VELSEN Jüuisf Bonnen die thans geldig zijn: Eigenaardigheden Uit de Pers. De duinen als natuurreservaat Boutade. tButyedijke Standj in Haarlem en omgeving Gekroond Oost- en West-Indies Worstvat. (Cliché Archief) Vele en zeer uiteenloopende zaken kunnen op jjt ondermaansche een bekroning verwex-ven maar dat worstvaten een kroon dragen zal buiten Haarlem wel niet veel voox-komen. Het worstvat, dat in onze stad de keur der voor- irëffelijkheid wegdraagt is te vinden onder de kroonlijst van perceel Verwulft hoek Groote Houtstraat. Als ge voor het roode licht moet wach ten kunt ge het goed zien en uit de luchroom van Vroom en Dreesmann nog beter. Wel, het is dan een knip, waar de worst eenvoudig uitstroomt en deze symmetrische worst-cascade toont klaar en duidelijk, dat onze vooroudei-s een deugdelijk stukje werst op de juiste waaide hebben ge- S°Het zou wat sterk zijn, dit worstvat den rang van wapen te geven, anders konden de twee varkens, die min of meer devoot de knieën buigen voor de stoffelijke resten van hun verwanten als tenants kunnen dienen. Maar waar is de kroon? Twee hoorns van. overvloed storten hun gaven uit, doch hoe aantrekkelijk gezicht dit moge zijn, een kroon is het niet en toch staat er duidelijk onder de voorstelling: T Gekroond Oost en West Indies Worstvat. De veronderstelling, dat er hier eenmaal een kroon den gevel heeft gesierd lijkt niet gewaagd. Intusschen past het bovenstuk zóó goed bij het ge heel, dat. men tot de gissing zou komen, dat de beeldspraak hier aan het werk is geweest of dat er hier gerestaureerd is op een wijze, die lof verdient. In T Gekroond Oost én West Indies Worstvat is momenteel een schoenzaak gevestigd. Daarvoor v/as er een bedden-winkel en nog eerder had de bekende Firma De Erven Bohn er haar boekhan del. Allemaal zaken, die weinig met varkens en worst te maken hebben. Voordien echter zal er hier wel een slagerij geweest zijn, maar dat was i in den tijd, toen het water hier nog kabbelde en men de brug over moest om van hier in de Groote Houtstraat te komen. Jadat alles is nu schoon en' goed, maar, in naam van alles wat onverklaarbaar is, wat is Oostindische worst en wat is Wèstindische worst? Of bewaart dat Verwulft-vhuis dé herinnering aan 1 eertijds bloeiende maar sedex*tdien verloren gegane export, van Haarlemmer worst naar streken waar peper en bananen groeien? Nachtelijk optreden der Engelsche luchtmacht. Bommen op plaatsen in Noord-Duitschland. BERLIJN, .16 April (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen is in den afgeloopen nacht, naar het DM,wordt medegedeeld, naar Noord-Duitsch- land gevlogen. Een aantal brisant- en brandbom men werd neergeworpen. In verscheidene plaatsën werden gebouwen verwoest. Twee. dooden en eenige gewonden zijn 'te betreuren. Een Britsch tuig werd door afweergeschut der marine neer geschoten Een nader D.N.B.-bericht meldt: Zwakke strijdkrachten der R.A.F. zijn in den nacht van 15 op 16 April naar Noord-Duitsch land gevlogen. In Noordwest Duitschland kwamen de Engelsche toestellen niet verder dan liet gebied voor de kust. In Sleeswijk-Hol- 'rwerd op een vrij groote plaats een gering, aantal brand- en brisantbommen -neergewor pen.'De brisant-bommen waren zoo slecht ge richt dat drie kwart van de neergeworpen hoe veelheid bommen in het water terecht kwam. De In woonwijken aangerichte schade is slechts ge ring. Schade van economisch-militairen aard is ens veroorzaakt. Tien personen werden ge wond. GERUCHTEN. Wij lezen in de Helders che Courant: „Het blijkt