J Uit de Pers. gEKSDAG 2 APRIE 1941 n behaudeling van de Duitschers in Joego-Slavië. Relaas van vluchtelingen. dN.B- verneemt uit Klagenfurlh: Uit de len van; de vluchtelingen die te Villach aan- en zijn verneemt men thans bijzonderheden ^-"het vreeselijke lijden en de gruwzame ver- ove-' waaraan de leden der Duitsche minder- V0^te Laibach (Ljoebljana) blootgestaan heb- sinds den dag van den Joego-Slavischen staats- gr®ep' uegjn was dat Servische elementen voor het L bewind een anti-Duitsch Joego-Slavië en n'eUViendschap met Engeland demonstreerden. Q_c v't Engelsche consulaat kwam het tot ovaties t*| hoorde kreten als „Weg met Duitschland". 01 de huizen van Duitsche gezinnen te Laibach r. ruiten onder kreten als „Dood en rierf aan EH*Bschers" met steenen inge- n»n en hoerageroep op Engeland uitgebracht, n aan de grens aangekomen Duitsche staats- ers en minderheids-Duitschers melden een- ',urS dat bij de bevolking in het Joego-Slavi- grehsdistrict groote onrust bestaat, omdat militaire autoritei ten vrii dooi grot deze bij de grensbevolking om hun haat tegen t de Joego-Slavische militaire autoriteiten vrij m contingenten Servische Cranicari en solda- - naar de grens overgebracht zijn. Van oudsher a a r,,-.-, >11V» V. -i t t QfTnn Steeland niet geliefd en thans- oefenen zij een en terreurbewind tegen alles wat Duitsch Jï Ook zün tahijke douane-ambtenaren die den tóten tijd hun pro-Duitsche gezindheid niet ver leid hadden overgeplaatst of hun zijn anti- nir'tsche Servische ambtenaren .toegevoegd. OD het Duitsche grensstation Beliburg is gisteren n'vluchtelingentrein aangekomen met ongeveer iro Duitsche staatsburgers uit Gutenstein, Win- Ischgraz en Praeveli. Een Duitsch staatsburger Lpidf dat Zondag verscheiden „Minderheids- Duitschers" te Windischgraz zwaar mishandeld zijn Onder de vluchtelingen bevinden zich ook zieken •;e wel is waar in het ziekenhuis lagen, maar °ich toch opgemaakt hebben om de veiligheid on der de bescherming van het Duitsche rijk te be- eiken. Dn vluchtelingen melden uit Marburg dat de Serven een gelegenheid aldaar en het plantsoen van een sportterrein der „Minderheidsduitschers" volledig verwoest hebben. Ook te Graz zijn in den lóóp der laatste dagen weer treinen met vluchtelingen uit Joego-Slavië aangekomen. De partij-instanties hebben de zorg voor de vluchtelingen op zich genomen. Volgens de verhalen der vluchtelingen die met achterlating van have en goed, meestal slechts met fcleine handkoffertjes de grens overgetrokken zijn Rijgen de vervolgingen van de Duitschers door Servische elementen steeds grooteren omvang. Zoo wordt vooral uit Cilli een schikbewind gemeld dat den Duitschers de laatste uren van hun ver blijf het leven tot een hel 'heeft gemaakt. Zij werden onophoudelijk uitgescholden en bespuwd en tenslotte geslagen en mishandeld, als men hen oo straat aantrof. Hun woningen werden geplun derd, zoodat zij dikwijls slechts het veege lijf honden redden. De aanvoerder van de Servische volksmenigte was te Cilli een destijds te Weenen zeer bekende Joodsche literator, Tartaruga, ge- heeten, die thans als Engelsch agent werkzaam is. Op de scholen werd de Servische 'schooljeugd stelselmatig tot gewelddaden tegen de kinderen van .Minderheidsduitschers" opgehitst. Zoo zijn te frasslau Duitsche jongens gemarteld en bijna doodelijk geworgd. Ook te Hrastnigg, de bekende glasblazersplaats zijn de „Minderheidsduitschers" mishandeld en met den dood bedreigd, als zij zich maar ergens vertoonden. Ruiten in. winkels en huizen van deze menschen werden verbrijzeld en toen de eigenaars die zich in het bosch verborgen hadden hun huis weer naderden, moesten zij afgrijselijke, verwoes tingen aanschouwen. BERLIJN, 1 Aprfl. (A.N.P.) Van welingelichte zijde vernemen wij: Het ligt voor de hand, zoo 'heeft men Dinsdag in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Duitschland in nauw contact met al zijn bondgenooten staat ten aanzien van al die gebeurtenissen, welke een in gevaar brengen van de stabiliteit in het Europee- sche Zuid-Oosten, bij welker instandhouding Duitschland in zoo hooge mate geïnteresseerd is, tengevolge zouden kunnen hebben. JOEGO-SLAVISCHE GEZANTSCHAP TE ROME ONDER MILITAIRE BESCHERMING. ROME, 1 April (D.N.B.) Het Joego-Slavische gezantschap te Rome wordt door een sterke afd-ee- ling Italiaansche