IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN pe Liefde tot zijn Land. Maandwisseling. Luchtaanvallen op Engeland. KORT NIEUWS 26e JAARGANG NO. 127 l*:gav® Cflura"1' Hou' Ijmulde' telefoon opgegeven opgenomen Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos [n de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Faestdagen Directie. P W PEEREKOOM EN ROBEKI PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 1 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meef ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting» Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. Land en Volk van Nederland in Kunst en Lette- door W. L. M. E. van Leeuwen verzameld ^ingeleid onder een gelukkig-gekozen hoofdtitel, liik Joost van den Vondel's vermaarden en "^woordelijk geworden versregel: De Liefde tot 5Dr€ Land is iecïer aangeboren. Het verzamelde is P)"een kapitaal boekwerk geworden in groot for- en frissche, levendige, kenmerkend-Holland- caa uitv.0ering. Er straalt in dat uiterlijk van het a] de sfeer die het vervult. Het is die van het -wisselende wolkenspel der wijde Holland- duchten, van de verre groene polders met hun gle blinkende vaarten, van de intieme besloten- der oU(je steden met hun statige oude huizen grachten, van de breede rivieren en de hooge >n waarop ge tegen dien eeuwigen wind in- worstelt op uw fiets, en hem verwenschend, u toch voelt om dat open, eerlijke landschap waarin ge koren te velde ziet staan, golvend en ruischend waarin ge werken. den boer rustig maar doelbewust ziet waarin uit stille, beweginglooze dorpen *jnke torens verrijzen die getuigen van schoonheid a van ernst. Er is nog meer dat uw geest vervult, als ge dit toek opneemt reeds. Ook de zee. Ge denkt aan kab- golven, schitterend in de zon, aan helwit aan schepen met kleurige vlaggen en hooge, stoere, degelijk-gestuwde deklasten, aan een wt huis op een havenhoofd en een ouden pikbroek schuim die over een reeling leunt en naar de zee tuurt. Nu denkt ge ook aan onze schilders: misschien zelfs het Krs, aan de romantici want die hebben in onzen ïjd uw aandacht weer gegrepen. En ook denkt ge jjn de historie van het land, want die spreekt tcch telkens weer uit dit allesZoo belangrijk de uitvoering van een boek, dat het zulk een >ks van beelden kan oproepen als ge het alleen g maar opneemt. En hiermee betuig ik dan eerst n compliment aan de uitgeefster: de Uitgevers maatschappij W. de Haan te Utrecht. Schrijver en uitgever moeten wel in nauwe sa menwerking en 'daarmee in gemeenschappelijke en groot onderling begrip geweést zijn hij de schepping van dit boek. En ik zou den auteur, eigenlijk den inleider-en-samensteller, bovenal de erkenning willen bewijzen dat hij de rijke en veel kleurige stof, waaruit hü putten ging, met zooveel artistiek gevoel, met zooveel kennis en beheersching heeft gekozen en tot een evenwichtig geheel ge maakt. Het gevaar, zich te laten meeslepen door eigen uitverkoren kunstenaars een gevaar dat bij de samenstelling van een dergelijk werk toor ieder moet .voordoen heeft hij blijkbaar wel- jewust vermeden, hetgeen bewijst dat hij met eer tegenover zijn taak en zijn stof heeft gestaan towel de keuze van den tekst als die van de rrs'ratie getuigen van zuiveren smaak en van een wortdurend streven naar evenwicht. En als ge in den aanvang, bij het doorbladeren van het boek, even verwonderd bent over een schijnbaar over wicht van de dichtkunst boven het proza zal u toch latei- blijken dat het onderwerp de groote represen tatie onzer dichters noodwendig doet zijn en dat in het geheel, beschouwd naast proza en beeld, ook dit gewicht juist is uitgewogen. Ik geloof zelfs dat zulk een boek er velen, die „nu eenmaal geen ge dichten lezen" of „het tegenwoordig nooit meer ertoe zal brengen een andere