IJmuider Courant Duitsche troepen bezetten Saloniki Deel der Grieksche legermacht legt de wapens nee.r Opheffing van het Totalisator-verbocl. Metaxas-linie doorbroken :J*Seven ,:;|fi0^en JAARGANG NO. 135 001* tourcns Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. luider fi!fi(oon 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5501, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VUOK VELSEIN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREKOOM EN KOKER I PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 10 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13'/t, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. js jn het verordeningen-blad een besluit henen van de secretarissen"Seneraal van de enienten van Justitie en van Landbouw en rii waarbij ter bevordering vande paarden bij het totalisator-verbod wordt opgeheven, besluit drukt dit in. den positieven vorm uit. zegt dat door de beide secretarissen-generaal of meer rechtspersoonlijkheid bezittende jfeenigto£en of stichtingen onder nader te stellen waarden wordt toegestaan, bij harddraverijen -ardenrennen een totalisator te organiseeren. «•is juist dertig jaar geleden dat de totalisator Vaderland verboden werd, hetgeen officieel een 1 maakte aan het wedden bij de paardensport, ^bezoek aan onze renbanen, waarvan de voor de te Bussum, op Duïndigt en te Heemstede bduin gelegen waren, werd niet alleen daar- itrgefnuikt, maar zelfs werden er spoedig in het Mgeen paardenrennen meer gehouden. Pas in kwam er een kleine herleving op Duindigt. die A later in algemeener zin ook wel deed gelden. een groot en radicaal herstel kwam het •i meer: het totalisator-verbod had een blij ven- aan onze paardensport op dit gebied en gtniee ook aan de paardenfokkerij cn aan de ■wikkeling van de stoeterijen toegebracht. Aangezien het dertig jaar geleden is dat de tota als verdween mag wel eens verteld worden aan die hem nooit gekend hebben, wat [e'nljjk onder deze benaming wordt verstaan. In- itikkeld is de verklaring van het geleerd-klin- Ejje woord volstrekt niet. Hht duidt een „wed- akhting" aan. die zich nevens de banen vertoont gebouw met een reeks loketten, arachler zitten kassiers. De wedder heeft een gramma waarop de paarden met wedstrijdnum- nzijn aangeduid. Hij gaat nu vóór de race waar hij wenscht te spelen in het buitenland be- n\ «n programma gewoonlijk uit een zestal - naar zoo'n loket en koopt tegen contante öüng een biljet dat het nummer van race en ard draagt. Dat kost een minimum-bedrag, bij- «bteld een gulden of een rijksdaalder. Wil hij «rop één paard zetten, of op meer paarden spe- in één race, dan kan hij verscheidene zulke yjes tegelijk koppen of naar een ander loket waar men ze tegen een hoogeren eenheidsprijs koopt. isrop gaat hij in spanning de race aanschou- die voor hem zeer opwindend is, want zijn instaan op het spel. Wint zijn paard, dan kan a hetzelfde loket zijn inzet plus de winst weer opstrijken. Verliest het, dan kan hij droevig pbiljet weggooien. Medigheidshalve moet ik hieraan toevoegen pen niet alleen op den winnaar maar ook op de p drie aankomenden kan wedden (of als er pier dan zes paarden aaii een race deelnemen, op teerste twee). Tn Frankrijk wordt spelen op den perals,.gagnant" en spelen op die drie (of twee) pen als „placé" aangeduid. Placé brengt natuur- p minder op dan gagnant. En dan is er nog een soort weddenschap, aangeduid als cheval". barbij men de helft van zijn geld zet op de moge- dat het paard wint en de andere helft op dat het tot de eerste drie aankomenden be- pi betreft het woord totalisator uitsluitend de pize van berekening der winsten en die is inder- zeer eenvoudig. De gestorte weddenschappen fden „getotaliseerd',', d.w.z. in één pot gestort en werd aan de wedders op de winnende paar- zoodat dus de inzetten der verliezers hun winst I. Dit geschiedt in zooverre niet integraal, wrst een bedrag voor onkosten of belastingen worden afgetrokken als zulks wettelijk be- fis. In Frankrijk