IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen Dragen van slag- of stoofwapens verboden Matsoeoka kwam Zondag te Moskou aan. Waarzeggerscongres. 26e JAARGANG NO. 120 ijigive Lourens Coster, Maatschappij voor CoUrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houl5traat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umuider yelefoon Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opge9even opgenomen voor dit blad. worden kosteloos in de Kennemer Courant. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directiei P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 24 MAART 1941 Abonnementen per week t 0.12^4, per maand /0.52i4, Qpr 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. '--gravenhage, 22 Maart. Op grond van .'machtiging, hem verleend in art. 1 der ver- rdening van den Rijkscommissaris betreffende strafbaarheid van handelingen tegen militaire f nolitieele verordeningen van 7 Februari 1941 Krdeningenblad no. 82) heeft de commissaris- eneraal SS. Brigadeführer Rauter officieel mede- gefeC(a) Het is verboden op openbare wegen, traten en pleinen of andere voor het publiek toSankel^j'ke plaatsen slag- of sto'otwapéns bij zich te dragen. tb) Slag- of stootwapenen in den zin dezer be- toidmafcing zijn wapenen, die naar hun aard be stemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken verwondingen te veroorzaken. 2 (a) Het od grond van de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen met betrekking tot het dragen van wapenen uitgereikte machtigin gen tot het bij het hebben van bedoelde wapens en andere verordeningen, welke met deze bekend making in strijd zijn, treden tot nader order bui ten werking. tb) uitgezonderd van de onderhavige bepalin- wn zijn de leden van de Duitsche weermacht, de SS de politie en de in het bezette Nederlandsche «bied zich bevindende personen, welke behooren tot het Duitsche bestuur en Duitsche takken van dienst. Ook de bepalingen, welke betreffe* de be wapening en uitrusting van hen, die in dienst ztjn van de Nederlandsche overheid blijven van kracht. 3 Handelingen, in strijd met deze bekend making zijn overtredingen en worden bestraft met hechtenis tot 6 maanden en geldboete-tot lOflO gulden of met één dezer straffen, voor zoo ver niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens andere bepalingen. Des avonds doorgereisd naar Berlijn. Zondagmiddag om half vier plaatse lijken tijd is de Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka met zijn gevolg te Moskou aangekomen Hij werd, naar het D.N.B. meldt, op het sta tion van Sovjet-Russische zijde verwelkomd door den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken Losowski den chef t het protocol Barkow en den leider van de ifdeeling Oost-Azië van het volkscommissariaat ran buitenlandsche zaken Zarapkin. Voorts varen ter begroeting aanwezig de Japansche ambassadeur en de diplomatieke vertegenwoor digers van de bij het driemogendhedenpaet aangesloten landen. Des avonds reisde hij door naar Berlijn. Zij, die zich met Ingang van 1 April pet kwartaal abonneeren, ontvangen de In Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 24 OP 25 MAART 1741 van 17.59 tot 7.55 Maan op 25 Maart op 5.54 Maan op 25 Maart onder17.45 Duitsch weermachtsbericht m Zondag: Operaties der Duitsche luchtmacht aan de Engelsche kust BERLIJN, 23 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Lichte gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de haveninstallaties van Colchester en Peterhead met goed resultaat aangevallen. In het Kan-aal van St. George zonk een vrachtboot van 3000 ion, na midscheeps door een bom te zijn gërtof- ien. Ten Oosten van Oxfordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche zuidkust werden mijnenvegers succesvol aange vallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermiddag de haven van La Yaletta op Malta gebombardeerd. Voltref- '?fs op schepen en luchtdoelartilleriestellingen