troepen beschermd. Verordening minister-president Joego-Slavië. Waarschuwing tegen onrustbarende berichten. BELGRADO, 1 April. (D.N.B.) De bladen pu- bliceeren op de voorpagina een eerste verordening van den nieuwen minister-president, generaal Si- mowitsj, waarin hij waarschuwt tegen onrustba rende berichten, welke door buiten] andsohe agen- len verspreid worden om onrust te zaaien. De re- geering voert een politiek van vriendschap met alle naburen en onderneemt in dien zin alles wat binnen de perken der mogelijkheden valt. Het ver- kien van de woonplaatsen en de huizen is verbo den. De belangen van land en volk vereischen, dat elkeen zijn huis verdedigt. Leger, luohtmacht en vloot zijn bereid hun plicht te doen. De bevoegde ministers zullen slechts de vastgestelde evacuatie, waarvan de voorschriften gegeven worden, toe slaan. De minister van Biinnenlandsche Zaken zal alle noodige maatregelen treffen, om alle vergade ringen, welke niet door den toestand vereisoht w-or- den,-te verbieden, evenals alle samenscholingen Van burgers in de onderscheidene plaatsen. Algcmecnc mobilisatie in Joego- Slavië? BERLIJN, 1 April (D.N.B.) De militaire voor bereidingen in Joego-Slavië, zoo meldt de Times uit Belgrado, worden voortgezet. Steeds meer reser visten worden opgeroepen. Dinsdag zijn de scholen geslotenhetgeen de Times-correspondent te Bel- de laatste voorbereiding noemt voor de al- ffmeene mobilisatie. GENèVE, 1 April (D.N.B.) De „Tribune de ^usanne" bevat een bericht van het Engelsche persbureau Exchange Telegraph uit Belgrado, tóens betwelk in Joego-Slavië weer *wee btr vPn ten spoedigste zijn opgeroepen. De «wokken reservisten zijn reeds Maandag de 7mrf'nes l3innehgerukt. De laatste twee dagen ffien er aanzienlijke transporten van troepen eooen plaats gehad in de richting van de u^aarsche grens. B "E XOORSCHE BERGEN VERONGELUKT. 1 April (D.N.B.) Majoor Klein, dra- den !an bet ridderkruis, is eenige dagen gele- on*PbVr ber&en van westelijk Noorwegen ver- ihpi ri-r werd °P het kerkhof bij Bergen van P eer begraven. De bevelhebber W 0iWPrmacht in Noorwegen. Von Falken- ,Mf 1 legde een krans van den Führer aan het vai neer, Italiaansch weermachtsbericht Strijd tusschen Keren en Asmara woedt voort. ERGENS EN ITALIë, 1 April (Stefani). In zijn weermaohtsbericht no. 298 maakt het Ita- liaansohe opperbevel het volgende bekend: „Grieksche front: In den sector van ihet elfde leger zijn vijandelijke acties van plaatselijk ka rakter gebroken. Onze luchtformaties bombar deerden munitiedepots en schoten granaten af op vijandelijke troepen. Noord-Afrika: Een onzer formaties bommen werpers, vergezeld door Duitsche jachtvliegtuigen, bombardeerde vijandelijke luchtbases en militaire inrichtingen, waarbij twee vliegtuigen op den be- ganen grond vernield en zware branden veroor zaakt werden. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers een vliegtuig van het type Hurri cane neer. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Misurata, waarbij eenige personen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Oost-Afrika: De strijd in den noordelijken sec tor tusschen Keren en Asmara woedt voort. On danks het steeds ruimere gebruik van troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen door den vijand bieden onze afdeelingen heldhaftig verzet. Een onzer formaties bommenwerpers deed een aanval op het vliegveld van Djidjiga. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen werd een vlieg tuig van het type Gloster neergeschoten. Andere Italiaansche vliegtuigen bombardeerden met suc ces Britsche gemechaniseerde strijdmiddelen." JAPANSCH-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. TOKIO, 1 April (D.N.B.) Volgens een Domei- bericht heeft de plaatsvervangende woordvoerder van het informatiebureau aan de buitenlandsche journalisten medegedeeld, dat de handelsbespre kingen met de Sovjet-Unie spoedig tot een vriend schappelijke overeenkomst zullen leiden. De Japansch-Fransche besprekingen over Indo-China worden voortgezet, evenals de handels- en vis- scherijbesprekingen met de- Sovjet-Unie, welke eveneens weldra tot resultaat zullen leiden. De besprekingen te Batavia noemde de woordvoerder „zeer langzaam", zoodat het einde daarvan niet zoo spoedig verwacht kan worden. Zal Joego-Slavië tegen Italië optrekken