Churchill over den aftocht in Griekenland. nON pERDAG 1 MEI 1941 WEGEN SPOORWEGEN MESOLONGIOM AGION, ikamari: PATRAS KORINTE Kateuryla Lechana J'YRGQï ARGOS I jL,NAUPLlA iJRIPOLlSj SPARTA; Messini }l?AtAMATMA rMIDDELLANDSCHEi PELOPONNESOS liillaansch ,,eermach tsbe rich t Bases op Malta opnieuw aangevallen. -'GENS IN ITALIë, 30 April (Stefani) Het ^nachtsbericht nummer 329 luidt als volgt: rjaliaansche en Duitsche formaties luchtstrijd- hebben bombardementen gericht op -3«delijke vloofeënheden in het centrale deel van ?\Tiddellandsche Zee. Vliegtuigen van het Duitsche rcorps hebben de luchtbasis van Malta ge lardeerd en vijandelijke schepen te La Valetta Malta getroffen. Twee vijandelijke' vliegtuigen neergeschoten tijdens een luchtgevecht. Cyrenaica gaat aan het front van Tobroek de ..ipjgring van de Engelsche strijdkrachten voort. mi het front van Solloem hebben de offensieve lies der Duitschers en Italiaansche troepen den *Ld gevoelige verliezen toegebracht en hem ge- Lrigen °P verscheidene punten terug te wijken, llia'ansche en Duitsche luchti'ormaties hebben het Loken van de havens, en -verdedigingswerken S Tobroek vorotgezet. Een transportschip is door Mfsche bommenwerpers tot zinken gebracht, cjtterijen en stellingen welden getroffen. Gemoto- ^eerde Britsche strijdkrachten werden onder mi- ^illeurvuur genomen. Een vliegtuig van het type Sieim werd neergeschoten. "inden nacht van 29 op 30 April hebben vijande lijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Benghazi. jn oost-Afrika zetten onze troepen in de v-erschil- irtde sectoren' hun belemmering van den vij ande ren druk voort door acties van de artillerie en je'infanterie". De Engelsche blokkade. „Eüropceschc solidariteit versterkt" constateert een Belgisch blad. BERLIJN, 30 April. (A.N.P.) De Belgische r.-.-5 heeft den laatsten tijd herhaaldelijk geschre id. over de door Engeland wederrechtelijk uitge- Èerde hongerblokkade. Vooral de bladen Het laatste Nieuws en Le Travail. Op zeer scherpe rjzekeert zich het eerstgennoemde Belgische blad «en de Engèlsch-Amerikaansche blokkade van de Sette gebieden. In zijn op de frontpagina afge- i'-jkt artikel schrijft het blad, dat Engeland en derika het zenden van levensmiddelen, vooral •ji: Frankrijk, afhankelijk stellen van de politieke Ceding der Fransche regeering. Dit blijkt vooral C een artikel in de New-York Times en uit een «klaring van den zender van Boston, waarin ge- !Kd werd, dat de Fransche ambassadeur in Wash- ;j:on nauwelijks succes zal hebben, omdat de hifrikanen door verschillende gebeurtenissen, zoo s'; de beschieting van Engelsche schepen door de [fctferijen van Nemours, de verklaring van Brinon c de ruilovereenkomst tusschen. het bezette en ccbezette Frankrijk ontstemd zijn! Dit zijn dus, zoo rarïjft het blad, de argumenten van de Ver. Staten? j'e tezamen met Engeland de volkeren aan den jonger willen prijsgeven, welke zij tevoren in den «rlog hebben verwikkeld. Het Laatste Nieuws stelt' ^enover de Angelsaksische beweringen, dat Duitsehland de schuld draagt vaff de voedingsmoei- Ikheden der bezette landen de bepalingen van de Saagsche conventie, waaraan men lean ontleenen, lat de bezettingsmacht niet verplicht is de bezette te voeden". „Zelfs moet worden vastge steld, zoo gaat het blad voort, dat Duitsehland, Bel- pen Frankrijk den laatsten tijd'belang^ike -hoe- rslhedeo levensmiddelen heeft'doen toekomen en wluit zijn eigen voorraden. Duitsehland heeft dit fêdaan om lacunes op te vullen, die door de _gëbrek_ Hge'voor raad vorming van de vroegere Belgische en Fransche regeeringen waren ontstaan. Aan den an- teen kant is Duitsehland