Bonnen die thans geldig zijn: Op Ontdekkingsreis Vergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving Rede van dr. A. J. Verhage. HAARLEM Dinsdag Üe Algemeens Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield heden een algemeene vergadering. ne voorzitter dr. J. Verhage, opende de ver gadering met een herdenking der overleden le- Sede# onze vorige aleemeene vergadering heb- hen wij het overlijden te betreuren, van den fcer Jan Velthuyz'en van Zanten te Hillegom. Voor velen' is dit op 66-jarigen leeftijd over lijden een groot verlies. In de eerste plaats voor Sn familie en voor de groote zaak, waarvan hij rijrecteur .was. Maar ook voor ons vak, dat hij in verscheidene functies zijn groote kennis en er varing ter beschikking stelde. Hetophoogen leeftijd overlijden van den - te kenden vakgenoot Chr. Kieft te Limmen heeft siom droefenis gewekt. In een werkzaam leven heeft wijlen de heer Kieft een kweekers-expor- tsursbedrijf opgebouwd, dat in jarenlange werk zaamheid bijgedragen heeft aan den groei en bloei van ons vak. Xe Voorhout overleed op 75-jarigen leeftijd de heer L. P. Zonneveld, één der oprichters der olaatselijke afdeeling onzer vereeniging en een actief lid en'meelevend lid. "üe afdeeling Oegstgeest had het overlijden betreuren van haar eerelid, den heer A. van Varlk, die op 80-jarigen-leeftijd overleed. De belanzen van onsi&'ak gingen den heer van Va- rik tot zijn laatste levensjaren zeer ter harte. Od nog jongen leeftijd overleed te Hillegom de heer Walter van der Schoot. In de groote zaak, waarvan hij één der leiders was, laat hij een moeilijk te vervullen plaats achter. Eveneens te Hillegom overleed de heer J. H. van Waveren, een der oudste kweekers-exporteurs ter plaatse..Oök als dahllakweeker en hande laar had hij bekendheid verworven. Als lid van de Nomenclatuur-commissie voor dahlia's heeft hij onze vereeniging in zijn werkzaam leven be langrijke diensten bewezen.' De afdeeling Hillegom had ook het verlies te betreuren van haar oudste lid, den heer G. Biemond. Op nog jongen leeftijd overleed de heer C. J. \l v. d. Schoot te Hillegom, die, uit het bloem- bollenvak voortgekomen, zich ontwikkeld had tot een deskundig handelaar in verpakkings materiaal en bedrijfsbenoodigdheden.. Dat zij allen rust in vrede moge vinden! Dr. A. J. Verhage heette hierna allen har telijk welkom op deze vergadering. Het is nog slechts enkele maanden geleden, dat ik bij de opening der vorige algemeene ver gadering uitvoerig ben ingegaan op de ernstige moeilijkheden, die het bloembollenbedrijf, als gevolg van den oorlogstoestand, ondervindt al dus spr. Ook heb ik toen gewezen op het be lang, dat er voor onze geheele volkshuishou ding in schuilt, om deze bedrijfstak in stand ie houden. Hiervan zullen na de beëindiging van den oorlogstoestand de vruchten kunnen worden geplukt. Het is niet mijn bedoeling dit alles in andere woorden te herhalen; ik hoop dat de toestand, zooals deze voor ons ligt, ook aan de betrokken Overheidsinstanties duidelijk is. Met die hoop heeft' onze vereenigin in de af- geloopen maanden getracht, een grooteren steun voor het bloembollenbedrijf te verkrijgen. In het bijzonder het in de vorige algemeene verga dering met algemeene stemmen aangenomen voorstel der afd. Sassenheim was hiertoe de aan leiding, i .Hoewel ons Alle hoop op verdergaanden steun 'dan de met dankbaarheid ontvangen toezegging dat het Surplusfonds in staat gesteld .zal wor den de opgekochte overschotten uit te -betalen tegen de minimumprijzen, verminderd mét de kortingen, niet is ontnomen, is toch wel geble ken, dat wij niet zonder meer mogen verwachten, dat de voor den opkoop van het surplus benoo- digda-^heffing dit jaar zal vervallen. De onderhandelingen over verderen steun zijn echter nog niet afgeloopen, en daarom zou ik er nog eens den nadruk op willen leggen,, dat. de bedrijfsuitkomsten in het afgeloopen jaar van dien aard zijn dat er aanzienlijke verliezen zijn ge leden. Wanneer men die verliezen becijfert, komt