•theater H* Hm van de Jtekeuiu^ de daverende klucht Nieuwe Uitgaven. van VRL7D. 18 APRIL t/m WOENSDAG 23 APRIL vragen wij Uw belangstelling voor Adèle Sandrock in een nieuwe creatie „the old sportsgirl"Charlott Daudert, een grotesk filmtalent, in een dubbelrol. Ralph A. Roberts onder de plak van Adèle Sandrock- Aanvang der avondvoorstellingen 8 uur - Zondag middag 3 uur. DONDERDAGS geen voorstelling. (Adv, Ingez. Medj „De kus op het perron". Het Ncd. Tooneel voor het Arbcidcrs- tooneelf onds. Van het tintelend geschreven Italiaansche blij spel „De kus op het perron" heeft het Nederland- sbhe Tooneel, directeur Cor van dèr Lugt Melsert", in een uitverkocht Kennemer Theater voor het Arbeiderstooneelfonds een goed geslaagde uitvoe ring gegeven. Een geheel op crediet levende Hongaarsche fa milie tracht de dochter uit te huwelijken aan een rijken grootgrondbezitter. Terugkomende van een uitstapje wordt het verloofde meisje op het per ron gekust door een onbekende, die haar voor iemand anders aanziet. De jaloersche landeige naar maakt thuis een scène, de verloving raakt- af en de bewuste vreemdeling wórdt door den ad vocaat der familie voor schadevergoeding aange sproken. Uitgewerkt door een auteur met een spranke lenden geest is dit aardige gegeven tot een blijspel vol humoristische momenten en met een vlotten dialoog geworden. Het gekuste slachtoffer werd charmant en levendig door Myra Ward gespeeld, de beleedlgde verloofde door Ludzer Erin,ga goed beheersoht; de man die de vergissing maakte was Guus Oster, die veel succes had mét zijn vlot en met geestig heden doorspekt acteeren, Een uitstekende fami lie-advocaat was Louis de Bree, als van ouds met ikluohtspelgij ntj es Myra's adviseerende tante vond in Mien Duy- ma-er van Twist een actrice, die het tooneel be- heerschte. wanneer zij on de planken verscheen. De andere leden van dezen kring, tot in de -per fectie op elkander ingespeeld, waren Josephine van GasterenHélène Berthé, Miesje van der Haak en Chris van der Haak. In een uiterst vlot tempo werd het stuk ge speeld: aan de leden van .het gezelschap viel een dankbaar applaus ten deel voor deze uitvoering, die niet alleen de toeschouwers amuseerde, maar eveneens de acteurs. Hoe kon het ook anders met Louis de Bree in hun midden! W. EERSTELINGEN. Aan de Bloemenveiling ,,'t. Centrum" werd Goor den beer G. Bak te Assendelft de eerste Lathy rus aangevoerd. Dc Sclioolvoetbalwedstrijdcn. De voortgezette schoolvoetbalwedstrijden op het Beverwijkterrein brachten gisteren de eerste be-, .slissing. De Julianasohool behaalde in de afdeeling E. ongeslagen het kampioenschap. Dit elftal heeft het kampioenschap echter niet cadeau gekregen, want de Zeewijkschool verdedigde zich hardnek kig. Zonder'dat ook één der partijen het doel wist te vinden kwam het einde van dezen spannenden wedstrijd. Aan het ééne puntje had de Juliana- school echter juist voldoende om kampioen te worden. De Noorderschool 2 wacht nog steeds op de eerste overwinning, want nu toonde de Vondel school zich weer met 4—2 de sterkste. In de afdeeling D. was het een teleurstelling, dat de Chr. School (Noorderwijkweg) niet op kwam. De Chr. School (Velsen-Noord) won nu reglementair met 50. De Centrale School 2 dolf met 40 het onderspit tegen School 7. De stand in afd. E. luidt thans: Julianasohool 43 10 7 9 1 Vondelschool 42 1 1 57 5 Noorderschool I 310226 5 Zeewijkschool 202020 0 Noorderschool II 3 0 0 3 0 2 13 Afdeeling D: School 7 (Velsen-N.) 4 3 0 1 6 14- 1 U.L.O. 2 3 3 0 0 6 13— 1 Chr. School (V.