IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Woudreuzen. Luchtaanval op Engelsche kuststad. Nieuwe inhoudsmaat van een kwart liter. De nieuwe bonnen ]De strijd in Griekenland. ,fe JAARGATVG NO. 147 yrigjva lourens Costar, Maatschappij veer Coufant_uilgaven en A,g0m- Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Holder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, (elsloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, «pgeg°ven voor dil blad' worden kosteloos 5pg»nomen in de Kennemer Courant. Dirertie, P W PEEKKBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 25 'APRIL 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. jv zal een tijd komen, waarin het weer vrede zal :in en waarin wij ook weer zullen kunnen reizen, teller en verder dan ooit tevoren zelfs. Want na- de wereldoorlog 1914-1918 de eerste groote teeh- --tche ontwikkelings-periode van het vliegtuig had geluid en het verkeersvliegtuig doen ontstaan, zal jen huidigen strijd zeer zeker een nieuwe rèchanische vogel ontstaan, die al zijn voorgangers ^rre zal overtreffen, een ongeleenden „actie-radius" ^zitten en menigten reizigers vervoeren over ver vaarlijke afstanden. Het zooveel oudere verkeer per «hip. Per trein en per auto zal evenmin onbeïnvloed blijven, maar van het vliegtuig zijn toch de groote Sonderen te verwachten. De wereld zal werkelijk teel klein worden, in den zin waarin wij dat al geerden toen het eerste toestel van de K. L. M. binnen een week naar Indië vloog. Toch was dat a een begin. \Tu WÜ Nederlanders niet reizen kunnen zijn er velen onder ons wier harten al popelen bij de lachte aan de tochten naar verre, onbekende jieken waaromtrent zij zich toekomstbeelden vor- En het is vaak prettig die gedachten te wekken ionr te lezen van zulke verre gebieden. Zoo heb ik jjj jn (,De Kern" een artikel ontdekkend van Otto Eairens, die in „Wissen und Fortschritt" verteld baft van de oudste boomen der wereld, behagelijk icorgesteld dat ik mij nog wel eens temidden van e oude woudreizen zou bevinden, lij zijn niet alleen oud en geweldig van afmeting, jVele merkwaardige eigenschappen zijn het deel van doze „oudste levende wezens der aarde", die een wonderbaarlijke oerkracht belichamen. En men nndl ze in een boschgebied langs de Noord-Califor- kust, 32 K.M. breed en 720 K.M. lang. Dat ij dus 23000 K.M.2, zoo ongeveer tweederden van Loppervlakte van ons land. Het is bijna uitsluitend eet roodhoutboomen beplant en pleegt aangeduid Iis worden als het Redwood Empire. De schrijver fidzekerfc dat de geologen den ouderdom van dit «woud op 140 millioen jaar schatten en dat het i; van "de op de geheele Aarde voorkomende fesnen van deze soort herbergt. Vele zijn honderd fel honderdtwingtig meter hoog stel u dat eens nor in vergelijking met onze hoogste en oudste somen in den Haarlemmer Hout, die er nietige liergjes bij zijn en er zijn er met een omvang tm vijfendertig meter en een diameter van tien. ^oodat het hout van één enkelen boom voldoende m zijn voor den bouw van tweeëntwintig vier- zinswoningen", merkt de schrijver op. Hij duidt larmee een woningtype aan dat wij niet kennen, iaar de opgave is duidelijk genoeg om, in dezen a schaarschte aan bouwmaterialen, te ver- naar het bezit van één énkelen vierkanten kilometer grond beplant met eerwaardig roodhout. Haar dan vlak in de buurt. De eigenschappen van dit hout zijn dusdanig dat m eruit moet opmaken dat het alle andere bouw- materialen in onaantastbaarheid en dus duurzaam- kd overtreft. Het moet in de verste tijden van het isleden in alle werelddeelen zijn voorgekomen uar alleen in Californië weerstand hebben kunnen iiden aan de groote veranderingen dier tijden, at name aan de vernielende krachten van het ijs- Vdperk. Maar zulke eischen stellen wij menschen ag niet. Het groeit heel langzaam. De oudste boomen in h' tegenwoordige woud moeten volgens bereke nen van deskundigen zoo ongeveer tweeduizend jsar oud zijn. Heel kleine geplante boompjes groeien Q twintig jaar tijds ongeveer 170 c.m. en bereiken ferin een middellijn van 20 c.m. Dus zou, als een toodhoutcultuur elders mogelijk bleek, men wel voor ten erg ver nageslacht moeten gaan zorgen. Zoo ter reiken onze voorzorgen in den regel niet. Maar «waarneming van den groei