IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN geiende Statistiek. Eerste kievitsei. Londen hevig bestookt. De huiscollecte van Winterhulp De Amerikaansche hulp aan Engeland. Huil zwaar getroffen REX-THEATER Scheiding, op katten tewüju- Mr. J. B. Bomans overleden. Mr. L. J. A. Trip heeft ontslag gevraagd. JAARGANG NO. 117 lourens Cosier, Maatschappij voor lJi!0ave Coü(anl.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr- HJUBI'M' 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau f Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad worden kosteloos jglefoon opgegeven -enomeP In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Fsestdagen Directie. P W PEEKEHOOM EIS KOBEKI PEEKEBOOM Hoofdredacteurr ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 20 MAART 1941 Abonnementen per week f 0.12i/£. per maand 0.521/4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos! 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelf ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. x van r dagen heb ik, schrijvende over het inko- >r Haarlemmers en den achteruitgang daar- de jaren van economische wereldcrisis, op- spaarzaamheid met het gebruik van en de meeste getallen maar, in ^oorden uitgedrukt omdat cijferstatistiek zoovelen rikt Dat is een bekend verschijnsel. Grafische tellingen genieten een welkomer ontvangst. nog beter is het gesteld met de beeldstatistiek ^haar modernsten vorm, die aantallen menschen "et poppetjes aanduidt bv. één poppetje per ^miïapti en met alle mogelijke verbruiksartike- jnuil0en tai op dezelfde wijze te werk gaat. peze methode is ingeslagen. Zij bewijst hoe ge voelig de mensch is en blijft voor een plaatje, liefst e£n "ekleurd plaatje en men zou er bespiegelingen £aB "kunnen vastknoopen over de kinderlijkheid, j,e hem gedurende zijn gansche leven bijblijft, zij te* can in verschillenden mate en in verschillende uitingsvormen bij afzonderlijke personen. Maar jat laat ik nu maar verder terzijde. Liever wil ik Iels meedeelen over de eerste uitgave in beeld- jlatistischen vorm van de Nederlandsche Stichting voor Statistiek. Dat schoon uitgevoerde boekje geeft jjin beelden in vijfkleurendruk en draagt den titel Is Nederland Overbevolkt?" op welke vraag het gelukkig vooralsnog bemoedigende en dus ontken nende antwoorden kan geven. Aan hetzelfde pnder- ircp is. zooals wij medegedeeld hebben, een ge tale stand van de statistici op de Jaarbeurs ge wijd. Een aantrekkelijk en suggestief-uitgevoerde om- tlag dringt tot verdere lezing want op dien omslag staat een groen kaartje van Nederland, "met roode lijnen verdeeld in vakken waarin zwarte poppetjes, ditmaal elk 100.000 menschen aangevend, de onge uite bevolkingsdichtheid onzer elf provincies aan duiden. In Noordholland (17) en Zpidholland (2| 1^) staan die poppetjes opeengedrongen. In Drente (2Vz) Zeeland (2V2) hebben ze heel royaal de ruimte en hetzelfde is het geval in Friesland (4), Groningen (4) en eigenlijk ook nog InOverijsel (6) en Limburg (6). Wist u dat Noord brabant een millioen inwoners heeft? Ik had nooit gemerkt dat het al zooveel was; de tien poppetjes hebben het mij in één oogopslag geleerd. Maar er staan belangrijker dingen te lezen in het boekje: niet alleen te bekijken maar ook te lezen. He! bevat ter inleiding een beschouwing over de raag wat overbevolking is, die het beantwoordt r.et de waarschuwing dat het een betrekkelijk be- pipjs omdat het de verhouding tusschen de be volking en de bestaansmogelijkheden-geldt. Stijging I r,n de bevolking behoeft dus geen overbevolking {veroorzaken als de bestaansmogelijkheden maar •so stijgen. Hetgeen zoo klaar als een klontje is, raar toch wel eens, door veelkleurige beeldsta- !