houding aan te nemen. Dat er, om een schoon voorbeeld te noemen, rullen zijn die door de lezing van Herman Gorter's „De Schoonheid van het Land" nog eens, of mis schien voor het eerst, naar zijn Mei en dan ook naar de latere scheppingen van een der grootsten onder onze dichters zullen grijpen. De samensteller heeft een indeeling van zijn werk wonden die hem heel wat zorg gekost moet hebben maar die tot welslagen heeft geleid. Hij heeft haar aldus opgezet: I De Liefde tot zijn Land is ieder aangeboren, II De Schoonheid van het Land: Hol land-Waterland, Zee en Zeeland, Friesland, de Hooge Landen, III Aspect en Sfeer der Steden, IV Spiegel van ons Volk: Deugden, Vreugden en On deugden. En hij heeft, in zijn putten uit de schat kamer van kunst en letteren uit vroeger eeuwen, lezer de problemen der oudste bekende poëzij en meer raadselen bespaard, natuurlijk omdat dit leen letterkundige bloemlezing voor vakmannen en studeerenden is maar een boek voor iederen Neder- tender van goede ontwikkeling. Die niet alleen op het spoor van zijn dichters, als hij die niet of zel den meer las, en op dat van thans weinig meer |e.ezen schrijvers van ons proza zal worden ge acht, maar ook op dat van vele schilders, wanl Te.e reproducties prikkelen het verlangen naar hei oorspronkelijke werk. Het werk besluit met Lodewijk van Deyssel's Nieuwjaarsdag-ontboezeming, een fonkelend, mee- slepend stuk proza van een achttienjarige, voor de geschreven anno 1883, dat opnieuw aangrijpt tojijn onvergankelijkheid daarmee bewijst w 2Dn zooveel menschen die naar historische Weken grijpen; het historische boek beleeft een ®gekenden bloeitijd. Maar wij moeten ons daar niet f bepalen. Er valt veel uit te leeren. Niet evenwel bet ertoe leidt, zich in het verleden te gaan te- strekken en heden en toekomst te verwaarloozen. is heden en toekomst in een boek als Hollands Glorie van den Hartog, dat gelukkig ook zooveel ,H?rs beeft getrokken. En ge vindt ze ook in dit °,e van Van Leeuwen, omdat het den Holland geest, doordrenkt van liefde voor eigen land «ilbeeldt zuiverst. zooals wij dien Liefhebben: op zijn best R. P. Vrijdag weer hervatting der lessen aan de M.T.S. te Haarlem? Jaar van bevoegde zijde vernemen is de ïr)npvln® van C'e T. S. te Haarlem zeer kif '8 'e verwachten. De mogelijkheid bestaat aat dit reeds a.s. Vrijdag 4 April zal zijn. Maart is alweer afgeloopen En April gaat voor ons open. Naar traditie doet April, Vol van grillen, wat hij wil. En wij moeten avonturen, Wat hij nu geeft te verduren. Sterk en groot voelt zich de mensch, Heel veel plooit hij naar zijn wensch, Naar zijn dienst en welbehagen, Maar Aprilsche regenvlagen, Stormen, toomeloos en kil, Zendt April ons naar zijn wil. Zonder dat wij stervelingen Ze vermijden of bedwingen. Dit ontgaat aan onze kracht, Op dit punt faalt menschenmacht. En wij kunnen enkel hopen, Nu weer Maart is afgeloopen, Dat April ons beter brengt, Dan de Maartsche kou verlengd. Als April nu eens zou willen Wat wij willen, is het kille Eens voor maanden van de baan, Om den zomer in te gaan. Dus Aprilmaand, wij verwachten Van u 't zonnig lichte, zachte Weer, dat ons de lente biedt Naar het schoonste lentelied, Opdat al wat jong wil leven, U zijn diepsten dank kan geven. Geef ons warmte, licht en zon Uit uw grillig rijken bron Zoo maar gratis, zonder bon. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN t OP 2 APRIL 1941 van 20.12 tot 7.14 Maan op 2 April op 10.10 Maan op S April onder0.59 De uitkeeringen aan de gemeenten over 1939/1940. In de Nederlandsche Staatscourant is opgeno men een staat betreffende de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het uitkeeringstijdvak 1939/ 1940 voor de onderscheiden gemeenten, Op dezen staat komen o.m. de volgende posten voor: Gro ningen 1.128.043.55; Leeuwarden 506.491.02; Em- men 802.016,45; Zwolle 351.099,32; Arnhem 1.002.057.58, Amersfoort 360.402,42. Utrecht 1.691.804.86; Aalsmeer 92.416.51; Alkmaar 335.290,37; Amsterdam 13.151.380,54; Beverwijk 173.439,23; Bloemendaal .118,349,86; Haarlem 1.285.771,64; Haarlemmermeer 275.896,73; Heemskerk 78.600,23; Heemstede 75.150,01; Vel- sen 416,054,77; Wormerveer 158.185,90; Zaandam 461.813.52; Zandvoort 90.109,36; 's-Gravenhage 4.746.427,53; Hillegom 101.847,03; Leiden 954.040,60; Rotterdam 9.445.993,49; Eindhoven 836.516,61. Ouderdomsverzefcering. Mededeelingen van president Jakob. 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. Aan mede deelingen van president Jakob, leider van de Geschaftsgruppe voor sociale bestuursaangele genheden bij het commissariaat-generaal voor financiën en economie, ontleent het A.N.P. dat de Duitsche rijksorganisatieleider dr. Ley als leider van het Duitsche Arbeidsfront, dat alle werknemers omvat, ingevolge een opdracht van den Führer een plan voor de toekomstige ver zorging van het Duitsche volk uitgewerkt heeft, dat onder meer de vervulling zal brengen van den in het partijprogram der N.S.DA.P. vast- gelegden eisch, dat er een voldoende ouderdoms- en invaliditeitsverzekering moet komen. Daarmee zal een sociaal werk van de eerste grootte tot stand zijn gebracht. Het doel is om de vruchten van den gezamenlijken arbeid van het volk ook allen ten goede te doen komen. De zin der verzorging is, dat iedere aalmoes en iedere ondersteuning zonder dat daar recht op bestaat, principieel onnoodig zullen zijn. Zoo doende gaat het niet slechts om de verbetering van de ouderdoms- en invaliditeitsverzorging doch om de schepping van een nieuw recht. In plaats van de idee der sociale verzekering komt de idee der volksverzorging. De uitvoering wordt reeds ter hand genomen. Moge de oorlog deze wellicht vertragen, in geen geval zal de oorlog de uitvoering verhinderen. Is het plan in de daad omgezet, dan zal dit werk de kroon, zijn op het streven van vele ge slachten van arbeiders. In de plaats van het proletariaat treedt dan de zich van zijn functie bewuste, scheppende -mensch, die de vrijheid veroverd zal hebben waarover wel reeds vele ma len gesproken werd, doch waarbij de daad Kleef ontbreken. Ook in Nederland, aldus deelde president Ja kob verder mede, zal binnenkort tot een her ziening van de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering worden overgegaan. De uitkeeringen deze® verzekering zijn thans zoo gering dat zij den Nederlandschen arbeider in geval van invaliditeit of ouderdom in geen enkel op zicht de noodwendige bescherming schenken. Ook in de Nederlandsche sociale politiek zal in de toekomst het gemeenschapsprincipe van den nieuwen tijd tot uitdrukking moeten komen. In Duitschland stond reeds lang vast, dat de bedoelde verzekeringen zonder staatshulp niet toereikend zouden kunnen zijn. Reeds Otto von Bismarck heeft de eerste stappen in deze richting gedaan. Het natio- naal-socialistische 'Duitschland zal voltooien, wat toen begonnen werd. Ingevolge het woord: „Het welzijn der gemeenschap is de hoogste wet" en „Gemeinnutz geht voor Eigennutz" kan eerst recht bij de sociale verzekeringen van de nood zakelijkheid van een totale hervorming gesproken werden. De positie van den enkeling ten op zichte van den staat is thans heel anders clan in den liberalistischen-kapitalistischen staat. Ieder lid der volksgemeenschap is verplicht om de volksgemeenschap te dienen, maar ook om gekeerd is de staat verplicht voor ieder lid der volksgemeenschap te zorgen. Deze weg wordt thans in Duitschland doel bewust betreden. Ook in Nederland zal, al zijn hier de tijdsomstandigheden ongunstiger, dezelf de richting worden ingeslagen. (A-NJ3.) Een Gezonde Geest in een Gezond Lichaam Een Reeks