moet op zichzelf be- kngwekkend zijn. Hout en schors van die boomen kratten zekere chemicaliën, waarmee zij zich alle insecten van het lijf houden. Spinnen öch kevers, mieren noch andere gedierten be- ze. Boomziekten kent het roodhout evenmin awaravorming en daarom ook heeft het zijn '•«tijnsche benaming Sequoia s'empervirens verwor- Sempervirens beduidt „de eeuwig levende", de bliksem is vrijwel machteloos tegen de van het Redwood Empire. Want de schors is brandbaar. Vele boomen zijn door den bliksem poffen, maar nooit is er een door vernietigd. H dringt de bliksem door de in vele gevallen tot anderhalven meter dikke schors heen, t«r alleen het inwendige van den boom is brand- '"3r' komt weinig zuurstof bij en dus dooft het j Nrmeestal na korten tijd uit. Soms evenwel blijft maandenlang branden; er komt rook uit alle ptten en tenslotte rest alleen de schors als een luchtige koker. Dan is de binnenbrand uitge- H' ^en kan in zoo'n geval soms door een spleet j b'nnen kruipen en als door een reusachtigen r|pkijker de kroon, op honderd meter hoogte, kouwen. Maar de schors blijft en sterft niet. •f wonder is dat de boom blijft groeien en bloeien ware er niets gebeurd. De geslagen wonden zich en de enorme schors blijft takken en ^Sen voeden. Jpt s°kijnt dat het hout doortrokken is met een t die alle bederf eeuwenlang kan tegenhouden. m blijft het ook in bewerkten staat onbegrij- ^uurzaam. In het Noorden van San Francisco een kleine kerk. die in 1814 uit roodhout ge- maar een erg luidruchtige, want zij verbanden in den haard met een geknetter, dat sterk aan mi- trailleurvuur doet denken. Bombardement en mi- trailleurvuur verplaatsen ons weer in de Europee- sche sfeer, waaruit wij niet op reis kunnen gaan om verre werelden te bezoeken. En die gezochte brandstof herinnert ons er aan dat wij niet alleen bouwmaterialen in het Redwood Empire zouden willen verzamelen. Vrediger klink het dat de oudste boomen niet geveld mogen worden. Zij vallen onder dé wette lijke bepalingen voor de Natuurbescherming zoo dat zij ook in dezen tijd gespaard zullen blijven voor het eenige levende wezen, waartegen hun won derlijk weerstandsvermogen niet bestand is: voor den mensch. Er zijn vele wonderen in de wereld te aanschou wen. Dit is er een van. Het is goed te weten dat een tijd zal komen, waarin zij alle weer bereikbaar zullen zijn. R. P. ARBEIDSKRACHTEN MELDEN ZICH. De drukte voor het gebouw van het Kroatische Ustacha Legioen te Weenen, waar zich tal van vrijwilligers komen melden, om mede te helpen bij den opbouw van het thans zelfstandige Kroatië. (Foto Weltbild—Pax Holland) Duitsch weermachtsbericht pWd is; Er pbouwd het hout verkeert nog in onberïspelijken zijn paalwoningen en opslagplaatsen uit tl in de moerassen van het oerwoud op Su- bederf, noch insecten hebben er in- &«n VlUdlkn van den roodhoutboom lijken op Wappels maar zijn tienmaal zoo groot. Een ilssen boom werpt jaarlijks zoowat een mil- van die vruchten af en in den tijd dat zij n*et raadzaam, tijdens een storm on- W(j°°n ^oom -te vertoeven want zelfs de dikste w6 ls ^gen een dergelijk bombardement niet li j.Zegt schrijver, die er aan toevoegt dat 0üfc vruchten een gezochte brandstof zijn Capitulatie van het Grieksche Noordelijke leger te Saloniki besloten. Britsche vliegvelden gebombardeerd, evenals Plymouth en Portsmouth Gevechten bij Tobroek. BERLIJN, 24 April (D.N.B) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duitsche for maties tot diep in de flank van het Noordelijke Grieksche leger is het, zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, sedert 20 April tot plaat selijke capitulaties en tot verzoeken om wapen stilstand aan het twaalfde Duitsche leger geko men. Nadat op 22 April een Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het elfde Italiaan- sehe leger aan het Epirusfront aanbood de wa pens neer te leggen, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat door de Italiaansche weermacht in het Noorden en door de Duitsche troepen in het Oosten was in gesloten en van de achterwaartsche verbindin gen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze ca pitulatie werd te Saloniki besloten door de ver bonden opperbevelinstanties eenerzijds en den Griekschen opperbevelhebber