pleegt men 10 van de ngsten van den totalisator af te trekken ten van de ziekenhuizen. Hoe die kosten-aftrek P Nederland geregeld zal worden is nog niet Pad: ik heb hierboven vermeld dat in het besluit ponder nader te bepalen voorwaarden. :!n sanzien van den Franschen aftrek van tien it ten bate van de ziekenhuizen kan men op- het voor de verliezers een troost inhoudt Jij oen deel van hun geld aan een nobel doel afgestaan. Overigens heb ik regelmatig^ wel eens hooren opmerken dat die tien pro- de oorzaak waren dat men op den duur, vol- een simpele berekening van kansen niet kon len. Bij gemiddeld succes moest men immers verlies van tien procent eindigen. En ge- dd succes namen deze wedders dan aan als resultaat op den langen duur, daarbij aanne- dat Vrouwe Fortuna haar gunsten tenslotte dijk verdeelt. Het is niet meer dan een ver stelling, For tun a's geheimen zijn nimmer ont- de mislukking van de velerlei „wed- I len" op speelbanken ook heeft bewezen. I - totalisator is ongetwijfeld de beste soort ^inrichting" die is uitgevonden, veel beter dan •Rating van bookmakers. Dit zijn lieden die f® boek j^€n met elkaar vaststellen en er zooveel mo- FJ aan pogen te verdienen. In landen waar zij 5 openen" voor eigen rekening, eigen no- makkelijk te zijn als het openen van een rekening courant bij een „bookie". Zooeven noemde ik terloops de speelbanken. Men kan niet zeggen dat het wedden op paarden even onzeker is als het gokken op de roulette. Wie ver stand van renpaarden heeft en een studie gemaakt van al de geleerdheid omtrent afstamming en be reikte resultaten, die in dikke hippische werken staat en daarbij een voorzichtig man is en geen gepassioneerd wedder kan daarmee vrij wat be rekenen. Al blijft er steeds een onzekerheidsfactor. De bloei van de renbanen bevordert het fokkèn en dient daarmee de vei-betering en veredeling van het paardenras. Renbanen trekken te weinig belang stelling als er niet gewed kan worden in goed- georganiseerden vorm. Dit is in den loop der tijden afdoende bewezen. Gewed wordt er overigens dage lijks ook in ons land én het is al die dertig jaar lang voortgegaan en gaat nog voort, op veel om vangrijker schaal dan op de paardenrennen: name lijk in de beurs-speculatie. Tenslotte nog een enkel woord over de verschil lende soorten paarden-races. Bij harddraverijen mag het paard niet in galop -gaan en wordt het niet onder den man gereden maar draaft ingespan nen voor een tweewielig karretje waarop de pikeur zit die het ment. Dat karretje heet „sulky". Bij ren nen gaat het paard in galop onder den man, hetzij op de vlakke baan, waarop de afstanden zoo on geveer van 1000 tot 4000 M. variëeren (4000 is uit zondering, 2000 en 2400 komen in het buitenland zeer veel voor) hetzij over hindernissen. Dat kunnen heggen zijn maar ook vaste hinder nissen en breede slooten. Onderscheid wordt ge maakt tusschen rennen' over lichte hindernissen en over zware: de laatste heeten in de hippische taal „steeple-chases". Hindernisrennefi worden over lan ger afstanden gehouden dan op de vlakke baan. Ze zijn opwindender om te zien maar het wedrisico is er veel grooter bij door de vele incidenten: dik wijls wordt een paard door-een ander gehinderd of ten val gebracht. Dat kan natuurlijk niemand voor zien; alle berekening faalt bij deze mogelijkheden. R. P. Verduistering is onze pliebt, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 10 OP 11 APRIL 1941 van 20.29 tot 6.53 Maan onder op 11 April 3.47 Maan op op 11 April20.11 (V.M.) Dnitsch Landgerecht. BELEEDIGING VAN DEN FÜHREK. 