IJmuider Courant fiex/jteaiei BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Op Zoek naar liet Genie De badplaats Barre. Luchtaanvallen op Engeland. Distributie van melk en cacao Technische Hoogeschool weer open JAARGANG NO. 123 IBS"8 fljjran'- Wou' \)0^e' Telefoon cpg®9even Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. |t 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad worden kosteloos Verscbijnl dagelijks, beaalve op Zon- en Fsestdagen de Kennemer Courant Directie» P W PKKKKBOUM KIN KOBKH I PEKKKBOOM Hoofdredacteur» ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 27 MAART 1941 Abonnementen per week t 0.121/$, per maand /0.52i4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën. 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting, ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. veje jaren is de in Amerika uitgevonden verstandsproeven te nemen om daarmee beste' mensehen op de beste plaatsen te krijgen, 'E jn Europa in toenemende mate toegepast. In jgjjd althans hebben we er al heel wat van ver- °r's Niet alleen in groote bedrijven maar ook n° -onimige scholen heeft men deze onderzoekingen, °?r leelijk aangeduid als „intelligentie-tests" al ildig toegepast. Intusschen zijn de Amerika- er al wel verder mee gegaan. Lang geleden cebben jjilffl 3 ze dat al gedaan. En zoo kwamen er men- gl bijna twintig jaar geleden, 'tot de theoreti- Ühe gevolgtrekking dat het mogelijk zou zijn L te kweeken. De vrouwelijke professor Leta fter Hollingworth van Columbia University ^t alle zeven- en achtjarige scholieren van f New-Yorksche scholen de vijftig meest begaaf- f 'deed dit op grond van een bepaalde intelligen- roef, nam er toen nog vijftig uit hoogere klas- bij óp basis van een natuurlijk zwaardere proef selecteerde uit dit honderdtal er tenslotte vijfen twintig, die een driejarige bijzondere opleiding zou- jg volgen en daarna weer aan het gewone onder- deelnemen, maar met veel oudere klassege- rJXten. Nu heeft men op een congres van geleer ds bijeengeroepen in Columbia University ter gre van de nagedachtenis van prof. Hollingworth, gg verleden jaar gestorven is, den verderen levens loop van de vijfentwintig uitverkorenen eens na der beschouwd: de resultaten dus bekeken van de fflerkwaardige onderneming. Blijkens mededee lden daaromtrent zijn ze heelemaal niet meege vallen. De overplaatsing naar klassen bestaande uit oude re leerlingen was al een kwelling voor de 25 pielen" geweest, die werden uitgelachen en ge daagd om hun gevoeligheid, hun kinderstemmen ea zelfs om hun bevattelijkheid. Zij hadden geen gelukkige schooljeugd, zooals uit meer feiten bleek en dat is toch op zichzelf, zou ik zoo zeggen, uit opvoedkundig oogpunt al een akelige mislukking. Eigenlijk wel de ergste. Maar bovendien bleek op den duur dat zij geen genieën waren of zelfs maar buitengewone gaven ontplooiden. Vermoedelijk waren de verstands- fcoeven al te zeer op schoolsche overwegingen: op it aangeboren geschiktheid om een gemiddelde toeveelheid kennis snel en gemakkelijk op te ne- tien, gegrond. In elk geval was na bijna twintig jar de zeer poovere uitkomst, dat slechts één van tl die kinderen zich bijzonder onderscheiden had. ft citeer het volgende: I „Dat was de 26-jarige Eugene Lozner, die 20 [todies over levensmiddelen-chemie en -physiologie publiceerd had. De meesten waren doodgewone Enschen geworden: onderwijzers, huisvrouwen, eisen, advocaten, secretarissen. Niets bizonders dus. kielen echter hadden een meer bewogen loopbaan. De 27-jarige Thomas Mc Kay had op 20-jarigen teSfijd de universiteit achter zich, werd toen beurs- takelaar en verdiende honderd dollar in de week, verveelde zich bij dat werk, werd matroos, is nu veer beursmakelaar en bereidt zich voor op zijn romoüe tot doctor in de wijsbegeerte. De op een na meest begaafde had op 15-jarigen leeftijd de middelbare school achter den rug, werd beroepsbridger en bleef dat vijf jaar, doorliep ver volgens op 20-jarigen leeftijd in een jaar tijds een aan de univeristeit van Chicago, die normaal