(Jfrechtsche drieling wordt één jaar oud. Binnenkort extra toewijzing van rijst Brèndgeloei. Door luchtaanvallen: Litteraire Kantteekeningen. Eigenaardigheden Suze, Ria en Ansje van Soest, de Utrechtsche drieling van het echtpaar van Soest, aan de Acaciastraat te Utrecht, worden heden (1 Mei) één jaar oud. Voor dezen voos, hen zoo heuglijken dag heeft het drietal, van links naar rechts, Suze, de kleinste en meest gemoedelijke, Ria, een en al levenslust, en Ansje, dé bijde handste en laatst geborene, zich speciaal laten fotografccrcn. En zooals het tegen woordig behoort half en face, half en profil. (foto: A. Ph. de Keijzer) Verhooging van het aardappelrantsoen ooorarbeiders dergroote steden verwacht Onze Haagsche correspondent meldde ons he denmiddag: In de persconferentie.» van heden is medege deeld dat ter aanvulling van het levensmiddelen rantsoen en in afwachting van nieuwe aan voeren van aardappelen, die uit Duitschland onderweg zijn, binnenkort een algemeene extra toewijzing van een half pond rijst verwachten is. Voor hen die een vetkaart hebben zal deze rijst tegen verlaagden prijs beschikbaar worden gesteld. Bovendien wordt een verhooging van het aardappelrantsoen voor d^ arbeidende bevol king van de groote steden overwogen. De distributie van aardappelen. Halve kaart voor kinderen op of na 2 Mei 1937 geboren. 's-GRAVENHAGE, 30 April. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt 'h,et volgende met betrekking tot de distributie van aardappelen bekend. Zooals reeds is gepubliceerd geven de twintig met „15" genummerde bons van de broodkaart te zamen recht op het koopen van anderhalve kilo gram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen vier jaar "oud zijn en aan personen, die zwaren arbeid verrichten speciale halve brood kaarten zijn verstrekt, brengt dit uiteraard mede, dat tien met „15" genummerde bons van de brood kaart tezamen recht1 geven op het koopen van 3/4 kilogram aardappelen. Bovendien zijn aan personen, die 14-21 jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15" genummerde bons van deze kaarten geven te zamen recht op het koopen van 0.3 kilogram aard appelen. Voorts is bekend gemaakt,' dat aan kinderen, dié na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardappel- kaarten zullen worden uitgereikt. In plaats .hiervan dient gelezen te worden: kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn geboren. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn geboren, zullen derhalve een heele aardappel- kaart ontvangen. "Distributie van brandstoffen en petroleum voor kookdoeleinden. 's-GRAVENHAGE, 30 April De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid ert scheepvaart maakt het volgende bekend. In asnsluiting op de 'reeds getroffen Aprilregelingen zullen thans voor kookdoeleinden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of petroleum worden uitge reikt. De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distributiedienst nader vast te stellen tijdstip bij genoemde instantie te vervoegen ten einde een aanvraagformulier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petroleum komeh uitsluitend die personen of gezinnen in aanmerking, die niet electrisch koken en die geen aansluiting hebben op het gasnet. Onder een aansluiting op het gasnet wordt hierbij verstaan, dat in het des betreffende perceel of, indien slechts een perceels- gecleelte wordt bewoond, in dat gedeelte, een gas- binnenleiding hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwezig is. Zij die wel op het gasnet zijn aange sloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uitreiking der bovengenoemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts personen en gezinnen die een zelfstan dige huishouding voeren' voor uitreiking in aanmer king kunnen komen; bewoners van hotels pensions e-d., alsmede personen of gezinnen, die niet zelf hun ■J'arme maaltijden bereiden, derhalve niet. De bon kaarten' mogen uitsluitend aan degenen, die in het bezit zijn van een stamkaart met „hoofd" gemerkt, Worden uitgereikt. Tegen het doen van onjuiste of onvolledige op- laven zullen strenge maatregelen worden genomen. Honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Het rijksbureau »oor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt wkend, dat van 1 tot en met 31 Mei 1941 op bon jjo. 7 van de voederkaart voor honden beschik- oaar wordt gesteld: voor groep I: 10 kg. honden- wood; voor groep II: 10 kg. hondenbrood; voor jUnep Hl; s kg. hondenbrood; voor groep IV: 5 hrè k°nd^nbrood; voor groep V: 4 kg. honden- n Lvoor groep VI: 3 kg. hondenbrood. ttmÜï» no- van de voederkaart voor katten hoc-l ,rr dezelfde periode 1 V-> kg. kattenbrood Van kÏ» gesteld- Na 31 Mei 1941 is-bon