Troepenconcentraties langs de Grieksche grens. Het D.N.B. verneemt uit New-York: De correspondent te Belgrado van de „New York Times" Sulzberger beweert in een uitvoerig bericht uit Bitolj dat de Grieken een offensief voorberei den van het Ochrida-meer tot aan de Adriat-isohe Zee. De Britsche strijdkrachten komen Grieken land binnen, terwijl Joego-Slavië een aanzienlijk leger heeft samengetrokken van de Grieksche grens tot aan Montenegro. Van Joego-Slavische zijde heeft men op Griéksohen bodem gemotoriseerde Britsche een-heden in de nabijheid van Albanië gezien. De Joego-Slavische strijdkrachten in deze streek zijn practisoh op oorlogssterkte. Het tijdstip voor het offensief hangt voornamelijk van Belgrado af. On der de jonge Joego-Slavische officieren bestaat er geen twijfel over dat men tegen Italië zal optrek ken. Reeds bevinden zich verscheidene Grieken als verbindingsofficieren in Joego-Slavië, terwijl Brit sche waarnemers tusschen Belgrado en Athene op en neer reizen. Ten zuiden van de Grieksoh-Joego- Slavische grens heeft de correspondent zelfs een Engelsch en generaal aangetroffen die de streek in specteerde. DE AANVAL OP HET FRANSCHE CONVOOI. VICHY, 1 April. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt bevestigd zijn vier personen het slacht offer geworden van den Engels oh en aanval op het Fransche eonvooi aan de Algerijnsche kust. Nog ze ven personen zijn min of meer ernstig gewond. Vrouwen cn kinderen verlaten Fiume. FIUME, 1 April (Stefani) Vrouwen en kinderen zijn vanavond begonnen Fiume te verlaten. De prefect heeft een decreet uitgevaardigd, waar bij aan personeel van officieele en particuliere in stellingen verboden wordt zich zonder speciale vergunning uit Fiume te verwijderen. Aan motor voertuigen, voorzien van een rijvergunning, wordt verboden de grenzen der provincie zonder speciale machtiging te overschrijden. Toenemende productie in de Sovjet-Unie. Bijeenkomst van de Opperste Sovjet der U. S. S. R. Het Sovjetpersbureau Tass deelt mede: Gis termiddag om zes uur is de vierde zitting van den Oppersten Sovjet der. U.S.S.R. in het Kremlin geopend. Talrijke gasten vertegen woordigers van Moskousche ondernemingen, van de intelligentia, het Roode Leger en de vloot, waren aanwezig. Evenals vele leden van het corps diplomatique. De plaatsen van de Rus sische en de buitenlandsche pers waren bezet. Met stormachtig applaus werden Molotof, Wo- rosjilof, Kalinin, Kaganowitsj en anderen par tijleiders en leden der regeering begroet. De zitting werd geopend door den voor zitter van den Oppersten Sovjet, afgevaardigde Zjdanof. De vergadering nam eenstemmig de volgende agenda aan: 1. Goedkeuring van de begrooting 1941. 2, Ratificatie van. de beslluiten van het presi dium van den Oppersten Sovjet uitgevaardigd in de periode tusschen de derde en vierde zit ting. De volkscommissaris van financiën Posko- nof verklaarde in zijn verslag over de begroo ting van 1941 dat de standvastige vooruitgang van het nationale bedrijfsleven in de Sovjet- Unie alle voorwaarden voor een succesvolle uit voering van de begrooting 1940 had vervuld. De totale productie van de staats- en coöpera tieve bedrijven der Sovjet-Unie in 1940 is met 9 2/10 pet. toegenomen in vergelijking met 1939, de Agrarische productie breidde zich uit, de verkoopen van staats- en coöperatieve win kels stegen tot 117,1 milliard roebel, tegen 114.4 milliard in 1939. De begrooting 1941 is opgesteld in overeen stemming met het plan tot ontwikkeling van het nationale bedrijfsleven. De geraamde inkomsten bedragen 24.980.000.000 roebel en de uitgaven 24.978.000.000. Voor de financiering van het na tionale bedrijfsleven is 4.97 milliard roebel gereserveerd met inbegrip van 1,121.000.000 roebel voor de industrie, 1.522.000.000 roebel voor landbouw, 1.693.000.000 roebel voor den bouw van gemeentelijke gebouwen en woningen. Voor sociale en cultureele maatregelen is 16.987.000.000 roebel uitgetrokken. Onderhoud Mussolini—Matsoeoka- Bevolking van Rome juicht den Japanschcn minister toe. Stefani meldt uit Rome: Om 17 uur 45 Dinsdagavond zijn Matsoeoka en graaf Ciano uit het Palazzo Chigi vertrokken naar het Palazzo Venezia voor een onderhoud met Mussolini. Dit onderhoud begon om 18 uur 05 in tegenwoordigheid van graaf Ciano en den ambassadeur Korokiri Zembei. Dc menigte die