Jerden gesignaleerd. In luchtgevechten die tij dens deze aanvallen ontstonden schoten Duitsche lagers zeven jachtvliegtuigen van het type Hur- ncane zonder eigen verliezen neer. In de avond uren werd de haven van La Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaan se toroedovliegtuigen hebben bij Agedabin in oord-Afrika vijandelijke vliegtuigen in brand ^schoten en troepenconcentraties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten zuiden van Kreta hebben Duitsche «tsvlieg,tuigen een krachtig beveiligd con- <ooi aangehouden. In een scheeraanval ulaatsten RMnu6 óffers midscheeps op een vaar tule van epn m waar°P het schip brandend bleef lig- rtlH vWee andere schenvi van dit convooi wer- kadiffd. Een -koopvaarder van 5000 b.r.t. "^ven Zuidwesten van Cyprus door een Duitsch joütsvliegtuig zoo zwaar beschMizd dat op het Ra* er Van ?ere^end kan worden. Patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche w^l^rïtechen bommenwerper van het type fotEleniieim neergehaald. pf.vj.Jliand is overdag nooh des nachts boven het Dp Van het Duitsche ruk verschenen, teren akf216" van den tegenstander hebben stel ic vlip-atuigen bedragen. Een eigen toe- over tijd." De Hongaarsche minister Bardossy is dezer dagen te München door Hitier ontvangen. Hierboven: de beide staatslieden tijdens hun onderhoud. (Foto Stapf) De wonderlijke eigenschappen van hoepcis en tollen. Voordracht van prof. dr. A. D. Fokker in Teyler's Stichting. Zaterdagmiddag gaf in Teyler's Stichting te Haarlem prof. dr. A. D. Fokker, curator van het natuurkundig laboratorium der stichting, de eerste van zijn drie Zaterdagmiddag-voordrachten over hoepels en tollen. Na herinnerd te hebben aan de behendigheids- sport onzer jonge jaren en aan de geliefde bezig heid van Hugo de Groot op Loevestein, memo reerde hij hoe het pas aan de beste mathematici Euler en Lagrange, gelukte, de theoretische ver klaring van de wonderlijke eigenschappen van dit speeltuig te geven. Hij demonstreerde met andere voorbeelden hoe een inwendige beweging de eigenschappen van de lichamen kan verande ren. Een blad slap papier gemonteerd op de as van een sneldraaienden motor, worde stijf en geeft een geluid als was het blik geworden. Een snel- draaiende papierstrook kan als zaag gebruikt worden om door carton heen te zagen. Een ketting die op zichzelf snel ronddraait, kan als een ge spannen ring rechtop op een presenteerblad staan of als een hoepel over tafel loopen en bij een steen des aanstoots de lucht inspringen. Ter inleiding van zijn eigenlijke onderwerp demonstreerde spreker de middelpuntvliedende kracht en het traagheidsmoment van draaibare lichamen, dat niet uitsluitend van de massa af hangt, maar in sterke mate meebepaald wordt door de rangschikking van de massa om de om- wentelings-as. Kleine massa's kunnen dientenge volge een groot traagheidsmoment- en groote massa's een klein traagheidsmoment hebben. Dit onderscheid in de traagheidsmomenten komt ook te voorschijn als men ziet, dat op een hellend vlak een afrollende knikker een afrollend potlood in haalt, terwijl dit op zijn beurt een afrollend clinderbuisje inhaalt. Zonder de werking van een krachtenkoppel verandert de hoeveelheid draaiing van een lichaam, d.ï. zijn traagheidsmoment maal zijn hoeksnelheid, niet. Heeft men eenmaal een draaiing, dan kan men door vergrooting van het traagheidsmoment, d.i. door wijd uitspreiden van armen of andere ledematen, de hoeksnelheid van draaiing vermin deren, en omgekeerd. Van deze stelling van het behoud van hoeveel heid draaiing wordt in de acrobatiek, bij het dan sen en bij de gymnastiek veel gebruik gemaakt. Spreker ging op een draaibare voetenbank staan en liet zich een hoeveelheid draaiing in den vorm van een draaiend fietswiel overhandigen. Door dit fietswiel in verschillende standen te houden en te leggen kon hij aan dit wiel een hoeveel heid draaiing ontleenen om zichzelf tot omwente ling te