VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK Eigenaardigheden ff gelijk aan zijn kant, want werkelijk, ze is de npité van het bekijken waard, de oude Kerk rat die de Groote Houtstraat met het Nieuwe Sein verbindt, oe Kerkstraat heeft in den loop der eeuwen trelckelijk heel weinig verandering ondergaan, n-ie er door heen drentelt kan zich met weinig tëite verbeelden, dat de tijd een eeuw of wat fait stilgestaan> zoodat het hem niet zou ver azen als straks een deur van een der huisjes ntslo'ten zou worden en een erentfeste zeventien- •feeuwer of een waardige matrone de klinkertjes mi betreden op weg naar de kerk, die zulk een «aardige afsluiting vormt van het straatbeeld. Om de knikkers. voldoen? Het tolijikt ons uit cle vele vragen die ons berei ken. dat de eischen, waaraan de foto's voor de persoonskaarten moeten voldoen, nog niet alge meen bekend zijn. Ten gerieve van degenen, die er iets meer van willen weten laten wij hieronder de eischen vol- gen: a. afmetingen: 3*/2 cM breed bij 4}4 cM hoog nauwkeurig; b de foto mag uitsluitend het hoofd en even tueel het bovendeel van de borst van den afge- beelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet 2 cM 111 doorsnee of grooter zijn (d.w.z. de horizontale! de kleinste doorsnede moet ook minstens 2 cM Z1Je.'de foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" (zgn. driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is (dus geen haren over het oor)(zgn. driekwart wil zeggen, dat de stand van het hoofd zoodanig is dat het linkeroor en beide oogen geheel zichtbaar zijn); f. de beeldtrekken moeten scherp en niet gere toucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto's) g. de foto moet den afgebeelden persoon dui delijk kenbaar weergeven; h! gelijkmatige (zgn. egale) kleur; witte, al thans lichte achtergrond; i. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevat ten (geen andere personen, geen huis, geen land schap, geen hond, enz. enz.) j. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; k. de achterzijde der foto's moet zijn van wit of roomkleurig (chamois) geheel blanco pa pier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins; (dus ook geen merken van fotopapier, potlood- aanteekeningen enz.) Het gebruik van zgn. fotomaton of polyfoto is niet toegestaan. In het algemeen zullen oude foto's niet aan de eischen voldoen. Zilveren jubileum H. Oderkerk. Op 1 Mei a.s. zal de heer H. Oderkerk, boek houder ten kantore van notaris W. A. Dolleman te Santpoort, den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar bij dien notaris in dienst trad. Voor vele ingezetenen der gemeente Velsen is de heer Oder kerk gedurende die periode een vraagbaak geweest, terwijl hij bovendien van velen een goede be kende werd. De jubilaris heeft in het notariaat de ups en downs meegemaakt en zou van zijn erva ringen heel wat kunnen vertellen. De samenwer king tusschen collega's is van zeer vriendschap- pelijken aard, dank zij de voorkomendheid van den jubilaris. Ook op het terrein van het kerkelijk leven is de jubilaris geen onbekende; zeer vele jaren diende hij de Ger. Kerk te IJmuiden-O., eerst in het ambt van diaken en thans in dat van ouderling. Van de zijde van net oestuur van het ziekenfonds „Velseroord" schrijft men ons: Maandag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dokter Oosterwijk zich als geneesheer in het toenmalige Velseroord ves tigde en zich aan het ziekenfonds van dien naam verbond. Hij kwam als opvolger van dokter Obreen, die ruim 1 jaar daar gepraktiseerd had. De omstan digheden. die dokter Oosterwijk hier aantrof, ver schilden ontzaglijk veel met wat het IJmuiden- Oost van thans te zien geeft. Op het gebied van huisvesting b.v. was er veel, dat ernstig om ver betering vroeg. De hygiënische toestanden lieten veel te wenschen over en zoo was er voor een ac tief man als dokter Oosterwijk, een ruim arbeids veld. Het bestuur van het ziekenfonds zal destijds al licht met gemengde gevoelens de komst