men, over het geheele bloembollenbedrijf ge rekend, tot formidabele bedragen. De grootste verliezen zijn maar verhouding geleden bij de narcissenteelt; daarna heeft de tulpenteelt de grootste verliezen opgeleverd. Met dergelijke verliezen is het, wanneer deze door het bedrijf zelf gedragen moeten worden, na jaren en jaren van economische depressie niet mogelijk dezen bedrijfstak als- geheel in stand te houden. Het is dan ook een levensbe lang voor het bloembollenbedrijf, dat. in deze verliezen althans tegemoet wordt gekomen. In het bijzonder geldt dit voor de kweekers van narcissen, die wel in bijzonder slechte omstan digheden verkeeren, en voor de tulpenkweekers. Deze verliezen drukken te zwaarder, nu geble ken is dat de teelt van andere gewassen in het bloembollen bedrijf ook geen goede finan- cieele uitkomsten kan geven. De outillage van ons bedrijf is berekend op het kweeken van bloembollen en niet op het telen van tuinbouw- wtikelen. Desondanks heeft het bloembollenbedrijf zich zoo volledig mogelijk bij de productie van voe dingsmiddelen ingeschakeld. Op het openlig gende land en zelfs op de paden in het met bloembollen beplante land, wordt door onze weekers, die gewend zijn met alle middelen te trachten van hun grond te oogsten, dat er ee- oogst kan worden, getracht zooveel mogelijk bij dragen aan de voedselvoorziening van ons volk. Onze organisatie heeft dit van het intreden ran den oorlogstoestand af bevorderd en al be'. mogelijke gedaan om te voorkomen, dat er •and onbenut zou blijven. Op aandrang onzer vereeniging -is door den voorlichtingsdienst voor «n tuinbouw een bedrijfsassistent, die w -kt onasr leiding van den Rij kstuinbouwconsulent, voor het bloembollenbedrijf benoemd. Op voor- Mntingsdagen en -avonden in belangrijke af- oeenngen is ook voorlichting gegeven over de !eel£ van tuinbouwgewassen. Reeds maanden nebben wij dus, als bloembollen organisatie, ge- *Wk| op ons naar verhouding kleine terrein in neze fde richting, waarin aller streven gaat, zooais ook blijkt uit de benoeming van de com- nussic-Posthuma. Het resultaat zal zonder twij- j®1 zijn dat al het opliggende land in het bloem bollenbedrijf zal worden benut,, wat in het bij- EfibodeMs8 verhoudingen, trouwens oök Dat nu in de paden van het met bloembollen vn I land vrij roode peen mag -worden rioM .racht is een'groote steun, om tot een zoo wp™5f|| mogelijk gebruik van het land te ko- gP' Dlt past volkomen in ons bedrijf en deze •g-n. padenteelt is van het grootste belang, bena ^t van aardappelen, die altijd in uitloo- vnnv kwaliteit op onze duinzandgronden zijn i.n®e5racht, kan ook een belangrijke rol spe- ji*;bloembollenbedrijf. Öm deze teelt ook zskprl001 te maken, is het echter r "M- 2 tdat in de gestelde maximumprijzen tot 'e.n KOmt de prima kwaliteit onzer aardappe- Min* v vroeger- toen er nog een vrije prijsvor- bestond, oök altijd beloond werd. An- bpniZ0U deze beelt niet op dezelfde schaal -nen geschieden als vooral nu noodzakelijk ^^^afeelijk voor ons volk, maar ook noodza- tulpenareaal vrijgekomen gronden voor een be- langrijik. gedeelte -met zaadboonen en -erwten zullen moeten worden beteeld. Het is voor ons be drijf, en vooral ook voor onze exportmogelijk heden,'van de grootste beteekenis, dat deze ver plichte teelt ernstig ter hand genomen wordt. Doordat deze regeling tot stand is gekomen op een tijdstip, dat bijna ieder zijn teelbplan voor het komende seizoen gereed had, heeft zij onge twijfeld tot vele en groote moeilijkheden voor de vakgenooten, die hieraan moeten deelnemen, ge leld. Men bedenke ephter, dat deze teelt niet zoo maar een teelt is om het openliggende land te benutten dat zou zonder twijfel toch geschied zijn maar dat aan deze regeling volledig moet worden medegewerkt om het belang van ons bloembollen vak te dienen. Ieder onzer vakgenoo ten is en blijft in de eerste plaats bloembollen- kweeker, en zal deze moeilijkheden willen en kun nen overwinnen, wanneer hij weet, dat dit ge schiedt in het