pe houding van Berlijn tegenover Joego-Slavië. IN BULGARIJE. Duitsche gemotoriseerde troepen op weg naar de strategische punten, welke thans bereids door de daarvoor aangewezen afdeelingen bezet zijn. (Foto Weltbild) De 'gevechten in de Middellandsclie Zee. Stefani publiceert de volgende mededeeling van het Italiaansche ministerie van marine: Sinds eenigen tijd had men een toenemende uit breiding van het vijandelijk verkeer tusschen Egyptische en Grieksche havens opgemerkt. Hier tegen waren herhaaldelijk onze torpedobooten, mo- tortorpedobooten en vliegtuigen opgetreden die den vijand verliezen toebrachten welke iri de weer- machtberichten vermeld werden. Het was echter noodzakelijk offensieve acties op grooter schaal te ondernemen om den tegenstander te verplichten af te zien van' mogelijke verliezen en tot bezwaar lijker beschermingsstelsels over te gaan. Dit offensief nam een aanvang in den nacht van 25 op 26 Maart door een schitterende actie van aanvateeenheden die in de baai van Suda door drongen. Den volgenden nacht vertrokken acht Italiaansche kruisers na een uitgebreide luchtver- kenning onder escorte van torpedojagers van hun bases ter ondersteuning van een pantserschip. Op den morgen van den 28sten bereikte deze vloot de wateren ten zuiden van Kreta en vuurde op een afdeeling vijandelijke kruisers die onmiddellijk het contact ontweken. Terwijl onze schepen terug keerden en de zee schoon veegden, gingen onze vliegtuigen tot torpedeering over, waarbij zij er in slaagden twee kruisers en een vliegtuigmoeder schip benevens enkele koopvaardijschepen te treffen. In den namiddag van den 28sten ging de vijand ook tot een actie van torpedovliegtuigen over en trof tegen denavond een kruiser die als gevolg van beschadigingen zijn snelheid moest verminderen. Terwijl de afdeeling, waartoe deze kruiser be hoorde, op een afstand van het gros der zeestrijd krachten haar dekkingstaak ten uitvoer legde, ont moette zij des nachts vijandelijke strijdkrachten, waartoe, volgens de Engelsche verklaringen ook eenige pantserkruisers behoorden. Er volgde een levendige zeeslag. Onze eenheden reageerden met onmiddellijk vuur en aanvallen der torpedojagers, die, naar zelfs de vijand heeft toegegeven, de vijan delijke eenheden dicht naderden en talrijke torpe do's afvuurden. Onze verliezen, met inbegrip van den reeds door een torpedo na zonsondergang ge troffen kruiser, zijn reeds in het weermachtsbericht medegedeeld. Den volgenden dag hebben eenhe den van ons luchtwapen ter voortzetting van hun offensieve verkenning een anderen kruiser getrof fen met torpedo's, evenals een vliegtuig-moeder schip. Engeland en Spanje. Een boek van Charles Duff. „Engeland heeft Spanje hoodig om den oorlog te winnen, de as kapot te maken en zijn heerschap pij in de Middellandsche Zee te verzekeren", is de quintessens van een boek van den Engelsohen schrijver Charles Duff getiteld: „De sleutel tot de overwinning: Spanje". Onder blijkbaar officieele inspiratie bepaalt het blad Informaciones hiertegenover zijn standpunt. Het blad citeert daarbij de in het boek vervatte voorstellen ter bereiking van de Engelsche doel einden. Zij komen neer op een herstel van het republikeiMsche constitutioneele regeerings stel sel in Spanje en op een diplomatieke voorberei ding hiervan via Portugal met het doel Spanje bij den oorlog te betrekken. Om deze plannen uit te voeren, beveelt de Engelsche schrijver het lan den van een Engelsch expeditiecorps in Portugal aan en een intocht in Spanje. Het vraagstuk van de Middellandsche Zee zou dan met één slag zijn opgelost en de macht van de as zou via Spanje gebroken moeten worden, waarmede anderzijds ook de oude Engelsch-Portugeesohe alliantie weer zou kunnen herleven. De speculaties van den Brit- schen schrijver, wiens boek in een bundel genaamd „Overwinningsboeken" versohenen is, bereiken tenslotte haar hoogtepunt waar hij verklaart, dat Spanje van vitale noodzakelijkheid voor het Brit- sche rijk is, dat geen vijand