VELSEN Bonnen die thans geldig zijn: HEEMSKERK Oude martelwerktuigen Verkeersincident. TENNIS RACKETS, REPARATIE, NIEUWE BESNA RINGEN, ALLE TENNISBENOODIGDHEDEN, ALLE SPORTEN DE SPORTHOEK ZEESTRAAT 78 BEVERWIJK (Adv. Ingez. Wed.) Vergadering van den Werkmans bond. De plaatselijke afdeeling van den Nat, Chr. Werk mansbond hield een ledenvergadering in het Ver- eenigingsgebouw aan de Oostei-wijkstraat, waarin ds. J. de Vries een inleiding heeft gehouden over het onderwerp „Kerk en Zending". Vaak bestaat bij kerkelijke menschen, aldus spr., de geheel fou tieve meening, dat de zending maar van onderge- gesehilct belang is, daar er meer in eigen land te doen is. De Bijbel zegt echter, dat de zending wel degelijk een eerste plaats toekomt en legt hiermede dus de leden van de Chr, kerk een taak op de schouders. In den loop der eeuwen is echter zeer veel van bet Apostolisch besef verloren gegaan, zoodat de kerk in haar plicht te kórt geschoten is. Wel namen Zendingsgenootschappen het werk ter hand, doch dit stond los van de kerk. Gelukkig is hierin een kentering gekomen, zoo dat de kerk nu haar taak als zoodanig gaat her kennen. Over dit onderwerp werden nog eenige vragen gesteld, waarna ds. De Vries de vergadering sloot. V.V.B. SPEELT TEGEN EEN POLITIE-ELFTAL. Woensdagavond speelt het eerste elftal van V.V.B. op Watervliet een voetbalwedstrijd tegen 'het poli- tie-elftal uit IJmuiden. De feestavond van „Plan West". Aan clen feestavond van de Winkelierscombinatie „Plan West", die Donderdag 24 April wordt gehou den, werken mede de racfio-conferencier Daan Hooykaas, de goochelaar Larette, de muzikale clown Borano en Mr. Max, snelteekenaar. De muzikale medewerking wordt verzorgd door de uit tien man bestaande band „The Midnight Stars". Luxor Theater brengt: „Königswalzer". In de komende bioscoopweek vertoont het Luxor Theater als hoofdnummer een film, die elders reeds een groot succes behaalde. „Königswalzer" iseen product van de Ufa en kan gerekend worden tot een meesterwerk van den regisseur Herbert Meisch. Zooals de titel het al min of meer zegt is het een rolprent vol pracht en praal en met pakkende wals-muziek van Franz Doelle. Vari den eersten tot den laatsten meter deint de toe schouwer mede op de vroolijke rhytbmen van de muziek en beeld. De hoofdrollen worden gespeeld door Willi Forst, Paul Hörbiger, Heli Finkenzeller en Corala Höhn. VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De afd. Beverwijk en omstreken van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren hield Woensdag avond onder voorzitterschap van dr. Alb. Vis een ledenvergadering in het Harmonie-gebouw tje. Meegedeeld werd, dat het hoofdbestuur het reglement van de afd. heeft goedgekeurd. De plan nen om voor de schooljeugd een propagandafilm- middag te houden zullen nader uitgewerkt wor den. Hoewel de afdeeling pas enkele maanden be staat bedraagt het ledental thans reeds 70. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van ruim f 70. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergadering wer den benoemd de heer C. E. Guye en tot plaats vervanger Dr. .Alb. Vis. Tot leden der kascom- missie werden benoemd de heeren C. Th. Lan- kamp en J. Kessel. Besloten werd meer aandacht aan de propaganda te besteden. De heer C. Lan- kamp, dierenarts te Uitgeest, hield hierna een causerie over enkele ervaringen uit zijn practijk Breedvoerig behandelde hij de verschillende ras sen en karakter-eigenschappen van de honden en gaf daarbij vele raadgevingen. Aan het einde van deze interessante Inleiding citeerde hij een gedeelte uit het boek van Toe poel: „Onze honden". JAARVERGADERING VAN „HERCULES". De Chr. Gymnastiekvereniging „Hercules" hield Woensdagavond haar jaarvergadering in 'het ge bouw aan de Oosterwijkstraat. Na de gebruikelijke opening bracht de penning- -meesteresse mej. M. Swalve het financieel verslag uit waaruit bleek dat 1940 een gunstig jaar voor de vereeniging is geweest. De secretaris de heer J. v.