IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Aanhangige Zaken. Het Italiaansch opper bevel in Noord-Afrika Verkoudheid. Joegoslavië treedt toe tot het Driemogendhedenpact Ik JAARGANG NO. 122 t/itgsve ftjurafl'" Lourens Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. KouliM" 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau iJitiuid0' ,r Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon epgegev0" 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opg« .gnomen voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benaive op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEKEKOOM EN ROBEK 1 PEEHEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 MAART 194Ï Abonnementen per week f 0.12^, pef maand 0.52$4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal- losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel mee» ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. zjjn op dit oogenblik zaken in Den Haag aan- 0p welker beslissing door zeer velen met gewacht wordt. De eerste die ik hier de voltooiing van het belastingstelsel met ,0em 15 nieuwe Inkomstenbelasting, welker komst ons forten termijn is aangekondigd. Natuurlijk vallen f meeste belastingbetalers al in de loonbelasting, ^inds 1 Januari geheven wordt. Verondersteld 01/worden dat de nieuwe Inkomstenbelasting in y-aak bedoeld zal zijn voor degenen die' daar .^ten,vallen omdat zij hun inkomen niet in loon c! salaris ontvangen en voor diegenen die een deel hun inkomsten uit anderen hoofde trekken waarbij men vanzelf het eerst denkt aan inkomsten t effectenbelegging. Wij kennen de bepalingen der nieuwe'belasting nog niet en dus evenmin de tarie- ven Maar wat die aangaat is het- zeker dat het totale belastingcomplex een aanmerkelijke verhoo- za] beteekenen over de geheele linie, dus in den [I/van de totale belastingopbrengst gerekend: Dit tót evenwel lang niet allen belastingbetalers. V2üt wij weten al dat de opzet dusdanig is dat gezellen extra-zwaar belast zullen worden en daarentegen gezinnen met kinderen naar verhouding jtólen worden ontlast. Dat de factor vrijgezellen vSd belangrijken invloed is heeft men onlangs kun nen zien uit de Haarlemsche belasting-statistiek over 1940. waarover ik schreef in een artikel onder da titel „Inkomen der Haarlemmers". Daar bleek uit dat op 1 Mei 1940 onder de ruim dertigduizend jn 'deze gemeente aangeslagenen niét minder dan negenduizend ongehuwden waren en onder de slechts 409, die voor een inkomen van meer dan tienduizend gulden per jaar waren aangeslagen, tweeënnegentig! Zoo kan men het verklaren dat het mogelijk is, de kinderrijke gezinnen percentsgewijze looveel lager te belasten dat bij een meer dan ver dubbelde belastingopbrengst een huisvader met drie jjnderen minder zal betalen dan in het vroegere stelsel. Dit is een maatstaf die wij met rekerheid kunnen vermelden omtrent hetgeen ons in het totaal van de nieuwe belastingregeling te vachten staat, omdat de Rijkscommissaris dit me degedeeld heeft in zijn op 12 Maart te Amsterdam gehouden rede. De Rijkscommissaris voegde daar toeno.a. aan toe: nDaar de tegenwoordige omstandigheden groote lischen stellen aan de staatsfinanciën dit was overigens ook het geval in de jaren 19141918 Boet, om inflationistische invloeden te onderschep pen, een aanzienlijke belastingverhooging plaats lebben. Wij hebben erop gestaan dat deze verhoo- pgen zouden geschieden volgens sociale normen, h ik wil toegeven dat onze desbetreffende aan hangen een toenemend begrip bij de Nederland se instanties gevonden hebben." Natuurlijk valt uit de gedane mededeeling logisch t! te leiden dat behalve de vrijgezellen ook de huisvaders met éen of twee kinderen in totaal meer belasting te betalen zullen hebben dan onder het vroegere stelsel', al zullen natuurlijk ook in deze tie categorieën ongehuwden, gezinnen met éen e gezinnen met twee kinderen nog aanzienlijke verschillen gelden, die men als juist zal dienen te aanvaarden. In 't algemeen schijnt het nuttig er nog tens de aandacht op te vestigen dat al diegenen onder de belastingbetalers die niet aan het hoofd van een gezin