telkenmale weer, dat Den Helder een goeden voedingsbodem biedt voor de meest fan tastische geruchten, die zich denken laten. Reeds terder wezen wij ei; op met welk een energie en voortvarendheid zelfs de meest fantastische be denksels en sprookjes voor, waarheid rondgeba zuind werden en voor zoete koek door de'goege meente" aanvaard. Men onderschatte de gevolgen van „het gerucht" met. t Is ons bekend, dat tal van personen, inwoners «i Helder, thans tijdelijk elders in den lande verblijfhoudend, zich ernstige zorgen maakten om- 'l®t.lJlun verwanten en bezittingen in de stad aan eens was Den Helder „platgebombardeerd", d weer heette het, dat er andere onheilen bad- n plaatsgevonden. Niets was te erg, niets-te noer-afgeschilderd, als het maar Den Helder - ra Momenteel is er wederom sprake van een derge- J geruchten-golf. Wat men op straat, thuis en ju ni n hoort grenst aan het wonderbaarlijke telkens vraagt men zich af: ben ik. zoo slecht ^gelicht? J&f1 ?00v^e malen blijkt dan echter, dat het ge- 3 meer, maar ook niets minder dan een imii j' Was' 0ntblQ°l van iedere waarheid, ver- W<fn 5oor den een anderen fantast. D»,°or' verschrikkelijke dingen vertellen over land ft i r en""'- n'e* het minst in het binnen- «f aii® rs en kennissen vragen in brieven wat -"If1 ^heurd is in de stad,- vertrokken in— rï^omen hals over kop. terug om te zien wat Van v v!n eteen'd°mm.en nog over is,'men spreekt Vom-f0,3r^ementen, branden, enzoo voorts, enzoo- BniiJj8. hel in den noordkop van Noord- Tand 's losgebroken. dat alles is niets waar. ^.1 alles' is het gevolg van zinlooze geruchten. demerrf611 bedenksels van onverantwoordelijke D.. ^ie niet begrijpen, dat zij met derge- onnitlvappen" eeri gro°t deel der bevolking tot lust örengen. y g 's,ttistig in Den Helder. Laat ons hopen, dat honen Z°° rus^2 -blijft als juist nu het geval is. En moffiTè me<de' dat de geruchtenverspreiders den taKt fSnoerd w°rdt, opdat niet door hun toedoen onzelcftbheW gaan heerschen". Voorbereiding vordert Een maand geleden deelden wij mede dat bij de afdeeling Natuurbescherming van hét departement van Onderwijs, Opvoeding en Cultuux-bescherming een voor deze omgeving zeer belangrijk plan in be handeling is, namelijk de aankoop van vrijwel het geheele duincomplex dat gelegen is tusselxen den weg Heemstede-Zandvoort en IJmuiden. De bedoe ling zou zijn deze gronden te brengen onder het Staatsboschbeheer en een zeer groot gedeelte te bestemmen voor natuurreservaat. Wij hebben in den Haag geïnformeerd hoe het thans met deze plannen staat. Ons werd verzekerd' dat er met de vérdere voorbereiding vorderingen gemaakt worden, ook al bleek dat er verschillende moeilijkheden overwonnen moeten worden. Er zijn thans reeds maatregelen genomen om te voorkomen dat de terreinen die voor aankoop in aanmerking ko men niet meer in handen van exploitanten kunnen komen. Dit-is zoo wérd ons medegedeeld reeds een belangrijke stap in de geWensehte richting. Men was trouwens ter bevoegder plaatse overtuigd, dat bin nen niet te langen, tijd de voox-bereidxng der plan nen zóó ver gevorderd zal zijn, dat er een be slissing in gunstigen zin te verwachten is. Verschillende instanties zijn evenwél bij de voorbereiding betrokken. Daarondër is ook het de partement van Sociale Zaken, omdat het plan ook van groote beteekenis is voor de wex-kverruiming of werkverschaffing in deze streek. Het plan zooals dit thans ter tafel ligt is ook ge zonden om advies aan de Commissie voor een Streekplan in Midden-Kennemerland. Zooals