anderzijds. In den strijd met de Britsche achterhoeden slaagden wij erin door te dringen in de stelling van Thermopylae, die door het terrein bijzonder gunstig is. Tusschen Larissa en Lamia werden dertig Britsche pantsers'trijdwagens buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloopen nacht Britsche vliegvelden, beschadigde met bommen en schietwapens tal rijke geparkeerde vliegtuigen en plaatste bommen op hangars, barakken en munitiebunkers. Over dag werden de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goéd zicht op aarde nogmaals de ma rinehaven Plymouth met talrijke brisant- en brandbommen. In fabrieksinstaJlaties en pak huizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. Bij deze schade kwa men nieuwe ernstige verwoestingen, vooral in groote opslagplaatsen voor benzine, die reeds na de eerste bommen brandden. Een andere doeltref fende luchtaanval was. in den afgeloopen nacht on de marinehaven Portsmouth gericht. Gevechts vliegtuigen schoten ten Zuiden van Wick met twee bomvoltreffers een torpedojager in brand en beschadigden ten Oosten van Aberdeen twee groote koopvaarders Nachtiagers schoten een vij andelijk vliegtuig neer. Stelselmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Britsche ha vens gelegd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben gisteren onder escorte van jagers meermalen den te To broek ingesloten vijand aangevallen. Bomvoltref fers stelden pantserwagens buiten gevecht, dre ven autocolonnes uiteen en veroorzaakten.brand. In de haven konden de schepen, die nog drijven de waren, zwaar beschadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen ver loor de vijand in luchtgevechten twee gevechts vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim en vier jagers van het type Hurricane, het eigen lucht wapen een vliegtuig. Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type Hurricane neerge schoten. Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. Ontploffingen en branden ivaargenomen. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, een stad aan de Engelsche zuidkust met goed succes aangevallen.. Zware ontploffingen en van verre zichtbare, zich snel uitbreidende groote branden, benevens tal rijke kleine branden in de haveninstallaties kon den worden waargenomen. Boven de doelen was een reusachtige rookwolk te zien. Een brand kon 80 K.M. verder reeds worden gezien. In het oosten van Engeland werden nog andere doelen aange vallen. Voorts zijn vannacht drie in convooi va rende koopvaarders met in totaal een inhoud van 14.000 br.t. tot zinken gebracht. Een koopvaardij schip met een inhoud van 4.000 br.t. werd zwaar beschadigd. De bemanning van een eskader nacht jagers schoot tijdens den nacht in 45 minuten tijds 4 toestellen neer. De Engelsche berichtendienst meldt dat de vijan delijke luchtaanvallen in den afgeloopen nacht in hoofdzaak gericht waren op het zuiden van En geland. Een groot aantal brandbommen is neerge worpen en een reeks branden veroorzaakt. Door brisantbommen is eenige andere schade aange richt. ENGELSCIIF. TOESTELLEN BOVEN NOORD-DUITSCH KUSTGEBIED. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 24 op 25 April, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, met zwakke strijdkrachten «het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlogen. Hem werd door krachtig luchtafweervuur een welge richt neerwerpen van bommen verhinderd. Op ver scheidene plaatsen werden brisant- en brandbom men geworpen die echter, volgens hetgeen tot dus ver is vastgesteld, slechts geringe materieele scha de in woonwijken hebben veroorzaakt. Bardossy volgt de politiek van zijn voorganger. Hongaarsche dank jegens Hitler en Mussolini. De Hongaarsche minister-president en minister van Buitenlandsehe Zaken Bardossy heeft gisteren in de Kamer zijn eerste rede gehouden. Hij zeide het regeeringsprogramrna ongewijzigd van zijn voorganger Teleki over te nemen. Naar verwezen lijking daarvan zal hij streven met dezelfde mede werkers en dezelfde partij. De regeering wenscht de agrarische hervormingen te bespoedigen en een oplossing te vinden voor het Joodsdie vraagstuk dat geen uitstel duldt. Ten aanzien van de buitenlandsehe politiek zeide de premier dat een sterk Hongarije in het zwaar tepunt