van den nieuwen geneesheer tegemoet hebben gezien. Het fonds bestond pas en van den persoon van den dokter hing het feitelijk af of het fonds tot bloei zou geraken. Het is gebleken, dat het toenmalige bestuur in de keuze gelukkig is geweest. Voor „Velseroord" is dokter Oosterwijk nog altijd „de dokter". Hij zag zijn practljk in den loop der jaren geweldig uitbreiden en ook het fonds waaraan hij verbonden bleef groeide buitengewoon. Bij meer dan een ge legenheid kwam van de zijde van patiënten zoowel als van het fonds tot uitdrukking, hoe men dokter Oosterwijk en zijn wrk waardeert. Bij ziin 10- jarig jubileum in 1926, zijn 12V2-jarïg in 1928 en zijn 20-jarig jubileum in 1936 werd hiervan ondub belzinnig blijk gegeven. Ongetwijfeld zal de jubilaris op zijn feestdag ook thans niet over gebrek aan belangstelling hebben en zullen velen van de gelegenheid gebruik ma ken hem op zijn receptie, die gehouden wordt, van 57 uur in het Patronaatsgebouw, te complimen teeren. Luitenant-kolonel b. d. S. Tulp is als opvolger van den heer H. J. Versteeg benoemd tot hoofd commissaris van politie te Amsterdam. (Foto Pax Holland) De Kennemer Oudheidkamer in 1940. Verzameling groeide met 103 stuks. De in het uitzicht gestelde verhuizing der Oud heidkamer naar de ruimere voormalige lokalen der huishoudschool in de Raadhuisstraat kon door da tijdsomstandigheden geen voortgang hebben. Ook de voorbereiding tot die verhuizing, waartoe irt de eerste plaats te rekenen valt het veranderen, opknappen en inrichten der aangewezen lokalen^ moest geheel achterwege blijven, daar die lokalen thans voor andere doeleinden zijn gevorderd. De Oudheidkamer bleef dus in haar oude lokaal, dat o.a. aan de vele verworven schilderijen slechts een matige plaats aanbiedt. Sedert September 1939 zijn een aantal voorwer pen in veiliger plaats geborgen: de openstelling ter bezichtiging der Kamer op de daartoe vastgestelde uren ,is voorloopig opgeschort. De Oudheidkamer is echter wel na afspraak te bezichtigen. Door het gemeentebestuur van Beverwijk, dat volgens de Stichtingsacte het recht geeft tot het benoemen van twee bestuurderen, werd in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer J. M. Lucassen, oud R.-K. Deken te Beverwijk, op voordracht van het bestuur benoemd de heer H. van Benthem, secretaris der gemeente Heems kerk. De verzameling groeide sedert 1 Januari 1940 aan met 103 stuks. Hieronder is een origineelc tee- kening, „Italiaansche ruïnen" van den in 1616 te Beverwijk geboren schilder Thomas Wijck. (De Kamer is reeds, in het bezit van vijf etsen van de zen schilder). Bridgeclub „Sans Atout". De uitslag van den derden en laatsten beslis singswedstrijd tusschen de groepen 1 en 2 van „Sans Atout" luidt als volgt: Team 1: (groep 2). J. BlomG. Zoontjes: de heer en mevr. v. d. Linden wint met 60 tegen 27 m.p. van team 1 (groep 1); J. BosG. de Boer; J. BerleeG. Tabak. Team 2. H. en J. v. d. Vlugt; W. G. Kleine— C. Spruit wint met 72 tegen 36 m.p. van team 2: Th. BraamA. Hoogeboom; W. de BoerL. L. Mouton. Team 3: G. SteenbergenA. Roodzand; R. HoenJ. Commandeur speelt gelijk met 62 tegen 58 m.p. tegen team 3: A. en Ph. v. Groningen; II. PoolsH. van Essen. Team 4: de heer en mevr. Admiraal;; de heer en mevr. Tand verliest met 28 tegen 63 m.p. van team 5; de heer en mevr. Thomas; A. Tabak— J. de Vries. Team 5: A. J. JanssenA. Dienaar; T. Romijn—- N.N. speelt gelijk 5255 m.p. tegen team 5: mevr. BraamTh. Shiftman; N. van ZonP. Vlotter. Groep 2 wint met 64 van groep 1. OEFENWEDSTRIJD. Maandagavond speelt op „Watervliet" een jeugdelftal van V.V.B. een oefenwedstrijd tegen een elftal van de leerlingen van de Constructie- Werkplaats van de Hoogovens- en Staalfabrie ken. HEEMSKERK in Haarlem en omgeving. De Kerkstraat nit is een van de Haarlemsche straten, die de ildeenoot voorbijloopt en waarvoor de vreemde- - belangstelling toontDe vreemdeling heeft De Kerkstraat te Haarlem. (Foto De Haas) Wie oude geveltjes wil zien moet de Kerkstraat jaan bekijken. Hier