bereid geweest de hulp- rüe va'n Hoover mogelijk te maken en heeft het dat de verdeeling der levensmiddelen reder neutrale controle zou worden gesteld. Ten- mag ook niet worden vergeten, dat Duitsch- het sluiten van het'handelsverdrag tusschen en Sovjet-Rusland op vrachtbare wijze heeft m'emoedigd. toe houding, zoo concludeert het blad. staat te- [aiöver de in strijd met hét volkenrecht zijnde tokade, die het een weerlooze bevolking onmo- (dijk maakt het haar in de Haagsche conventie recht, zich van overzee van levensmid- fe voorzien, uit te oefenen". Ook het optre- van Roosevelt is in strijd met het volkenrecht, hij de in Amerika geblokkeerde saldi niet vrijlaten. ,.De blokkade versterkt slechts de ijropeesche solidariteit", zoo schrijft het blad der Felgische arbeiders. Dit orgaan wijst ér op; dat En- jtiand de blokkade zorgvuldig had voorbereid, aan- jaen'het geloofde dat Duitsehland zou Ineenstor- een in de bezette gebieden hongeroDS'tanden zou uitbreken. Dat de Engelschen 'echter in deze zijn teleurgesteld, heeft zelfs Chur- ill moeten toegeven. ..Wat men echter niet voor- heeft, zoo gaat het blad verder, is het feit, dat hongerblokkade slechts de economische positie sa Duitsehland versterkt. De volkeren', voor wie fe vérbindingen met de overzeesohe gebieden zijn feesneden. hebben niet gedraald om zich tot Lischland te wenden met een verzoek om hulp. wordt thans als de eeniee kracht, die -staat is de economie van het vasteland te orga- beschouwd. I?e blokkade is dus in plaats een ontbinding tot stand te brengen geworden een factor van aaneensluiting. Hetzelfde lot thans overwinnaar en overwonnenen en fe missie van Duitsehland is "grooter geworden.' h eisoht van Duitsehland, dat het Europa zal Gbomven. Mpi-l)oodsclia]i van dr. Ley. tot het werkende deel van Duitsehland. Het D.N.B. meldt: .Rijksleider dr. Ley heeft ter tegenheid van den len Mëi een oproeping tot de koeiders cn arbeidsters, de bedrijfsleiders en hun uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt: Weer viert het Duitsche werkende volk den len als den dag van het feest van den Arbeid en van de nationale gemeenschap. Wanneer rf S0^^eh met voorbeeldige heldhaftigheid ons wen rijk beschermen,'zoo werken vaderland en |Uniet minder trouw dan het strijdende front, '"boenen Duitsche arbeiders, werklustige menschen -hoofd en vuist, geven zich moeite om den kien soldaten ter wereld de beste wapenen tcf -■Msn. en de beste uitrusting te geven. Millioenen vrouwen en meisjes nemen aan dezen ar- deel. Vele vacantiedagen kunnen derhalve in tijd niet meer worden agekomn. Dien eenen Willen v/ij echter gemeenschappelijk op fees- ,v| tfilze doorbrengen,, den dag die het ge- werkende Duitsche volk vereenigt. Onze ij e, gemeenschappelijke vijand zal vallen. De rjtoa nationaal-socialistische staat van produ- --•eaaen arbeid zal echter leve». Voor de vrijheid, -«moonheid en-de waardigheid van onze Duitsche it wor^t 'n dezen tijd gestreden, gestreden - man en elke vrouw op de -plaatsen neergezet: door den Duitsche soldaat ^oor ^en ^Itschen arbeider en den •-•oenen boer, door man en vrouw op de plaats werk in het vaderland. Aankoop van Amerikaansclie transportvliegtuigen door Engeland Mededeelingen van Roosevelt. WASHINGTON, 30 April. (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de laatste persconferentie mede gedeeld dat hij den minister van Handel opdracht heeft gegeven een enquête te houden bij de parti culiere Amerikaansche luchtverkeersmaatschap- pije'n om na te gaan hoeveel van hun transport vliegtuigen door de regeering voor afstand aan de „strijdende democratieën" aangekocht zouden kun nen