^ d. Waa, releveerde in zijn jaarverslag de uit voeringen en de onderlinge wedstrijden. De pen- ningme jstersse werd onder dank décharge ver leend. Tot leden van de kascommmissie werden be noemd mej. van Rijn 'en de heer H. van Veelen. Nadat de heer J. Stil verslag had uitgebracht van de werkzaamheden der propaganda-commissie, volgde verkiezing van nieuwe leden in deze com missie. Benoemd werden mej. N. Offerhaus\en de heeren van Veelen en D. Bakker. Bij de bestuurs- verkeizïng werden mej. M. Swalve en de heeren J. Tabak en L. Offerhaus herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mevr. van Amers-' foorL—Molenaar werd mej. N. van Kriek gekozen. Vervolgens besprak de directeur J. C. Nieuwen- weg het zomerprogramma. Behalve athletiek zal dezen zomer ook korfbal beoefend worden. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 21. MAART. Luxor Theater, Breestraat: „Königswalzer" en bij programma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DONDERDAG 20 MAART. Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur. Frans Hals Theater: „Schandaal om Veronika" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Zarah Leander in „Onverbreek bare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jeugd", de eeuwige strijd der jeugd tegen vooroordeel en verdorde moraal, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De misdaad van Fabreani", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Prinses Dulcinea", 7.30 uur. Ledenvergadering van het Ned. Roode Kruis, te 17 uur ten kantore van Joh. Enschedé en Zn., Graf. Inr. N.V., Klokhuisplein 5. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags ei des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. Uitvoering van „Kindergeluk". Op Woensdag 23 April geeft de Geheelonthouders club „Kindergeluk" een uitvoering in het Kenne- mer Theater. De kleintjesafdeeling voert dan het kinderspel „De sneeuwmannetjes" op en de oudste afdeeling „Goudhartje en de troubadour", van Vla- deraclten. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 19 Maart 1941. Spinazie per kg 35—42 ct. Andijvie per kg 2027 cent. Koolrapen per zak f 1.50. Wortelen per kg 511 cent. Bieten per kg IV2 cent. Aardappelen, klei, per kg 4.756.25. Spruitjes per kg 18—30 cent. Boerenkool per kg 1018 cent. Roode kool per kg 7 cent. Savoije (kool per kg 6 cent. Uien per kilo 8 cent. Prei per kg 9 cent. Rabarber per kg 25 cent. Pieterselie per bos 8 cent. Selderie per bos 7 cent. Appelen per kilo ?860 cent. Peren per kilo 28 cent. Brusselsch lof per kg 16—27 cent. Vakopleiding voor jeugdige landarbeiders. De leider der Jeugdregistratie te Velsen schrijft ons: ,Te Ommen iin Overijsel zal een nieuw Jeugd kamp geopend worden, dat vakopleiding versohaft aan jeugdige landarbeiders. De deelnemers jonge mannen van 16 t.m. 24 jaar ontvangen theore tisch onderricht in het kamp in den vorm van een degelijken Landbouwcursus, terwijl zij op enkele boerderijen in de omgeving van het kamp gelegen heid vinden, zich practisch te bekwamen. De cursus zal een half jaar duren, vindt plaats in een zeer geschikte omgeving en in een uitste kende behuizing. De leiding is- in 'handen van den heer H. Willems, voorheen leider van één der Pro- testantsche Jeugdwerkkampen, thans in dienst ge treden van het departement van Sociale Zaken, dat dit kamp organiseert. De groote ervaring en. men- schen'kennïs van dezen kampleider is voldoende ga rantie voor een prettig en vlot verloop van het kamp en voor een krachtige leiding. De deelnemers ontvangen vrijen kost en inwo ning en heen- en terugreis om de vier weken, 75 cent zakgeld per week en een gulden