IJmuider Courant JURgai^g No 129 UAGBLAU VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN get Blijmoedige Boek. Duurder rooken. Joego Slavische ministerraad beraadslaagt. Ü'J fjnl' Lourens Coster, Maatschappij voor ^Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Hcutsiraat Cfliui der lelefo°n 93; Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuidsn, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, 0or dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Fsestdagen Oirertiei P W PKKKKKOI >,M KOHKKI FfcLHEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 3 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13'/t, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Adver.tentles van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. - Amsterdamsdie uitgever heeft een prijs- uitgeschreven voor het beste blijmoedige rT Hij "duidt het in de volgende bewoordingen van litteratuur waaraan in dezen behoefte bestaat. jSen vorm trouwens in alls tijden r t onder blijmoedigheid wordt verstaan, behoeft ^'i n°iet nader te worden omschreven: het is een 'tf-vaderlandsch woord, dat tal van de beste f landsohe eigenschappen inhoudt, als daar optimisme, moed en humor van de goede kennelijk is hij zelf met deze eigenschappen be- eik geval werd hij er door bezield toen ak voorwaarde nummer éen voor zijn prijs- stelde: Tot mededinging wordt ieder Neder- Mj en Vlaamsch auteur uitgenoodigd, mits hem of haar nog nimmer eenig werk van het •""deze prijsvraag bedoelde karakter in boekvorm verschenen. Wsarmee hij dus alle bestaande blijmoedige boe- •..-schrijvers uitsluit, in vervolg op dewelke koene hij drie hunner: Henriëtte van Eyk, Johan en Hans Martin, tot gezworenen verhief. Zij ^]en de Nieuwe Blij moedigen te beoordeelen Rijgen. Die uitsluiting noem ik een koene daad, want zij jeefflt de aanwezigheid aan van veel blijmoedig j^rjjftalent in ons volk, dat slechts een aanspo- g no0dig heeft om zich te uiten. Zelfs snel te $n, want de termijn van inzending sluit reeds 0 dm eersten September, zoodat de deelnemers •ijf maanden tijd hebben om hun werk te (cfyerpen en te voltooien, hetgeen niet ruim ge- reien is en een al te breede opzet, zich materiali- jsrend in hetgeen boekbeoordeelaars gewoonlijk ■1;„een turf" aanduiden, vrijwel onmogelijk maakt, l'coral voor debuteerende sohrijvers, die toch wel jeovergroote meerderheid'van de inzenders zul- !a vormen. Want is het aannemelijk dat diegenen teder onze erkende schrijvers en schrijfsters, die V-' dusver geen enkel blijmoedig werk gewrocht Ló'ren, zich op dit gladde ijs zullen wagen? Het Schijnt er ite glad voor. Hoe gaat het met Lrijven, evenals trouwens met allen scheppenden jtr'oeid? Men moet het met geestdrift en overgave jjoen, mep moet uit zijp ziel èn zijn levenssfeer .-om te slagen. Anders wordt het op zijn L-t kunstig maakwerk. En dat is bijzonder ge lijk als men het gebied van den humor be lt, van den blij moedigen humor nog wel it er bestaan ook andere vormen waarop de dat de afstand van het verhevene tot het lelijke slechts éen voetstap is. zich bijzonder doet gelden. Ik hoop voor de niet-blijmoé- onder onze romanschrijvers en -schrijfsters si zij dit, terwille van zichzelf en hun-ongerepte lervaeanties, zullen inzien. Als ik bijvoorbeeld Ixk aan een onzer verdienstelijkste schrijfsters: ha Boudier-Bakker en daarbij in het bijzonder ja haar boek „De Klop op de Deur", bij welke &innering mij weemoed bevangt, dan neem ik m dat zij niet aan dezen wedstrijd zal deelne- csi.En