Matsoeoka op zijn weg naar het Palazzo Venezia had toegejuicht bleef opeen gepakt staan op het plein om het einde van het onderhoud af te wachten en den Duce en den vertegenwoordiger der verbonden natie haar geestdriftige gevoelens te doen blijken. Even voor 19 uur, toen de hartelijke bespreking eindigde, verschenen de Duce en de Japansche minister op het balkon en begroetten de massa, wier toejuichingen steeds in kracht toenamen. De betooging begon opnieuw, toen Matsoeoka, vergezeld door graaf Ciano het Palazzo Venezia verliet om zich naar zijn verblijf, de „Villa Ma- dama" te begeven. De manifesteerende menigte bleef opeengepakt bij het Palazo Venezia, waar het steeds weer juichte voor den Duce die ver scheidene mafen op het balkon verscheen. Graaf Ciano heeft Dinsdag een diner gegeven ter eere van zijn Japansche confrater en diens ge volg. Politieke, militaire en burgerlijke Italiaansche autoriteiten namen aan dezen maaltijd deel. Na afloop daarvan heeft Ciano een rede uitgesproken, waarin hij sprak over de beïeekenis van het drie- mogendhedenpact, welke beteekenis nog vergroot was door de toetreding van andere staten. Tot slot hief hij het glas op ter eere van den keizer van Japan en dronk op de gezondheid van zijn gast en diens land. Matsoeoka gewaagde in zijn antwoord van 'zijn dankbaarheid voor de ontvangst die hem ten deel gevallen was en van de zekerheid van de overwin ning der gemeenschappelijke zaak. Hij huldigde de Italianen die de geschiedenis van het Romeinsche rijk voortzetten en bracht bijzonderen dank aan Ciano, daar deze, alhoewel hij 's konings rok droeg, naar Rome was teruggekeerd om de oude vriend schap met spreker te hernieuwen. Hij bracht een dronk uit op de gezondheid van den Koning-Keizer, den Duce en Ciano, benevens op den toenemenden voorspoed van Italië en de aanstaande overwinning van Duitschland en Italië. Duitsche luchtoperatie aan de Zuidkust van Engeland- Vliegveld aangevallen. Het D.N.B. meldt: Dinsdagmiddag hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vliegveld met sterke bezetting aan de Engelsche Zuidkust in een verras sende scheer vlucht van een boogie van vijftien .meter aangevallen. Twee groote hangars met hierüp aansluitende onderkomens en barakken werden met bommen van middelmatig en zwaar kaliber bestookt en totaal vernield. Minstens 12 a 14 bom menwerpers, alsmede 8 a 10 jachtvliegtuigen, wer den op den grond vernield. Op andere beschadigingen en vernielingen kan bij de ondubbelzinnig waargenomen krachtige branden als gevolg van den aanval worden gere kend. De deelnemende gevechtsvliegtuigen zijn alle op hun steunpunten teruggekeerd. In het kader der gewapende verkenning heb' ben Duitsche lange afstandsverkenningsvliegtuigen gisterochtend in het gebied van het St. Geor-ge- kanaal ten Westen van Pembroke (Wales) drie tankschepen met een "totalen inhoud van 24.000 br.t. door voltreffers vernietigd. Bovendien wer den twee andere tankschepen met een totalen in houd van 16.000 ton zoo zwaar beschadigd dat aan genomen- kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Zoodoende is opnieuw 40.000 ton voor de Britsche koopvaardij verloren gegaan. De Engelsche berichtendienst meldt dat Dinsdag in den 'loop van den dag „een zekere bedrijvigheid in de lucht" hoven Engeland heft geheerscht. Vijan delijke vliegtuigen hebben bommen boven de Zuid en Oostkust van Engeland laten vallen. Aan de Zuidkust is „eenige schade ontstaan", zoo wordt medegedeeld. Naar het D.N.B. nader verneemt, is gisteren nog een tankboot van 3000 br.t door Duitsche ge vechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. BRITSCHE POGING TOT AANVAL OP BREST. BERLIJN, 1 April (D.N.B.) Vanmiddag heb ben afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen getracht bij Brest het kustgebied binnen te vliegen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten hierbij twee twee-motorige vliegtuigen neer. Eigen verliezen zijn daarbij niet ontstaan. De Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. De Romeinsche correspondent van de „Tokio Nitsji Nitsji" Sjitsjiro Ono schrijft in de „Messa- gero" het volgende: De Amerikaansche vloot die zich in den Stillen Oceaan bevindt en bestaat uit 15 slagschepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 18 zware kruisers, 17 lichte kruisers, 80 torpedojagers, 