,W' Jiiwst A Excursie van Nederlandsche Durgemeesters. Redder der kinderen. 2 APRIL1 194Ï andarbcitler deed pogingen tot doodslag. Hreer tien jaar gevangenisstraf geëischt, cpntember van het vorig jaar drong een Ln0 landarbeider, geboortig uit Zeeland ;TiïE r.r-z-10 m Ho Vpulfprt van PPT1 Amsterdam, de keuken van een ^""gaapdam binnen, waar hij met een 'vM ie.p vrouw des huizes probeerde te ste- d:^®is-n aanslag mislukte doordat de echtge- ï?n. .M«rouw ter hulp snelde en den onver- nO°t °ect te verwijderen. laat ^JL die reeds in 1930 en in 1937 een po- doodslag op deze vrouw deed en haar sing htpreenvolgens met een dolksmes en een {oenacn bedreigde, waarvoor hij met twee ja- 'r ,pven maanden gestraft was. werd voor de :jn?n Zhp rechtbank gebracht en tot tien ja- 33ar!0opvangenisstraf veroordeeld. ^morgen stond hij terecht voor het ge- hnf te Amsterdam omdat hij zijn straf te $1nnd Hij beweerde geen poging tot dood- hoog .v lêbben gedaan. „Ik heb haar alleen M ne willen maken", beweerde hij. maar p* pogfchumus Meyes verklaarde als Dr.'^kundige, dat de man normaal geacht ?etllS"nrden. Hij weet wat hij doet en hij kan moet wu a]s verminderd toerekeningsvat- £tdnen_..»wcl. orocureur-generaal vroeg bevestiging US r Roorlptnwlip VPpVtt.hank. tan bet vonnis van de Haarlemsche rechtbank, verdediger mr. F. van Hattum, drong in nipidooi aan op een hernieuwd psychia- S-P „nderzoek door een anderen psychiater. Pik ceval is gebleken, dat deze man een bui- «non emotioneele natuur heeft en een lan- [ffevangenisstraf zal hem zeker geen goed S Hof zal op Donderdag 10 April uitspraak Staat regelt alle bij de voedsel- voorziening betrokken belangen. SPClcW**'0 ov «v,** Landbouw en Visscherïj deelt ter toelich: van zijn Dinsdag in het Verordeningenblad K-henen besluit betreffende den opbouw van II,Yorganisatie voor de voedselvoorziening (or- Slsatiebesluit voedselvoorziening 1941) mede, II het noodzakelijk werd geacht op het ge- wpH der voedselvoorziening een nieuwe organi se voor te bereiden, waarbij het streven Snrait de uitvoering en zoo mogelijk ook de tóandkoming der maatregelen onder toezicht W overheid op te dragen aan publiekrechte re organen. Deze organen zullen worden in- «eteld voor de behartiging van de belangen Ln de voedselvoorziening, ieder voor een be- naald gebied. Door haar samenstelling en in- -'ciiting zullen ze geacht kunnen worden de belangen van het haar toevertrouwde onder deel van het bedrijfsleven op deskundige wijze te kunnen behartigen. In het thans gepubli ceerde besluit zijn de grondslagen voor den op touw van een dergelijke publiekrechtelijke or- Kïiisatie voor de voedselvoorziening neergelegd. Bij het ontwerpen van dit besluit is als uit- eansspunt genomen, dat het, teneinde vooral m de huidige oorlogsomstandigheden nadeelige overgangsperioden te vermijden, womschelijk is «jowel feitelijk als juridisch voort be bouwen op hetgeen op het gebied van de organisatie voor het bedrijfsleven in Nederland reeds tot stand gekomen. De op te bouwen organisatie zal de geheele voedselvoorziening omvatten. Behalve t.a.v. de voortbrenging, afzet, aan wending der producten van de voedselvoorzie ning, zal in het bijzonder ook t.a.v. het distrïbu- Üè-apparaaï regelend kunnen worden opgetre- 'jn,'waarbij eenerzijds aan belanghebbenden vergoedingen kunnen worden gegeven en ander- cids van belanghebbenden bijdragen kunnen worden gevorderd. Gezien deze uitvoerende en regelende taak der organisaties kan het minder wenschelijk zijn haar tevens te belasten met zuiver commercieele