zoo zijn er velen, want het is een bekende Ikcht dat de Nederlandsche roman-litteratuur aan telenden geest en sprankelenden humor arm is, j»datmen een werk,.dat daarin uitblinkt, in ons land zelfs niet licht als roman erkennen zal. De uitgever vraagt dan ook maar „een boek". Behalve de uitgeschakelde blijmoedige auteurs B hun voor deze prijsvraag niet bestemde tegen hangers is er evenwel een derde groep. En die Moor deze prijsvraag in den pijnlijksten twijfel iraen te verkeeren. Zij leeft en heeft reeds [«werkt in het grensgebied: „tusschen twee werelden" zou mej. Anne H. Mulder zeggen, daar mee aanduidend dat haar cyclus „Zeven Eeuwen tórlandsöhe Levenskunst" noch wetenschappê- üjk/werk, noch historische roman is. In hun boe- ten mogen optimisme, moed en humor van het goede soort niet overheerschen, zij komen er nóoh- ks a tot uiting. Dit is denkbaar -zelfs bij ver- rèedene sterfgevallen, zelfs bij een moord, ja tot S een psychologischen roman vol minderwaardig- tóÈ-eomplexen toe. Wat moeten de scheppers na zulke werken, zich afvragend of zij niet te blij moedig geweest zijn om mee te mogen doen, be lden?. De eenige oplossing lijkt mij, aan den uit- I«ï» te schrijven natuurlijk in niet al te blij- toedigen trant, anders schakelt hij hen meteen uit megas verdachte routine en hem hun boeken- &jes erbij te zenden. Waarop hij zeker ontstellen b! en zijn gezworenen te hulp roepen. Hebben feteëtte van Eyk, Johan Luger en Hans Martin toornen, dat zij op déze wijze genoopt kunnen wor tot een „voorronde", die een veel zwaarder zou kunnen opleveren dan de eindstrijd zelf? zou men zooiets „éliminatoire" of n^valronde" noemen. Als ik denk aan het- I*® or alleen al in de laatste vijf jaar verschenen ik de jury niet en voorzie een levenstaak salarissen (en pensioen) in dienst van uitgever. Hun erkende blijmoedigheid zal hen een uitweg doen vinden. Sympathie voor Prijsvraag heb ik tooh eigenlijk wel, want zij ^tegenwoordig* een moedige poging om de blij— litteratuur in ons land té verrijken. u Moet nog medegedeeld worden waarom ik deelnemers verwacht. Er zijn niet alleen jj. priizen uitgeloofd, de eerste ten bedrage van jonden de tweede van vijfhonderd gulden, maar en de winnaar als honorarium voor den tea druk van zijn werk f 1000 krijgen en voor nerdruk nog eens die som. Hetgeen niet ge- 2 in Nederland; op deze basis een jaarlijksch prCK*Uceerend, zou een vrijgezel met besdhei- eischen Tot begrijpelijk onbehagen Van de rookers is gemeld; Rookgerei is dezer dagen Hooger weer op prijs gesteld. Wie soelaas en smaak vereeren Van het nicotiaansche kruid, Blazen zonder 't te waardeeren Kostelijker wolkjes uit. En ze moeten dan maar denken Dat ze met hun rookfestijn, Door 't genot dat het kan schenken, Dubbel in de wolken zijn. Ook al is het minder leuke, Dat aan 't einde zoo gezegd, Heel wat kostelijke peuken In de asch worden gelegd. 't Feit zal niet de rook verdrijven, Het blijft spek voor veler bek, Sigaret, sigaartje blijven Zij 't voorzichtiger,in „trek". komt voor dat zij de hoogste onderscheiding niet toekennen, zooals dezer dagen nog met een of an deren Prix de Rome gebeurd is. Moge zulk een te leurstelling uitblijven; zij zou een onverdiende smet werpen op onze inderdaad groote vaderlandsche blijmoedigheid. Onverdiend, want een volk kan zeer blijmoedig zijn zonder toevallig juist een Honoré de Balzac te bezitten, wiens „Mercadet" mij in mijn jeugd het eerste diepe besef bijbracht, hoe groot men moet zijn om een waarlijk blijspel -te schrijven. R. P. I'rov. Staten van Noord-Holland. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink neemt zijn benoeming aan. MR. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. (cliché archiéf.). In de vacature van lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, ontstaan door het bedanken van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te Haarlem, kwam zooals wij onlangs reeds mede deelden als opvolger in aanmerking op de lijst van de Liberale Staatspartij Mr. R. C,. Bakhuizen van den Brink te Heemstede. Wij vernemen thans dat Mr. Bakhuizen van den Brink besloten heeft deze benoeming, te aanvaarden. Mr. Bakhuizen valn den Brink is advocaat te Haarlem, en heeft zitting in den Heemsteed- schen gemeenteraad. BEVERWIJK INBRAAK IN KANTOOR. Een dezer nachten is .ingebroken in het kantoor van den brandstoffenhandel van de fa. P. van Wijngaarden dat gevestigd is op het emplacement van de Ned. Spoorwegen. De indringer bleek zich door verbreking van de ruit toegang tot het kan toor versohaft te hebben. Groot was de buit niet, daar slechts wat kleingeld vermist wordt. De ge meentepolitie stelt een onderzoek in. VRACHTAUTO UITGEBRAND. Woensdagavond omstreeks 10 uur is een vracht auto van de fa. J. W. J. Rumping, die voorzien was van een persgas-installatie op den Hoflander- weg bij het inrijden van de garage in brand ge raakt. Direct werd de wagen weer op den weg gereden waar getracht werd met eigen midde len de vlammen te blusschen. Dit gelukte echter niet zoodat de hulp van de brandweer werd in geroepen, die spoedig met de nieuwe motorspuit ter plaatse was. Met één straal won de brandweer spoedig het pleit, hoewel zij niet kon verhinderen dat de cabine geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie hield de vele nieuwsgierigen op een afstand. Ir. Louwes over de organisatie der voedselvoorziening. Geen organisatie van landbouwgroepen. 's GRAVENHAGE, 2 April. Hedenmorgen werd alhier door ir. S. L. Louwes, generaal- directeur voor de voedselvoorziening, een uiteen zetting gegeven omtrent de organisatie der voed selvoorziening, zooals deze in het verordeningen blad is verschenen. Bij het omvangrijke werk, hetwelk door de or ganisatie voor de voedselvoorziening moet worden verzet is het noodzakeüijk, dat iedere belangheb bende bij het werk zal worden betrokken. Het zal dan ook van de menschen zelf afhangen, hoe alles functionneert. Het bedrijfsleven moet dan ook tot overeenstem ming komen, waarbij de royaal uitgestoken hand dient te worden aanvaard. Wel brengt deze or ganisatie een offer mede voor allen, die er bij zijn betrokken, maar het geldt hier een taak ten uit voer le brengen, dié voor ons land van de grootste beteekenis is. Opdat de nieuwe organisatie doeltreffend kan functionneeren is het gewenscht, dat een nauw contact met de commissie Wolterson, die de han del en industrie organiseert, zal worden verkre gen. Verschillende vakgroepen zijn daar nu al aan bezig. De werkzaamheden van de commissie Wol terson zullen als basis dienen voor de werking van de nieuwe organisatie. Hoe staat nu de landbouw tegenover deze nieuwe organisatie? De nieuwe regeling gaat in principe uit van het waarborgen van redelijke prijzen voor onze na tionale landbouwproducten. Dit beteekent de grondslag van de verordening. Men beoogt daar bij geen organisatie van landbouwgroepen. De nieuwe organisatie is uitsluitend ten opzichte van de voedselvoorziening in het leven geroepen. De commissie hiervan zal in principe hetzelfde