Een eigenaardige aanbieding Fritillaria Meleagris. Z A T E R D A G 26 APRIL 1941 Huisonderwijs. Voor het zieke en zwakke kind een zegen. De heer I-L W. A. Habermehl schrijft ons: Naar aanleiding van mijn vorig schrijven kreeg ik eenige verzoeken om inlichting, waaruit mij bleek, dat eenige punten nog nadere toelichting- vragen. Op mijn verzoek was een onzer leerkrachten, mej. C. Siegman, die reeds eenige jaren huis onderwijs geeft, zoo wefWillend die toelichting te gever- Zij schrijft: „De meest voorkomende vraag was: Zoo'n ziek kind heeft al zooveel narigheid, moet dat nu ook nog onderwijs hebben? Waarom laat men zoo'n kind maar niet een beetje spe len? Laat ik die vraag dus eerst behandelen. De vorige maal zijn u eenige gevallen genoemd, waaronder kinderen van zes of zeven jaar, die langdurig- ziek waren en eerst tegen twaalf of veertien jaar genazen. Zonder huisonderwijs is zoo'n kind dus op veertien jaar volslagen anal fabeet. Het heeft dan "net geluk lichamelijk weer volwaardig te zijn maar blijft dan toch geestelijk achterlijk. Wie neemt, om maar iets te noemen, iemand in betrekking, die lezen noch schrijven kan. Na alle ellende van het ziek zijn. 11a mis schien wel jaren stil moeten liggen, terwijl andere kinderen speelden, komt dan deze mis schien nog veel grootere ellende: het minder waardigheidsgevoel „dom" te zijn. En de zeker heid van de ouders, dat het kind nooit behoor lijk zijn eigen brood zal kunnen verdienen. Een ander geval: U las het in de opsomming van het vorig artikel. Een kind dat drie maanden ziek is, blijft zoo goed als zeker zitten. Een jaar verloren. Voor de armsten, die toch met veertien jaar van school gaan of ze de zevende klasse aoorloopen hebben of niet een stuk ontwikkeling verlo ren. Dat was niet noodig! Met huisonderwijs gaat het kind gewoon verder mee op school. Vrienden van het kind hebben deze ell°"de begrepen. Ze stichtten een vereeniging voor huisonderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Ze vonden, begaafde leerkrachten bereid hen hierin bij te staan. U begrijpt, huisonderwijs vergt veel van den onderwijzer. Hij moet niet alleen een degelijken kijk hebben op de leerstof van alle zeven leerja ren maar veel meer nog een scherpe intuitie. Een groot aanpassingsvermogen bij het zieke kind. Vooral bij de zeer nerveuze kinderen, die wegens overspanning de school niet mogen bezoeken. Een groot voordeel 'voor den onderwijzer is, dat hij bij het kind aan huis komend, het gezin beter leert kennen. Hij ziet de omstandigheden, waaronder het leeft en kan ook raad geven; meestal groeit er een vriendschapsband tus- schen ouders en leerkrachten. En het kind? Dat zit bij het tweede bezoek al voor het raam om te zien «of zijn juffrouw of zijn meester komt. Want het is een totaal foutieve meerring, dat een kind leeren naar vindt. Juist het kind op een leeftijd van zeven of acht jaar gekomen, verlangt naar meer dan den heelen dag spe len. Eenmaal had onze vereeniging het bijzon der voorrecht zelfs een talent te ontdekken. Het huisonderwijs slaagde er in voor haar een weg te banen, die anders misschien afgesloten geble ven was. Binnenkort zullen haar eerste kinder boekjes verschijnen. Moeders weten hoe ziek een kind zich voelen kan, dat zich verveelt en hoe aangename bezig heid een kind over veel narigheid kan heen zet ten. Het kind voelt zich dan weer gelijkwaardig aan zijn vriendjes. Nu is het- zoo gelukkig genezen te zijn. Het mag weer naai- school. Het is 12 jaar en gaat, normaal naar de 6e klasse; komt weer temid den van zijn vroegere vriendjes, in niets de mindere. Wat een vreugde! Aan de ellende is een einde gekomen. Het kind gaat volwaardig weer het leven in. Begrijpt u nu, hoe mooi het werk is en hoe noodzakelijk! Een andere vraag: Wat kost het wanneer een kind huisonderwijs moet hebben? Dat hangt af van uw