-N.) 4 3 0 1 6 14— 5 Centr. School II 4 2 0 2 4 12—11 Chr. School Meerensteinstr, 3 0030 0' 9 Chr. School Noorderw.weg 4 0 0 4 0 1 26 KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 23 April zal in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat de gele genheid bestaan tot kostelooze inenting en her inenting tegen pokken. Voor Wijk aan Zee bestaat hiervoor gelegenheid ten huize van dokter W. Netelenbos. VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadèring van den Ohr. Nat. Werk mansbond is nader vastgesteld op Dinsdag 22 April in het Vereenigingsgebouw aan de Ooster wijkstraat. Ds. J. de Vries zal een inleiding hou den. Concert van Doopsgezind Koor. Het Doopsgezind Zangkoor, directeur H. van Dijk, geeft op Donderdag 24 April in het kerkge bouw aan de Meerstraat -een concert. Aan dit concert verleenen medewerking me vrouw J. Suyk—Schik, sopraan, Lex Karsemeyer, tenor en R. Riphagen, pianist. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden DONDERDAG 17 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, S uur. Zuiderkapel: Ds. A. M. Berkboff, 3 en 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Discretie verzekerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „In den greep der wilder nis", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bismarck", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema PAlace: „Malle gevallen", 2, 6.30 en €.45 uur. VRIJDAG 18 APRIL. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. De gevolgen van de inundatie. Mededeelingen van den rijkstuinbouw- consulent en den schadecommissaris In het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat is Woensdagmorgen een bijeenkomst gehouden van tuinders uit deze omgeving, wier land tijdens de oorlogsdagen in Mei door de inundatiemaatregelen heeft geleden.' De heer W. van Dok herinnerde er in zijn openings woord aan, dat de inundatie vrijwel alles op de lan derijen vernietigd heeft. „Ruim elf maanden ge leden was de toestand voor vele menschen en hun bedrijven dan ook precair. Een moeilijke periode volgde daarop, daar de schadelijke bestanddeeien rilt het water opnieuw tegenslag-veroorzaakten. Nog zijn de schadelijke gevolgen van de inundatie in dit oogstfaar te verwachten en daarom moet hiertegen geworsteld worden. Een verheugend verschijnsel is echter, dat de overheid en vooral de Tuinbouwvoor- lichtingsdienst een open oog heeft gehad voor deze moeilijkheden". INLEIDING Ir. v. d. nELM De rijkstuinbouwconsulent, ïr. v. d. Helm, merkte op, dat het zeer moeilijk is den tuinders een ge fundeerd advies te geven, hoe zij aan de moeilijk heden het hoofd kunnen bieden, daar de voorlich tingsdienst geen ervaring heeft over de gevolgen van inundatie: Dit wil echter niet zeggen, dat er heelemaal geen vraagstukken zijn, die beantwoord kunnen worden. De inundatie is te onderscheiden in twee groepen, n.l. met zout en zoetwater. Het zoute water heeft de meeste schade berokkend, daar hier van het gevolg was dat het land „dicht sloeg", de meststoffen, wegspoelden, de gewassen dood gingen en een groote achterstand in den 'oogst ontstond. Bovendien is er een gevaarlijke stof in den grond achtergebleven, n.l. keukenzout of chloor. Met zoet water waren de moeilijkheden niet zoo groot. Tn deze streek bleef echter ook keukenzout in den grond achter. De moeilijkheid is echter thans om te bepalen welke hoeveelheid keukenzout in den grond schadelijk is, daar dit eveneens afhangt van de weersomstandigheden. In het Westland re kent men. dat het water, waarmee de planten be goten worden, niet meer dan drie tiende procent keukenzout mag bevatten. Het inundatiewater in Beverwijk en omgeving bevatte zelfs één en meer dan twee procent. Na de inundatie is natuurlijk nog veel zout uit geregend, maar er is toch nog