45 torpedobooten is niet voldoende om een beslissende slag met de Japansche strijdkrachten te leveren. De zwakheid van de Amerikaansche vloot ziet Ono in het gebrek aan voldoende scheepswerven, grondstoffen manschappen. De zwakheid van de Amerikaansche steunpunten-politiek ziet Ono in de positie van Guam en Manilla. Om deze redenen houdt Ono het voor waarschijnlijk dat de Vereenigde Staten zul len pogen, Singapore via den omweg over Austra lië te bereiken, hetgeen thans bevestigd wordt door de reis van de Amerikaansche vloot naar Australië en Oceanie. Zoo moet de Amerikaansche vloot, wanneer zij een beslissenden slag zoekt met de Japansche vloot ten westen van den 180 meri diaan, van te voren een reis afleggen van 5000 mij len. Ten westen van den 180 meridiaan zou echter een gedeelte van de Amerikaansche vloot het slachtoffer worden van snelle Japansche eenhe den. (DNB) Fransche schepen in de Ver. Staten onder bewaking. Ook de „Normantlie". Het D.N.B. verneemt uit Washington: De Amerikaansche regeering heeft gisteren negentien Fransche schepen die in zes Ameri kaansche havens liggen, waaronder het luxe schip „Normandie", onder bijzondere bewaking gesteld. United Press ziet daarin de inleiding tot de overneming van deze schepen door Amerika. De Fransche ambassadeur te Washington heeft -n-a zijn bezoek aan het, departement van Buiten landsche Zaken de pers medegedeeld dat hij aan neemt dat de Vereenigde Staten geen maatregelen zullen nemen met betrekking tot de in Amerikaan sche havens liggende Fransche schepen. De Ameri kaansche regeering, aldus de ambassadeur, zal misschien alle buitenlandsche schepen onder be waking stellen, doch de Fransche schepen zullen waarschijnlijk niet worden bezet zooals de Duitsche, Italiaansche en Deensche. Ten aanzien van het Fransche protest tegen den Engelsch en aanval op een eon vooi verklaarde d e ambassadeur dat hier sprake is van een reoht- streeksche schending der Fransche wateren door Engelsche oorlogsschepen. DE GEMEENTEN EN KUNSTENAARS. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, spoort in het Weekblad voor Gemeentebelangen de gemeen tenaren aan opdrachten te geven aan kunste naars (na advies van de adviescommissie der N.O.K., voorzitter mr. J. F. van Royen). Hij noemt als voorbeeld geschilderde of gehouwen gemeentewapens voor het raadhuis, symboli- seerende schilderstukken en beeldhouwwerken, zooals Waalwijk ten aanzien van de schoenen en lederindustrie van de Langstraat heeft ge daan. en schrijft o.m.: „Zoo zou er op allerhande wijzen gestreefd kunnen worden onzen kunstenaars kleinere eri grootere opdrachten te geven, waardoor niet alleen zij geholpen werden, maar tevens onze groote mannen geëerd en de geschiedenis van ons vaderland, levendig gehouden zou worden. Afdrukken van hout- en kopersneden vullen de mappen van kostbare verzamelingen. De kos telijkste boekwerken zijn er mee verlucht en vormen een rijken schat van echte vaderlandsche beschavingsgeschiedenis. Door die zeer bizon- dere teekenkunst is het uiterlijk aanzien in vroeger eeuwen onzer meeste steden en dorpen, burchten en kasteelen en kostelijke bouwwerken voor ons bewaard gebleven. De fotografie heeft die kunst verdrongen. Maar zou het niet mogelijk zijn ook op dit gebied de oude kunst te doen herleven en opdrachten te geven van enkele onzer voornaamste steden weer vogel- vluchtteekeningen en teekeningen van stads gezichten te doen vervaardigen, waarin Am sterdam en Rotterdam reeds zijn voorgegaan, waardoor een nieuwe reeks zich aan de vroe gere zou aansluiten, hetgeen voor een vergelij king van den stedebouw van vroeger met dien van thans, voor die na ons komen mogelijk wordt? Eenmaal begonnen, zullen zeker anderen vol gen en zou daarmede tegenover onze Neder- landsche kunstenaars een geste van bizondere beteekenis worden gemaakt, die in wijden kring waardeering zou wekken". RIJKE ERFGENAMEN. De Standaard schrijft in een betoog o.m.: „Wat het materieele betreft, heeft ons volk gedurende deze laatste 25 jaren geleefd te mid den van alle bezwaren en gevaren, die het le- van van den rijken erfgenaam meebrengt. Bij dc oude rijkdommen werden in en na den wereld oorlog nieuwe schatten verdiend. Zijn deze goed gebruikt en besteed? Hebben wij vooral onze nationale rijkdommen, erfenis van het voorgeslacht, goed