doen als de commissie Wolterson n.L: het nauwe aan eensluiten van de betrokken belangen. De landbouw gaat er dus niet op achteruit. Van groot belang zijn in de practijk de bevoegd heden, die aan de organisatie worden gegeven. Zoo kunnen onder toezicht van den commissaris-gene raal van de landbouw en vissóherij de saneering van bedrijven ter hand worden genomen. De verordening zal slechts dan in de practijk het gewenschte succes opleveren wanneer alle betrok kenen hun medewerking verleenen. Het in het leven roepen van een organisatie der voedselvoorziening, zoo besloot de'heer Louwes zijn uiteenzetting, is weliswaar onder oorlogsom standigheden geboren, maar kan ook in normale tijden niet worden gemist. Tenslotte werd nog van Duitsche zijde een toe lichting gegeven door den Landwirtschaftsraad Schönbeck. Deze wees allereerst op de groote moeilijkheden, die voor de Duitsche instanties aanwezig waren om een vorm te vinden die reke ning houdt met de eischen waaraan in Nederland voldaan moet worden. In de eerste plaats moest men de noodzakelijk heid van de practische eischen, die aan de oorlogs economie worden gesteld in het oog te houden. Men is evenwel in Nederland aldus de heer Schönbeck, Slechts langzaam tot een rationeering van de levensbehoeften overgegaan. Van groot belang is de inschakeling van be staande organisaties, die over groote practische ervaring beschikken. De verordening gaat dan ook uit van de inscha keling van de interessenten. Deze organisaties evenwel mogen als taak slechts de vertegenwoor diging van de belangen der interessenten als doel voor oogen houden. De toepasssing in de practijk van de nieuwe verordening zal slechts zeer langzaam geschieden. De beteekenis mag men niet overschatten. In ver regaand opzicht is er naar gestreefd om een dub bele organisatie te vermijden in het belang van het geheele bedrijfsleven. Wat nu de bedrijfsgroepen aangaat, zoo ver klaarde de heer Schönbeck, dat alle kringen nauw aaneen zullen worden gesloten. De regeling voor het geheele land geschiedt ten gevolge van de richtlijnen, die van bovenaf worden gegeven. In menig opzicht is een band aanwezig met de in het Duitsche rijk bestaande instellingen. Het zou evenwel een fout zijn de nieuwe orga nisatie der voedselvoorziening in Nederland te ver gelijken met de Duitsche Reichsnahrstand, aldus verklaarde spr. Wij zijn uitsluitend uitgegaan van de specifieke Nederlandsche belangen, zoo zette de heer Schönbeck uiteen. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 2en April 1941. Spinazie per K.G. 25 Andijvie per kist 0.501 Raapstelen 100 bos 2.75 Koolrapen per zak 1.50 Wortelen per K.G. 5—10 Bieten per K.G. 8 Aardappelen, klei, per H,L. 4.755.75 Spruitjes per K.G. 1532 Boerenkool per K.G. 15 Roode kool per 100 8 Savoye kool per K.G. 8 Uien per Kilo VA Prei per K.G. 8 Rabarber per K.G. 25 Selderie per bos 9 Appelen per Kilo 3672 Peren per Kilo 30 Brusselsoh lof per K.G. 1525 i zoowaar van de litteratuur kunnen d€ triomf zijn van den man of de eere^a^JT1 wegdraagt, die door de jury ti-Ns-^€r eere*en.die duizenden wordt wa'ar- 6 Seurd" u weet hoe juries soms zijn: het Schepen in Mexico in beslag genomen. Twaalf Duitsche en Italiaansche vaartuigen. Het D.N.B. verneemt uit New York: De bla den te New York hebben het bericht over het feit dat thans ook op twaalf Duitsche en Italiaansche schepen in de Mexicaansche wateren beslag is ge legd, groot opgemaakt. Het Mexicaansche ministerie van marine heeft medegedeeld dat de bemanning