IJmuider Courant Langer bonperiode voor vleesch DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Zuidslavië capituleert. Peulvruchten op bon „28" Steeds sterker druk der| Duitschers in Griekenland Weer peulvruchten beschikbaar 2óc JAARGANG NO. 142 „o lourens Coster, Maatschappij voor Diigave ^gnt-Uitgsven en Algem Drukkerij N.V., Gr. I 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijniuide' Courant: Kennemerlaan 42, ümuiden, n 5301Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad worden kosteloos i de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F mestdagen Dïrpotïei P W PEEKEBOOM EN KOBEttl PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEKEBOOM ZATERDAG 19 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.1 3Vj, per maand 0,55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. Het is twaalf dagen geleden dat de Duitsche iacht in den vroegen morgen van Zondag 6 den veldtocht tegen Joego-Slavië begon, om twaalf uur werd de capitulatie der 'dslaven, die vannacht reeds werd bericht, een ongen feit- Eigenlijk reeds in de eerste week dezen strijd werd het volkomen duidelijk, dat f'|-eevstand der Zuidslaven spoedig zou zijn ge lden. In de laatste dagen verliep het proces met te snelheid: berichten omtrent overgave van ^note legerdeelen en van den terugtocht van tanten van het Zuidslavische leger in het gebergte r daaromtrent nog duidelijker taal dan de "ededeelingen betreffende den val van de hoofd- van Agram en verscheidene andere sleden In het begin werd van bevoegde Duitsche zijde U Den Haag opgemerkt dat de Duitschers den geenszins als een militaire wandeling be- waarbij de bekende vechters-eigen schappen van den Servischen soldaat en de rnoei- d van het terrein in dit bergland met vele diepe kloven en snelstroomende rivieren en wei nige goede en dan nog smalle wegen te berde werden gebracht. Daartegenover stond natuurlijk verdeeldheid van h'et Joego-Slavische volk in vele en velerlei nationaliteiten. Ten aanzien van drie grootste bevolkingsgroepen: Serviërs, Kroa- i en Slovenen, was voor den aanvang van den s,r«d al gebleken dat de tweede, de Kroatische, niet vereenigde met het gevoerde beleid en „jeven koesterde tegen de regeering te Belgrado wegens het niet vervullen van toezeggingen om trent autonomen bestuursvorm voor deze volks hoop. De Duitsche bevolking in het land; geschat op ongeveer een half millioen, slaagde erin in groeten getale uit te wijken. Omtrent het Hongaar se volksdeel, dat in 1919 bij de vredesverdragen bij Joego-Slavië was ingedeeld en ook een half millioen telde, was duidelijk dat het gebrand was, terugkeer bij Hongarije. Tijdens den korten log in Joego-Slavië hebben, zooals men weet, troepen het deel van het Joego-Slavi- door deze groep der bevolking be woond, bezet en het daarmede klaarblijkelijk weer Hongarije in bezit genomen. Tijdens den strijd werd oök te Agram de autonomie van Kroatië uit geroepen. Het is duidelijk Hat nieuwe grensregelin- nog niet -hun beslag hebben gekregen en ook niet zoo eerstdaags zullen worden vastge steld, maar deze gebeurtenissen zijn reeds sterk op jen voorgrond 'getreden. De snelle beslissingen, in dezen strijddoor de juitsche troepen en de luchtmacht bereikt, hebben overigens bewezen dat de groote vechtcapaciteiten van den Servischen soldaat, die indertijd in den wereldoorlog maar daarvoor ook al in Balkan oorlogen gebleken waren, tekort moesten schieten tegenover een macht die behalve deze eigenschap pen zeker over beter organisatie, bewapening en langdurige voorbereiding in nieuwe oor logsmethoden beschikte. De geweldige stootkracht van het Duitsche leger is ook hier weer gebleken. Ook