Op Ontdekkingsreis Zes dooden LANGS DEN WEG. BURGERLIJKE STAND Eigenaardigheden DO N p E RDAG 20 MAART 1941' in de arbeidssfeer van... den Hoefsmid. pit. is nu eens een vak, waarin de arbeid de- hieef. maar waarin de sfeer veranderde. Ti meer van die beroepen, maar de hoef- jnid kan er wel in het bijzonder van meespre- fcen'p hoefsmederijdat is eens een stuk ro- fiek geweest. Als ge nu nog niet zoo héél .oud "rfrfan hebt ge destijds toch wel eens voor zoo'n fsmederii gestaan, zoo'n hol, waar het don- was als in de Tartarus, waar wat haastig nD was van zwarte kerels, waar in een hoek fel vuur brandde, aangeblazen door een blaas- waaraan een smidsjongen stond te trek- £nEn in dat vuur, ge wist het, daar lagen de r die pas" gesmeed moesten worden voor a nd eelt tegen den zool werden aangedrukt. En was een travalje, het samenstel van houten Silken waarin het paard werd geplaatst en Sarin het werd gekluisterd als het wat on- Siend was en den schoenloozen voet wat al ♦p vaak of wat al te forsch roerde. Dan ging de ketting om het voorbeen of om den broek en al Miohelde de bruin of de zwart dan al wat tegen, Hp smid bleef de baas. En als het ijzer dan in het Jrur en op het aambeeld den juisten vorm had opkregen, dan kwam Vulcaan naar buiten en met een paar forsche slagen dreef hij de ijsna- eels door den hoef en een oogenblik later stond bet ros bevrijd van zijn banden, voor den wa- een en 'kon weer ingespannen worden. Of neem het dorp van veertig jaar geleden, waar diezelfde romantiek letterlijk van de hoef smederij droop„In schaüw der kastanjes staat ginder de smids, niet verder 'van de school en de°kerk", zooals het in het oude lied van ik weetniet meer wien heet, de dorpssmederij, die zoo menigen schrijver en dichter heeft- ge ïnspireerd tot literatuur, waarin ongenadig met •toeren arbeid, knetterend vuur en verliefde smidsdochtertjes gewerkt werd. Ge schenkt me de rest wel. als ge het maar met mij eens zijt, dat er in die oude hoefsmederijen behoorlijk „sfeer" De oude hoefsmederij is verdwenen. Ik zou niet graag beweren, dat er geen ouderwetsche hoef smederijen meer bestaan in den goeden zin van het woord, maar ze zijn anders geworden en ik zou niet eens zoo één, twee drie kunnen zeggen waarin die verandering bestaat. De travalje moge verdwenen zijn, het vuur is gebleven en een hoefijzer heeft geen anderen vorm gekre gen en het moet nog altijd op maat gesmeed worden en brandend paardeneelt heeft nog al tijd dezelfde penetrante geur van destijds. Tja.... en tóch veranderde de boel. Er is meer licht in de werkplaatsen gekomen en er staan allerlei werktuigen, die je zoo- vroeger niet zag en er worden cursussen in hoefbeslag gehouden, waar de leeraar allerlei wetenswaardigs vertelt yan alle mogelijke systemen. En wat achteraf liggen allerlei moderne paardenschoenen van singuliere makelij, zoodat je eerder geneigd bent van een paarden-orthopedist te spreken dan van een hoefsmid. Er is zooveel „neu" geworden en „doch immer das alte" gebleven en, nu ja, dat geeft riu eenmaal een andere sfeer „En er zijn zooveel minder paarden" zegt ge wijs. Mijn hoefsmid lacht eens. Ja ja, zoo is het. Op vier wielen gaat het dikwijls gemakkelijker dan op vier voeteft. Maar nu wil het geval, dat er heel wat wielen geblokt staan en dan komt de tijd voor de paarden weer aan en we zitten midden in zoo'n tijd. Een paard is heden nu wel niet zijn gewicht aan goud waard, maar ge vraagd zijn ze zeker. Een sterk paard doet te genwoordig een roode rug en wat de bierbrou werijen momenteel voor hun rossen moeten uitleggen gaat nog zelfs een heel stuk.boven de duizend gulden.... nu, goed, er