met minstens drie kinderen op hoogere belastingen moeten rekenen. Bekend is geworden dat de administratieve regeling ig wordt dat van den aanslag in de nieuwe Inkomstenbelasting de betalingen in de Loonbelas- tag in mindering kunnen worden gebracht. De Rijkscommissaris heeft medegedeeld: „dat het nét in zijn bedoeling lag de vooral wat haar con trole betreft weinig waardige rijwielbelasting op mi duur te handhaven". Ook dit onderdeel der be_ kibngwetgeving is dus aanhangig en wel in dien dn, dat het zijn afschaffing tegemoet gaat. De nieu we rijwielbelasting-plaatjes moeten wij ons altijd in de maand Augustus aanschaffen; uit de gedane mededeeling blijkt evenwel niet of de aankoop in a.s. zomer achterwege zal kunnen blijven, want j Je Rijkscommissaris heeft „op den duur" gezegd en dus,geen termijn genoemd. De andeje aanhangige zaken die ik hier vandaag *üde noemen betreffen het onderwijs. De aange kondigde verlaging van de leerlingenschaal en de te werk stelling van de kweekelingen met acte, '^omtrent wij de bijzonderheden en de ermee ®nenhangende maatregelen hebben vermeld, be seften een verbetering van belang en zijn alleen In zooverre nog aanhangig dat de uitvoeringsbe sluiten nog niet zijn afgekondigd. Wellicht is het Plen, de doorvoering van deze reorganisatie in haar v°Hen omvang tot den nieuwen cursus te laten Wachten. op ander onderwijsgebied ook nog ingrij pende maatregelen aanhangig zijn is bekend uit de Sedane mededeelingen omtrent uitbreiding van het onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde omtrent het vaststellen van een uniforme spel- in den-landezaken die dus in bewerking bij het departement van Onderwijs. Het vroe- k', !fn aanzien van het spellingvraagstuk met "Sië gepleegde overleg leidt tot de vraag in hoe- Te 'e de huidige omstandigheden overleg met Zuidelijke buren kan worden voortgezet en J® sP°edig resultaat gebracht. !t de rede van den Rijkscommissaris is geble te dat hij voornemens is, daarna de ontwikkeling jte het onderwijs in de Duitsche taal te bevorderen. t*hij als volgt heeft geformuleerd: anneer op deze wijze het aain de Nederland- !c e kinderen te geven onderwijs in de Nederland- taa'' alsook in alle cultuurschatten van deze 3 v°ldoende gewaarborgd is, kan eraan gedacht °™on aan het onderwijs in het Duitsch de aan zeilt te schenken die deze taal als de toekomstige w_ «1^ UV.A& t-actx «JÜ ut wtnuwio althans in het gebied der Germaansehe meenschap toekomt. Want het is duidelijk, dat de voertaal in dit gebied zich zal richten naar het Duitsch sprekende volk van 85 millioen zielen, aan gezien het op een na sterkste lid dezer gemeen schap, de Nederlanders, nog slechts 9 millioen telt. De kennis van.de Duitsche taal zal^aarom een der voorwaarden zijn voor de bewegingsvrijheid, om te beginnen in het Germaansehe gebied, daarenboven echter in Europa en waarschijnlijk in niet onaan zienlijke mate in de geheele wereld. De kennis van deze taal mag echter-niet een voorrecht zijn van de hoogere scholen en zoodoende slechts van enkele welgestelde klassen. De kennis yan de Duitsche taal zal den Nederlander slechts ten- voordeele strekken. Zij zal en mag hem niets van zijn ware Nederland sche wezen ontnemen." Ook op onderwijsgebied zijn dus verscheidene aangelegenheden van ingrijpende beteekenis in Den Haag aanhangig. Graziani afgetreden ERGENS IN ITALIë, 25 Maart (Stefani.) - Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië Rodolfo Graziani ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libië en opperbevelhebber der gewapende macht in Noord-Afrika. Generaal Italo Garibaldi is benoemd tot gouverneur van Libië en opperbevelhebber der Italiaansche gewapende macht in Noord- Afrika. De legercorpsgeneraal Mario Roatta, souschef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisie-generaal Francesco Rossi is be noemd tot souschef van den generalen staf. Duitsch weermachtsbericht Havenwerken op Malta aangevallen. Bomtreffer op een Britsch slagschip BERLIJN, 25 "Maart (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neerge schoten. Marine-artillerie nam scheepsconcen- traties