handelingen, zooals aan- en verkoop van produc ten. In verband hiermede is in het besluit (art. 14) de mogelijkheid geopend, voor dergelijke werkzaamheden aparte lichamen in te stellen, die aan de bedrijfsorganisaties of onderbedrijfs organisaties worden verbonden. Het toezicht op deze commercieele lichamen zal bij den jêcretaris-generaal en zijn gemachtigden be rusten/ Noorderlicht in den nacht van Zondag op Maandag. Het Ned. Meteorologisch Instituut deelt mede: In den nacht van Zondag op Maandag jl werd op verschillende plaatsen in ons land fraai Noorderlicht gezien. Het aardmagnetisme ea de radio-ontvangst op ultra-korte golf vertoon eer. tegelijkertijd groote storingen, die evenals net Noorderlicht het gevolg zijn van sterke wer kingen van eiectrisch karakter in de bovenste lagen van de atmosfeer. Uit de tot nu toe ontvangen berichten, die todei'ling vele punten van overeenstemming ver talen, blijkt, dat het Noorderlicht omstreeks 10 uur als een zwak schijnsel in het Noorden aanving en na 11 uur tot krachtige ontwikke ling kwam. Vele sterke lichtbundels schoten uit een lichtschijn naar boven, tot 60 graden hoogte, die op verschillende plaatsen de hui len en de omgeving duidelijk vërlichtten. Alge meen viel de groene kleur van het verschijnsel op. Te 11 uur 45 bereikte het licht zijn grootste intensiteit, om daarna snel af te nemen. Het bleef nog tot laat in den nacht zichtbaar. Het waren voornamelijk de Noordelijke provinciën, waar men van het ongewone schouwspel kon genieten. Waarschijnlijk verhinderde meer zui delijk de bewolking de waarneming. hei nieuwe centrale gebouw voor de volksgezondheid te rotterdam. Een gedeelte van het nieuwe centrale gebouw jwr de volksgezondheid te Rotterdam, nl. de Laag- wuw, is in gebruik genomen. Dit ging zondier eemige plechtigheid gepaard. Het groote aanital instellingen j'oor de sociale gezondheidsverzorging die tot nog toe in de stad verspreide lokalen hadden bezeten, ton gedeeltelijk plaatsen in het nieuwe gebouw betrekken en enkele takken van den gemeente nen geneeskundigen en gezondheidsdienst ver misden eveneens. DS. J. E. VAN DER VALK OVERLEDEN. Te Driebergen is op 67-jarigen leeftijd over- jwtèn ds. J. e. van der Valk, emeritus predikant b] ae Hervormde Kerk. De overledene, die. na *j)n bevestiging vijfjaar in Leerbroek heeft ge- ffn. Vei'vulde hierna gedurende dertig jaren Predikambt in Rotterdam-Kralingen. n v. verzekering maatschappij „sint petrus". Productie levens- en volksverzekering over m aanmerking genomen de bijzondere """gheden zeer bevredigend, de vooruitgang f 1.570.105.65 (vorig jaar f 2.641.657.66). op effecten ad f 52.369.27 werd aan «tfggmgsreserve toegevoegd. De balans met ^"^winstrekening sluit met een winstsaldo 6-73.36, Uit de winst werd aan de reserves )eöra3 ad l 2.797.02 toegevoegd. De burgemeester van 's-Hcrtogenbosch, Mr. F. van Lanschot, verrichtte zelf de officieele opening van de Centrale Keuken in zijn gemeente, waarna hij met vele grenoodigden aan den eersten maaltijd aanzat en zich de snert uitstekend liet smaken. (Foto Het Zuiden) Plannen van de overheid inzake het tooneel. Uiteenzetting van F. Primo In groote lijnen heeft de secretaris-generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten de saneeringsplannen voor het, tooneel aangegeven. Deze plannen doen weer velerlei mogelijkheden ontstaan en het A. N. P. heeft het daarom nuttig geacht over de verwezenlijking van die mogelijk heden zijn licht op te steken te bevoegder plaatse. In een onderhoud dat het A. N. P. had met het hoofd van