loopen dan te genwoordig weer heel wat paarden bij den weg en die slijten en dan is de hoefsmid natuurlijk r.oodig. door luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Engelsche vliegers op verschillende plaatsen van ons land bommen geworpen, waarvan het meerendeel op open veld terecht kwam. Op verschillende plaatsen moest luchtalarm worden gegeven. Slechts op drie plaat sen is tamelijk zware schade aangericht. In totaal werden hier acht woonhuizen aanzienlijk bescha digd en zijn verscheidene huizen in brand ge raakt. Hierbij zyn op een dezer plaatsen onder de burgerbevolking slachtoffers gevallen en wel zes dooden (drie vrouwen en drie mannen) en dertien zwaar gewonden (vijf vrouwen, vijf mannen en drie kinderen). Voorts is aanzienlijke glasschade aan woonhuizen en broeikassen toegebracht'. Op verschillende plaatsen des lands zijn in de laat ste dagen bommen aangetroffen, welke waren in gesteld op ontploffing na eenige uren. In het noor den des lands is zulk een bom 24 uur na het af werpen ontploft. De omgeving was echter tijdig ont ruimd, zoodat er geen slachtoffers vielen. Een woonhuis werd door de ontploffing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in het werpen van tijdbommen geen enkel militair nut en neemt aan, dat de Engelschen deze methode alleen bezigen om de burgerbevolking op te jagen. (A.N.P.) Botsing met surprises. De 'kennelijk als heer vermomde manspersoon op 'het Stationsplein torste twee zware, schier uitpuilende valiezen. Dit kon men inderdaad geen „dragen" meer noemen, dit was sjouwen, torsen, voortsleepen, gebukt gaan onder een onmensche- lijken last. De quasi-iheer vertoonde van dit alles de zeer typische uiterlijke symptomen, waartoe zijn dui delijke aanleg tot zwaarlijvigheid in niet geringe mate bijdroeg. Het- opgeblazen, vleezig gelaat tooide zich met de meest uiteenloopende kleurschakeeringen, van een liefelijk rose via een bloeiend donkerrood tot een somber en onheilspellend pimpelpaars. Onder het voortzwoegen over het door trottoirs, vluchtheuvels, trams en tramrails met toebehoo- renen diergelijke obstakels tot een plezierige hin- dernisbaan herschapen plein snoof en blies, proestte, brieschte en kreunde dit menschelijike gevaarte mijlen ver hoorbaar. Het zou akelig en naargeestig geweest zijn te zien en aan te hooren, ware het niet, dat in deze tijden, vol van distributie-zwarigheden en bon nenwee zwaarlijvige manspersonen met vleezige gezichten, die sohier niet te torsen valiezen mee- sleepen, geen medelijden in onze geprangde boe zems opwekken. De zwoegende dikzak had thans juist het trot toir voor de toegangsdeuren van het station 'be reikt en wilde zioh kennelijk onder veel gesteun en gezucht door de deuren heen wringen, toen hèt gebeurde. Er kwam met reuzes,prongen een zéér groot en zéér stoer jongmensch aangerend, uit wel'ks af wezige, starende blik duidelijk was op te maken, dat hij al zijn zinnen gezet had op dat ééne spor tieve doel: nog net op 'het allerlaatste nippertje een trein en zijn laatste liefde te halen, waar voor hij feitelijk al een halve minuut te laat was (bedoeld is natuurlijk: voor den trein). Vanwege den eerdergenoemden afwezigen blik ontwaarde het jongmensch den corpulenten man roet de puilende valiezen dan ook eerst, toen het jets te laat was. Het resultaat was verbijsterend, corpulente quasi-heer stortte als een gevelde ter stoepe onder het luide gekraak van de bot- jjng. van gekneusde ribben en van barstende va- hezen, die aan de handen yan dezen gevallen roensch met een luiden plof ontvielen. Het stoere jongmensch zag daarop nog kans over één van deze plotseling