vief jaren vergt en stierf 25 jaar oud als bekend advocaat aan kanker. Een chemicus, wiens intelligentiecijfer zeer hoog was geweest verklaarde, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat hij absoluut niet geschikt was voor een leidende functie en door niets uitmuntte boven zijn medemenschen. De meeste ex-genieën verklaarden dat zij door bun vroegtijdige uitverkiezing onverdraagzaam en verwaand waren geworden en het daardoor zeer moeilijk hadden gehad". eenige positiève feit dat voor al de honderd „in eersten aanleg" gekozen kinderen gold, met inbegrip dus van het puikje van 25, was dat zij van allen werkloos waren geworden. Hetgeen nog in vele gevallen beïnvloed zal zijn door om- Wigheden, die niets met hun persoonlijke be te maken hadden. Allicht is het in tommige gevallen gunstig beïnvloed door het pure beval. Men is nu in Amerika geneigd tot proefnemingen si afzonderlijke scholen voor extra-begaafde kin- Als ik zulk een spruit bezat en zooiets hier ieprobeerd werd zou ik hem er zeker niet aan tillen blootstellen. Ten eerste geloof ik niet dat het itoie, dat zich altijd aan normale menschelijke be tekeningen onttrokken heeft en trouwens in zijn tódzame verschijningen telkens weer een an- We ingewikkelde persoonlijkheid vertoont, die van die van zijn medemenschen en in één oimeer gaven daar ver boven uitsteekt, bij voorbaat ontdekt kan worden met „intelligentie-tests". Men zou heel eenvoudig kunnen zeggen dat niet- E«ale menschen, zooals de anderen zijn, daartoe bei begrip (of wel: het genie) missen. En ten Wede is het zeker dat abnormaal-begaafde kin- ^ereR hun leven temidden van normaal-begaaf- W moeten leven, dat het schier altijd door hun e=nleg een moeilijk bestaan voor hen zal zijn en 1 toen hen dus zeker niet met andere excepties gaan afzonderen maar hun integendeel de p-mogelijke kans geven, om zich door een -blijde temidden van gewone kinderen aan te pas- hun daarmee een goede kans op levensge- be bieden. Waarmee dan bovendien een ver- rikkelijke eenzijdigheid in hun ontwikkeling kneden wordt. De bewuste experimenten lok- bemaal niet tot navolging uit. R. P. 8|. die zich met ingang van 1 April pei Hum"' a')onneeren. ontvangen de In 9,1 n°g te verschijnen nummers gratis. (Tot vele wonderlijke gemeentever ordeningen in Amerika behoort die van het stadje Barre, waarbij alle burgers verplicht worden, eiken Za terdag een bad te nemen.) Die gemeentewet van Barre Is wel een wat barre wet, Al is zij niet opgezet Om de bui-gerij te sarren. Neen, integendeel, dit streven Van het Barre stadsbestuur Is een soort van reincultuur In 't gemeentelijke leven. Een nieuw voorbeeld der vertolking Van gemeentereiniging En, hoewel wat zonderling, In 't belang van de bevolking. Blijkbaar zijn de barre voeten Vroeger daar zoo bar geweest, Dat zij van den reinheidsgeest Bar en boos verzet ontmoetten. En men heeft er wel geweten, Door het voorschrift van het kuipbad Wat voor vleesch men in de kuip had Sinds mag Barre badplaats heeten. Door er zich zoo in te mengen Met gemeentelijk gezag, Kon men op den Zaterdag Alles weer in 't reine brengen. De bevolking wordt als 't ware Er gemeentlijk ingezeept, En naar 't weeklijksch bad gesleept Bij de niet zoo schoone haren. Zaterdags zijn wel de straten In die klein maar reine stad, Met de burgerij in bad, Ongetwijfeld erg verlaten. Andre steden kunnen leeren Van zoo'n reinigingsdeviés, Eén ding echter lijkt m' onkiesch, En dat is het controleeren. Duitsch weermachtsbericht Gasfabriek gebombardeerd' BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen vernietigde op 25 Maart in het zeegebied om Engeland 5000 en beschadigde 15.000 b.r.t. vijandelijkekoopvaardijscheepsruimte. Er werden tot zinken gebracht een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. ten oosten van Clacton on Sea door bomvoltreffers en een tweede van 3000 b.r.t. aan den ingang van het Kanaal van Bristol. Een schip van 8000 b.r.t. werd voor Great-Yarmouth in brand gebombardeerd. Een schip van 4000 b.r.t. bleef ten noorden van Newquay