De nieuwe bonnet Nijverheidsavondschool. De burgemeester reikte diploma's uit. In de Nijverheidsavondschool aan het C. H. Moensplein heeft Dohderdagavond de uitreiking van diploma's plaats gehad. Hierbij waren o.m. tegenwoordig burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, wethouder W. van Dok, het onderwijzend per soneel en vele ouders der leerlingen. De burgemeester merkte op, dat het altijd een plezierige taak is, aan het einde van een cursus de diploma's uit te reiken. Hij zou graag willen, dat het een lange lijst van geslaagden was. Helaas is het dit nog niet, daar er in totaal maar acht geslaagden zijn. Dit is veel te weinig, want voor 'n plaats als Beverwijk moet dit minstens eens zoo veel zijn. Spreker wenschte de ouders geluk en hoopte, dat de jeugd nog meer dan tot dusver haar vrijen tijd zou besteden aan hun ontwikke ling. Dit geldt voor alle standen. Er moet meer gewerkt, dan gepassagierd worden", zei de burge meester. „In den loop van het jaar zullen eenige verbeteringen in het schoolgebouw aangebracht worden; in het volgende jaar zullen de lessen uit gebreid worden met een practischen cursus in schilderen". Spreker hoopte, dat dit het bezoek aan de school zou stimuleeren, daar het gemeentebestuur niets liever wil, dan een goed bevolkte nijverheidsavond school. Ten slotte bracht hij dank aan den directeur en het onderwijzend personeel voor de toewijding, waarmede zij in den afgeloopen cursus hebben ge arbeid. De directeur de heer F. J. Heykoop, dankte den burgemeester voor zijn woorden; hij wees er op, dat deze cursus onder zeer moeilijke omstandig heden tot een einde is gebracht. Zoowel in letter lijken als figuurlijken zin, hebben we in de duis ternis geleefd en daarvan moeite en last onder vonden. De geslaagden moeten nu niet denken, zei hij, dat ze met het diploma in hun zak er zijn. Niets is minder waar, daar ze pas aan het begin staan. „Zie nog meer diploma's te krijgep, waarvan je in de toekomst veel gemak zult hebben. In deze tijden is vooral het oog gericht op de jongere generatie. De toekomst is dan ook aan jullie", aldus eindigde spreker. De geslaagden zijn: Afd. A. Bouwvakliedcn: B: Boots en C. van Dorp Afgewezen 1. Afd. B. Metaalbewerkers: J. Adrichem, D. Groen C. van der Kolk, J. Pools, M. Verbeek en E. Tuin. Afgewezen 2. Bevorderingen, Bouwvaklieden en schilders van 1 naar 2: A. de Boer, H. Brinkman, J. van Fugt, A. Huyzend- velt, J. Schelvis, A. Kemper, H. Broekkamp, A. van Eerden. J. Roos, waarvan één voorwaardelijk. Niet bevorderd 5. Van 2a naar 3a: D. Boots, B. Gimsberg, J. Pels en G. Polman, waarvan 2 voorwaardelijk. Van 3a naar 4a: C. Sneekes. Van 4a naar 5a: H. Prent en J. Spanjaard. Van 2c naar 3c: C. L. Kleine en R. Marx. Van 4c naar 5c: H. Iskes. Metaalbewerkers: Van Tb naar 2b: J. Bos; C. H. van Gellekom, J. Groen, H. Huysman, D. Hoogland, J. Konijn, J. P. Kup, A. Pletting, P. W. Schweitser,A. Siks,, J. Steenbakker, W. van Zutphen en P. Kempe, waarvan 1 voorwaardelijk. Niet bevorderd 1. Van 2b naai- Sb: J. Bosman, W. van Dalen, P. van Eerden, J. Knap, C. Lieshout/ A. Schelvis, G. van der Winden, J. Ros, C. v. d. Brom, H. van Dorp, P. Katers en S. Kooistra, waarvan 5 voorwaarde lijk." Niet bevorderd 3. Van 3b naai- 4b: J. Edel, B. Inpijn, L. Keesen, A. van der Mei), J. Noortiman, H. Post, H. Steijn, D. Pletting, D. Steeman, W. Steenkamp en J. Zon neveld, waarvan _1 voorwaardelijk. Niet bevor derd 2. Van 4b naar 5b: J. Bruyns, H. Doeve, S. Holt- slag, A. Geertsma, P. A. Langendijk, A. Nijman; L. Otte, P. Slotemaker, J. Thomas, P. Lustig, L. Schol en J. Winter, waarvan 4 voorwaardelijk en niet bevorderd 3. Afd. elcctriciens: Van 2e naar 3e: M. Kemper. Van 3e naar 4e: J. Admiraal en J. Steenkamp. Van 4e naar 5e: G. Edel en J. K. Zwitser, waar van 1 voorwaardelijk. In totaal ontvingen 3 leerlingen het diploma, vier