Artikelen In dit nummer beginnen wij met de publicatie van een reeks artikelen door Dr. J. M. Rombouts, waarn. geneesheer- directeur van het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort, waarin de schrijver zich ten doel stelt de geestelijke volksgezondheid te dienen. Hij zal dat doen en zijn eerste artikel ge tuigt er reeds in sterken mate van door in voor ieder begrijpelijke taal uiteen te zetten hoe men in moeilijke tijdsomstandigheden de groote krachten en reserves, den mensch ge schonken, in opbouwenden zin gebruiken kan inplaats van in verkeerde reacties te verval len.. De titel van deze reeks somt het doel op van den schrijver: psychiater en optimist in zijn arbeid en zijn streven. Door den Gezondheidsraad is onlangs een commissie ingesteld om na te gaan wat in deze tijden gedaan kan worden om de gees telijke volksgezondheid op peil te houden, zoodat deze moeilijke tijd op dat zeer belang rijke gebied vbor ons volk zoo weinig mogelijk schade en zooveel mogelijk gewin zal op leveren. De instelling dier commissie is aan leiding geweest tot de publicatie van deze reeks artikelen, waarmee de schrijver (en wij met hem) dus een belang van de volksge meenschap hopen te dienen. Met dit korte woord bevelen wij de reeks in de aandacht van al onze lezers aan in de overtuiging, dat velen er stof tot overdenking in zullen vinden en er moed en kracht uit putten. Omdat herlezing van belang kan zijn raden wij aan, ze uit te knippen en te bewaren. Actie boven Zuid- en Midden Engeland. BERLIJN, I April (D.N.B.) Naar het D. N. B. verneemt zijn afdeelingen gevechts vliegtuigen der Duih~he luchtmacht gisteren bij het in- ^'en van de duisternis opgestegen om voor dt,. oorlog belangrijke objecten op de Britsche eilanden aan te vallen. Volgens de radioberichten der eerste vliegtuigen had men in Zuid- en Midden-Engeland reeds een ge slaagde actie ondernomen. Verder deelt het D. N. B. mede dat vèrdragend geschut van het Duitsche leger gistermiddag hel vuur op de haven van Dover heeft geopend. Et- werd een belangrijke uitwerking geconstateerd Verscheideene branden werden waargenomen. Duitsche patrouillevaartuigen hebben gistermiddag in het zuidelijk deel der Noordzee twee Britsche vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neerge schoten, toen deze in scheervlucht een aanval de den. De aflevering van melk. Beperking opgelegd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het aan hem, die melk of volle melk aan den ver bruiker verhandelt of aflevert, verboden is per een grootere hoeveelheid daarvan te verhan delen of af te leveren aan verbruikers dan over eenkomt met een hoeveelheid van 85 pet. van zijn gemiddelden dagomzet aan verbruikers in de basisperiode. Deze basisperiode is hetzij die van 15 Septem ber tot en met 12 October 1940 voor die gevallen, waarin de gemiddelde omzet of aflevering per dag over die periode kan worden berekend, of de periode van 24 November 1940 tot en met 15 Maart 1941 voor die gevallen,, waarin een gemid delde omzet of aflevering per dag over de eerst genoemde periode wegens het ontbreken van ge gevens bij het betrokken standaardisatiebedrijf of bij den betrokken slijter niet kan worden be rekend Het is aan een standaardisatiebedrijf verboden, aan een afnemer per dag een grootere hoeveelheid melk voor consumptie af te leveren, dan overeen komt met een hoeveelheid van 85% van de hoe veelheid melk, welke het standaardisatiebedrijf in de basisperiode gemiddeld per dag aan hem voor consumptie heeft afgeleverd, met dien ver stande, dat de voorgeschreven maximum dagomzet resp. maximum aflevering per dag, op Zondag ver dubbeld mag worden. DE EENPANSMAALTIJD IN DEN HAAG. 