IJmuider Courant Is er nood in Nederland ja of neen Duitsche troepen bezetten Serajewo. Het Servische leger in ontbinding Nachtelijke luchtaanvallen op Londen. Tweede Joego Slavische leger capituleert. [Gegevens over officiëele rapporten van vóór 10 Mei 1940 GRAVENHAGE, 16 April. Nu de W.H.N. ginde harer eerste zoo bewogen werkperiode wemoet z^t.- wil ziJ het Nederlandsche volk in- vUn omtrent de door haar opgedane ervaringen ^treffende den nood die in Nederland wordt ge- floyen deze mededeelingen is als titel geplaatst: j, er nood in Nederland, ja of neen? Hierop geven ervaringen van de W.H.N. een duidelijk ant- R"oord: ja, er heerscht een nood, die onduldbaar ge- riit moet worden. De hier volgende gegevens mo an dit antwoord verduidelijken. Zoude W.H.N. haar eigen ervaringen zonder meer pededeelen, dan zou een belangrijk deel van het Vederlandsche publiek argwaan koesteren, omdat het nu eenmaal tot nu toe getoond heei't niet ten volle van het goede doel van de W.H.N. overtuigd te zijn geweest. Daarom veroorloven wij ons onze ervaringen te toonen door middel van de gegevens, gepubliceerd in officieele rapporten van de Neder landsche regeering van voor den lOden Mei 1940. Onze ervaringen liggen vaak ruimer, in vele' ge vallen helaas ook dieper, maar desondanks willen wij ons bepêcken tot. het onderstrepen van de be richten, die de Nederlandsche regeering zeil om trent noodtoestanden in Nederland heeft gepubli ceerd. Wanneer wij allereerst eens overzien op welk levenspeil de bevolking van Nederland zich be vindt, dan krijgen wij een aardige voorstelling door de gegevens "over de inkomstenbelasting. De volgen de cijfers, dit zij nadrukkelijk vastgesteld, betreffen alleen diegenen, die belasting betalen, dus een in tomen hebben van 800.of meer. De méesten jeaer belastingbetalers onderhouden uit ditzelfde hkomen een gezin, terwijl degenen met een inko- ren van beneden 800.dus dit is een maand- rsdienste van minder dan 68.hier niet onder vallen. Eveneens ziin hierin niet begrepen de on dersteunde werkloozen, die immers geen belasting behoeven te betalen en andere categorieën arm lastigen. In dezelfde perioden als waarover onder gaande inkomstencijfers gelden, n.l. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938, waren gemiddeld 362124 onder steunde werkloozen en bij 'werkverruimingen ge plaatste werkloozen ingeschreven. Inkomstenbelastingjaar 1 Mei 1938 tot 30 April 1939. Inkomens vóór kinderaftrek. 47.18 pCt. of 643649 personen verdienen van 800 bt 1400.27.07 pCt. of 369295 personen verdie nen van 1400.tot 2000.d.i. tezamen 74.25 pCt. of 1.012944 personen met minder dan 2000.— 13,46 pCt. of 183599 personen verdienen van 2000.- tol 3000.dus 87.71 pCt. of 1.196543 personen tordienen 3000 of minder. Hieruit leeren wij, dat bijna de helft aller belas tingbetalers met de van hen afhankelijke personen moeten leven van een inkomen van tusschen de 1 800.— en 14Ó0.Ruim 27 pCt. aller belasting betalers moeten met de van hen afhankelijke per- tonen leven van 1400.tot 2000.Wanneer men deze beide groepen samenvoegt ziet men, dat 15 pCt. aller Nederlandsche belastingbetalers een I inkomen van minder dan 2000.hebben. Bijna !4 pCt. verdienen dan nog eens van 2000.tot 3000, zoodat 88 pCt. minder dan 3000.en ruim 12 pCt. meer dan 3000.verdienen. Met deze getallen voor oogen willen wij nu de Volgende gegevens nauwkeurig aanschouwen. Een officieel onderzoek naar de gezinsuitgaven van personen die minder dan f 1400 verdienen, toont »n, dat deze gezinnen in doorsnee op de volgende wijze hun gelden besteden: Voeding f 491. huishuur f 180, woning f 127, Mee ding en schoeisel f 87, belasting f 16, ontspanning f 19. ontwikkeling f 16, diversen f 187. De gemiddelde gezinsgrootte - is 4.93, dus bijna 5 personen. Van deze bedragen moeten dus 5 perso nen, leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voeding besteed wordt, dan is dit f 99.50 per jaar en dus per dag f 0.27 per ge zinslid.