fangens aan den siag- Op Ontdekkingsreis A' „Schipper ahoi"! Eigenaardigheden v, c D A G 25 MAART .1941 njjj^nderheden over de zorgeloosheid van VVillempje, de toekomsl van „IJselstein" en <je roode strepen in de schriften Vraag aan Willempje wat hij wor den wil, en 't antwoord is prompt .Schipper, meneer!" De jongeman is wat men noemt een turf hoog, j. i'ianuts me' de «ollen bal al bovenop c <ic maat wiebelt wanneer de beentjes. die «„haam schoksgewijze voortbewegen groot dat wie op .IJsselstein" voor 't «rtllnmnip wa i> Willempje waarneemt als een wol- ecrsl .L 'wandelend op een paar driftige een bol buikje hier tusschen. jen muts, •ii ninie is de mascot van de schippersjongens Ti ilstein. Daar waar twee forsche knapen 1J'" jgen 0ver» slanke roeispanen die op een zich 2eiegd opdat ze met stukjes scherp glas Sl met schuurpapier glad en tenslotte met noi' gemaakt kunneq worden, duikt de lakumipnde wolbal van Willempje's reuzenmuts den tafelrand op, en steekt de neus b°ve",. een wat wijdsche naam nog voor de öSinte verheffing tusschen twee blauwe r° a.s?ierige kijkers en een eigenwijs mondje in ernstige schipperszaken. De jongens van u-pktein", die eens op de rivieren in Neder- ia in heel Europa en langs de kusten den m van ons schippersras zullen hoog houden, nen zelf de booten op, waar mee ze het water T rea en de riemen, die door hun stevige knuis- gehanteerd worden. Dat is dan meteen een Ï2d voorproefje van de practijk. Eenvoudig is Sischoonkrabben van zoo'n overnaadsche roei- £t niet. want hokje voor hokje van binnen met n schërpgerand-driehoekj e-op-een-steel wordt £«vkt cn votffal wanneer hfet heerlijke voor- Kzonnetje op de krullebollen schijnt en ver- ht tot nietsdoen is het moeilijk om zich over JJ, „beid te buigen, die menig zweetdroppeltje S En ik mag dan ook best. verklappen dat me- JL' van Egmond, die toezicht houdt op het prac tice werken der jongens, er danig achterheen lef zitten om de boel aan den gang te houden. Fn nooit beginnen ze met de moeilijkste din- vertelt hij me lachend". Altijd beginnen ze inde gemakkelijkste plaatsen de booten schoon te krabben om het moeilijke pas te doen wanneer er «ai lieve moedertje meer aan helpt. En toch roet je die jongens bijbrengen dat het omgekeerd v-er is!" Onvermoeid verdeelt meneer van Eg- mond zijn aandacht tusschen de bootenkrabbers. ie terzijde van het witte huis aan de slootkant tei» zijn. de roeiriem-schoonmakers, die op de uiaats achter 't huis him krachten inspannen en óe bootververs ginds bij de schuur; hier zit Annes fc" de boeg met een kwast te peuteren. En com- dant Zwart, met zijn onafscheidelijke pijp in mond, buigt zich goedkeurend over de resul taten van Annes' kwasttechniek. ,'Je kunt wel zien jat je vader schilder is", zegt hij en de pijp wipt Ilosschen zijn-tanden. Annes is zoowat de kleinste van het gezelschap. Bij de gymnastiek hebben we hem achteraan tien tippelen, maar in de klas is hij haantje de lïorste, en de commmandant is best over hem Sreden. De jongens gaan varen. Er heerscht een heerlijke voorjaarstemming op kt erf van IJselstein dezen, ochtend. Trouwens verf en kwast zijn overal ter wereld lentesymp- tomen. Voor Willempje is die verf natuurlijk ver rukkelijk spul, maar hij heeft geleerd er met zijn handen af te blijven en hij bepaalt zich ertoe met verwonderde kijkers Annes' bedreven verfstreken te volgen. En van hier trippelt hij verder, van deneenen naar den anderen jongen, blijkbaar ver genoegd over de afwisseling, die het leven