's GRAVENHAGE, 31 Maart. Betreffende den eenpansmaaltijd welke Zondag in den Haag is gehouden, kan nog gemeld worden, dat 4300 liter erwtensoep is uitgeschonken. Twintig veldkeukens hebben de soep aangevoerden in het totaal zijn 4200 kinderen van eten voorzien. Een sigaren- firma in Den Haag heeft voor vijf deelnemers aan dezen maaltijd 'n spaarbankboekje ter beschikking gesteld met een inleggeld van f 10 per boekje. Om een idee te geven van het werk, dat aan den maaltijd is vooraf gegaan, zij nog vermeld, dat een compagnie van de Ordnungspolizei een da;_ welke in de erwtensoep verwerkt moesten worden, is bezig geweest om de aardappelen te schillen, (A. N. P.) Op het vliegveld in Maidenhead (Engeland) is volgens Reuter de 33-jarige Belgische million- nair Bobby Loewenstein om het leven gekomen. Zijn vader, Alfred Loewenstein, een bekend fi nancier, stortte in 1928 boven het Kanaal uit een vliegtuig. De Amerikaansche scheepvaartcommissie heeft den verkoop van de vrachtboot „Emma Alexander" (7193 b.r.t.) en „Alexander" (8357 b.r.t.) goedgekeurd. Deze schepen zullen voortaan onder Britsche vlag varen. Zij zijn gekocht door de Canadian Pacific Steamship Lines. Voorts zijn negen motorbooten aan Engeland verkocht. (D.N.B.) Dc uitreiking van melk- en cacao- kaarten. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat zeer bin nenkort op nader door de plaatselijke distributie- diensten aan te geven tijdstippen op vertoon van de distributiestamkaarten de melk- en cacaokaarten zullen worden uitgereikt en wel: a. aan een kind, dat na 1 April 1937 geboren isl vier melkkaarten en één cacaokaart; b, aan een kind, dat na 1 April 1927 maar vóóï 2 April 1937 geboren is: twee melkkaarten en ccu cacaokaart; c. aan personen, die vóór 2 April 1927 geboren zijn: één melkkaart. De onder c genoemde groep van houders van distributiestamkaarten komt dus n i e t in aanmer king voor cacaokaarten. Met nadruk wordt de aandacht van melkveehou ders op het volgende gevestigd. Aangezien het waarschijnlijk is dat de aan melk veehouders en hun gezinnen, alsmede de aan hei bij hen inwonend personeel uitgereikte melkkaarten te zijner tijd wederom zullen moeten worden inge leverd, zullen de aan deze groep van personen uit gereikte kaarten in ongeschonden toestand zorgvuldig bewaard dienen te worden. De nadcra regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de eventueele distributie van melk ctl cacao zullen t.z.t. nadere mededeelingen volgen. Duitsch weermachtsbericht Zenders in Schotland en op de Shetlandsche eilanden getroffen BERLIJN. 31 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In weerwil van het ongunstige weer heeft de luchtmacht haar gevechtshandelingen tegen Groot-Brittannië voortgezet. Ben groote koop vaarder ten noorden van den Theemsmond bleef, na door bommen getroffen te zijn, met zware slagzij liggen. Een ander groot schip werd op den Atlantischen Oceaan zwaar beschadigd. Vlieg tuigen der gewapende verkenning hebben militai re zendstations in Noord-Schotland en op de Shetlandsche eilanden met duidelijk resultaat aangevallen. Gedurende den nacht zijn voor ver scheidene Britsche havens mijnen gelegd. In de Middellandsche Zee hebben afdeelingen der Duit sche luchtmacht gisteren twee vliegvelden op Malta met goed gevolg aangevallen. Britsche troe pen in Noord-Afrika zijn aan geslaagde bombar dementen onderworpen. Overdag noch des nachts zijn Britsche vliegtui gen boven bezet gebied verschenen." Ver. Staten nemen 36 Deensclie scliepen over. NEW YORK, 31 Maart De regeering de? Vereenigde Staten heeft volgens de Associated Press 36 in Amerikaansche havens liggende Deen- sche schepen overgenomen. Het departement van financiën beeft als motiveering aangevoerd dafc aan eenig materiaal pogingen tot sabotage te zien zijn. Daarom heeft men de schepen op grond van de wet op de spionnage moeten overnemen. Van de 36 Deensche