inkomen. I11 veel gevallen of geschiedt het tegen een kleine vergoeding of geheel kosteloos. U begrijpt, dat de Vereeniging dat niet zelf kan bekostigen. De wet spreekt van leer plicht, waarom wordt dan ook niet hier voor zien? De wet is met recht bedoeld als een zegen voor het kind, waarom het zieke en zwakke kind hiervan dan uitgesloten? Hierin moet een voorziening komen. Als de gemeente niet bij machte is. dan door een Rijkssubsidie. Zoolang we zoover nog niet zijn, vragen wij u lezers, om hulp. Steunt ons. Laten wij bij zooveel ellende in de wereld ten minste het zieke en zwakke kind, dat al zoo heel veel mist, wat vreugde geven." Het gironummer, van den heer J. H. W. Ha- bermehl, Kinderhuissingel 30, Haarlem, is: 402786. Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Werkzaamheden gedurende het afgcloopen jaar. Op 25 April 1941 hield het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, Haarlem en Omstreken zijn eerste jaarvergadering. Uit het jaarverslag over het af- geloopen jaar ontleenen we het volgende: Op 11 Maart 1940 werd door het voorloopig be stuur opgericht net K.V.V. Haarlem en Omstreken tijdens een door 2000 vrouwen bezochte bijeen komst in het Concertgebouw. Het bureau werd ge vestigd in het Stadhuis en vóór den oorlog werd in hoofdzaak aandacht besteed aan de inrichting van het bureau en den administratieven opzet. Gedurende de oorlogsdagen steeg het ledental zeer sterk; werkzaamheden werden toen in hoofdzaak verricht door de ordonnansen. Onmiddellijk na den oorlog 'begon de actie voor het inzamelen van kleeding en huisraad voor Rotterdam; vele zen dingen werden per vrachtauto naar Rotterdam gebracht, begeleid door K.V.V.-sters. Een voor raad goederen werd tenslotte opgeslagen in het Doopsgezinde Weeshuis, door het college van re genten welwillend afgestaan aan het K.V.V. Uit dezen voorraad werden kleeren en meubels ver strekt aan de slachtoffers van den bominslag aan de Leidschevaart en Edisonstraat, aan die van het vliegongeval aan den Oudeweg en ten slotte aan de getroffenen bij het bombardement in October. In de maand Augustus verleende het K.V.V. gastvrijheid aan 25 Rotterdamsche kinderen in het Doopsgezinde Weeshuis en aan 20 vrouwen in een villa in Aerdenhout, die door den eigenaar voor dat doel was afgestaan. In October en No vember werden in het Doopsgezinde Weeshuis 62 menschen verzorgd, gedurende 5 weken, in hoofd zaak door krachten van het K.V.V. Verder gaf het K.V.V. zijn medewerking aan het ikleedingcomité en aan Winterhulp. In den loop van het jaar werden verscheidene cursussen georganiseerd, zooals een E.H.B.O.- cursus, cursussen voor chauffeuses, hulp aan dieren en voor koken op groote schaal. Ook wer den door het Gem. Gasbedrijf eenige kookcursus sen aan medewerksters van het K.V.V. gegeven. Tenslotte werd in December besloten aan het K.V.V. den vorm van een stichting te geven. Vervreemden van landbouw gronden. - De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vïsscherij heeft de toestemming bedoeld in art. 3 van het besluit, houdende rege len met betrekking tot het vervreemden van land bouwgronden uitgebreid voor alle overdrachten aan en door a. gemeenten en waterschappen, voor zoover deze overdrachten noodzakelijk zijn voor een behoorlijke uitoefening va nde publiekrech telijke functie dezer instellingen: b. de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen, voorzoover deze over drachten noodzakelijk zijn voor en passen in een normale bedrijfsvoering. N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. In de ahremeene vergadering van aandeel houders der N.V. Bank voor Nederlandsche ge meenten zijn het jaarverslag over 1940 alsmede de balans en de winst- en verliesrekening over eenkomstig de voorstellen van commissarissen vastgeseld en het dividend bepaald op 5 pet. Tot commissaris werd herbenoemd de heer B. van Haersma Buma; in de vacature-C. Pais werd de heer A. E. Hannema, burgemeester van HarlLngen, benoemd. De directeur, de heer P. J. de Kanter, deelde mede dat hij zich met het oog op zijn leeftijd verplicht ziet zijn functie neer te leggen, wanneer zijn op volger deze zal kunnen overnemen. MACHINEFABRIEK GEBRS. STORK EN CO. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld een dividend uil te keeren van 10 pet., (vorig jaar 7 pot.) op de pre ferente aandeelen en 14 pet. (vorig jaar 8 pet.) op de gewone aandeelen. Een premie voor silobouw? Voldoende zuur voor conserveercn van grocnvoeder aanwezig. De cqfnmissie dr. F. E. Posthuma deelt het vol gende mede: Van den directeur-sreneraal van den landbouw ontvingen wij bericht, dat het algemeen commis sariaat voor den wederopbouw het voornemen heeft voor silobouw materialen als betonijzer en cement beschikbaar te stellen. De voorraad bitumen voor afdekking van het beton tegen inwerking van zuren is echter zeer beperkt. In verband met de aanmerkelijk hoogere kosten van silobouw vergeleken bij vroeger jaren, wordt het geven-van een premie per kubieke meter silo overwogen, welke gebaseerd zal zijn op de tegen woordige kosten. Eén onderzoek hiernaar wordt thans ingesteld. Voorts deelde hij mede, dat van het rijksbureau voor chemische producten bericht is ontvangen dat in de behoefte aan zuur voor het conserveeren van groenvoeder kan worden voorzien. Het is dus volkomen verantwoord een sterke actie te voeren voor het inkuilen met zuur. Ook waar landbouwers niet tot silobouw overgaan moet deze actie worden aangevat, omdat ook dan een be langrijk betere kwaliteit kuilvoer kan worden ge wonnen. Vrouwen van vacantie uit Duitscliland terug. AMERSFOORT, 25 April. Vanmiddag is een gezelschap van veertig vrouwen, dat op 2 April door het N.V.V. was uitgezonden om eenige weken te vertoeven in het Frauenheim, gelegen in de fraaie omgeving van Schledenhausen, in ons land teruggekeerd. Oj5 het station te Amersfoort heeft het A.N.P. met eenige van deze vrouwen een onderhoud ge had. Allen waren vol lof over de buitengewoon hartelijke ontvangst en de wijze, waarop men het verblijf aldaar tot een waarlijk genot heeft weten te maken. Het viel sommige vrouwen moeilijk de ondervonden hartelijkheid onder woorden te bren gen en sommigen zeiden alleen: het zal ons af vallen, dat wij weer in Holland zijn. Hoe goed de voeding was, moge blijken uit het feit, dat er vrouwen zijn die van vier tot zeven pond in drie weken tijds zijn aangekomen. Ook waren zij vol lof over de medische verzorging en de hai-telijkheid van den gouwleider. Enthousiast vertelden zij over de uitstapjes in de fraaie omgeving. De algemeene indruk was: het waren dagen om nooit te vergeten. (A.N.P.) N.V.V. NIEUWS DISTRICT HAARLEM. Men meldt ons: Het bestuur van het N.V.V. te Haarlem schrijft ons. dat taïïqozen de hulp van het Bureau voor Rechtsbescherming van het N.V.V. inroepen. Sinds 21 Maart jl. tot op heden werd bijstand ver leend aan totaal 1486 personen. Door de positie, die het N.V.V. tegenwoordig reeds inneemt, is het mogelijk geweest dat van deze I486 gevallen het slechts voor circa 8 pet. noodig was rechtsmaatregelen in te leiden. De overige 92 pet. kon na ampele bespreking tot een goed einde worderl gebracht. Algemeen blijkt het vertrouwen dat men stelt in het N.V.V.; immers van 31 Maart jl. af tot op he den lieten zich aan het N.V.V.