belang van ons vak en daardoor van zijn eigen kraam. Wanneer men dit weet, hou ik mij ervan over tuigd. dat ik u er niet meer behoef toe op te wek ken om deze teelt ernstig ter hand te nemen. Ons aller belangen zijn daarmeede verbonden. Zoo kom ik, langs den weg der bijteelten, die onder de hudige omstandigheden een belangrijke rol spelen, toch weer terug op wat ons aller hart en hoofd dagelijks vervult, nl. op de belangen van ons bloembollenvak. Wij allen voelen, dat wij nu ernstig en in de grootst mogelijke mate hebben mede te werken aan de voedselvoorziening van ons volk. Maar daarnaast beseffen wij, dat ons vak door deze moeilijke tijdsomstandigheden ge loodst moet worden, opdat straks, wanneer weer een tijdperk van vrede zal zijn aangebroken, wij de wereld, weer zullen kunnen voorzien van ons vredesproduct, waaraan wij ons hart verpand heb ben. Vele moeilijkheden, die uit de veranderde om standigheden voortvloeien, blijven de aandacht onzer vereeniging hebben. Zoo is, In samenwer king met andere vakorganisaties, getracht om in zake de omzetbelasting, die voor ons bedrijf groote administratieve moeilijkheden meebrengt, terwijl slechts naar verhouding lagere opbrengsten te verwachten zijn, een andere regeling, die veel ad ministratieve moeilijkheden zou wegnemen, te be reiken. Het resultaat hiervan ïs, dat van bloem bollen voorshands heffing van omzetbelasting achterwege zal blijven, behalve bij verkoop in den kleinhandel. De voorziening van kolen, mest, ben zine e.d. heeft ook de geregelde aandacht. Al deze en andere vraagstukken worden bewerkt naast den gewonen arbeid der vereepiging. Het zou van het allergrootste belang zijn. dat de bestaande vakorganisaties zich. aaneensloten tot één vakorganisatie. Niet alleen in verband met de huidige verhoudingen; één groote vakorganisatie is in ons bedrijf steeds op zijn plaats. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap heeft in zijn jongste ledenvergadering ook naar buiten uitgedragen, dat het ter zake het zelfde standpunt huldigt als het hoofdbestuuar onzer vereeniging. Dit heeft ons verblijd; deze uitinig van de noodzaak om tot de grootst moge lijke eenheid te komen, is vooral in de huidige omstandigheden van groote waarde. De onderhandelingen met de andere hierbij be trokken vakorganisaties zijn 'echter niet 'zoo danig verloopen, dat nu al een gunstig resultaat kan worden voorspeld. Temeer niet, omdat onzerzijds het standpunt wordt ingenomen, dat een nieuwe opzet goed moet zijn, en dat, wanneer deze onzet naar onze mee- ning niet aan d,e te stellen eischen voldoet, beter met het brengen van veranderingen kan worden gewacht. En onder „goed" wordt verstaan, dat inderdaad één vakorganisatie "wordt gevormd, zij het met onderscheidene vakgroepen voor de behartiging der specifieke belangen. Eén vakorganisatie, waar- rjj,-V00r onze bedrijven. Gat cL a Publicaties der laatste weken weet men, e aoor de inkrimping van het hyacinten- en m de hangende vraagstukken uiteindelijk uit een oogpunt van 'het algemeene vakbelang worden bezien, en die ook als eenheid optrekt. Wanneer een vorm gekozen wordt, of een inhoud aan een nieuwen vorm gegeven wordt, waardoor dit doel niet verwezenlijkt wordt, dan zien wij voorshands liever af van een concentratie, hoe noodig deze, vooral in de huidige verhoudingen, ook kan zijn. Laat ik de hoop uitsprekén, dat binnen korten tijd tot een eenheid gekomen wordt, en dat over be zwaren, die een hinderpaal vormen voor het ge schetste doel, wordt heengestapt in het belang val ons vak als geheel. In afwachting van het resultaat dezer pogingen, Mm ,toJ !;en werkeli.ike eenheid te geraken, hoop ik, dat de bestaande samenwerking tusschen de vakorganisaties in de tijden, die voor ons liggen, nog versterkt zal worden. Na de openingsrede werden de aanwezige af- deelmgen opgeroepen. De notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag werden goedge keurd. De balans sloot met een voordeelig saldo van 2258.13V2. Bij de rondvraag kwam naar