schepen liggen er 15 in New York, 8 in Baltimore, 2 in Philadelphia, 2 in Norfolk, 2 in Los Angeles en 2 in Jacksonville, 1 in Port land en 1 in Harbour (Washington) (D.N.B.) De toestand in Joego-Slavië. Beraadslagingen der Kroaten. Het D.N.B. verneemt uit Agram: Maandagmor gen heeft de banus dr. Sjoebasjitsj den leger- corpscommandant generaal Nedeljovitsj ontvan gen voor een langdurige bespreking. In het paleis van den banus verschenen de voorzitter van de Kroatische Boerenpartij dr. Matsjek en de minis ter van handel en industrie dr. Andres. Zij voer den een langdurige beraadslaging met den banus. Aangezien geen communiqués omtrent de be sprekingen zijn uitgegeven, is het publiek op ver moedens aangewezen. Maandag deed in Agram het gerucht de ronde dat gedacht werd aan het bijeenroepen van de Kroatische afgevaardigden voor een vergadering, opdat de afgevaardigden vertrouwd zouden kunnen worden gemaakt met de belangrijkste vraagstukken die op het oogen- blik aan de orde zijn en opdat zij daarover hun meening zouden kunnen uitspreken. Uit Belgrado wordt vernomen dat de laatste leden van de kolonie van Duitsche staatsburgers in de Servische landstreken gisteravond per extra trein Belgrado verlaten hebben. Tegelijkertijd zijn ook de laatste leden van de Italiaansche ko lonie in deze landstreken van het hoofdstation te Belgrado vertrokken. De Joego-Slavische gezant te Berlijn dr. Ivo Andritsj is thans te Beigrado aangekomen. Hij heeft gisterochtend een vrij langdurig onderhoud gehad met den nieuwen minister van buitenland- sche zaken Nintjitsj, alsmede met de beide staatssecretarissen Simaljawïtsj en Joekitsj. BURGEMEESTER VAN BELGRADO UIT ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. BELGRADO. 31 Maart (D.N.B.) Jevren To- mitsj, die tot dusverre burgemeester van Belgrado was, is bij koninklijk decreet uit zijn functie van burgemeester ontheven. DUITSCH DORP DOOR SERVEN IN BRAND GESTOKEN. BOEDAPEST. 31 Maart (D.N.B.) Naar van de Honsaarsch—Joego-Slavische grens wordt gemeld is een Duitsch dorp in de Baranja. een landstreek tusschen Drave en Donau met talrijke Duitsche nederzettingen, door Servische betoogers in brand gestoken en volledig in de asch gelegd. Opvoering van liet ballet „Tilly Sylon". Onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging zal het ballet van Tilly Sylon optreden in den Stadsschouwburg op Donderdag 3 April. Het orkest onder leiding van Marinus Adam zal daaraan medewerken. Voor dezen avond heeft Tilly Sylon weer een zeer interessant programma program ma samengesteld. Onder meer zullen worden uit gevoerd: „Dans der Komedianten" op muziek van Fr. Smetana, een oerkomisch dansspelletje, waarin de kostelijke mimische uitbeelding de aandacht vraagt. Roemeensche dansen van Bela Bartrok, Menuet en Rigaudon uit Le Tombeau de Couperin van Maurice Ravel en „de Buren" op muziek van M. de Falla uit het ballet „El Sombrero de trés Picos". Op het laatste heeft Tilly Sylon ook een zeep geestige Choreographie gemaakt. Daarna vermeldt het programma nog dansen en uitbeeldingen op muziek van Schubert, Chopin, Massenet en Flor Peeters. Zooals steeds, is ook dit programma zeer variee- rend. Costumes en dansen zijn alle zooals gewoonlijk door Tilly Sylon ontworpen. Het kapwerk wordt verzorgd door Michels. Het orkest zal dien avond openen met de Ouverture „Rosamunde" van Frans Schubert en zal ter aanvulling tusschen de dansen nog eenige kleinere werken spelen. De bekende Friesche biljartkampioen Jan Wie- mers is tijdens de wedstrijden te Leeuwarden ge huldigd. Jhr. Dr. Mollerus, voorzitter van den Ned. Biljartbond, sprak den heer Wiemers toe en overhandigde hem de gouden bondsmedaille. (Foto Pax Holland) Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitscblanrl. Branden in een stad in het Noord-Westen konden spoedig gebluscht worden. BERLIJN. 