-huis, Kruisweg no. 74, circa 700 personen als lid bij het N.V.V. in schrijven. Kievietseiljes, Fritillaria Meleagris. (foto Stassen.) In April—Mei bloeit buiten in drassige wei den een vroolijk bolgewas, Fritillaria Melea gris. Op het eerste gezicht zijn de bloe men niet heel opvallend, maar wanneer we ze eenmaal ondekt hebben en ze goed"bekijken, dan zien we het allerwonderlijkste kleuren- patroon, waarmee het bloemdek is getooid. In keurige vierkante blokjes, als de velden van een dambord, wisselend daar met elkaar af don- kerpaarsroode vakjes met grijze of geelachtige beige vakjes. Dat geheel maakt een allergrap pigst effect en geeft iets zeer levendigs aan deze bloemen. Veelal komen de planten voor in het moeras sige gras langs de rivieren. Waarschijnlijk wordt het zaad door het rivierwater meegevoerd en zoo verspreid. Maar ook gekweekt komt de Fritillaria Melea gris veelvuldig voor. Uit oude plaatwerken blijkt, dat de Fritillaria-soorten al ruim drie honderd jaar geleden geliefde bolgewassen zijn geweest. Uit dien tijd zijn er meerdere soorten van dit geslacht bekend. Naast de gewone Fritillaria Meleagris met het in kleuren geblokte bloemdek komen vaak ook witte exemplaren voor. Dat zijn vertegen woordigers van de variëteit Alba. Verder be staat er in de kleurnuances van de donkere en de lichte vakjes nog vrij groote verscheidenheid. De planten worden ongeveer dertig centimeter hoog. Ze staan alleraardigst in den border of in den rotstuin of ook op een grasveld. We moe ten er echter steeds aan denken, dat ze liefst een gedeelte van den dag beschaduwd moeten staan en dat de grond vrij vochtig behoort te zijn. De planten kunnen jaren achtereen u- komen en bloeien zeer rijkelijk. Door dp fop* durigen en rijken, bloei kunnen we ze als snijbloemen gebruiken, zoodat ze a1" "0e^ binnenshuis nog veel vroolijkheid kunm. °o!t ven. 611 ge> De kievitseitjes hebben dus zeer veel prettige eigenschappen en verdienen \2 plaatsje in onzen tuin, wanneer er tenntót gedeeltelijk beschaduwd en vochtie mlvf is te vinden. 3 De sierlijke hangende, vrij groote met hun wonderlijk kleurenpatroon zullen^ jaar weer onze bewondering opwekken een niet uitbundige maar grannie e? et heid aan geven. v °e lr°% A- J-1>. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformatie? Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Mutatie: Bij beschikking d.d. 22 April 1941 is in h t 6 Maart 1939 uitgesproken faillissement van B Vollmuller te Amsterdam in de plaats van M V C. Klein tot Curator benoemd Mr. Th. Sprev h P' rengracht 581 te Amsterdam. Surséance van betaling: Bij beschikking der Arr.-Rechtbanfc te Amv d.d. 17 April 1941 is aan Gerardus JohaniS r senhiiR van Meeuwen t.e Onsterhc»oIr "O" seph-us van Meeuwen te Oosterbeek, gem. Renk voorloopig surséance van betaling verleend lv windvoerder Mr. R. Lion te Arnhem, Station^ 14. Een ontwei-p-accoord is nedergelegd. Sch'^ vorderingen, ten aanzien van welke de sursé> werkt, moeten zijn ingediend uiterlijk on 5 Mei 1941. Verhoor-Maandag 19 Mei '41, <kg middags te 2 uur in raadkamer van - rechtbank. voormeiji Uitgesproken: 23 April: Adr. de Groot te Leende (Strïjp) r-ji Mr. J. M. Buizin.ga. Cur. Mr. W. Overmans te Vel" kenswaard. 23 April: M. Schoonenberg, landbouwbedrijf J Deursen, gem. Ravenstein, Breedstraat D 26. R-c- alvoren, Cur.: Mr. H. P. v. d. Bruggen te 'n* Bosch. 24 April: J. J. Kruiter, café, Pontanusstraat }i te Amsterdam. R.-C.: Mr. P. F. Swagerman. Mr. F. J. Verzijl, Heerengracht 572, te Amsterdam 24 April: G. van Ommen, wonende te Amsfe. dam, Middenweg 52 1). R.-C.: Mr. A. C. N. P.R-,m Cur.: Mr. L. H. Smitt, Keizersgracht 20 te Arj. sterdam. 24 April: Guillaume Henri Mann, wonende t» Hilversum, Coehoornstraat 76. R.-C.: Mr. H. j Hütsohler. Cur.: Mr. R. Hermans, Stationsstraat 1) te Hilversum. 24 April: A. Strueh, in muziekinstrumenten, Amsterdam, Vrolikstraat 299. R.-C.: Mr. W.M. A. Weitjens, Cur.: Mr. F. J. Verzijl, Heerengracht 5i] te Amsterdam. 24 April: F. Moeyes Gzn., te Oudkarspél, aan het Noordeinde. R.-C.: Mr. J. Krabbe. Cur.: Mr. i J. M. Leesberg te Alkmaar, Kenn. Straatweg, Gedeponeerde uitdeelïngslijsten: 20 April: D. W. ten Braak, bakker te Apeldoorn Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. Uitk. nihil-. 