de afdeeling tooneel en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den heer F. Primo, heeft het gevraagd tot hoever de centralisatie van de tooneelkunstenaars in groote gezelschappen zal gaan. Er is direct sprake geweest van twee of drie staatsgezelschappen, zoo antwoordde de heer Pri mo. Maar er wordt op dit oogenblik nog een andere mogelijkheid overwogen. Die mogelijkheid is: hel vormen van één centraal gezelschap, waarin de beste Nederlandsche tooneelkunstenaavs worden opgenomen. Dat zou een gezelschap worden van enkele honderden kunstenaars en dit gezelschap zou werk van groot formaat moeten brengen. Het centrale gezelschap zou dan worden onderverdeeld in aparte groenen, welke als vaste gezelschappen van groote steden zouden kunnen worden be schouwd. Daarbij is dan gedacht aan Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Arnhem. Zou men over voldoende krachten beschikken dan zou men ook het Noorden een vaste groep willen geven. Het groote voordeel van een dergelijk 'centraal gezelschap zou zijn dat het onder één algemeen lei der zou staan, die het geheel kan overzien, die alles organiseert en die dus de volledige verantwoorde lijkheid moet dragen tegenover de overheid en tegenover de kunstenaars die onder hem werken. De centralisatie van de beste tooneelkunstenaars in één gezelschap zou tengevolge hebben dat elke groep in staaf zou zijn de ideale rolbezetting voor elk stuk te vinden. Zooals gezegd zou dit gezelschap het werk van groot formaat moeten gaan spelen. De klassieken zouden daarbij een basis moeten vormen, hoewel ook modern werk van allure zal worden gebracht. Het is begrijpelijk dat de Nederlandsche schrij vers, die al heel slecht behandeld zijn, in het re pertoire rijk vertegenwoordigd zullen worden. De saneering van het tooneel zal ook een her nieuwde belangstelling van ons volk voor het too neel tengevolge moeten hebben. En ook in dit op zicht worden maatregelen voorbereid. Er wordt thans ernstig gestreefd naar afschaffen of een zeer sterke vermindering van de zoogenaam de vermakelijkheidsbelasting, voor zoover het cul tureel werk betreft, dat los staat van het ver- maaksgenre. Het is onjuist om uitingen van cultu- reelen aard in dit opzicht gelijk te stellen met ver makelijkheden. Om het schouwburgbezoek te animeeren zullen verder de leden van het personeel van groote za ken en ondernemingen op gezette tijden tegen zeer lage prijzen in de gelegenheid worden gesteld ge zamenlijk stukken te gaan zjen. Ook de scholen moeten trouwens belangstelling bij de jeugd kweeken en dat zal gebeuren door het bijwonen van klassieke werken, welke -in de les uren eerst uitvoerig door de onderwijzers zullen worden behandeld. Aan het tooneelonderwijs zal ook danige zorg worden besteed. Buiten het centrale gezelschap wil men twee rei zende gezelschappen organiseeren. In de eerste plaats zal daartoe het gezelschap „De Voortrek kers" worden geconsolideerd. Onder leiding van Adriaan van Hees zal dit gezelschap, met goede krachten uitgebreid en behoorlijk uitgerust, dc kleine plaatsen in ons land bezoeken. Aan de banden, welke Nederland en Vlaanderen binden, heeft men eveneens gedacht. In de toekomst hoopt men dan ook tot een intensieve uitwisseling te komen tusschen Noord en Zuid, waarbij de opera en zelfs het. leekentooneel niet vergeten zullen wor den. Het cabaret wordt in een aparte vakgroep voor kleinkunst ondergebracht. Hun indrukken in het Roergebied. ANN EER ik in het algemeen de indrukken van mijn reis weer- «d V V geef'- zoo zei de burgemeester van