hem biedt. Wanneer er een nieuwe ploeg jongens op Isselstein komt kent Willempje binnen een mi nimum van tijd ieder bij zijn naam, lang voordat de commandant voor. dé klas geen moeite meer heeft met Klaas van Kees en Piet te onderschei den. De ploeg, die er nou is, kwam op 18- Sep tember aan en zou oorspronkelijk op 1 April voor- zien van getuigschriften afzwaaien. Maar er is een verheugend bericht gekomen; de jongens gaan nog varen op het oefenschip van het onderwijs voor de binnenvaart. Dan kunnen de onderwijzers prac- tische lessen geven, en dat is vooral voor het schippersonderwijs een belangrijk ding. Soms gaat een stel jongens mee op een zandzuiger, die ginds verder op de IJsel werkt, en de oude schippers heeten hun jonge „geleerde" opvolgers welkom op hun domein. Het is prachtig dat je het water, dat je theoretisch binnen de muren van het witte huis leert bevaren, in werkelijkheid zoo vlak bij de hebt ook. De jongens varen dan even met schuit mee en keeren daarna weer op IJssel stein gelijk vogels op hun nest, om nog beter vliegen te leeren, dat wil zeggen in het geval van de jongens natuurlijk: varen. Tot nu toe hebben alle jongens, die een half jaar studeerden, daarna steeds een plaats op een schip kunnen krijgen. Ze zijn bruikbaar in het bedrijf en dat is een voor naam ding. Ook voor deze ploeg ziet het ernaar wt dat hij op het water wel terecht komt, zoodra hij kant en klaar van de werf is geloopen. En «"aar het te verwachten is dat de binnenvaart na den oorlog en ook reeds in den oorlog, een groote opleving zal krijgen, gaat IJsselstein wel licht een groote toekomst tegemoet. En het is de stille hoop van den commandant en zijn «stuurlui" dat IJsselstein boven het oorspronke lijke karakter van werkkamp mag uitgroeien tot een waarlijk schippersinstituut waar de Nederland- scae jongen tot schipper wordt opgeleid, om met een brevet van bekwaamheid de glorie van onze scheepvaart te verhoogen Want verplicht is een dergelijke opleiding nog niet, en jaren van prac- jische ervaring op schepen geven reeds, recht op het doen van examens. Voor zoons van schippers ^hter is IJsselstein een uitkomst, want anders, """leer zij het binnenvaar tonder wijs willen vol- steken ze op de eene plaats wat op en daarna op de andere vader trekt immers steeds ïoort met zijn schip en op IJsselstein kunnen ce jongens constant het onderwijs een half jaar volgen, want hier zijn ze intern. Het ziet ernaar dat wanneer de vage omtrekken van de op- ceding voor de binnen- en kustvaart zich kristal liseren tot een stevig gebouw, IJsselstein een der hoektorens daarvan zal vormen. Dat zijn na- burlijk geen dingen, waarover Willempje zich het n&ofd breekt. Hij personifieert de zorgeloosheid in ®eze nijvere omgeving en trippelt één der jongens fCQter de broek, die met stevige passen het kom- 0UIS tonnen beent. Het is koffietijd! Goed werken beloond worden. En dat gebeurt hier ook. In de „Longroom" ,In de „Longroom" zitten de commandant en hjn mannen bij elkaar, en mevrouw Zwart schenkt JnJj°Pje koffie in, dat teug na teug genoten ™rdt met welbehagen. De beenen strekken zich onder tafel, de oogen. dwalen door het raam I r huilen langs de IJsel, die glinsterend zich' 'f land slingert gelijk een keten van juweelen P i.uweel zich vlijt. Een moment wordt de geest de familie Daendels over allen vaardig, die huü oorspronkelijk tot een lustoord in de uiterwaarden van de rivier bestemd had, om zich na gedanen arbeid te laven aan de koelte van de rivier. In de verte