IJmuider Courant Spanning vergroot. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMWDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Geheugen. Huilende fietsen. jURGANG No 128 W* Lours115 ,t.Uiig8ven (sirsai Coster, Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem. Telefoon 10724. Bureau couran' Kennemerlaan 42, ITmuiden, voor dit blad worden kosteloos n m de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Faestdagen Directiet P W PKEKEHOOM Eft KOI!EH I PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEKEBOOM WOENSDAG 2 APRIL 1911 Abonnementen per week 0.13*/?, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. enfchen verbazen zich, anderen maken 0ngerust over plotseling optredende en in hun geheugen. In een artikel in Universum" geeft de schrijver, Werner fÏn verbaasden een terechtwijzing en .jüwden lert hü een geruststelling. De eerste groep her- aan een uitspraak van een vermaard De menschep zijn teveel geneigd het on- perken van hun hersens en zenuwen als - vanzelf spreekt, te aanvaarden. In wer- js ooi: de kleinste geestelijke werkzaam- zoo ingewikkeidén aard en zulk een won- roces. dat het niet zoo vreemd is als dit a gevoelige mechanisme ons eens in den steek Hetgeen weer herinnert aan dat de tallooze wonderen om zich heen niet als ïjerenziet omdat hi-ï er 2007-eer aan gewend is hetgeen natuurlijk in de eerste plaats 3 de werkingen van zijn eigen lichaam en Hetgeen hem in andere zaken tot overmoe- jtlatingen voert zooals: „Ik geloof er niet in er geen duidelijke verklaring voor krijg", ij hij gladweg vergeet dat hij in tallooze gelooft, waarvoor de menschelijke weten geen enkele verklaring heeft kunnen ip nog jat ie meeste oorzaken voor het falen der memorie f8n betrekkelijk onschuldigen aard, verzekert £n de vrees voor een steeds groeiende afne- of zelfs volkomen verdwijning van het her- -vermogen, die men vooral bij oude men- mtreft hier richt hij zioh dus tot de groep, die dergenen die zich angstig maken in den regel ongegrond of in elk geval sterk plreven. Wie het meest voor verlies van zijn vreest heeft daar de minste kans op, om zijn vrees een bijna zeker bewijs is voor wntroleerend vermogen van zijn verstand. En hfdt ook degeen, die het luidst klaagt over zijn fjgen, dikwijls juist een voortreffelijke me at «ee vergelijking treft en de verklaring ligt hier voor de hand: wie het meest verwend is ijdierpte van verstand en van geheugen zal teek het eerst beklagen over kleine tekortko of feilen daarin. Kei nietige stoornissen in ons geheugen hebben taiuurlijk allen af en toe te kampen. Ieder kent svaring, dat hem plotseling een naam of datum t binnen wil schieten die vijf minuten of een nr of misschien een paar uur later plotseling, zonder opnieuw opgeroepen te zijn, uit zijn :?ring naar buiten springt. Het lijkt dan wel ie, onderweg naar het bewustzijn, ergens in Kéanisme is blijven haken en later weer is raakt en zijn reis op eigen houtje heeft voort- Stoornissen van veel meer beteekenis heeft, «dirijver van het bedoelde artikel natuurlijk op hü het heeft over mensohen, die door «ei of andere rem of prikkel de prachtige etappen van hun geheugen niet meer te baat te nemen en het noodige vertrouwen in zijn ijkheden hebben verloren. Zulke remmen of fckels kunnen in misbruik van bepaalde genot- Uielen, b.v. alcohol, of eenvoudig in een te wel geregelde en dus onverstandige levenswijze ge in zijn. Als zoo iemand zijn levenswijs veran- rt en maat gaat houden plegen zijn klachten over telgenstoornissen spoedig te verdwijnen. Dat is e?natuurlijk, omdat de geheugen-arbeid - een im- rkkeld zenuwproces is, samenhangend met vele era functies van lichaam en ziel. Op denzelfden tl s te verklaren dat bij geestelijke of licha- ïijke uitputting een krachtsverlies