men weet. zitten in die commissie vertegenwoordigers van alle gemeenten in deze omgeving. Het is de bedoeling dat deze commissie het plan bekijkt uit Stedenbouwkundig oogpunt. Index-tijd hebben wij al medegedeeld dat bij het opmaken van het plan tot aankoop van 'deze com plexen duinterreinen ook rekening is gehouden met de noodzakelijkheid dat een deel der gronden een bepaald percentage van het geheel op den. duur beschikbaar zal komen om te voorzien in de behoeften aan bouwtex-rein. Daarvoor zouden" dan in het bijzonder bestemd worden stukken die in de nabijheid van bestaande bebouwingen gelegen zijn. Verder is ook gedacht aan de mogelijkheid aan den Zeeweg van Bloemendaal den bouw van een beperkt aantal villa's en landhuizen toe te staan. Voor de Streekcommissie komt hier dus een zeer belangrijk object aan de oi-de. Deze commissie heeft immers tot taak in breede lijnen het oog te houden op het algemeen belang van een geheele streek, te letten'dus op'de behoefte aan gronden voor bebouwing, den aanleg van goede wégeix en de bevordering van het bestemmen van gronden als recreatie-oord der bewoners. Nieuwe burgemeesters. 's-GRAVENHAGE, 16 April. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is F. A. A. H. Breek/pot, met ingang van 1 Mei 1941 tot burgemeester van de gemeente Kessel benoemd; is J. H. Creenxers,met ingang van 1 Mei 1941, tot burgemeester van de gemeente Strampi-oy benoemd; is H. J. H. Hen driks met ixigang van 1 Mei 1941, tot burgemeester van de gemeente Nunhem benoemd. De nieuwbenoemde burgemeester van Kessel bekleedt thans de 'functie van ambtenaar ter se cretarie van de gemeente Posterholt (Limburg). De nieuwe burgemeester van ,Stramproy'is -thans secretaris dier gemeente. De heer H. J. H. Hendriks, die benoemd is tot burgemeester van Nunhem, is thans secretaris van Nunihem. Kom nou lente, kom nou lente, Maak er nu toch eens wat van, Geef het ons eens x-ent' op rente, Zooals het zoo prachtig kan. Alles dorst naar zonnestralen, Boom en struiik en plant en.... mensoh, Waai-toe dient nu al dat dralen, Geef gehoor aan allep wensch. Stort desnoods nog een dag regen Over d'oude aax-de heer, Maar als milden rijken zegen, Niet zoo miezerig ditkeer. Zeg dan aan die kille winden En dat nevelig gedoe, Dat. ze hebben in te binden Stuur ze 'k weet niet waar naar toe. Geef dan echte warme dagen, Toon je eens den waren vriend, Dien we altijd in je zagen, Kom, we hebben 't wel verdiend. Een verlengstuk van den 'winter Noemt men je in stil verwijt, Da's niet aardig, maar 't begint er Op te lijken, lentetijd. Je raakt met je arbeid achter, Er is nog zoo veel te doen, Word wat stralender en zachter, Breng ons licht en teeder groen. Lente, maak de lucht wat blauwer, Laat je zaak niet zoo blauw blauw, Wees niet lauw en word wat lauwer Nu maak je 't wat al te grauw Weet je wil eens op te leggen Aan dit grillig weer, kortom, Om het in één woord te zeggen: Kom! P. GASUS. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HAARLEM 16 April. Ondertrouwd 16 April: H. L. J. Zandstra en E. A. Gerrits. J. Vos' en J. F. Hiel. J. J. Rozexihart en C. Wanders. J. A. van den Berg en A. C. Snoeks. H. Prent en E. Koster. G. M. A. Gussenhoven en A. M. Kluijskens. G. K. Beute en J. W. van Looïj, C. Kleinhout en B. Troost. J. L. G. v. d. Veldt en M. J. Sohiering.' H, J. Eken en B. v. Zomeren. C. Mulder en H. van den Brink. J. Groen en B. v. d. Schijf. W. F J. Thierij en A. J. Dors man. E. v. d. Velde en L. Keur. J. van Delden en M. van Raad. S. C. Banning en