van Zuidoost-Europa niet alleen in het be lang der buurvolken, maar in dat van geheel Europa is. Uit de eeuwenoude geestelijke en eco nomische verplichtingen tusschen het Hongaarsche volk eenerzijds en Duitschland en Italië ander zijds, zijn sterke banden voortgekomen. Het ge heele volk is dan ook dankbaar jegens Hitier en Mussolini, omdat zij met liefde het lot van het Hongaarsche volk bepalen. Onze politiek, aldus Bardossy, kan niets anders zijn dan een onverbre kelijke vriendschap voor onze groote vrienden. De minderheden in Hongarije zullen beschikken over alles, waarop zij op grond van de rechtsgelijkheid aanspraak kunnen maken., opdat haar taal, bescha ving en economische kracht behouden kunnen blijven. 's-GRAVENHAGE, 24 April. Bij be sluit van den secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is in het re glement op de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 liter opgenomen. BROOD EN GEBAK. Van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „14" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; bis cuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; an dere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. De met ..14" genummerde bon van de melkkaart geeft van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. recht op het koopen van 1 3/4 liter melk EIEREN. Van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op A Mei nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei a.s„ met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants eld. KOFFIESURROGAAT EN THEE. Omtrent de distributie van koffiesurrogaat en thee zullen bij een afzonderlijk persbericht nadere mededeelingen worden gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen, reeds op Zaterdag 26 April a.s. mag worden gekocht. TOILETZEEP- EN HUISHOUDZEEP. Van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledig heidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmidde- Ien en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de was scherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. 1 V\ liter melk op een bon! Dus niet M liter. 's-GRAVENHAGE, 25 April. De secretaris generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distributie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rantsoen melk" gemerkte bonnen in sommige gevallen slechts een kwart liter melk is afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk 1 3/4 liter bedraagt. Tegen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid worden ge kocht als tegen afgifte van een bon van de melk kaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt geldig is, kan iederen dag worden afgegeven aan den melkleverancier, die desgewenscht de volle hoeveelheid van 1 3/4 liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert. Aanzienlijke buit valt den Duitschers in handen. Het D.N.B. meldt: Bij hun opmarsch naar Zuid- Griekenland hebben de Duitsche troepen, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, het Britsche leger niet alleen zware verliezen toegebracht, maar ook groote hoeveelheden wapens, munitie, uitrus tingstukken en proviand buit gemaakt. Op een be langrijk strategisch punt in Thessalië hebben de Engelschen, toen de Duitsche troepen naderden, geen tijd meer gehad om hun tentenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor verscheidene duizenden soldaten viel in Duitsche handen, even eens talrijke stukken geschut van 10.5 c.M. Hon derden tanks en voertuigen met materiaal, muni tie en proviand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitailleeringstransport ver overd. De zender te Londen heeft gisteren medegedeeld dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland haar nieuwe stellingen versterken. Daarentegen ver neemt het D.N.B. van bevoegde zijde te Berlijn, dat een deel der Britsche troepen zich reeds ver scheidene dagen in volle zee bevindt. De Brit sche dekkingstroepen, die zijn achtergebleven, heb ben geen tijd meer om nieuwe stellingen te ver sterken, daar de hen achtervolgende Duitschers reeds in de stellingen van Thermopylae zijn bin nengedrongen. Minflor kans op Amerikaansche deelneming aan den oorlog. Oordeel van senator Nye. Uit New-York: De indrukken van het Britsche fiasco op den Balkan op de