van alle in ^eslag genomen Duitsche en Italiaansche schépen van boord gehaald is en onder be waking van mariniers staan. Volgens berichten dié te New York uit Lima (Peru) zijn ontvangen hebben twee Duitscne schepen de haven Callo verlaten om te voorkomen dat op deze schepen beslag zou worden gelegd. Uit Washington verneemt het D.N.B.: Na een conferentie met Roosevelt verklaarde de woord voerder van het Hius van Afgevaardigden Ray- burn dat de president hem te verstaan had gegeven dat over het gebruik van de in beslag genomen schepen der spilmogendheden nog geenerlei be slissing was genomen. Naar United Press meldt hebben andere Ameri- kaansche regeeringsinstanties verklaard dat het toenemende gebrek aan scheepsruimte en andere gebeurtenissen tijdens de atseloopen maanden haar ervan overtuigd hebben dat stappen van dezen aard onvermijdelijk zijn. De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft in zijn persconferentie medegedeeld dat zijn depar tement werkt aan het antwoord op de Italiaansche en Duitsche protesten tegen de beslagleggging op schepen. Hij gaf te verstaan dat de antwoorden weldra overhandigd zullen worden, waarna zij waarschijnlijk met den tekst der protesten gepu bliceerd zullen worden. PROCESSEN. De minister van justitie Jackson heeft, naar de Associated Press uit Washington meldt, aan het openbare ministerie opgedragen, terstond proces sen te beginnen wegens „Sabotage" aan Duitsohe en Italiaansche schepen. Het ministerie van justitie heeft bekend gemaakt dat de onderzoekingen reeds te Boston en Mobile (Alabama) gaande zijn. Deze processen hebben niets uitstaande met het mogelijke beslag op schepen van de asmogend heden. De wet stelt straffen vast tot een maximum van twintig jaren en 10.000 dollar voor sabotage aan schepen, onverschillig, of het om Amerikaan- sche of buitenlandsche vaartuigen gaat. De im1 migratie-autoriteiten hebben reeds 875 zeelieden van Duitsche en Italiaansche schepen in hechtenis genomen. Tegen hen zal een deportatieproces en in sommige gevallen een proces wegens sabotage aanhangig gemaakt worden. Joego-Slavische persstem over den toestand. De buitenlandsche propaganda. Uit Belgrado verneemt het A.N.P.: De „Politika" publiceert een artikel onder den titel „De buitenlandsche propaganda en de politieke rijpheid van ons volk". Daarin wordt o.a. geschre ven: „Tijdens den duur van de manifegtaties is het tot uitvallen en kreten van weinig beteekenis gekomen. De agenten van de buitenlandsche propaganda trachtten hiervan partij te trekken voor hun doel einden. Op het moment, waarop de geheele be volking haar huizen verliet en de straat opging, mengden zich daaronder elementen, die door han dige ^ophitsing en snorkende leuzen poogden de massa's op zijwegen te brengen en voor andere ongewenschte doeleinden te gebruiken. Dank zij de politieke rijpheid van ons volle evenwel liet de menigte zich niet door de buitenlandsche propa ganda verleiden. Daarom billijkte het volk ook de aangekondigde regeeringsmaatregelen die ten doel hadden alle vreemde propaganda in ons te onder drukken. Na deze grootsche betoogingen keerde de bevolking tot het normale leven terug. In het land heerscht volledige rust en orde. Daaruit kan men het best afleiden dat de wijzigingen van 27 Maart in onzen staat als een bïnnenlandsche aan gelegenheid worden beschouwd, waarvan de be oordeeling niet onder de competentie van vreem delingen valt. De normale toestand die in Joego Slavië reeds intrad op den dag na de voltrekking