IJ M U I D E N BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND Bloeiend Nijverheidsonderwijs in onze gemeente Dag- en avondschool tellen thans 800 leerlingen. In een practjjklokaal van de Nijverheidsschool. Een en al aandacht bij het secure werkje. (Foto S. Baarda) Voor den leerling is er veelteleeren, voor den bezoeker is er veel te zien. Acht honderd jongens gaan dagelijks de deuren van dc Nijverheidsschool in en uit. Een kleine vijfhonderd daarvan bezoeken dc dagschool, ruim driehonderd de avondschool. Het is daar in dat grootc gebouw aan de Briniostraat dan ook een plaats, waar heel wat afgewerkt wordt want van den vroegen morgen, als de dagschool begint, tot den laten avond, wanneer de avondschool uit gaat, wordt er gezaagd en geschaafd, gedraaid, ge boord, gefraisd en wat al niet meer. Het is een heele fabriek, met een directeur aan het hoofd, met eenige tientallen „bazen", met 800 knechts, die er een ambacht leeren om straks, met het einddiploma gewapend, te trachten zich een positie in dc maatschappij te ver overen. Er wordt met ernst geleeraard en geleerd. De directeur de heer Zeeman, die ons had uit- genoodigd zijn bedrijf eens te bezichtigen, is trotsch op z'n school. En dat mag hij wezen ook, want ons bezoek ga^ ons de overtuiging, dat er met ernst geleeraard en geleerd wordt, dat de jongens ambitie voor het vak hebben dat ze ko zen. Het bezoek begon in de directeurskamer, waar de heer Zeman ons al het een en ander vertelde. De school is berekend voor vijfhonderd leerlingen, a.ldu? de heer Zeeman en nu hebben we er al 470. Het is dus woekeren met de ruimte en we moeten dan ook noodig uitbreiden Hoe hét werkt en hoe het gemaakt wordt. Onze wandeling een wandeling van 1100 M. zeide de heer Zeeman begon in het lokaal voor materialenkennis, waar in eenige kasten aller lei instrumenten op natuurkundig, electro- en radiotecbnisch gebied waren uitgestald. Alles i door de leerlingen zelf vervaardigd. We zagen hier nog een compound-stoommachine, een auto carrosserie en nog meer leerstukken, ontleed maar draaibaar gemaakt met behulp van een motor, zoodat de leerlingen duidelijk kunnen 2ien, hoe het werkt. En daar gaat het immers om. Er is een bioscoopzaal, waarmede menig bio scoopdirecteur het zou kunnen doen. Ziet u die stalen stoelen? Natuurlijk zagen we die, maar we zagen er niets bijzonders aan. Allemaal op school gemaakt. Op den vloer staan eenige zware bankschroe ven. Zelf gemaakt. Straks zult u zien, hoe we dat doen. We komen op de tweede etage. Daar bevindt zich de ..schilderswerkplaats" van de avond school. Aan den wand hangen tal van modellen van affiches. De heer 'Zeeman betreurde het ge mis van een schilderscursus voor de dagschool. Die hebben we hier hoog noodig, meende hij. We dalen weer af en onze wandeling gaat ver der. We komen in een groote zaal, waar den jon gens de vele geheimen van de electrotechndek wor den bijgebracht. In een 20-tal boxes kunnen de jongens electriseh licht en telefoonverbindingen aanleegen. Heelemaal volgens de regelen der practijik. In de bankwerkerijen, groote zalen waar tien tallen motoren draaien, waar draai- en fraisban- „Als sterren vallen". Goede opvoering voor het Arbeiders- tooneelfonds. Voor de leden van het Arbeiderstooneelfonds voerde het Nederlandsch Tooneelgezelschap onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert een nieuw blij spel van Henk Bakker op, getiteld „Als sterren vallen". Bakker heeft ongetwijfed onze Nederlandsche tooneelliteratuuur met een uitstekend blijspel, sma kelijk geschreven en kostelijk van inhoud, verrijkt. Zulk een werk is den laatsten tijd in ons land met 'n kaarsje te zoeken seweest en daarom valt dit oorspronkelijke gegeven des te meer op. De intrige: een tooneelschrijver, Rudolf Heringa, getrouwd met de actrice Moud