staan nog de bakjes voor de woningen, waar de braven, in den zomeravond een luchtje kunnen scheppen en de nieuwtjes bekeu rden. Maar het mooist is in het milde getijde de rerelversiering van de Kerkstraat; Vrijwel voor ieder venster is een bloembak aangebracht, waar- In de geraniums en de fuchsia's bloeien dat het een aard heeft en een ongemeene bekoring -ver kenen aan dit aantrekkelijke stukje oud-Haarlem. Nu er weer plannen geopperd worden om van Haarlem een bloemenstad in den waren zin van het woord te maken kunnen straat- en buurtver- eenigingen, die voornemens in deze richting heb ben, niet beter doen, dan zich in de Kerkstraat te vergewissen, met hoe weinig omslag een straat tot een bloemhof kan worden omgetooverd. Rechts op de foto ziet men een huis met een gevelsteen. Hier woonde en werkte Pieter Lan- gendijk staat er op te lezen. Het was in deze straat dus, dat de schepper van het wederzijdsch huwelijksbedrog en zoovele andere tooneelspelen arbeidde. Hier bezong hij allerlei gebeurtenissen in'het leven van zijn vermogende beschermers: Lierzangen op een huwelijk, Lijkklachten bij een sterfgeval, Welkomsgalmen, als een klein Haar- lemmertje de eerste schreden op zijn levenswegje had gezet. Hier zal hij wel menigen Jaarzang voor de Rederijkerskamer „Trou moet blijeken" in el kaar hebben gezet ter afwisseling van zijn his-, torische studiën, waarvan straks zijn „Schat kamer der Oudheid" zou getuigen. Ook dichters kunnen het dagelijksch brood niet ontberen en Pieter had ruim zijn deel van de tijdelijke beslom meringen gehad, voordat hij hier kwam te wo nen. Hij had jammer genoeg een vrouw, die de tering maar slecht naar de nering kon zetten en zijn moeder 'hielp haar daarbij een handje, zoo dat het In het eind al te zeer bergafwaarts ging enPieter's schilderijen en teekeningen (want ook op de schilder- en graveerkunst verstond hij zich) verkocht moesten worden. Doch toen sprong het stadsbestuur bij en verschafte hem zijn functie van stadshistorieschrijver niet alleen, maar be zorgde hem ook een „proveniershuis", waar hij de laatste negen jaren zijns levens in betrekkelijke rust heeft mogen slijten. En boven alles wat Pieter moet hebben verblijd on waarover hij zorgen had rees aan het einde van zijn Kerkstraat het minaret-torentje van de Nieuwe Kerk en zal hem wellicht tot menige dichterlijke overpeinzing hebben geïnspireerd als bij, in den avond van zijn leven wandelde over de klinkertjes van het zonnige straatje. Schadeloosstellingen aan militairen. Voor verloren eigendommen. De termijn waar binnen militairen van land- en zoemacht, die meenen aanspraak te kunnen maken op schadeloosstelling voor te velde verloren ge- ?ane eigendommen e.d., en die den Secretaris van de schade-enquête-commissie, Javastraat 4, te z-wavenhage om toezending kunnen verzoeken 19416en aang^e^ormu^er' verlengd tot 1 Mei In het verzoek om toezending van een formulier oort geen opgave van verloren gegane eigen- oommen te geschieden. Tot heden is bij voormelde commissie een zeer k|0°tj aantal aanvragen ruim 40.000 ontvan- ?on, in verband waarmede de toezending van de verlangde formulieren eenigen tijd kan uitblijven. voorkoming van stagnatie in de werkzaam- j n der commissie is het noodzakelijk, dat de be- ■wghebbenden indien aan hun verzoek niet spoedig gevolg wordt gegeven zich onthouden vfn Schriftelijke of telefonische mededeelingen •'■eromtrent. Aan ieder, die een formulier heeft opgevraagd, zal dit te zijner tijd worden toege zonden, Ook nagelaten betrekkingen van gesneuvelde tairen '<unncn zich met een verzoek om toezen- 'ng van een aangifteformulier tot bovenstaand wres wenden. Haagsche regeling inzake aard appelen ingetrokken. Wo 0ns nummer van gisteren is gemeld dat de .gaster van 's-Gravenhage had bepaald dat lich m gGen vas*en aardappelleverancier hebben, ,lc';s.ten laten inschrijven bij een handelaare via "J distributiekantoor. ferda !)S Gen offi<^ele bekendmaking, welke Don- g d°?r de Haagsche bladen is ontvangen, is ha,, k lng echte? ingetrokken, omdat zij op tal- bezwaren Is Poor de tooneelclub der dames van de Maria congregatie zal Maandag a.s. In het K S. A.