bij Dover onder krachtig vuur. Duitsche verkenningsvliegtuigen vielen in Zuid-Enge- land drie vliegvelden doeltreffend met bom men aan. In hangars, barakken en schuilplaat sen ontstonden zware branden en groote vernie lingen. In scheervlucht werden op den beganen grond staande jacht- en bombardementsvlieg tuigen met boordwapenen beschoten. In de Middellandsche Zee bestreden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten zuiden van Kreta een krachtig beschermd convooi. Hierbij werden twee groote vrachtschepen van elk ongeveer 8000 b.r.t. zwaar beschadigd. Onder zeer krach tige afweer ondernamen Duitsche gevechts vliegtuigen aanvallen op de havenwerken van La Valetta (Malta 1 Talrijke bomtreffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen werden waarge nomen. In het zeegebied ten Zuidwesten van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch slagschip geplaatst en werd een vijandelijk patrouillevaartuig in een luchtaanval vernie- tigo. In het weermachtsbericht van 24 Maart is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6000 b.r.t. zich in zinkenden toestand bevindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip „Sulheim" van 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen zes versperringsballons ver nield. De vijand vloog noch overdag nog des nachts naarDuitschland. (Onderzoekingen zouden hebben aangetoond, dat kaalhoofdigen het minst vatbaar zijn voor verkoud heid en blondharigen verreweg het meest.) 't Is bekend dat de geleerden Steeds in twijfel en in gis Over het probleem verkeerden, Wat precies verkoudheid is. Maar de twijfel Lijkt geweken Op dit zoo vertrouwd gebied, Het is blijkbaar, welbekeken, Een soort haarpijn, anders niet. Een geleerde, dokter is ie, Zegt, dat als je vergelijkt, Een hoogblonde, met permissie. Wel de grootste sn.tn..s blijkt. Vreemde wezens toch, bacillen, Snapt u nou op welken grond Zij zwart, rood of kaal niet willen, Als zij kans hebben op blond? Als het feit u niet kan schelen, Er zijn anderen misschien, En zelfs mogelijk wel velen, Die nu eindlijk redding zien. Tot hen die zich zielig achten Door een eindeloos gesnuit. Zeg ik: spaar uzelf die klachten. Verf uw haar, dan is het uit Verdrag te Weenen geteehend WEENEN, 25 Maart (D.N.B.) Joego Slavië is hedenmiddag als vijfde staat tot het Drie mogendhedenpact toegetreden. De ondertee- kening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvédère te Weenen. Behalve de rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en de Joego Slavische minister-president Tswetkowitsj alsmede de Joego Slavische minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsj, waren als vertegen woordigers der landen van het driemogend hedenpact aanwezig de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche gezant Cernak, de Hongaarsche gezant van Sztojay, de Roemeensche gezant Bossv en de Bulgaarsche gezant Draganoff. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. Nader meldt het D.N.B.- Het protocol, dat door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, den Italiaansohen minister van Bui tenlandsche Zaken graaf Ciano en den Japan- scheh ambassadeur Osjima eenerzijds, en den Joego Slavischen minister-president Tswetkowitsj en den Joego Slavischen minister van Buitenland- scihe Zaken Cincar Mankowitsj anderzijds, inzake de toetreding van Joego Slavië tot het op 27 Sep tember 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten Driemogendhedenpact onderteekend werd, heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Joego Slavië anderzijds stellen door hun onderteekenende ge volmachtigden ihet volgende vast: Artikel 1. Joego Slavië treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn onderteekende drie mogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. Voor zoover de in artikel 4 van het Driemogendhedenpact voorziene gemeenschappe lijke technische commissies kwesties behandelen, welke de belangen van Joego Slavië raken, zullen ook vertegenwoordigers van Joego Slavië aan de beraadslagingen der commissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het Driemogendheden pact