ziek teverzekering in de andere Europeesche landen, vooral in het naburige Duitschland, rekening zou hebben gehouden. Het tegendeel is waar. Evenals in vele andere opzichten gold voor Nederland ook op het gebied van de sociale verzekering Engeland als voorbeeld. Om deze reden is aan de vrijwillige verzekering groote speelruimte gegeven, d.w.z. zijn verregaande concessies gedaan aan de particuliere verzekering. Uitgaande van het kapitalistische stre ven den werkgever een zoo gering mogelijke sociale last op te leggen, bevat de Nederlandsche ziektewet slechts een verzekering tegen de economische ge volgen van de ongeschiktheid tot werken wegens ziekte. Zij is daarom een zuivere geld verzekering en kent als zoodanig slechts een enkele prestatie, het ziektegeld. Voor het overige bekommert deze verzekering zich niet om het lot van den arbeider. Zij laat het den arbeider over zich vrijwillig op eigen kosten voor de overige prestaties, zooals bij voorbeeld de Duitsche ziekteverzekering die kent, zooals ziekenhuisverpleging, hulp in de huishouding begrafeniskosten en andere prestaties, welke onze ziekenkassen als bijkomstige prestaties verzorgen, bij de vele ziekenfondsen te verzekeren. Deze zie kenfondsen zijn of wel onderlinge verzekeringen of zijn als afzonderlijke afdeelingen bij verzekerings maatschappijen aangesloten. De economische inschakeling van Nederland in het groot-Europeesche economisch gebied, welke aan de toekomstige economische structuur van het land een nieuw kanakter zal geven, maakt dezen toestand op den duur onhoudbaar. Een hervorming van deze tak van verzekering moet dan ook be slist noodzakelijk worden geacht, daar onder de zelfde of op zijn minst gelijksoortige economische verhoudingen den Nederlandschen arbeider dezelf de of op zijn minst gelijksoortige bescherming in de ziekteverzekering moet genieten als zijn kameraden in de andere landen van dit economische gebied. Daarom moet men verwachten, dat reeds in de naaste toekomst een verregaande hervorming van deze tak van verzekering in Nederland zal plaats hebben. Gelijksoortige toestanden als in de ziekteverze kering vinden wij in de invaliditeitsverzekering. Ook deze tak van verzekering is van betrekkelijk jongen datum: de invaliditeitswet trad immers eerst 1 Januari 1919 in werking. Evenals de ziektewet is ook de wet op de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering uitgesproken westelijk georienteerd. Aan haar kapitalistisch karakter verandert ook het feit niets, dat de werkgever de bijdragen alleen te be talen heeft, want de bijdrage is buitengewoon ge ring en bedraagt, zonder rekening te houden met het loon, in den regel 60 cent voor mannelijke en 50 cent voor vrouwelijke verzekerden. Ofschoon de staat voor belangrijke bijdragen moet opkomen, zijn de renten schrikbarend gering en moeten dat ook zijn als men bedenkt, dat, afge zien van de geringe bijdragen, deze verzekering bo vendien beheerscht, wordt door het fondsdekkings- stelsel. Herdenking der gevallen Duitsche militairen. Zooals ieder jaar sedert het einde van den vorige oorlog werden de gevallen strijders her dacht, die gesneuveld zijn in den strijd voor Duitschland» De in Amsterdam vertoevende Duit- schers hebben deze herdenking gevierd in een korte plechtigheid op de Nieuwe Ooster-begraafplaats, bij de graven van de gesneuvelde Duitsche soldaten. Reeds voor 10 uur Zondagochtend stonden de eere-compagnieën van leger luchtmacht en marine, alsmede van de groene politie en de partij-orga nisaties aangetreden bij de met bloemen versierde graven. Niet alleen op de graven der Duitsche ge vallenen lagen bloemen, ook op de graven van de Engelschen, welke terzijde van de Duitschers lig gen. Het viel op, dat de graven der Britsche geval lenen, op gelijke wijze verzorgd waren, als die der Duitschers. Voor een eerlijk strijder houdt de vijandschap op bij den dood. Luitenant-generaal Sieburg hield een korte toe spraak; hij zeide, dat het heden de tweede keer was, dat in dezen oorlog de heldengedenkdag werd gevierd. Het vorige jaar was de veldtocht tegen Polen achter den rug. In ongelooflijk korten tijd en met betrekkelijk weinig offers was het Poolsche leger verslagen. In het Westen stonden evenwel nog de groote legers der Westelijke mogendheden en de soldaten uit den Wereldoorlog vreesden dat de strijd tegen deze legers, verschanst achter een sterken wal, ont zettende offers zou kosten. Op dezen heldengedenk dag in 1941 heeft de geschiedenis antwoord gegeven op deze vrees. De legers van Noorwegen, -Neder land, België en.Frankrijk zijn verslagen. Engeland ls van het continent weggevaagd. Ook dit is met zeer geringe offers gepaard gegaan en hiervoor moet men God danken. Door dit te constateeren doet men geen afbreuk aan de verdiensten van de