J. J. v. d. Merkenhof. J. H. G. Tegel en J. M. Meijer ink. A. K. Hopstaken erx G. M. Spruijt. K. T. de Groo,t en M. J. Ouderdorp. G. de Groot, exx S. G. Bitter. H, OudolE en C. M. Stekelenburg. H. W. Donkel exx M. C. de Korte. Gehuwd 16 April: S„ Gerbers en E. Bakker; A. van Straaten en J. Geex-tsma; N. J. de Vogel en H. G. Breij; H. Couperus en M. Bruckschen; R. Derr en J. de Klérk; H. TrHendrikx en J. A. de Groot; L. Wil kes en W. J. Rietman; L. M. Bont en J. M. Kok; H. Droog en S. Veensti-a; P. T. Kamp en M. M. C. Zwaanswijk; M. H. Sleijser en A. M. P. de Lóor: W. N. Theel en A. W. Nolet; C. J. vaxi Bex-kel en G M. Klaver; K. B. Zeilstra en C. M. Stam. T. J. Wiex-inga en R. H. C. van Roij; H. W. Schaaf en A. E. Kooij; A. Goejer en B. M. M. A. Castéx-mans; A. M. Huizing en S. W. E. M. van Lu nenburg; D. Trap en M, H. W, Albers; M. Hirs en F. Wagenaar; J. H. Marwitz en P. F. de Boer; IJ E. Poelman en J. F. Oomen. Bevallen 11 April: A. A. Wijnrox—-Ros, d.; 14 April: J. E. M. VerhoevenSlebos, z.; H. S. vaxx RoodeSchoepe,. z.; W-. KaiserKettexxis, d.; 15 April: C. E. J. HamersSmit, z.; V. J. van Dongen Balm, d.; H. S. T. OttenVeling, d.; T. G. Koer- van Dijk, d.; 16 April: M. P. Nijssenvan Gerven. z.; J. E. H. Schoutende W'eerdt, d.; K. Schilder- van der Beek, z. Overleden: 13 April: E. vaxx Damvan Aanhout 68 j., Frankestraat; W. Hasslingvan Raalte 76 j., Adr. Loosjesstx-aat; 14 April C. van Oox-schot— van der Peet, Voorm. Oudeweg; C. B., 15 j. z. v. R. van Stormbroek, Voorm. Oudeweg; B., d. v. A. Loch, 11 j., Voorin. Oudeweg; 15 April T. Taconis Meinesz 88 j., Klevex-parkweg W. G. 'Grol, 61 j Jacobijnestraat; J. de Haan, 59 j., Rustenburger- laan; M. Kroonstuiver, 27 j., Rechthuisstraat; 16 April M. A. J. .Vollaex-tsvan den Born, 56 j., Verspronekweg. 9 in Haarlem O en daarbuiten. SCHILDERSDROOMEN. Aan den rand van Haarlem, daar waar de nieuw bouw van den stadsgroei al bijna Elswout bereikt heeft, woont al sinds jaren op een nog onaange tast ter re ïntje, vol fantastische herinnering en schilderachtige resten van huis en hof, de schilder Rober. Eenzaam en teruggetrokken leeft hij er en vindt er zijn geluk in de visioenaire verbeeldingen d.ie, bewust of onbewust, aan zijn denken ontsprui ten. Tot de denkende droomers en droomende déxx- kers onder de kunstenaars behoort hij, voor wie al het immateriëele in vorm en kleur verbeeld kan worden, en ieder wezén en voorwerp op hun beurt motief tot van de materie onafhankelijke voorstel ling kunnen zijn. Geaardheid en gemoedsgesteld heid zal hij in kleur en lijn vertolken en van een door de natuur geleverd kristal zal hij een abstract beeld geven dat; van dat kristal de meest inner lijke eigenschappen naar voren brengt. Vreemd zal het meestal voor den beschouwer zijn, doch erken nen zal dqze vaak dat wat hij ziet, harmonisch, evenwichtig en prikkelend is en hij zal eindigen met het mooi te vinden zelfs al zou hem het wox-- diihgsproces van zulk beeld- nog raadselachtig ge bleven zijn. Een paar maanden geleden mochten wij bij. George Rober een groote verzameling van zijn laatste werk bekijken, prenten in onafzienbare hoe veelheid, drukken volgens een procédé, dat aan dat van monotype herinnert en er toch weer van af wijkt; een dier eigenaardige werkmethoden die een artist zoo zelf uitvindt wanneer alle gangbare methoden hem bekend en gekend zijn. Want juist in de techniek is een man als Rober allerminst droomer, hij beheerscht zijn kunnen tot in het ge heimzinnige. Ditmaal toonde hij ons landschappen, verdi-óomde