-gebouw een uitvoering worden gegeven: opgevoerd wordt: Een meisje uit de achterbuurt" toonee'«pet in drie bedrilven. Op de scheepswerf van Nicolaas Witsen Vis te Alkmaar wordt een motor- strandreddingboot gebouwd, die bestemd is voor Zandvoort. De foto loont ons de werkzaamheden aan het scheepje, dat den naam zal voeren van „Dudok de Wit". „(Foto Stevens). HANDBALVEREENIGING S.S.H. De opstellingen luiden: B.G.V.S.S.H. (dames: T. de la Bie, H. Voer man, L. Sanberg, G. Redeleer, N. Halenbeek, A. Harmeyer, J. de Vries, C. de Pagter, A. Oortwijn, A. van IJselmuyden en R. Schipper. S.S.H.Aalsmeer 2 (heeren). B. Hofman, G. Schaar. P. Barbiers, C. v. Voorbergen, Thomas, Offerhaus, Optroot, Fransman, Duijker, Zaag- stra en Messie, WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE, i Het gouden feest van „Alberdingk Thijm". Eercconiité samengesteld. De voorbereidingen voor de viering van het gou den jubileum van de R.-K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm" te Haarlem vorderen goed door een prettige samenwerking tusschen het uit voerend- en het jubileumcomité. Voor de schoolvoorstelling van het mysteriespel „Beatrijs" van Felix Rutten op Zaterdagmiddag 10 Mei in den Stadsschouwburg blijkt groote belang stelling te bestaan. De daarvoor in aanmerking ko mende schoolhoofden^ zijn persoohlijk door een der leden van het comité bezocht; de volle medewer king werd toegezegd. Voor de opvoering van „Beatrijs" componeerde Albert de Klerk speciale muziek: een koor van ongeveer 50 sopranen en alten brengt de gezangen, die in het spel verwerkt zijn. ten gehoore. Het eere-comïté is als volgt samengesteld: De hoogeerw. heer A. J. C. Melehers, eere-voor- zitter; leden: Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllman. oud vicaris-generaal van het Bisdom: Mr. Dr. P. J. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland; Prof. Dr. A. Steger, voorzitter van het comité van Kath. Actie; Mr. J. N. J. E. I-Ieerkens Thijssen,. oud-lid der Eerste Kamer; de Zeereerw. heer Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het Triniteits- lyceum: Mr. F. Vorstman, voorzitter van ..Geloof en Wetenschap": J. P. H. Castricum. voorzitter der afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond; Th. S. J. Hooy, voorzitter van de R.-K. Middenstands- vereeniging; W. J. B. van Liemt, voorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen; mevr. P. II. M. Lucas-van Beurden, presidente van den Kath. Vrouwenbond: H. J. L. Klein Schiphorst, voorzit ter van den R.-K, Bond van Bouwpatroons;Mr. A. E. M. Povel, voorzitter der St. Adelbertusver- eeniging; Dr. J. F. M. Sterck; Dr. Th. Th. Koot; notaris G. F. M. Roozen; notaris B. M. Brans: Dr. K. L. J. Alberdingk Thijm (Lodewïjk van Deyssel); Mr. A. J. L. Liesker, griffier van het Kantonge recht; H. van de Weijer, inspecteur van het Lager Onderwijs: W. Vehmeijer: H. B. van de Sande; Dr. Jos. Vandei-velden, directeur van de R.-K. Lees zaal: F. Duyn Sr.: J. J. W. Boerrigter, directeur van de Nieuwe Haarlemsche Courant: Th. Damiaans, voorzitter van de Ned. Amateur Tooneel-Unie, te Haarlem; J. Kraakman, voorzitter van de R.-K. Tooneelver. „Ludamus"; W. Hopstaken, voorzitter van de R.-K. Tooneelver. „Thalia"; G. P. A. van Kessel, voorzitter van de R.-K. G.em. Tooneelver. „Genesius". Het .jubileumcomité bestaat uit de heeren G. H. Weustink, voorzitter: W. van Willigen. Iepenlaan 40. Bloemendaal, secretaris en J. B. Schuil, Haar lem. penningmeester, postgiro 80769. Wie zijn vreugde in een of anderen vorm over dit bijzondere jubileum wil uiten, kan dat berichten aan den secretaris: wie een bijdrage wil zenden voor een feestgave, vindt hierboven het gironum mer van den penningmeester. Distributie van vasle brandstoffen. Bon vóór of gelijktijdig met aflevering overhandigen. 