gevallenen. Vele moeders beweenen hun zonen, vrouwen hun mannen en talrijke kinderen moeten opgroeien zonder de vaderlijke zorg. Zij weten evenwel, dat dit offer niet vergeefsch is gebracht Met het bloed der gesneuvelden is een der meesl grootsche hoofdstukken der Duitsche geschiedenis geschreven. Dankbaar herdenkt Duitschland de ge vallen helden, die met hun bloed en hun leven den weg naar de overwinning hebben geëffend. Op hun, die niet vielen rust de zware plicht de dooden niet te vergeten en te blijven denken aan hetgeen zij hebben gedaan. Op allen rust de plicht bereid te zijn voor Duitschland en voor den defi nitieven vrede in de wereld het leven te geven. Hierna werd den eere-compagnieën bevel ge geven het geweer te presenteeren, waarna een driewerf Sieg Heil werd uitgeroepen op den Führer. De plechtigheid werd besloten met 't spelen der volksliederen. Ook op andere plaatsen van ons land zijn Zon dag de gevallen Duitsche soldaten herdacht De plechtigheid te 's-Gravenhage werd o.m. bij gewoond door den Rijkscommissaris. (A.N.P.) WEER KOFFIE EN THEE ZONDER BON VERHANDELD. HAARLEM Maandag Wegens het koopen, verkoopen en afleveren van koffie en thee zonder bon heeft de politie te Haar lem proces-verbaal opgemaakt tegen zeven Haar lemmers en één Beverwijker. Er zijn 44 K.G. koffie en 10 K.G. thee in beslag genomen. Ik heb wat katjes in mijn tuin Och, in hun aantal maar bescheiden, Maar ik beschouw z' als een fortuin In deze vroege voorjaarstijden. Die kleine katjes zijn mij lief, Zoo sierlijk en decoratief. Ik heb wat katjes in mijn tuin, Een ware vreugd o.m naar te kijken, Zooals ze, zij 't in grauw en bruin, Het al te kale beeld verrijken. Beloften van een nieuwen bloei Nieuw leven, frisschen jongen groeL Ik heb wat katjes in mijn tuin, Ellendig om ze aan të hooren 't Is me te grauw en zelfs te bruin, Zooals ze 's nachts mijn rust verstoren. Zij kiezen altijd Maart speciaal Voor hun zoo katterig kabaaL Ik heb wat katjes in mijn tuin In 't donker zijn ze niet t' aanschouwen, En voor hen is dat een fortuin, Ik haat dat krijschen en miauwen. 'k Bedoel hier eigenlijk maar mee: Katje en katje zijn ook twee. in Haarlem en omgeving De opgang naar de Stads-Bibliotheek (Foto archief 3- D.) Dit is de opgang naar de Stads-Bibliotheek te Haarlem. Een dertig jaar geleden zouden er mis schien een paar honderd Haarlemmers geweest zijn, die de foto herkend zouden hebben, want het ge beurde in dien tijd maar zelden, dat het dagelijksch bezoek aan de Bibliotheek de dubbele cijfers haal de. Dat is gelukkig anders geworden. De laatste jaren telt de Bibliotheek en de er mee verbonden leeszaal de bezoekers bij vele duizenden. Er zullen weinig bibliotheken in Nederland zijn, die op een zoo eerwaardige huisvesting kunnen bogen als de Haarlemsche. Want de steenen spreken hier: Reeds 650 jaar geleden werd er hier wijsheid uit boeken vergaard en het was de beroemde „der keerlen god", graaf Floris V, wiens voeten wel meermalen hetzelfde steenen trapje zullen hebben gedrukt als waarover u en ik thans af en toe ons naar de balie of de leeszaal begeven. Nadat in 1249 de orde der Dominikanen haar eer ste klooster in Utrecht had gekregen, slaagde zij er in, een kleine veertig iaar later ook in Haarlem huisvesting te bekomen. In 1286 toch schonk Floris haar een deel van zijn paleis (het tegenwoordig raadhuis) en sindsdien hebben de Predikheeren er een driehonderd jaar hun klooster gehad met een kloosterhof, die thans nog den tuin van het Prin senhof vormt. De Dominikanen waren afkomstig van het klooster in de Rue St. Jacques té Parijs en werden dan ook wel Jacobiten of Jacobijnen ge noemd. Ge weet nu meteen, waaraan de Jacobijmen- straat haar naam dankt. Het zou wat veel gevergd zijn, in kort bestek van dit rubriekje een relaas te verlangen van de ge schiedenis van dit klooster, dat een groote ver maardheid bezet en waarin dan ook wel kerkver gaderingen eehouden zijn, als bijvoorbeeld het Ka pittel in 1475. Maar wie er van houdt, de voorma lige kloostergangen achter het Pand en zooveel as- dere plekken, die herinneren aan het verleden van ons Raadhuiscomplex te bekijken, zal daarbij zeker den opgang naar de Stads-bibliotheek niet kunnen vergeten. Neen, veel ruimte biedt het wenteltrapje niet en de passage eischt wel eens een beetje over leg, maar zoo'n glas in lood ruitje, zoo'n nisje, waar in wel een heiligen beeldje zal hebben gestaan, de uitgesleten traptreden geven toch wel een gansch bijzondere bekoring aan een bezoek op de eerste verdieping, waar vriendelijke assistenten u thans aan uw romannetje helpen ter plaatse, waar wel haast vier en een halve eeuw geleden de Domïni- kaan Vincent van Beverwijk zijn scherpe vertoogen aan Erasmus schreef.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5