de leek op militair gebied kan. zich voorstellen dat de strijd die zich in de afgeloopen anderhalve week in Zuidslavië heeft afgespeeld volstrekt niet meer vergelijkbaar was met de min of meer guerilla-achtige oorlogen, door de Serviërs een dertigtal jaren geleden tussohen hun bergen, rivie ren en ravijnen gevoerd. Die vorm van oorlogvoe- schijnt nu wel geheel tot het verleden te be- hooren. De strijd in Joego-Slavië is vandaag beëindigd en op het Europeesche vasteland strijden de legers 011 .alleen nog in Zuid-Albanië en Griekenland. De fiiloep van dezen oorlog is vermoedelijk ook spoe dig te wachten. Het Duitsche communiqué meldt ten aanzien van dezen Balkan-strijd dat formaties via Spalato op weg zijn naar liet Zuidoosten, dat in Zuid-Albanië het nabij de Grieksohe grens gelegen Erseke werd genomen, dat in Griekenland Duitsche troepen in Zuidelijke richting in den aanval blijven en bij de verove ring van de plaats Servia, ten Z. van Aliakmon, talrijke gevangenen maakten, dat aan de Grieksche Oostkust strijdkrachten van het Duitsche lucht dopen schepenconcentraties aanvielen, schepen tot rinken brachten met een totaal inhoud van 19000 ton en andere beschadigden. De beëindiging van den strijd in Joego-Slavië is snel gekomen; nog veel sneller ongetwijfeld dan foor sommigen werd verwacht. R. P. BON TARWEBLOEM. fo ons nummer van gisteren heeft abusievelijk sostaan, dat voor de volgende periode tarwebloem Waar wordt gesteld op bon 17. Dit moet ™i: bon 7. N V. HOUTHANDEL VOORHEEN WILLIAM PONT. uL Houthandel voorheen William Pont te -w,am voor, over het boekjaar 1940 uit wen 7 pet., dat is f 70 op de cumulatief pre- onI t a^,nde€len, 14 pet., dat is f 91 op de ge- aandeelen en f 125 per winstbewijs. vAN 19 OP Maan op 20 Maan op 20 "AN 20 OP Maan op 21 Maan Op 21 Verduister goed. Zooals het moet. 20 APRIL 1941 van 20.44 tot 6.52 April op4.12 April onder 14.50 21 APRIL 1941 van 20.46 tot 6.50 April op 4.40 April onder 15.55 De buit in de pet. Het is een oude gewoonte exemplaren onder de pet op het hoofd te bergen, de plaats van de weggenomen eieren aardappelen kievit ziet het verschil niet en gaat rustig bi.i het zoeken van kievitseieren, de gevonden De tactiek van den zoeker bestaat hierin, dat in van ongeveer dezelfde grootte worden gelegd. De door met het eieren leggen. (Foto Pax Holland) ZONDAG NAAR DE BOLLENVELDEN! Er valt al veel te genieten. Onze correspondent le Hillegom schrijft: Het mooie weer der laatste dagen heeft den groei der bloembollen goed gedaan. Vooral de nar cissen zijn vooruitgegaan en het geel, wit en crème .zijn nu de overheerschende kleuren. Een tochtje door de bollenstreek is voor aanstaanden Zondag dan ook aan te bevelen; hoewel natuurlijk nog lang niet alles in bloei staat, is er toch reeds veel te 'ge nieten. De hyacinten beginnen te kleuren; wie hier van ten volle wil genieten moet nog een week wachten. Maar ook de sierlijke narcissen, hebben voor den bloemenliefhebber groote bekoring. Voor kleinere en grootere wandelingen langs de velden raadplege men de overal door de tramwegmaat schappij aangebrachte bordjes. De A.N.W.B. sluit zich bij het adres van onzen correspondent aan. De zonneschijn van de tweede helft van de afge loopen week, heeft de bollen veel goed gedaan en den bloei merkbaar bevorderd, al is de temperatuur ook betrekkelijk laag gebleven. Voor den komenden Zondag, zoo meldt de A. N. W. B., kan de trekker door de velden rekéneh op uitgestrekte gele narcissentapijten en op het eerste kleuren van de vroege hyacinten. In het algemeen toonen de hyacintenvelden zich echter nog niet op hun mooist. Tulpen zijn nog nergens te bekennen. Deze Zon dag zal