's GRAVENHAGE, 9 April. Een 35-jarise boekbinder te Leiden had zich' einde Januari in beleedigenden zin uitgelaten over den Führer van het Duitsche Rijk. Hij had n.l. allerlei schampere opmerkingen gemaakt bij de aanschouwing van een in'de uitstalkast van een winkel -aldaar neerge legde plaat, waarip de afbeelding van den Führer voorkwam. Voor het Landsgericht beweerde verdachte, dat deze opmerkingen een plaat golden waarop Musso lini was afgebeeld. De winkelier, als getuige gehoord, verklaarde echter, dat geen plaat met de afbeelding van Mus solini in- zijn étalage aanwezig was geweest, wel 'n waarop de Führer>en maarschalk Göring waren afgebeeld. De patroon van den verdachte schetste dezen als een stil, ingetogen werker, die reeds 15 jaren bij hem in dienst was en nimmer aan politiek had gedaan. Verdachte werd, nadat de Generaalstaatsanwalt een jaar gevangenisstraf had geëischt, door rechter Joppich tót acht maanden met aftrek van' preven tief veroordeeld. ZEDELIJKE MISDRAGING GESTRAFT. 's GRAVENHAGE, 9 ApriL Het Landsgerecht heeft een Duitschen, jongeman, die zich in den zomer van 1940 in een Limburgsch dorp door handelingen jegens minderjarige meisjes toen deze van school naar huis onderweg waren, ernstig had misdragen, overeenkomstig den eisch van den Generaalsstaatsaanwalt tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij deze strafoplegging werd overwogen, dat juist omdat verdachte.een Duitscher is, de gepleegde feiten tegenover onschuldige jonge kinderen in een door Duitschland beschermd gebied een zeer ernstig karakter hebben. Anderzijds werd in aan merking, genomen, dat verdachte nog een blanco strafregister had en dat hij nog vrij jong was. In Joego Slavië, Marburg en Nisj ingenomen BERLIJN, 9 April (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Joego Slavië zuidwaarts opgedrongen en hebben Saloniki ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Egeïsche Zee zijn de Grieksche troepen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Na de doorbraak door de Rupelpas, welke door de Grieken taai en fel iverd verdedigd, en na de inneming van Saloniki, heeft het ten Oosten van de Vardar strijdende Grieksche leger, zijn hopeloozen toestand inziende, Woensdagochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. In vervolg van dc inneming van Usküb (Skoplje) en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Albaneesché Oostgrens gepasseerd en Tetovo en Prilep in genomen. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duitsche troepen Xan- thï ingenomen en de kust van de Egeïsche Zee bereikt. Dc opmarsch gaat verder. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groep von Kleist hebben Woensdagmorgen om 11 uur Nisj ingenomen. Tijdens den op marsch uit Stiermarken werd Marburg bezet, en werd op den Zuidelijken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Uit Stockholm verneemt het A.N.P.: De inne ming van Saloniki door Duitsche troepen wordt te Londen door allerlei politieke en militaire des kundigen van commentaar voorzien. Een officieu ze spreker gaf te kenrien.dat men ibij het begin van een goed voorbereid offensief van den tegen stander steeds op tegenslagen bedacht moet zijn. De strategisch belangrijkste punten van Grie kenland liggen ver van Saloniki. De Duitsohêrs hebben, zoo voegde men hieraan raadselachtig toe, aan de Turksche grens een open flank. Van optreden der Engelsche troepen wordt te Lon'den niet gesproken. Uitsluitend' wordt vermeld dat het Engelsche hiehtwapen jn Zuid-Joego-Slavië in den strijd geworpen is. De militaire medewerker van de „Times" vestigde in een radiotoespraak de aan dacht op de onvolledige uitrusting van het Griek sche en Joego-Slavische leger, doch meende dat beide legers beter op den strijd voorbereid waren dan Polen destijds. De uitrusting van het Engel sche expeditieleger is uitstekend. De Engelsche troepen als zoodanig kunnen den afloop van de gevechten op den Balkan niet beslissen. Ook El Mechili (in Cyrenaïca) gevallen. Zes generaals en tweeduizend man door de DuitschItaliaansche troepen gevangen genomen. BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verovering van Derna,dat pas na hai-den strijd onder bevel van luitenant-generaal Rommel genomen werd, is ook El Mechili, 80 kilometer ten Zuid westen van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troepen gevallen. Daarbij zijn zes generaals en twee als generaal fungeeren- de