brengen. Door het wiel in den oorspron- kelijken stand terug te draaien, werd deze wente ling weer tot staan gebracht. Uit dergelijke proeven wordt duidelijk, hoe men zich kan omdraaien ook indien men generlei af zet heeft, zooals het Welbekende voorbeeld van de kat leert, die, hoe ook door de lucht geslingerd, toch altijd op haar pootjes weer neerkomt. Na de pauze werd de hoeveelheid draaiing nader geriscuteerd met behulp van een draaienden ket ting, die over een op de as van een motor gemon teerde schijf hangt De hoeveelheid draaiing wordt bepaald door het oppervlak van den ketting en de snelheid, waarmee zijn massa om dat opper vlak heenloopt. Men kan den ketting van voren bekijken en ook 'n schaduw van den ketting projec teeren op den muur of op den grond. Dienover eenkomstig kan men de hoeveelheid draaiing rekenen te bestaan uit drie componenten, elk be paald door een projectie van het oppervlak van dien ketting en door den massastroom van den ketting langs den rand. Krachten-koppels, uitge oefend door den ketting op verschillende punten aan te raken, verraden zich in hun uitwerking onmiddellijk door de oppervlakten van de genoem de projecties. Het verband tusschen de werkende koppels en de verandering van de hoeveelheid draaiing ver schaft de verklaring van het gedrag van den grostaat, dit is een tol op een steel, die draaibaar in een punt van den steel wordt ondersteund. De bekende paradox van den gyrostaat, n.l. dat hij, indien men hem naar be neden drukt, zijwaarts uitwijkt en, indien men hem zijwaarts drukt, omhoog of omlaag uitwijkt, wordt opgehelderd, indien men er op let dat er in het steunpunt steeds een tweede kracht aanwezig is, dat met de eerste een koppel vormt en een hoeveelheid draaiing tracht te genereeren. De samenstelling van de nieuwe draaiing met de reeds aanwezige wordt zichtbaar in de veran dering van het draaiïngsvlak van den tol, zoo als men dit waarneemt. Indien het gewicht van den gyrostaat jiiet ge compenseerd is door een tegenwicht, zal de steel gedurig ronddraaien, d.i. een precessie vertoonen, zonder dat de tol omlaag valt. In die precessie drukt zich de werking van de zwaartekracht uit, die veroorzaakt, dat de deelen aan den onderkant van den gyrostaat-tol een grootere snelheid heb ben, dan de deelen aan den bovenkant, hetgeen de reden is voor de precessie van de as van den tol Tracht men van buiten af de precessie te ver snellen, dan gelukt dit niet. De arbeid, dien men dan verricht, wordt niet terugggevonden in een vermeerderde beweging, maar wel in een verhooging van de massa's, want: de gyrostaat richt zich op. De snelheid van pre cessie hangt niet merkbaar af van den hoek, dien de steel van den gyrostaat maakt met de verticaal. Tracht men de precessie te vertragen, dan gelukt dat niet, daarentegen zakt de gyrostaat naar be neden. Zou men precessie onmogelijk maken, dan zou hij gewoon naar beneden vallen op dezelfde ma nier als wanneer er geen draaiing in den tol zit. Nog iets kunnen wij van een gyrostaat leeren omtrent het gedrag van een tol: bij een staanden tol is de draaiing van de precessiebeweging de zelfde als die van den tol. Bij een hangenden tol daarentegen is de draaizin van de precessie tegen gesteld aan dien van den draaienden tol. De tweede lezing zal worden gehouden op Zater dagmiddag 29 Maart. Invloed van konijnen en water- onttrekking aan de duinflora. Uitgaande van de commissie voor de biosociologie en het veenonderzoek van Nederland (onderafdee- ling van de Nederlandsche botanische vereeniging) werd Zondag in het botanisch laboratorium aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht de tiende Neder landsche dag voor biosociologie en palaeobotanie gehouden. Een der sprekers van dezen dag was de heer C. Sipkes, die sprak over „De invloed van konijnen en wateronttrekkïng op de duinflora". Spr. toonde aan, dat met afrasteringen de invloed van de konijnen gemakkelijk is vast te stellen, doch