is als supplement aan dit protocol toege voegd. Het onderhavige protocol is gesteld in de Duitsche, Japansche en Joego Slavische taal, waarbij elke tekst als authentiek geldt. Het treedt op den dag der- onderteekening in werking". In Tripolis werd dezer dagen door de in Afrika aangekomen Duitsche troepen een groote parade gehouden. Pantserwagens trekken voorbij. {Foio Weitbild). Reeds twintig jaar oefent postbode Bos zijn ambt van brievenbesteller in den Sloterpolder uit. waarbij de roeiboot het voornaamste vervoermiddel is. Straten en huisnummers zijn er onbekend, doch Bos kent tal van zijn klanten bij naam en elke zending komt zonder mankeeren op haar plaats van bestemming. (Foto Pax Holland) BEVERWIJK Extra hulp aan werkloozen en kleine tuinders. Tot een bedrag van ruim ƒ4400. Het Departement van Sociale Zaken deelt mede, dat ook voor het dienstjaar 1941 extra hulp in den vorm van kleeding. dekking en schoeisel zal kunnen worden verstrekt aan: 1. ondersteunden en tewerkgestelde werkloo zen en 2. de onder groep B vallende kleine grondge bruikers en -tuinbouwers. Ad. 1. Voor deze groep mag worden besteed een bedrag, gelijk aan het gemiddeld aantal werk- looze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1940 als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs stond ingeschreven, vermenigvuldigd met f 6.50. Het bedoelde gemiddelde bedraagt voor deze ge meente 637, izoodat over 1941 noodig is 637 x f 6.50 f 4140,50. Daarvan komt ten laste van het, De partement van Sociale Zaken 637 x f 4,50 -- f 2866.50 en ten laste van de gemeente 637 x f-2 f 1274. Ad. 2. Voor deze categorie mag worden beschik baar gesteld een bedrag gelijk aan de gemiddelde aantallen B-boeren en -tuinders over de eerste maanden van 1940, vermenigvuldigd met f 3.25. Het gemiddelde is voor deze gemeente 85, zoodat moet worden uitgetrokken 85 x f 3.25 f 276.25, waarvan ten laste van -het -Departement van So ciale Zaken komt 85 x f 2.25 f 191,25 en ten laste van de gemeente 85 x f 1 ='f 85. B. en W. stellen den raad voor de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 26 OP 27 MAART 1941 van 20.02 tot 7.28 Maan op 27 Maart op7.21 Maan op 27 Maart onder 19.52 (N.M.) Coö boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". Winst bij de reserve gevoegd. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" haar 37e jaar vergadering. Wegens ziekte van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer J. Ger- tenbach. In zijn openingswoord memoreerde hij de ziekte van den heer G. Hommes en juist nu, nu het 25 jaar geleden is, dat de heer Hommes als lid van het Bestuur der Bank werd gekozen. Wij achten het een groot voorrrecht, aldus spr. ora zoo'n langen tijd de belangen van de Bank te hebben mogen behartigen, waarvan de laatste 10 jaar als Directeur. In intiemen kring zal hij wor den gehuldigd voor dit jubileum. Laten wij den wensch uitspreken, dat de heer Hommes weer spoedig zal zijn hersteld en dat hij weer als voor heen de belangen van de Bank zal kunnen blij ven behartigen. Het afgeloopen jaar heeft de Bank weer ge toond voor haar taak ten volle berekend te zijn. Toen op 10 Mei j.l. de oorlog uitbrak dachten wij dat onze spaarders wel ongerust zouden worden. Dit is -niet zoo geweest. Onze spaarders hebben getoond vertrouwen in onze Bank te hebben. Wij zeggen voor dit vertrouwen dat zij in ons gesteld hebben hun hartelijk dank. De wijzigingen in het huishoudelijk reglement en statuten hebben het mogelijk gemaakt dat on getrouwde zoons van leden voor f 1 lid kunnen worden. Spr. hoopte dat hiervan door de jonge ren veel gebruik zal worden gemaakt. Voorts herdacht spr. den voorzitter van den Raad van Toezicht den heer H. de Vries met de vogende woorden: De Bank heeft een groot verlies geleden in het plotseling overlijden van den voorzitter van den Raad van Toezicht den heer H. de Vries. Met hem verliezen wij een van de Bestuurders, die we gens zijn onkreukbaarheid en rechtschapenheid alle achting genoot. Zich op den voorgrond stel len deed hij nimmer, niettegenstaande, hij reden had trots te zijn op de resultaten van zijn arbeid. Een