werden er afgewezen, bevorderd 72, waarvan 16 voorwaardelijk en 14 leerlingen werden niet bevorderd. „Niet yoor tie poes De tooneelgroep ..De Voortrekkers" voerde voor de leden van het N.V.V. alsmede voor andere be langstellenden in het Kennemer-Theater een blij spel op uit het volksleven, „Niet voor de poes" ge- heeten en van de hand van A. Hinriohs in de Ne- derlandsche bewerking van Jaap van Kersbergen. De spelleidiing berustte bij Adriaan van Hees, medewerkenden waren o.m. Minny Erfmann, Mien v. d. Lugt Melsert, Ko van Sprinkhuijzen, Plet Rienks, Louis van Dommelen, Adri Dozy, Karei Baars en Henri Menning. De bedoeling van „De Voortrekkers" is in de eerste plaats goede volksstukken te geven, een genre, dat volgens hun meening de laatste jaren zeer verwaarloosd werd. Het zullen prettige, opti mistische stukken uit het echte volksleven zijn, die tegelijkertijd op een hoog plan staan. Het is daar enboven geenszins de bedoeling oppervlakkige ver strooiing of het vermaak te bieden, maar wel de gelijk wil men ook -iets meegeven, opd'at het de be zoekers cultureel verheffen zal. Voorwaar een schoone intentie. „Niet. voor de poes" is een blijspel, dat zich op een dorpje m de provincie Limburg afspeelt. Een kat, die kippen steelt, is de oorzaak van een hevige beroering 'op het anders zoo vreedzame Limburg- sche platteland. Een komische burenruzie ontstaat er ook al uit en een ware lawine van misverstand en wederzijdsohe beschuldigingen is er het gevolg van. Dat tenslotte alles weer op zijn pootjes terecht komt (zooals het trouwens een nette poes betaamt) behoeft geen betoog. De mise en scène was fraai van kleur en arran gement, het samenspel was prima, hoe kan het ook anders bij deze op elkaar ingespeelde -groep too- neelisten.; de costumes waren verzorgd en de rollen (in plat. Zu-id-Limburgsch dialect) wei-den ter dege gekend. Om Ko van Sprinkhuijzen, die zich destijds als lid van het 'too-neelgezelsohap „Fascio" in „De dag die komt" kenmerkte als een forsch acteur en Minny Erfmann, de druk gebarend waardin en poesenbazin, als hoofdpersonen groepeerden zich o.m. een vroolijke creatie van Mien van der Lugt Melsert als Fike, de boerendeern: Piet Rienks was haar tegenspeler en deed dit vlot. Veel en welverdiend succes had Louis van Dom- meeln als de „dorstige" zaakwaarnemer Meelman. Alle spelers en speelsters, de een in meerdere, de ander in mindere -mate, hadden voor de vertolking van dit volksstuk hun rollen extra aangezet; het publiek Iheeft zich, vooral in II, zeer vermaakt en daarenboven weer eens kunnen zien, dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, W. EERSTELINGEN. Aan de Bloemenveiling ,.'t Centrum" werden de eerste narcissen van de soort Golden Spur van fien kouden grond aangevoerd, Bridgeclub „Saus Atouf". De uitslagen van de onderlinge competitiewed strijden van „Sans Atout" luiden als volgt: Afdeeling A: 1. J. Dil—G. Tabak 401/2 m.p. 2. J. Bos—G. de Boer 34^4 m.p. 3. A. en C. Hoogeiboom 33'/2 m.p. 4. J. Berlee—J. Nijman 32 m.p. 5. C. SpruitH. v. d. Vlugt 29/ m.p. 6. De heer en mevr. Tand 28V2 m.p., 7. J. BlomG. Zoontjes 28 m.p., 8. De heer en mevr. v. d. Linden 25m.p. Afdeeling C: 1. Mevr. TabakJ. v. d. Vlugt 46 m.p. 2. G. SteenbergenA. Roodzand 42 m.p.. 3. J. Kok—J. Bloemendaal 41 m.p., 4. R. Hoen—J. Commandeur 40V2 m.p. 5. J. v. d. BergJ. Groot 36',4 m.p., 6. De heer en mevr. Van Amstel 34 m.p. Het verloop van de onderlinge wedstrijden was 1. W. de BoerH. van Essen 48/ m.p. 2. A. Mi chelJ. van Leeuwen 44',4 m.p., 3. N. van Zon P.'Vlot 44/ m.p. 4. A. Tabak—J. de Vries 43 m.p. 5. J. Broekhuizen—T. Romijn 42 m.p., 6. J. Jan senH. Dienaar 42 m.p. 7. C. GeldermansW. G. Kleine 36/ m.p., 8, De heer en mevr. Admiraal 35V2 m.p., 9. A. en Ph. van Groningen 35 m.p. 10. De heer en mevr. Thomas 34/ m.p. 11. Mevr. Braam—Th. Sluitman 34 m.p. De