gezind Spanje kan verdragen. Het geïnspireerde artikel van het Spaa'nsche blad antwoordt op deze Britsche pogingen, dat Spanje thans inziet hoe Engeland reeds het geheele Euro- peesche terrein verloren heeft en thans op een eensgezind en zwak Spanje speculert. Volgens de Engelsche berekening zouden dus Spanjaarden, bij gebrek aan Britsche burgers, die leemte moeten opvullen en voor het Empire strijden. En wat Portugal als uitgangspont voor de voor genomen Engelsche invasie in Spanje betreft, ge- looven wij niet, dat dit volk, dat ons met voor beeldige trouw en tegen de wensohen en bevelen van zijn vroeger en bondgenoot in den moeilijk sten tijd de hand reikte, zich thans tot een derge lijke achterbaksche Britsche politiek zou leenen. Het Madrileensche blad besluit zijn artikel met erop te wijzen, dat ingeval Portugal aan het Brit sche spel zou toegeven de soldaten, die Dinsdag langs den Caudillo defileerden, voor de verdedi ging van het Iberische schiereiland gereed zouden staan. ((A.N.P4 Geen Duitsche soldaten in Hongarije NEW YORK, 2 April. (DNB) De vroegere Ame- rikaansche gezant te Boedapest Montgomery, die gepensionneerd is en hier is aangekomen, heeft, naar Associated Press meldt, in een persgesprek verklaard dat Hongarije geen oorlog wenscht. De toestand is in Hongarije normaler dan elders in Europa. Montgomery zeide gedurende zijn verblijf in Hongarije geen Duitschen soldaat gezien te heb ben en ook de Hongaarsche bevolking krijgt de Duitschers niet te zien, omdat de troepen op de doorreis naar Roemenië de treinen niet mogen ver laten. Met het transatlantische vliegtuig, waarmede de gezant is aangekomen, zijn ook vier waarnemers der Amerikaansche marine uit Engeland terugge keerd. EDEN NIET IN BELGRADO. BELGRADO, 2 April. (D.N.B.) Avala deelt mede dat men in welingelichte Joego-Slavische kringen niets weet van een aankomst of verblijf van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Eden en den Brïtschen chef van den gene- ralen staf generaal Dill in Belgrado. Het bericht omrent een beweerde reis van Eden naar Belgrado was in de eerste plaats door Amerikaansche jour nalisten alhier verspreid. Jtadii <7 ia J-xogxamma VRIJDAG 4 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.S M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schriftlezing en meditatie (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelspel. 10.20 Voordracht. 10.40 Celesta-ensemble. 11.00 Cello met pianobegeleiding. 12.00 Puszta-orkest en gramofoonmu ziek. 12 42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A. N. P. 1,00 Omroeporkest en de Hawaiian Serena des. 2.15 Causerie over het werk van de kinderpolitie. 2.30 Esmeralda en solist. 3.00 Kerkorgelconcert. 3.30 Musi- quette. 4.00 „Lezen tn den Bijbel" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Aeollanorkest en solist. 6.15 „Jeugd open Uw oogen'. 6.30 Almanak. 6.32 Omroeporkest. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 De Melodisten, dameskoor „Aethercharme" en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Avondwijding (Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Prot. Kerkcomité). 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 9.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met piano begeleiding. 11.00 Voordracht. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Revida- sextet. 2.00 Omroepsymphonle-orkest en soliste. 3.00 Rlvida- sextet. 3.30 Huishoudelijke vraagbaak. 3.45 Gramofoonmu ziek. 4:30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Rococo-octet. 6.00 Onder de leeslamp (Uitzending voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 6.15 Esmeralda en soliste. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Amusementsorkest en soliste. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotoo- neei. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten A, Nj P„ sluiting. pOftDERDAG 3 APRIL 1941 „Toestand van waarneming Vin welingelichte zijde wordt uit Berlijn aan a nt. gemeld: ne houding van Berlijnsche officieele en offi- Ji,se kringen tegenover den toestand in Joego- Eië heeft geen wijziging ondergaan. In de Siiheirastrasse preciseerde men Woensdag de ndtscbe houding tegenover Belgrado als een toestand van waarneming". Van Berlijn uit, zoo £rd verklaard, kan men over de politieke posi- jtevan Joego-Slavië in geen geval een oordeel ifijen. Alleen valt het toenemen van de anti- rwWhe houding te constateeren. Op een «raag wat de wenschen van Duitschland zijn, Jetd van Duitsche zijde geantwoord dat nuitschland niets anders wenscht dan dat nuitsche dorpen niet verbrand, Duitsche men- srhen niet afgeranseld worden, den Engelschen 'een gehoor geschonken wordt en overigens in Wo-Slavië niets gedaan wordt wat den vijan- den dienstig ls. In politieke kringen hield men zich gisteren nok met het bericht bezig dat de Joego-Slavische peering spoedig een verklaring over den toe- :.;nd zal afleggen. In deze kringen hoorde men jje opvatting verkondigen dat Belgrado een der- eeliike verklaring reeds sinds vijf dagen wil af- Lgen. In de Wilhelmstrasse werd in dit ver hand vraag gesteld of de nieuwe regeering te Belgrado geen verklaringen heeft afgelegd te genover den Duitschen gezant. Hierop werd van Duitsche zijde gezegd dat den Duitsche gezant veel te verstaan gegeven werd, wat echter niet bewaarheid is. DE KROATEN. De gebeurtenissen in Kroatië zijn dingen die de Kroaten uitsluitend onder elkaar moeten uit maken, aldus luidde het antwoord, zoo verneemt hetA.N.P. voorts van welingelichte zijde, dat gisteren in de Wilhelmstrasse op desbetreffende vragen van buitenlandsche zijde gegeven werd. Wanneer deze vraagstukken in de Duitsche pers vermeld worden, zoo verklaarde men van Duit sche zijde verder, dan gebeurt dit omdat iedere vorm van volksche stabilisatie in Zuidoost- Europa in Duitschland met een gevoel van sym pathie wordt opgenomen. In hoeverre er in Kroatië belemmeringen zijn die uit de partijen voortspruiten en in hoeverre daar een vergelijk tusschen de nationalistische partij en de boeren partij mogelijk is, zijn dingen die Duitschland piet te behandelen heeft. Evenzoo is het de taak van de Kroatische leiding te bepalen welke betrekkingen zij met Belgrado wenscht te on derhouden. GEZANT VON HE EREN IN DE RIJKSHOOFDSTAD. In officieuse kringen der rijkshoofdstad wordt bevestigd dat de Duitsche gezant te Belgrado V'on Heeren reeds in Berlijn is aangekomen. Hoe lang hij hier zal blijven, kan nog niet ge- regd worden. In politieke kringen hoorde men dat aan de Joego-Slavische regeering geen mededeelingen gedaan zijn, op welker beant woording men in Berlijn wacht Naar voorts in Berlijnsche politieke kringen verluidt, is de Joego-Slavische gezant, die zich rooals bekend voor het uitbrengen van rapport naar Belgrado begeven had, weer in de rijks hoofdstad teruggekeerd. Duitsclie schepen door eigen bemanning in brand gestoken. LIMA, 2 April. (DNB) Peruaansche militairen hebben het Duitsche schip „Leipzig" bezet. Op ge lijke wijze is naar het schijnt het s.s. „Montserrate" in beslag genomen. Beide schepen werden daarop door hun bemanningen in brand gestoken. De le den der bemanning werden door de Peruaansche autoriteiten gearresteerd. Ook het in een Noord- Peruaansche haven liggende Duitsche schip „Fries land" is door zijn bemanning in brand gestoken en bevindt zich in zinkenden toestand. Nieuw Duifsch oorlogsvliegfuig. De V.P.B.