hoogstaand mensch en een krachtig be stuurder ging van ons heen. Dankbaar zullen wij het vele goede, dat hij voor ons deed, in onze her innering bewaren. Hierna werd een moment stilte in acht genomen om hem te herdenken. Door den kassier werd vervolgens het finan cieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de omzet was gedaald. De rekening sloot met een eindcijfer van t 597211,74. De eindcijfers van de Jaalaas waren X 519604^3. De winst bedroeg f 3164,99, welke bij de reserve werd gevoegd, zoo- dat deze steeg tot f 61478,45 ongeacht hét kan toorgebouw met woonhuis kassier wat voor f 1 op de balans staat vermeld. Namens den Raad van toezicht gaf de vice- voorzitter de heer J. Raadsveld een overzicht van het werk dat door hen oveir het afgeloopen jaar werd verricht. Hij dankte den voorzitter voor de woorden gewijd aan het overleden lid van den Raad van Toezicht, Voorts sloot hij zich aan bij de woorden van het jubileum van dén heer Hommes. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H, Maikx herkozen. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd herbenoemd de heer S. Zonneveld en in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. de Vries de heer B. J. Broeze, secr. van de Bloemkweekersvereen. „Flora". De heer J. L. Pirovano dankte aan het einde der vergadering den voorzitter en Bestuur voor allea wat zij voor de Bank hebben gedaan. IJMUIDEN PROF. B. A. VAN KLEEF. De president van het seminarium der Oud- Katholieken te Amersfoort, prof. B. A. van Kleef, viert heden zijn zilveren priesterfeest. Prof. van Kleef is zijn loopbaan te Haarlem als kapelaan begonnen en is daarna in dienst der Duitsche Oud-Katholieke kerk getreden. Later keerde hij naar ons land terug en werd pastoor te Zaandam. Vervolgens is hij nog pastoor te Amsterdam en Egmond aan Zee geweest en werd in 1938 benoemd tot president van het seminarie te Amersfoort. Hij werd toen tevens tot hoog leeraar bevorderd. De jubilaris heeft vooral bekendheid ver worven door zijn werkzaamheid op sociaal ter rein en is een der oprichters van het Oud- Katholiek Verbond van Vakvereenigingen ge weest. Ds. R. J. v. d. MEHLEN. Ds. R. J. v. d. Meulen, sedert 1938 predikant bi} de Geref. kerk van Zaandam en daarvoor 10 jaar alhier, heeft het beroep naar Utrecht in de va cature die aldaar ontstond door de vestiging van een zevende predikantsplaats aangenomen. VELSEN WEER NORMALE WERKTIJDEN. Naar wij vernemen heeft de directie van de N.V. „De Plaatwellerij" aan het personeel bekend gemaakt, dat de werktijden weer nor maal zullen zijn en de aanvangsuren zoodanig gewijzigd, dat deze weer zullen zijn als vóór den verduisteringstij d. Deze regeling is reeds ingegaan. GRATIFICATIE. Aan de arbeiders, werkzaam bij de N.V. Ver- eenigde Papierfabrieken dèr firma Van Gelder Zonen is gisteren de verrassende mededeeling gedaan dat aan hen die in 1940 ten minste drie maanden bij het bedrijf gewerkt hebben een. gratificatie zal worden gegeven. Deze verrassing bestaat uit een bedrag van f 37,50 voor gehuwden en kostwinners en voor personen van 2125 jaar f 25. Aan het perso neel van 1821 jaar wordt f 12.50, van 16—13 jaar f 8.50 en van 1416 jaar f 4.25 uitgekeerd, alles geldende voor een vol jaar dienst. Voor hen die geen vol jaar in dienst zijn ge weest, doch meer dan 3 maanden wordt voor iedere maand dienst 1/12 van het totaal voor hen geldende bedrag uitgekeerd. De uitbetaling van deze gratificatie, die vele gezinnen als een zeer welkome verrassing blijde tegemoet zien vindt reeds plaats op Vrijdag 23 Maart a.s. HEEMSKERK VERMISTE JONGEN WEER TERECHT. De 14-jarige jonge», die aan het eind van de vorige week van huis weggeloopen w#, belust op avonturen, is weer terecht. Hij was met eerdge vriendjes op reis geweest; te Utrecht zijn zij aan gehouden. Zij zouden daar iemand treffen, die hun verder zou brengen, doch het adres bleek niet te bestaan. A. D. O. Het programma voor Zondag luidt: B.S.M. A.D.O.; U.S.V.A.D.O. 3; Purmerend 2A.D.O. 3; Vitesse 3—A.D.O. 4 en A.D.O. 5—U.S.V. 3. Zij, die zich met ingang van t April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7