&iek en op andere wijze, onder het oog gebracht rag worden van medeburgers die het onderwerp wat al te eenvoudig bekijken. Die meenen name lijk dat men er al over praten 'kan bij een hoog aantal inwoners per vierkanten kilometer, veel hoo- ger dan- dat van andere landen en een daarmee ird gaanden aanmerkelijken export van j on naar het buitenland. Als de beeldstatistiek hen verlokt zullen zij in deze aantrekkelijk-gemaakte wetenschap de noodzaak tot steeds verder zoeken jaan ontdekken. Hetgeen een eigenschap van alle weterfchappen is. Dit boekje brengt ons snel in die richting. Het r.erkt op „dat er dus voldoende bestaansmiddelen per persoon moeten zijn, maar dat ook „voldoende" een betrekkelijk begrip is. Want wat b.v. in 1850 als voldoende werd beschouwd zou in 1930 als on- menschwaardlg zijn veroordeeld en een Poolsche arbeider, die van ongeveer de helft, in goederen Uitgedrukt, pleegt te leven van wat een Deensohe arbeider verbruikt, zal luxe noemen wat voor een Deen een armelijk bestaan is. Zoodat het begrip voldoende bestaansmiddelen" dus afhankelijk is van de gewoonten van een volk, van wat in den l»p der tijden bereikt is en in zekeren zin ook in overeenstemming met den graad van ontwikkeling en cultuur: ofschoon aanstonds moet worden toe gegeven ilat sommige arme volken meer cultuur bezitten dan andere, rijke. Overbevolking zal dus aanwezig zijn als de bestaansmiddelen niet langer een bestaan voor iederen landgenoot mogelijk ma- ben dat in overeenstemming is met den heerschen- den levensstandaard van een volk of van soortge lijke volken". Let wel: mogelijk maken. En ik zou mij willen veroorloven bij deze uiteenzetting aan te teekenen. een volk een levensstandaard kan bereiken die wog ligt voor zijn innerlijk welzijn en dat het ev dan mee gebaat kan zijn als het zijn eischen'wat en zich in wat soberder omstandigheden schikt. We onderwerpen worden in .dit boekje verder 'deld. Ik kan er hier natuurlijk geen volledig ovc.'Cht van geven maar hoop er nog wel eens op '?rt? te komen. Veelkleurige rijen poppetjes dui- den den snellen groei van Nederlands bevolking in Nim een eeuw aan: sinds 1829 is zij verdrievou dig en sinds 1879 meer dan verdubbeld. Sterke van hygiënische toestanden wordt als aangeduid. ban komen we tot de producten: akkerbouw- gowassen in de eerste plaats. En gaan via landbouw en veeteelt tuinbouw, spoorwegen, kleinhandel en industrie naar de overzichten van kapitaal 'en En grondbezit, de bei-oepsindeeling, de factor orga- IUsa^e» de overheid als regulateur van de vraag Daar goederen. Vergelijkingen met andere landen en gagevens omtrent het vraagstuk der- werkloosheid volgen. 'n een kort besluit wordt de slotsom getrokken a' niet zoo is dat juist Nederland overbevolkt I0U zün en andere landen niet. De welvaart, die (Naar bericht wordt is in Limburg het eerste kievitsei gevonden.) De 'lieve lente is nu zeer Nabij aan haar begin, Het voorjaar komt al meer en meer Wat je zoo noemt erin. Al is het 's nachts nog danig koud, Te koud voor dezen tijd, De winter voert voor zijn behoud Toch een verloren strijd De vóndst van 't eerste kievitsei .Wordt ons alweer gemeld, Straks wordt weer die tractatie bij De duizenden geteld Ik heb het eitje niet aanschouwd, Maar zoo ook weet ik wel, 't Heeft nog de kleuren, zoo vertrouwd En 't oud beproefd model. De