-correspondent tè Berlijn meldt: De Duitsche pers publiceert voor het eerst foto's van een nieuw vliegtuigtype, de F.W. (Focke- Wulf) 189, dat zijn intrede bij het Duitsche luoht- wapen gedaan heeft. Met dit type heeft het Duit- tóe luchtwapen voor het eerst de beschikking over een vliegtuig met drubbele romp dat gebruikt Kl worden voor gewapende verkenningen tot op zeer geringe hoogte. De bijzondere constructie ver leent het vliegtuig een buitengewone paraatheid. Het nieuwe type is niet alleen veel sneller dan welk jachtvliegtuig ter wereld, maar het beschikt tevens over de sterkste aanvals- en afweerwapenen. De kanonnen en de machinegeweren zijn van de nieuwste constructies en daardoor is het nieuwe toestel een welhaast onoverwinnelijke tegenstan der. De nieuwste technisohe vindingen werden op het vliegtuig toegepast, zoodat het in de Duitsche pers als een belangrijke versterking van het Duit tóe luchtwapen beschouwd wordt. Wij herinneren san dat de Duitsche pers eerst dan mededeelin gen en foto's over een nieuw vliegtuig publiceert, wanneer de gevechtswaarde aan het front geble ken is en de opgedane ervaringen reeds tot serie productie op zeer groote schaal aanleiding gege ven 'hebben. Tweede onderhoud Mussolini— Matsoeoka. De Japansche minister nogmaals naar Berlijn? Stefani meldt: De Duce 'neeft een noenmaal aan geboden ter eere van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka in de club van het leger te Rome. Behalve de Japansohe minister van Buitenlandsche Zaken en zijn gevolg waren aanwezig de Japansche ambassadeur, leden der re geering en hooggeplaatste autoriteiten van den staat. Voorts de Duitsche ambassadeur bij het Qui rinaal en de diplomatieke vertegenwoordigers der naties, die het driemogendhedenpact hebben onder teekend. Na het noenmaal had een langdurig en hartelijk onderhoud plaats tusschen Mussolini en Matsoeoka. In het bestek van zijn beziohtigingstocht door de Italiaansche hoofdstad bezocht Matsoeoka ook het Forum Mussolini, waar hij geestdriftig gehuldigd werd door de academici en de uit Orvieto en Sa- baudia gekomen vrouwelijke leerlingen. Benevens door de leerlingen van de marineschool. Na een grondige bezichtiging van het Forum in gezelschap van Ciano woonde Matsoeoka enkele geïmprovi seerde voorstellingen van de leden der beide acade mies bij. Matsoeoka heeft, alvorens «hij het Forum Musso lini verliet, een groet gericht tot de Italiaansche jeugd van de lictorenbundel, waarin hij zegt op het Forum het oude Romeinsche spreekwoord „Mens sana in oorpore sano" bevestigd te hebben gezien. Het had hem verheugd dat hij de Italiaan sche jeugd 'heeft gezien, die wordt opgevoed onder het symbool van de. lictorenbundel, vooral omdat de lichamelijke opvoeding der jeugd steeds zijn groote belangstelling heeft gehad. JOURNALISTEN ONTVANGEN. Matsoeoka heeft gistermiddag te Rome de ver tegenwoordigers der Duitsche en Italiaansche pers ontvangen. Het gesprek met den Duce en de zeer vrijmoedige gedachten wisseling met graaf Ciano, zoo verklaarde Matsoeoka, hebben op mij een zeer diepen indruk gemaakt. Mijn audiëntie bij den keizer en koning Victor Emmanuel III, welke eveneens tot een open_ lijke en vriendschapplijke gedaehtenwisseling aan leiding'gegeven heeft, zal voor mij de gedenkwaar digste gebeurtenis van mijn Europeesche reis blij ven. Het Japansohe volk gevoelt zich het Italiaan sche volk nauw verbonden en ik kan verzekeren dat deze banden duurzaam zullen zijn. Met den Paus heb ik een zeer openhartig onderhoud van een uur gehad. Ik ben er van overtuigd dat al deze gesprekken van groote waarde zijn en ook vrucht zullen dragen. Ik ben er ook van overtuigd dat Japan, Duitschland en Italië elkaar nooit zullen loslaten en vast aaneengesloten zullen blijven om het gemeenschappelijk doel te bereiken. Ik beschouw 'het driemogendhedenpact als een bondgenootschap dat eenig is in de geschiedenis der menschiheid. De natuurlijke bijzondere belan gen van de drie deelnemende staten staan in dit pact volkomen op de tweede plaats. De beslissende grondslag van het pact wordt gevormd door de ver wezenlijking van het in de inleiding tot het pact vastgelegde groote gemeenschappelijke ideaal. Gevraagd naar zijn verder reisprogram, deelde mi nister Matsoeoka mede dat hij op de terugreis als zuiver particulier een bezoek van eenige dagen aan Berlijn zal brengen om de hoofdstad die hij nog niet kent en vermoedelijk ook eenige slagvelden te bezichtigen. Zijn officieele bezoeken zijn met het verblijf in Rome afgeloopen. Dringende ambtsbe zigheden maken zijn spoed