Zijpe, de heer H. D. Breebaart Maandagmiddag aan den soberen maaltijd ter gelegenheid van den terugkeer der Neder landsche burgemeesters uit het Roergebied: „d-an moet me iets van het hart. Wij burge meesters zijn wat te deftig aangelegd: Wan neer ik bijvoorbeeld denk aan de gemoedelijke manier waarop de burgemeester van de door ons bezochte stad Witten in Westfalen met zijn burgers omgaat dan kunnen we daar veel van leeren. De ontvangst der Noord-Hollandsche burgemeesters in den ochtend was charmant. Des middags voelden wij ons, voor zoover we op de Universiteit gezeten hebben, weer als jonge broekjes, want we kregen toen college over de geschiedenis van de stad. Nieuwe prijzen in verband met de Omzetbelasting. Op grond, van het „Besluit op de omzetbelasting 1940" mag de omzetbelasting niet meer afzonderlijk aan de afnemers in rekening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leverancier den prijs inclusief om zetbelasting moet vaststellen. Een der voorschrif ten luidt, dat indien bij de doorberekening afron ding der prijzen noodzakelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mogen de krui deniers met ingang van heden de rioodzakelijke af ronding naar boven uitvoeren voor zoover betreft artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dam 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel behoort tot de prijsklasse „10 cent of meer, doch minder dan 20 cent" moet eerst de nieuwe prijs inclusief omzet belasting en zonder afronding worden berekend. De aldus berekende prijs is beslissend voor de in deeling van het artikel in de genoemde prijsklasse. Een artikel waarvan de nieuw berekende prijs vóór afronding uitkomt op 9.99 cent of lager, valt er der halve buiten en de afronding blijft voor dit artikel naar beneden geschieden. Bij de berekening der nieuwe prijzen mag de kruidenier- als bruto winst geen hooger geldbedrag opnemen dan het bedrag, dat op 9 Mei hiervoor werd gecalculeerd. Zoowel de afronding naar boven als die naar be neden moet tot op een halve cent geschieden. Het doorberekenen der omzetbelasting is niet ge oorloofd: ten aanzien van. die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege de overheid na 1 Januari zijn vastgesteld of goedgekeurd of alsnog worden vast gesteld of goedgekeurd en bij die artikelen, waar van die prijzen inclusief omzetbelasting door of vanwege den fabrikant of leverancier van- die goe deren na 1 Januari 1941 zijn vastgesteld of alsnog worden vastgesteld. En in het uurtje dat de burgemeester van Wit ten met zijn Nederlandsche ambtgenooten over zijn gemeentebestuur sprak, hebben wij, van welke richting we ook zijn, veel kunnen leeren dat we in de practijk kunnen toepassen. Eén ding is me bijzonder opgevallen, nl. de groote waarde die men in Duitschland aan cultu- reele dingen hecht. Die sneuvelen daar niet door blauwe potlooden. Een aardige bijzonderheid, waar mee we kennis maakten, was de feestzaal in het stadhuis. Wij kennen in onze stadhuizen vele zalen, ontvangzalen e.a., maar een feestzaal zouden we toch ook kunnen invoeren. De gezondheidszorg trok zeer onze aandacht, de dienst hiervoor was onder gebracht in het stadhuis zelf. We hebben ook vele andere inrichtingen in functie gezien en we maak ten de collecte voor de Winterhilfe mede. We be zochten „Kinderheimen", waar men voor de kleine kinderen zorgt; zij worden er niet alleen bezig ge houden doch tevens opgevoed. Voorts zagen -we een fabriek, waar ons de sociale zorg opviel, die men aan de arbeiders besteedde. Wij hebben tijdens deze excursie