IJvers, welke laatste geen engagement kan vinden, beleeft de vol doening, dat een werk van hem succes heeft en 50 opvoeringen haalt. Hij is in de wolken en zij is een weinig afgunstig op zulk een succes. Aan het slot van 1 echter krijgt zeer onver wacht Maud een filmengnTement. Het tweede bedrijf voert den toeschouwer in de nieuw geschapen situatie; de rollen zijn thans omgedraaid: zij opgetogen en hij in de put. En nu is de alleraardigste vondst van Bakker, dat hij in 2 bijna een herhaling van 1 laat geven, Alleen met dit verschil dat Bakker nu den tekst ken het ijzer bewerken, zien we hoe de zware bankschroeven gemaakt worden. Van een log stuk staal wordt een keurig instrument gemaakt, dat een groote waarde vertegenwoordigt. Het lij'kt een groote fabriek van bankschroeven, maar voordat het eindproduct gereed is moet er heel wat gedraaid, geboord en gevijld worden. Maar nog vele andere dingen komen uit de Nijverheids school-fabriek: moeren, schroefbouten, hamers, moersleu'tels alles vervaardigd in eigen bawkwer- kerij, Er is een plaatwerkelij met lasehinrichting waar alweer allerlei dingen vervaardigd worden. De nieuwste werkmethoden vinden er hun toe passing. We bezoeken teekenzalen, waar de jon gens ijverig achter het teekenbord staan voor hun theoretische scholing. Want theorie en practijk gaan hier hand aan hand: witte kielen, blauwe kielen, witte bii theorie, blauwe bij de practïik. In de autoafdeelïng staan heel of half gede monteerde auto's, auto's met gedeukte spatborden om ze weer recht te slaan, auto's waar ie kunt zien wat er gebeurt wanneer ie aan het stuurrad draa't of een handle van de versnelling over haalt. In de timmerlökalen worden allerlei werkstuk ken vervaardigd. Hier heersehen zaag en schaaf en beitel. Eenvoudige werkstukken in de eerste klas, ingewikkelde verbind'neer. verstoVken en wat al niet meer in de twe°de klas. Het hout wordt nuttig besteed: dat bewijst de groote voor raad eenvoudige gebruikvoorwerpen en meubel stukken. die in een ziilok^al nngpstaneld liggen. Zoo langzamerhand hebben we de negen tee- kenzalen, de vijf theorielokalen, de vele oractiik- lokalen bezocht voor zoover er iets gebeurde, dat vermeldenswaard was en dat was in de meeste lokalen het geval. Ten slotte komen we dan nog in de smederij, waar dp inn gems met, zware hamers bonken op roodg]npi°ndn vingen, bouten, staven enz. Het is hier een leven van ie welste en uit de smidsen loeien hoog-^r> de vurige vlammentongen Helder klinkt het geikloo der hamers op de aam beelden Maar iets missen we- dat, is d° blaasbalg waarmee onze ouderwet^che hoef- buis en erof- smid zijn vuur aaupoesterde om de calorieën warmte (wat wist de man van calorieën) on te voeren. Er wordt hier gewerkt met kunst-matigen trek. die de vuren aanblaast en den rook weg zuigt. Drie motoren brengen de nnmpen in bewe ging, die voor de ventilatie zorgen. De school ^eeft de 'beschikking over zes inrichtingen voor electriseh lascchen. Er draaien in totaal meer dan honderd motoren. Meer dan twee uur duurde onze rondwande ling. En toen we na afloop nog even in de direc teurskamer uitru'ttnp vertelde de boor Zeeman nog. dat de schooi fbans samenwerkt met de •Teugdrogistratie. hu doet trouwens al het moee- hikp om de belangen van de v.hool zooveel moe«- liik te bevorderen En dat dit succes heeft bleek uit de grafieken, d'e in een dpr gangmi ziin opge hangen. aangevend» bet lo^Hb-ip-ontai van de op richting af. De dagcobnni die 'v. ioiq mpf as leer lingen begon, telt er thans 470. de avovdccbon1 b»gpn in 1025 met 140 lecriing«n fbans telt ze er 315 De directeur beiivers zich nu weer voor een cursus voor machinisten, die reeds in uitzicht werd geteld. En i o^frvbpr begint cursus voor g'pct.riscbe vakor>i»iding ter verkrijging van het V.E.V.