opgekomen obstakels te struikelen, waarbij hij dit geval een welge- r.ohten strafschop toediende. Het volgende oogen- ®Uk bevond hij zich tot zi.in kennelijke venbi.iste- jrog temidden van een chaotische verzameling hammen, zijden spek en aanverwante vleesch- waren. .Was het jongmensch al totaal de kluts kwijt, thans moeizaam opkrabbelende dikke quasi- p verloor zich in ziedende toorn. «n dergelijke uitstalling van de vleesohpotten op aen openbaren weg kan heden ten dage ^aard niet onopgemerkt blijven. De belang- wph" V*n een z®®r nieuwsgierig en zéér opge- Publiek werd dan ook bij de seconde grooter. fao j eeni£e volijverige dienaren van den be aamden Hermandad op de plaats des onheils ver- J?®nen> .met echte menschelijke verbazing deze L^rooviseerde slagerstentoonstellinig tegen wil den 111 °°ëensahouw namen, en vervolgens P^0z^aarÜjvigen manspersoon bevel gaven zijn <JT e warkensonderdeelen bijeen te garen en ^emen, waarna de dramatis personae mits- verdwenenHermandad optooht om den 'hoeil lüv "t0Pre jongmensch heeft zijn trein natuur- Ma 'O05 *emist- üa'ari of het den corpulenten quasi-heer verder den vleeze zal zijn eeeaan? J. VAN Z. Daarom, lacht hij-. Een, slecht land, waar het niemand goed gaat. Er is het laatste jaar weer stevig reuring in het vak gekomen en de werk plaats geeft daarvan blijk. Er is leven, beweging, arbeid. Kijk, ze hebben er juist een onderhan den. Een kalm beestje, dat zich laat verzorgen zonder een spoor van tegenwerking. „Dat wil wel eens anders?" „Dat zou ik denken. Maar daar. zijn we niet bang van. 't Is je werk". „En nooit eens?" „Welja! Iedere hoefsmid krijgt op zijn tijd wel eens een dreun. Maar met een beetje uitkijken loop het wel los." „Kan zoo'n kwaje dan niet beter in de tra valje?" „Ik wil er geen hebben. Nooit gehad trouwens. Een travalje is goed om kreupele paarden te ma ken. Laatst was ik hier in de buurt van Haar lem ja, we komen overal, door heel Noord-Hol land en nog wel verder ook om een moeilijk paard te beslaan. Slaan geen gebrek. „Neen", zegt de eigenaar, „ik wil niet, dat je je leven waagt voor zoo'n beest en hij laat van den dorps smid de travalje halen. Het paard sloeg de ketting stuk. „Als je me nou", zegt de smid en hij haalt een andere met schalmen, zóó. Ja, die kreeg hij niet kapot, maar hij tilde de heele tra valje op toen ik wilde beginnen. „En toen?" „Toen heb ik hem toch maar uit de hand be slagen. Met een eindje touw om den staart kwam ik tenslotte nog het verst Het ijzer is warm. Daar gaat het sissend en wel tegen den voetzool, die te voren gepedicuurd is, niet met. peuterinstrumenten en een bakje warm water, maar met een poótig mes. De nagels wor den ingedreven en priemen door het hoorn, ko men naar buiten en worden netjes afgeknipt en met een nagelvijltje van een veertig, vijftig duim lengte wordt de zaak netjes bijgewerkt. Bruin staat weer stevig, Bruin kan weer stappen en voor zich en den baas het kostje ophalen. Op het vuur worden de ijzers geheet voor het volgend nummer. D. Zooals men weet wordt de Algemeene Begraafplaats te Heemstede aan de Westzijde met pl.m. 8000 M2 uitgebreid. Een overzicht van de werkzaamheden. (Foto K. de Haas) Slachtoffertje van tien moord te Soest hegraven. Woensdagmiddag omstreeks twaalfuur is hel stoffelijk overschot van de vijfjarige Gerritje Strumpel, het slachtoffers van den gruwelijken moord te Soest, op de Nederduitsch Hervormde be graafplaats aan den Veldweg te Soest ter aarde be steld. Het zwarte kistje, dat voorzien was van de zegels der justitie, was met een bloemstuk bedekt. Onder de aanwezigen aan de groeve merkten wij op den heer