voren dat de mini mumprijzen voor het a.s. seizoen in verband ge bracht zullen worden met de exportmogelijkheden. Zoolang het onderzoek van de exportmogelijkheden niet voltooid is zullen de minimumprijzen niet be kend worden. Het bestuur van de Sierteeltcentrale heeft bij zijn voorstellen rekening gehouden met de verhoogde bedrijfsonkosten. Op een vraag of de prijsregeling voor gladiolen ook op andere artikelen zal worden toegepast ant woordde de voorzitter dat dit zonder twijfel ge beuren zal. Deze regeling heefb immers niets te ma ken met saneringsmaatregelen en is van de prijzen commissarissen afkomstig. In verband met vragen over de verplichte teelt van zaaiboonen en erwten zei de voorzitter dat zij, die hun land reeds verhuurd hebben, niet vrijge steld worden van de verplichting. De soorten erwten enboonen zijn door deskundigen uitgezocht en bij de verdeeling zal worden rekening gehouden met lokale omstandigheden, den aard der gronden enz. Na de rondvraag sloot dé' voorzitter deze verga dering die in het gebouw van den H. K. B. te Haar lem werd gehouden. Viif dooden <loor luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 15 April. Gedurende de afgeloopen dagen sinds de laatste mededeelmgen, vonden enkele Engelsche luchtaanvallen plaats. Een aantal brisant- en brandbommen werden om laag geworpen. Eenige woningen kregen schade. Van een spoorweg werd de bovenleiding bescha digd. In totaal werden helaas 5 burgers gedood, 2 zwaar en 13 licht gewond. (A.NP.) hibesla<rncming van radiotoestellen. 's-GRAVENHAGE, 15 April. Op grond van par. 1 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de strafbaarheid van overtredingen van militaire of politionaire maatregelen, mede in aanmerking ge nomen par. 1 der verordening nr. 26 van 1941 over bijzondere veiligheidsmaatregelen op radio-gebied, verordent de. commissaris-generaal, S.S. Brigade Fiihrer Rauter het volgende: De in het bezit van Joden in Nederland zich be vindende radio-ontvangtoestellen gelden met on- middellijken ingang als door de politie in beslag genomen. Als Joden gelden alle personen, die in den zin van par. 4 der Verordening 189 van 1940 Joden zijn of voor Joden te houden zijn. De radio-ontvangtoestellen moeten in onbescha- digden toestand binnen 14 dagen na de publicatie in de pers bij de gemeente-autoriteiten, waar de bezitter van het radio-apparaat zijn woning en zijn zaak heeft, worden ingeleverd. Het herstellen van beschadigde apparaten moet op kosten van den be zitter geschieden. Handelingen in strijd hiermede worden bestraft. Deze voorschriften staan alleen op ontvangtoe stellen, niet op aansluitingen bij de radiodistributie. Ook hebben zij geen betrekking op radiohandela ren, deze vallen onder reeds vroeger uitgevaardig de. voorschriften. Het oude tolhek. Het oude hek -van de tennisbaan in Groenendaal. (foto De Haas) Toen de Leidschevaart nog niet geasfalteerd was en de Lourens Costërstraat de uiterste grens van Haarlem vormde, toen over deze Leidsche Vaart bij de Zandvoort- schelaanhiog maar een smal bruggetje lag, toen er nog geen station Aèrdenhout-Heemstede bestond, toen geen forens er nog aan dacht, zich te vesti gen in Heemstede Zuid, toen het landelijk tafereel nog tollen', tolboomen en tolhekken vertoonde.... toen strekte de wandelingvan natuurlievende Haarlemmers meermalen langs de Leidsche Vaart, die men af kuierde tot de Zandvoortsche laan, waar men rechts afsloeg om de schoonheid van den Aerdenhout te bewonderen of waar men links af sloeg om langs den Heerenweg weer huiswaarts te gaan. En daar War de Zandvoortsche laan de Leidsche Vaart kruiste, stond het hek, waarvan we hiei-bij een foto geven. Het bestond uit twee uit baksteen opgetrokken pilaren, die aan den kant van Haarlem de wapens van deze stad en van Leiden vertoonden en waartusschen een stevig ijzeren hek ie.der den doorgang verbood, die niet van plan-was, hier tol te betalen voor zijn voertuig of zijn vier- beenig gezelschap. Bij een tol hoort een tolgaarder. De