kolonels, alsmede ruim 2000 man vijande lijke troepen gevangen genomen. Het buitge maakte materiaal is nog niet te overzien". De houding van Turkije. BERLIJN, 9 April Van welingelichte zijde wordt gemeld: Met betrekking tot de houding van Turkije tegenover de gebeurtenissen op den Balkan werd heden in antwoord op een vraag van buiten- landsche zijde in de Wilhelmstrasse verklaard dat Turkije zich in zijn besluiten door de eigen belan gen schijnt te laten leiden. In de Duitsch-Turksche bertekkingen, zoo werd voorts van Duitsche zijde vastgesteld, is geen verandering gekomen. In poli tieke kringen van de rijkshoofdstad kan men ove rigens het bericht dat de Duitsche ambassadeur Von Papen, weer een bezoek aan den president van de Turksche republiek gebracht heeft, niet beves tigen. (A.N.P.) n is vaak gebleken dat er onbetrouwbare w het gezelschap waren die verdwenen 'is! 6 a'S men na de race verheu£d zÜn i/ou komen innen. Anderen hadden geen ;e genoe8 bij plotselinge tegenvallers en kon- jjtJeen kwaden dag niet meer aan hun ver- jjjj,?611 Vo^°en. Het bedoelde stelsel der GlorenGrS keeft b°vendien het nadeel dat zij wed- Sjj °Penen waarmee wedders in rekening- -05 vS,aan:met het kwade gevolg dat het publiek ^bE2j[ e'^'ll§ te wedden met £e*d dat het r}g{ - ÖP hoop van zegen. Bij den totalisator '"oet men daarentegen met contan- t: ?inaa Somen en kan men dus alleen boven ëi- mogelijkheden gaan door bij an- leenen. Maar dat pleegt niet zoo ge-1 Duitsche operaties hoven Zuid- Engeland. O.a. een barakkenkamp gebombardeerd. Het D.N.B. meldt: Honderd vrachtauto's en een barakkenkamp m Zuid-Engeland zijn Woensdag door een Duitschen bommenwerper van zeer geringe hoogte gebombardeerd. Onderdeelen van de auto's en gebouwen vlogen in wilde verwarring door de lucht. Verder hebben gewapende Duitsche verkennings vliegtuigen gisteren aan de Zuidoostkust van Engeland een koopvaarder van 5000 b. r. t. door verscheiden voltreffers van 30 M. hoogte vernie tigd. Een andere vrachtboot van 6000 b.r.t. werd jbij Grimsby met bommen bestookt. Hat schip bleef met zware slagzij liggen. ENGELSCHE JAGERS BOVEN DE KANAALKÜST VERNIETIGD. BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Vijf Engelsche jagers zijn vandaag bij Dover en boven de Fran- sche Kanaalkust vei-nietigd. Ten Zuiden van Dover schoten Duitsche Messerschmitts 's middags twee vijandelijke jagers na een kort luchtgevecht neer. Bovendien werden bij een aanval van Engelsche Spitfires op de Fransche Kanaalkust reeds boven het Kanaal drie Spitfires brandend neergeschoten De eigen toestellen keerden zonder verliezen in de 'thuishavens terug. Britsclie poging tot aanval op Berlijn Bommen troffen de Pruisische Staats bibliotheek en de Staatsopera. BERLIJN,' 10 April (D.N.B.) Britsche bom bardementsvliegtuigen hebben in den nacht van 9 op 10 April naar het D.N.B. verneemt een voqr hen me* ouitengewone verliezen gepaard gaanden aan val op de rijkshoofdstad., ondernomen. Reeds bij het vliegen naar Berlijn werden 11 vijandelijke toestellen door luchtafweergeschut en nachtjagers neergeschoten. Eenige brisant- en brandbommen werden op woonwijken en openbare gebouwen ge worpen. Daarbij werden weer twee ziekenhuizen getroffen. Brandbommen vielen bovendien op de beroemde Pruisische Staatsbibliotheek en de Staatsopera. Voor den oorlog belangrijke doelen wérden niet getroffen. Er vielen verscheidene dooden en gewonden. jlet Duitsche weer mach ts berich t In Zuid-Servië meer dan 20.000 gevangenen gemaakt BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Snelle troepen en divisies infanterie onder bevel van generaal-veldmaarschalk List zijn van Bulgarije uit, door de Joego-Slavische grensvérdediging heen gebroken en ondanks moeilijk bergachtig terrein meer dan 100 kilometer diep in het bekken Uus- lcuub (Skoplje) doorgedrongen en over de Vardar getrokken. Hierdoor is de scheiding tusschen de Joego-Slavische en Grieksch-Engelsche strijdkrach ten voltooid. Verder zuidelijk zijn