spaargeld. Het [espaarde geld wordt'alleen uitgekeerd als men den vóllen cursusperiode van een half jaar meemaakt. Ouders en jongeren kunnen zich voor inlichtin gen en aanmelding vervoegen bij de Gemeente lijke Jeugdregistratie, Casembrootzijstraat, IJmui- den-Oost. Het kamp is een algemeen kamp en dus toegankelijk voor jongeren van alle gezindten. Jeug dige landarbeiders en tuinders hebben hier een prachtige gelegenheid voor vakopleiding en aan melding kan dan ook warm aanbevolen worden. BIJZONDERE DIENST NED. HERV. KERK. In de Ne'd. Herv. Kerk zal Zondagavond 23 Maart een bijzondere kerkdienst worden gehouden. In dezen dienst zal het Chr. Gemengd Zangkoor Looft den Heei""- van IJmuiden, directeur de heer Stephen Jansen, medewerking verleenen. De leiding van den dienst berust bij ds. Johs. Bronsgeest, die een rede zal houden. Voor de voetbalwedstrijden van Zondag 23 Maart a.s. is het eerste elftal van Kinheim vrijgesteld, ter wijl verder wordt gespeeld: Kinhelm 2Hillinen 10 uur DrosteKinheim 3 10 R.C.H. Jun. bKinheim Jun. a 12 De wedstrijden van de R.-K, Sport vereeniging „I.E.V." omvatten de volgende wedstrijden. VogelenzangI.E.V. 2 uur I.E.V. 2V.V.E. 2 2 I.E.V. 3Onze -Gezellen 3 12 Junioren-afdeeling V.V.E.—I.E.V. a 2 uur Santpoort b—I.E.V. b 12 I.E.V. cT.Y.B.B. c 12 In het I.E.V.-park koestert men de hoop op een overwinning tegen het middelmatige Vogelenzang, waardoor onze .plaatselijke club zich dan boven aan de ranglijst kan handhaven. Bioscoop „De Pont": „Twee in den zonneschijn" Charlotte Ander, Vera Liessem en Victor de Kowa vervullen de belangrijkste rollen in de film „Twee in den Zonnenschijn" (Zwei im Sonnen- schein), die a.s. Vrijdag op het nieuwe pro gramma van de Bioscoop „De Pont" staat. Hieronder volgt de verkorte inhoud: Twee jonge schil De Pont deressen met veel op timisme en weinig op- drachten zitten op zwart zaad; door een kleine truc, waarbij de één voor een rijke Ame- rikaansche, de ander voor haar „verdacht jonge tante" doorgaat, verschaffen zij zich geld voor een „studiereis" naar de Beiersche Alpen. Doch van te voren volgt een oppervlakkige kennisma king met den neef van een kunsthandelaar, die echter van de blonde tante gelijk een tempera mentvolle oorvijg in ontvangst heeft te nemen, welk echter zoo'11 indruk maakt, dat hij de jon ge dames nareist. Talrijke verwikkelingen en komische situaties volgen elkaar dan op, doch het slot van het liedje is, dat Annie met een bruidegom naar huis komt, dank zij haar optimisme en haar lijfspreuk: „Wir lassen uns nicht unterkriegen", welke spreuk in een aardig liedje is uitgewerkt, evenals het vroolijke: „Wenn draussen lacht der Son- nenschein". Algemeene ledenvergadering N ij verheidsscho ol Uitbreiding der school in verband met de toeneming van het aantal leerlingen noodzakelijk. In de bestuurskamer van het schoolgebouw had gistermiddag een algemeene ledenvergadering plaats van de Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland die matig bezocht was. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer D. J. Bais werden de jaarverslagen in behandeling genomen. Bij het behandelen van de begrooting voor 1942 deelde de penningmeester de heer C. Luchsinger mede, dat het noodig zal zijn twee theorielokalen in te richten voor praktijklokalen. Hiervoor zijn noodig tal van draaibanken, fraisbanken, motoren enz. waarvan de totale kosten op f 30.000 worden begroot. Deze uitbreiding houdt verband met de toeneming van het aantal leerlingen en zal alleen dan noodig zijn wanneer het aantal blijft - toe nemen. Er wordt op gerekend, dat het aantal leer lingen der dagschool het volgende jaar 500 zal bedragen en op dit aantal is de inrichting thans niet berekend. Het bestuur wordt gemachtigd, eventueele wijzigingen in de begrooting in verband met deze uitbreiding aan te brengen, De verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. C. Dunnebier en Ir. J. Verschoor had tot resultaat dat beiden herkozen werden. In de1 kascommissie voor 1941 worden benoemd de heeren C. Dingier en Ph. M. Patter te Bever wijk, plaatsvervanger de heer D. J. Bus te Vel sen. Hieronder volgen eenige bijzonderheden uit de jaarverslagen enz. DAGSCHOOL. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1940 452, verdeeld als volgt: Machinebankwerken: le kl. 117, 2e kl. 109. to taal 226; motorrijtuig- en rijwielherstellen: le kl. 42, 2e kl. 40 totaal 82; electrotechniek: le kl. 53, 2e kl. 44 totaal ,97; timmeren: le kl. 35, 2e kl. 12 totaal 47. Van de leerlingen woonden 317 in Velsen, 117 in Beverwijk, 8 in Heemskerk, 6 in Uitgeest, 2 in Zandvoord 1 in Castricum, 1 op Texel. Uit de rekening en verantwoording noteeren we het volgende: Het totaal der ontvangsten bedraagt f 109096.94, w.o. rijkssubsidie f 66594.33, gemeentesubsidie f 28.540.42, schoolgelden f 5.433.05, bijdragen en contributies f 142, bruto-opbrengst vervaardigde opbrengsten enz. f 1-993.05, bijzondere ontvangsten f 7.294.09. Uitgegeven werd aan bezoldigingen f 57.682.43, gebouw, meubilair,.machines, werktuigen f 3.147.77, algemeene kosten f 19.480.06, rente en aflossing f 20.900, bijzondere uitgaven f 7886.68. De balans sluit met een bedrag van f 445.808.04. Grond en gebouwen staan te boek voor f 320.000, machines voor f 100.000, meubilair voor f 19.000. De garantleleening bedraagt f 320.625, terwijl het totaal der afgeloste gelden f 109.375 is. Het voor 1942 benoodigde subsidie bedraagt vol gens de begrooting f 143080. AVONDSCHOOL. De avondschool werd op 31 December j.l. bezocht door 300 leerlingen, verdeeld als volgt: machine bankwerken 160, motorrijtuig herstellen 31, electro techniek 55, timmeren 36 en schilderen 300. Van deze 300 woonden 271 te Velsen, 25 in Beverwijk, 3 in Heemskerk en 1 in Andijk. De rekening en verantwoording wijst een totaal bedrag aan van f 14088.93. Ontvangen werd aan rijkssubsidie f 7889.94, gemeentesubsidie f 3381.40, schoolgelden f 2290.86, pensioenverhaal f 526.73. Uitgegeven werd aan bezoldigingen f 7024.57, ge bouw, meubilair, machines en werktuigen (huur en onderhoud) f 3200, algemeene kosten f 3019.53, bijzondere uitgaven f 824.83. De balans sluit met een bedrag van f 1911.54. Het voor 1942 benoodigde subsidie bedraagt volgens de begrooting f 16060. KOE WILD~ GEWORDEN. Vanmorgen vroeg is een plotseling wild gewor den koe losgebroken uit een stal van den slager de .Roode aan de G. van'Assendelftstraat. Dwars door de tuinen rende het dier naar de M. van Heemskerkstraat, waarbij -het bij den tuinder Jansen ruim 29 eenruïters vernielde. Hoewel er vele pogingen in het werk gesteld werden de koe te grijpen, lukte dit niet, want na de M. v. Heems- kebkstraat te zijn overgestoken, vluchtte het dier weer door de tuinen maar het Zeelaantje, waar het eindelijk gepakt kon worden. Op verschillende plaatsen heeft de fcoe groote schade aangericht aan de jonge sla- en koolplan ten. De (koe had verwondingen bij haar escapade opgeloopen.' Een Haarlemsche galg. (Foto archief H. D.) Eenigen tijd geleden vertelden wij in de rubriek Eigenaardigheden i-n Haarlem en omgeving bij zonderheden over de gevangeniskelders onder het Haarlemsche Stadhuis. Het was in den tijd toen men voor het bestraffen van misdadigers slechts de keus had tusschen doodstraf, marteling of ver bannen. De gevangenissen die -betrekkelijk klein waren- dienden alleen voor het opbergen van de verdachten tijdens het onderzoek en de be rechting van hun zaak. In den Haag 'kan men in -de Gevangenpoort nog de kamers zien waarin de misdadigers gemarteld werden. De martelkamer te Haarlem werd gevon den in het Stadhuis op de plaats waar nu de nieuwe ingang is, dus