openbare meening van de Ver. Staten heeft de isolationistische senator Gerald Nye voor studenten van de Yale Univer siteit gekenmerkt als „keerpunt in het Amerikaan- sche denken". In de laatste acht dagen, aldus Nye, is overal een geweldig ontwaken bespeurd, waar door de kans dat de Ver. Staten buiten den oor log kunnen blijven, thans meer dan vijftig pro cent bedraagt, terwijl het tevoren zoo goed als ze ker leek dat de oorlog onvermijdelijk was. De ontnuchtering, welke inmiddels als gevolg van de gebeuttenissen op den Balkan ontstaan is, doet nu evenwel verwachten dat de Amerikanen voortaan meer Amerikaansch en minder Europeesch zullen denken en zich meer om de toekomst van de Ver- eenigde Staten dan van Europa zullen bekomme ren. (A.N.P.) IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 5.80, Tongen f 5.90—3.80. beide per kg. Kabeljauw f 23 per st. Griet f 200183; Zetsehol f 118, Kleine schol f 96—46. Pufschol f 35—19, Kleine gul f 63—60, Groote schar f 54. Kleine schar f 26, Puf schar f 146, Wijting f 5048, Roode poon f 39, alles per 50 kg. Besomming: Trawler: IJM. 253 Sumatra 150 manden f 3136. Logger: KW 175 f 848. Kotter: IJM. 203 f 5110. De Rijkscommissaris (links) in de foyer van den Utrechtschen Stadsschouwburg in gesprek met den Generalintendant prof. Otto Krauss. Links van dezen herkent men den leider der N. S. B.. ir. Mussert, rechts (met baard) impresario Kraus- <Foto StapX). BEVERWIJK Concert Doopsgezind Zangkoor. Veel belangstelling en goede zang. Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor heeft Donderdagavond in het kerkgebouw aan de Meer straat een concert gegeven, waaraan medewerk ten mevr. J. SuickSchik, sopraan te Haarlem, de heeren Lex Karsemeyer, tenor te Bussum en de heer R. Riphagen, pianist uit Driehuis. - De beschermheer, dr. Alb. Vis, sprak een kort openingswoord, waarin hij den talrijken aanwezi gen een prettigen avond van geestelijk en hoog staand genot toewenschte. Het koor opende het programma met Psalm 138 van J. P. Sweelinck (15621621). „Bede" van P. de Nobel, een van het trio gebroe ders, die als koordirigenten en liederencomponis- ten voor gemengde koren zulk een goeden naam hebben verworven, werd goed vertolkt. Lex Karsemeyer liet zich hooren in „lm Abend- roth" en „Nun wandre Maria" van Wolf met pianobegeleiding. Deze tenor beschikt over een mooi en krachtig stemgeluid; hij zong beide lie deren zeer beschaafd en werd uitstekend bege leid door den heer Riphagen. Dit was kunstge not van de goede soort. „Hymne" van Glaser en F. Laur en „De Heilige Stad" (het laatste met piano) genoten eveneens een uitstekende vertolking. Prachtig klonk „So ihr mich von ganzem Her zen" uit „Elias" van Mendelssohn door Lex Karse meyer. De heer Van Dijk verdient een compliment voor zijn begeleiding op het orgel. Met Prélude, aria et final van César Franck, een zeer bekend werk van dezen Franschen mees ter, werd het programma voor de pauze door den heer Riphagen besloten. Door de bijzondere be werking ging van dit werk een typische bekoring uit. Dit werd nog verhoogd door de bijzondere muzikale uitvoering. Het hoofdnummer van het programma was „Lobgesang" van F. Mendelssohn Barbholdy. .Lobgesang" Is een. der weinige oratoria van dezen meester van den romantisehen tijd. Het is zeker één van de oratoria, die men gaarne hoort zin gen. Onder de rustige leiding van haar directeur, den heer H. van Dijk, heeft het koor met solisten van dit oratorium een prachtuitvoering gegeven. Welk een goede kracht mevr. Suick voor het koor nog is, bleek duidelijk uit de soli. De stille Intense aandacht, waarmee geluisterd werd, was wel het bewijs, dat het gebodene gewaardeerd werd. Uit alles bleek een gedegen en nauwgezette voorbe reiding van het Doopsgezind Koor voor dit con cert. Wat Dr. Vis voor het begin hoopte, is volkomen in vervulling gegaan; het was een avond van hoogstaand muzikaal genot, dat zooals hij in zijn slotwoord zei, de aanwezigen in een betere sfeer heeft gebracht. Aan mevr. Suick werden bloemen aangeboden. Het Doopsgezind Gemengd Koor en de heer Van Dijk kunnen met. voldoening'op dit uitste kend geslaagde concert, dat de zeer groote be* langstelling terecht verdiende, terugzien,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1