steekt een windmolen als een kaalgeblazen zonnebloem in het scherpe licht, dat de dag, thans uitgegroeid tot vollen bloei, alom verspreidt. De luid-klingelende scheepsbel schrikt allen op uit de voorjaarsmijmering; het leslokaal is aan de beurt. De heer van der Duim, correct in zijn blauwe uniform met één gouden streep op de mouwen, werkt de algemeene ontwikkeling der jongens, die dikwijls heel wat vergeten hebben van wat ze op de lagere school opstaken bij. En wanneer men het eerste Nederlandsche dictée van een leer ling beschouwt en het laatste, voor hij IJsselstein verlaat, dan ligt daar een duidelijk zichtbare voor uitgang in. De roode strepen in de schriften wor den hoe langer hoe minder, hetgeen beteekent dat de kwaliteit van het geschrevene) evenredig vooruitgaat! „Hierbij verklaar ik, ondergeteekende, de S. te Beverwijk oud 22 jaar, le mootrist op het motorvrachtschip „Tamsi", groot 1500 ton, voortgedreven door een Werkspoor Diesel motor 6 cyl. tweetact, hoogedruk inblaas- motor vermogen 1200 P.K. eigenaar reederij „Vreeland", kapitein H. Kruissink, dat mij het volgende ongeval is overkomen". Ja, dat zijn ook dingen, die iiï de schriften dei- aanstaande schippers voorkomen! Een ongeluk kan nu eenmaal een ieder overkomen en voor een schipper is het met het oog op de schade vergoeding van groot belang dat hij een duide lijk verslag van een hem overkomen ongeluk weet te geven Ook connossementen en andere scheeps- documenten moeten de jongens goed leeren in vullen, en wanneer zij hun ruige koppen buigen over de schriften, den penhouder met dc hand over het papier bewegen, spreekt er uit hun houding aandacht voor het werk. Het is een mooi ding als de schipper meester is op zijn wapenen niet alleen op de roeiriem, maar ook op den penhouder en deze jongens beseffen dat. In rekenen en algemeene natuurkunde werkt de heer van der Duim hen ook bij totdat ze weer op een behoorlijk peil zijn. En vooral wat dat rekenen betreft komt er voor den modernen schipper heel wat kijken. Hij moet aan de aflossing van zijn eventueele hypotheek denken, hij moet zijn vrachten zoo weten in te pikken dat ze loonend voor hem zijn, hij moet zijn schip regelmatig opkalefateren, anders gaat het in waarde achteruit, kortom moet evenzeer de cijferteekens van zijn inkomsten en uitgaven in de gaten houden als de bollen, driehoeken en vierkanten der bakens, die hem den veiligen weg over het water wijzen, want niet alleen in het water kan een schip aan den grond raken, doch ook in zijn kasboek is menig schipper helaas ge strand. Uit alle windstreken komen de jongens op IJs selstein tezamen. Er zijn zoons van schippers bij, ambachtscholieren, maar ook een kleerenmaker en een kantoorbediende, die het nauwe werklokaal willen verruilen tegen den blooten hemel, waar onder het vrijer ademhalen is, worden er ingewijd in de geheimen van het schippersvak. Daar heeft u bijvoorbeeld Sötebeer, die komt van een U.L.O.- school en heeft zijn zinnen op de Donauvaart ge zet. Hij heeft dit op de andere knapen voor dat hij machtig leuke krabbeltjes over het leven op IJs selstein op papier kan zetten; een gedenkboek voor den onedrwijzer is in voorbereiding. De jon gens genieten op velerlei, wijze ontspanning. In Zwolle gaan ze zwemmen en eens per week is er op IJsselstein een recreatieavond. Dan wordt er voorgelezen en de jongens gnuiven bij het aan- hooren van het zeemansleven in het ruige boek van Jan de Hartog „Hollands glorie". Willempje ligt. dan natuurlijk allang in de bedstee; die zee manstaal is trouwens geen kost voor zijn onder de wollen reuzenmuts verscholen oortjes. v. H. Roeioefening op de IJsel. (Foto Heukels) in de arbeidssfeer van... Hollandscli Bloeiiibollenkweckcrjs Genootschap. ItAARLEM Maandag. Vandaag hield het Hollandsch Bloerobnllen- kweekers Genootschap in „Brinkmann" te Haar lem zijn 61e jaarvergadering onder presidium van den heer S. Schoneveld. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Hij herdacht de in den oorlog gesneuvelde jonge vakgenooten en vervolgens de in het afgeloopèn jaar overleden leden van het Ge- nootsohap, onder wie hij eenigen, wier werk groote verdienste heeft gehad, memoreerde. Vervolgens wierp hij een terugblik op het afge- loopen jaar, waarbij hij gelegenheid vond te ge wagen van de moeilijkheden, die 1940 bracht. De oogst was gering, de importmogelijkheden in het buitenland groeiden. Er was een groot surplus en de opbrengst van den oogst bleef 5Va rpillioen gul den beneden den kostprijs. Er diende dan ook een ernstig beroep op de regeering te" worden gedaan ten behoeve van bijzonderen steun ten einde 't vak voor algeheelen ondergang te behoeden. Spr. braoht dank aan de regeering voor wat zij tot dusver voor het vak deed. Wat 1941 betreft, spr. verdedigde het vaststellen van minimumprijzen gebaseerd op denkostprijs, die nauwkeurig vastgesteld moeten worden. Boven dien zal men zich in dit jaar bezig moeten houden met een reorganisatie der vakverbonden, teneinde als krachtige éénheid de belangen van het vak be ter te kunnen behartigen. Na enkele woorden te hebben gewijd aa>n de kwestie van het betelen van open grond en de op gelegde verplichting tot het telen van zaaizaad en boon-en wekte spr. op, met onverflauwde energie voort te werken, juist in dezen tijd, die zooveel van het doorzettingsvermogen van de Hollandsohe kweekers vraagt. Het jaarverslag, dat de secretaris, de heer D. van Egmond, vervolgens uitbracht, gewaagde van groote activiteit van het Genootschap. Het aantal afdee- lingen bleef stationnair, dat der leden liep eeniger- mate terug. Nadat ecnige jaarverslagen waren afgehandeld kwam aan de orde een voorstel van het Hoofdbe stuur om het Dagelijksch Bestuur machtiging te verleenen al datgene te doen, dat kan leiden tot concentratie der vakorganisaties in één groote vak organisatie. Hoewel de eerste pogingen daartoe niet met het gewenschte resultaat zijn bekroond, geven aldus het Hoofdbestuur de onderhandelingen de laatste dagen wederom hoop op slagen. Uit de vergadering werd de wenschelijkheid be toogd in het komende groote verband de eischen der standsorganisaties tot hun recht te laten kbmen. Gevraagd werd. of fret de bedoeling is, de bestaande organisaties op te heffen. Voorts werd betoogd dat de tijd en de omstandigheden tot het betrachten van spoed aanleiding geven. De voorzitter zeide, dat bij dit alles de vakbelangen hummer één zijn. In derdaad is het de bedoeling, de bestaande organi saties op te heffen en te vervangen door een alge meene verecniging voor bloembollenteelt en -han del, al zullen daarbij moeilijkheden moeten wor den opgelost. Kweekers en exporteurs zullen in het nieuwe verband hun eigen plaats bekleeden. De groepen zullen er gelegenheid vinden, haar speciale belangen te behartigen. De terreinen zullen dus zuiver afgebakend worden en tegenstrijdige be langen zullen in gemeenschappelijk overleg moeten worden opgelost. Wat de belangen der hier aanwe zigen betreft, deze zullen in een groep „Kweekerij- zaken" worden ondergebracht. Nog deelde spr. mede dat de samenwerking met de standsorganisaties den laatsten tijd goed is ge weest. Niettemin hebben deze standsorganisaties tot dusver niet kunnen besluiten, zich op te lossen in één algemeene vakorganisatie. De vergadering gaf daarna het Hoofdbestuur de vrijheid op den ingeslagen weg voort te gaan. Het is mogelijk, aldus de voorzitter, dat dit te eeni- ger tijd leidt tot het bijeenroepen van een algemeene vergadering, die over het al of niet voortbestaan den schoenmaker LS men in het raderwerk der samenleving iemand zou moeten aanwijzen die nu dien belangrijksten arbeid verricht dan zou men voor een moeilijk probleem staan. Allen frtimers van hoog tot laag, vervullen een taak in de maatschappij en het is. niet die taak zelf doch wel de wijze waarop ze wordt volbracht, die den arbeid van den m-ensch zijn waarde geeft. Dat is alles schoon en het klinkt goed, zult ge wellicht zeggen, doch het is even nieuw als de zomerschoe nen, die ik bij gebrek aan beter voor het derde seizoen uit de kast heb gehaald. Toegegeven, maar daarom is het niet minder waar en het kan ook zijn nut hebben elkaar eens dingen te zeggen, die we allang weten maar o zoo gemakkelijk vergeten. Om echter op die zomerschoenen terug te komen, moe ten ze eigenlijk niet opnieuw gezoold worden? Ik wed voor u van wel en laten we derhalve niet langer verstoppertje spelen en direct naar den schoenmaker gaan, u met uw zomerschoenen en ik om er inspiratie op te doen voor een „arbeids- sf-eertje" zooals de redactionpele afkorting van den langen titel: Op ontdekkingsreis m de arbeidssfeer vanluidt. De schoenmaker. Een va-n die beroepen waarop In den aanhef van deze „sfeer" werd gezinspeeld. Want is er iemand, die den schoenmaker zoo nu en dan niet van rnoode heeft en zouden we met de hand op het hart kunnen verklaren, dat we hem altijd naar behooren in eere hebben gehouden? En toch is hij onmisbaar, want wie kan er met een tevreden gezicht rondloopen of schoenen zonder zolen? Eere dus voor den schoenmaker! Ziet hem daar voor het open raam zitten, ijverig met een hamertje op een scfroenzool kloppend en met den lekkeren geur van lappen leer om hem heen. Op zijn werkbank staan schoenen, groote menschen. en kleine kinderschoenen, dat maakt voor hem geen verschil, fret zijn allemaal net kin deren, die hij liefdevol en ijverige behandelt. De klassieke schoenmaker als ik hem zoo noemen mag, de man, die den stoot heeft gegeven, tot het over bekende: „schoenmaker, hou je bij je leest", de spreuk die ieder goed Nederlander bij elke gelegen heid te pas of te onpas gebruikt; is langzamerhand verdrongen door den modernen schoenmaker, die bijna alles machinaal doet. Het pennen en naaien dat vroeger met -de hand gedaan werd, geschiedt thans machinaal. Sinds den oorlog '14'1.8 is een geheel nieuwe methode gekomen namelijk het lijmen. Natuurlijk zijn al deze methodes niet een voudig en daarom heeft de schoenmaker ook een behoorlijke vakopleiding noodig. In de groote schoenmakersbedrijven is het handwerk geheel op den achtergrond geraakt en -toch heeft de machine den handwerksman niet geheel kunnen verdringen. Voor degenen immers, die voetgebreken of bij zonder kleine (komt voor bij dames) of zeer groote (komt werkelijk alleen voor bij heeren) voeten hebben zijn schoenen op. maat onmisbaar. Zoo -is de goede maatschoenmaker een man, die menig maal bij voetlijders en dat is werkelijk een lijden, pijn verlichtend werk doet. Vóór dat de gezel