het zeker de moeite ruimschoots loonen eën tocht door de bollenvelden te maken, maar de bollenzondag zal het nog niet zijn. EN DE BETUWE? De verwachtingen, die de paar vroege lente dagen in Maart wekten, aldus meldt de A.N.W.B. zijn met Paschen niet in vervulling gegaan. Zelfs de kroos bleef hermetisch gesloten. Een schemer van groen aan de vroege kersen, een groenachtig wit aan de pereboomen, maar van bloei geen sprake! In de tuinen bewaarde de prunus japonica de il lusie, met zijn ietwat rood getinte bloesem. Welke zijn de verwachtingen voor dit week einde? De wind is nog niet luw, ondanks den stra- lenden zonneschijn. De nachtvorsten houden al evenzeer een snel ontluiken tegen. Krozen zullen echter Zondag wel bloeien, anders zal echter nog niets in bloei staan. In den loop van de volgende week komen bij blijvend goed weer kersen, pruimen en vroege peren in bloei. Wie dus vólle bloemen wil zien, wachte nog een week. De appels zullen eerst in Mei bloeien. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag' 11 Mei a.s. geeft de met „28" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht op het koopen vaft 500 gram peulvruchten. Op dezen bon mag bovendien reeds Zaterdag 19 April worden gekocht. De Nederlandsche Inkoop Centrale voor Akker bouwproducten zal uisluitend bruine boonen en capucijners ter beschikking van de winkeliers stellen, derhalve geen groene erwten. De consu menten kunnen evenwel de nog bij de winke liers aanwezige voorraden groene erwten tegen af gifte van bon „28" koopen. VELSEN Levering van betontegels. De levering van betontegels en betonkantplanken voor den weg Velsen—Alkmaar is door den Rijkswater staat opgedragen aan de fa. Duinker en Verruijt té Alphen a. d. Rijn voor f 8267. Muzikale samenkomst in de Ned. Hervormde Kerk. A.s. Zondagavond 7 uur wordt in de Ned.~ Herv. Kerk de maandelijksche muzikale samenkomst ge houden. Het muzikale gedelte wordt verzorgd door mevr. P. L. de BoerHarder, sopraan, Riek Coppée viool en de heer J. E. Falk, orgel. Het programma vermeldt o.a. werkenvan Bach, Handel, Schubert en Bizet, voor sopraan en orgel, viool en orgel en sopraan, viool en orgel. BIJZONDERE KERKDIENST. Zondagavond 20 April zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche muzikale samenkomst worden gehouden. Aan het muzikale gedeelte zullen medewerken mevr. F. L. de BóerHarder, sporaan, mej. Riek Coppé, viool en de héér J. E. Falk, orgel Duitsch weermachtsbericht Succesvol opfreden in Noord-Griekenland. Aanvallen en uitvalspogingen in Noord-Afrika afgeslagen. Zware aanval op Portsmouth. BERLIJN, 18 April (D.N.B.) der weermacht maakt bekend: Het opperbevel Naar reeds in een extrabericht bekend gemaakt is, heeft de geheele Servische weermacht, voor zoo ver zij nog niet ontwapend was, gisteravond geca pituleerd. De strijd in Joego-Slavië vindt daarmede vandaag om 12.00 uur zijn einde. De aantallén dei- gevangenen en de hoeveelheid buit zijn .nog niet bij- benadering op te geven. De bezetting van de laatste deelen vari het Sends che gebied door Duits óh-Ita- liaansché. troepen is bijna voltooid. Aan de Dalmatijnsche kust hebben Italiaansche troepen Ragusa (Dubrovnik) en Mostar, benevens bij den opmarsch van het Zuiden Cettinje bezet. In Noord-Griekenland hebben de gevechten zich ondanks uiterst moeilijke terrein- en atmospheri- sdhe omstandigheden benevens vele verwoestingen van de wegen ook verder succesvol ontwikkeld. Meer dan 17.000 gevangenen werden gemaakt en talrijke stukken geschut, waaronder 25 zware, buit gemaakt. Twaalf Engelsche gepantserde verkenningsauto's konden worden vernietigd. Bij een aanval op de Britsche Zuid-Oostkust hebben