20 April: R.-K. Coöp. Broodbakkerij en Ver- bruiksver. „Helpt Elkander" te Groenlo. Idem, Uitk. 15.08 pet. 20 April: J. H. Platter, bedrijfsleider eener coöpe ratie, te Groenlo. Idem. Uitk. 100 pet. Voor de kinderen TEDDY GAAT NAAR SCHOOL Nauw'lijks heeft het vier geslagen, Teddy Trlx, is reeds op straat om bij school naar Jan te vragen, aan de jeugd die huiswaarts gaat. „Haha!", lachen de kornuiten, „Jan moet blijven weer vandaag: Neen die komt nog lang niet buiten, ook al wou hij nog zoo Trix begrijpt niets van die woorden. Stoven zij hem weer een kool? Wacht, hij sluipt voorzichtig binnen, door de open deur in school. Rust'loos zoekt hij door de gangen, snuffelt rechts en links in 't rond. Daar ziet hij Jan's pet plots hangen.... vlug, de klas hier in, terstond. In 't lokaal ziet hij zijn baasje: vroolijk stuift hij op hem toe. „Sapristi!" verschrikt de juffrouw, „wat is dat voor vreemd ge doe?" Jan staat voor het bord te schrijven; Teddy ziet alleen zijn rug. Juf komt aan, begint te kijven: „Ga de deur uit, hond en vlug!" Teddy kijkt verbaasd naar boven, „Wel, wel," denkt hij, „wat kabaal, 't Is welhaast niet te gelooven. Is dat schooljuffrouwen- taal?" Hij begint zich schrap te zetten. D' ooren legt hij in den nek: „Juffer, wil je op gaan letten, 'k Ben wel klein, njaar 'k heb een bek...." door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 84) „Dat weet ik niet. Ik zal jullie goed betalen, kost geld, en jullie zult allebei, dat weet ik zeker, na zoo'n langen en trouwen dienst van de vacantie genieten, nietwaar?" „Neen, mijnheer". Ze spraken tegelijk. Hij keek hen aan. Het was een vlugge blik, maar waarin een smeekbede lag, en dat roerde hen. „Dat wil zeggen, mijnheer, we hebben geen behoefte aan een langere vacantie dan onze ge bruikelijke veertien dagen, maar als het langer is, zullen we ons best trachten te doen, er terwille van u van te genieten". „Dank je", zei Quinton nederig. „En mogen we vragen,, mijnheer, waarom u hier vandaan gaat, als het geen brutale vraag is?" De keukenmeid sprak. „Wel, zie je...." Quinton pijnigde zijn hersens. Het was onmogelijk haar de waarheid te ver tellen. Hij kon niet zeggen: „Ik wensch juffrouw Woffran in mijn dienst te houden, daarom heb ik haar aan het werk gezet, om een huis voor me te zoeken, een taak die, voor zoover ik het kan be kijken, even moeilijk uitvoerbaar zal zijn als een van de Herculische karweien". Dus antwoordde hij, da! hij meer buiten wilde gaan wonen, hetgeen tenslotte gedeeltelijk waar was, daar hij dit ook wensch te; maar toen Panton daarna vroeg: waarom dan niet te blijven waar ze waren, tot er een huis gevonden was, werd hij er toe gedreven een da verend smoesje te vertellen, wat zijn gevoelig ge weten bezwaarde en hem sterker dan ooit naar «om Dimsdale aan den muur deed staven, om toch ▼ooral maar niet naar de dienstboden te hoeven kijken. Hij dacht, dat een verhuizing naar zijn tlub voordeelig zou zijn en daar mevrouw Dimsdale voor onbepaalden tijd weg zou blijven, zou het zonder haar wel eenzaam zijn! Het lag er nogal dik boven op, maar hoe dan ook, de keukenmeid en Panton stonden hierna op of liever de keukenmeid stond eerst op, en onder drukte heldhaftig alle verdere neigingen tot „ste ken". Hun mijnheer had behoefte aan verandering en gezelschap. Hij was zoo eenzaam zonder me vrouw Dimsdale. Dat zijn beweringen in geen enkel opzicht strookten met zijn blijkbare vreugde over het vertrek van zijn tante een paar dagen tevoren, liet de keukenmeid uit haar gedachten schieten met de opmerking tegen zichzelf: „Mannen waren vreemd en dikwijls onveantwoordelijk voor hun daden". Zij had haar moeder vaak zoo hooren pra ten, wanneer haar vader zijn bord op den grond smeet, omdat het spek te gaar was en niet knappend perlg aan de randen. „Men moet ze maar nemen zooals ze zijn en er het