van de wijziging in het opperste staatsbestuur, is het beste antwoord op alle acties die men getracht heeft in het land te ondernemen, maar die in Joego Slavië tot volslagen mislukking veroordeeld waren" Een extra-ei voor Paschen. Volgens het Vaderland zal er in de week vóór Paschen een extra-ei beschikbaar worden ge steld. De bon daarvoor zal tijdig bekend worden gemaakt. De nieuwe Borsig-locomotief van de Deutsche Reichsbahn is gereed. De gestroomlijnde machine kan een snelheid van 140 K.M. per uur ontwikkelen en levert bovendien een kolenbesparing van meer dan 15 pCt. (Toto Weltbild) IJMUIDEN Brand in de garage van „Storm vogels". Vermoedelijk door het overslaan van een vonk van de blckjeszagerij van het generatorenhout is vanmorgen in de garage van de autobusonderne ming „Stormvogels" een autobus in brand geraakt. Het pet-soneel trachtte den brand met eigen mid delen te blussohen, maar toen dat ondoenlijk bleek heeft men om erger te voorkomen de autobus naar buiten gereden. De brandweer die spoedig aanwe zig was had het vuur snel gebluscht. De autobus brandde vrijwel geheel uit. Het is een geluk, dat men haar nog bijtijds naar buiten kon krijgen, daar dè brand anders ongetwijfeld ernstig zou zijn geworden. Nu bleef de schade tot de autobus be perkt. Alleen het in de nabijheid opgestapelde hout is een weinig geschroeid. Marktprijzen en besommingen. Middel sdhol f 114, zetschol f 98f 94, kleine schol f 90f 46, pufschol f 39f 20, gr. schar f 41-f 37, kl. schar f 31f 16, pufsdhar f 15f 7.20 wijting f 47—f 40, gr. bot f 71—f 63, kl. bot f 50— f 36. Alles per 50 K.G. Tongen f 5f 2.80 per K.G. Zoetwatervisch: blei f 0.68, brasem f 0.60f 0.56, voorn f 0.56, spiering f 0.79. Alles per K.G. Loggers: SCH 180 f 1358, SCH 302 f 1408, SCH 196 f 1240, KW 20 f 775, KW 107 f 1044. Kotters: TX 29 f 1686. TX 24 f 385. Deensche kotter: E 19 f 7807 Trawler: IJM-129 Shamröck-25 manden f 515. Kotter: IJM 203 f 198& Logger: KW 104 f 748. Officiëele verklaring wordt te Belgrado met spanning tegemoet gezien. BELGRADO. 3 April (Stefani). Gister avond is de ministerraad van 19 tot 21 uur bij een geweest. De gedelegeerde der Kroaten Ko- soetitsj, was gisterochtend van Zagreb (Agram) aangekomen met de laatste voorwaarden, die gesteld zijn door Matsjek voor zijn toetreding tot de regeering. Koesoetitsj had een ontmoeting met generaaf Simowitsj en andere ministers. Na de besprekingen met Kasoetitsj werd een mi nisterraad belegd, ten einde het verschil van opvatting tusschen het regime van Belgrado en de vertegenwoordigers van Kroatië uit den weg te ruimen. De binnenlandsche kwestie was het voorwerp van een zeer aandachtige bestu- deering door den ministerraad, die zich ook uit gebreid bezig hield met de buitenlandsche kwestie. Met spanning wacht men op een offi- cieele verklaring. De openbare meening, die bezorgd is gewor den door het voortdurend oproepen van reservis ten dat het karakter heeft aangenomen van een algemeene mobilisatie, hoopt op een definitieve opheldering 'van de houding der regeering ten opzichte van den binnenlandschen en buiten- landschen toestand. De nieuwe mannen, die het bewind op zich genomen hebben en de leidende plaatsen bezetten in het openbare leven van Joego-Slavië behooren tot oude groepen, die bekend staan om hun magonnieke, demo-libe rale tendenties. Soortgelijke elementen blijven bewijs geven van de houding der regeering tij dens de huidige, zeer delicate oogenblikken. Uit Szegen (Hongarije) meldt het D.N.B^: De Joego-Slaviërs