echter tot meester is bevorderd moet hij eerst grondig op de -hoogte zijn met het rep ara tie werk. Goed repa- reeren dat is nog zoo eenvoudig niet. En de eene schoenmaker is de ander niet. Enfin, ge kunt in ieder geval over uw zomerschoenen gerust zijn, ze zijn natuurlijk in bekwame en vakkundige handen. Vóór dat die handen echter zoo bekwaam en vak kundig waren, ik wees er reeds op, is er heel wat gebeurd. Want niet alleen dat de adspirant-sohoen maker zijn handen moet leeren gebruiken hij dient ook zijn hersens ter dege in te spannen. Alleen kennis der anatomie stelt den schoenmaker in staat voetafwijkingen te zien en de schoenen te maken, die de arts heeft voorgeschreven. Ook gebeurt het meermalen dat fret sohenpe oog des schoenmakers voorziet dat bepaalde schoenen eventueel met steunzolen voeteuvels kunnen voorkomen. -Zooals elké vakman heeft ook -de schoenmaker een dosis gevoel noodig. Het moge waar zijn, dat met ijver en volharding elk vak te leeren is, even waar is het, dat de goede vakman reeds van den eersten dag af dat hij zijn werk begon te doen, toonde den onmïsbaren aanleg te bezitten. Een leest maken naar den vorm van den voet is bijvoorbeeld lang geen eenvoudige kwestie. Ja er komt zelfs ook fan tasie aan te pas om zich precies in te denken wat de klant van zijn schoenmaker verwacht. Ook het stevig en recht in elkaar zetten'van den schoen is een bezigheid, die de noodige vaardigheid ver- eischt. Bij deze schoentechnisehe kwesties is misschien iets langer stil gestaan dan strikt noodig was om u de sfeer waarin deze onmisbare en nijvere am bachtsman werkt, duidelijk te maken doch aan den anderen karnt is -het misschien wel goed de moeilijkheden waarmee ook het leeiren van een schijnbaar eenvoudig v-ak gepaard gaat, eens uit voerig te belichten. De eerbied voor den arbeid, dien we natuurlijk allemaal hebben, kan dat slechts ten goede komen. Ja, ja het schoenlappertje van weleer, dat ook in de sprookjes van Grimm zoo'n groote rol speelde, is een heel andere figuur dan de meester-schoen- maker van tegenwoordig. Om van de schoenenfa brikanten dan nog maar niet te spreken! B. K. in Haarlem en omgeving Eén zwaargewonde door lucht aanvallen. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. In den afgeloo- pen nacht vonden enkele Engelsche luchtaanvallen plaats; brisant- en brandbommen werden afgewor pen, die in enkele gevallen schade aan woonhuizen toebrachten. Eén persoon werd zwaar gewond, twee personen liepen lichte kwetsuren op. (A.N.P.) Het groenlenvervoer naar de steden. Snelle sleepbooten zullen het transport moeten verzorgen. NAALDWIJK. 24 Maart Het binnenlandsche vervoer der tuinbouwproducten, dat voorheen hoofdzakelijk met vrachtauto's geschiedde, zal het komende seizoen gedeeltelijk met snelle sleep booten geschieden. In de tuinbouwcentra zullen dan groote sleepen moeten worden samengesteld, welke door snelle sleepbooten naar de diverse groote steden zullen worden gebracht. Voor sommige tuinbouwcentra die zelf slechts over kleinere vaarwegen beschikken, zooals bij voorbeeld het Westland, wordt gedacht aan ver betering der waterwegen, terwijl ook bepaalde plaatsen, die een directe verbinding hebben met de hoofdvaarwegen, als verzamelpunt kunnen dienen bij het transport der tuinbouwproducten. Hier zullen dan snelle sleepbooten de groote sleepen met groenten naar de steden transporteeren Dit vervoer zal hoofdzakelijk des nachts geschieden opdat de tuinbouwproducten dan 's morgens vroeg op de binnenlandsche