Schreuder, hoofdinspecteur van politie, die in het opsporen van cle daders een belangrijke rol heeft gespeeld. Aan de groeve Werd het woord gevoerd door ds. Groeneveldt, die zich met eenige troostvolle woorden tot de zwaar beproefde ouders wendde. SANEERING IN HET ZOETWARENBEDRIJF. Enkele dagen geleden werd in de pers reeds mededeeling gedaan van de totstandkoming van een ondernemersovereenkomst betreffende leve- rings- en betalingsvoorwaarden in het zoetwaren, bedrijf. Ten einde misverstand te voorkomen, stelt de vereeniging van Nederlandsche cacao- en choco ladefabrikanten, onder welke vereeniiging een zeer belangrijk deel van de cacao- en chocolade productie is georganiseerd, er prijs op te verkla ren, dat bedoelde ondernemersovereenkomst zon der haar medewerking tot stand is gekomen. Voorts acht zij het van belang er de aandacht op te vestigen, dat deze ondernemersovereen komst geen algemeen bindend karakter draagt. (A.N.P.) EXAMENS. Academische opleiding. Aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld „Studiën zur Markussaule" de heer W. Zwitoker, geb. te-Zaan dam (cum lande). Apothekers-assistent. Geslaagd mej. F. E. Droogleever te Overveen, KAMER VAN KOOPHANDEL. Woensdagmiddag kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem e.o. onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens in ver gadering bijeen. Een aantal ingekomen stukken wqrd voor' ken nisgeving aangenomen, één ervan werd in handen gesteld van de commissie voor de Vestigingswet. MEDEDEELINGEN. Naar aanleiding van een brief van het Hoog heemraadschap Rijnland te Leiden bleek, dat een onderzoek zal worden ingesteld en éen rapport zal worden ontworpen over het -gebruik en de hoe danigheid van het water van Rijnlands boezem en de mogelijkheid daar eventueel water aan te ont trekken ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Ingevolge een van die zijde gedaan verzoek werd van de zijde der Kamer een lijst verstrekt van alle in ons district binnen Rijnland gevestigde be drijven met meer dan 25 arbeiders. TUNNELBOUW VELSEN. De voorzitter stelde er prijs op met een enkel woord te herinneren aan de bemoeiingen der Kamer met betrekking tot den tunnelbouw te Velsen. Thans blijkt, dat op 15 April a.s. door den Rijks waterstaat te IJmuiden de aanbesteding zal plaats hebben van een belangrijk onderdeel van dit werk. Het betreft hier een aanbesteding van ongeveer f 2.000.000 waarvoor het materiaal volgens de in bezit der Kamer zijnde gegevens ter beschik king is. Deze eerste aanbesteding omvat het maken van een autotunnel en een spoorwegtui^el aan de Zuidzijde van het kanaal. WINKELSLUITING. Naar aanleiding van de opmerkingen van het lid der Kamer den heer G. W. P. Stoutenbeek, ge maakt in de laatst gehouden vergadering der Kamer inzake een uniforme landelijke regeling met betrekking tot de winkelsluiting in verband met de verduisteringsmaatregeleri, heeft het Bureau der Kamer zich gewend tot het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Uit het antwoord van het departement is het volgende gebleken. Het totstandbrengen van een landelijk geldende regeling in den door de Kamer bedoelden zin heeft inderdaad in het voornemen gelegen en daarover heeft overleg met de Duitsche autoriteiten plaats gehad. Dit overleg heeft echter eerst tot resultaat geleid op een tijdstip, dat het niet meer wenschelijk scheen alsnog tot het afkondigen van de betreffende regeling over te gaan waarbij ook de overweging heeft gegolden, dat de middenstand in het alge meen zich reeds scheen te hebben aangepast aan de huidige bijzondere omstandigheden. Het tot standkomen van een