-diploma. Met de voorboroH'ng voor dezen cursus is reeds een begin gemaakt. Zoo blo»5t hef, nijverheid "no derwüs in onze ge meente, dat thans honderden inngchu klaar maakt voor den tijd, wanneer ieder die werken kan en werken wil geroepen wordt voor den groo- ten wederopbouw. S. B. van Rudolf uit 1 aan zijn vrouw geeft en omge keerd, natuurlijk met enkele kleine noodzakelijke veranderingen. Het geestige in deze geniale vondst valt dés te meer op, wanneer men a tête réposée de dialogen uit 1 en uit 2 naast elkander legt. Geen wonder, dat dit blijspel bekroond geworden is; het verdient het ten volle. In 3 vinden partijen elkander en is er, hoe kan het anders in zulk een schets, het gelukkige slot. Al in het eerste bedrijf werd er in sneltrein vaart gespeeld en dit tempo, dat het werk mede zijn groote verdienste deed uitkomen, werd tot het einde toe gehandhaafd. Ik heb genoten van het samenspel van Rudolf Heringa (Frits van Dijk) en zijn vrouw Maud (Ank van der Moer) die van hun rollen een voortreffelijke creatie gaven. Van de verdere acteurs en actrices waren er de geestig gespeelde creaties van Saalborn als de kunstrecensent, Willem de Vries en Louis de Bree als de bewonderaars van de filmactrice en enkele jammer genoeg ongenoemde' acteurs en actrices diè het spel completeerden. Het geheele spel gaf den indruk van natuurlijk heid en onbevangenheid, zij het dat een enkele creatie niet vrij was van eenige mimische charge. Er worden in het blijspel wel eens harde noten gekraakt over de pers- en filmcritieken, zij het dan dat deze opmerkingen weer spoedig vergoe lijkt worden. Daarom doet het mij des te meer ge noegen over Baklcer's nieuwe blijspel zoowel als over deze vlotte groep van het Nederlandsche Tnoneel zulk een prettig gestemd oordeel te mogen vellen. De hoofrdrolvertolkers, Ak van der Moer en Frits van Dijk, en den auteur komen lof toe voor deze met entrain en charme ten tooneele gevoer de nieuwe aanwinst voor de muze van het vader- Iandsche blijspel. W. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniginjr „Keiineinerland". Goed ji+tir voor de veiling Het invriezen van groenten. De R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemei- land" hield Woensdag in het veilinggebouw aan dc Breestraat haar jaarvergadering, waarvoor groote belangstelling bestond. De vergadering werd bij gewoond door de eereleden, ir. v. d. Helm, rijks- tuinbouwconsulent en den geestelijk adviseur, kape laan R. van Ginkel. Na het uitbrengen van den Christelijken groet opende de voorzitter, de heer J. R. N ij s 9»e n, met een rede waarin hij o.m. zeide: Het verdient onze bewondering, dat reeds op 18 Mei door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale de eerste stappen konden worden gedaan op den weg naar export. Hoewel wij nog even daarop hadden gehoopt, heeft er toch geen uitvoer plaats gehad van versche aardbeien. De verbindingen waren nog niet zoodanig hersteld dat snelle export mogelijk was. Midden zomer konden nog enkele producten voor export worden verladen, b.v. bospeen, hetgeen ver ruiming bracht op de markt. Hoewel door de slechte aardbeienopbrengst het seizoen niet meer te redden was, konden de groen- teprijzen na 1 Juli toch nog een gedeelte goed ma ken. Er was voor verschillende artikelen een loo- nende prijs te maken. Ook zijn de vooruitzichten voor de prijzen in 1941 niet slecht te noemen, doch wij weten niet wat ons nog boven het hoofd kan hangen door plotseling opkomende moeilijkheden en bezwaren. In de cir culaire is reeds gewezen op het gevaar van een zijdige speculatie in den teelt en op de noodza kelijkheid dat wij ons blijven instellen op de voor ziening van onze naaste omgeving. Dat is, vooral bij plotselinge stoornissen nog altijd de meest hech te basis die ons nooit verlaat. Dit jaar kon het restant worden afgeschreven