gebruikt en ze opnieuw ver worven, zoodat ze werden tot eigen geestelijk bezit? Wij hadden een roemrijke traditie en rijke goederen in kennis en wetenschap, in staatkun dige rechten en vrijheden, in nationale eenheid, verkregen in zorg en strijd en in een gemeen schappelijke taak voor de toekomst, bestaande uit het tot ontwikkeling brengen van alles wat ons was geschonken. Was dit alles geworden tot bewust geestelijk bezit, waarmede gewoekerd werd, of wisten wij zelf niet hoe rijk wij waren en beschouwden wij het als vanzelfsprekend? Indien dit laatste het geval mocht zijn weest, dan kunnen wij te midden van de rampen van dezen tijd leeren, wat wij verzuimden en in moeilijke dagen de geestelijke erfenis van het voorgeslacht verwerven en maken tot ons eigen onvervreemdbaar bezit. Dit geldt niet in de laatste plaats voor het terrein der religie." DE LEERLINGENSCHAAL In verband met het feit, dat sommige bladen het hebben voorgesteld, dat de leerlingenschaal zeer aanzienlijk zou worden verlaagd, schrijft de „School met den Bijbel": „Niemand make zich illusies, dat de groote klas sen zullen verdwijnen, als straks de verlaagde leerlingenschaal wordt ingevoerd! Enkele dagbla den hebben dat wel gesuggereerd en publiceerden met veel inkt: Verlaging van 48-30 leerlingen. Niets is echter minder waar. Feit is, dat het gemiddeld aantal leerlingen per klas thans ligt tusschen 39 en 40. Dat zal nu straks worden tusschen 37 en 38. Zoo is en wordt de toestand. Niet anders. Er zul len tal van groote klassen met 48 en meer leer lingen blijven". „De Standaard" knoopt hieraan de volgende beschouwing vast: „Het is goed de feiten te laten spreken. Niet om hetgeen in voorbereiding is waarde te ontzeggen. Doch wel om geen overdreven voorstellingen te wekken en tendentieuze propaganda te verijdelen, In „De School met den Bijbel" wordt berekend, dat aan kleine, middelgroote en groote dus aan alle scholen de groote klassen blijven. Bij een uniforme leerlingenschaal zal dit niet te ondervangen zijn. De schrijver in dit schoolblad wil door bovental lige onderwijzers hierin voorzien. En bij voorbaat noodigt hij het Departement uit een paar millioen op tafel te leggen. Wij laten dè wenschelijkheid en mogelijkheid daarvan thans in het midden. Waar het ons ditmaal om gaat is te doen zien, welke ingrijpende maatregelen noodig zijn, wil men terugkeeren tot een klasse-gemiddelde van 30 leer lingen, gelijk in 1887 was voorgeschreven. Volgens sommigen speelt bij dit vraagstuk geld geen rol meer. Wij veronderstellen een andere houding bij degenen, die voor de financieele positie van den Nederlandschen Staat verantwoordelijkheid dra gen. Overdrijving schaadt. In Duitschland bedraagt het gemiddelde aantal leerlingen per klas 42. Waarschijnlijk zal niemand beweren dat de resultaten van het onderwijs daar slechter zijn dan in ons land^ In dezen tijd groote eischen te stellen aan de schafkist ten bate van een ingrijpende verlaging van de leerlingenschaal is meer dan o.i. verantwoord is. Er zijn belangrijker zaken op het terrein van on derwijs en opvoeding die thans de geesten gevangen houden". men waarover hieronder nader op .50 pCt. meer dan de over 1940 te schatten opbrengst van 800 millioen, dus op rond 1200. millioen, dan beteekent dit, dat met een totaal aan Staatsuitga ven op het tegenwoordige niveau is te rekenen van een kleine 3 milliard, waai'bjj echter de voor schotten aan derden zijn inbegrepen. Het valt niet te ontkennen, dal dit bedrag er huiveringwekkend uitziet. Men vraagt zich dan ook terstond af, hoe zulk een totaal aan uitgaven bij elkaar kan komen. Laten wij ons eens aan het re kenen zetten. De „gewone" (loopende) Staatsuitga ven kunnen wij, gezien het toenemend aantal ambtenaren en de stijgende loon- en salariskosten, zeker stellen op een bedrag van 900 k 1000 mil lioen, vermoedelijk nog meer. Dan komt daarbij het bedrag der „buitengewone uitgaven" (open bare werken enz.) van rond 200 millioen. Feitelijk moeten wij dit bedrag bezien tezamen met de bijdragen van den wederopbouw, die gedurende dit jaar wel grootendeels zullen worden gecrediteerd aan de getroffenen, maar daarom lang nog niet alle zullen kunnen worden „verbouwd" en dus slechts de begrootingspositie belasten, maar daarom nog niet in hun totaal de kaspositie van het Rijk. Stellen wij het