niet als Nederlanders bij elkaar ge hokt, doch zeer openhartig met Duitschevs ge sproken. En de slotsom is dat we veel leerden, dat ons in Nederland van nut kan zijn". Met deze woorden richtte de burgemeester van Zijpe zich in de eerste plaats tot den „Beauttragte" van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord- Holland Dr. M. Seidel, den commissaris voor Noord-Holland, mr. A. J. Backer, den heer S. Plekker, burgemeester van Haarlem, de wethouders W. J. B. v. Liemt en mr. dr. F. A. Bijvoet en de ge meentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, den heer Gerisóh, leider van de Ortsgruppe Arbei-ts bereich Haarlem van de N.S.D.A.P. en de overige belang stellenden, die zich aan een disch in oen der zalen van het restaurant. Brinkmann te Haarlem ver- eenigd hadden. Dr. Seidel wilde namelijk de bur gemeesters van Noord- en Zuid-Schermer, Zijpe, Kwadijk, Monnikendam, Wieringerwaard en Oost huizen en de medewerkers van „Winterhulp", die hij vorige week uitgeleide had gedaan voor hun excursie naar Westfalen, thans weer in Haarlem welkom heeten. De heer Breebaart dankte in zijn toespraak zeer in het bijzonder nog den heer F. Bauske die de excursie had geleid en dien de burgemeesters zeer hadden leex-en waardeeren. Zorg voor de arbeiders. De burgemeester van Noord- en Zuid-Schermer zei dat het hem was opgevallen dat er in Duitsch land zooveel voor de arbeiders werd gedaan. De verhouding tiisschen de arbeiders en hun directie is er zoo goed. In de fabriek „Het glaswerk", welke bezocht werd, was een groote onlspatiniogszaal, waar ook lezingen werden gehouden. Ook de zorg voor de arbeiders en hun gezin is er treffend. Bij de arbeiderswoningen was een groot badhuis ge bouwd, waar de arbeiders gratis konden baden. Bovendien was er een inrichting, waar de arbeiders vrouwen de wasch konden doen. Namens de medewerkers van „Winterhulp", die aan de excursie deelnamen, sprak de provinciale directeur van Noord-Holland, de heer Avenarius. Ze hadden me verteld, zoo zei de heer Avenarius dat het Roergebied „verpulverd" was en dat de voeding er sleoht was. Maar mij en de burgemees ters hebben op onze reis door het Roergebied geen enkel vernield of beschadigd huis kunnen ontdek ken! Alle diensten, die we 'hebban aanschouwd, ook de levensmiddelendienst, functionneerden zonder haperen We hebben veel kunnen opsteken wat de organisatie van Winterhulp betreft. In de fabriek. Bij velen in den lande zal de naam van Emvl von Behring nauwelijks bekend zijn. En toch is de be- teekenis van dezen Duitschen bacterioloog zoo groot dat hij in een adem verdient te worden genoemd mei die van Robert Koch en Louis Pasteur. Von Behring verrichtte een daad waarmede hij de mensobheid voor altijd aan zich heeft verplicht: hij ontdekte het serum tegen de diphterie, de ge vreesde ziekte die, voordat Von Bhring de samen stelling van zij.n anti-toxinc vond, vooral onder de kinderen onnoemelijk veel slachtoffers eisoh-te. Aan Von Behring en zijn levenswerk heeft dr. Ilellmuth Unger een boek gewijd, waarvan thans onder den titel „Redder der kinderen" de Neder landsche vertaling verschenen is (bij A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V. te Amsterdam). Het i.