-Het gemiddelde tekort per week bij deze gezinnen is 54 ct. In dezelfde perioden, waarin de onderzoekingen plaats hadden, liggen de kosten van een minimum voeding per dag iets daarboven, zoodat over een jaar gerekend, gesproken moet worden van een voeding die .beneden het minimum ligt. Wanneer men nu bedenkt, dat de werkloozen in Nederland, voor zoover zij gezinnen hebben, bin nen deze zelfde inkomstenklasse vallen en men de volgende uiteenzetting uit een officieel rapport om trent den voedingstoestand van werkloozen gezin nen leest, dan kan ieder de eenige juiste en voor ne hand liggende conclusie trekken, namelijk, dat in de werkloozen-gezinnen de toestand nog slechter is Over het door den minister van Sociale Zaken =- in de Tweede-Kamer-vergadering van 5 Maart 1936 toegezegde onderzoek bij werkloozen-gezin nen meldt het uitgebrachte rapport: 700 werkloozen-gezinnen uit het geheele land, in allerlei omstandigheden levende, zijn onderzocht gedurende alle seizoenen. De samenvatting der 700 gezinnen is zoodanig, dat de onderzoekingscommis sie den minister kan verzekeren, dat zij den ge- heelen stand onzer werkloozen vertegenwoordigen. De kostwinners dezer gezinnen zijn nagenoeg ge heel op steun of werkverschaffing aangewezen en beschikken niet over gezinsinkomsten. Zij moeten de laatste twee jaar werkloos zijn geweest en op het oogenblik aaneengesloten voor tenminste 6 maanden. De gezinnen staan als ordelijk en net be kend. De gemiddelde grootte der gezinnen bedraagt ten naaste bij 6 personen, man, vrouw en 4 kinde ren. Omtrent het budgetonderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voeding over het geheele land practisch gelijk zijn. Voor de 9 steuntarief-klassen wijzen de budget ten, behalve voor de tweede klasse, alle een na- deeiig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet wor den aangenomen, dat een groot deel der onder steunden schulden bij leveranciers hebben gemaakt. Vergelijking der budgetten van werkloozen-gezin nen met die van werkenden (met een inkomen van f 1400 of minder per jaar) toont aan in welke mate het werkloozen-gezin zich bezuinigingen op legt: 6 pet. aan huishuur, 7 pet. aan vuur en licht, 25 pet. aan voeding, 47 pet. aan kleeding en wasch, 52 pet. aan verzekeringen en 58 pet. aan overige uitgaven. De uitgaven der werkloozen beperken zich noodgedwongen tot die, welke voor een mini maal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Verzeke ringen (ziekenfondsen, begrafenisfonds, etc.) ne men met de vermindering der steunnormen af. Dit kan niet worden toegeschreven aan lagere tarie ven voor verzekering en ook niét aan gezinsgroot te, doch aan de nijpender armoede, die de gesteun- den der lagere tariefklasse kenmerkt; noodgedwon gen laten zij na verzekeringen af te sluiten of zelfs aan te houden, die toch wel van primair belang zijn te achten. Het gemiddelde nadeelige saldo bedraagt voor alle klassen 58 ct. per week. De budgettekorten loopen op tot 15.1 pet.. Klein ste gemiddelde is 3.1 pet. bij gezinnen met 3 per sonen. Hoogste gemiddelde tekort is 11.5 pet. bij gezinnen met 10 personen. Er is dus mindere wel vaart bij gezinnen met veel kinderen. Op voeding bezuinigt men in de eerste instantie" op qualiteit en eerst in de tweede instantie op quantiteit. Bezuiniging op kleeding en wasch met 47 pet. is niet mogelijk.zonder de aanvulling van de kleerenkast te verwaarlobzen; als een bekend feit mag worden geacht, dat bij langdurige werk loosheid een onvermijdelijk tekort aan kleeding, schoeisel en dekking ontstaat. De werkloozen zijn noodgedwongen beperkt tot de uitgaven, die voor een minimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn." Aan de meer normale kosten van levensonderhoud komt de werklooze niet toe. Tijdens de werkloosheid gaat huisraad en kleeding door niet aanvulling achteruit. Ook de inkomens beneden f 1400 der werkenden zijn onvoldoende, daar zij een gemid deld tekort per week van 54 ct. hebben. Vergelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aannemelijk,dat hierbij ook begrippen