geheel der huidige oorlogs schadevergoedingen op een 600 millioen, dan zul len daarvan gedurende 1941 wel niet meer clan 200 millioen tot uitbetaling komen. Dan komt het bedrag der bezettingskosten. Hoe veel daarvan uiteindelijk ten laste van de Neder- landsche Schatkist zal komen, onttrekt zich aan alle althans aan onze beoordeeling. Voors hands moeten wij ze in allen gevalle betalen. Wij weten uit de laatste periode der Nederlandsche par lementaire geschiedenis, dat de mobilisatïekosten werden geschat op minstens 800 millioen per jaar. Neemt men in aanmerking dat de Duitsche bezet ting numeriek zeker niet minder zal zijn, en dat bovendien nog een aanmerkelijk civiel bestuurs apparaat in tal van gebouwen, groote particuliere woningen, villa's, buitens enz. is gehuisvest, dan lijkt het ons niet te boud gesproken, indien wij de bezettingskosten op een bedrag van 1200 millioen per jaar ramen. Wij komen thans tot de „voorschotten aan der den". Wij doelen daarmede op verschillende posten, die onze clearing met het buitenland belasten, doch die inmiddels door de Nederlandsche Schatkist moe ten worden gefinancierd. In de eerste plaats noemen wij het saldo van onzen uitvoer (naar Duitschland) boven onzen invoer van daar. Wij moeten daarbij ook vooral niet vergeten clat het plaatsen van Duitsche opdrachten bij de Nederlandsche industrie ter waarde van 1000 millioen over het eerste kwartaal, indien dit zoo zou voortgaan, beteekenen zou, dat het veredelingsloon, dat in die opdraeht- som is. begrepen zeg gemiddeld 30 pCt. over het jaar gerekend een bedrag van 1^00 millioen zou uitmaken, dat geheel door de Nederlandsche schatkist zou moeten worden gefinancierd. In de tweede plaats noemen wij de geldzendingen onzer in Duitschland tewerk gestelde arbeiders naar hier. Daar door hen in doorsnee zeer goede loonen verdiend worden, mede als gevolg van langeren arbeidsduur dan hier te lande (er zijn er, die gemiddeld 60 per week naar hier zenden), kan men zonder overdrijving met een gemiddelde geldzending van 20 per week rekenen. Dat zou per jaar voor 100.000 arbeiders 100 millioen uit maken, die alweer de Nederlandsche schatkist moet financieren. In de derde plaats wordt de clearing aan Duitsche zijde nog belast door de rentebetalingen op Neder landsche beleggingen in Duitschland, die thans in hun volle bedrag getransfereerd worden. Daar on der het systeem der transferprotocollen de rente remise uit Duitschland rond 35 millioen bedroeg, kan men thans zeker met een bedrag van 50 mil lioen 's jaars rekenen, die door Nederland gefinan cierd worden. Dan worden nog steeds hier te lande Duitsche „Reichskreditkassenscheine". en Duitsche bankbil jetten ter inwisseling aangeboden, die gedeeltelijk wel ongeoorloofd hier te lande binnen zullen zijn gekomen. Naar ons ter oore kwam. zijn daarmede den laatsten tijd tientallen milliocnen gemoeid ge weest, en gaat dit nog steeds door. Laten wfj hier voor ook nog eens een bedrag van 50 millioen voor het geheele jaar aannemen. Wij komen zoodoende tot een totaal aan voorschotten voor Duitsche re kening van 1400 millioen over het jaar gerekend, ongeacht onze vordering op Duitschland wegens meerderen uitvoer van landbouwproducten dan in voer van machines e.a. fabrikaten en van grond stoffen anders dan ter veredeling. Hoewel minister Fischböck ons dezer dagen verklaard heeft, dat in- en uitvoer elkaar ongeveer compenseeren, zullen wij met het oog op den aanzienlijken ongecontro- leerden uitvoer, vooral naar het Zuiden, het bedrag van ons uitvoersaldo naar Duitschland met een jaar totaal van 100 millioen opnemen. Ons handelsver keer met de overige landen is eerder passief en kan dus buiten rekening blijven. Tellen wij thans de diverse posten, die door de Nederlandsche Schatkist moeten worden gefinan cierd, bij elkaar op en trekken we daarvan de ge schatte Staatsinkomsten ad 1200 millioen daar van af, dan komen wij tot een totaal aantal mil lioen van 1000-f 200 f 1200 1400 100 1200 of 2700 millioen, terwijl uit de ver meerdering onzer Staatsschuld op de tegenwoor dige basis slechts een jaarbedrag van rond 2000 millioen resulteert. Het verschil is gelegen in de fi nanciering der veredelingsopdrachten, die pas een paar maanden aan den gang zijn, en waarmede, naar wij zagen, wellicht een bedrag van 1200 mil lioen per jaar