markten zullen zijn (Foto de Haas) Dit is een herinnering aan den gilden tijd, de ja ren, waarin de plaatselijke vakvereenigingen een belangrijke stem in het gemeentelijk kapittel had den en op diverse punten in de stad haar behuizing hadden. Op het Schapenpleintje, een van de doorgangen tusschen Bakenessergracht en Jansweg, staat het gebouw, dat ge hier ziet afgebeeld. Het lichje ge deelte beneden, aan den gevel verraadt, dat er vroeger een pothuis tegen den voorgevel was ge bouwd en velen zullen zich het huis in dien staat nog herinneren, al was dit uitbouwsel al lang niet meer gebruikt. In dit huis hadden de goud- en zilversmeden, ver- eenigd in het St. Eloysgild, hun home, ten blijke waarvan in den gevel een steen was aangebracht, voorstellende een beker of vaas, waaronder de woorden „Dit is de Goutsniitscamer" stonden lezen. Het pothuis moge verdwenen zijn, de steen is nog altijd aanwezig en herinnert aan tijden, toen het Begijnhof en omgeving nog een plaats was, waar verkeer levendiger was dan heden ten dage. De goudsmeden hebben eeuwen lang plezier van hun huis gehad. Eerst in 1798, toen de gilden wer den opgeheven, nam de stad het over en vijftig jaar later, in 1851 kocht de fabrikant J. Doedens jr. het pand voor den civielen prijs van. f 750 en bestemde het tot pakhuis. In latere jaren werd het weer tot woonhuis ingericht. Men wil, dat kort na den Spaanschen tijd het pand bewoond is door een R.K. priester en dat in den ruimen kelder, die ook nog aanwezig is, een schuilkerk gevestigd is geweest. Nog ls de aanschaffing van Lachappelle parket een driedubbel verantwoorde geldbelegging: dezelfde prima soorten en kwaliteiten als vroeger, voordeellge prijzen en een duurzame verfraaiing van uw woning 1 Nu kiint u nog kiezen uit Slavonisch eiken, teak, mahonie of Australisch Yarrah - onvergelijkelijk mooi Lachappelle parket, dat iederen dag mooier wordt Uitvoerige bijzonder heden vindt u in het geïllustreerde boekje. Vraag het nog heden aanl (Adv. Ingez. Med.) van het Hollandsch Bloembóllenkweekers Genoot schap zal moeten beslissen. Een voorstel van de afd Lisse betoogde de wen schelijkheid, dat het Hoofdbestuur het initiatief neme tot de totstandkoming van een verplichte re gistratie van alle tulpen. De afd. Lisse meent, dat de registratie van de Ned. Sierteelt Centrale voor dit do'el niet volledig genoeg is. Het Hoofdbestuur ontraadt, gezien de onzeker heid als gevolg van de abnormale tijdsomstandig heden, aanneming van het voorstel. Het is thans niet mogelijk, na te gaan, welke soorten al dan niet op den duur een surplus zullen opleveren. 1015 1197 1587 1912 2153 2450 2944 3333 3603 3895 4037 4241 4454 4694 5037 5236 5486 5723 6056 6190 6414 6774 6965 7154 7286 7485 7639 7937 8205 8464 8663 8855 9108 9280 9377 1024 1218 1610 1961 2210 2589 2960 3354 3642 3941 4051 4254 4464 4695 5085 5264 5489 5737 6064 6201 6463 6781 6972 7169 7304 7495 7662 7964 8211 8484 9126 9284 9408 9738 486ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Maandag 24 Maart 1941 lste klasse, 1ste lijst Hooge Prijzen t 1500.— 4923 f 1000.— 2047 5941 f 400.— 12983 f 200.— 10558 17364 f 100.— 12084 12805 19850 21063 Prijzen van f 20. 