met de wateronttrekking staat dit anders. Sinds 1600 is er een voortdurende strijd gevoerd tusschen de overheid en de jagers over de konijnen. Vooral worden aangevreten vlinderbloemigen, verder gras sen, orchideeën en de meeste houtige gewassen. Ruwbladige, giftige en bittere planten worden niet gegeten, zoomin als soorten met een uiensmaak of aromatische soorten. Het droger worden van de duinen wordt niet al leen door de wateronttrekking veroorzaakt, maar ook door de betere begroeiing die, ondanks de ko nijnen, toch overal gekomen is. De waterleidingen en andere draineeringswerken, zooals de kanalen voor de bloembollencultuur, dragen het hunne bij tot verlaging van het waterpeil. Ook is er schijn bare verdroging door verstuiving. Houtgewassen en xerophyten iijden weinig onder verlaging van het waterpeil, de moerasflora verdwijnt echter zeer spoedig. Spr. besloot met den wensch, dat in een groot duinreservaat gelegenheid, zal komen voor plan- tensociologisch onderzoek. Nederlandsche zwemsters naar Denemarken. MÜNCHEN-GLADBACH, 23 Maart (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft de Deensche zwembond deb este Nederlandsche zwemsters uitgenoodigd om aan eenige internationale wedstrijden in Denemar ken deel te nemen. Reeds eerder was deze uitnoo- diging aan den Nederlandschen Zwembond gericht, maar in Denemarken was tot heden geen antwoord binnengekomen. Thans heeft de begeleider van Ragnhild Hveger opnieuw een uitnoodïging gericht aan mevr. S. W. de DoodKoenen. Vermoedelijk zal deze tournee in Mei plaats vinden, waarbij waarschijnlijk tevens gestart zal worden in Zweden. (Te Richmond in den Amerikaan- schen staat Virginia is, voor het eerst in de geschiedenis, een congres van beroepswaarzeggers gehouden.) Voor het eerst in de historie Een waarzeggerij-congres Dat 's voor Richmond wel een glorie En het werd ook een succes. Ik begrijp dat men dit wilde Want wie congresseert er niet, 't Werd de hoogste tijd voor 't gilde Van de kijkers in 't verschiet. Er is zoo het een en ander De vergaadring voorgelegd. Daarbij hebben zij elkander Ook de waarheid waar gezegd. Hoofdpunt was om nu het koren Eens te scheiden van het kaf, Waarzeggers worden geboren Wie dat niet wordt, stoot men af. Er valt heel wat kwak te zalven Op dit zeer speciaal gebied Maar men neemt niets meer ten halve, Waar moet waar zijn, waar of niet? Er is meer, soms zelfs omvangrijk Voor- en uit- en vastgelegd. Maar dat was niet zoo belangrijk, 't Ware is hiermee gezegd. Toen ik ervan had gelezen En er nog eens over dacht, Is bij mij een vraag gerezen, Die nog steeds op antwoord wacht. 'k Wil haar hier ook niet verzwijgen, Zouden waarzeggers, dacht ik, Hier nu extra bonnen krijgen Voor hun ei en koffiedik? P. GASUS. VELSEN Hinderwet. B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen ingevolge de Hinderwet van: de N.V Drukkerij Sinjewel te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van haar drukkerij op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Vel sen, afd. IJmuiden, sectie I nr. 155, plaatselijk be kend Willemsplein no. 15, te IJmuiden, door het verplaatsen van eenige krach twei-ktuigen en het bijplaatsen van twee Heidelberger automaten, twee persen, één snijmachine, en één linieermachine, welke worden aangedreven door electromotoren van respectievelijk 1 1%, IV2, 2, 1 y2 e" 2 P.K. P.K.; de firma J. L. H. Smits en Co., gevestigd te Am sterdam, handelende onder den naam Chemische fabriek „Velsen", om vergunning tot het uitbrei den van haar bedrijf, gelegen aan de Kanaalkade no. 41 te Velsen, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H nos. 2976 en 3076, door het bijplaatsen van vijf tanks met een inhoud van respectievelijk 10.000, 5000, 2000, 2000 en 2000 Liter, dienende voor de bewaring van vluchtige produc ten, alsmede van 2 kegelmolens, voorzien van elec tromotoren van 2 P.K., in het maalhuis, gemerkt 1 Op Vrijdag 4 April 1941 des middags te elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Werkloozen weer naar Drente. Naar wij vernemen zal morgen na een lange onderbreking, weer een 200-tal arbeiders naar de werkverschaffing op de Kremboong in Drente vertrekken om de ontginningswerken aldaar weer ter hand te nemen. Het rioleeringswerk. Het maken van het rioolwater-pompstation te Velsen-Noord, met bijkomende werken, een der laatste objecten van het groote xioleeringsplan, welk werk wordt uitgevoerd in werkverruiming overeenkomstig rijksvoorwaarden, is opgedragen aan J. J. de Korte en C. J. Waleveld te Haarlem voor f 19732. Woningbouw aan de J. T. Cremer- laan. De heer J. L. Min te Amsterdam zal op een terrein aan de J. T. Cremerlaan alhier vier woon huizen bouwen. NEDERL. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. In de kerkdiensten van de afd. Velsen van het Nederl. Luthers Genootschap is een wijziging ge komen. De dienst van 23 Maart vervalt. Daarvoor komt in de plaats een dienst op 30 Maart a.s. met als voorgangster me j. F. A. van den Bosch'van Amsterdam. Wijdingsavond in de Ned. Herv. Kerk. De maandelijksche wijdingssamenkomsten, waar van Zondag de tweede gehouden werd, blijken zich in een goede belangstelling te verheugen. De Ned. Herv. kerk was geheel bezet toen de pastor loei, ds. Johs. Bronsgeest, het votum over deze samen komst uitsprak. Aan het muzikale gedeelte werk ten ditmaal mede het Chr. gemengd koor „Looft den Heer" onder leiding van Stephen Jansen, en de organist van de Goede Herderkerk, de heer H. Huizinga Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 65:1, Schriftlezing en gebed zong „Looft den Heer" het prachtige werk van Charles Gounod „Goede Vrij dag" (Vendredi Saint) voornaam van uitdrukking en vol van de spanning der innerlijke bewogen heid, waar deze compositie zoo rijk aan is. Het gebed werd devoot gezongen en liet de sopranen, de gelegenheid te toonen wat een fraai register zij vormen In dezen, ik zou haast zeggen, intienteren lering, waarbij het koor te midden van zijn toe hoorders zat, viel de koordiscipline des te meer op. Stephen Jansen heeft zijn zangers en zangeressen in dit onderdeel der zangkunst wel in het bijzonder getraind: en hoe soepel reageeren zijn adepten op zijn aanwijzingen. Een der schoone Bach-koralen „O Jesulein süss" sloot dit eerste gedeelte van het optreden van „Looft den Heer"; met al zijn fijne nuancee ringen (en ik denk dan b.v. aan het licht-geaccen- tueerde zingen van het mannenkoor) was dit een boeiend uitgevoerd werkje, dat op toon en met groote overgave ten gehoore werd gebracht. Het tweede optreden van de IJmuidensche koris ten was de uitvoering van Bach's „Jesus, unser Trost* en „Es müssen sich f reuen" van Niedt, welk laatste door zijn jubelkoor een dankbaar nummer was, dat, scherp gerhythmeerd als het ge schreven staat, knap uitgevoerd werd. Ds. Johs. Bronsgeest had zijn predicatie ontleend aan het tekstwoord 1 Joh. 4:8b „En toch is God liefde". Ondanks tegenslag, jammer en twijfel moeten wij steeds, vooral in deze tijden, zeide spr., voor oogen houden het woord van den apostel Jo hannes. Aan het einde van deze bijzondere samenkomst voerde het koor uit Gounod's „Super flumina Ba- bylonis" en het „Wachet auf" van Joh. Seb. Bach. Super flumina, de bekende Joodsche klaagzang, is voor de mannenstemmen in de koren altijd een. heele opgave. De zorgvuldig geoefende tenoren en bassen hadden met de imposant geschreven can tate-fuga geen moeite; het was perfect. Alten en sopranen secondeerden met al den glans dezer stemmen. Jammer dat een der laatsten in het „Amen" te vroeg inzette. Voor den indrukwekkenden slotzang was de ruimte niet gunstig. Het Bachkoraal was met zijn hooge vrouwenstemmen ook wat te schel. Ds. Bronsgeest sloot op de gebruikelijke wijze waarna gemeenschappelijk gezongen werd Psalm. 