kwaliteit is onverzwakt, Kievitaminenrijk, En het is degelijk verpakt, Aan vroeger tijd gelijk. Ik groet de lente, ingeluid Door 't eerste kievitsei, Al gaat die heele eierbuit Mijn neus en mond vooi'bij. K P. GASUS. ten tenvolle te gebruiken en zoolang dit nog niet geschied is en er nog ongebruikte kapitaalgoederen zijn, kan van een typische overbevolking niet wor den gesproken Wel van een belangrijke regulee- rende taak van de overheid, waarvoor deze de me dewerking behoeft van het bedrijfsleven". Aldus het slotwoord. R. P. Nachtelijke luchtaanval. BERLIJN, 20 Maart. (DNB) Naar bekend wordt is de voornaamste kracht van den Duitschen lucht aanval den laatsten nacht gericht geweest op de Britsche hoofdstad. Wederom waren eenige hon derden gevechtsvliegtuigen in den strijd gewor pen .die bij helder zicht op den grond voor den ooi-log belangrijke doelen in Londen met bommen van allerlei kaliber bestookten. Door het neerwer pen van eenige tienduizenden brandbommen ont stonden tot op verren afstand zichtbare branden. Reeds de tot dusver ontvangen berichten geven aan dat deze aanval een zeer groot succes heeft gehad. De vijand daarentegen is in den afgeloopen nacht slechts met zeer zwakke strijdkrachten naar West- Duitschland gevlogen. Hij heeft op woonwijken in een stad een gering aantal bommen geworpen. De.schade is van geen beteekcnis. Van heden tot a.s, Zaterdag wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor h^n, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, ndien pii uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. (A.N.P.) Credietvoorstel door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. WASHINGTON, 20 Maart. (DNB) het voor stel van Roosevelt betreffende het uittrekken van een crediet ten bedrage van 7 milliard dollar voor de uitvoering van de wet op de hulpverleening aan Engeland is Woendag door het Huis van Afgevaardigden met groote meer derheid aangenomen. Het ontwerp gaat nu naar den senaat. Voor de stemming had de republikein Rich voor gesteld de in de wet op de hulpverleening aan En geland opgenomen 350 millioen dollar voor land bouwproducten te schrappen ingeval Engeland de blokkade tegen hongerlijdende vrouwen en kin deren in Europa niet doet ophouden. Dit voorstel werd echter door het Huis van Afgevaardigden verworpen. Nader meldt het D. N. B. uit Washington: Het voorstel betreffende de 7 milliard is door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd met 336 tegen 55 stemmen. Voor het ontwerp hebben ook de leider der republikeinsche partij Martin en tal rijke andere republikeinen gepleit. Een voorstel der oppositie om de eischen van Roosevelt nogmaals in de begrootingscommissie te bespreken, werd af gewezen met 258 tegen 132 stemmen. Duitsch weermachtsbericht Aanval op Engelsche oorlogsbodems in de Middellandsche Zee. BERLIJN, 19 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Bij een aanval op de Engelsche Zuidoostkust heeft een motortorpedoboot van een vijandelijk convooi twee koopvaardijschepen met in totaal 10.000 b.r.t. inhoud in den grond gebooi-d. Een duik boot bracht twee gewapende vijandelijke koopvaar ders met in totaal 13.000 b.r.t. tot zinken, een tweede duikboot boorde 3.500 b.r.t. in den grond. Sterke sti-ijdkrachten van het luchtwapen vielen den laatsten nacht weer militaire en voor den oor log belangrijke doelen in Groot Brittannië aan. In 't bijzonder werden op Huil aan de monding van de Humber den geheelen nacht brisant- en brand bommen van allerlei kaliber in grooten