een te groote hoe veelheid achtergebleven. Getracht moet worden dit zout weg te spoelen en dit" kan bevorderd worden door de bovenlaag van den grond zoo los mogelijk te houden, waardoor bij regenval het- keukenzout zakt. Kleigrond houdt het zout echter meer vast dan zandgrond. Uitspoelen is voorloopig de eenige manier. De tuinder moet voorzichtig zijn mét de grondbewerking, want juist in de benedenlaag zit het zout; misschien kan het volgend jaar de onder laag zonder gevaar omgewerkt worden. ,Hoe beter het regenwater weg kan vloeien des te beter dit is, daar het altijd wat zout met zich meeneemt. Dus behalve een luchtige grondbewer king moet getracht worden, het overbodige water weg të krijgen in greppels en slooten. Bij een onderzoek is o.a. gebleken, aldus ir. v. d. Helm. dat op plaatsen, waar het water gemakkelijk weg kon vloeien bij slooten en greppels de plantengroei beter was. Ook moet vooral het on kruid verwijderd worden. DE BEMESTING En zijn tuinders geweest, zei spreker, bij wie het water slechts kort op de landerijen heeft gestaan en die daardoor- meenden, dat de bemesting niets van haar waarde verloren had. Dit is geen juiste opvatting. Stikstof spoelt er gemakkelijk uit. en kali en phosphor gedeeltelijk. Bij de nieuwe be mesting moet men rekening houden met den kalk- toestand in den grortd, want met een hoog kalkge- halte is het keukenzout minder gevaarlijk. Den kalktoestand hooger te maken is althans voor den Wïjkermeerpolder niet raadzaam, daar het kalkge- halte daar al hoog is. Voorts adviseerde spreker, geen zwavelzure am moniak maar kalksalpeter, patentkali of organi sche mest te gebruiken. Welke gewassen er op de geïnundeerde gronden gekweekt moeten worden, is een moeilijke vraag'. Gevoelig voor het keukenzout zijn: aardappelen, wortelen, andijvie, witlof, kropsla, komkommers, augurken, boonen, frambozen, radijs en schorsenee- ren. Weinig of niet gevoelig voor het keukenzout zijn: spinazie, postelein, knolselderij, witte kool, bloem kool, prei, sjalotten, asperges, bieten en kroten. Bovendien moet er onderscheid gemaakt worden .tusschen diep en ondiep wortelende gewassen. Sla kan bijv. ook geteeld worden, mits de grond niet diep omgewerkt is. INLEIDING Ir. BAUSCH Ir. Bausch, schadecommissaris voor Noord-Hol land, merkte op, dat in vele andere streken, die geïnundeerd zijn geweest, niet zoo'n behoefte aan voorlichting bestond als in deze streek. De bedrij ven konden zich daar o.a. gemakkelijker instellen op andere cultures, wat voor Beverwijk en Uit geest en omgeving niet zoo gemakkelijk was. Alle getroffen tuinders zijn in de gelegenheid gesteld een crediet in ontvangst te nemen dat in de eerste plaats bestemd was,- de bedrijven in stand te houden en goed zaaiT en pootgoed aan te schaffen. Getracht moet worden met de beschikbare meststoffen aan den grond het grootst mogelijke rendement te laten geven. Met klem adviseerde spr. de volle werk kracht in te zetten, daar dan pas de eventueel in dit oogstjaar nog geleden schade zal worden ver goed. In den Beemster zijn er enkelen geweest, die bui ten de veiling om hun producten verkochten. Deze personen zijn voor een schadeloosstelling uitgescha keld. De voorschriften moeten opgevolgd worden. Spreker drong er op aan. een goede boekhouding, te voeren, daar dit voor beide partijen gemakkelijk is bij de verdere afwikkeling van de eventueele schadeloosstellingen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. O.m. bleek hierbij dat slechts bij hooge uitzondering een verhoogde toewijzing van kunstmeststoffen is te verkrijgen. Voorts werden er klachten geuit over het feit, dat er wel bonnen zijn, maar geen kunstmest. Toegezegd