in de Pandpoort. Voor de verbouwing, was dit -kamertje als keuken bekend, maar het werd alleen als pakruimte gebruikt. In het Frans Halsmuseum zijn de martelwerk tuigen verzameld die in vroeger .eeuwen te Haar lem gebruikt werden. Nu het museum, in verband met den oorlog, gesloten is, zijn ze tijdelijk aan het oog onttrokken, maar later worden zij natuur lijk weer ter bezichtiging gesteld. Het is een gruwelijke verzameling die een kijk geeft op de. wreede rechtspleging in vroeger eeuwen. Hierboven geven wij een afbeelding van een galg die te Haarlem gemaakt is in 1634. In het midden ziet men den zoogenaamden beulsladder. Aan den linkerstijl van de galg zijn de lijf- en voetbeugels "bevestigd die dienden om een ver oordeelde vast te binden als hij „onder de galg werd gegeeseld". Deze galg lieeft vijf pinnen, dat wil zeggen, dat er tegelijk vijf menschen ter dood gebracht kon den worden. Blijkbaar was het toen in andere steden de gewoonte een galg met zeven pennen te maken, want een oud spreekwoord zegt dat „zeven een galg vol is". Voor de 17de eeuw kende .men de galg in ons land niet, toen werden de veroordeelden niet ge hangen maar onthoofd of gewurgd. De doodvon nissen werden in den vroegsten tijd alle op de Groote Markt (waar .het schavot was opgericht) voltrokken, maar in de 16e. eeuw werden de mis dadigers buiten de stad gevoerd, namelijk naar de Baan. De lijken werden later overgebracht naar het galgenveld aan het Zuider Buiten Spaarne, waar zij. werden opgehangen als aas voor de vogelen des hemels. Dit was niet. naar den zin van den He-er van Heemstede, - die uit zijn kasteel te Heemstede (de ruïne daarvan vindt men nog aan de Slotlaan bij de Javalaan) het uitzicht op dit wreede schouwspel had. Het geheele terrein was in dien tijd dus onbebouwd. Aan de protes ten van den Heer van Heemstede is evenwel geen gehoor gegeven. V-oor moord of doodslag werd vroeger vrij alge meen de doodstraf gegeven. Maar soms ook voor minder-ernstige vergrijpen In 1514 werden drie straatroovers ook ter dood gebracht. 8 jaar later werd te Haarlem ze^fs de doodstraf opgelegd aan een jongeman uit Gro ningen die hier wat was komen stelen. Hij kreeg evenwel gratie,.hij kwam er af met geeseling en verbanning uit'de stad. In datzelfde jaar werden twee mannen die geid gestolen hadden veroordeeld om „met het zwaard te worden gestraft", ^an hen werd het vonnis ook voltrokken. - De Centrale Keuken te IJmuiden, die gebouwd wordt op een terrein achter de M.U.L.O.-School, nadert haar voltooiing. Het werk werd vertraagd door de lang durige vorstperiode, maar de opening zal nu spoedig kunnen geschieden. (Eigen opname) I11 het boekje „De me-ester van den scherpen zwaarde" dat in 1917 door d-e vereeniging „Haer- lem" werd uitgegeven, vertelt de heer C. J. Gon- net nog dat een bedelaar die gezond van lijf en leden was gestraft werd door hem met zijn oor aan de kaak te spijkeren. Aan mein-eedigen werden de twee voorste vin gers van de rechterhand afgehakt. Lasteraars wer den met hun valsche beschuldigingen te kijik ge steld en aan de openbare bespotting overgegeven. Onder de Haarlemsche verzamêling is een huik of ton waarin zedelooze vrouwen tentoongesteld werden. Soms werden de veroordeelden dan door de stad „rondgevoerd". Verder vindt men in het museum behalve pijn banken, beulszwaarden, Ijzers waarmee gebrand merkt werd en radbraken. De beul van I-Iaarlem had een vast tarief. Hij kreeg voor een onthoofding', ophanging of wur ging 6 gulden en voor pijniging 4 gulden. De lichamelijke tuchtiging werd in 1854 afge schaft. De doodstraf die toen nog in beperkte mate- bleef bestaan, werd in 1874 uit de wet ge schrapt. VAN T. Het uit drie lange tramwagens bestaande open bare verkeersmiddel verliet juist-het treinhuis je op de vest. mét bestemming Amsterdam, toen