tollenaar, die hier de tolgelden in ontvangst nam had zijn woning achter het hek. Het huis was, als gebruikelijk, voorzien van een bord, waarop te lezen stond, hoe veel er voor de passage van een rijtuig, een koe, een paard, een varken of meer exemplaren van deze diersoorten verschuldigd was. En aangezien het ijzeren hek niet altijd gesloten behoefde te zijn versperde een houten slagboom bovendien den weg, Eeuwen lang heeft deze tol bestaan en in den ouden tijd zal Heemstede er wel profijt van hebben ge trokken. Want er was heel wat verkeer van Noord naar Zuid en omgekeerd en ook aan de Koediefs laan had men de gebruikelijke wegversperringen, die een van de kenmerken van den aartsvader-lijken tijd vormden- Maar de nieuwe tijd kwam zijn eischen stellen en gedoogde geen tolhekken meer en de landelijke omgeving hier werd forensenwijk en de platte landspaden werden geasfalteerde wegen 'zoo scheen de tijd voor het Leidsche tolhek aan de Zandvoortsche laan te zijn gekomen en het wach ten scheen op den slooper en de puinschuit. Doch gelukkig leeft de zin voor het verleden in Heemstede. Wel werd het hek afgebroken, maar elders in de gemeente weer opgetrokken en als ge straks in 'Groenendaal, den onvolprezen lusthof, wandelt en in de buurt van het Ververschingshuis belandt is het een kleine moeite, het oude hek nog eens te .gaan zien, dat naast deze inrichting is her bouwd en den toegang tot de tennisbanen afsluit. Waarmede ge dan tevens de verklaring hebt waarom men tot-een Heemsteedsch tennispark ge raakt door een poort, die de wapens van Haarlem en Heemstede draagt BON 11. Geldig van 7 Lm 20 April. 100 gr."brood of 100 gram roggebrood. BON 6 (Blocmkaart) Geldig tm 20 April 50 er brood BON 12. Broodkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April. KOEK EN GE0AK BON 11 (Broodkaart). Gel dig van 7 t.m. 20 April 1 rantsoen gebak. BON 12 Broodkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April. BON 6 (Bloemkaart). Gel dig t.m 20 April Vs rant soen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. KOFFIE EN THEE. BON 18. - Geldig van 17 Maart tot 27 April: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 11 „vlcesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 23 April, 100 gram rund-, kalfs- öl varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 11 „worst of vleesoti- waren" Geldig tot en met 23 April. 75150 gram vleeschwaren. BON 62 en 72. Geldig van 24 Maart t.m. 20 April, elk 100 gram kaas. .BONS 63 en 73. Geldig yan 7 April t.m. 4 Mei. BON 21. Geldig van 12 April t.m. 11 Mei. 1 K.G. suiker. BOTER EN VETTEN BON 12. Boterkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April 250 gram boter. BON 12. Vctkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April 250 gram boter of margarine. BON 11 (Boterkaarl). Gel dig van 7 t.m 20 April. 250 gram boter. BON 11 (Vetkaart). Geldig van 7 t.m. 20 April. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 19 „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 20 April 250 gram rijst of rystemeel ol rijstebloem of gruttemeeL BON 07. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 25Ó gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 ApriL 100 gram macaroni of vermicelli <of spaghetti. BON 10. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April 100 gram mai- zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 6 (Bloemkaart) Gel dig tot 20 April, 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON 93. Geldig van 7 tm. 20 April. BON 22 Geldig van 10 tm. 19 April. 1 ei. BON 84. Geldig van 12 tm. 27 April 1 ei. SCHEERZEEP BON 117. T.m. 30 April 50 gram scheerzeep of 1 tube scheer crème of 1 pot scheer zeep. ZEEP BON 20 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T..m. 27 April 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 .gr, zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr, zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmlddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder ls uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon' worden af geleverd. BRANDSTOFFEN BONS 15. 