dergélijke regeling wordt daarom thans niet meer urgent geacht. BINNENLAND SCI! TELEGRAMVERKEER. Op 15 Januari 1941 ontving de Kamer van den Economischen Voorlichtingsdienst een opgave van die firma's in het district onzer Kamer, die waren toegelaten tot het binnenlandsch telegramverkeer op grond van het feit, dat zij in de periode 1 Augustus13 September 1940 20 of meer binnen- landsche telegrammen hebben verzonden. ,Na ge pleegd overleg met belanghebbenden heeft de Kamer verzocht een aantal bedrijven in het district voor wie het binnenlandsch telegrammenverke'er van zeer veel belang is, alsnog tot dit telegram verkeer toe te laten. VERVROEGDE UITBETALING LOONEN. Naaraanleiding van de gevoerde besprekingen in de laatstgehouden vergadering der Kamer werd op 13 Februari j.L een brief gezonden aan de groote ondernemingen in het district met het verzoek té" willen overgaan tot een vervroegde uitbetaling der loonen. Naar aanleiding daarvan mocht de Kamer van een aantal bedrijven de mededeeling ontvangen dat aan dit advies gevolg werd gegeven. Van enkele andere bedrijven werd bericht ontvangen dat aan de uitvoering van dit advies teveel administratieve bezwaren verbonden zijn, terwijl van verschillende bedrijven geen antwoord werd ontvangen. POSTVERKEER FRANKRIJK. Van den Economischen Voorlichtingsdienst ont ving de Kamer de mededeeling, dat, aangenomen kan worden dat, nu het betalingsverkeer met Frankrijk is geregeld, ook het postverkeer binnen kort hersteld zal worden. Deze aangelegenheid heeft de volle aandacht van de bevoegde instanties. RONDVRAAG De heer H o O y hoopte dat eenheid zal worden verkregen ten aanzien van de winkelsluiting en vraagt of de Kamer a priori adhaesie kan betui gen aan eventueele verzoeken der vak- en stands organisaties aan. landelijke instanties. De voorzitter meende, dat als het Bureau blijkt, dat er onder de betrokken organisaties een heid bestaat, aan een eventueel adres adhaesie zal kunnen worden betuigd. De heer H o o y roerde verder de kwestie van het vastrechttarief voor electriciteitsverbruik aan nu bijv. de étalageverlichting niet wordt gebruikt. De voorzitter vreest, dat het P.E.N. als argu ment naar voren zal brengen, dat de onkosten van het bedrijf hetzelfde zijn gebleven. Spr. was echter bereid de door den heer Hooy aangeroerde kwestie, bij het P.E.N. ter sprake te brengen. De heer Alders klaagde over den last welken de controle op de omzetbelasting aan kleine in- dustrieelen oplegt en vroeg of de Kamer met de inspectie over deze controle overleg zou kunnen plegen. De voorzitter was hiertoe bereid. De heer Teding van Berkhout verzocht de Kamer een soortgelijken brief van dankbetui ging voor ontvangen medewerking aan den oud burgemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te zenden als aan den oud-burge meester van Aalsmeer is geschied. De voorzitter zegde dit toe. Hierna sluiting der openbare vergadering. Churchill over de Duitsche operaties ter zee Bij verwelkoming van den nieuwen Amerikaanschen ambassadeur Het D.N.B. meldt: Churchill heeft Dinsdg tijdens e'en lunch van de Pilgrims Society, een organisatie van in overzeesche gebieden wonende Amerikanen, een toespraak gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de nieuwe ambassadeur der Vereenigde Staten John Winant zijn eerste toespraak gehouden na de aanvaarding van zijn functie. Churchill verklaarde o.a. het volgende: „Wij verwelkomen hier den heer Winant op het oogen blik, waarop zich de groote slag in den Atlantischen Oceaan in al zijn grootte en hevigheid ontwik kelt. Niet alleen Duitsche duikbooten. doch ook Duitsche slagkruisers zijn