van de oude verliezen, die in 1924 ons eerste deficit hebben veroorzaakt en waarover destijds heel wat moeite in de vereeniging is geweest. Tot en met 1930 konden daarop reeds zeer groote bedragen worden afgeboekt uit de winsten van het bedrijf, doch de toen intredende crisis maakte, dat de verdere del ging in een veel langzamer tempo moest geschieden Toch is het een groote voldoening, dat deze angel uit het vleesch kan worden getrokken, en dat ieder een nu van zijn schuldbekentenis van 320.ont slagen zal worden, terwijl tevens elkeen die destijds dat bedrag geheel of gedeeltelijk heeft gestort, dat bedrag weer geheel zal terugontvangen door de aflossing van de leening voor het deficit. Spreker hoopte dat nu ook het restant van de rentelooze leening spoedig zou worden afgelost. Dan is alles wat nog aan de vorige moeilijkheden bindt, geheel weggewerkt. Het ledental van de vereeniging is in de laatste jaren van stilstand beduidend teruggeloopen en be draagt nu 279. INVRIEZEN VAN GROENTCN Het feit dat zich in Beverwijk de tweede inrich ting gaat vestigen voor het invriezen van groenten en fruit was aanleiding daarover iets in deze ver gadering te laten zeggen. Het is reeds gebleken, dat ook deze methode van verduurzaming zich een plaats heeft veroverd, waarmede de tuindersbelangen ten zeerste kunnen worden gebaat. Spr. eindigde met het uitspreker, van de hoop dat Gods Zegen in 1941 op den arbeid der vereeniging moge rusten en dat de uitoefening van onze be drijven niet door belangrijke stoornissen zal woi'den gehinderd. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De directeur, de heer W. de Groot, bracht hierna het jaarverslag uit over den gang van zaken aan de veiling. Het verslag is elders in ons blad opgeno men. DE BALANS De balans per 31 December 1940 sloot met een bedrag van 218 030 83. De winst- en verliesreke ning wees een eindbedrag aan van 24.956.67. Van de winst werd een bedrag van 5.216.75 bestemd als afschrijving op het oude deficit 1924. waarmee dit deficit geheel afgeboekt is. De resteerende winst ad 6459 werd op het algemeene deficit afgeschre ven, waardoor dit nog 73 120 bedraagt. De stukken waren gecontroleerd door den Ac countantsdienst van het Centraal Bureau van dc veilingen, dat adviseerde den directeur décharge te verleenen Hiertoe werd besloten Het voorste] om uit het batig saldo van de ba lans eerst af te boeken en geheel te delgen het res tantbedrag van het deficit 1924, groot 5216.75 en met het resteerende winstbedrag het algemeene de ficit te verminderen werd met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering verleende hierna machtiging tot teruggave of vernietiging van alle in 1924 door de toenmalige leden afgegeven schuldbekentenissen groot 320. Vastgesteld werd dat van heden af bi' overliiden van een lid geen betaling op het deficit meer behoeft te geschieden, doch dat het aandeel van een lid in de rentelooze leening (groene kaart) bij overlijden kan worden uitgekeerd, zoolang deze leening niet geheel is afgelost. De schuldbekentenis sen zullen vernietigd worden onder toezicht van een commissie, bestaande uit leden van het bestuur raad van toezicht en de heeren C Nieuwland en Graman, die uit de vergadering benoemd werden Dé verschillende daaruit voortvloeiende voor stellen en besluiten werden zonder op- of aanmer kingen aangenomen De voorzitter merkte bii de behandeling van dezp voorstellen op dat het bedrag van 73.200 eigenlijk niet als deficit gezien moet worden, daar de ge bouwen voor 72000 op de balans staan, terwijl zij f 74000 gekost hebben. STICHTING VAN EEN PROEFTUIN Het besluit om toe te treden tot een overeen komst tot het oprichten en in stand houden van een proeftuin met laboratorium voor grondonderzoek werd zonder aanmerking aangenomen. De ver plichtingen voor de vereeniging gaan niet verder dan het heffen van een bijdrage van eiken aanvoer der boven een omzet van 250, groot ten minste f 1 en ten hoogste 2.50. De voorzitter merkte op dat aan deze stichting alle veilingen in de duinstreek tusschen Schoorl en Rijnsburg medewerken. Ook het bestuur was di rect bereid mede te werken aan deze stichting, daar zij terdege doordrongen was van het groote nut van een proeftuin. De voorzitter werd hierna bij acclamatie herko zen. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. Meyland, die zyn zetel beschikbaar stelde voor een jonger lid, werd de heer Jac Mey land gekozen. De voorzitter bracht het scheidende bestuurslid dat ruim 30 jaar hierin zitting heeft, dank voor het vele werk dat hij in al die jaren voor de ver eeniging heeft gedaan. Met algemeene stemmen werd deze verdienstelijke bestuurder tot eerelid benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren N. Commandeur en Job. Zonneveld werden her kozen. De heeren H. Vendel en P. Klaassen werden beiden herkozen als commissarissen. MEDEDEELINGEN Medegedeeld werd dat de prijzen der nieuwe aardbeiensloffen in het najaar besteld 7V2 cent be dragen en voor gebruikte 6 cent. Sloffen In 1941 besteld kosten 10 cent; voor de gebruikte sloffen is nog geen prijs vastgesteld. De omzetbelasting komt van 1 Februari j.l. af wettelijk ten laste van de aanvoerders. Als geen "erhaal mogelijk is in den prijs, aldus de voorzit- ter, zal deze in de provisie moeten worden gevon den. Medegedeeld werd dat vrijwel alle bestelde aard- beienplanten toegewezen zullen worden. De voorzitter vestigde er de aandacht op dat als de maximumprijs gelijk blijft op de groothandel- veilingen, zoowel als op de veilingen waar veel kleiphandel koopt, dan zullen de besturen overwe gen of men kan doorgaan den tuinder lang te laten wachten, omslachtig te laten afleveren na de vei ling en als belooning daarvoor een hooge provisie te laten betalen. Volgens den voorzitter moet bij het vaststellen van den maximumprijs een verschil gemaakt worden met consumptie- en exportvei lingen. Als voorbeeld noemde spreker, dat voor de consumptieveilingen gerust de maximumprijzen 20 procent hooger gesteld kunnen worden dan elders In verband met de stijging van de materiaalprij- zen is de emballagehuur gewijzigd en weer on 1 cent per week gebracht. Voorts werd geadviseerd 7.00 voorzichtig mogelijk niet de emballage om te gaan. De rondvraag greep de heer B. Machielse aan om op het belang te wijzen van de R.K. Lagere Tuin bouwschool HET BELANG VAN EEN GROENTE- VRIESINRICHTÏNG. De directeur der Vereenigde Veilingen, de heer W. de Groot, hield aan het slot der vergadering een causerie over het nut van een vriesinrichting voor tuinbouwproducten in deze streek. .Zooals bekend is in onze plaats reeds een vriesinrichting geves tigd. terwijl de N.V. Conservenfabriek Docter thans aan den bouw van een inrichting werkt. De inleider wees erop, dat in de Ver. Staten deze industrie zich geweldig ontwikkeld heeft. Met cijfers toonde hij aan, welke geweldige hoeveelhe den fruit en groenten daar verwerkt worden. In 1939 bedroeg de productie niet minder dan 200 mil- lïoen k.g. groenten. Ook voor ons is een dergelijke industrie van groot belang, daar thans geen enkele andere methode van conserveeren onbeproefd mag worden gelaten. Behalve de drogerijen dient dus de vriesinrichting de volle belangstelling te hebben. De firma Docter gaat zich op deze conserveering toeleggen. De inrichting is een feit; binnenkort gaat de fabriek werken. Deze nieuwe wijze van producten conserveeren beteekent belangrijk minder verlies, daar een be sparing wordt verkregen op arbeidskrachten, ver- oakking, blik en een groote besparing aan vita minen en mineraal-zouten. Er zijn echter ook scha duwzijden en dat zijn de