16. 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 30 ApriL Briketten 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval. BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distribntie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 30 ApriL Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes, één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 30 ApriL Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks bagger- turf. Geldig t.m, 30 ApriL PETROLEUM ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. tm. 20 April 2 L. HONDENBROOD BON 8. T.m. 30 April. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 8 Tm. 30 April IV? kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. in de arbeidssfeer van... Wanneer ge de werkplaats van den bekenden edelsmid Leo Brom te Utrecht betreedt om te zien, hoe ver het staat met het gevelbeeld voor de nieuwe schouwburg de nieuwe schepping van den Hilversumschen architect Dudok dan wordt ge even verdoofd door den rhythmischen en daverenden roffel van ontelbare hamers Want hier wordt een oud en edel ambacht be oefend: het drijven in metaal. Hier wordt met andere wooorden geboetseerd met den hamer.... in vlakke platen worden builen en welvingen ge klopt en groeien langzaam bepaalde vormen. Op deze wijze schept Leo Brom thans ook het, beeld van de muze van ruim 2 meter hoogte, dat met een fijn lauwertakje iri de eene en een masker in de andere hand straks tegen het teere pastelwit van de gladde schouwburg wand een bijzonder symbool zal vormen. Daar tusschen allerhand werktuigen liggen de verschillende onderdeden van het beeld grillig verspreidhet is een chaos van armen en beenen, een'stuk romp.... ergefis verdwaald temidden van een stilleven van hamers en ponsen ligt de kop, de groote leege oogen naar den bezoeker gericht. „Ik had het beèld ook kunnen gietendat zou eenvoudiger en ook een meer gobruikelij kei weg geweest zijn", zegt de edelsmid, „maar deze werkmethode is mijn liefhebberij. Het is de mooiste vorm van metaalbewerking, die zich denken laat. Maar tevens ook de moeilijkste". Een der gezellen neemt een been van het beeld, en plaatst het op 'een z.g.n. staak. De hamer slaat op den beitel: de vorm van de knie met zijn ron ding en fijne welvingen wordt te voorschijn ge klopt. Overigens heeft de edelsmid in alles tenslotte de laatste hand: hij is de man, die de fijne accenten aanbrengt en slechts de ruwe vormgeving overlaat aan zijn helpers. Het op deze wijze boetseeren en vormen van een vrouwenfiguur stelt zeer bijzondere eischen. De beeldhouwer heeft bij zijn werk tenminste nog „hou vast" aan het blok steen, waaruit hij zijn vormen te voorschijn hakt, dogh hier werkt men bij wijze van spreken in de ruimtealles „verglijdt" het materiaal is onwilliger "en wispelturiger. En toch is deze kunstvorm niet nieuw, al is hij dan ook in Nederland geheel op den achtergrond geraakt en bijna vergeten De 2e helft van de 17e eeuw beleefde het drijven in métaal in Italië een periode van grooten bloei en ook Duitschland heeft gedurende den Baroktijd veel edelsmeden gehad, die het „beeldhouwen" met den hamer goed verstonden. De befaamde Quadriga, op het Bran denburger Tor té Berlijn is ook een gedreven beeld. Zei niet Vondel reeds over dit oude kunst ambacht: In weerbarstige metaelen - Te drijven, beelden uit te haelen Zoo schoon als 't oogh geschapen zagh Dat wijkt niet, voor Apelles gaven".