worden. De president zeide dat deze vliegtui gen zoo snel mogelijk noodig zouden zijn. Op een opmerking van een correspondent erkende Roose velt dat de luchtverkeersmaatschappijen er over klagen dat zij door hét bewapeningsprogram bij de uitvoering van nieuwe opdrachten moeilijkheden ondervinden. Ten aanzien van de aankondiging van den chef van den marinestaf dat de patrouilledienst van de Amerikaansche vloot is uitgebreid tot 2000 mijl, zei- de Roosevelt dat 't vermelden van bloote aantallen mijlen een verkeerd beeld geeft. De .hoofdartikelen en vooral de kaarten, die in de Amerikaansche bla den na zijn persverklaring van Vrijdag jl. zijn ver schenen, zijn, zoo verklaarde de president, in strijd met hetgeen hij gezegd heeft en wat door de cor respondenten over deze conferentie ju'ist is weer gegeven. Hij heeft verklaard dat de patrouille- dienst zoo ver zal worden uitgebreid als noodig is voor de bescherming van het Westelijke Halfrond. Het is duidelijk, aldus Roosevelt, dat een vast aan-" .tal mijlen niet kan worden aangegeven en het is even natuurlijk dat. de posities der Amerikaansche schepen bijna dagelijks veranderen. Op de vraag of de Amerikaansche schepen ook in hét door den president zelf afgekondigde ver boden gebied rondom Engeland zullen varen ant woordde Roosevelt, dat zij daartoe volgens de neutra- liteitswet recht hebben, Dat beteekent echter niet dat zij werkelijk daarheen zullen gaan. Voorts deelde de president mede dat het in het voornemen ligt langs de Atlantische kust steun punten vopr luchtschepen van het Zeppelin-type in te richten. Roosevelt weigerde eenigerlei commentaar te ge ven-op. de laatst rede van Churchill. Italiaansche civiele commissaris voor Montenegro. ROME, 30 April. (D.N.B. De pasbenoemde Italiaansche civiele commissaris .voor Montenegro, Mazzolini, heeft Dinsdag zijn ambt aanvaard. Grieksche veldtocht onderdeel van den strijd in de Middcllandsche Zee. Standpunt te Berlijn. De verhouding tot de nieuwe regeering te Athene. Van welingelichte Duitsche zijde wordt, naar het D.N.B. mededeelt, het voegende gemeld: De vraag of men dén veldtocht in Griekenland als voltooid kan beschouwen, heeft men Woensdag avond in deskundige kringen alhier aldus beant woord dat dit uiteraard het geval zal zijn, wanneer het geheele Grieksahe grondgebied bezet is. In dit verband zeide men nog dat de veldtocht in Grie kenland evenwel altijd slechts ais een deel van den strijd om de Middellandsche Z!ee beschouwd' mag worden. De vorming van een nieuwe Grieksche regeering heeft men te Berlijn met belangstelling gadegesla gen, doch bij het uitspreken van een oordeel legt men in officieele en ook in officieuze kringen nog terughoudendheid aan den dag. In de Wilhelm- strasse gaf men uitsluitend te kennen dat men van Duitsche zijde geen rekening zal houden met den koning van Griekenland, die land en volk in .den steek heeft gelaten. In antwoord op een vraag werd hieraan van Duitsche zijde toegevoegd dat formeel de mogelijkheid tot samenwerking met 'de nieuwe Grieksche regeering bestaat, maar dat men zich hiermee nog niet wil binden ten opzichte van deze regeering, waarvan men houding en op treden eerst eens wil afwachten. Indien evenwel de beginselen, die door de nieuwe regeering te Athene geuit zijn, zoo worden toegepast als zij zijn ge formuleerd, mag men de samenwerking beslist mo gelijk achten. Arbeiders brengen htm Führer den groet bij een van zijn bezoeken. (Foto P. B. S.