contreien uit herinnering geboren in simpel licht en donker 'maar zöo rijk genuanceerd dat het, een kleurig spel ging worden. Daarbij'zoo lenSg van lijn en zwierig-elegant van, bouw dat men, om iets dergelijks te vinden, aan oud-Chinee- sohe inkt-teekeningen denken moest. Men onder gaat 'het mooie van die zaken méér, dan dat men lxet definieeren kan. Rotsachtige landschappen, wa tervallen en sxielle stroomen, blanke bouwsels en bloemenweelde dat alles laat zich gissen, doch de suggestie van het schoone is niet te ontkennen. Of men dat zien zal en ondergaan zonder er op ge nen te worden, Is een tweede. Rober heeft dat met nog grooteren in zijn bijzondere soort gemeen dat het vreemde en onalledaagsohe den tijdgenoot afschrikt en de mogelijke gevoelens van bewonde ring doet wantrouwen. Is het met Rodolphe Bres- din, den voorlooper van Redon, en met Redon zelf ■niet evenzoo gegaan? En was het eèn vorig jaar niet juist drie hon derd jaar geleden dat een ander visioenair in de Hollandsche kunst, volslagen miskend door zijn tijdgenooten, een zielig einde vond? Hercules Segers, het is waar, werd door Rembrandt gewaardeerd maar dat verhinderde niet dat hij tot voor vijftïs jaar absoluut vergeten was en door de frisch ont luikende beoefening der kunsthistorie toen ontdekt moest worden. Hercules Segers' tragisch levenslot blijft den mo dernen kunstenaar bespaard. Gelukkig maar. De publieke belangstelling in kunst en kunstenaars is een andere nu, dan die in Segex-s' dagen. Er' i: thans eerder een ongemotiveerd te-veel dan een te- weinig. Alleen het steeds te laat komend inzicht bindt, de eeuwen aan elkaar. De legende wil dat Segers zijn prenten die hij op onnaspeurlijke wijze soms in kleur drukte op grauw papier of op stukken linnen die hij uit de huishoudelijke bed- delafcens afsneed, aan niemand kwijt kon en de kruideniers van, zijn buurt er groene zeep in ver pakten of andere vette waren. Zoo'n kruidenier heette dan ook in de zeventiende eeuw „vette- warier". Alleen Rembrandt heeft vermoedelijk Segers' beteekenis in diens niet aflatende proef nemingen begrepen en den kunstbroeder met geld, maar vooral moreel gesteund door van hem pren ten en zelfs schilderijen te koopen. In een fijne kleine novelle „De laatste dagen" getiteld, heeft onze oud-stadgenoot P. H. van Moerkerken, vijf-zes jaar geleden Hercules Segers zorgvol levenseinde ge teekend. De schrijver ver haalt daarin een bezoek dat Segers met zijn nieuw ste koperen plaat en afdrukken er van, brengt bij Johannes de Renialme, Rembrandt's kunstkooper en vriend. Maar Renialme moet er niets van heb ben en stuurt den schilder ongetroost naar huis. Toch was Segers niet veeleiscliend geweest. Vier dukaten had hij gevraagd, de prijs van "het koper. Alle afdruikken zouden daxx voor Renialme zijn. Maar deze weigert een zaak die hem een schade post zou zijn. En voor één enkele prent van Segers zou in de twintigste eeuw duizend gulden betaald wox'den! Segers, onbegi-epen en miskend, 'zoekt afleidïn; en vergetelheid in den drank. Juist was het di'ix honderd jaar geleden dat hij op een avond onzeker thuis komend, van de trap viel en stierf. Toen, eenige jaren later ook Johannes de Renial me gestorven was en zijn inventaris werd opge maakt, vermeldde de notarius daarbij een vrij groot aantal schilderstukken van den ongclukkigen Segers. Had de kunsthandelaar, misschien door Rembrandt tot beter ".inzicht gebracht, van de we duwe Segers de nalatenschap opgekocht? Van Moerkerken vermoedt het en onwaarsdxijnlijk is het zeker niet. Doch goede zaken zal hij er wel niet mede gemaakt hebben. Daarvoor was de tijd nog niet rijp. Dat getuigen trouwens de notarieele taxa ties van Reniaime's omvangrijk bezit bij zijn ster ven, waarin werken van Segers met stuivers, die van thans vergeten goden uit zijn tijd met guldens gewaardeerd worden. Zoo vergaat en wordt geboren 's werelds roem. En nog steeds trekken de gekken de kaart, zooals mijn grootvader placht te zeggen. J. H. DE BOIS. BROOD. BON 11. Geldig van 7 t.m. 20 April. 