- Het is duidelijk, dat het Utrechtsche gevelbeeld alleen gaaf kan worden door geduld, nog eens ge duld en een bijzondere vakkennis. De héér Brom, die alles zoo rustig en afgewogen doet, weet, wat het zeggen wil, geheel in een werkstuk op te gaan. Het moet langzaam groeien en met wijs overleg.... de romp, de beenen, de armen, alles afzonderlijk. Hij toont ons een opgerold stuk plaatkoper: dat is een arm in wording. De sluitlijn wordt voorzichtig dichtgelascht en dan is het woord aan de hamers... „Eerst maak ik een krabbeltje op papier", ver telt hij ons, om dan te spreken van de verdere .voorbereidingen, waaruit blijkt, dat hij zichzelf niet gemakkelijk gemaakt heeft. Alleen door een degelijke voorbereiding kan iets goeds ontstaan, schijnt zijn levensdevies te zijn. Na het eerste ruwe ontwerp kneedde hij de figuur in was, om deze vervolgens op ware grootte te teekenen. De vol gende étappe leidde naar het zagen van de figuur in hout. Samen met den architect wandelde men toen naai- den schouwburg om te zien, hoe 't beeld aan de gevel het „deed". Het zou immers toch heel goed mogelijk kunnen zijn, dat de vrouwenfiguur met de warrelende haren en soepel-gelijnde houding toch in zekeren zin ter plaatse een ver keerd accent bracht Maar dit bleek niet het geval: de heer Dudok was er ookerg tevreden over en dus werd be sloten, de muze in dezen vorm uit koper te drij ven om het beeld later met zuiver bladgoud te gaan overtrekken. Zoover was men echter voor- loopig nog niet: de heer Brom boetseerde de voor stelling eerst nog op halve grootte en goot haar daarna af in gips. Nu had hij alles geheel in zijn „vingertoppen" en was het wei-k goed in hem ge rijpt De gips-figuur werd met een netwerk van lijnen overtrokken, opdat straks met behulp van cartonnen mallen alle welvingen en afmetingen pre cies twee keer vergroot op de schepping overge bracht konden worden. Er komt dus heel wat con trole- en maatwerk aan te pas. Uit de verschillende „brokstukken" groeit nu het beeld dagelijks men ziet op alle plaatsen, hoe het metaal met de hamers gebeukt is: hier en daar ligt een blauwige gloed over 't rood van het koper. Dit hangt samen met een der geheimen van het vak: door het vele timmeren zou het metaal tenslotte kunnen 'gaan barsten door gloeien wordt het weer week ge maakt. Zoo kan men ook fouten „corrigeeren" Rondom razen de hamers rusteloos verder. Men „klopt" hier ook schalen, kandelaars en zooveel meer. De heer Brom houdt van deze typische en mooie kunst.is er een zuiverder verbinding tus schen ambacht en scheppen denkbaar? Hij zou niets liever zien, dat het in metaal drijven van plastieken in Nederland weer een groote vlucht nam.... zelf grijpt hij iedere gelegenheid aan om het „anders" te doen. Op het Academieplein te Groningen staat ook nog een fraaiin koper ge dreven beeld van zijn hand van 3.50 meter hoogte. Het Uterchtsche gevelbeeld wordt iets kleiner, maar zal ook straks een bijzonder effect geven. De woorden, die eronder te iezen zullen zijn, zul len waar blijven voor alle tijden: „O, Kunst, die stijgt uit 't dwaerelnd leven, en aan der tijden nood ontgaatJ. S. [^ucg-edifkeSiandj HAARLEM, 15 ApriL Bevallen: 10 April: H. Oosterbroek-van Iperen, z. 11 April: S. van Noodvan Beijeren, z. 12 April: M. E. Cassee-Valks, z. N. Petersen-Dortmundt, z. J. L. de Veer-Korevaar, d. L. A. M, Meijer-Havik, z. J. W. Knap-de Vos, z. K. Spanjaart-Kramer, d. 13 April: J, M; Mulder-de Graaff, d. A. Rosenhart-, Hein, d. W. C. E. van Lieshout-Elkerbout, d. M. B. H. Spee-Harmsen, d. W. .H. Beunder-Kist de Ruijter, z. W. M. Rooijers-Veringa, d. 14 April: G. J. Drog- trop-Deen, d. M. H. Ki-oon-van Gelder, d. H. Schoen-van Zuuk, d. 15 April: K. J. van Kouteren- van Leeuwen, d. G. Vernout-Horeman, z. A. M. San- ders-de Groot, d. Overleden: 11 April: E. Duim-Tolk, 83 j., Joh. de Breukstraat. N. Moransard, 73 jaar, Raamsingel. 12 April: T. Ordelman, 68 jaar, woonschepenhaven. J. S. van der Veen-Dito, Kamperlaan, 52 jaar.. J. de Groot, 60 j., Kamperlaan. 13 April: M. H- Nieuw koop, 20 jaar, Kamperlaan. M. H. van Bergen, 83 jaar, Zijlweg. C. G. Fuhri Snethlage-Verkerk, 48 jaar, Crayenesterlaan. J. Kraakman, 75 jaar, Kam- oerlaan. J. van Gastelen, 64 jaar. President Steyn- «draat. 14 April H. Bronsdijk, 82 jaar, Schoterweg. L. C. A. Mensing-Wesselius, 77 jaar, Middenweg. G. Oskam, 60 jaar, Vooruitgangstraat. A. H. Meert* 55 jaar, Leliestraat.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5