van moraal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hongerlijden boven schulden maken, gezinnen met hooge voedingscijfers maken veelal alles ondergeschikt aan een ruime voeding. Vergelijking van den budgetairen toestand van groote en kleine gezinnen doet zien, dat de grootere gezinnen zich nog wel de noodzakelijke voeding kunnen verschaffen en ook de meest noodzake lijke uitgaven aan kleeding besteden op dezelfde wijze als de kleinere gezinnen, maar dat de eerst- genoemden zich een verder gaande versobering in alle andere uitgaven moeten getroosten en boven dien in grootere schuld geraken. De voedingsuitgaven t.o.v. het geheele budget bedragen pl.m. 40 pet. bij kleine gezinnen en tot 60 pet. bij de groote gezinnen, met een gemiddelde van 51.7 pet. voor alle gezinnen tezamen Dit zijn zeer hooge percentages, bij werkende arbeidersge zinnen in Amsterdam bedraagt dit niet meer dan 35 pet. Al bestaat over het algemeen de mogelijkheid dat, dank zij de voor de werkloozen gedistribueerde levensmiddelen, de voeding- der werkloozen vol doende is, toch is in 24 pet. van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen (het overeen komstige cijfer bij de werkenden bedraagt 6 pet.) ter JAARGANG NO. 140 Lourens Coster, Maatschappij voor l.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau telefoon ipgtg»»m „giM™" 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMU1DFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PKKKKKOOM EN KOKKK I PEKHKKOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 17 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.131/», per maand 0.55, per 5 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. wijl de ca. fe, eiwit- en vitamine a-voorziening bij resp. 31, 26, 20 en 10 pet. van de gezinnen beneden de door de commissie gestelde normen blijft. Ongunstige beïnvloeding Van bestaande tuber culose door lage welvaart is waargenomen. Wat het platteland betreft, speciaal de kleine boerenbedrijven, het volgende: Duidelijk kan men vaststellen, dat men behalve in de kleistreken in het Noorden en Westen van ons land, op de zand en veengronden in Oost- en Zuid-Nederland om en onder het minimum leeft. De vrouw op het kleine boerenbedrijf heeft een dubbele taak, in het bedrijf en in het gezin. De ge ringe middelen voeren ondanks hard werken en soberheid tot schulden, de beschikbare woonruimte is veelal te klein. Vloeren, drempels, raamkozijnen, daken, maar ook muren toonen ernstige gebreken en zijn met dnbewoonbaarheid in overeenstemming te brengen. Ondervoeding werd bij kinderen uit groote be hoeftige gezinnen geconstateerd. Bovendien kun nen door gebrek aan middelen meestal geen voor zieningen getroffen worden tegen ziekte, overlijden, invaliditeit, ouderdom en dergelijke gevallen. Warm ondergoed ontbreekt vaak. Bovendien is de slijtage groot. Zakjes voor verpakking van meel, rijst en kippenvoer worden vrij algemeen gebruikt voor het maken van onderkleertjes. Bij de kinde ren moet vaak 's avonds de kleeding worden ge- wasschen, opdat zij den volgenden dag naar school kunnen gaan. Vaak worden zij uit kerk of school gehouden wegens te groot slijtage van kleeding en schoeisel. Men verzuimt naar een zuigelingen-con sultatiebureau te gaan, daar men zich schaamt voor de kleertjes van de baby. Afgedragen kleeding wordt vaak als ondergoed' gebruikt, terwijl niet ieder kind steeds verschoond kan worden. De toestandten aanzien van schoeisel is gelijk aan die van onderkleeding. De toestand der bedden is vaak allerbedroevendst. Eij gebrek aan behoorlijke matrassen en dekens, slapen ouders en kinderen vaak op stroo, bedekt met lompen en met van oude zakken gemaakte dekens. Ziedaar een beeld van den toestand hier te lande, zooals die voor den tienden Mei was. (A.N.P.) Duitsch Weermachtsbericht Nieuwe aanvallen op Piraeus. Havengebied bestookt. Het D.N.B. meldt: Sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nachtvan Woensdag op Donderdag onophoudelijk havenin stallaties en voor