68:10, 16 en 17. W V. S. V. KAMPIOEN! In het cluborgaan van V.S.V. schrijft de voor zitter van V.S.V., dr. A. J. van Leusen, over het door V.S.V. behaalde kampioenschap o.m.: „We hebben het bereikt! De laatste jaren is er hard voor gevochten, we hebben dikwijls kansen berekend en verwachtingen in rook zien opgaan en nu is het dan zoover. V. S. V. kampioen! We hebben elkaar gelukgewenscht, want we zijn trotsch en blij: Omdat we overtuigd zijn, dat deze overwinning eerlijk bevochten is èn om dat we ons er van bewust zijn, dat we welis waar ons doel, maar niet het einddoel hebben bereikt. Kampioen van Nederland? We zullen er voor vechten, evengoed als we ons best zullen doen deze competitie zonder nederlagen te be ëindigen. Maar ook dat is ons eind-doel niet, hoezéér we juichen zouden als we de grootste voetbalglorie voor Velsen zouden kunnen ver overen. Wij zijn trotsch en blij en we feliciteeren elkaar omdat dit kampioenschap voor ons een nieuw begin beteekent! Wij kennen nu de waarde van geregelde training, van wil-om-te- winnen, van goeden clubgeest, van trouw en van vertrouwen. We weten dat we met dezelfde kracht verder zullen gaan en dat we in de toe komst zullen bewijzen, dat dit kampioenschap geen toevalligheidje is geweest, maar dat het het begin inluidt van een roemruchte periode. Wij kennen onze kracht. We hebben van 't verleden veel geleerd We weten welke fouten we moeten afleeren. Er is geen tijd om op lauweren te rusten. We moeten verder! We willen méér! We kunnen meer! Daarom zeggen we met groote blijdschap tegen elkaar: „Het gaat goed, V.S.V. Onze club is kerngezond. Ons tweede, ons der de, de junioren zijn bezig het goede voorbeeld van het eerste elftal te volgen en kampioen van hun afdeeling te worden! Ik vraag u, lezer, is V.S.V. geen pracht-vereeniging?" AANVULLINGSCURSUSSEN. Onlangs heeft in inspecteur van het L.O. "11* de inspectie Alkmaar, de heer Dun. op uifcnoo- diging van B. en W. onzer gemeente voor de leerkrachten bij het openbaar ondewijs een in leiding gehouden over het vak lichamelijke op voeding op de lagere school. Hierbij liet de in specteur duidelijk uitkomen dat de nieuwe eischen welke volgens de „Richtlijnen voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding" aan het onderwijzend personeel worden gesteld, geheel afwijken van die, waarmede vroeger genoegen werd genomen. In verband hiermede is het college van Bur gemeester en Wethouders onzer gemeente nu voornemens voor de leerkrachten der lager® scholen een aantal kostelooze aanvullingscursus sen te organiseeren van ongeveer 12 lessen, waarin de nieuwe eischen zullen worden behan deld. JAARVERGADERING VEREENIGING VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN. De vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D. G. S. zal op Woensdag, 26 Maart a.s. in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering houden. De gebruikelijke jaarverslagen van secretaresse en penningmeester vormen de hoofdschotel van de agenda. Pastoor Th. Molenaar zal spreken over het on derwerp „Wat ziet men in de kerk?" De bestuursverkiezing, die gewoonlijk tijdens deze bijeenkomst plaats vindt, is reeds een vorige ver gadering gehouden, daar omstandigheden dit wen» schelijk maakten. Waar de kippen er als de kippen Dij zijn. In dezen tijd van het jaar wordt de zetkoool uitgeplant, om nieuw koolzaad te winnen. De tuinbouwers kunnen slechts met enkele exemplaren volstaan, om zich van voldoenden voorraad te verzekeren. Op een afgelegen hoekje van den akker wordt een miniatuur veldje ingericht en terwijl de baas bezig is, wroeten de kippen in de versch omgespitte (Foto Pax Holland) BEVERWIJK DE VACATURE IN DEN GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen heeft de heer Th. J. C. Wil- lemsfloet zijn benoeming tot raadslid in de vaea- ture-Nijsen (R.K.) aangenomen. WAT SCHAFTE DE POT? De Centrale Keuken verschafte heden aardappe len met bieten. Hiervan werden 343 porties uitge reikt, waarvan 15 in Wyk aan Zee J

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1