de dame aan den overkant van het water, dus „op den sin gel", blijkbaar besloot er alsnog mee te reizen. Ik zeg alsnog, want zij was bepaaldelijk te laat. Niet alleen bevond zij zich aan den verkeerden oever maar bovendien was zij daarop nog. een paar hon-' derd meter ten achter bij de tram, die al reed. Maar dit ontmoedigde haar niet. Zij had blijk baar, zooals meer vrouwen, een krachtig zelfbe wustzijn omtrent de voorrechten der sexe. Voor rechten die deze, schoon de feministen dat inder-- tijd trachtten te verdoezelen, inderdaad altijd be zeten heeft en nog bezit. Ook was deze dame schoon en welgekleed, slank en welgebouwd, droeg zij een schattig astrakan mutsje en een mantel van het soort dat men „creatie" noemt, met ditzelfde bont omzoomd en had zij een glimlach in reserve alsmede een blos. Dien laatste begon zij meteen te voorschijn te roepen door te gaan rennen. En ver der hiel' zij kreetjes aan en maakte zij wanhoops- gebaartjes naar den .overkant. Het was stil op singel en vest, zoodat haar kreet jes luid weerklonken. En de weinige voorbijgangers waren uitsluitend mannen, die natuurlijk niet on beroerd konden blijven door zulke hulpbehoevend heid. Derhalve riepen" en gebaarden zij mee in 'de .richting van de brug, die vest en singel aan hun uiteinde verbindt en die- de tram al bijna bereikt had. Zij sloten zich aaneen tot een seinstelsel, tot een telegraaf zooals die in primitieven vorm be staan hééft voor de electriciteit te hi^lp was ge roepen. wel opmerken. Dat deden zij dan ook. En a zij mannen waren gelijk die anderen en hun d?' recteur een hoffelijk man is, wiens courtoisie r natuurlijk bij zijn staf weerspiegeld vindt, st< de tram en wachtte. Hij bezette toen juist L bruggen, in de bliksemstraal-formatie die zo^ tramtrein aanneemt als hij in twee bochten tere0'-! komt. En zijn stilstand noopte verscheidene f Jkf en een paar autobestuurders eveneens tot halt bi* den. Maar zij deden het allen graag, omdat het <w jonge dame gold. Ik vergat nog te zeggen dat a ook jong was. Zij nam haar succes waar, kreet niet meer baarde niet meer en ging van rennen over in Hij rustig, elegant wandelpasje. Alles wachtte op haa' Zij trippelde. De conducteur, uit zijn portier zijn opstap hangend, was het nu die seinde, spoorde discretelijk, overigens al bij voorbaat bres! glimlachend, tot spoed aan. Zij zag het niet. Zij tra. pelde blozend, behagelijk, zonder haast. Maart»! slotte bereikte zij dan toch de logge bliksemflits oo de bruggen. Toen Ja, toen! Ik was, te ver af om te verstaan v,-5' zij vroeg. Misschien was het: „Gaat deze ttamiisl* Zandvoort?" Het kan ook geweest zijn: „Hoe hat gaat de volgende?" of „Hoe lang rijdt u er over?" In elk geval bevredigde het antwoord van d« conducteur haar niet. Want zij trok heur v-oetje, da! al op den opstap stond, terug en zette haar char! manten weg trippelend voort, zonder verder oot maar de geringste aandacht aan haar omgeving schenken. De conducteur redde zijn houding dioor haast;? te bellen en de wagen-voerder de zijne door met zorg i-n te schakelen. De groote tramtrein, gewogen en l; licht bevonden, versmaad, zette zich weer in be weging. Binnen waren natuurlijk de mannelijke pa- sagiers teleurgesteld. Want elk had al gehoopt'ds: zij naast hem zou komen zitten. En op de singels keken die andere mannen de ontknooping eenigs- zins schaapachtig aan. Maar alleen maar schaapachtig, heelemaal niet boos. Want toen verder liepen moesten zij toch allemaal glimlachen" R. P. Lot van 178 Japansche mijnwerken onbekend. SAPPORO, 19 Maart. (Domei). Omtrent da brand in de Japansche steenkolenmijn van MM wordt gemeld dat het reddingswerk door het vuu.' ernstig belemmerd wordt en dat het lot van d« 178 opgesloten mijnwerkers hedenochtend 5 nog volkomen onzeker was. De autoriteiten zeiden