igen terugkeer naar To kio noodzakelijk. Ook in Moskou zal hij op de te rugreis een of meer dagen zuiver als particulier vertoeven. Op dë heenreis heeft hij reeds zijn of ficieel bezoek bij de Russische regeering -afgelegd. Desondanks is het mogelijk dat hij nog eénige Sovjet-Russische personen zal ontmoeten, doch de dan te voeren gesprekken zouden geen officieel ka rakter dragen en niet van openbare beteekenis zijn. Of deze gesprekken vruchtbaar zullen zijn of niet kon bij niet beoordeelen. NOGMAALS NAAR BERLIJN? Van welingelichte Duitsche zijde wordt aan het A.N.P. gemeld: Zoowel in de Wilhelmstrasse als in politieke kringen acht men het niet uitgesloten dat Matsoeoka op zijn terugreis van Rome naar Tokio nog eens te Berlijn zal vertoeven en hier besprekingen zal voeren. Nieuwe secretarissen-generaal in België. Het A.N.P. meldt uit Brussel: Binnen het bestek der maatregelen van het militair be stuur, was ook een verandering in de leiding van verschillende ministeries noodzakelijk ge worden. Dientengevolge zijn de volgende nieuwe secretarissen-generaal benoemd, die op 1 April hun functie aanvaard hebben: Buitenlandsche zaken: Romsee, tot dusver gouverneur van de provincie Limburg; Justitie: Schuind, tot dus ver rechter aan het hof van beroep te Brussel; Koloniën. Van Hecke, tot dusver directeur-ge neraal in hetzelfde ministerie; Verkeer: inge nieur Claeys, tot dusver directeur der P.T.T. Voorts werd in 't ministerie voor openbare wer ken de heer de Cock, plaatsvervangend direc teur-generaal aan dit departement, voorloopig met dé waarneming der zaken belast. De be noeming der nieuwe secretarissen-generaal aan de departementen van justitie, koloniën, open bare werken en verkeer was noodig geworden door de verordening van den militairen bevel hebber tegen de veroudering van het Belgische bestuur, daar de voorgangers der ouderdomsgrens bereikt of overschreden hadden. Iü eindelooze rijen trekken Duitsche legerafdeelingen langs de wegen in Noord- AJrika. om zich paar het front te begeven. r"' .(Foto Weltbild), ERGENS IN ITALIë, 2 April. (Stefani). Weer machtsbericht no. 299 luidt: „Aan het Grieksche front niets va,n belang te melden. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsdie geme chaniseerde troepen hebben, na den vijandelijken weerstand te hebben gebroken, Mersa Brega in Cyrenaica bezet. Onze vliegtuigen hebben vijan delijke schepen gebombardeerd, waarbij er een tot zinken werd gebracht, in de haven van Benghazi. Oost-Afrika: De verdediging onzer troepen tegen sterkere vijandelijke strijdkrachten is gisteren voortgezet, zoowel aan het noordelijke front als in de zone van de rivier Auach. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft twee vliegtuigen van het type Hurricane en twee vijandelijke bombardements vliegtuigen neergeschoten. Itaiiaansch-Duitsch succes in Cyrenaica. Italiaansch weermachtsbericht De beslaglegging op buitenlandsche schepen in de Ver- Staten. Commentaar der „Diplo". Het D.N.B. deelt mede: Met betrekking tot het in beslag nemen van Duitsche en Italiaansche schepen in de Ver. Staten schrijft de „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz" dat be paalde politieke krachten in Washington hun geheele eerzucht schijnen te «besteden aan de ver- hooging van de rechtsonzekerheidEen aantal schepen scheen sinds het begin van den oorlog in dit land een veilig toevluchtsoord gevonden te hebben. Doch reeds sinds maanden en wel het eerst door den Britschen «bloödkade-minister Oross was de edsch gesteld de«ze scheepsruimte voor Engelsche oorlogsdoeleinden ter beschikking te stellen. Niet alleen is aan Amerikaansche zijde tegen dezen eisoh geen enikel bezwaar te berde gebracht, doch integendeel gingen oo«k uit Ame rikaansche regeeringskringen steeds meer stem men op die een dergelijken maatregel wel niet op grond van het bestaande recht, maar op grond van die leerstelling der zelfverdediging bepleitten, welke blijkbaar in de Ver. Staten heden in de plaats van het