reeds over den Atlan tischen Oceaan tot aan de Amerikaansche kust genaderd en hebben reeds eenige van onze schepen tot zinken gebracht, die, niet in convooien, alleen op zee voeren. Zij hebben reeds schepen ver in het Westen op den 42en lengtegraad tot zinken gebracht. Aan deze kust en voor de Westelijke toe gangen tot ons eiland wordt thans een hevige en onbarmhartige strijd gevoerd, opdat ons de stroom van munitie- en levensmiddelenleveranties berei ken kan, zonder welken wij onze oorlogsinspannin gen hier zoowel als in het Midden-Oosten niet zuL- len kunnen volhouden, daar dit laatste oorlogsfront niet verzwakt mag worden. Onze verliezen op dit oogenblik zijn gestegen en wij gebruiken onze geheele macht, al onze hulpbronnen, al ons talent en onze kennis om deze doodelijke beproeving te kunnen doorstaan. Doch ook onze krachten nemen iedere week toe. Ik heb er derhalve recht op dat men mij gelooft wanneer ik hier verkondig dat wij het vertrouwen koesteren alles te kunnen door staan". Aan dezelfde lunch heeft Winant, naar de Engelsche berichtendienst meldt, gesproken over de beteekenis van de Amerikaansche hulpver leening en o.a. verklaard dat hij alles zal doen om deze politiek te bevorderen. De Vereenigde Staten staan op het punt, zooals president Roosevelt Zaterdag reeds te kennen heeft gegeven, op te treden. De Vereenigde Staten mobiliseeren met toenemende snelheid hun geweldige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter beschik king van Engeland te stellen. Italiaansch weermachtsbericht ERGENS IN ITALIë, 19 Maart. (Stcfani). In ft» weermachtsbericht no. 285 maakt het Italiaansche opperbevel 'het volgende bekend: „Grieksche front: niets van beteekenis te ver melden. Noord-Afrika: Onze vliegtuigen bombardeerden vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen en troepen. Oost-Afrika: Aan het front van Keren, waar da Engelschen een aanzienlijke strijdmacht te land en in de lucht concentreeren, duurt de strijd voort. Onze troepen hebben door hun dapper verzet den vijand teruggedreven en tegenaanvallen onderno- mep, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen wer den toegebracht. Een onzer formaties jachtvlieg tuigen deed een verrassenden aanval op een der luchtbases van den vijand, waarbij acht Britsche machines vernietigd werden." DIEFSTALLEN IN HET SPORTFONDSENBAD. Twee daders op heeterdaad betrapt. HAARLEM Woensdag Het zal den bezoekers van het Sportfondsenbad te Haarlem aangenaam zijn te vernemen, dat ze daar weer rustig kunnen baden en zwemmen, want het personeel heeft Zaterdagavond twee Haarlemsche jongens van zestien jaar op heeter daad betrapt op het ontvreemden van geld uit de kleeding van bezoekers dezer inrichting. Eén der jongens was daartoe in het badhokje van een anderen bader gegaan, terwijl zijn kameraad op den uitkijk stond. De jongens hadden zich juist een bedrag van ongeveer f 100 toegeëigend. Bij een door de politie ingesteld onderzoek be kenden de weinig belovende jongens, dat zij zich sedert Kerstmis 1940 herhaaldelijk aan dergelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt en daarbij een bedrag van ongeveer f 400 hadden gestolen. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. Aangezien vermoedelijk niet alle bezoekers van deze zweminrichting, die van de handelingen dezer jongens het slachtoffer werden, van het vermissen van geld aangifte hebben gedaan, ver zoekt de Commissaris van Politie hun dringend zich in het belang van het onderzoek alsnog te vervoegen aan het bureau in de Smedestraat, af- deeling recherche. HAARLEM, 19 Maart 1941. Gehuwd: 19 Maart: G. J. M. van Rijn en A. D. van Bruggen: H. Siebeling en W. M. Rosman, R. de Man en E. A. L. Kaper, H. van Til en C. E. Molenaar, J. M. Hoogkamer en A. Smit, S. Bak ker en T. J. Paulusma, H. H. Koelemij en K. Paulusma, H. A. Coblens en C. C. Hoogesteger. Ondertrouwd: 19 Maart: J. H. Marwitz en P. F. de Boer; H. Droog en S. Veens tra, G. J. van Santen en C. J. de Zaaijer; S. Qerbers en, E. Bakker; J. Sterkenburg en H. Bruins; K. Kreule en A. A. Speelman; J. G. J. M. Acker- mans en A. den Braber; A. Schotman en G. A. Visbeen; J. F. C. Bauling en J. H. Oudkerk; W. F. Misset en C. J. J. Pleune; M. J. Verhappen en M. C. C. Nupoort; A. J. Schermer en C. Barendrecht; M. A. M. Nelissen en P. W. van Schooten. Bevallen: 15 Maart: J. E. van RappardFa- bius z., 18 Maart: A. K. C. van KoertenZee man d., 19 Maart: A. H. M. KnolTieskens d., M. P. van Rooijvan Delft z„ A. J. Schutters Philipsen d. Overleden: 17 Maart: C. J- H. Reukersvan Hoof 31 j. KJeverparkweg; 18 Maart: G. W. Olt- hof 73 j.. Vergierdeweg: H. 23 d.. z. van J. Burg graaf, Wicherstraat: J. Droog 69 j„ Soutman- straat; L. G. M. 11 j„ z. van C. J. Zonneveld, Pijntorenstraat. Duitsche leveranties aan Frankrijk. PARIJS, 19 Maart. (D.N.B.) De „Oeuvre" meldt dat Duitschland reeds 25.000 ton ijzer en staal aan de Fransohe industrie heeft geleverd, alsmede 20000 ton zware olie uit Duitsche voorraden. Verder le vert Duitschland per maand 150.000 torn steenko len. Wat de voedselvoorziening betreft: Duitschland heeft al 100.000 ton aai>dappelen ter beschikking van Parijs gesteld en 450.000 ton zal nog geleverd worden, waarvan een deel voor het niet-bèzette gebied bestemd is. Verder hebben de Duitsche mi litaire autoriteiten 1.125.000 ton graan, dat in be slag was genomen, teruggegeven. Deze cijfers weerleggen, aldus de „Oeuvre", de tendentieuze buitenlandsche propaganda over de Duïtsch-Fransohe samenwerking. in Haarlem en omgeving Lot van 178 Janansclic mijnwerkers onbekend. SAPPORO, 19 Maart. (Domei). Omtrent deri brand in de Japansche steenkolenmijn van Mibai wordt gemeld dat het reddingswerk door het vuur ernstig belemmerd wordt en dat het lot van de 178 opgesloten mijnwerkers hedenochtend nog volkomen onzeker was. De autoriteiten zeiden even wel vertrouwen te hebben dat deze mannen in veiligheid zijn en 'een toevlucht gevonden hebben in de ventilatiesohacht. Thans zullen 54 vrijwilli gers. met gasmaskers uitgerust, de stoutmoedige poging wagen om zich in de brandende mijn te be geven teneinde vast te stellen hoe de situatie is, aangezien men vreest dat de doorgang met gesteen te geblokkerd is. Zou het onderzoek uitwijzen dat het mogelijk is de opgesloten mannen te redden, dan zullen de pogingen daartoe terstond onderno men worden. De poort van het hofje van Bakenes te Haarlem. (foto de Haas). Dit is 'het mooie poortje in de Wijde Appelaar- steeg dat toegang geeft tot het hofje van Bake nes. Dit hofje is gesticht in 1395 door Dirk van Bakenes, maar het is in 1658 geheel verbouwd. Oorspronkelijk was er plaats voor 20 „vrouwen, of vrijsters" van den Hervormden godsdienst, later is dit aantal tot 12 ingekrompen. Het eigenaardige is dat op den steen boven den ingang van het hofje een raadsel staat, na melijk: Gesticht door Dirok van Bakenes Voor vrouwen van acht en tweemaal zes. 8 en 2 maal 6 is 8 en 12, dus tezamen 20. Maar dat zal wel niet de bedoeling geweest zijn, want op dien leeftijd kwamen de „vrouwen en vrijsters" nog niet in aanmerking om een plaats te krijgen in een hofje: Het kan ook gelezen worden 8 en 2, dus.tezamen 10 maal 6 is 60. Dat lijkt waarschijn lijker I

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5