elftallen voor Zondag a.s. De elftallen zijn voor de wedstrijden van Zon dag a.s. als volgt samengesteld: D.E.M.Kinheim. (D.E.M.: Slotemaker: N. N. en Appel; Jansen, de Vries en de Nijs; T%rvoort, J. Slotemaker, Arisz, van Noort en Schram. Kinheim: Daniels; Kuipers en de Vries; Rem, Cnossen en -v. d. Kant; Raay-makers, Versteeg, Verhoofdstad, Ellen en Kuilenburg. A.D.O.V.V.B.: Olivier; Strobbe en Lantsin-k; Nooi Jr., Braven-boer en K. Bakker; Morlang, v. d. Bosch, Spruit, Piantoni en Nooi Sr. BeverwijkOnze Gezellen: Van Roon; de Rui ter en J. Vessies; Maenihout, Steenvoorde en Gra- pendaal; Holman, Kuyer Sr., C. Vessies, Marx en Teeling. Velox—De Kennemers: Van Urk, v. d. Putten en Rijnders; Six, Steeman en Veenstra; Horeman, Himpers, Groot, Van Luin en Semeins. S.S.H.Achilles (heeren handbal): B. Hofman; H. Schriemer en G. Schaar; H. Thomas, J. A. ten Napel en C. van VoorbergenH. Messle, B. Frans man, A. Duyker, L. Aptroot en B. Garritsen. De Nationale Jeugdstorm, Installatie van het gewest Noord-Holland. De sti-eek Kennemerland van den Nation'alen Jeugd Storm deelt mede: Op Zaterdag 5 April zal te Beverwijk in -het Ge meentelijk Sportpark de plechtige installatie van -het gewest Noord-Holland van den Nationalen Jeugd Storm plaats vinden. Ongeveer duizend meisjes en jongens in uniform zullen dien middag het Sportpark bevolken. De installatie, die door vele bekende personen uit de organisatie zal worden bijgewoond, begint om 4 uur en -is alleen toegankelijk voor degenen, die een mtn-oodïging hebben ontvangen, alsmede op ver- .toon van lidmaatschapskaart van den N. J. S„ N. S. B., N. S. V. O. of van een der aangesloten Fron ten of Gildes. Na afloop der installaties wordt een marsch door Beverwijk gemaakt, waarbij op het C. H. Moens plein voor den Gewestleider, Schout van Dieren, wordt gedefileerd. De marschweg is: Sportpark, Corn. Amsestraat, Meeresteynstraat, Ad-rïohemstraat, Meerstraat, Sta tionsplein, Koningstraat, Parkeerterrein, Baanstraat Kees Delfsweg, C. H. -Moensstraat, C. H. Moens plein met défilé, "H. Burgerstraat, R-omerkerkweg, Duinwijlklaan, Vondellaan, Velserweg, Breestraat, Corn. Amsestraat, Sportpark. Uitreiking melkkaarten. In de week van 7 tot en met Zaterdag 12 April heeft in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat van 9- tot 1 uur en van 2 tot 5.30 uur de uitreiking plaats van de melk- en cacao- kaarten. Voor de bewoners van Wijk aan Zee wordt de uitreiking op Zaterdag 5 April gehouden in den politiepost aan de St.- Odulfstraat van- 9.30 tot 2 uur. - Bij het halen der kaarten "moeten de distributie kaarten van alle gezinsleden worden overgelegd. Maandag a.s. zijn aan de beurt de letters A- tot en met C. Ncd. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. De kortedagbehandeling. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Ne- derlandsche Mij. van Tuinbouw en Plantkunde hield Donderdagavond in het veilinggebouw ,,'t Centrum" onder voorzitterschap van den heer C. Broeze haar jaarvergadering. Een aantal fraaie inzendingen was voor de keuring aanwezig. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer H. C. van der Colk, bleef het ledental vrijwel gelijk. Voorts werden in het verslag verschillende vergaderingen gereleveerd en de moeilijl i om standigheden, waaronder de afdeeling moest wer ken. Ook de financieele toestand bleef ongewij zigd. Het batig saldo bedroeg f 73 ~3. De afdeeling ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ruim f 150. In de keuringscommissie 'werden aangewezen de heeren P. Philipoom, Jansen en B. Hilbers. De uit slag luidt: Amaryllus 10 punten, Early Perfection (narcis sen) 6 punten, Geranium Black Vesuvius 9 punten, Bartigon (tulpen), 9 punten en Campfire (tulpen), 9 punten. Alle inzendingen waren van de. fa. Steyn. De heer C. Broeze hield daarna een inleiding over het onderwerp „Aardbeiencultuur volgens korte dagperiode". De inleider begon met een uiteenzet ting te geven over het Jarowisatie-proces. Dit proces werd uitgevonden door een Rus, die de bedoeling had graansoorten te kweeken, die in het hooge Noorden houdbaar waren. Door middel van koude werden de granen zoo behandeld, dat zij circa 6 weken eerder rijp waren. Gedurende het kiemproces werden de granen teruggebracht op het vriespunt, wat een heftig ingrijpen veroorzaakte in den groei, waardoor een vervroëging tot stand kwam. Deze proefnemingen slaagden volkomen. Deze methode kan ook hier op verschillende pro ducten toegepast worden, o.a. op andijvie en Chi- neesche kool. Ook een ander proces om vroeger producten te verkrijgen, n.l. de kortedagbehandeling door schermen vond ingang. Deze vinding is nog niet van ouden datum, daar zij pas ongveer 7 jaar geleden voor het eerst werd geprobeerd. Thans is men reeds zoover gevorderd, dat de kortedagperiode voor aardbeien een groote toekomst tegemoet gaat. Voor sommige producten is'het daglicht te lang en dit is o.a. ook bij. de aardbeien het geval. Aardbeien hebben aan 12 uur daglicht voldoende. Vooral met de Dutch Evern zijn proeven genomen en gepro beerd dagperiodes van 14 tot 6 uur per dag. En zelfs 6 uur per dag bleek nog geen schade te doen, maar 12 uur bleek het beste te zijn. Door het af dekken der ramen met rietmatten zijn uitstekende resultaten geboekt. Zelfs wérden 12 doosjes aard beien per raam geplukt. Roélofsarendsveen is lang zamerhand het centrum geworden van deze cul tuur. Wel is gebleken, dat men goede resultaten krijgt, mits men niet te laat begint. Met vele soor ten aardbeien (20 variëteiten) zijn proeven geno men en bij alle soorten resultaten gekregen, doch de beste waren van de Dutch Evern. Spr. gaf van de kortedagsbehandeling verschil lende voorbeelden. Naar aanleiding van het gesprokene ontstond nog een leerzame gedachtenwisseling. Aan het slot van de vergadering bracht de heer N. Pas'schier dank aan den voorzifter voor deze interessante causerie. Tlialia Theater „De dans des doods". Het Thalia Theater vertoont deze week de span nende circusfilm „Dc Dans des Doods" met o.a Hans Söhnker, Hert-ha Feiler en Paul Hörbiger in de hoofdrollen. TENNIS .JACKETS, REPARATIES. NIEUWE BE SNARINGEN, BALLEN. ONZE COLLECTIE IS BUITENGEWOON. „DE SPORTKOE K" ZEESTRAAT 78 - Telef. 3019 - BEVERWIJK. (Adv. Ingez. Med.) Thalia Hans Söhnker. De .'korte inhoud is als volgt: De oude Rasmussen haat alles wat variété heet omdat zijn vrouw, die krunstrijdster was. er op zeikeren dag vandoor is gegaan. Dat is ook de reden, dat hij weigert zijn goedkeuring te hechten aan het plan van zijn dochter Beatrice om met een danstroep op tournee te gaan. Het artisten- bloed van de moeder loochent zichzelf niet in de dochter en Beatrice loopt weg. Om de tournée met Pinelli's dansgroep heeft zij een affaire met den dompteur Ruda, een affaire, die voor hem spel, voor haar ernst is. Hij verdwijnt uit het leven van het kleine danseresje, maar hij zal weer terugkomen in dat zelfde leven, wanneer het kleine danseresje „La belle Beatrice" is geworden, die eiken avond haaf spel met den dood speelt door in de tijgerkooi te dansen. Op een avond loopt het inderdaad spaak; -de 'tijgers wor den woest en slechts een schot uit het wapen van den kunstschutter Cameron bewaart haar voor een wissen dood. Ca meron is een man, over wien vreemde geruchten in omloop zijn en in het variété Tivoli nemen die geruchten vasteren vorm aan. Behalve Cameron en Beatrice, die inmiddels met den kunstschutter is gaan samenwerken en thans eiken avond als levende schietschijf fungeert, komt ook de clown Dody in Tivoli te staan en deze Dody blijkt met Cameron nog het- een en ander te vereffenen te hebben vanwege een vrouwenaffaire. Dody's vrouw namelijk is er indertijd met Cameron