recht getreden is. Wel is men voor loopig nog voorzichtig en geeft als motief voor de bezetting der schepen op dat men sabotage wil verhinderen. In de regeeringSkringen der Ver. Staten zou men zich bij zijn maatregelen willen beroepen op de wet van 15 Juni T917, welke betrekking heeft op daden yan sabotage tegen buitenlandsche in de Ver. Staten liggende schepen, wanneer daar- De gebeurtenissen op den Balkan staan In deze dagen in het middelpunt van de internationale belangstelling, waarbij de aan Joego-Slavië grenzende staten een voorname plaats bekleeden. Koning Boris bezichtigt een aantal pantserwagens van de Duitsche strijdkrachten, welke op het oogenblik in Bulgarije vertoeven. (Foto Weltbild) Nieuwe overeenkomst tusschen Italië, Duitschland en Japan. Met de mogelijkheid van Amerikaansche deel neming aan den oorlog rekening gehouden. ROME, 3 April. In de „Giornale d'Italia" verklaart Gayda dat Italië, Duitschland en Ja pan tijdens Matsoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome een nieuwe overeenkomst hebben ge sloten, die verband houdt met een mogelijk toetreden van Amerika tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk: „Over de overeenkomst, die gedurende Matsoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome bereikt as, kan niets gepubliceerd worden. De leden van het driemogendhedenverdrag zijn, hoewel zij besloten hebben den oorlog te localisee- ren, te zelfder tijd vastbesloten tegen iedere nieuwe interventie samen te werken. Daar de Angelsak sische wereld het, driemogendhedenverdrag aldoor vijandiger wordt, zullen de leden van het driemo- gendhedenverdrag zich aldoor" sterker op een ge meenschappelijke actie voorbereidèn. Iedere actieve oorlogshandeling zal het driem ogendb eden verdrag in de geheele wereld in werking doen treden. De overwinningen van de as in Europa en Afrika zijn Japansche overwinningenterwijl Japansche over winningen ook overwinningen van de as zijn". (United Press). Argentinië en de inbeslagneming yan buitenlandsche schepen. In kringen van het Argentijnsche ministerie van buitenlandsche zaken werd Dinsdagavond vernomen, dat Argentinië niet het voornemen heeft, het voorbeeld van de Vereenigde Staten met betrekking tot het in beslag nemen van buitenlandsche schepen te volgen. Dezelfde kringen wijzen er op, dat de 'regeering der Ver. Staten, ter rechtvaardiging van het in beslag- nemen, een oude wet uit den vorlgen oorlog te voorschijn heeft gehaald, doch dat een derge lijke wet in Argentinië niet bestaat. De mee ning overheerscht, dat de Ver. Staten die oude wet te voorschijn gehaald hebben om de be palingen van de Panama-conferentie te om zeilen, welke tot overleg verplichten. (A.N.P.) door het havengebied en het vaarwater gevaar loepen. In het onderhavige geval kan ook van de geringste benadeeling der Amerikaansche seheep- vaarfcbelangen in het geheel geen sprake zijn, want (het betreft hier uitsluitend maatregelen ter voorkoming van een met het volkenrecht in strijd zijnd misbruik der éigen scheepsruimte ten gun ste van de tegenstanders. Het (beslag op buiten- landsch scheepsbezit in de Ver. Staten, tot welk doel dit ook wordt uitgevoerd, is niets aniders darn een nieuwe daad van geweld van het systeem Roosevelt, niet minder echter de schandelijke be handeling der bemanningen die zich noch aan Amerikaansch bezit vergrepen, noch Amerikaan sche havenwerken, wateren of andere wettige rechten benadeeeld hebben. Al deze willekeuï geschiedde onder weinig steek houdende voorwendsels die blijkbaar slechts den genomen stap moesten verbergen en voorberei den. Dat de Amerikaansche bandiëtenstreek niet volkomen slaagde in een verdienste van de Duit sche en Italiaansche zeelieden die het hunne ge daan hebben om den rechtsschender het nuttige effect zooveel mogelijk te ontnemen. Aan de flagrante Amerikaansche Wild-West reöhtschen- dlng als zoodanig doen deze wettige tegenmaat regelen evenwel niets af.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3