van het ge- sgffi optreedt. Oude mensohen, die „door hun verbluffend her- ttringsvermogen den indruk maken sdhier ge- npbunstenaars te zijn krijgen dan ook van fa een pluim op hun hoed, want hij leidt uit amerkwaardige vermogens af dat zij heel goede ra-kunstenaars zijn geweest. Destijds hébben zij s, bewust of onbewust, op geestelijke hygiëne «'.egd en geen roofbouw gepleegd op hun tóten. bewering, dat ons geheugen slechts tot op ons levensjaar in de hoogste mate bekwaam is to in zich op te nemen wraakt' hij, betoogend üt slechts op een deel van het geheugen be ding kan hebben. Wel is het waar dat het van Èen leeren van vreemde Manken, cijfers e.d. jonge mensohen heel gemakkelijk is. maar to? mensohen kunnen veel meer leeren en ont- '•«a door hun associatie-vermogen, dat dikwijls belangrijker en productiever is dan het opper- ü^ge herinneringsvermogen, dat den inhoud E Kn halve encyclopaedic in zich opneemt, ^opmerking herinnert aan het geval van die van een H.B.S., die een bepaalde historische Noöhjkheid al in het economie-uur „had gehad" ;^P paar dagen geleden, toen de gesdhiedends- ^en naam te berde bracht, er zich niets van "atorde. „Want", zei de leeraar, „toen stond het pWsusvakje open in hun hersens en het eco- «-vakje was potdicht". Ouders merken trou ws b den dagelijkschen omgang met hun kin- -® telkens weer dat hun eigen bekwaamheid in ,'Onderling-in-verband-brengen van ^■erinn€~ rj*feit6n die van de jeugd ver overtreft: zij tog groeien in dit gedachtenproces. En men N ook M het in den loop der jaren duidelijk waar Stoeit, natuurlijk vooral op de gebieden specialen aanleg en belangstelling. t de schrijver scherp te keer tegen het gebruik van verdoovingsmiddelen, ook pijnstillende middelen. Het is zeer ge acht teremd fc lichte j^-ht dat de meeste alleen op medisch voor- verstrekt mogen worden. Menschen die ^et.naar een andere geneesmiddel vér- 1 verijl611 hiyper-nerveus en prikkelbaar soms vermogen tot concentratie. .J!niet rneer samenhangend kunnen denken. »associeeren". Daarentegen hebben an- (Een nieuw veiligheidsmiddel tegen zwijntjesjagers is een sirene, die be gint te huilen zoodra de eigenaar haar heeft ingeschakeld en onbevoeg den de fiets trachten weg te voeren). Zwijntjesjagers opereeren Tegenwoordig weer geducht, Fietsendiefstal constateeren Is niet van de voorjaarslucht. Fietsers pogen te ontsnappen Aan zoo'n niet op 't fietserslot Door het middel tegen gappen Van een stevig „pakkend slot" Dit kwam mij als u 't mocht vragen, Altijd zeer afdoende voor, Wie, hoe vaardig in het jagen, Kan er zoo nog mee vandoor. Maar iets nieuws is uitgevonden. Dat dit nog verbeetren moet, Op misschien wel goede gronden Vindt de vinder 't wel zoo goed. Dit is dan een soort sirene Die op slag aan 't huilen gaat, Als een jager is verschenen, Die zijn hand aan 't rijwiel slaat, 't Leek me wel erg korte metten, Toen ik er eens over dacht, Allen die een fiets verzetten Zijn nog niet op zwijntjesjacht. Bovendien, wat zal dat worden Als er in een drukke straat Plots in alle rust en orde Fietsgehuil zich hooren laat. Maar enfin 't is af te wachten, Hoe dit middel zich ontpopt En of op hun zwijntjes jachten 't Zwijntje zoo zijn jager fopt. Welk bezwaar erin mag schuilen, Dit in elk geval is waar: Beter dat de fiets moet huilen, Dan „per slot" de eigenaar. P. GASUS. deren, waaronder groote geleerden, daarin wonde ren bereikt en talrijke uitvindingen en ontdek kingen danken wij dan ook alleen aan een op het goede oogenblik gebruikt associatievermogen. R. P. Rijksmark geen wettig betaalmiddel liier te lande. - De opheffing van de dev-iezengrens tüssc'hen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de rijiksmark in Nederland wettig betaal middel wordt. Betaalmiddel in Nederland is uit