even. wel vertrouwen te hebben dat deze mannen Ld veiligheid zijn en een toevlucht gevonden hebbea in de ventila'tieschacht. Thans zullen' 54 vrijwilli gers, mét gasmaskers uitgerust, de stoutmoedigel poging wagen-om zich. in de brandende mijn te be-' geven teneinde vast te Stellen hoe de situatie is, aangezien men vreest dat de doorgang met gesteen. te geblokkerd is. Zou het onderzoek uitwijzend»! het mogelijk is de opgesloten mannen te redden, dan zullen de pogingen daartoe terstond onderno men worden. BON 07. Geldig van 10 t.m 23 Maart. BON 08. Geldig van 17 t.m 30 Maart. 100 gr. brood of 100 gr roggebrood. BON 5 (Bloemkaart) Geldig t.m. 23 Maart 50 gr. brood SUIKER BON 17. Geldig van 17 Maan tot 13 April 1 k.gsuiker. KOFFIE EN THEE BON 18. Geldig v. 17 Maart tot 27 April: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 grain koffiesurrogaat. VIEESCH EN VLEESCHWAREN BON 07 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 10„ tot en met 23 Maart 100 gr. rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 07 worst of vleesch waren". Geldig van 10 t.m. 23 Maart, 75150 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 07 Boter- en Vetkaart Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. BON 8. Boter- en vetkaart. Geldig van 17 t.m. 30 Maart 250 gram boter of marga rine. EIEREN BON 91. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. BON 82Geldig van 17 t.m. 30 Maarte 1 ei. KAAS BON 15 EN 14. „Bonkaart Algemeen". Geldig van 24 Febr. t.m. 23 Maart elk 100 gram. BON 61 EN 71. Geldig van 10 t.m. 23 Maart elk 100 gram kaas. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 11. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 23 Maart 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. Bfi)N 07. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram havermout of 'havervlokken of havei'bloem of aardappel- meelvlokken of gort of görtmout of grutten. BON 08 Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April, 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOM 10 „Bonkaart Alge- vieeh". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April 100 gram maï zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 5 (Bloemkaart)Gel dig t.m. 23 Maart 35 gram tarwem,eel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. KOEK EN GEBAK BON 07. (Geldig van 10 t.m 23 Maart. BON 08. Geldig van 17 t.m 30 Maart. 1 rantsoen gebak. BON 5 (Bloemkaart) Geldig t.vi. 23 Maart 14 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr„ andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. PEULVRUCHTEN BON 15 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 30 Maart. 500 gr. peul vruchten. SCHEERZEEP BON 117. T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep. ZEEP BON 16 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. BRANDSTOFFEN BONS 15, 16, 17. Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart.- Briketten. 1 »enheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 950 K.G. turfbriketten of To K.G. turf af val). BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes één een heid vijfde periode" geldig an 1 t.m. 31 Maart. Bon „Generator-anlhraclet eerste periode" 1 HL. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig t.m. 31 Maart PETROLEUM ZEGELPERIODi 9 (alleen voor hen, die xiitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr, t.m. 20 April) 2 L. ZEGELPERIODE E Geldig van 24 Febr. t.m. 31 Maart HONDENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5:4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alteen verstreki voor groote rashonden ol ingeval men meer dan een hond heeft, KATTENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart Pj M' Kattenbrood ivordt allee verstrekt voor raskatten.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2