werd hierin verbétering te brengen. De heer H. A. B. Biinnemeyer vestigde er ten slotte de aandacht op, dat ook het bacteriënwezen in den grond van grooten invloed is. Getracht moet' worden dit zoo spoedig mogelijk weer te herstellen. Hij adviseerde, den composthoop van de gemeente Beverwijk voor dit doel aan te wenden. De heer W. van Dok zag er geen enkel bezwaar; den composthoop van de afgegraven vuilnisbelt voor dit doel te gebruiken. Met een woord van dank aan de inleiders en den wensch dat de tuinders alles in het werk zouden stellen een bevredigende opbrengst van hun land te krijgen, sloot spreker de vergadering. Dezen zomer naar de boeren. Stad en land reiken elkaar de hand. De leider der Gemeentelijke Jeugdregistratie te Velsen schrijft ons: Gedurende een drietal zomermaanden bestaat er dit jaar gelegenheid voor stadskinderen, om opge nomen te worden in gezinnen van landbouwers. Drie maanden bij den boer, wie zou dit aanbod niet dankbaar aangrijpen, als hij de kans kreeg? Het is de bedoeling, dat de deelnemers in dien tijd op het iand meewerken. Onder dit „meewerken" .wordt verstaan, dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten verrich ten. Aan de meisjes kunnen, behalve landbouwwerk- zaamheden, ook huishoudelijke bezigheden op de boerderij worden opgedragen. Op deze wijze zullen de jeugdigen het landleven 'het beste leeren kennen, en hopelijk, waardeeren. Het is dus van hun kant geen vacantie, die zij op het land gaan doorbrengen, terwijl de boer niet moet verwachten, dat, hij een volslagen kracht krijgt: Het is natuurlijk niet geoorloofd, dat 'de boer voor deze hulp een arbeider ontslaat, of een arbei der niet aanstelt, dien bij anders nood'ig zou heb ben gehad. 1 Als tegenprestatie voor de hulp van den jongen of het meisje moet de boer aan de „hulpen" kost en inwoning verschaffen, voor hun wasch zorgen, hun kleeding en kousen repareeren en een gulden zakgeld per week geven. Wie voor een dergelijke plaatsing in aanmerking wil komen, dient zich uiterlijk 26 April bij de Gemeentelijke Jeugd registratie op te geven. Ouders en jongeren kun nen daar bovendien verdere inlichtingen verkrij gen. Niet iedere gegadigde zal op plaatsing kun nen rekenen, omdat zorgvuldig nagegaan zal wor den, of de candidaat voor deelneming geschikt is. De leiding van het Rijksarbeidsbureau, door welke instelling dit werk georganiseerd wordt, zal nauw keurig toezien op de keuze der deelnemers, zoo -ook op de gezinnen, waarbij men ingedeeld wordt. Er kan dus gerekend worden op een goede en doel treffende voorbereiding. Jongeren die een lange reis moeten maken, om de bestemming te bereiken, gaan groepsgewijze en onder leiding. In iedere streek van ons land, waar zich deelnemers bevinden, zal een jeugdleider aan wezig zijn, ter bevordering van het contact tus schen de bperen, de jeugdigen en de organen der arbeidsbemiddeling die tusschenikomst verleenen. Ook voor een goede en verantwoorde besteding van den vrijen tijd zal deze jeugdleider bet noodige on dernemen. Hij zal er zorg voor dragen dat doelloos rond kropen en minder goede ontspanning b.v. cafébe zoek, worden voorkomen. De reiskosten worden aan de deelnemers ver goed. Iedere candidaat dient een geneeskundige verklaring over te leggen, van geschiktheid voor het verrichten van lichten arbeid. Het verdient aanbeveling niet onnoodig te wach ten met opgeven. Men vervoege zich dus zoo spoe dig mogelijk bij de Jeugdregistratie, Casembroot- zijstraat, IJmuiden-Oost. Velsen en Haarlem slaan samen een brug. Nieuwe verbinding tusschen beide gemeenten over de Delft. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, wordt a.s. Dinsdagmiddag een voorstel van B. en W. be handeld inzake den bouw van een brug over de Delft nabij de Jan Gijzenvaart. B. en W. deden den raad in verband hiermede het volgende ge meenteblad toekomen Door het Gemeentebestuur van Haarlem is B. en W. mededeeling gedaan van zijn plannen tot overbrugging van de Jan Gijzenvaart, Zuidwaarts van het punt, waar dit water de Delft kruist. Zoo wel in het voor Velsen vastgestelde uitbreidings plan ün hoofdzaak als in de uitbreidingsplannen van Haarlem is er op gerekend, dat Oostwaarts van vorenbedoeld punt een verbinding tusschen de wegennetten van beide gemeenten tot stand zal worden gebracht door middel van een brug over de Delft. Aangezien de gemeenschappelijke grens juist halverwege de ter plaatse gedachte verbinding loopt, ligt het uit een oogpunt van wederzijdsch belang voor de hand; dat deze brug voor gezamenlijke rekening van de gemeenten Haarlem en Velsen wordt gebouwd. Zooals uit de bij de stukken gevoegde teekening blijkt, sluit de onderhavige brug nauw aan bij de door Haarlem te bouwen brug over de Jan Gijzen vaart. Met het gemeentebestuur van Haarlem zijn wij daarom van oordeel, dat het ter ver krijging van een goed geheel aanbeveling ver dient, dat de brug over de Delft tegelijk met die over de Jan Gijzenvaart door Haarlem wordt ont worpen en uitgevoerd. Het laatste zal in werkver ruiming geschieden. De kosten voor den bouw van een brug over de Delft worden geraamd op f 25000, waarvan de •helft ten laste van Velsen zal komen. Wij zijn van oordeel, dat dezerzijds niet alleen medewerking tot uitvoering van de bovenomschre ven plannen dient te worden verleend, doch even eens, dat het met het oog op het verkrijgen van een doorgaande verbinding gewenscht is, dat ook de mede in het uitbreidingsplan geprojecteeerde weg tusschen de Wüstelaan en de Delft zoo spoe dig mogelijk tot stand komt. Wij stellen U daarom voor, ons te machtigen om in samenwerking met de gemeente Haarlem over te gaan tot het doen bouwen van een brug over de Delft en het daarvoor noodige crediet toe te staan, alsmede ons machtiging te verleenen tot het treffen van voorbereidingen ten behoeve van de totstandkoming van den bovenbedoelden weg. Cursussen in Gymnastiek voor onderwijzers. Nu het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen uitgebreid wordt. Bij de wet van 22 Februari 1936, Stbl. 100, is het le lid van art. 195 der Lager Onderwijswet 1920 gewijzigd in dien zin, dat met ingang van 1 Januari 1941 de invoering van gymnastiekonder wijs aan de scholen voor gewoon lager en uitge breid lager onderwijs verplicht Is gesteld, aldus schrijven B. en W. den raad. Het college is met den inspecteur van het Lager Onderwijs van meening. dat de door het Rijkscol lege voor de Lichamelijke Opvoeding ontworpen „Richtlijnen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de lagere scholen" zooveel mogelijk moeten worden benaderd. Zulks zal tot gevolg hebben, dat het onderwijs in dit vak-aanmerkelijk moet worden uitgebreid. B. en W. hebben overwogen, of dit onderwijs in het vervolg zal moeten worden gegeven door een vakonderwijzer of door de aan de scholen verbon den leerkrachten. Na bespreking met den inspec teur zijn B. en W. van oordeel, dat dit vak, voor. wat de scholen voor gewoon lager onderwijs be treft, door de klasse-onderwijzers kan worden ge geven, doch dat aan de openbare school voor u.l.o f onderricht door een vak-onderwijzer noodzakelijk is. Betreffende invoering van dit vakonderwijs zal l den raad binnenkort een voorstel bereiken. Aangezien aan den klasse-onderwijzer voortaan zwaardere eischen ten aanzien van meergenoemd vak zullen worden gesteld, achten