's-GRAVENHAGE, 25 April. De secretaris generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen niet de regel geldt, dat de betref fende bonnen b ij het afleveren der goede ren door den kooper afgegeven en door den ver- kooper in ontvangst genomen moeten worden. Voor vaste brandstoffen geldt hetgeen ook is bepaald voor de aflevering van melk, namelijk, dat de bonnen voor of gelijktijdig met de af levering der goederen aan den verkooper moeten worden ter hand gesteld. Het organiseeren van <len groothandel in bloembollen. De heer D. W. Lcfcbcr op verzoek van zijn functie ontheven. 's-GRAVENHAGE. 25 April. De organisatie commissie voor het bedrijfsleven heeft den heer D. W. Lefeber te Lisse, die door genoemde com missie was benoemd tot adviseur voor het organi seeren van den groothandel in bloembollen, op diens verzoek wegens gezondheidsredenen van zijn functie ontheven. Engelschc luchtaanvallen. Van Engelsche luchtaanvallen is niets bijzonders te vermelden. Slechts valt te betreuren, dat uit een Engelsch vliegtuig machinegeweervuur op arbeiders werd geopend, van wie er 10 gewond werden en 3 naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Den oorlog van Mei 1940 schetsend, zeide spr., dat de Duitschers ter wille van militair belang in ons land zijn gekomen. Doch zij kwamen met open hand. Met betrekking tot de Duitsche soldaten, die ons land bezetten en met verlof gaande zoogenaamd van alles meenemen, zeide spr. dat op minder fraaie wijze de prijzen worden opgedreven door personen die zich Nederlanders noemen. Door sprekers bezoek aan Berlijn kori hij den aanwezigen als vaststaand mededeelen. dat Duitsch land op grond van zijn sti'ijd en zijn offers aan Europa blijvend richting zal geven. Hitier heeft gezegd: „het Nederlandsche volk be schouw ik als een parel onder de Germaansche volken". Laat dus het volk zich zelf vast in de hand nemen en het oog richten op de toekomst, aldus spr. Als elk straks zijn levenskans krijgt, dan zal moeten blijken, wat het Nederlandsche volk wil. In dagen van nood en dood heeft men de N. S. B.'ers gelijk gesteld met de Duitschers. Thans voe len zij zich verbonden met Duitschland, aldus spr. De heer Van Geelkerken besloot zijn rede met op te merken, dat men naar de werkelijkheid moet zien en niet afwijzend moet blijven staan. Met ons kunt gij naast het Duitsche volle de weg in Europa vinden, waarvoor het uitgangspunt is liefde voor volk en vaderland". Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het schriftelijk stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De vragen werden door den heer Van Geelkerken beantwoord. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Uitreiking der persoonskaarten. Aan welke eischen moeten de foto's (In dc Zxdd-Afrikaansche nederzet* ting Balalakraal by de Kalahari woestijn zijn de inboorlingen tot ra zernij aangegrepen door het spel met mooigekleurde knikkers die kinderen van een vertrokken zendeling had den achtergelaten. Zij beschouwden deze knikkers als heilig.) Wij leven heel ver van Balalakraal En raken niet door knikkers opgewonden, Wij speelden eens er -mede, allemaal, Maar heilig hebben wij ze nooit gevonden. Die inboorlingen kenden ze nog niet En zoo moet men het pogen uit te leggen, Toen daar een kind een aantal achter liet, Was er wat aan den knikker, mag men zeggen. De stam werd tot vervoering opgezweept Door deze knikkers naar ik heb gelezen, Het lijkt er met de haren bijgesleept, Al mochten het dan kale knikkers wezen. Ze dansten er in razernij omheen, Zij werden in processie meegedragen. De spcelsche balletjes van glas of steen Beleefden onverwachte groote dagen. Zij speelden er mee uren, dagen lang Zij rolden meer nog dan de knikkers rolden, Zij raakten wel dusdanig op de stang. Of hun vermaken kostbre parels golden. Zij speelden even kinderlijk als fel, Waarbij zij één ding plachten te negeeren, Dat is: nooit gaan de knikkers vóór het spel Maar dat moeten die kaffers eerst nog leeren. P. GASUS. Een impopulair artikel, dat per 1 Mei van de markt