van door .gegaan en kort daarop gestorven onder vrij verdachte omstandigheden. Wegens gebrek aan bewijs is Cameron echter vrij gelaten. Juist wan neer de spanning tusschen Dody envCameron haar culminatiepunt bereikt, krijgt ook Ruda een plaats in het programma en in hem vindt Dody een bondgenoot. Als Ruda on een gegeven mo ment Cameron neerslaat heeft Dody reeds weten te bewerkstelligen, dat de politie zich Voor Came ron is gaan interesseeren. Dc onderlinge competitie van D. C. IJ. geëindigd. Smit kampioen 1e klasse. De Damclub IJmuiden is nog altijd één der sterkste damclubs uit Nederland. Des winters wordt op de weke- lijksche clubavonden een serieuze ondèrlinge competitie gespeeld, waaraan alle leden deelnemen. Dat er sterk en serieus gespeeld wordt, blijkt uit het behaalde resultaat. In de hoofdklasse b.v. zijn 12 spelers, zoodat er twee goede reservekrachten beschikbaar zijn voor het eerste tiental. De bordenregeling is zoo danig, dat alle partijen even belangrijk zijn. Het hangt van den speler zelf af, of deze aan een kop of staartbord in de hoofd klasse-competitie N. D. B. zal uitkomen. Thans is deze competitie die in September 1940 is begonnen, zoo goed als a£- geloopen. J. Smit (Foto Veldhuyzen) De stand luidt gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. H. Laros 19 13 6 0 32 2. B. Dukel 19 11 4 4 26 3. Ligthart 19 8 9 2 25 4. Suyk 19 7 9 3 23 5. Postma 19 7 8 4 22 6. v. d. Heijdc 19 7 6 6 20 7. Diederiks 19 7 5 7 19 1. De Jong 16 6 4 6 16 2. Huhl 17 4 6 7 14 3. Kramer 15 5 2 8 12 4. Hoek 16 1 7 8 9 5. Bal 17 1 3 13 5 Hoek en Bal degradeeren naar de eerste klasse. De Jong heeft nog een afgebroken partij met Kramer. Indien deze partij remise wordt, is Kramer de derde speler die zal degradeeren naar de eerste klasse. De no.'s 1 tot en met 7 vormen de A- of selectie groep. H. Laros is het gelukt, ongeslagen met 6 punten voor sprong op drie meesters den kampioenstitel te winnen. In de eerste klasse is het een prachtige nek-aan-nek race geweest tusschen J. Smit en J. Snel. Ten slotte is het Smit gelukt, door een fraaie overwinning op P. Visser en zijn remise-partij met Koetsier 33 punten bijeen te brengen, een aantal dat niet één speler meer kan berei ken. Daardoor heeft Smit met mooie cijfers beslag ge legd op het clubkampioenschap, eerste klasse. Op een maximum van 40 punten had Smit slechts 7 verlies- punten. Smit en Snel promoveeren naar de hoofdklasse. Wij zijn er van overtuigd, dat beide spelers een mooie aanwinst voor de hoofdklasse van D. C. IJ. vormen. Hieronder volgt de eindstand der eerste klasse com petitie: gesp. gew. gel. ver. pnt. J. Smit 20 14 5 1 33 J. Snel 20 ll 8 1 30 L. Koetsier 20 7 9 4 23 v. Straten 20 7 8 5 22 D. Ott 20 6 7 7 19 6. A. Schager 20 7 4 9 18 7. Beets 20 6 5 9 17 8. Postma 20 4 10 6 18 Visser 20 3 S 11 12 10. Muntz 20 1 8 11 10 Selderbeek speelde de tweede helft van deze competitie buiten mededinging mede. Uit tien partijen behaalde hij punten. Dinsdag 15 April a.s. zal D. C. IJ. de kampioenen Laros en Smit huldigen. SAMENKOMST BAPTISTENGEMEENTE. Woensdagavond 9 dezer heeft in het lokaal Willemsbeekweg een samenkomst plaats, die ge- organiseerd wordt door de Baptisten-gemeente. Als sprekers zullen optreden de heeren ds. A. A. Hardenberg te Apeldoorn en H. Soesan, theologisch candidaat te Na arden. Bridgeclub „IJmuiden". Op de laatste AVRO bridge-drive hebben" leden der. Bridgeclub „IJmuiden" weer van zich doen hooren door twee tweede prijzen te veroveren. Dit was weer eens een aardig succes voor de iJmuide- naren. De uitslag der op Woensdag jl. gehouden drive volgens AVRO-systeem heeft het volgende resul taat gehad. Noord-Zuid: 1 de heeren Jonker-Osendarp, 2 de heeren Raspoort-Detuekom, 3 de heeren Weslerop- Jongeling, 4 de heer"en mevr. Jansen. Oost-West: de heer en mevr. Winters, 2 de heer en mevr. v. Praag, 