1049 1088 1093 1113 1179 1194 1844 1471 1493 1520 1547 1560 1813 1840 1844 1850 1899 1905 1988 2035 2069 2095 2097 2105 2221 2239 2276 2294 2353 2386 2729 2731 2791 2803 2884 2893 2998 3000 3089 3141 3196 3371 3431 3433 3508 3521 3598 3663 3790 3800 3842 3876 3889 3953 3963 4001 4019 4023 4024 4067 4086 4091 4184 4188 4209 4258 4288 4341 4371 4382 4425 4474 4482 4516 4560 4588 4668 4794 4846 4915 4955 4990 5022 5096 5144 5172 5219 5231 5232 5330 5343 5350 5393 5403 5478 5520 5542 5544 5585 5603 5654 5753 5757 5792 5839 5854 5979 6103 6121 6141 6164 6177 6202 6231 6251 6305 6334 6357 6524 6554 6645 6647 6671 6684 6882 6939 6952 6953 6956 7022 7028 7032 7097 7105 7198 7216 7243 7250 7281 7284 7324 7426 7428 7440 7473 7481 7532 7553 7578 7580 7620 7624 7674 7741 7749 7760 7843 7870 7973 8172 8173 8175 8200 8244 8251 8296 8386 8414 8439 8516 8557 8611 8628 8661 8662 8713 8770 8807 8820 8834 8937 8938 9049 9074 9077 9132 9147 9159 9213 9260 9277 9306 9323 9328 9334 9352 9419 9423 9487 9545 9566 9576 9779 9791 9802 9804 9871 9875 9904 9912 10021 10059 10069 10088 10102 10177 10191 10209 10239 10306 10334 10339 10351 10381 10382 10390 10460 10497 10519 10521 10539 10553 10589 10652 10688 10711 10734 10901 10916 10931 10949 10957 11006 11033 11091 11097 11129 11153 11167 11205 11228 11236 11241 11326 11415 11479 11517 11536 11612 11748 11768 11772 11773 11782 11794 11803 11830 11856 11858 11861 11896 11897 11899 11924 11957 11986 12023 12044 12075 12146 12147 12153 12155 12158 12168 12200 12207 12224 12279 12340 12350 12360 12366 12427 12475 12481 12488 12490 12556 12585 12592 12604 12630 12638 126*44 12647 12686 12736 12749 12811 12829 12859 12875 12892 12991 12992 13007 13036 13055 13105 13121 13163 13159 13179 13192 13211 13236 13326 13331 13349 13361 13374 13395 13414 13427 13464 13518 13604 13647 13661 13688 13764 13791 13810 13812 13830 13842 13862 13863 13899 13912 14051 14106 14117 14130 14133 14145 14172 14180 14192 14212 14231 14277 14315 14335 14345 14357 14387 14390 14399 14412 14434 14505 14530 14579 14583 14586 14724 14747 14776 14802 14833 14858 14865 14884 14918 14919 14960 14973 14974 14978 14992 15046 15081 15093 15158 15162 15217 15220 15239 15290 15291 15301 15303 15309 15348 15356 15447 15588 15589 15602 15606 15616 15631 15663 15682 15696 15700 15782 15800 15859 15868 15871 J5892 15929 15941 15955 16010 16048 16116 16130 16163 16193 16194 16209 16220 16236 16278 16296 16320 16340 16355 16390 16393 16395 16410 16418 16466 16497 16530 16570 16588 16648 16651 16655 16668'16680 16684 16691 16710 16770 16777 16809 16813 16321 16890 16896 16913 16932 16953 16969 17000 17044 17051 17086 17166 17176 17191 17213 17268 17298 17305 17346 17371 17409 17459 17463 17484 17570 17600 17603 17634 17678 17680 17684 17770 17772 17793 17801 17804 17813 17874 17875 17899 17960 18001 18012 18055 18059 18104 18110 18137 18176 18193 18205 18233 18245 18247 18282 18288 18358 18377 18410 18438 18509 18519 18542 18580 18643 18697 18710 18712 18759 18847 18880 18890 18930 18936 19012 19031 19061 19067 19082 19088 19200 19258 19278 19295 19307 19414 19430 19448 19451 19493 19524 19533 19574 19607 19615 19622 19641 19694 19695 19748 19795 19802 19821 19860 19861 19865 198.0 19871 19896 19S09 19914 19915 19933 19979 20019 20115 20126 20136 20174 20179 20183 20193 20266 20290 20293 20299 20335 20345 20360 20362"20423 20425 20476 20556 20631 20650 20658 20668 20720 20756 20818 20819 20834 20843 20879 20896 20934 20970 20976 21008 21014 21026 21131 21253 21259 21308 21300 21316 21326 21365 21414 21445 21446 21458 21510 21514 21536 21609 21621 21654 21670 21607 21704 21709 21717 21733 21740 21760 21761 21784 21851 21868 21869 21877 21889 21893 21901 21924 21929 21939 21940 21943 21950 21959 21960

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5