sluitend de gulden en de Reichskreditkasse- scheine. Uit het Duitsche rijk kunnen natuurlijk betalingsmiddelen naar Nederland worden over gebracht, die tegen de geldende clearingkoers kunnen worden ingeruild. Iedereen kan derhalve marken in betaling aannemen, want zij kunnen bij iedere bank worden ingeruild. Duitscliers mogen geen buitenlandsche effecten aanschaffen. Naar Dinsdag op de persconferentie te 's-Gra- venhage werd medegedeeld is de aankoop van buitenlandsche effecten door Rijks-Duitschers niet geoorloofd. Hiervoor behoeft men de toestem ming van het deviezeninstituut, dat deze volgens de thans geldende bepalingen geeft Regeling „vrije gulden". Ten opzichte van den zoogenaamden „vrijen gulden" werd op de persconferentie nog medege deeld dat het hier gaat om het creëeren van een instituut uit hoofde van vrijwillige goud-afleve ring door vreemdelingen aan de Nederlandsche Bank. Het is redelijk, dat, indien de vreemdeling daaruit een guldensaldo gekregen heeft, hij daarover dan vrij zal mogen beschikken. Dit is men verplicht te doen, en dat is dan ook het- be grip „vrije gulden", een instituut dat vrijwel in iedere deviezenregeling bestaat, maar, omdat de rest gebonden is, hier in Nederland zijn intrede doet. Opheffing „ondersteuningsmarken". Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zullen, nu het geheele betalingsverkeer vrij is, de z.g. „ondersteuningsmarken" komen te vervallen. Nieuwe regeling Amerikaansche certi ficaten te wachten. Ten aanzien van Amerikaansche certificaten is eerlang een nieuwe regeling te verwachten. tusschen Duitschland en Joego Slavië Berlijn constateert een toe nemende anti-Duitsche houding van Belgrado. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: „De algemeene anti-Duitsche tendentie in Joego-Slavië is sterk toegenomen", al dus, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, hoorde men Dinsdagmiddag in poli tieke kringen te Berlijn. In deze kringen verluidt verder dat in Joego-Slavië een mobilisatie heeft plaats gehad die op het oogenblik nog voortduurt. Aan de uitlatin gen die tot dusver gedaan zijn over de po litieke vraagstukken en de gebeurtenissen in Joego-Slavië heeft men niets toe te voe gen. De ontwikkeling in Joego-Slavië wordt be- invloed door oncontroleerbare, van haat ver vulde ophitsers die dorpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vermoorden en Duitschers verjagen. In dezelfde politieke kringen constateert men dat de Joego-Slavi- sche regeering steeds weer tracht berichten over demonstraties die in het land gehouden zijn te- ge te spreken. Zoo heeft men van Belgrado uit bijv. het bericht verspreid dat de pro-Duit- sche Joego-Slavische journalisten met aan het hoofd den hoofdredacteur van de „Vreme" dr. Gregoritsj weer vrijgelaten zijn, terwijl in werkelijkheid vaststaat dat deze 'personen zich nog steeds in arrest bevinden. Van Joego-Sla vische zijde blijkt duidelijk de poging om wel bepaalde maatregelen te nemen, doch in theo rie een zekeren afstand daarvan in acht nemen, welke bedoelingen Belgrado hiermede heeft is voorloopig slechts zeer moeilijk vast te stellen. Volgens berichten die gisteren in Berlijn zijn ontvangen zijn ook de leiders van de Duitsche volksgroepen gearresteerd. Het feit dat de we- derzijdsche gezanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn gegaan, noemt men in politieke kringen alhier een bewijs voor den ernstigen toestand, waarin de Duitsch-Joegoslavische crisis is ge- DE HOUDING DER KROATEN. AGRAM, 1 April. (D.N.B.) Vanochtend zijn in het Banoespaleis onderhandelingen gevoerd, waaraan deelnamen de Baxioes, de president van de Kroatische Boerenpartij dr. Matsjek, de vice-president Kosjoetitsj, de secretaris-generaal Krnjewitsj en de drie in Agram vertoevende Kroatische ministers dr. Andres, dr. Schutte en dr. Smoljan. Kosjoetitsj bracht rap port uit over den toestand in Belgrado en over de besprekingen die hij gisteren als afgezant van dr. Matsjek in Belgrado heeft gevoerd. De beraadslagingen duurden-tot 1 uur vanmid dag. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag of dr. Matsjek zitting neemt in het ka binet. Naar steeds weer in partij kringen wordt verzekerd zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den binnen- en buitenlandsche politieken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kroatische publiek is er zich. evenzeer als de politieke leiding, volkomen van bewust dat met de beslissing in de kwestie van dr. Matsjek's medewerking aan de tegenwoor dige regeering in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpelijk dat de Kroaten met de grootste spanning de ontwikkeling der zaken volgen. Daarbij nemen zij de volledigste discipline in acht. Ook steeds weer van anti- Duitsche zijde in omloop gebrachte geruchten hebben niet het gewenschte succes. Aan de uni versiteit die Maandagochtend weer werd ge opend, zijn geen incidenten voorgevallen. Volksduitschers uit de oostelijke staatsgebieden en zelfs uit Slavenië vluchten in steeds groo- tere getale naar Kroatië, waar zij zich veilig voelen. Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen adus deelt Stefani mede mag men wel aannemen dat Matsjek vastbesloten is vol strekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oorlog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den binnen- landschen toestand. In de eerste plaats eischen zij onmiddellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan de buren te hergeven. Voorts zou de buitenlandsche propaganda on middellijk gestaakt moeten worden. Het be wind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm belang. Duitsch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Huil en Great Yarmouth. BERLIJN, 1 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft tijdens gewapende ver kenningen in het zeegebied om Engeland een koopvaardijschip van 1000 b.r.t., deel uitmakende van een convooi, tot zinken gebracht en een ander groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. Bij den aanval in duikvlucht door gevechtsvliefc-tijgen op een vliegveld in Zuid-Engeland werden vier han gars zwaar getroffen; zij geraakten in brand. An dere bomaanvallen waren gericht op de haven inrichtingen van Falmouth. Bij luchtgevechten boven het Kanaal wei-den twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Artillerie van het leger beschoot in de middaguren belang- ijke militaire doelen in Dover; de uitwerking kon worden waargenomen. Des nachts vielen formaties van het luchtwapen de havenwerken van Huil en Great-Yarmoutih op succesvolle wijze aan. Groote branden veroorzaakten zware verwoestingen. In de haven van Great-Yarmouth geraakte een schip in brand. In Noord-Afrika bestreden Duitsche formaties duikbommenwerpers met goed resultaat veldstel- lingen en concentraties van Britsche gepantserde afdeelingen. De aanvallen geschiedden met bom men van zwaar kaliber. De vijand liet 's nachts met zwakke strijd krachten brisant- en brandbommen vallen in West- en Noord-West-Duitschland. In een mid- dermatig groote stad van Noord-West Duitsch land ontstond grootere schade aan gebouwen. Bij Bielefeld werd de ziekcninrichting van Bethel voor de tweede maal binnen enkele weken tijds gebombardeerd. Een voltreffer verwoestte hier een ziekenhuis; daarbü werden talrijke personen ge dood of gewond. Patrouillevaartuigen schoten met luchtdoel artillerie een der aanvallende vliegtuigen neer, In den tijd van 16 tot 31 Maart verloor de vijand 55 vliegtuigen en elf versperringsballons. In den zelfden tijd gingen 24 eigen vliegtuigen verloren. Het Haarlcmsclie gemeentebestuur, Voordracht voor de benoeming van twee wethouders. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen de benoeming van twee wethouders van Haarlem te verwachten. De regeeringscommïssaris heeft ter benoeming voorgedragen de heeren Dr. Ch, A. Götte, arts en M. van Driel, leeraar aan het Ken- nemer Lyceum. Vleeschbon 09 kan worden vernietigd. Ook' in de toekomst zullen de mét „09" ge merkte bonnen van de vleeschkaart niet voor het koopen van vleesch en vleeschwaren worden aan gewezen. Alle met „09 vleesch" en „09 worst en vleeschwaren" gemerkte bonnen van de vleesch kaart kunnen derhalve worden vernietigd. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 30 April op bon no. 8 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld: voor groep 1 10 K.G. hondenbrood; voor groep 2 10 K.G. hon denbrood; voor groep 3 8 K.G. hondenbrood; voor groep 4 5 K.G. hondenbrood; voor groep 5 4 K.G. hondenbrood; voor groep 6 3 K.G. honden brood. Op bon no. 8 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1 Vz K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Geen dooden door vliegeraanvallen, Veerboot met mitraillcurvuur bestookt. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Gistermiddag en in den afgeloopen nacht zijn eenige Engelsohe vliegtuigen boven ons land versohenen. Een aan tal brisantbommen werd omlaag geworpen. Het grootste deel viel op het vrije veld, zoodat geen schade ontstond. Op een plaats bij een Noordzee- eiland werden bommen omlaag geworpen, die alle in het water vielen en eveneens geen schade deden. Elders werd door een vrij laag dalend vliegtuig met een machinegeweer op een veerboot geschoten. Gelukikig trof dit vuur op de uitslui tend met Nederlandsche civiele personen gevulde boot geen doel, zoodat wonder boven wonder geen dooden of gewonden te betreuren zijn. Op een an dere plaats werden door het omlaag werpen van brisant- en brandbommen vier woonhuizen ver woest en eenige andere huizen beschadigd. Een brisantbom trof een nieuw gebouw, dat misschien voor een kazerne gehouden werd, en richtte ge ringe schade aan. Daar het gebouw onbewoond was, vielen ook hier geen dooden of gewonden. (A.N.P.) De snurrevaad begint weer en de visscliers maken de ballast gereed voor de scheepvaart, waarmede de vangst zal worden uitgeoefend. (Foto Schimmelpenning!!) BEVERWIJK Ds. S. van der Wal. f In den ouderdom van 76 jaar is plotseling over leden Ds. S. van der Wal. emeritus predikant van de Ger. Kerk te Minnertsga, in vroeger jaren een vooraanstaande figuur in de classis Franeker der Ger. Kerk. Met hem is heengegaan de laatste van de drie broers, die tal van jaren de Ger. Kerk als predikant gediend hebben. Ds. S. van der Wal werd 23 Januari 18j5 te 's-Heerenbroek geboren; hij studeerde aan de Theo- logisohe Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1892 camdidaat werd. Op 11 December 1892 werd hij door zijn schoonvader, wijlen Ds. J. W. A. Notten, toen Christ.-Ger. predikant in Haarlem, te West- zaan bevestigd. Deze bevestigde hem op 9 Juni 1895 ook te Minnertsga. Op 12 October 1933 werd hem emeritaat verleend. In 1932 vierde hij onder veel belangstelling zijn veertigjarig ambtsjubileum. De teraardebestelling zal plaats hebben Donder dagmiddag op de begraafplaats „Duinrust" te Be verwijk. DE DIPLOMA-UITREIKING YA NDE HANZE- AYONDSCHOOL. De diploma-uitreiking van de Hanze-avond- school, die gisteravond in -het K.SA.-gebouw zou plaate hebben, is uitgesteld tot Vrijdagavond. KOSTBAAR MATERIAAL. Veel oud ijzer wordt verzameld, om naar de hoogovens vervoerd te worden, waar het opnieuw het smcltingsproces zal ondergaan. (Foto Schimmelpenningh) Hoogere omzet aan de B. E. veiling* T.- In de afgeloopen maand heeft aan de BE.T.