3 de heeren Borst-Meyer, 4 de heeren Hofman-Schoone, 5 de heeren Rob-Jonkman A.s. Zendag is er in Wormerveer een drive waar op IJmuiden weer sterk vertegenwoordigd zal zijn. Wij wenschen de IJmuider deelnemers veel succes toe. Markturiizen en besommingen. Tong I 5.10—3.10 per .kg. Kabeljauw t 13—8 per stuk. Kleine schol f 6645, pufschol f 4018. groote bot f 66—54, kleine bot 50—37, wijting f 47—44, groote schar f '49.50^4, kleine schar f 26.50—11.50, pufschar f 9—4.80, kleine gul f 78, alles per 50 kg. Zcetwatervlseh: Spiering f 0.69, karper f 0.90 per kg. Besommingen loggers: SCH 314 f 778, SCH 14 f 1354, SCH 84 f 2970, KW 52 f 1224. Kotters: TX 49 f 652. TX 14 f 633, TX 24 f 314. Loggers: KW 89 f 1542. KW 60 f 1909, KW 58 f 2926, SCH 245 f 1298, SCH 284 f 2681, SCH 23 f 1126. Tarbot f 4.70 per kg. Kleine wijting f 31. Griet f 155—140 per 50 kg. De Pont Bioscoop „De Pont" Het onsterfelijke hart" Bioscoop „De Pont" vertoont in haar nieuw programma de film van Veit Harlan „Het onster felijke hart", waarvan de korte inhoud is als volgt: De inwoners van de stad Neurenberg hebben in het -begin van de 16de eeuw een groot aandeel ge'..ad in de Wetenschappelijke ontwikkeling, die de zoo succesrijke ontdekkingstochten der Portu- geezen, Hollanders en Spanjaarden ten gevolge hadden. Hier werden wereldkaarten samenge steld, de practische sterrenkunde -beoefend. De Neurenberger geograaf Behaim construeerde de eerste globe. En d-e grootste zoon dezer stad uit omstreeks 1500, Peter Henlein, vond het kompas en het uurwerk met veer udt. Deze laatste uitvinding vormt het..hoofdthema van de film. Behaim. van een mislukte expeditie aan Afrika's Westkust teruggekeerd, geeft ails reden van z'n misluk king aan: dé gebrek kige functioneering van z'n klok met slinger, waardoor alle tijds-en plaatsbepaling onmogelijk werden Dit woidt voor Henlein de aanleiding te trachten een klok te construeeren die dergelijke fouten vertoonen. Als door een sterke hand gegrepen is het alsof Henlein gedwongen wordt zichi aari drt werk te wilden en hij doet dat met alle hartstocht van zijn edel, begaafd en plichtsgetrouw wezen Dg ze dramatische ontwikkeling der gebeurtenis sen valt samen met een conflict in Hcnlein -s pri- vé-leven. Z'n jonge vrouw (Kristma Sodei-baum) voelt zich veronachtzaamd door haar mari en haar genegenheid voor zijn assistent ontwaakt m haar In een zeer bewogen scene spreekt zij zich voor Henlein uit maar wat hij als znn roeping voelt weegt hem zwaarder dan znn particuliere aangelegenheden, zelfs als deze roeping oorzaak zou worden, dat ziin vrouw die hi.i innig liefheeft, van hem vervreemdt, m haar vurig verlangen haar man voor zich te behouden, wendt zij zich tot net bestuur der stad met het verzoek, Henlein te ver bieden, zich met z'n uitvinding bezig te houden, niet vermoedende hoe haar verzoek de tragedie van beider leven nabijroept. Henlein, die met Maarten Luther sympathiseert, wordt wegens ketterij voor het gerecht gedaagd en om hieraan te ontkomen, neemt hij de wijk naar één der ruime stadstorens om z'n arbeid te kunnen voltooien. Bij één van zijn proefnemingen met een nieuw model kogel is hij levensgevaarlijk in de borst gewond. Slechts de helft van de kogel kon verwiiderd worden, doch om de rest te kun nen wegnemen, is een ingrijpende operatie noodig. Henlein vindt dit tè riskant. Als de operatie zou mislukken, zou hii z'n klok niet kunnen af maken en hoewel hij dus z'n leven op het, spel zet, blijft hij werken aan z'n uitvinding die slaagt! Helaas is het dan echter voor Henlein te laat!. Hij sterft met het voltooide product van z'n,vernuft in de band en omringd door allen, die dezen dramatischen titanen-strijd van nabij hébben meegemaakt en daardoor tot bet besef ziin geko men, dat de beteeikenis van dit leven vèr uitgaat boven de enge grenzen van zijn particulier