verdwijnen zal: het rijwielplaatje. (Foto Dé Haas) Vergadering van de N. S. B. De heer C. J. Geelkerken sprak. De Kring Kennemerland van de Nationaal So cialistische Beweging hield Donderdagavond een openbare vergadering in bioscoop „De Pont". De bijeenkomst werd geopend door den heer A. J. G. ter Haar, kringleider van den Kring IJmuiden. Deze verwelkomde de vele bezoekers en deelde mede, dat de spreker voor dezen avond, de heer Ernst Voorhoeve, verhinderd was, doch dat in diens plaats zou treden de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider der beweging. De heer Van Geelkerken betrad onder hou-zee geroep het podium. Hij schetste den grooten strijd, dien de N.S.B. in 1931 is begonnen en de propa ganda, die sindsdien door de beweging is gemaakt en waarmede men onvermoeid blijft voortgaan. Spr. zeide dat thans wel eens gevraagd wordt, waarom de N.S.B. voortgaat met het maken van propaganda, daar zij nu toch haar zin heeft. Uni formen, baantjes en zooveel dingen die jullie zoo gaarne wilde bezitten hebt jullie toch", zoo wordt gezegd. Ondanks aantijgingen is het noodzakelijk propa ganda te maken, aldus spr., die verder releveerde, wat de aanleiding was, dat de N.S.B. haar strijd begon. De heer Van Geelkerken, de geschiedenis van de „Zeven Provinciën'' memoreerend, zeide, dat dit beruehte geval een voorbeeld was van de geesteshouding van ons volk in die dagen. Nadat spr. onder meer een overzicht had ge geven van de verdeeïing in groepen in ons land vóór Mei 1940 en tevens daarvan de uitwerking voor ons land had beschreven, kwam hij tot de vraag, wie aansDrakelijk waren voor den oorlog van 10/14 Mei 1940. Spr. zeide, dat vóór 10 Mei 1940 nooit een een heid in het volksch leven van ons land had kunnen komen, "omdat de groote verdeeldheid in politiek en godsdienst dat verhinderde. De groote denkfout in ons volk was. dat wij veronderstelden in een afgesloten ruimte te leven en meenden steeds rust te zullen hebben. De Vol kenbond, waarbij wij waren aangesloten gaf de Nederlanders naar hun meening de rustverzeke- ring. aldus spr., die verder felle critiek op den Volkenbond oefende. Dp regeerders van vóór Mei 1940 besprekende, zeide de heer Geelkerken, dat er naast vele slechte elementen ook zeer goede on der waren, die open oog hadden voor een goede economische, cultureele en sociale ontwikkeling van het land. Dat echter het volk in zijn. geheel zou floreeren kon bij hen nooit richting gevend of maatstaf zijn. Hierbij schetste de heer Van Geelkerken de ge schiedenis van het politieke leven in ons land tot 1931. Onder al den inwendigen strijd, aldus spr. was er niet één ding meer, waarvoor het volk in een heid opkwam, wat in Duitschland door het natio- naal-soeialisme wel mogelijk was. Het leidend beginsel van de N.S.B. omschrij vend. schetste spr. vervolgens het ontstaan van de N.S.B. Het middelpunt van het beginsel der N. S. B. zag Mussert in de vier woorden „zelfrespect van de natie". Mussert en zijn volgelingen werden voortgejaagd door liefde voor eigen land. Op den grondslag van het zelfrespect kent men slechts een gezond volksch leven. Dit uitgangspunt is thans nog de drijfkracht van de N.S.B. en zij wil. dat het de richtsnoer zal zijn voor eiken Neder lander. Mussert is gekomen in een tijd van vervlakking en verdeeldheid. Men heeft ons .in de afgeloopen negen jaren in den strijd voor de N.S.B. gehoond en verdacht gemaakt. Wij vergaten tusschen 1931 en 1939 echter niet, aldus spr., dat een nieuw Europa door Duitschland bezig was te verrijzen. De N.S.B. heeft steeds ge wezen op het nieuwe Duitsche volk en niet naar Engeland, het stervend kapitalisme. Al wat wij daarover zeiden was niet voor Duitschland doch voor het eigen volk. Bij sprekers bezoek aan München zeide een hooggeplaatst Duitsch nationaal-socialist: „wie eigen volk en eigen vaderland lief heeft, kan eerst een goed Germaan zijn", welke woorden de heer Van Geelkerken onderstreepte.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5