—Pax Holland) De situatie van Malakka. DUITSCH VRACHTSCHIP IN BRAZILIë AANGEKOMEN. RIO DE JANEIRO, 30 April. (AN.P.) Het Duitsch vrachtschip „Natal" is Dinsdagochtend met een lading waardevolle goederen vanuit Duitseh land in de Braziliaansche haven Bantoe aangeko men. Het vrachtschip „Natal", dat ongeveer een zelfden inhoud heeft als het Duitsche schip „Leco", is het derde schip, dat in korten tijd uit Duitseh land in Brazilië is aangekomen. (Cartografisch Bureau Van Pelt) Het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag heeft medegedeeld dat de Duitsche troepen de Zuidelijke havens van de Peloponnesus (Zuid-Griekenland) bezet hebben. Op bovenstaande kaart zijn de richtingen van den Duitschen opmarsch na de inneming van Athene en Korinthe met zwarte pijlen aangegeven. Adolf Hitler temidden van zijn werkers. (Foto P. B. S.—Pax Holland) en nog te verrichten, een arbeid waaraan het volk medewerkt. In 1939 wees Hitier op de verschillen tusschen dit en voorgaande jaren, waarbij hij o.m. zeide: „Alle thans in Duitsehland geproduceerde goede ren komen van het geheele volk. HoeVeel geld wordt verdiend doet niet ter zake. Doorslaggevend is hoeveel goederen worden geproduceerd. De ge produceerde goederen mogen niet worden opge stapeld, doch zij roepen om den verbruiker". En oorlog of geen oorlog, Duitsehland viert het feest van den Arbeid. Zoo in 1940, toen b.v. door Hess een groote rede is gehouden. Dit jaar blijven echter officieele plechtigheden als boven achter wege, wegens de tijdsomstandigheden. Radio Qtoqxamma VRIJDAG 2 MEI 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8J5 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Erik» Helen. 10.2010.40 Declamatie, li.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Omroeporkest. 12.41 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 .Gramofoonmuziek. 1.35 Het orkest Eloward. 2.11 Voor de vrouwen. 2.30 Het orkest Eloward. 3.00 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Musiquettc. 4.00 Lezen in den Bij bel (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 4.2§ Gramofoonmuziek. 4.30 „Grepen uit de muziekgeschiede nis', causerie met gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 „De wereld van 100 jaar te rug", causerie. 6.30 Orgelconcert. 7.00 B. N. O. Economische vragen van dep dag. 7.15 Altviool, piano en gramofoon muziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.4$ Melodisten, dameskoor „Aethercharme" en solist. 9.30 Orgelconcert (opn.). 9.40 Avondwijding (voorbereid Moor het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 9.45 B. n. O. Engelsche berichten. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelmu ziek (ofcn.). 10.20 .Planovoordracht en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters .11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Or gelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amusements orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Utrechtsch strijkkwar tet en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.39 Huishoudelijke vraagbaak. 3.45 Ensemble Bart Ekkers. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ensemble Bandl Balogh. 6.00 Boekbespre king (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 6.1» Puszta-orkest en soliste. 6.45 „Wij trekken er op uit!" toe ristische raadgevingen. 7.00 B. N .O. Economische vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Kapitalisme en natfonaal-socialisme", lezing. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.09 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmulzek of spie gel van den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotoo- neei. 9.30 Omroeporkest 10.00 B. N. O. Nieuwsberichte*! sluiting. DE ENGELSCHE HULP AAN GRIEKENLAND. Een foto uit de dagen van de aankomst der Britsche strijdkrachten op Grieksch grondgebied. Een afdeeling pantserwagens trekt door een der steden naar het front. fFoto WeltbildPax Holland) Van de 60 000 werden 45.000 man ingescheept Zwaar materiaal moest worden achtergelaten. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, hebben Churchill en Eden Woensdag in het Lagerhuis ver klaringen afgelegd over het Britsche expeditieleger in Griekenland. Churchill zeide o.a. dat in Griekenland onge veer 60.000 man, onder wie een Nieuw-Zeeland- sche en een Australische divisie, aan land waren gegaan. Tot dusverre zijn daarvan ongeveer 45.000 man weer ingescheept. Helaas heeft de Britsche luchtmacht slechts een gering deel der evacuee- rihgsoperaties kunnen dekken. Voor het optreden der Britsche troepen in Griekenland, aldus Chur chill, kan men slechts lof hebben. De Engelschen hebben ongeveer 3000 man aan dooden en gewon den verloren. Bij den tegenwoordigen stand van zaken, aldus vervolgde de premier, kan een vol ledig verslag nog niet worden uitgebracht. Het aantal geëvacueerde troepen kan nog stijgen. Het spreekt van zelf dat men het zware materiaal niet heeft kunnen medenemen, doch dit is voor Duitseh land van geringe waarde, omdat Duitsehland aan uitrusting geen gebrek heeft. De minister van Buitenlandsche Zaken Eden zeide dat de Grieken den strijd tegen het overmachtige Duitsche leger niet konden voortzetten. De Griek sche weermacht beschikte slechts over een zeer beperkt aantal vliegtuigen en kon den tegenstand tegen een sterkeren vijand niet volhouden. Het be sluit tot insoheping der Britsche troepen is in vol ledige overeenstemming met de Grieksche regeering genomen. 6 (D.N.B.) ENGELSCHE TRANSPORT SCHEPEN IN PALESTINA. In Palestina zijn naar het Italiaansche bjad „Tri- buna" uit Beiroet verneemt, de eerste Engelsche transportschepen7 met uit Griekenland gevluchte soldaten aangekomen. De soldaten bevonden zich in jammerlijken toestand. Zij hadden geen wape nen en hadden zwaar te lijden gehad .van de door stane vermoeienissen. Alle oorlogsmateriaal moest bij de overhaaste vlucht uit Griekenland achterge laten worden. De Britsche troepen in Griekenland. Hoe de Australiërs terugtrekken. GENèVE, 30 April. (D.N.B.) De tribune de Lausanne publiceert een Exchange-telegram uit Sydney, waarin gezegd wordt, dat er een officieele verklaring is uitgegeven over de omstandigheden, waaronder de Australische troepen uit Grieken land worden getrokken. De evacuatie wordt voort gezet. De Empire-'troepen strijden onder den hevi- gen druk van den vijand met bewonderenswaardige heldhaftigheid. Vele Australische troepen hebben i;eeds het Grieksche grondgebied verlaten, nadat zij deze stap voor stap verdedigd hadden. Andere troe pen konden nog niet ingescheept worden en voeren de hun toevertrouwde taak tot hét- einde door. Helaas bestaat er geen hoop, dat zware verliezen vermeden zullen kunnen worden. Men dient zich hierop voor te bereiden. De natie zal door een uit voerig communique op de hoogte worden gesteld, zoodra dit mogelijk zal zijn. SINGAPORE. De commandant der strijd krachten in Britsch Malakka, luitenant-gene raal L. v. Bond heeft aan persvertegenwoordigers verklaard dat Malakka in feite met een invasie bedreigd wordt. „Het zou dom zijn daaraan te twijfelen".' Bond zeide .verder dat de verde digingsmaatregelen voor Malakka sedert 1939 buitengewoon versterkt zijn.