B. en W. het gewenscht, dat aan de scholen verbonden leer krachten, die tot dusverre geen of slechts zoo nu en dan onderwijs in de lichamelijke opvoeding gaven, een herhalingscursus van niet te langen duur volgen. Het ligt in het voornemen van het college deze lessen ook open te stellen voor liet personeel der bijzondere scholen, voor zoover dit niet reeds aan een dergelijken cursus deelneemt. Naar B. en W,-aannemen, zullen 100 leer krachten deze lessen vol'gen, zoodat er een vijftal cursussen (elk van 12 lessen) moeten worden ge geven. De uitgaven aan de instructeurs te betalen, zul len waarschijnjiik f ,300 bedraden ft.w. voor 5 cursussen elk f 60), terwijl voor leermiddelen e.d. een bedrag van c.a. f 100 noodig zal zijn. B. en W. stellen den raad voor, hun terzake een crediet te verleenen van f 400 of zooveel meer of minder als noodig zal blijken te zijn. SANTPOORT De Wüstelaan krijgt een goede beurt. Breeder rijweg en verhoogde voetpaden De Wüstelaan te Santpoort wordt verbeterd. Er komen een breeden rijweg' en verhoogde voet paden. Een kijkje van de fraaie laan. Op den achtergrond het Zwitsersche chalet aan den zoom van het Burgemeester Rijkenspark. (Foto S. Baarda) De Wüstelaan is ongetwijfeld een der schoonste lanen van Kennemerland. Een wandeling door deze laan, die bovendien, zooals zij daar ligt op den uitersten rand der binnenduinen, èen elegante glooiing vertoont, voert langs den fraaien vijver van het Burgemeestér Rijkenspark langs het statige landgoed Spaamberg, langs groene tuinzoomer. en terrassen en daar, waar aan den Haarlemschen kant zich de bollenvelden uitstrekken heeft men van den hoogen weg eeii prachtig uitzicht over de lage landen langs de Delft, op de steeds aangroeien de huizenzee van Haarlem-Noord, met als bijzonde ren „blikvanger" de massale campanile van de R.K. Kerk van Schoten. Hier kan men rustig genieten van een schoon panorama, dat pas eindigt aan den gezichtseinder. De Wüstelaan is een fraaie laan, maar haar ge brek is, dat zij zeer smal is. Hetis een drukke ver keersweg, het zal een nog .drukker verkeersweg worden, wanneer eenmaal de. nieuwe verbindings weg en de nieuwe brug over de Delft gereed zijn gekomen. Als de laan ,te smal is, moet ze verbreed worden, zal men zeggen. Maar de laan ligt voor een groot gedeelte als 't ware ingekneld tusschen opgaand hout en een verbreeding zonder meer zou veel scha de aan het natuurschoon berokkenen. Maar toch wordt de Wüstelaan verbreed en het resultaat is al eenigszinsop de bij dit stukje ge plaatste foto te zien. De verbetering geldt in de eerste plaats den rijweg. Deze wordt 5 y2 M. breed. Aan weerskanten komen verhoogde voetpaden van plat gelegde klinkers met een trottoirband. Deze voetpaden worden 1.25 tot 2 M. breed. Hier en daar. waar zulks mogelijk was zonder het natuurschoon geweld aan te doen, heeft men den weg iets ver breed. Deze mogelijkheid was echter beperkt, om dat op vele plaatsen het aan weerskanten staande hout den weg raakt en men zoo weinig mogelijk heeft willen kappen. In het uitgebreide programma van verbetering en verfraaiing der wegen in Velsen neemt het werk aan de Wüstelaan een belangrijke nlaats in. Het wordt {laar tusschen Burgemeester Rijkenspark en Spaarnberg een fraaie' weg, waar straks ook de wandelaar rustig van de schoone omgeving kan ge nieten. Tot nu toe liet dit veel te wenschen over. omdat.het verkeer wel wat al te dicht langs hem raasde. De wielrijders zullen zich met een plaatsje op den rijweg tevreden moeten stellen. De geringe breedte van den weg liet het maken van fietspaden niet toe. KINDERFILMVOORSTELLING. De commissie, welke hier ter plaatse de cultu- reele