met slagzij liggen na een aanval in scheervlucht. Ten zuiden van de Faroer-eilanden werd een ander koopvaardijschip van ongeveer 3000 b.r.t. In Zuid-Engeland bombardeerde een gevechts vliegtuig met goed resultaat de gasfabriek van een industriestad. Bij luchtgevechten boven de Engelsche zuidkust verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Spitfire. Op de Noordzee schoot een patrouillevaartuig een aanvallend vijandelijk torpedovliegtuig neei\ De vijand is in den nacht van Dinsdag op Woens dag noch naar het Duitsche rijksgebied, noch naar de bezette gebieden gevlogen. In aanvulling op dit weermachtsbericht verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het is opmerkelijk dat in den laatstën tijd in het zeegebied rondom Engeland het aantal tot zinken gebrachte kleine schepen, varieerënde van een tot drieduizend ton, aanzienlijk gestegen is. De .oorzaak hiervan ligt in de reeds van Engelsche zijde gepubliceerde maat regelen om tengevolge van de aanzienlijke vernie lingen in de groote Britsche havens de aanvoeren naar Engeland meer en meer naar de kleine havens te dirigeeren. Deze kleine havens kunnen echter slechts door kleine schepen met geringen diepgang worden aangedaan. In dit verband gezien krijgt het verhoogde aantal tot zinken gebrachte kleine schepen een heel bijzondere beteekenis. Britsche mededeelingen. STOCKHOLM, 26 Maart (D.N.B.) In het officieele communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart heet het o.a. dat Duitsche vliegtuigen vandaag door het werpen van bommen in twee steden van Midden-Engeland schade aangericht hebben aan industriegebouwen. De Londensche Berichtendienst maakt melding van luchtaanvallen op Zuid- en Zuid-West-Enge- land. Bij een aanval op een stad in het Westen des lands is Woensdag eenige schade aangericht en zijn enkele verliezen te betreuren. Matsoeoka te Berlijn aangekomen. Verwelkoming door Von Ribbentrop. Het D.N.B. meldt: De Keizerlïjk-Japansche minister van bui- landsche zaken Matsoeoka is gisteravond om 18.00 uur met een specialen trein voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Op het feestelijk versierde Anhalter Bahnhof werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop hartelijk begroet. De hierop volgende rit door de met talrijke vlaggen versierde straten der rijkshoofdstad vond plaats temidden van dichte rijen, ge vormd door tienduizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ont vangst bereidden. Kaarten worden spoedig uitgereikt 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. Naar het A.N.P. verneemt zullen de distributiediensten in de verschillende gemeenten in de periode, aanvangende begin volgende week tot uiter lijk 13 April overgaan tot de uitreiking van mel'kkaarten en caeaokaarten ter voorberei ding van de distributie van deze artiken. De melkkaart bestaat uit 40 bonnen, ge nummerd 11 tot en niet 50, terwijl de cacao- kaart 4 bonnen bevat, met als opschrift „één rantsoen 1ste periode" enz. Wat de aantallen der uit te reiken kaarten betreft, kan het volgende worden medgedeeld. Zij, die op 1 April 1941 den leeftijd van 14 jaar of ouder bereikt hebben, ontvangen uit sluitend één melkkaart. Zij, die op 1 April den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, doch nog niet 14 jaar oud zijn, ontvangen twee melkkaarten en een cacao- kaart. Voor kinderen beneden 4 jaar worden 4 melkkaarten en één cacaokaart uitgereikt. Omtrent den datum van inwerkingtreding van de distributie van deze artikelen of over de te verstrekken hoeveelheden kunnen in dit stadium nog geen mededeelingen worden ge daan. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Naar de president van de Arr. rechtbank te Haarlem heden morgen meedeelde zal naar de geestvermogens van den man, de op 5 Februari brand stichtte in het logement van hot leger des Heils aan het Spaarne en daarvoor 14 dagen ge leden terechtstond, een nader onderzoek worden ingesteld. Het onderzoek in de zaak van den postbode, die een aangeteekende brief niet afgeleverd zou hebben, terwijl het ontvangbewijs wel liet afteekonen, is heropem, om alsno gte trachten de brief in kwestie te vinden. De inwoner van Haarlem, die twee weken ge leden terecht stond wegens het luisteren naar een verboden radiozender-, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Door de goede zorgen van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten is de z.g. Kolonie in het Uftingerveen onder Uffelte behouden. In dit nieuwe natuur reservaat bevinden zich verschillende historische grafheuvels. (Foto Pax Holland) vanaf Vrijdag Aanvang avondvoorstelling S uur Zondagmiddag 3 uur (Adv. Ingez. Med.) Mr. M. M. Rost van Tonningen president der Nederlandsche Bank 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijks minister Seys Inquart, heeft op grond van zijn verordening nr. 108-1940, par. 1 over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen mr. M M. Rost van Tonningen tot president der Nederlandsche Bank benoemd. De beëediging vond heden door den Rijkscom missaris, in tegenwoordigheid van den commis saris-generaal voor financiën en economie, mi nister dr. H. Fischböck, plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris voor bezet Nederland rijksminister Seyss Inquart op »rond van zijn verordening nr. 3-1940 par 1 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in bezet Nederland in verband met verordening nr 108-1940 par. 3 (4e verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den direc teur-secretaris bij de Nederlandsche Bank mr. J. Westerman Holstijn eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart. den procuratiehouder van de Nederlandsche Indische Handelsbank te Amsterdam den heer J. Robertson tot directeur secretaris bij de Nederlandsche Bank en droeg hem teyens de functies op van plaatsvervanger van den president in den zinwan par. 21 al. 1 der statuten van de Nederlandsche Bank. Van bevoegde zijde wordt hierbij nog opge merkt, dat de benoeming van mr. Rost van Ton- n in gen niet aan zijn politieke gezindheid ont- spruit, doch dat de qualiteiten van mr. Rost van Tonningen op financieel gebied zeer bekend zijn en deze inzonderheid bij zijn benoeming op de bedoelde plaats den doorslag gegeven hebben. De nieuw benoemde president der Nederland sche Bank mr. M. M. Rost van Tonningen werd in 1894 geboren uit een officierengeslacht. Op 15- jarigen leeftijd bezocht hij de H.B.S. in den Haag en ging vervolgens naar Delft om technische vak ken te studeeren. De mobilisatie van 1914 maakte een einde aan zijn technische studie. De heer Rost van Tonningen trad in militairen dienst. In Augustus 1915 werd hij officier. Na afloop van den wereldoorlog deed hij staatsexamen, was in één jaar tijd candidaat in de.rechten en twee jaar later reeds doctorandus. Hij voelde zich aangetrokken tot de politieke fmancieele wereld en werd secretaris van het Noord-Amerikaansche scheidsgerecht in den Haag. Daarna vertrok hij als volontair naar Genève en werkte op het arbeidsbureau van den Volkenbond. In 1923 volgde zijn benoeming tot secretaris van mr. A. R. Zimmerman. Aanvankelijk was hij belast met de studie der Oostenrijfcsche staats financiën. Vervolgens was hij werkzaam bij de controle en reorganisatie der staatsbedrijven en verbinding met de circulatiebank. Toen mr. Zimmerman in 1926 Weenen verliet, heeft mr. Rost van Tonningen twee jaar de liqui datie voortgezet. In 1928 kwam hij weer naar Nederland en was werkzaam als chef van de studieafdeeling bij het bankiershuis Hope en Co. te Amsterdam. In 1931 ging hij als vertegenwoordiger van den Volken bond naar Weenen voor de financieele controle op de Oostenrijfcséhe staatsfinanciën. In 1936 werd hij eervol uit deze functie ontslagen. Zijn arbeid voor den Volkenbond en zijn aan raking met het politieke leven in Oostenrijk, wekten bij den heer Rost van Tonningen de na- tionaal-soeialistische wereldbeschouwing op. Hij sloot zich in Juni 1936 bij de N.SH. aan en werd bij de stichting van „Het Nationale Dag blad" door Mussert tot hoofdredacteur benoemd. Van 1937 tot Mei 1940 heeft mr. Rost van