100 gr. brood of 100 gram roggebrood. I BON 6 (Bloemkaart). Geldig t.m. 20 Apx-il 50 gr. brood. BON 12. Broodkaart, Geldig van 12 t.m. 27 Apx-il. KOEK EN GEBAK. BON 11 (Broodkaart). Gel dig van 7 t.m. 20 April. 1 rantsoen gebak. BON 12. Broodkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April. BON 6 (Bloemkaart). Gel dig t.m. 20 April. Vz rant soen gebak. 1 rantsoen- ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. KOFFIE EN THEE. BON 18. Geldig van 17 Maax-t tot 27 April: 50 gx-am thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 23 April, 100 gram ründ-, kalfs- of vaxrkens- vleesch (been inbegrepen) of oxxgesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren BON 11 „worst oi' vleesch waren". Geldig tot en met 23 Apx-il. 75100 gram vleeschwaren. KAAS. BON 62 en 72. Geldig van 24 Maart t.m. 20 April, elk 100 gx-am kaas. BONS 63 en 73. Geldig van 7 April tan. 4 Mei. SUntER. BON 21. Geldig vaxx 12 April, t.m. 11 Mei. 1 K.G. suiker. SCHEERZEEP. BON 117. T.m. 30 April 50 graixx scheerzeep of 1 tube scheercréme of 1 pot scheer-: zeep. BOTER EN VETTEN. BON 12. Boterkaart. Geldig I van 12 t.ixx. 27 April 250 I gram boter. BON 12. Vetkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April 250 gram boter of margarine. BON 11. Boterkaart. Geldig van 7 t.m. 20 April. -250 gram boter. BON 11. Vetkaart. Geldig van 7 t.m. 20 Apx-il. 250 gram boter of margarnxe of 200 gram vet. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 19 „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en .nxet 20 April. 250 gram rijst of rijstexxxeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 07. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 Apx-il. 100 gram macaroni of vermicelli of. spaghetti. BON 10. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April 100 gx-am maizenq of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingsauspoeder. BON 6. Bloemkaart. Geldig tot 20 April. 35 gx-am tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfx-ijzend bakmeel. EIEREN. BON 93. Geldig van 7 t.m. 20 Apx-il. BON 22. Geldig van 10 t.m. 19 April. 1 ei. BON 84. Geldig van 12 t.m. 27 April. 1 éi. KATTENBROOD. BON 8. T.m. 30 April 1% KG. Kattenbrood wox-dt al leen verstrekt voor raskat ten. BON 20 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 27 Apx-il 150 gr, toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wasschë- rijen. Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. BONS 15, 16, 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 30 April. Briketten 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 'K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval. BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar- min, 1 eenheid. Geldig t.m. 30 April. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde.pe riode" en „cokes, één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 30 April. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks bagger- tux-f. Geldig t.m. 30 April PERTROLEUM. ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. HONDENBROOD. BON 8. T.m. 30 April. Groep 1 en 2: 10 KG. Gr. 3: 8 KG. Gr. 4: 5 KG. Gr. 5: 4 KG. Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wox-dt alleen verstrekt voor gx-oote rashonden of ingeval ixxen meer dan één hond heeft. De natuur Iaat de tuinders in den steek. Nog weinig jonge groente aan de markt. Er wordt vooral in de tuinderskringen thans verlangend uitgezien, dat de weersgesteldheid zich thans eens in gunstigen zin zal wijzigen. De tweede helft van den grasmaand is. ingegaan en het weer stelt nog erg teleur. De ontwikke ling der gewassen gaat dan ook buitengewoon langzaam vooruit. De bodem, die texxgevolge van het overtollige winterwater zeer ïiat is, heeft ook behoefte aan zomerwarmte, die echter tot xiu toe zeer schaarsch is. Dat onder deze om standigheden de aanvoeren van groenten nog zeer gering zijn is te begrijpen. In de afgeloo pen week was het aanbod van alles nog mondjes maat. Ofschoon voor diverse groentensoorten behoorlijke prijzen werden besteed leggen de besommingen in totaal geen gewicht in de schaal zoodat de omzetten nog onbeduidend zijn. Van de jonge groenten, was het spinazie als glasproduct, waarvan zoo ongeveer het aanbod in overeenstemming bleef als vorige week; als natuurproduct kwam echter niets naar de max-kt. In het laatst der vorige week stond de prijs van 2021 ct. per K.G.; op de veiling van Dinsdag waren de noteeringen van 1718 ct. 'Sla was iets ruimer aanwezig als vorige week en vond vooral met de feestdagen vlotte afname. Per stuk varieerden de prijzen van 4.758 ct.. per gewicht en naar kwaliteit van 2026 ct. per K.G. Rabarber kon in het laatst der vorige week voor de beste kwaliteit nog 24 ct. per K.G. maken. Op de veiling van Dinsdag werd 21 cent betaald. Radijs wisselde in de prijs van ZVz41/a ct. per bos, do'ch liep ook. tenslotte terug tot 3—3.20. Raapstelen maakten bij gering aanbod be- behoorlijke prijzen, schomm,lenr van 56.30 per bos. Als vollegrondsproduct was witlof xiog het ruimst vertegenwoordigd, doch echter nog ï.iet in die mate zooals wij dit anders voor* dezen tijd gewoon zijn. Ook dit product oxxtwikkelt zich wegens het koude weer zeer langzaam. De belangstelling voor dit product kwam de prijzen ten goecfe, zoodat deze op behoorlijk peil ble- veix. Voor eerste soort werd van 18—22 ct. per K.G. besteed. Van de koolsoorten kwam zoo nu en dan nog een partijtje boerenkool naar de vei ling, waarvoor naar soort van 8-12 ct. per K.G. kon worden gemaakt. Verder nog restanten van spruiten, die voor de goede soorten werden afgenomen van 4048 ct. per K.G. Roode en gele kool wisseldexx tegen vastgestelde prijzen naar soort van 68 ct. per «K.G. De aanvoer van prei was deze week belangrijk minder; de prij zen bleven op vastgesteld niveau van 68 ct. gehandhaafd. Knollen beginnen ook meer op den achtergrond te raken, voor eerste soort kwamen prijzen voor van 3842 cent per K.G. Voor min dere kwaliteit van 1422 ct. Voor soepgroenten als selderie en peterselie waren de prijzen niet zoo bijzonder uiteenloopend nl.'van 57 ct. per bos. Uien komen zoo goed als niet meer voor. Enkele partijen, sterk afwijkend, die dan ook voor lage prijzen van de hand gaan. Noteering van 14 April 1941. Spinazie per kilo 1721. Axxdijvie per kist 7090. Raapstelen per kilo 20. Radijs per bos 6.,. Koolrapen per zak 1.59. Wortelen per kilo 12. Bieten per kilo 8 Aax-dappelen klei, per ltilo 4.756.25. Spruitjes per kilo 2035. Roode kool per kilo 8 yz Savoije kool per