- veiling de omzet f 19.082,06 bedragen, tegen f 14.983,01 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. VELSEN 35-JARIG ARBEIDSJUBILEUM. Dinsdag herdacht de heer H. J. Otte, werkzaam in de afdeeling Loogerij van de N.V. Vereen. Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen den dag, waarop hij vóór 35 jaar als twaalfjarige jon gen bij deze onderneming in dienst kwam. De jubilaris werd des morgens op het bedrijfs- kantoor van de Cellulosefabrieken, waaronder zijn afdeeling ressorteert,, ontvangen. Namens de directie werd hij toegesproken door den heer Ir. W. A. Staring, procuratiehouder, waarbij de heeren Ir. J. M. de Muinck Keizer en A. Koene, onderscheidenlijk bedrijfsingenieur en chef van genoemde fabrieken tegenwoordig wa ren. De heer Staring schetste de goede verdiensten van den jubilaris voor het bedrijf en releveerde hoe deze in verschillende afdeelingen tot tevre denheid is werkzaam geweest, waarna de heer Otte de gebruikelijke enveloppe ontving. De juibilaris die dezen gedenkdag in huiselijiken krhigemocht doorbrengen, ondervond ook hier nog vele blijken van belangstelling. IJMUIDEN Bijzondere diensten iii de Goede Herderkerk. In de Goede Herderkerk zullen 7, 3 en 10 April bijzondere bijeenkomsten plaats hebben. Zes pre dikanten zullen als spreker optreden. De hoofdge dachte in deze bijeenkomsten is: „Het kruis in de wereld". Naar aanleiding hiervan zullen behan deld worden de onderwerpen: „Het heil van het Kruis", „de Heerlijkheid van het Kruis" en „het Geheim van het Kruis". Wachttijd voor zeevisscliers. Nu er weer een aantal schepen aan de visscherij deelneemt hebben de organisaties weer aandacht geschonken aan de regeling van den wachttijd bij onderbreking of stopzetting van het bedrijf, aldus „Toenadering". In 1939 werd een regeling getroffen, waarbij werd bepaald, dat bij de berekening van het loon voor de steunregeling, al hetgeen boven de dagloonta bellen van de Zee-ongevallenwet is verdiend, bui ten beschouwing blijft. Het departement van Sociale Zaken heeft thans aan de hieronder genoemde gemeentebesturen me degedeeld, dat deze regeling, met eenige wijzi gingen, is verlengd: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem. Katwijk, Noordwijk, Egmond aan Zee, Den Helder, Marken, Urk, Zandvoort, Maas sluis, Vlaardingen en Velsen. De bi*ief van het departement van Sociale Zaken luidt als volgt: „Ten vervolge op ons schrijven van 6 October 1939, waarbij een wachttijdx-egeling voor zeevis- schers werd ingevoerd, welke regeling bij missive van den minister van Sociale Zaken van 3 Februax-i 1940 voor onbepaalden tijd werd verlengd, heb ik de eer uw college het volgende mede te deelen: In overleg met de Nederlandsche Visscherijcen- trale van het departement van Landbouw en Vis scherij acht ik het wenschelijk te bepalen dat vis- schers, die in verband met de daaraan vei'bonden gevaren niet willen uitvaren, slechts voor deze gunstige wachttijdregeling in aanmerking kunnen komen, indien zij van hun voornemen ten minste één dag vóór het uitvaren mededeeling doen. Deze voorwaarde meen ik te moeten stellen om te voor komen dat de opvarenden door een will«teeurige houding de uitoefening van de visscherij in gevaar zouden brengen. De wachttijdregeling is niet van toepassing voor opvarenden van een schip, dat ge noodzaakt is minder dan één week stil te liggen. Kan het schip, na verloop van één week, nog niet uitvaren, dan heb ik er geen bezwaar tegen, dat de betx'okken visschers met terugwerkende kracht, dus ook over dié ééne week, voor bedoelde wacht tijdregeling in aanmerking worden gebracht. Ik zal het op prijs stellen, indien doox* u: in den vervolge met -het'bóvènstaafide wordt rekening ge houden".

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1