be staan. Hier werd een daadwerkelijke bijdrage ge schonken aan den vooruitgang der beschaving. Het voetlialuroaramma. Kinheim I, gaat Zondag 6 April a.s. op bezoek bij D.E.M. en zal trachten beide punten binnen te halen. Na de overwinning van j.l. Zondag op Beverwijk heeft Kinheim zich steviger in de bovenste groep genesteld, waardoor -de kansen op het kampioên- zijn gestegen. Kinheim komt uit met: Doel: H. B. Daniëls. Achter: J. Kuypers en S. de Vries; Midden: P. Rem, F. Cnossen en F. v. d. Kant: Voor: W. A. Aaaymakers, A. Versteeg, J. Ver- hoofstad, K. Ellen en O. Kuilenburg. Kinheim 2 ontvangt om 10 uur Zandvoort 3 en komt in 't veld met: E. Kareis; P. van Heyst, K. de Jonge; A. Daniëls, C. Druyven en P. Druyven; A. Rasmuss-ens, J. Ramakers, C. Duinev'eld, H. Prinsen, D. Tim mermans. Verder wordt gespeeld: R.C.H. 5Kinheim 3 10 uur; DeCeo Jun. a Kinheim Jun. a 2 uur. Door de R.K. Sportvereeniging „I.E.V." worden de volgende wedstrijden gespeeld: ConcordiaI.E.V. 1 2 uur. T.IJ.B.B. 3—I.E.V. 2 12 uur. I.E.V. 3Santpoort 4 2 uur. I.E.V. Jun. aT.IJ.B.B. Jun. b 12 uur. I.E.V., die nog steeds de leiding heeft in af deeling 1 C van den H.V.B. Zal Concordia onge twijfeld goed partij geven om beide punten te bemachtigen. VELSEN'S POLITIE-ELFTAL WINT IN DEN HAAG. Het elftal van de Politie-Sportvereeniging „Vel- sen" speelde dezer dagen een wedstrijd tegen de Jlaagscne politiemannen in de residentie; Onze plaat-sgenooten wonnen den strijd tegen den grooten broer met 21, SANTPOORT Bridgeclub „De Keunemers» De uitslag van den 6en wedstrijd om h kampioenschap voor paren luidt als cll& Afdeeling A: 1. Heer en Mevr Haver v 2. Heeren Mulder en Kruisman 36 m n H Schildwacht en Seegers 33/ m.p. 4. ui'0- Soomers 323/2 m.p. 5. Heeren Gebr Verhf1^ m.p., 6. Heer en Mevr. Thijssen 31 m n 7^^ ii Wyers en PI aa gsm a 28 m.p. 8. Heer enuc -h gemans 21/ m.p. mevr-'ff£ Afdeeling B: 1. Mevr. Mulder en iw man 46/ m.p., 2. Heeren de Vries entiL150^ 46 m.p. 3. Heeren Koomen en v. opranp i- 4. Heer en Mevr. v. Driel 39^4 m.p 5 45 üj. ligen en heer v. d. Berg 36 m.p. 6. Dan)®S&:,^ wacht en Plolleman 35mp. 7. Dames VpJT 26V2 m.p. 8. Dames v. Amerongen en v Sn? m.p. 9. Heeren Dyrbye en Drayer 27 mom50 ren v. Dillewijn en Kwant-us 26 m.p. De eerste plaats wordt thans ingenomp 7If»pHnp A rïnnr rfpn hppr pn moin.u.. afdeeling A door den heeren mevr'Hav^Ü gemiddelde van 117.00 m.p. en in de afdppif^ door de dames Schildwacht en Holleman gemiddelde van 115,50 m.p. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GFM*n, VOOR DE PRIJZEN. lACHTl( !t PUiild VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN Bericht No, 4. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het in rekening worden gebracht: AUTOBENZINE per liter AARDAPPELEN, (herhaling bericht No. i):' Kleiaardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe Eigenheimers Alpha t Bintje f0|0, "{k Zand- en veenaardappelen f 0]65|. Voor thuisbezorging mag I cent extra per'k»!"11 berekend. s' HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRatri BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR Nieuwe opgaven kunnen de vt-oegere ongeldle (Adv. Ingez. Afrij" De secretaris-generaal van het depart», ment van landbouw en visscherij maakt hel vei. gende bekend. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Apr1 tot en met Zondag 13 April a.s. geeft elk ot* met „11" genummërde bonnen van de brooö- kaart recht op het koopen van ongeveer ko gram brood. Voorts geeft elk der met „11" cf. nummerde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit om. vat voor de hierna genoemde bakkerijproductea telkens ten minste het daarachter geplaag aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuitoii wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake Jt) gram, gevuld klein korstgebak (bijv. amanód- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (bijv. boterletter) 500 gram, taart en gebakte 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel o[ bloem gebakken producten, welke hierbovenj niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen eenI hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel o! bloem is verwerkt. De op 13 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de weekvaj 14 April tot en met 20 April a.s. met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde w.