filmvoorstellingen verzorgt, heeft gemeend in de vacantie ook iets voor de jeued te moeten doen en heeft daarom besloten Zaterdagmiddag a.s. een filmmiddag voor de jeugd te organiseer en. SCHOOLVOETBAL TE IJMUIDEN. Onder zeer gunstige weersomstandigheden werden giste ren de wedstrijden voortgezet. In afdeeling C leverde de „big match" tusschen Nijver heidsschool 2 en. H. B. S. 3 een éclatante 7—0'overwin ning voor de ambachtsjongens op. Wé hebben er zoo'n vermoeden van. dat Veenis en z'n mannen morgen ook we] de finale zullen winnen. In de verliezersronde dezer'afdeeling, won de Bever- wijksche U. L-. O. met 52 van H. B. S. 4, doch werd ge- disqualificeerd, omdat een niet-gerechtigd speler mee-, deed. Thans moet de Duinwijkschool de eer van Bever wijk hoog houden. In de verliezersronde van de E-afdeeling had de Mar- nixschool met het 2de elftal van School J weinig moeite, doch het eerste elftal van School 6, kon de Emmaschool slechts met moeite „mannen". In de winnaarsronde moest School H zoowaar met 3—0 de vlag voor School D strijken, wal ons zeer meeviel van de D'ers. Volgens onze verwachting won School J van de Insin- gerschool, doch de J'ers, die met de rust nog maar een I0 voorsprong hadden, hebben er voor moeten vechten. School J en D hebben dus de finale bereikt, welke heden van 3—4 uur op het Stormvogelsterrein gespeeld wordt. De uitslagen waren: Afdeeling C (Verliezersronde): U. L. O. (B'wijk)—H. B. S. 4 5—2 (U. L. O. gedisqualificeerd) Afdeeling C (Winnaarsronde): Nijverheidsschool 2—H. B. S.' 3 7—0 Afdeeling E (Verllezersronde): "chool 2 IIMarnixschool 07 :mmaschoolSchool G 1-^3 Afdeeling E (Winnaarsronde): School 3School 4 3—0 Insingerschool—School J 0—3 Voor iets goeds op Sportg^J S.UE i" Ml) „DE SPORTHOEK' ZEESTRAAT 78 - BEVERWIJK - TElEp M4l>. („BCi Met) Marktprijzen en besomininge„ IJmuiden, 17 Groote bot f 108f 63, kl. bot f 30 M ».i, pufschol f 31, 'kl. schar f 31, pufschar f 17 Alles per 50 K.G. u~~l 16. Tongen f 7—f 4 per K.G. Kotters: TX 24 f 401. U 4 f 140, U 16 f m Open booten: IJM 307 f 12, IJM 302 f 1»', 370 f 14, IJM 386 f 25. Ned. Chr. Bouwarbeidersbond Men verzoekt ons te melden, dat er Zaterdas 5 tot 7 uur gelegenheid is tot het verzilveren^ vacantiebonnen voor de leden van den Ned &11 Bouwarbeidersbond. Het verzilveren kan ,y den Platanenstraat no. 4. 6 HEEMSKERK R.K. VOETBALVEREENIGING „A.D.O Het program-ma voor Zondag luidt: A.D.O.—Spaarnevogels. A.D.O. 2—G.V.O. 2. W.S.V. 2—A.D.O. 3. U.S.V. 3—A.D.O. 5. A.D.O. aVitesse a. S.V.A. a—A.D.O. c. 7 CHR, TOONEELVEREENIGING. Donderdag 17 April geeft de Ohr. toon'eelverw niging een uitvoering in de concertzaal van Géi Dam. Opgevoerd wordt „Huwelijiksdroom" in d>:> bedrijven. De economische besprekingen te Batavia. Japansche regeering acht het verloop weinig gunstig. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De economische onderhandelingen te Batavia z]jj weliswaar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren dat zij zich zeer gunsti? ontwikkelen, verklaarde de woordvoerder van de afdeeling inlichtingen der Japansche regeering, Ik hoop 'overigens niet, aldus zeide hij, dat 'do aankomst van Van Klef fens, den minister van buitenlandsche zaken van de Nederlandsche emigrantenreg'eering te Londen, eenigerlei uitwer king zal hebben op het verdere verloop van dt onderhandelingen. Bij N.V. Querido's Uitgeversmaatschappij te Am sterdam verschenen in de bekende Salamander- reeks de volgende herdrukken: „De grijsaard enc» jongeling" door Reinier van Genderen Stort; „Gcy goochelaartjes" door Augusta de Wit en „GabriS, de geschiedenis van een mager mannetje" dc:: Henriëtte van Eyk. Het nummer