snelbooten, naar reeds bekend gemaakt is, van een convooj vier gewapende vijandelijke koop vaarders van 13.000 br.t. in totaal tot zinken ge bracht en een ander schip zwaar beschadigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten, bestaande uit gevechts vliegtuigen, de oorlogshaven Portsmouth nogmaals een zwaren slag toegebracht. Door het .uitwerpen van vele tonnen brisant- én brandbommen bij goed zicht ontstond aanzienlijke schade in het havenge bied en in de dockinstallaties. Voltreffers veroor zaakten vele groote en talrijke kleine branden op de staatswerf en in andere voor den oorlog belang rijke doelen ter stede. Vliegtuigen van de gewa pende verkenning bestookten overdag in een scheer aanval een fabrieksinstallati'e aan de Oostkust van Schotland doeltreffend met bommen van zwaar kaliber en bracht in de monding van de Theems een vrachtboot van 2.000 br.t. tot zinken. Jacht vliegtuigen schoten aan de Kanaalkust een Britsch gevechtsvliegtuig van het'.type Bristol-Beaufort neer. Luchtdoelartillerie vernietigde twee jagers van het type Spitfire. In Nooi'd-Afrika - sloegen de Duitsche en Italiaan sche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen op Solloem en uitvalspogingen uit het omsingelde Tobroek af. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in de avonduren de haven La Valetta op het eiland Malta. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op ver scheidene plaatsen in Noord-, West- en Midden- Duitschland lukraak brisant- en brandbommen la ten vallen. Ondanks de waarschuwing die het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht door den geweldigen vergeldirtgsaanval op Londen had gegeven, drongen vrij sterke strijdkrachten weer tot aan de buitenste luchtdoelartillerieversperring om Berlijn door. Slechts afzonderlijke vliegtuigen slaagden er evenwel in door den vuurgordel tot' het centrum van de stad door te dringen. Hier werd hun door krachtig afweervuur belet hun bommen welgemikt uit te werpen. Vier openbare gebouwen, waaronder weer de staatsbibliotheek, benevens omstreeks tien woonhuizen, kregen schade. Het aantal gekwetsten is gering. Ook in het overige Duitsche gebied is de schade onaanzienlijk. Bij deze aanvallen zijn zes vijandelijke vliegtuigen vernietigd, waarvan vier door luchtdoelgeschut, een door nachtjagers en een door marine-artillerie. In de periode van 18 April tot den ochtend van den achttienden zijn 25 vliegtuigen van het Brit sche luchtwapen neergeschoten en een vrij groot aantal andere vliegtuigen op den grond vernield. Alleen al in de luchtgevechten van 16 April over dag boven 'het gebied van het Kanaal schoten Duit sche jagers negen Britsche jachtvliegtuigen om laag. In dezelfde periode werden tien eigen vlieg tuigen vermist. Luitenant-kolonel Mölders heeft 16 April zijn 64ste en 65ste, luitenant-kolonel Galland op 15 April zijn 59ste en 60ste luchtoverwinning behaald. Bij den aanval van snelbooten op de Britsche Zuid-Oostkust heeft'luitenant-ter-zee tweede klasse Möntzen als commandant van een sneiboot zich bijzonder onderscheiden. Britten en Grieken trekken terug op korter verdedigingslinie. Naar Reuter meldt wordt in een officieel communiqué gezegd dat met het oog op den Duitschen druk, die dagelijks sterker wordt. De Grieksohe en Britsche strijdkrachtn aan het noardelijke front stap voor stap terugtrek ken op een kortere verdedigingslinie. DeDe omroeper van de Londensche radio heeft gisteren over den toestand in Grieken land verklaard: „Verantwoordelijke instanties zijn zich geheel en al van het gevaar bewust". In Noord-Thessalië is het op verscheidene plaat sen tot hevige gevechtshandelingen gekomen. On danks den zeer slechten toestnd der wegen werd de Duitsche aanval tot ver over de bergketenen voortgezet. Met Engelsche troepen, waaronder vrij groote afdeelingen van Nieuw-Zeelandsche en Australische divisies, werden gevechten geleverd. De stoutmoedig aanvallende Duitsche troepen maakten een groot aantal gevangenen en brachten een aanzienlijke buit binnen. Grieksche minister-president overleden. Uit Boekarest vei-neemt hét D.N.B.