andere afdeelin gen over het meer van Doiran op Grieksch ge bied doorgedrongen. Tot dusver werden in Zuid- Servië meer dan 20.000 gevangenen, waaronder zes generaals, gemaakt. De buit aan stukken ge schut en oorlogsmateriaal van allerlei soort ia groot. Aan de Grieksche grens hebben de onder het bevel van generaal-veldmaarschalk List staande divisies berg jagers en infanterie, gesteund door duikbommenwerpers en luchtdoelartillerie, na ver bitterde gevechten de z.g.n. Metaxas-linie, een in jarenlangen arbeid in het gebergte gebouwde mo derne verdedigingslinie, doorbroken. In het kader der aanvalsoperaties in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen^ hébben troepen van het Duitsche Afrika-corps op 7 April Derna bereikt. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaaVt en voor den oorlog be langrijke doelen in Groot-Brittannië werd met sterke krachten en groot succes verder gevoerd. Hieraan hebben vooral de formaties der lucht vloot van generaal-veldmaarschalk Sperrle deelge nomen. Vliegtuigen der gewapende verkenning brachten aan de Britsche Oostkust een koopvaardij-, schip van 4000 b.r.t. tot zinken en beschadigden di'ie andere groote schepen door bomtreffers. Ten Oosten van Skegness plaatste een verkennings vliegtuig in scheervlucht twee voltreffers van zwaar kaliber op een Britschen torpedojager. In den af- geloopen nacht hebben verscheidene honderden vliegtuigen in opeenvolgende golven vele haven- eri industricele installaties in Zuid- en Midden-Enge- land aangevallen. De voornaamste aanval was ge richt tegen fabrieken der vliegtuigbewapenings- industrie in het stadgebied van Coventry. Duizenden brand- en brisantbommen veroor zaakten groote vernielingen aan de industrieels installaties. Ook in de haven- en dockinstallatie var» Portsmouth vielen, vele branden waar te nemen. In-Noord-Afrika bestookten gevechts- en torpedo- vliegtuigen succesvol vrij groote vijandelijke troe penconcentraties met bommen cn de boordwa- pens. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaika neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 April vloog de vijand enkele malen naar de kusten van het bezette gebied Een vrij sterke afdeeling van het Britsche lucht wapen vloog opnieuw het Noord-Duitsche kustge bied binnen en wierp op verschillende plaatsen brand- en brisantbommen. De voornaamste aan val van den vijand was gedicht op Kiel. Daar werd, behalve eenige industrieele schade, vooral in woonwijken aanzienlijke schade veroorzaakt, waar door een vrij groot aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking is gevallen. Joegn Slavië: „De IJzeren Poort", Tusschen weg. door de Donau-landen, hooge bergen baant de Donau zich een CFoto Stapf) Dc opheffing van het toto-verbod. Tevredenheid in paardensportkringen. 's-GRAVENHAGE, 9 April. In verband met de opheffing van het totalisatorverbod had het A.N.P. een kort onderhoud met de heeren H. N. de Jager, secretaris, en G. J. van den Èlshout, penningmeester van de Nederlandsche harddra verij- en renvereeniging. Uiteraard heerseht er in onze kringen, aldus genoemde heeren. groo te voldoening, nu de totalisator weder mag wor den georganiseerd. Sedert dertig jaren toch was de ..Toto" in Nederland verbonden, terwijl hij in vrijwel overal elders ter wereld was toegestaan. Dit verbod mag gerust als funest voor de paarden fokkerij, althans voor de fokkerij van dravers en volbloeds, worden aangemérkt. De draverij en rensport toch hebben groote beteekenis om de prestaties van de paarden te meten en als zoo danig zijn zij voor de fokkerij van belang. De wederinvoering van den totalisator zal het moge lijk maken groote prijzen bij de draverijen en rennen beschikbaar te stellen voor de beste prestaties en als gevolg daarvan zal zeer zeker de fokkerij dezer paarden in sterke mate wórden aangemoedigd. Een feit is het. dat niet alleen de fokkerij doch ook de paardensport sinds 1911 toen het totalisatorverbod werd ingesteld, ern stig is teruggeloopen. Ook