groote distributiekosten. daar het vervoer van het ingevroren product in koelkasten of speciaal daarvoor ingerichte auto's no et gebeuren. Spr. zag voor het nieuwe bedrijf een goede toe komst, daar de producten in alle deelen van de wereld in verschen toestand ter tafel gebracht kun nen worden. De kwaliteit moet goed zijn, want er mag abso luut'geen bedei-f in de te verwerken producten zijn. Daardoor kan het voorkomen dat producten direct van den tuin naar de fabriek verzonden moeten worden. De producten, die de inrichting noodig heeft, zijn vooral spinazie, asperges, bloemkool, komkommers, erwten', peen. knolselderij, dubbele stamboonen, tomaten en vooral aardbeien enz. Spr. hoopte dat de vestiging van deze fabriek een bron van loonenden afzet voor de tuinbouwproduc ten zou worden. Kleur en smaak van het artikel blijven na het in vriezen ongerept. Dit konden de aanwezigen zelf constateeren en proeven, daar verscheidene producten in ingevro ren toestand ter vergadering aanwezig waren. Ten slotte werd nog een gratis verloting gehou den. Jaarvergadering „Vrije Veiling". De stichting van een proeftuin met laboratorium. Woensdagmiddag hield de Coöp. Veilings- en Aankoop vereeniging „Vrije Groenten- en Fruit veiling" haar jaarvergadering in het Veilingge bouw. De voorzitter de heer R. W. A. Muyen verwel komde de aanwezigen en in het bijzonder den oudvoorzitter, den heer Kruithoff. Vervolgens gaf spreker een overzicht van 1940, waarin hij de be langrijkste gebeurtenissen in de veiling de revue liet passeeren. Spr. memoreerde de oorlogsdagen en herdacht de dooden, die voor het vaderland gevallen zijn. Was men in de eerste maanden v$n 1940 nog op de oude toestanden ingesteld, na de bezetting t rad echter een groote verandering in zoo wel wat den aanvoer als de prijsregeling betreft. Door het vaststellen van de prijzen en de groote vraag naar de andere producten werd de omzet zelfs nog f 100.000 hooger dan vorig jaar. 1940 was dus niet zooals verwacht werd een rampjaar voor de tuin ders. Wat 1941 zal brengen is echter met geen mogelijkheid te benaderen. De veiling ziet zich voor vele problemen gesteld. Een hiervan is de hoogere kosten van de embal lage. Getracht zal worden ten einde een deel van deze kosten te bestrijden ook den kooper voor kisthuur aansprakelijk te stellen Vervolgens wees spreker op de voordeelen. die de oprichting van een tweede vriesinrichting voor groenten en fruit door de Fa. Docter hier ter plaatse voor de tuin ders in deze streek kan opleveren Spr. besloot ziin 'nleidinsr met den wensch te uiten dat 1941 voor de tuindersbedriiven een loonend jaar mag zijn Hierna volgde besfanirsvpi-kieriner E°riodie1c af tredend waren de heeren E. Swierstra en IJ. Eeenis, die met algemeene stemmen herkozen werden. Besloten werd de vacature welke was ontstaan door het bedanken van de heer S. Ak kerman niet aan te vullen. Als commissaris werd het aftredend lid. de heer H. van Dorn. herkozen Vervolgens bracht de penningmeester de heer "'"eldam de balans en exploitatierekening 1940 uit. Aheroerst gaf spreker verslag van den omzet in 1940. Dit bedroeg voor groenten f 148.365.52 tegen 'in 1939 f 108.836.98. Aardbeien f 60.576.11 in 1939 f 82.954.07, zoodat er bii het vorig ia ar gerekend een verhoogde omzet was van f 17.150.58. De exploitatierekening wees aan dat er eer batig saldo was van f 3520.48 dat werd aange wend tot afschrijving oo Gebouwen en Terreinen f 584.87: oir de lédenrekening f 2944,61. De Balans voor 1941 sloot met een eindbedrag "an f 69952.32. Vervolgens werd besloten dat de veiling haar medewerking zal verleenen om te komen tot de oprichting en aan de instandhouding van een proeftuin niet. laboratorium voor grondonderzoek op den zandgrond. Verder deelde de heer Muven mede dat er een noo aardbpiennlanten -»"n aangevraagd. welke "eeds geregeld worden afg°leverd. Na de rondvraag "eH-™»? Kruithoff het woord, die den voorrittpr dankte voor het wel komstwoord en hpf. hpstnnr wliefheid t,o°wppscht° om de vprppnigine te l»ïden en dot. dp iPden mo gen beseffen, dat het bestuur allo Vrachten tn+ hun wel ziin aanwendt Verder uitte .