den oorlog belangrijke doelen te Londen en in de Theemsmonding aangevallen. Reeds de eerste bemanningen konden bij goed aanvalsweer en helder zicht uitstekende resultaten van hun bommen melden-. In de havengebieden aan weerskanten van de Theems werden zware vernie lingen aangericht en talrijke groote branden waar genomen. De aanval op Londen is door het Duitsche. lucht wapen', naar het D.N.B. nader verneemt, met zeer sterke strijdkrachten uitgevoerd. Den geheelen nacht heerschten goede, weersomstandigheden voor den aanval en een uitstekend uitzicht op den grond. Alle in den strijd geworpen eskaders kon den hun brisant- en brandbommen neerwerpen. In de haven en dockinstallaties en in den voor den oorlog belangrijke doelen in het overige deel der stad zijn groote vernielingen en branden veroor zaakt. Tuinbouwnieuws per radio. Ter bevordering van regelmatiger afzet van groenten. Tusschen den rijksradio-omroep „De Neder landsche Omroep" en het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland is overeen stemming bereikt omtrent regelmatige radio-uit zendingen van en over den tuinbouw. De voornaamste bedoeling van deze uitzendin gen is, onder den titel „Wat is er aan de markt?" aan de luisteraars allerlei mededeelingen te doen over de voorziéning van groenten en fruit. Aan de huisvrouw zal worden verteld, welke groenten in de eerstkomende dagen aan de markt zullen ko men, welke „primeurs" er zijn, hoe de oogstver-i wachtingen voor de in gang zijnde teelten zijn,' enz. Het publiek zal volledig op de hoogte worden gehouden van al datgene, wat voor de verbruikers van groente en fruit wetenswaardig is Op het ge bied van den tuinbouw. Yoorts bestaat het plan om binnenkort deze mededeelingen aan te vullen met deskundige ad viezen over de bereiding van groenten en fruit, de samenstelling van menu's, alsmede over het inmaken en conserveren van tuinbouwproduc ten. Verwacht wordt, dat deze regelmatige voor lichting den afzet van groente zal 'kunnen be vorderen en meer speciaal, dat er daardoor op den duur meer overeenstemming zal komen tus schen de vraag van den verbruiker naar groenten en het aanbod van den tuinder. Tenslotte zullen deze radiomededeelingen de gelegenheid bieden het publiek in het algemeen in te lichten over het werk van den Nederland- schen tuinbouw. Deze voorlichting zal kunnen lei den tot een ruimede waardeering voor den tuin- bouwarbeid en een beter begrip voor hetgeen in dezen belangrijken tak van onze volkswelvaart omgaat. De radio-uitzendingen van den tuinbouw wor den voorloopig driemaal per week gehouden, te weten op Dinsdag, Donderdag en Zaterdam om kwart over negen 's morgens. BERLIJN, 16 April (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „De overblijfselen van het Servische leger gaan de ontbinding tegemoet. Duitsche gemoto riseerde troepen drongen tot Serajewo op en bezetten de stad. Duizenden Serviërs legden de Wapens neer. Het aantal gevangenen en de buiten nemen met het uur toe. Het luchtwa pen bombardeerde de spoorweginstallaties en militaire steunpunten in het Zuiden van de Her- zegowina, alsmede een vlootsteunpunt aan de Adriatische Zee. Duikbommenwerpers plaatsten voor de Dalmatische kust voltreffers op een groot gewapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzij bleef liggen. Een ander groot koop vaardijschip werd bij het eiland Brazza zwaar beschadigd en een vliegboot door mitrailleurvuur vernield. In Griekenland hebben snelle troepen met de tc-ruggaande Britsche en Grieksche formaties door scherpe achtervolging aan den voet van den Olympus en de bergen ten westen hiervan strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten formaties duikbommenwerpers den ten zuiden van de Ser- via terugwijkenden vijand zware verliezen toe. In luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen omlaaggeschoten en op Grieksche vliegvelden zeventien vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Piraeus wer den opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Affika