getale neergeworpen. Er ontstonden in de havenwerken en de ravitailleeringsinstallaties talrijke branden.' Overdag is een koopvaarder in het St. George- kanaal doeltreffend met bommen bestookt. Het schip bleef met slagzij liggen. In het gebied van de Middellandsche Zee deden op 16 Maart Duitsche verkenningsvliegtuigen op 40 K.M. ten westen van Kreta een aanval op een krachtige formatie vijandelijke oorlogsschepen, be staande uit zware eenheden, zes kruisers en twee tot drie torpedobootjagers. De beide zware een heden werden elk door een luchttorpedo getroffen. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord- Duitschland gevlogen en heeft op twee kuststeden brand- en brisantbommen geworpen. De aange richte schade is gering. Het lukte alle branden reeds bij het ontstaan te blusschen. Eenige burgers wer den gedood, vei'scheidene gewond. De tegenstander verloor vijf vliegtuigen, waarvan twee neerge schoten werden door Duitsche nachtjagers. Een eigen vliegtuig keerde niet terug. Bij het succes tijdens den aanval op de formatie vijandelijke oorlogsschepen ten wésten van Kreta waren betrokken: gevechtsgroepcommandant kapt. Kowalewski als commandant met de bemanning' eerste luitenant Lorenz, Oberfeldwebel Henze, Feld- webel Lehmann en luitenant Bock als comman dant met de bemanning: Oberfeldwebel Schmidt, onderofficier Brückner, Feldwebel Katen". Zij, die zich met Ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de In Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. s land in de toekomst mogelijk zal zijn zich - verwerven, hangt voorts ten deele af van de ^•"gelijkheden op het terrein van den export en op Oloniaal terrein die men ons zal bieden. Ju elk geval is het zaak, onze productieve krach- van VRIJDAG 21 t/m. WOENSDAG 26 MAART vragen wij Uw belang stelling voor het amu sementsfilmwerk bij uitnemendheid Een kosteüjke gebeurtenis, een overweldi gende gebeurtenis met ANNY ONDRA en PAUL HöRBIGER. Aanvang der avondvoorstellingen 8 uur. Zondagmiddag 3 u. (Actv. lugez iviea.i Lid van Ged. Staten en oud-lid der Tweede Kamer. Hedennacht is plotseling overleden mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten, waarnemend commissaris der provincie Noord-Holland, oud-lid der Tweede Kamer en oud-wethouder der gemeente Haarlem. in de „teenenkweekerijen" bij Heusden heerscht op het oogenblik groote bedrijvigheid. De „teenen" worden gebruikt voor de mandenindustrie, doch dienen ook voor de versterking van dijken en worden evenzeer gebezigd bij de drooglegging van de Zuiderzee. (Foto Het Zuiden) Mr. J. B. Bomans. (Cliché Archief) Jan Bernard Bomans werd 11 Mei 1885 te Am sterdam geboren. Voor het volgen van Middelbaar Onderwijs vertrok hij naar Rolduc^en daarna be kwaamde hij zich voor het eindexamen van het gymnasium. Na een handelsopleiding bij de Kon Ned. Petroleum Maatschappij ging de heer Bomans in Leiden rechten studeeren. In 1913 promoveerde hij op stellingen. Mr. Bomans vestigde zich tezamen met mr. F. Hagerrieyer als advocaat-prooureur te Haaiiem. waarbij hij al heel spoedig groote belangstelling voor het politieke leven toonde. In Juli 1915 werd hij voor de R.K. Staatspartij als lid van den Haar- lemschen Raad gekozen. In den Haarlemschen Raad trok hij dra de belangstelling, zoodat hij in Juli 1917 tot wethouder werd gekozen. Mr. Bomans had zich in dien korten tijd niet alleen in Haarlem maar ook daar buiten naam verworven en wel zoodanig, dat hij sinds 1 De cember 1916 lid der Tweede Kamer was voor het district Haarlemmermeer. Nadat