-: De Grieksche minister-president is overleden. De Atheensche omroep heeft hierover op 18 April om 23 uur 20 de volgende mededeeling uitgezonden: Minister-president Koritzis is Vrijdagmiddag om 4 uur gestorven. De koning heeft reeds in den loop van den avond besprekingen gevoerd met leidende politieke persoonlijkheden over de opvolging van Koritzis. Drie Engelsche vliegtuigen boven de Noorsclie kust neergeschoten. BERLIJN, 19 April. (D.N.B.) Drie Engelsdie Bristol-Blenheim vliegtuigen zijn Vrijdag tusschen 21 uur 30 en 22 uur aan de Noorsehe kust neer geschoten door Diiitsche jachttoestellen, toen vier Bristol-Blénhëim omstreeks 21 uur 30 trachtten naar de Noorsehe kust te vliegen. De Duitsche ja gers leden geen verliezen. Bovendien werd een Spitfire op 18 April des avonds tijdens patrouille- vluchten van Duitsche jagers boven het Kanaal na een kort luchtgevecht neergeschoten. Het Engel sche vliegtuig stortte in zee. --■."«J Voortaan 16 dagen In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden pers conferentie heeft de regeeringscommissaris, de heer H. D. Louwes een toeliohting gegeven op de maatregelen, welke thans genomen moesten wor den voor een behoorlijke voedselvoorziening. De heer Louwes wees er op, dat de toestanden, zich in den loop der tijden zoodanig hebben ont wikkeld, dat we thans op zoo juist mogelijke wijze moeten verdeelen waarover we nog kunnen be schikken. In de eerste plaats kwam spreker hierbij tot de met ingang van Maandag a.s. ingevoerde melkdis- tributie. Wanneer we nagaan, welk kwantum per persoon zal worden geleverd en daarbij ook reke ning houden met de grootere rantsoenen voor kin deren, voor vrouwen in den bevallingstijd en voor hen, die zwaren arbeid verrichten, dan komen we tot de conclusie, dat de hoeveelheid, welke nu op bons beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale verbruik. Misschien is de toewijzing iets.minder, maar dat. zal dan slechts een kleinigheid zijn. Een andere kwestie ia natuurlijk dat wel het verbruik der beschikbare melk anders verdeeld zal zijn, want op het oogen- blik zijn er menschen, die veel meer melk gebrui ken dan ze voortaan zullen krijgen. Gevraagd zal wellicht worden: „Waarom is deze distributie van melk noodig?" Het antwoord daarop luidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het gebrek aan voldoende veevoeder ia de melkproductie minder geworden. En. melk is de bron voor de vetvoorziening. Ook het vetrantsoen moest iets worden inge krompen. In verband hiermede wees de heer Louwes er nog eens op, dat het standpunt der Duit sche autoriteiten steeds is geweest, dat, wat onze voedselvoorziening betreft, we niet zouden komen beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dus ver wel het geval met de vetvoorziening. Wan neer nu het wekelijkschrantsoen vet wordt terug gebracht tot 200 gram per week, zooals is aange kondigd, dan zullen we daarmede komen op onge veer hetzelfde rantsoen, dat in Duitschland geldt. De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakelijk is om onzen veestapel zooveel moge lijk te sparen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee te onzer beschikking zullen moe ten hebben. De toestand is thans zoo, dat we bier alleen ma gere