«or. den Tnseh dat, iedere tuinder in d» toekomst in staat gal zijn alleen te leven door eigen arbeid. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 28 MAART. Lux or Theater, Breestraat: „Malle gevallen" en bi.iprogramma, 8 uur. HEEMSKERK OUDSTE INWONER OVERLEDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de oudste inwoner van onze plaats, de heer H. Hees terbeek, in den leeftijd van 96 jaar overleden. Thans is de oudste inwoner de heer J. Veldhuis, die 95 jaar werd. Kt.K. ZIEKENFONDS. Op Maandag 21 April houdt het R.K. Zieken fonds een buitengewone ledenvergadering. Bespro ken zal o.a. worden het aanstellen van een 2en ge neesheer en de verbinding van tandheelkundige hulp aan het fonds, Raad Heemskerk. Het rioleeringsplan. Woensdagmidddag vergaderde onder voonit» schap van burgemeester W. M. J. A. Vreugde gemeenteraad. De raad was voltallig. WIe' Na de gebruikelijke opening en vaststeiv der notulen kwam aan de orde het voorsta vaststelling van een voorschot op de gemeente-- vergoeding ten behoeve der bijzondere h 49 scholen over 1941. De vergoeding werd vasteer*'? op f 9 per jaar per leerling, wat voor de Rv school neerkwam op f 6108 en voor de Chr. sch^ Goedgekeurd werd het voorstel tot vaststel!" van een tijdelijke toelage aan lager bezoldigd k soneel. De voorstellen tot wijziging van de gemeen! rekening 1939 en de goedkeuring der reken Burgerlijk Armbestuur 1940 werden aangenom Een wijziging in de gemeentebegrooting 1940 Z goedgekeurd. r" HET RIOLEERINGSPLAN B. en W. stellen voor het rioleeringsplan teaa vaarden zooals het ontworpen is door het in" genieursbureau v.h. J. van Hattum te Nijmes De voorzitter deelde mede, dat het nf11, voor 90 procent in werkverschaffing uitgevn/!! moest worden en de resteerende 10 procent niet werkverschaffing waardoor subsidie verkr'D gen wordt uit het weridoosheidssubsidiefond alsmede een voorschot van 1' 90.000 uit het werk fonds. Bovendien is een bedrag van f 13.000 eè, voteerd voor aansluitingskosten, voor hen die de» kosten niet direct kunnen financieren. Het bedrag van f 76280, dat ten laste van de ?e meente komt, zal gefinancierd worden door leening op 3 procent afgelost in 40 jaar. Voor de f 13000 aansluitingskosten zal een leening aange! gaan worden op een rentevoet van drie procent af te lossen in 10 jaren. In het plan is rekening gehouden, dat het af. valwater via de rioolzuiveringsinstallatie gaat t» Beverwijk. Door de tijdsomstandigheden zijn w teruggekomen op een beknopt, plan, dat echter voor uitbreiding vatbaar blijft. Voórloopig is het de hts doeling de rioleering alleen te leggen in het meer bebouwde gedeelte van de gemeente. De heer Klaassen vroeg of het een verpikt ting was, dat de inwoners hun perceel moeten aansluiten. De voorzitter antwoordde, dat het in de be. doeling ligt, dat waar de leiding komt, ieder perceel zch moet aansluiten, daar anders de financiering in gevaar komt. Op een vraag van den heer Klaassen deelde de heer Henneman mede, dat het uurloon 45 cent bedroeg. De heer Muyen juichte het plan toe. maar was bevreesd, dat de aansluitingskosten te bezwaarlijk zouden zijn. Voorts vroeg spr. of er rekening was gehouden met bestrating, want anders drukken over enkele jaren weer f 20.000 op de financiën, Ook vroeg hij, of het niet mogelijk was het plan niet in werkverschaffing uit te voeren. De voorzitter antwoordde, dat met herbe. strating rekening is gehouden. Het werk moet bij eventueel uitvoeren van het plan in werkverschaf