- Hij zeide hierover: „Twee jaar geleden nog bevond zich'slechts op het eilandSingapore, een garnizoen. Thans echter, daar wij op het geheele schiereila.nd troepen hebben, zullen wij niet slechts het eilamd zelf verdedigen". Over de versterkingen, die arri- veefen, welke hij voor voldoende houdt, zeide Bond: „Op het oogenblik schijnen ze met elk aankomend schip binnen te komen. Ook de luchtstrijdkrachten van Malakka zijn thans veel sterker dan ooit te voren, zij zijn het be langrijkste wapen voor de verdediging van dit land, want iedere vijand die ons land wil bin nenrukken moet eerste trachten de vereischte luchtbases te krijgen, van waaruit hij luchtaan vallen op groote schaal kan ondernemen". De aanvallers zouden volgens de meening van Bond zich voor moeilijker problemen gesteld zien, dan ze ooit elders hadden ontmoet, wanneer zij zich in het noorden verbindingslin'ies moesten scheppen. „En dan hebben wij hier geen vijfde colonne die hen zal helpen". Een eventueele interventie van de zijde van de Ver. Staten zou volgens Bond misschien bij voorbaat afschrikkend op moge lijke aanvallers werken, daar staat tegenover dat „de teekenen die in den laatsten tijd positief op een mogelijk ingrijpen van de Ver. Staten zoo wel in den Atlantischen als in den Stillen Oceaan wijzen, Japan er toe zouden kunnen brengen sneller te handelen." Tenslotte zeide Bond nog dat hij zoodra zijn opvolger, generaal-majoor A. S. Pereival zou arriveeren, hij naar Engeland zal terugkee- ren, om daar een post over te nemen. (United Press.) 1 Mei, de feestdag van den Arbeid. Heden wordt de eerste Meidag als feestdag van den arbeid gevierd. Men heeft de 'laatste dagen in ons blad een aantal opgaven van ondernemingen aangetroffen die hun personeel hec^en vrijaf hebben gegeven voor het vieren van dezen dag en in ver schillende gemeenten, zoo b.v. in Zaandam en in Haarlem, zijn heden 'de gemeentelijke instellingen gesloten. De eerste Mei-dag is van onheugelijke tijden af een dag van blijheid en vreugdebetoon geweest. Onze voorvaderen vierden op dezen dag de neder laag van den winter, hielden optochten, en plant ten Meiboomen. Kortom gaven op alle mogelijke wijzen uiting aan hun blijdschap, dat de zomer weer de overwinning had behaald. De wijzen waarop feest werd gevierd waren in de verschillende streken niet gelijk, maar allen hadden zij denzelfden,hierboven omschreven grondslag. De Meiliedjes, de Meiboomen, de Mei vuren zijn uit den tijd geraakt; maar thans is den Meidag weer nieuw leven ingeblazen. In Duitsehland is het de dag waarop het zakenleven stop staat, de fabrieken gesloten zijn en alle arbei ders opgewekt aan het feest van den Arbeid deel nemen. Al meerdere jaren viert men daar op den eersten Mei het feest van-den Arbeid en welke beteekenis men daar aan dit feest hecht, blijkt uit het feit, dat de 1 Mëi-dag daar geworden is tot een dag van groote en'gfootsche betoogingen. In Berlijn b.v. wer den bijeenkomsten gehouden in den Lustgarten en demonstraties door de jeugd in het Olympisch dion en sinds de instelling van dezen feestdag van den Arbeid hebben elk jaar hetzij Hitier zelf, hetzij zijn naaste medewerkers, Hess, Goering of Goebbels, het woord gevoerd. Bij de' rede die de Führer in 1938, na de inlijving van Oostenrijk bij Duitsehland, op den eersten Mei in de Lustgarten heeft gehouden heeft hij o.m. gezegd: „Wij vieren thans den eersten Mei vooral als een feest der vreugde. Zes en een half millioen Duitschers zijn in de grenzen van het rijk mede opgenomen'. Dat brengt voor óns nieuwe taken met zich mee. Wat echter ook voor moeilijke proble men aanwezig mogen zijn, ik twijfel geen oogenblik of in enkele jaren zullen wij met al deze proble men klaar zijn". Zooals men ziet wordt in Duitsehland op hei feest van den Arbeid ook aandacht geschonken aar» den arbeid door de leiders van den Staat verricht

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3