* een werk, waarin ons een man wordt uitgebeeld wiens geheele leven in dienst stond van de lijden de mensohheid, een man ook, die opgewassen was tegen alle teleurstellingen en mislukkingen welke hij onvermijdelijk op zijn pad moest tegen komen. Voortbouwend op den arbeid van Friedrich Lof fier, •d!ie den diphterie-bacil ontdekte, en met den steun van Robert Koch zette Von Behring te Berlijn on vermoeid en gestadig zijn experimenten voort tot dat het -hem gelukte de juiste samenstelling van hel serum te vinden. Het is een gelukkig feit dat hier voor ieder begrijpelijk een belangrijke episode uit den strijd der medische wereld tegen de onzichtbare belagers der menschheid gegeven wordt. Van Behring's levenswerk, zijn strijdbare figuur en de beteckenis van de door hem bij Marburg gestichte Behring Werke hebben ook im niet-wetenschappelijke kringen recht op een ruime belangstelling. Terecht getuigt dr. Ungen van Von Behrkig aan het slot van zijn boek: „Zijn eigen generatie zoowel a-ls de volgende aanvaardden met dankbaarheid en eerbied -het werk van een groot man als onvergankelijk erfgoed. Het heeft ons on beschrijfelijk veel zegen gebracht. Het heeft mil- lioenen van den wissen dood gered en redt dage lijks millioenen kinderen aan wie de toekomst be hoort". 9 in Haarlem en daarbuiten. DE SCHILDER VOERMAN t De vorige week is in zijn woonplaats Hattem de schilder Jan Voerman overleden. Hij heeft den hoogen leeftijd van 84 jaar mogen bereiken en als wij het portret, dat Georg Rueter vier jaar geleden van hem maakte (thans op Rueter's expositie bxj Leffelaar) bezien, mogen wij aannemen, dat het bereiken van dien ouderdom aan de gezonde ro- buusfe figuur van den Hattemschen schilder weinig of niet getornd heeft. Voerman is in velerlei opzicht een afzonderlijke in zijn generatie geweest. Een paar jaar jonger dan Breitner, van ongeveer gelijken leeftijd als Eduard Karsen, behoort hij slechts door zijn studie aan de Amsterdamsche Akademie en zijn vroegste werken tot die groep der hoofdstedelijke reactie op de Haagsche school. Want al betrekkelijk spoedig na die jaren heeft hij, zich te Hattem vestigend, in zijn werk dien bijzonderen weg inge'slagen, waardopr al wat hij maakte een uiterst persoonlijk karakter verkreeg en slechts een verwijderd verband met de kunst zijner tijdgenooten vertoonde. Voerman was in Kampen geboren. Van zijn 19e tot zijn 23e jaar bezocht hij de Akademie in de hoofdstad en studeerde daarna nog een poosje aan die van Antwerpen, onder Verlat. Aanvankelijk leek de figuurschildering hem te boeien; uit de eerste jaren na zijn studietijd worden Joodsche binnenhuizen en marktstalletjes vermeld; ik kan mij echter niet herinneren daarvan ooit iets te zijn tegengekomen. Wel een enkel landschap met koeien, nog geheel op de impressionistische manier ge schilderd, zwaar in de verf en machtig van kleur, en misschien onder Antwerpschen invloed. Maar zoo omstreeks 1890 komen de fijne, dun gewas- schen aquarellen met bloemen, veelal theerozen, in kristallen vazen. Daaronder zijn talloos vele prachtig geslaagde kleine kunstwerken, waarin aan vorm en wezen der bloemen een innige aandacht gewijd en een zorgvuldige uitbeelding gegeven is. Het is heel zuiver, sterk ingehouden werk, waaraan bijvoorbeeld de juichende uitbundigheid van de bloem- en fruitaquarellen van Kamerlingh Onnes die in hun soort niet minder mooi zijn geheel vreemd is en reeds in die zaken treedt bij Voerman het stille, peinzende, naar binnen gekeerde in het werk op, dat dan in de Hattemsche landschappen tot een glorieuse ont wikkeling zal komen. Als de schilder zich namelijk in de negentiger jaren voorgoed te Hattem gevestigd heeft, zullen het slechts drie dingen zijn, die zijn arbeid voortaan zullen inspireeren: de rivier, haar oevers en de hooge luchten daarboven die in het water weer spiegelen en hun dubbelleven voeren. Het is moge lijk