1 April (D.N.B.) In den afgeloopen nacht zijn zwakke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland verschenen, waar zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbom men lieten vallen. Nergens werd schade van mi litairen of economïschen aard aangericht. In een stad van middelbare grootte in het Noord-westen ontstonden eenige branden die nog in den loop van den nacht gebluscht konden worden. In een groote West-Duitsche stad werd een ziekenhuis door een Britsche brisantbom getroffen. Er zijn dooden en gewonden. Bond voor Heemkunde. Lezing over „De oudste geschiedenis der Germahen". Op Zaterdag 5 April organiseert de Bond voor Heemkunde in het Kennemer Lyceum te Over- veen een bijeenkomst, waar Dr. F. C. Bursoh, di recteur van het Rijksbureau Oudheidkundig bo demonderzoek te Leiden, een lezing zal houden over het onderwerp: „De oudste geschiedenis dei- Germanen". Bij deze lezing zullen lichtbeelden worden vertoond. IJMUIDEN Viscliomzet in Maart overtrof dien van verleden jaar- In 1941 844SS9, in 1940 ƒ414714. Wat wel niemand ooit had kunnen denken, Is geschied: de omzet ln den Rijksvischafslag heeft in een oorlogsmaand dien van de overeenkomstige maand van verleden jaar uit den tijd vóór den, oorlog overtroffen en wel met een belangrijk be drag. Ziehier de cijfers: in Maart 1941 f 844339, in; Maart 1940 f 614736, een verschil dus van bijna f 230.000. Er worden dan ook door de trawlers, de loggers en de kotters, die de visscherij uitoefenen, prach tige resultaten bereikt. Dat is gisteren weer eens duidelijk gebleken, toen vier kleine trawlers, die in normale tijden het zout in de pap niet zouden vunnen verdienen, in totaal bijna f 25.000 besom- den. Door de onzekerheid van het bedrijf kunnen natuurlijk moeilijk voorspellingen worden gedaan, maar nu de periode van mooi weer en lange dagen in aantocht is, kunnen heel wat mooie reizen ver wacht worden, vooral omdat het zeer onwaar schijnlijk is. dat de prijzen als in normale tijden, door de warmte ongunstig beïnvloed zullen wor den. Daarvoor zijn de hoeveelheden aangevoerd» viseh te gering. Alleen dan, wanneer maximum- orijzeh worden vastgesteld, die aanzienlijk onder de huidige afslagprijzen liggen, zou een prijs daling van eenige beteekenis verwacht kunnen worden. De omzet in het eerste kwartaal van 1941 be droeg f 1.303.088 tegen f 1.457.971 in hetzelfde tijdvak van verleden Jaar. Viscliinventarisatiebesluit 1941. In de Staatscourant is opgenomen het Viscli inventarisatiebesluit 1941 welk besluit volgens ..De Visscherijwereld" nagenoeg van denzelfden inhoud is als het hierdoor vervangen Vischinven- tarisatiebesluit 1939. Volgens het besluit 1941 is een ieder, die gewoon is de in het volgende artikel genoemde visscherij- producten in voorraad of voorhanden te hebben, verplicht wekelijks aan de Stichting Nederland sche Visscherijcentrale. gevestigd te 's-Graven hage. op daarvoor door deze Centrale beschikbaar nestelde formulieren, opgave te verstrekken van de bij hem aan het eind van de desbetreffende week aanwezige voorraden dier producten en van de wijzigingen, welke gedurende die week in deze voorraden hebben nlaat.c o-ehad. De behandelde producten zijn: pekel- en steur- haring, gestoomde en gerookte haring (bokking), in blik of in glas verpakte haring, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde vïsch, ge rookte en in blik of glas verpakte aal en paling en ansjovis. De opgave moet worden ingezonden telkens bin nen 3 dagen na afloop van de week, waarop de opgave betrekking heeft. De verplichte aangifte geldt niet voor hen, wier voorraden in den regel minder bedragen dan 300 kg (voor pekel- en steurharing minder dan 500 kg).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1