ï niet mogen worden gebruikt in hotels, rests:- rants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 Apr: tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de ter. „11" genummerde bon van de boterkaart reci op het koopen van 250 gram boter. De met „11' genummerde bon van de vetkaart geeft gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het kw- pen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. De met „11" ge nummerde bonnen, die op 13 April nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot et met Zondag 20 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 Apr] tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „93" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bon nen welke op 13 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 20 April as„ met dien verstande, dat zij gedurende de week van 14 April tot en met 20 April niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants ei In verband met het Paaschfeest zal in den loop van de volgende week een bon worden aangewe zen, welke recht geeft op een extra-rantsoea van één ei. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April a.s. tot en met Zondag 20 April as. gevfi de met „63" en „73" gemerkte bonnen van ie „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op Zon dag 20 April nog niet zijn gebruikt blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 4 Mei as, LOSSE NUMMERS van DE UNIE zijn verkrijgbaar in HET UNIEHUIS KONINGSTRAAT 25 BEVEEWUl (Adv. Ingez. Mei) Scheidsrechters gevraagd. Het Jaarlijksehe schoolvoetbaltournool staat wee. de deur; regelmatig komen de inschrijvingen bp oefl - volprezen organisator, den heer W. P. J- Ente, binn zoodra de Paaschvacantie begint, trekken de du -- scholieren weer vol goeden moed op het verover een prijs ten strijde. ,n2 Er zijn echter moeilijkheden; In de eerste plaats niet over zooveel terreinen kunnen beschikken, as Jaren het geval was. Daaraan zal de vindingrijK Ente wel weer een mouw weten te passen, erger is, dat het aantal scheidsrechters volkomen reikend Is om het tournooi volgens het schema e vastgestelden tijd te doen verloopen. Reeds In er een tekort aan voor hun taak berekende null's een 15-tal scheidsrechters moesten toen de ong matches worden bezet en het was uitsluitend aan en de sportieve medewerking van deze klelnf ^3. danken, dat alles nog bijtijds in kannen en krui'K {cr. Ditmaal ziet het er echter nog somberder uit, danks herhaalde dringende oproepen in de oül«e deelingen van de onder-afdeeling Haarlem va" V. B. hebben zich tot nu toe.... drie arbiters ams. Het ls dus noodzakelijk, ter wille van de SP 5i;. der scholieren, een dringend beroep te doen op willendheid der voetbal-enthousiasten in ons eerst op de besturen van de vereenigingen, ten mogelijk in den ledenkring enkele krachten vo ffle{ de doel te werven. Een leder, die zich In sta# kennis van zaken als arbiter te fungeeren, mits hij bij zijn schriftelijke aanmelding be leeftijd minstens 18 Jaar tevens nauwkeurig. t(t en uren opgeeft, waarop hij beschikbaar is. stadsgedeelte, waar hij bij voorkeur wil flul laatstgenoemden wensch zal zooveel mogelij worden gehouden. .j.n - ulP Men gelieve zich - ten spoedigste -aan te me sluitend schriftelijk bij den heer B. Serpnt»' Wit? 1L Heemstede,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2