dat de kunstenaar zich zijn jeugd herinnert, toen de jonge Kampenaar ook in zijn geboortestad het water en de wolken stond te bedroomen. Maar water, land en luchten zijn voor zoovele Hollandsche schilders onuitputtelijke bronnen van inspiratie geweest dat daarin alleen het bijzondere van Voerman niet te vinden zou zijn. Dit zal men hebben te zoeken in de verstilde, tot in het essen- tieele vereenvoudigde kleur en vorm van het land schap, zooals dat langzamerhand en steeds meer en meer Voerman's geestelijk eigendom werd. De kleur in heel dunne schildering op doek of paneel ge bracht, wordt steeds meer vereenvoudigd tot enkele, stex-k sprekende tinten, door een enkel kleurigheïdje verlevendigd. De vorm, hoezeer ook weloverwogen en geen détail veronachtzamend, krijgt ondanks dat alles het verdroomde van alle kunst, die niet louter visueel, door de oogen is ont vangen doch met de ondefinieerbare wijsheid van het hart is ondergaan en met de kundigheid van wie werkelijk kunstenaar is, wordt vertolkt. Het jui chende, soms rumoerige vaji het impressionisme dat in zijn goeden tijd de jeugdlcracht van iedere revolutie tegen de suffe ingeslapenheid van wat slechts werkplaats-kundigheid was, moest uitvieren js geheel verstild. In zulk werk van Voerman, en men kan dat op ons plaatje hiernaast zelfs ge- makkelijk navoelen, komt de uiting dichter bij die der oude Chineesche kunstenaars, die met een enkele kleur gansche werelden op hun papier zet ten, dan bij een van visueel plezier bruisend land schap van Jacob Maris of ander machtig impressio nist. „Een verfijnde, abstracte Van Goyen" heeft Ma- rr eens Voerman genoemd. Een omschrijving die even scherpzinnig als juist lijkt. Want er is tus schen dien zeventiend' eeuwschen Hollandschen meester en den schilder van Hattem veel verwant schap. Ook Van Goyen heeft weinig theatrale requïsieten voor zijn doeken noodig gehad en ook hij kon kleurigheid vermijden en toch de in stille aandacht verzonken door-levende van het Holland sche landschap zijn. De abstractie kende hij niet of lag hem niet, doch zijn aandoeningen waren van eenzelfden eenvoudig-zuiveren aard. Voor iemand als Voei-man bleef de IJsel met zijn luchtspiegelingen, die rivierboorden waarlangs een paar liggende koeien even een noot van leven aan brachten, maar vooral' de immer levende lucht daarboven een steeds nieuw veld van inspiratie. Hij had niet anders noodig en kwam maar zelden uit zijn stadje. Ook daarin moet hij iets van den Oos- terschen artist gehad hebben, voor wien een bloeiend prunistakje voldoende was om zich mee bezig te houden en zich er in zijn kunst mee te verpersoonlijken. Ongetwijfeld ligt er in dat zich specialiseeren een gevaar voor de waai'deering van de buiten- wereld, die zoo spoedig geneigd, is van schablone- kunst te spreken als ze de intiemere verschillen tusschen de werken niet in staat is op te merken. Voerman's werk heeft perioden van groote publie ke waardeering doorge maakt. 30, 40 jaar geleden was het een gebeurtenis .als hij zijn laatste werken naar Buff a in de Kalverstraat te Amsterdam stuurde, waar de kunstliefhebbers cr in letter lijken zin op zaten te wachten. Veel is dus in particuliere verzamelingen opgenomen en daar men het werk thans niet zoo vaak meer te zien krijgt, is het onzeker hoe het op den dag van vandaag gewaardeerd wordt. Maar dat heeft met de belangrijkheid als kunstuiting niet veel te maken. Hoog of laag getaxeerd op de markt plaats der kunstwerken, Jan Voerman's arbeid zal tusschen dien zijner tijdgenooten altijd een zeer