beste van maken". De keukenmeid en Panton zetten zich aan het pakken, maar een oogenblik- later keerden zij terug, om nog een vraag te doen: Moesten zij al hun be zittingen meenemen of net genoeg voor bijvoor beeld twee of drie weken? Al hun bezittingen- Alles, wat hun toebehoorde. Zij zouden nooit terug komen. Nooit terugkomen! De keukenmeid greep zich vast aan den deurknop en Panton wenschte, dat er een tweede deurknop voor haar was, om zich vast te grijpen. Haar zinnen begaven haar. „Neen', zei Quinton. Vlak bij het portret /an oom Dimsdale was een potloodteekening van „Een Leeuw in de Wildernis", vele jaren geleden door een ongehuwde oudtante van Quinton geteekend. Het was een futlooze leeuw, maar 't beest sugge reerde moed, en nu keek Quinton er naar in de hoop kracht te verzamelen door z'n grimmigheid (of in ieder geval wat er voor door moest gaan! vol aandacht te bestudeeren. ,Nooit terugkomen, mijnheer". Het was een miserabel koor, dat veel leek op een lijkzang. Hij schudde zijn hoofd. „Behalve dan voor de verhuizing. Jullie wilt me toch helpen met de verhuizing, nietwaar? En ik denk, dat we buiten heel gelukkig zullen zijn al onze eigen versche groente, Marie". Hij glimlachte, en als Quinton glimlachte op die smeekende, overredende manier, zag hij er bijzonder jongensachtig uit en was de keukenmeid geroerd, dus zei ze niet, dat groente goedkooper was en over het het geheel genomen meer voldeed als ze gekocht werd, of dat wat haai betrof geen versche groente ter wereld zou opwegen tegen de gemakken van voorsteden en het genot van bioscopen. Maar later besprak zij bij het pak ken met Panton alle ongemakken, die buiten hun deel zouden zijn: geen water, geen behoorlijk licht, geen ondergrondsche, geen winkel, geen menschen, en bovenal geen bioscopen. „Vanmiddag gaan we naar de bioscoop, om iets grappigs te zien, waar we van opknappen". En de keukenmeid was het er mee eens. Maar dit alles doet ons heel ver afdwalen van Whiff's tocht naar Silver Hill, om voor Quinton een huis te gaan bezichtigen. Den volgenden morgen was zij bijtijds op en pakte een vroegen trein. De dag was helder en vriezend, en over de welden en heggen lag zonneschijn, toen zij, Londen achter zich latend, zich voortspoedde door de open vlakte Haar stemming was goed. Voor hét eerst sinds vele weken voelde zij zich opgetogen en optimistisch omtrent de kans, een huis te vinden. Dit huis was pas den vorigen namiddag op de markt gekomen. Het was te bezichtigen om tien uur vandaag. Zij zou er om tien uur zijn en moge lijk alleen! Anderen konden later aankomen om elf uur, half twaalf, twaalf uur, maar niet om tien uur Op zoo'n vroeg uur daar te zijn beteekende, dezen vroegen trein te pakken, en de Londenaars waren langslapers. Er waren weinig reizigers in den trein, had zij gemerkt. Zij loosde een zuchtje van zelfvoldaanheid, toen zij zich Quinton afschilderde geïnstalleerd in dit verrukkelijke ouderwetsche, gepaneelde huis op slechts 19 mijl van de stad en toch zoo volop buiten, of bijna heelemaal buiten want nu zij het einddoel naderde, zag zij, dat het een lichtelijk steedsch tintje0 droeg. Overal stonden huizen verspreid, huizen wel aardig en artistiek maar toch huizen, en wegen en nog eens wegen Toen klaarde zij op bij de herinnering, dat Silver Hill anderhalve mijl van het station lag en zij klaarde nog meer op toen zij, na aan den contro leur den weg gevraagd te hebben, te hooren kreeg, dat zij langs den buitenweg moest gaan. Deze had een zeer aantrekkelijk, landelijk én ouderwetsch aanzien. Hij deed denken aan postkoetsen en her bergen en Samuel Pickwick en punch. Haar voeten gingen heel luchtig en opgewekt en met genoegen bemerkte zij de witte rijp op de kale heggen en boomen, die als diamant in het zonlicht glinsterde Toen gaf haar hart eenklaps een kleinen bons, vrees beving haar