Tonningen voor de N. S. B. zitting gehad in de Tweede Kamer, waar hij steeds opkwam voor het recht van den arbeider. Uitwassen in de sa menleving vonden in hem een fel bestrijder. Eenige maanden geleden benoemde de Rijks commissaris hem als commissaris voor de S. D. A. P. met de opdracht de cultureele waarden, die in den loop der iaren door deze organisatie waren gesticht, voor den Nederlnnd^chen arbei der te bevaren. Onian0-* benoemde r* Musser* den heer Rost vr T^nnln^en tof hiWd van dr afdeeling nationaal-soclali*t.isr»he vorming var het hoofdkwartier der beweging. Dezer dagen werd hij voorts benoemd als leider van het economisch front van de N.S.B. als opvol ger van den heer W. O. A. Koster. GA.N.PJ Rector moet den datum bepalen 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Op voorstel van den secretaris-generaal van het departe ment voor opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming heeft de Rijkscommissaris, Rijks minister Seys Inquart, den rector der Techni sche Hoogeschool te Delft gemachtigd de hoo- ge school op een door hem nader te be palen datum en in zoover hij het voor nuttig houdt, onder bepaalde voorwaarden weder te openen. De Rijkscommissaris heeft den rector tevens medegedeeld dat bij de geringste incidenten, die zich opnieuw in eenigerlei vorm tegen de bezettingsautoriteiten richten. met de~ aller strengste maatregelen tegen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstan digheden met de blijvende sluiting der hooge school gerekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de studenten zelve of zij de gelegenheid hun studie te beëindigen en de mogelijkheid om de eenige technische hoogeschool van het land voor hun volk te behouden zullen weten te ge bruiken, ja, dan neen. (A.N.P.) ij IJMUIC Aanbestc* Bij de door den hoofdingeneui-ciirecteur van den rijkswaterstaat in de Directie Nieuwe wegen III ge houden aanbesteding voor het maken van een viaduct van gewapend beton in den weg No. 12 van het Rijkswegen plan 1938, in het ontmoetings punt met den weg No. 22 van hetzelfde plan, onder de gemeente Jutphaas, was laagste inschrijfster de N.V. Amsterd. Ballast Mij. met f 110.900. MARKTPRIJZEN EN BESOM3IINGEN. Tongen 4.403.00 per k.g. Bot 48.0046.00. KI. schol 76.00—56.00. Pufschol 45.00—26.00. Schar 42.KI. Schar 36.0026.00. Pufschar 18.00—13.00. Wijting 52.00—47.00, alles per 50 k.g. Zoetwatervisch: Brasem 0.620,59. Blei 0.56. Spiering 0.72, allesper k.g. Trawler IJM. 253 20 manden 339. Loggers: SCH. 201 478.—. K.W. 107 1277.—. K.W. 52 1034. Kotter K.W. 21 390. Jaarvergadering Velsen's Zieken fonds. Binnen eenigen tijd zal de jaarvergadering van Velsen's Ziekenfonds worden gehouden. Van het bestuur zijn dit jaar aan de beurt van aftreden de voorzitter, de heer W. F. Visser en de tweede penningmeester, de heer M. Koster. Ze zijn her kiesbaar. Tot 8 April kunnen de leden candidaten- lijsten indienen. BEVERWIJK Winterhulp Beverwijk. Ruim ƒ10.000 reeds ter beschikking gesteld. Het bureau van Winterhulp schrijft ons: De Beverwijksche bevolking heeft wederom haar aandeel bijgedragen in de lijstcollecte. Het resultaat stemt tot groote voldoening, temeer omdat ook het „Penningske van de weduwe" daarin rijkelijk is vertegenwoordigd. Bovendien worde niet uit het oog verloren, dat daarnaast hier ter plaatse nog vanouds een krachtige en zegenrijke werkzaamheid wordt ontplooid door tal van vereenigingen en instellingen op liefda dig gebied. Het plaatselijk bureau zegt alle plaatsgenoo- ten dank voor hun steun, en in het bijzonder de collectrices en collectanten, die bovendien hun tijd en volhardende toewijding hebben willen geven Zij, die tijdens de collectedagen afwezig zijn geweest bunnen alsnog hun bijdrage, groot of klein storten op de postrekening no. 396400 ten name van „Winterhulp Nederland, af deeling Beverwijk". Ten slotte kan het plaatselijk bureau mede- deelen, dat thans voor het werk te Beverwijk in totaal reeds ruim f 10.000 ter beschikking i* gesteld.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1