afzonderlijke, geeste- lijk-waardevolle plaats blij ven innemen. j. h. de eois. De heer J. de Kloet is benoemd tot hoofd der afdeeling radio en film op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. (Foto Schimmelpenning!!) de arbeider rwet een deel van de die wij bezochten, zagen we dat .slechts een instrument is, doch scheppende volksgemeenschap. Mr. A. J. Backer, de commissaris voor Noord- Holland, geloofde dat de ongedwongen wijze, waarop men thans heeft kunnen kennis maken met het sociale werk dat in Duitschland tot stand komt, vruchtdragend zal zijn. Er is reeds een bur gemeester bij me gekomen, die aan de hand van wat hij waarnam mij een plan voor het bestuur van zijn gemeente wilde voorleggen. Dit is toch wel een zeer sterk bewijs voor de positieve indrukken, die men heeft opgedaan. Er is veel, dal ons bindt. Ik zal de laatste zijn die aan de typisch Neder landsche volkskracht het geringste af zou willen doen. Doch naast hetgeen wat ons scheidt is er veel dat ons bindt en dat kan in de practijk van het leven uitgewerkt worden. Men zegt dan: Er ontstaat daardoor in Nederland iets Duitseh. Dat is niet juist. Er ontstaat iets. dat èn Nederlandsch èn Duitsoh is, in één woord; Germaansch. De Duit- sche autoriteiten treffen hier in Nederland even zeer dingen aan die hun leering geven en die .zij im hun land toepassen. Het criterium bij onze sa menwerking is: Is hetgeen, dat wij willen toepas sen, bruikbaar en strekt het tot heil van de ge meenschap? Zoo ja, dan moet -het warden toege past. Wat Is het jammer, zoo zei de commissaris dat het practisch onmogelijk is om alle acht millioen Nederlanders Duitschland met eigen oogen te laten zien want dan zou men tot de conclusie komen dat wij van onze buren zeer veel leeren kunnen. En dr. Seidel was het er geheel mee eens dat wat men met de eigen oogen aanschouwt een be tere uitwerking 'heeft dan de beste voordracht. En nu hebben deze burgemeesters en Winterhulpmede werkers met open har.t en open oog waargenomen wat in Duitschland gebeurt. Met volkomen posi tieve indrukken zijn de excursiedeelnemers weer gekeerd. Dit gezelschap is niet op politieke gron den samengesteld. Er zijn een aantal burgemeesters uit Noord-Holland uitgenoodïgd. en die hebben nu kunnen voelen dat wij de Nederlanders beschou wen als kameraden, waarmee wij samen aan een betere toekomst willen werken. Wij moeten hetgeen ons tezamen bindt in de practijk uitdragen, want een volk, dat leeft, bouwt aa-n zijn toekomst. Tijdens den maaltijd sprak ook nog de heer Jumelet van „Winterhulp" d-ie in 't bijzonder wees op de indrukken, die hij van de jeugd heeft opge daan bij schoolbezoek. De jeugd, vam het kleinste tot het grootste kind, is gedrenkt in gemeenschaps zin. Deze ontvangst had in 't geheel een sober en gemoedelijk en wat de door de Nederlandsche bur gemeesters opgedane indrukken betreft, een zeer positief karakter. HUWELIJK VOOR DEN DUITSCHEN BURGERLIJKEN STAND 's-GRAVENHAGE 1 April. Voor den Duitschen bur gerlijken stand werd te 's Gravenhage het eerste huwelijk voltrokken. De Duitsche ambtenaar Baumbach voltrok n.L hedenmorgen het huwelijk van den heer J. P. Bou- mans, correspondent van de Essener National Zeï- tung en Mej. Chr. Jena. Als bijzonderheid vermelden wij, dat bij dit Duit sche huwelijk als getuigen optraden de commisla- ris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Fr, Schmidt en de heer C, van Geelkerken, plaatsver vangend leider der nationaal-socialistische bewt- ging, (ANP)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5