werd een door oorlogs schepen ondersteunde aanval van Britsche pantserstrijdkrachten op Solloem afgeslagen. In den afgeloopen nacht vielen sterke for maties gevechtsvliegers de belangrijke Britsche ravitailleeringshaven en scheepsbouwstad Bel fast in Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsten voltreffers .in het ha vengebied en op de wapenfabrieken der stad. Talrijke brisant- en brandbommen deden op de Harland- en Wolffwerven uitgebreide bran den ontstaan. Tegelijkertijd vielen andere for maties gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen, vooral havensteden aan de En- gelsche Oost- en Zuidkust doeltreffend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezette gebieden te vliegen en door eigen acties van •jachtvliegtuigen tegen de Britsche Zuidkust ver loor de vijand op 15 April in luchtgevechten zes jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zich hierbij niet voor. In den nacht van 15 op 16 April heeft de vijand alleen storingsaanvallen ondernomen op het Noord-Duitsche kustgebied. Door neergewor pen bommen ontstond slechts geringe materieele schade. De marine-artillerie schoot een vijan delijk vliegtuig neer, In de periode van 11 tot 15 (Foto Stapf)' April verloor de vijand 135 vliegtuigen en vier versperringsballons. Hiervan werden 24 vlieg tuigen in luchtgevechten 11 door de luchtdoel artillerie, 3 door de marine neergeschoten. 97 op den grond staande vliegtuigen werden ver nield. In dezelfde periode gingen 32 eigen Vliegtuigen verloren. Luitenant Schutters van een regiment berg- jagers heeft zich bijzonder onderscheiden door het feit, dat hij met een zwakke verkennings patrouille diep in de vijandelijke stelling binnen drong, een vijandelijke divisiecommandant en verscheidene officieren gevangen nam en zonder verliezen terugkeerde. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt blükens een D.ïs'.B.-bcricht mede: „Het tweede Joego-Slavische leger te Sera- jevo heeft gecapituleerd en de wapens neerge legd". Van uur tot uur aldus het D.N.B. verme nigvuldigen zich de capitulatieberichten van nieu we deelen van het verslagen Servische leger. Zes Servische divisies zijn door onderdeden van twee Duitsche divisies vernietigd en acht generaals, vele officieren en 50.000 man in gevangenschap ge voerd. Engelsche aanval in Noord-Afrika Oorlogsschepen steunden de Britsche pantserstrijdk rach ten. BERLIJN, 16 April (D.NJB.) Formaties van het Duitsche Afrikacorps hebben op 15 April 1941 in' Noord-Afrika een door oorlogsschepen onder steunden aanval van Britsche pantserstrijdkrach ten afgeslagen. De Engelsche troepen leden op nieuw verliezen. TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE KUNST IN KEULEN. 's-GRAVENHAGE, 16 April. Hedenavond zal om 20.15 uur over beide zenders van den Nederland- schen omroep een reportage worden uitgezonden van de officieele opening der tentoonstelling van Nederlandsche kunst in Keulen. Mr. H. K. WESTENDORP, f Op 72-jarigen leeftiijd: is te Amsterdam over leden mr. H. K. Westendorp, een zeer actief kunst vriend. In 1900 werd de overledene lid van de fa. Westendorp en Co.. bankiers en commissionnairs in effecten. In 1917 huwde hij met de schilderes Betsy Osieck. Vele aanwinsten heeft hij voor het Stedelijk Museum te Amsterdam weten te ver werven, als blijk van erkenning werd hem in 1940 hiervoor de gouden museummedaille verleend. Zelf had hij een groote particuliere collectie. VOOR HET NIEUWE RAADHUIS VAN LEIDEN. In de weverij van Edmond de Cneudt te Soest worden de gobelins vervaardigd, welke binnenkort het interieur van het Leidsche stadhuis zullen sieren. (Foto Pax Holland) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 APRIL 1941 van 20.41 tot 6.Z6 Maan op 18 April onder 12.17 Maan op 18 April op$.02 (L. K.) Zelfs de betonnen versperringen vormden geen onoverkomelijke hinderpalen voor de Duitsche tanks bij den opmarsch der stoottroepen in Joego-Slavië. (Foto Weltbild)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1