mr. Bomans te Haarlem eenigen tijd wethouder voor de bedrij ven was geweest, werd hij door B. en W. speciaal belast met de zorg voor de afdeeling financiën. Den 4en Juli 1923 werd mr. Bomans benoemd tot lid van Ged. Staten van NoordHolland, zoodat hij als wethouder en raadslid moest aftreden. Deze benoeming werd door velen zijner partijgenooten zeer betreurd, omdat zij zijn bekwaamheid en werkkracht liever hadden zien aangewend in het belang van de gemeente Haarlem. Als lid.van het'college van Ged. Staten heeft mr. Bomans aanvankelijk de provinciale financiën beheerd, maar later werd hij als zoodanig door mr. M. Slingenberg opgevolgd en sindsdien deelde mr. Bomans met mr. Bruch de zorgen voor Water staat en Waterschapszaken, Hinderwet, Jacht en Visscherij, Strandvonderij, leggers der wegen, za ken betreffende autobusdiensten, spoor- en tram wegen en provinciale bedrijven. In 1928 aanvaardde mr. Bomans geen canditte- tuur meer voor de Tweede Kamer. De Provinciale Staten van Noord-Holland. Opvolger van Mr. J. B. Bomans. Elders in dit nummer vermelden wij het over lijden van Mr. J. B. Bomans te Heemstede, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Mr. Bomans had zitting in de Provinciale Staten voor de R.K. Staatspartij. Als zijn opvolger in de Prov. Staten staat op de lijst de heer A. G. M. Angenent te Haarlem, centraal-bestuurder van den R.K. Volksbond, die zitting had in den Haarlem schen .gemeenteraad. Waarschijnlijk zal de heer Angenent de benoeming aannemen. IJMUIDEN Om het damkampioenschap van Kennemerland. B. Dukel heeft de leiding. Deze v/eek werd in het clublokaal van Damclub „Stabiel" te Santpoort het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland voortgezet. De uitslagen dezer derde ronde luiden als volgt: Hoofdklasse: Oudendijkv. d. Heijde 02 BakhuysBais 20 DinkgreveDiederiks 2O LarosBuyck 20 2e klasse: A. 't HartZuiderduyn 11 SteutelKok 02 D. Ott—Buren 1—1 De vierde ronde werd Dinsdagavond in Hotel Kennemerhof gespeeld. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: B. DukelDinkgreve 2O v. d. HeijdeB. Dukel 0—2 Diederiksv. d. Heijde 2O LarosOudendijk 20 1ste klasse: T. HoekJansen 20 SnelKoetsier afgebroken •2e klasse: BurenSteutel 20 D. OttZuiderduyn 2O W. 't Hart—Steutel 1—1 v. StratenWesselius uitgesteld In de hoofdklasse luidt de stand: B. Dukel 3 gesp. 6 pnt. Dinkgreve 5 gesp. 5 pnt. Buyck 3 gesp. 4 pnt. Laros 3 gesp. 4 pnt. Diederiks 2 gesp. 2 pnt. Bais 2 gesp. 1 pnt. Bakhuijs 3 gesp. 2 pnt. Oudendijk 3 gesp. 1 pnt H. v. d. Heijde 4 ge?p. 3 pnt. In de tweede klasse heeft de jeugdige Buren een prachtigen voorsprong op de eerste plaats met 4 gesp 7 pnt. Hedenavond wordt in het clubgebouw van „He- verwijk" de belangrijke partij voor de hoofdklasse P. C. BaisBuyck gespeeld. Maandagavond 24 Maart a.s. wordt in Santpoort het tournooi voort gezet. Als secretaris-generaal van financiën. Verzoek ingewilligd en tevens ontheven van de functie van president van de Ned. Bank. Het A.N.P. verneemt het volgende: De secretaris-generaal van het departement van Financiën, mr. L. J. A. Trip, heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied rijksminister Seyss-Inquart ver zocht hem ontslag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het departement van Financiën en hem dit ontslag eervol te ~er- leenen. De Rijkscommissaris heeft aan dezen wensch voldaan, terwijl hij tevens aan mr. Trip onthef fing verleende van zijn functie als president der Nederlandsche Bank. en hem zijn dank tot uit drukking bracht voor den in het belang van hei Nederlandsche economische leven verrichten arbeid. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 20 OP 21 MAART 1241 van 19.52 tot 7.42 Maan op 21 Maart op4.1B Maan op 21 Maart onder15.22 BEVERWIJK Overgangsperiode aan de groente markt. Prei wordt onder de koopers verdeeld. De afgeloopen week bracht nog geen verandering of wijziging in den gang van zaken. De aanvoeren en de prijzen bleven ongeveer op een zelfde peil als vorige week. Als nieuw aangeboden producten, enkele kleine partijtjes spinazie, leggen nog weinig gewicht in de schaal, daar een dergelijk gering aanbod nog te onbéteekenend was. Wel is de weers gesteldheid der laatste dagen voor het glasproduct zeer gunstig, doch hier staat tegenover, dat in veel bedrijven de langdurige vorstperiode een groote achterstand ten gevolge heeft gehad. De nog te veld staande groenten beginnen steeds meer op den achtergrond te raken en in hoofdzaak zijn wij thans weer aangewezen op de diverse stapelproducten. Boerenkool, dat nog werd aangevoerd, was deze week een zeer gevraagd artikel en maakte voor de nog goede kwaliteit mooie prijzen. Deze liepen de laatste dagen flink naar boven en belandden bij het begin dezer week op een peil naar verhouding van kwaliteit van 1020 ct. per K.G. De aanvoer van spruiten liep sterk terug, ook de kwaliteit houdt hiermede gelijken tred, daar het product in koof- zaak thans uit restanten bestaat. Naar kwaliteit varieerden de noteeringen van 2230 ct per K.G, Voor ongeschoond product werd tot 18 ct. per K.G, besteed en de z.g.n. koppen werden van 1014 ct. per K.G. verhandeld. Andijvie is zoo goed als van de baan; althans hiervan was het aanbod onbe duidend. De prijzen schommelden naar kwaliteit van 2630 ct. per K.G. Waspeen komt heel weinig meer voor van deze week was ret aanbod niet alleen klein, maar ook da prijzen gingen in sterk dalende lijn. Naar soort wisselden de noteeringen van 48 ct. per K.G.» welke hoogste prijs slechts nog als uitzondering voorkwam. Witlof komt thans iets ruimer, naar- mate echter de partijen grooter worden, breidt de sorteering zich ook meer uit. In de laatste dagen was naast de goede soort, ook mindere en afwijken de kwaliteit overvloedig aanweizig. Voor eerste soort stonden de noteeringen van 2024 ct. per K.G.; tweede en mindere soort .varieerden van 816 ct. per K.G. Roode en gele kool is nog voldoende voor handen en ze worden, wat de goede kwaliteit be treft, voor de vastgestelde prijzen willig afgenomen. Hetzelfde geldt ook voor breekpeen en bieten, waar voor maximumprijzen zijn vastgesteld, onderschei denlijk van f 4.29 en 3.40 per 100 K.G. Afwijkende soorten loopen natuurlijk in pi-ijs iets terug. Prei was de afgeloopen week in aanvoer beduidend min der. Niettegenstaande naar dit product veel vraag is, mag toch de vastgestelde prijs van 8y2 ct. per K.G. niet overschreden worden. Meestal worden dan ook na afloop der veilingen de partijen onder de koopers verdeeld. Met de knollen raakt het nu ook gedaan. Slechts kleine partijtjes kwamen deze week nog voor. Naar soort en kwaliteit werd van 3236 ct. per K.G voor de goede soorten be steed. Schorseneeren worden naar kwaliteit ver handeld van 617 ct. per K.G. Voor uien was de kooplust de afgeloopen week heel wat williger. De pi-ijzen schommelen naar soort van 2l£6 ct. per K.G. Spinazie die werd aangeboden noteerde van 36401 ct. per K.G. Rabarber maakte naar soort en kwaliteit vaa 12—30 ct. per K.G. J

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1