andere belangen zijn hierbij betrokken. Wij herinneren aan het rap port-K rayen hof f over het vreemdelingenverkeer, in welk ongeveer 5 jaar geleden verschenen rap port op de wederinvoering van den totalisator werd aangedrongen met het oog op de verhooging van aantrekkelijkheid van ons land voor vreem delingen. Ook moge worden herinnerd aan de vele po gingen welke de harddraverij- en renvereeniging in den loop van de laatste 30 jaren dat is on geveer de helft van haar bestaan bij achter eenvolgende regeeringen tevergeefs heeft aan gewend om den „toto" teru* te krijgen, doch het waren steeds politieke partij-overwegingen die deze pogingen schipbreuk deden lijden. Alles is thans gereed gemaakt om, voor de courses op Tweeden Paaschdag te Duindigt de gelegenheid tot weddenschappen te bieden. (A.NP.) Het staat volgens de Tel. verder vast, dat geen bookmakers op de courses zullen worden <- toege laten. J. P. J. WIERTS 75 JAAR. Dc bekende toonkunstenaar J. p. j. wïerts te 's Gra- venhage heeft Woensdag zijn 75sten verjaardag gevierd. Te dier gelegenheid organiseerde het Alg. Neda Verbond, waar.yan de heer- Wierts hoofdbestuursUd is Donderdag middag in Pulchri Studio een receptje voor derr jarige. Zeer velen kwamen den toonkunstenaar' gelukv/enschen. Het benoemingsrecht van onderwijzers. Bedoeling gelijkmatige personeelspolitiek te waarborgen. Van bevoegde zijde wordt de volgende toe lichting op het nieuwe besluit inzake de benoe ming van onderwijzend personeel gegeven: Het besluit verplicht de gemeentebesturen en schooi- vereenigingen, voor de voorgenomen benoeming van onderwijzend personeel aan den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming de voorge schreven sollicitantenlijst en een voordracht van drie personen voor te leggen. De secretaris-gene raal kan die drie vo&rgedragenen of een dan wel twee van hen als welgevallig aanduiden', dom hij kan ook het geheele drietal afwijzen, in welk laatste geval een nieuwe voordracht van drie personen moet worden voorgelegd. De bedoeling van het besluit is een gelijkmatige personeels politiek op alle Nederlandsche scholen te waar borgen zonder de tot nu toe gebruikelijke initia tiefneming in gevaar te brengen. Blijkens de tot heden verkregen ervaring heeft de Duitsche be zettingsmacht vooral voor deze verordening groo te belangstelling. De vele voor-een deel tegen haar gerichte voor vallen bij Nederlandsche scholen hadden door heldere onderwijspolitiek zonder dwang -voorko men kunnen en moeten worden. Voor de ikeuze van het onderwijzend personeel heeft voortaan de secretaris-generaal met de door hem aangewezen instanties uiteindelijken invloed verkregen, zoo dat hij nu oo-k tegenover de bezettingsoverheid de verantwoordelijkheid met voldoende waarborgen kan dragen. Het zal nu de taak der plaatselijke overheid en die der schoolbesturen zijii hem de vervulling van deze in het belang van het Nederlandsche volk op zich genomen taak te vergemakkelijken. Want hun zaak en hun zelfstandigheid mogen niet licht vaardig op het spel worden gezet. (A.N.P.) Technische Hoogeschool heropent 15 April. De rector magnificus van de Technische Hooge school te Delft maakt bekend, dat de hoogeschool op Dinsdag 15 dezer voor studenten zal. worden heropend, met dien verstande, dat op dienzelfden, dag de practica, teekenzalen e.d. toegankelijk zullen zijn, en dat de colleges op den volgenden, dag, dus Woensdag 16 dezer, zullen aanvangen. Alsdan zal gewerkt worden volgens den rooster, zooals die zou gelden „na de Kerstvacaiitie". Zij, die bij hunne inschrijving slechts de helft van het volle collegegeld hebben gestort, zullen, slechts kunnen worden toegelaten, nadat zij ook den tweeden termijn hébben voldaan door stor ting van f 162.50 op postrekening no. 44248. ten name van de. Technische Hoogeschool, en daarvan op het Bureau.van de administratie der hooo-è- school aanteekening hebben doen maken op hu» inschrijvingsbewijs.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1