fing geschieden, omdat het werkfonds deze voor. waarde stelt. Nadat de heer Beentjes nog enkele be zwaren naar voren had gebracht, werd het voorstel in stemming gebracht. Met 9 tegen 2 stemmen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Beentjes en Vendel. De jaarverslagen van de commissie tot wering van het schoolverzuim en van de commissie van school, voeding werden als kennisgeving aangenomen, als- mede de circulaire over de kindertoeslagregeling voor burgemester, secdetaris en ontvanger. Naar aanleding van een verzoek van Gedeputeer. de Staten om te zien met eigen middelen de be. grooting sluitend te maken stelde het college voof geen straatbelasting te heffen, daar dit in deze gemeente practisch onmogelijk is De raad ging hiermede accoord. Van den controleur, P. v. d. Akker, was een verzoek ingekomen zijn salaris te verhoogen van f 1490 tot f 1800. B. en W. stelden voor het salaris te verhoogen tot f 1600, met daarna twee jaarlijk- sche verhoogingen van f 100. Aangenomen. Het „Noorderbad" verzocht in verband met de slechte uitkomsten kwijtschelding van de pacht over 1940. De slagers verzochten bij verordening vast te stellen hun winkels 's Maandagmorgens te sluiten. Met beide verzoeken ging de raad accoord. Hierna sluiting. WIT GELE KRUIS. In het R.K. Parochiaal vereenigingsgebouw hield de afdeeiing Heemskerk van het Wit Gele Kruis de jaarvergadering onder leiding van den heer S, v. d. Kolk. Bij de opening uitte de voorzittter zijn teleur* stelling over het minder goede opkomen van de leden: een vereeniging met 500 leden kan toch wel een éivolle zaal hebben bij de jaarvergadering Verder memoreerde voorzitter het overlijden van den heer J. de. Ruyter die 29 jaar bestuurslid is geweest. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij aan: de vereeniging telt 500 leden. De wijk verpleegsters legden 9050 bezoeken af. Door de t.b.c.-bestrijding werden 180 bezoeken bij 17 ge zinnen afgelegd. 680 consulten vonden plaats. De ontvangsten waren f 2421.95, de uitgaven f 2238,53, derhalve is er een batig saldo van f 143.97, De bestuursverkiezing had het volgende ver loop. De aftredende heeren A. van Lieshout en J. Th. v. d. Maat, werden bij acclamatie herkozen, In de vacature, ontstaan dooi het overlijden van den heer S. de Ruyter, werd voorzien door de be noeming van den heer P. Limmen. CASTRICUM GESLAAGD. Voor het apothekersassistentexamen is ge slaagd mej. A. W Oosterdorp. alhier. HAARLEM, 26 Maart WJ. Ondertrouwd:: 26 Maart: A. Evers en H. VVijs- huizen: W. Prent en M. Rozijn, P. W. H. WijerS en J. M. Rieden, J. van Twuijver en T. M. Ro0l2> M. L. van der Sar en R. M. Veltman A. A. Wijn stroom en E. C. J. Schellingerhout; M. C. Bouma en P. H. Post, G. C. Steenbergen en G. J. W. van Raalten; T. Breedveld en C. C. A. Dales; A. Treffen en J. L. Weij; M. Marchand en G. L. van Dijk; P- van Erkel en E. M. Pierlot; J. G. van de Kamp J. G. Habich; A. Goejer en E. M. M. A. Castermans, C. P. J. Janssen en L. P. Zipp; A. D. Paulus en R A. v. 't Wout, M. J. Reijnders en M. M. «axs. I. H. Boelsma en M. J. R. Swarts; F. T. Jans L. Smit. Gehuwd: 26 Maart G. H. Delissen en R. Rosenau A. Kooijman en C. Overdam, C. A. Hardebil en Smolders; P. Loebis en C. J. Soumokil, P. ter Ih en T. Blonk; J. A. Baars en C. M. Hamans, C. Beo. en M. Hoogkamer, J. G. Kruger en C. F. Kruy R. Driessen en J. W. Scheltinga. Bevallen: 25 Maart H. J. J. Beijerde Graai, i J. Raar—Dreijer d., J. W. Emans—Diesveld J. BoumanHarder d., A. M. van Dondelaar—Scmu z.; 26 Maart J. A. M. Suasso de Lima de Praao- Nederkoorn z.; C. van KleefPlaat z. Overleden: 25 Maart J. W. C. Karssen—KioPPe£ borg 45 j., Tesselschadeplein; S. G. Lemin-«u bosch 76 j., Hagestraat; J. E. O. Wallenfels-W. mann 74 j„ .Wagenweg.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8