koeien, hoogdrachtige koeien of koeien, die in de volle melk staan, hebben. De beide laatste groe pen kunnen wij thans niet slachten, met de eerst genoemde categorie moeten wij ook zuinig zijn, op dat wij zooveel mogelijk vleesch en vet behouden voor later. Daarom zal minder vee woi'den afgeslacht, en als gevolg daarvan zal ook minder vleesch. voor de consumptie besohikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling voortaan de periode der vleeschbons te ver lengen tot 16 dagen, waarmede men tevens hoopt te voorkomen, dat in verschillende plaatsen, de aangewezen bons niet zullen kun nen worden ingewisseld. Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoeveel heid eiwit voor onze voedselvoorziening klei ner worden en om dit tekort aan eiwit weder aan te vullen, is besloten met ingang van Maandag a.s. opnieuw peulvruchten verkrijg baar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken. Wat de voedselvoorziening in het algemeen be treft merkte de heer Louwes nog op, dat zeer veel bereikt kan worden als er slechts medewerking van het publiek bestaat. Tot dusver zijn de voor zieningen, behalve dan bij de vleeschdistributie, in het algemeen zeer goed verloopen en heeft het publiek zich rustig gedragen. Thans doet zich echter iets onaangenaams voor en dat betreft de geruchten over een z.g. aard appelengebrek. Dergelijke geruchten noemde spre ker vreemd en onbegrijpelijk, want dezelfde hoe veelheden zijn tot dusver steeds naar de centra gezonden en zoo noodig zal er nog meer naar toe worden gèzonden. Sommige menschen hebben zich echter in het hoofd gezet, da;t er geen aardappelen zijn en dat is voor velen die dat hooren een reden meer dan gebruikelijk in te slaan, met het gevolg dat anderen daarvan de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de verzeke ring, dat de aanvoer van aardappelen normaal is en zelfs nog iets boven normaal, wanneer ieder niet meer dan het noodige neemt, is er voor allen voldoende. We zouden aldus spr. de voorziening ook kunnen regelen door een straffe distributie, maar dat willen we juist niet. Bij aller medewerking is de toestand normaal en daarom waarschuwde spreker met klem tegen het ontstaan van een angstpsychose, waarvoor geen enkele reden aanwezig is. De Joego-Slavische strijdkrachten hebben onvoor waardeRjk gecapituleerd en de wapenen neerge legd. In de afgeloopen dagen werden tienduizenden krijgsgevangenen achter het front gebracht, welke transporten dikwijls den opmarsch der gemotori seerde afdeelingen van de Duitsche weermacht belemmerden. (Foto Weltbild) Bouw van ererkehiers in Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland, overwegende, dat het algemeen belang, in het bijzonder onder de huidige omstandigheden, in hooge mate gediend is met een groote melkporductie en dat dus alles in het werk gesteld moet worden om het verloren gaan van kostbare meststoffen te voorkomen, heb ben, na met verschillende deskundigen overleg te hebben gepleegd, een regeling in het leven geroepen met het doel den bouw van gierkelders bij daar voor in aanmerking komende boerderijen te bevor deren. Indien de diréct belanghebbenden die tot het bouwen van een gierkelder willen overgaan finan cieel niet in staat zijn de bouwkosten ineens te be talen, zullen zij onder bepaalde voorwaarden een aanzienlijk deel der kosten in den vorm van een crediet kunnen verkrijgen. Voor de uitvoering van deze regeling, die aan den directeur van den economisch-technologischen dienst voor Noord-Holland is opgedragen, is de medewerking der gemeentebesturen en van dén landbouwvoorlichtingsdienst ingeroepen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1