van „Volle en Bodem", maanfi- blad van 'het Nederlandsch Agrarisch Front bevil een reeks interessante artikelen. - Ir. H. J. van Houten opent de reeks met een be schouwing „Op weg naar hervormingen", waarin hij schetst, hoe de vrijhandelspolitiek het nationale bedrijfsleven en in zonderheid den landarbeid in moeilijkheden bracht. Thans is het piosteling weer ieder duidelijk, wat een gezonde landbouw vooreen volk beteelcent. De crisis van 1929, uitleopende op den lOden Mei is, naar de schrijver meent, het sluitstuk van een ontwikkeling van eeuwen. De nieuwe ontwikkeling zal economische hervormingen brengen en wel allereerst marktordening met vaste prijzen voor de productie; het distributieapparaat moet vereenvoudigd worden, enz. De schrijve: wijdt voorts aandacht aan de cultureele hervormin gen en zegt, dat de grondslagen voor den weder opbouw van den boerenstand, zooals het Neder landsch Agrarisch Frant die legt, behooren tot dt levenseischen van onze geheele volksgemeenschap, Mr. P. D. de Jong bespreekt de- leuze „Boeren land in Boerenhand" van het standpunt van den landarbeider en betoogt, dat de in beginsel g landarbeiderswet. opnieuw moet worden ter hand genomen met de geestdrift der sociale gerechtigheid, om de uitzichtloosheid van het landarbeidersbestaan op te heffen. Van F. de Gooyer is een aardig met prentjes ver lucht opstel over de herkomst van den ploeg opge nomen. De bekende Brabantsche burgemeester P. J. lan sen zet uiteen, welke veranderingen er in het wa terschapswezen moet komen om de hoogste bodem- opbrengst mogelijk te maken en vooral wat hij daarbij opmerkt met betrekking tot de jacht, ver dient de aandacht. „Dorpen zonder land", schreef J. de Nobel boven een schets van de ontginningspolitiek der laa'sü jaren, die vele oude markegronden in handen van groot ondernemingen bracht, waardoor den jongen boeren in de dorpen de gelegenheid werd ont nomen om zich te vestigen en door ontginning;- arbeid een bedrijf te veroveren. Een andere rege ling in het ontginningsvraagstuk is, meent de schrij ver, dringend noodig en wie dé feiten kent, moet hem gelijk geven. „Een stedeling ontmoet het Agrarisch Front .on* der dezen titel betoogt mr. H. Reydon, dat nu boerenafkomst weer tot onze stedelingen moet door dringen en pleit hij voor „de wereldbeschouwi van den Nederlandschen boer", die toch eigenuj het geestelijk erfdeel van alle volksgenootenis. Het Agrarisch Front is daarom een belangrijk factor bij de opheffing van één der tegenstelim in ons volk: die tusschen stad en platteland; Bij den uitgever J. Philip Kruseman i n Haag verschenen de' volgende nieuwe boeKei „Roepstem uit het verleden" door Anny Tollenaar, geaut. vertaling van M. J. Lan_,,.tT Tolenaar; „De drakentanden", door w Queen, vertaald door M. J. Landré—TOlie» en „De gemaskerde Mexicaansche Jackson Gregory, vertaald door D. J-'C- seman De Vader des Vaderlands, is de titel van werkje, dat Dr. J. W. Berkelbach van der&P kei heeft geschreven over Prins Willem 1 Oranje en waarin diens groote beteekenis de vrijmaking der - Nederlanden in hew wordt gesteld. De schets volgt de ^ls^°IInje den voet en eindigt met de conclusie, dat u. er weliswaar niet in geslaagd is, zijn leV^ vall de bevrijding der zeventien Nederlanaen het Spaansche absolutisme, te voleindigen, dat de Unie van Utrecht, die althans de^w delijke Nederlandsche vereenigde en oe ,fl rantie, die de Republiek als gevolg van idealen van trouw en verdraagzaamheid, merkte toch een gedeeltelijke verwezenu—t zijn geweest van zijn verwachtingen. werkje is uitgegeven door H. D. TjeenK w en Zoon N.V. te Haarlem.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2