hebben de grens hermetisch gesloten. Volgens berichten, ontvangen door militaire autoriteiten alhier, zijn de grensver- sterkingen door Joego-Slavische soldaten op oorlogssterkte bezet. Minderheids-Duitschers uit Soeboditsa en Kelebia melden dat de ver volging en terreur tegen al wat Duitsch is, stel selmatig georganiseerd wordt door de Serven. Ook een groot aantal Magyaarsche vluchtelin gen is hier uit het Joego-Slavische grensge bied aangekomen. Zij spreken van uitbreiding van de terreur tot de leden van de Magyaarsche volksgroep in Joego-Slavië. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 3 OP 4 APRIL 1941 van 20.16 tot 7.10 Maan op 4 April op 11.43 Maan op 5 April onder2.44 Duitsch weermachtsbertcht Versterkte stelling in Noord-Afrika genomen. Zes tankschepen vernietigd. BERLIJN, 2 April (D.N.B.) Het opperbe- vel der weermacht maakt bekend: Pantserstrijdkrachten van het Duitsche Afrika- corps hebben op 31 Maart tijdens een geweld dadige verkenning in Noord-Afrika in samen werking met het Duitsche en Italiaansche luchtwapen een vooruitgeschoven steunpunt en. een versterkte stelling van den vijand ingeno men. Er werden gevangenen gemaakt en vele Britsche gepantserde verkenningswagens en auto's werden bij den strijd op den grond en door luchtaanvallen vernield. De vijand trok zien ijlings op Agedabia terug. De eigen verliezen zijn gering. Een duikboot heeft in het Noorden van den Atlantischen Oceaan onder bevel van lt. ter zee eerste klasse Herbert Schulze, vijf vijan delijke, in convooi varende schepen met teza men 35.300 b.r.t. in den grond geboord. Ver wacht kan worden, dat nog een groot stoomschip is getorpedeerd. Vliegtuigen van een gevechtseskader onder leiding van majoor Ulbricht hebben zes groote tankschepen met in totaal 42.000 b.r.t. aan den ingang van het kanaal St.-George vernietigd. Een groep van dezelfde formatie, onder leiding van den eersten luitenant Münz, heeft naar. reeds gemeld, een vliegveld aan de Britsche Zuidkust aangevallen met groot succes. Hierbij werden voltreffers geplaatst in hangars en schuilkelders, terwijl 24 vliegtuigen op c'on grond stellig werden vernield. Verdere bom aanvallen waren gericht op vliegvelden, op New quay en op de Midlands. De vijand is overdag noch 's nachts het rijks gebied binnengevlogen. In aanvulling op bet weermachtbericht van Woensdag verneemt het D.NB. nog het volgende: De maand April begint met een „zwarten dag" voor de Engelsohe scheepvaart. Elf vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 77.300 b.r.t. zijn, volgens het weermachtbericht van Woens dag, tot zinken gebracht. Zes andere schepen, met een inhoud van 38.000 b.r.t. werden zwaar bescha digd. Vooral het uiteenjagen en de gedeeltelijke vernietiging van een convooi tankschepen dat niet ver van de Engelsohe Westkust in het St. George- kanaal werd aangevallen treft de Engelsohe olie voorziening zwaar. Zes groote tankschepen met een inhoud van 42.000 bj.t. zijn alleen door af- deelingen van een gevechtseskader vernietigd. Daar het weermachtbericht van 30 Maart de ver nietiging heeft gemeld van vijf groote tanksche pen door duikbooten zijn binnen enik^le dagen elf tankschepen met in totaal 84.000 b.r.t. voor de Britsche koopvaardijvloot verloren-gegaan. "Hét laadvermogen van deze elftankschepen bedraagt rond 110.000 töfi' of ll(f mülloen liter vloeibare brandstof die thans voor desEngelsche weermacht en oorlogseconomie verloren zijn gegaan.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1