gemoeid is. Daartegenover staat dan weder, dat de vermeerdering van de belasting opbrengst door ons met een 400 millioen is aan genomen. Doch een en ander zou toch medebrengen dat de Staat netto een bedrag van ruim 2V2 niil- lioen gulden per jaar door schuldopname zou moe ten financieren, dus nog 300 millioen minder dan uit de vermeerdering onzer Staatsschuld zou blij ken. Het verschil is gemakkelijk te verklaren uit de rekbaarheid der hierboven aangenomen bedragen". DE TOENEMING VAN DE STAATS SCHULD. Tn verband met het aftreden van mr. Trip als secretaris-generaal van het departement van finan ciën en als president der Nederlandsche Bank geeft de heer V(on) B(rucken) F(ock) in Het Na tionale Dagblad de volgende berekening van de toeneming onzer Staatsschuld: Heeds eenige dagen werd gefluisterd, dat mr. Trip gemeend had, de verantwoording voor 's lands financiën niet langer te kunnen dragen. Wij achten die fluistercampagne tendentieus, al moge het waar zijn dat mr. Trip van deze zijn persoonlijke mee- nïng „ter bevoegder plaatse" heeft doen blijken. Daar zulk een fluistercampagne aan onze financiën en aan onze geheele volkshuishouding onherstel bare schade zou kunnen toebrengen, lijkt het ons gewenscht, en ook het meest verstandig, de naakte feiten open onder het oog te zien. Wat zijn die feiten? Een stijging der gefundeerde en der zwevende Staatsschuld (vorderingen min verplichtingen) met rond 1200 millioen in rond 10 maanden, d.i. met gemiddeld 120 millioen per maand, welk bedrag de laatste maanden is toege nomen tot rond 140 millioen. Ongetwijfeld is dit een formidabel bedrag, dat zou beteekenen, dat onze Staatsuitgaven (incl. voorschotten aan derden) 1500 tot 1700 millioen gulden, over het jaar gere kend, meer bedragen dan de Staatsinkomsten. Stel len wij die, in verband met de recente belastingver- hoogingen en met de stijging van JLadio ^taqmmtta DOXDfRDAG 3 APRIÏ. 19U. NederJandsch Programma, HILVERSUM I, 413.5 M. 6.45Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0« Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Dag opening (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomlté) 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuws berichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Ensemble Jack der Kinderen, li.00 Voor de vrouw. 11.20 Viool met pianobegeleiding. 12.00 Amusementsorkest en solist. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Amusementsorkest en solist. 1.30 Gramofoonmuzlek. 2.10 Modepraatje. 2.30 Haarlemsche Orkestvereeniging. 2.55—3.15 Gramofoonmuzlek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Disco-causerie. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten A. N. P. 5.30 Ensemble Jonny Kroon. 6.15 Cyclus ..Sport en lichamelijke opvoeding". 6.30 Ensemble ..De jonge acht". 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Klari net en plano. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Klarinet en piano. 3.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 3.30;Bcrichten, Engelsch. 8.45 Concert voor de Duit sche Wëèrmacht. 8.40 Gramofoonmuzlek. 9.46 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. Nederlancïsch hrogramma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 9.16 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst, (Uitzending voorbereid door de Christ, Radio-Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Voordracht. 11.45 Jonny Ombach en zijn ensemble en solist. 12.00 Berichten. 12.15 Vervolg van 11.45. 12.45 Nieuws en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Zang met planobegelei ding. 2.30 Cabaretprogramma. 3.30 Voor de zieken. 4,00 Musiquette. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christelijke lectuur (Uitzending voorbereid door de Christ Radio-Stichting). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 De Postillons. 6.00 Causerie „Heemkunde in Noord-Bra bant". 6.15 De Postillons. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Pers overzicht voor binnen- en buitenland A. N. P. 7.15 Rococo- octet. 7,35 Gramofoonmuzlek. 6.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Concertgebouworkest. 9.15 Reportage of gramofoon- Le belastingver- I muziek. 9.30 Gramofoonmuzlek. 10,00 Nieuwsberichten Aj het volksinko- N. P., sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3