kilo 7 Uien per kilo 8 Sla per krop 4 1/2—121/2 Rabarber pei- kilo 20 Peterselie per bos 15. Selderie per bos 6 Appelen per kilo 70. Peren per kilo 28 Brussehich lof per kilo 2633 Schaakclub „Weenink". De ondex-linge wedstrijden van de Schaakclub „Weenink" hadden het volgende verloop: Groep 1. P. Stet—M. Beinenxa 10, G. L: Wijs manK. Slings 01. P. Hart-Plx. Bakker 01. Groep 2. A. SlingsC. van Zijl 91. J. Muijen F. Hendriks 01. J. LosW. Visser 10. D. KikkeA. Pekel afgebroken. Groep 3: G. Siet.sma;E. v. d. Bx-ink 10. G. DilC. Nijnxan 01. Groep 4. A. SchoenmakerC. Koonxen 01. J. D. SemeinsG. Wijsman Jr. 10. Jè Sèhilp N. Molenaar 10. W. Rijkex'SJ. van Wijngaax-- den 10. KINDERMIDDAG IN HET K.S.A.-GEBOUW. Gistermiddag organiseerde de plaatselijke af deeling van den R.K. Vrouwenbond een kinder middag in het K.SA.-gebouw. De gx-oote zaal was tot de laatste plaats bezet. De presidente, mevr, Vermeulen, spx-ak een kort openingswoox-d. Hierna eischte de poppeixkastvertooning van den heer Reek uit IJmuiden den aandacht op. Naast de oude vertooning van Jan Klaasen wex-d er nog een voorstelling vaxx Roodkapje ge geven. Gezien het enthousiasme, warmee de kin deren met de avonturen van Jan Klaasen en Roodkapje medeleefden, kan de Vrouwenbond xnet voldoening op dezen goed geslaagden middag terugzien. Vergadering van den gemeenteraad. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsexi gehouden op Dinsdag 22 April 1941, des namiddags 3 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Installatie van het lid, den heer H. Bakker. 2. Ingekomexx stukken en mededeeling. 3. Verleenen van èeix pensioentoeslag, ingevolge -artikel 5 der „Verordening in verband met de in voering der pensioenwet voor de gemeente-ambte naren 1913 en der weduwenwet voor voor de ge meente-ambtenaren 1913". 4. Verkoop van grond. 5. Verleenen van machtiging en toestaan van een crediet voor het bouwen van een brug over do Delft. 6. Verkoop van gedeelten grond te Santpoort. 7-i Verhooging van den gasprijs. 8. Wijziging der Verox-dening, regelende de ran gen, de getalstei-hjte, de samenstelling, de éischen van benoembaarheid en de bezoldiging, de eischen meentépolitie te Velsen en van de Verordening regelende den Kinderbijslag van het gemeente- personeel. 9. Toestaan van een crediet voor het doén geven van hexixalingscursussen in de lichamelijke oefening aan het personeel der lagere scholen. 10. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur, der Pa rochie van O.L, Vrouw van Altijddurenden Bij stand, als Schoolbestuur te Santpoort, om op grond van art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920 de be- noodlgde gelden te ontvangen voor de aanschaf fing van leermiddelen voor het gyxxxnastiek-onder- wijs en het afrasteren van de als sporttex-x-ein te bestemmen gronden achter de school. 11. Benoeming van een directeur van den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst. DISTRIBUTIENIEUWS. Naar wij vernemen zullen alsnog melk- en cacao- kaarten worden verstrekt ten behoeve van kin deren, die gebox-en zijn in Februari of Maax-t 1927, voor wie één melkkaart en één cacaokaart zullen» worden uitgereikt en ten behoeve van kinderen, die geboren zijn iix Februari of Maart 1937 die alsnog twee melkkaarten exx één cacaokaart ont vangen. De uitreiking geschiedt op vertoon van de distri butiestamkaarten op Donderdag 17 en Vx-ijdag 18 April a.s. in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg, IJmuiden-Oost,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5