en haar stemming zakte omlaag in haar haastende schoenen, want er waren andere haastende schoenen de schoenen, die aan zes andere dames toebehoorden, en die zich eveneens langs den buitenweg voorbewogen en in optocht, en de optocht zocht in zijn geheel zijn weg naar Silver Hill. Twee liepen er vóór Whiff uit, vier kwamen achter haar aan, en allemaal hadden ze haast. Waar gingen zij naar toe? De weg die nu over ging in een landelijke laan, gaf niets anders te zien dan haarzelf, de haastende dames en een slagers jongen op een fiets. „Ware het middag en niet halftien op een win terochtend" (Whiff was gedurende drie lange maanden op de huizenjacht en het was nu vlak voor Kerstmis), „dan zou ik me kunnen voor stellen, dat ze allemaal op weg waren, om op Silver Hill bezoeken af te leggen, maar zoo vroeg. En waarom hebben ze allemaal zoo'n haast?" Haar eigen voetstappen versnelden zich. Een sterkere vrees beving haar. Toch, de beleefde jongeman had duidelijk gezegd, dat het huis pas laat in den vorigen middag „binnengekomen" was, en hij had haar te verstaan gegeven, dat zij de eenige was met een „bewijs voor bezichtiging". Had hij haar dit te verstaan gegeven, of had zij in haar vurige verlangen de eenige te zijn, dit verondersteld? Of hadden deze vrouwen allemaal het kantoor van Clipper en Co. bezocht, nadat zij het verlaten had9 Zij had het om tien minuten over half zes verlaten De deuren werden niet voor zessen gesloten. Twin tig minuten was voldoende tijd voor het uitschrij ven van zes bewijsbriefjes ter bezichtiging, méér dan voldoende. Plotseling lachte zij, toen de twee leidende dames bij een bocht gekomen, deze namen, zij vlak daarop volgde en de vier achter haar weer volgden, net als evenveel rupsen, die kop aan staart, in optocht, zooals zij al eens had gezien, over den weg kropen bij het zwerven van boom tot boom. Maar haar lach hield middenin op en veranderde in verslagenheid, toen het ook tot haar doordrong, dat de twee leidende dames de eerste kans op het huis hadden, zij waren haar vóór. Het was eea troostelooze gewaarwording, en geheel onbewust versnelden haar voetstappen zich een weinig, en - zoo deden ook de twee dames voor en de vier dames achter haar, totdat zij allemaal hard begonnen te loopen, alsof zij voor een wedstrijd hadden inge schreven, en ware het niet uit zekeren zin voor waardigheid en dwang zonder twijfel waren enke len van hen, ofschoon nie,t jong meer, gaan hollen. Een heuvel met een zachte glooiing bracht hen in het gezicht van het huis op den top, er kon geen vergissing zijn, want voor één keer was de be schrijving van den makelaar behoorlijk nauwkeurig geweest; daar waren de ommuurde tuin en de twee kastanjeboomen er voor, die speciaal vermeld wa ren en het huis en de wingerd, die zich langs de geverfde muren slingerde; en zoo begeerlijk was de geheele verschijning, dat Whiff's hart heel op gewonden en verlangend klopte. „Is het niet grappig?" Dit hoorde zij zichzelj zeggen tegen de dame, die onmiddellijk voor haar „Wat is grappig?" De dame stond geen oogenblik stil, maar zij gaf haar hoofd een licht rukje in o® richting van Whiff. „Dat we ons allemaal zoo haasten, om hetzelra huis te zien". Ik „Heelemaal niet. Ik zie er niets grappigs in- noem het jammerlijk. Ze moesten allemaal worafm opgehangen of doodgeschoten". Het profiel van fl- dame was erg krachtig. „Wie?" Door er nog een stapje by te doen w Whiff naast de dame. „Ik ben niet van plan n plaats in te nemen, daar kunt u van op aan,.n zou niet eerlijk zijn. Ik zal op mijn beurt wacni als we bij het huis zijn; maar wie moest won opgehangen?" Zij hadden hun doel bereikt. h.» De eerste dame was met een spurtje door zoomd door besnoeide buxus en trok aaneB De toornige dame stond halverwege de deu het hek. (Wordt wvoH#

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8