no. 7 totor e kaarten ongeldig en mag deze niet wr worden aangenomen. (Op 30 Amsterdamsche brand melders is een apparaat aange bracht, dat bij brandmeldingen als een claxon loeit, waardoor men baldadige meldingen verder hoopt te voorkomen.) Het baldadig branden melden Komt in Amsterdam niet zelden Maar haast alle dagen voor; Velerlei mocht men probeeren Om 't den daders af te leeren, Toch ging het geregeld door. Zij die zulke „grappen" plegen Worden dwaling hunner wegen Niet bewust door 't ernstig woord; Flink zijn tegenover vrinden Is wat zij belangrijk vinden, Niet wat al dan niet behoort. Wie baldadig branden melden Moeten' 't zelden maar ontgelden, Want hun flinkheid is beperkt; IJlings nemen zij de beenen En ze zijn al lang verdwenen, Voor de brandweer 't heeft gemerkt. Nu is er iets nieuws gevonden, Waarvan men op goede gronden Eindelijk succes verwacht; Bij baldadig branden melden Nemen de verheven helden Zich voor risico in acht. 't Risico van cïaxonloéien Houdt hen van baldadig knoeien Zeker in de toekomst af, .Tammer dat ze niet iets wisten, Dat dien laffen humoristen Eens een fiksche muilpeer gaf. Elf dooden, veertien zuiaar- en tien lichtgewonden. 's-GRAVENHAGE, 30 ApriL In den loop van den vorigen avond en den verloopen nacht heeft een vrij groot aantal Engelsche vliegtuigen getracht ons land binnen te vliegen. Brisant- en brandbom men werden op verschillende plaatsen neergewor pen. Hpewel de meeste op de gewone wijze op het vrij veld terecht kwamen en geen noemenswaar dige schade aanrichtten, zijn toch op verschillende plaatsen meer of minder groote schaden teweegge bracht en werden slachtoffers gemaakt. Op een plaats werden door drie neergeworpen bommen een huis volledig vernield en een ander huis zwaar beschadigd, daarbij werd een telefoonleiding ge raakt en het telefoonverkeer tijdelijk gestoord, helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar en drie licht gewonden te betreuren. Op een andere plaats in het westen van het land werden, eveneens door drie brisantbommen, vier woonhuizen verwoest en drie andere zwaar bescha digd; van de bewoners werden d£ie personen ge dood en één zwaar gewond. In een andere plaats ontstond schade aan woonhuizen en broeikassen; daar werden twee personen zwaar gewond. Ten slotte werd in nog een andere plaats in het westen des lands, waar vrij veel bommen werden neerge worpen, ook vrij veel schade aangericht. Hier werd een hoofdbuis vatx, de waterleiding getroffen als mede de bovenleiding van een trambaan. Verder werden verschillende vaartuigen beschadigd en een heele rij woonhuizen min of meer door bomscher ven en ook door den luchtdruk beschadigd; helaas waren hier vijf dooden, acht zwaar- en zes lichtge wonden te betreuren. Op Verschillende andere plaatsen werden nog huizen, schuren, boerenhoeven, getroffen of door scherven en door den luchtdruk beschadigd. Ook een aantal paarden, koeien en eenig kleinvee werd gedood. De totaalbalans geeft dit beeld: acht huizen ver nield, ongeveer twee dozijn huizen min of meer zwaar beschadigd, elf dooden, veertien zwaar en tien licht gewonden (A.N.P.)- De omzetbelasting op tabaks producten. 's GRAVENHAGE, 30 April. In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af, omzetbelasting zal worden geheven op tabaksproducten, deelt de ge machtigde voor de prijzen mede, dat het in afwach ting van het tot stand komen van een definitieve regeling niet toegestaan is, deze belasting door te be rekenen. Deze bepaling wijkt dus af van de richtlijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.l. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, dié tabaks producten verkoopt, dus zoowel de fabrikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzet belasting voor eigep rekening moet nemen. Verkoop van alle soorten schoenen tijdelijk stopgezet. Van 1 tot en met 9 Mei. 's GRAVENHAGE, 30 April. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat het in ver band met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Donderdag 1 Mei 1941 tot en met Vrij dag 9 Mei 1941 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, in den meest uitgëbreiden zin met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoe nenbon worden ingeleverd. Derhalve valt onder dit verbod ook het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, die tot dusverre zonder bon mochten- worden ver kocht. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldig heidsduur van de schoenenbonnen, welker geldig heidsduur vervalt op een der dagen gelegen tusschen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mèi 1941. Dubbeie moord door een waanzinnige. Vrouw en klemkind gedood. HOUTEN, 30 April. Hedenmorgen is in de buurtschap 't Goy, onder de gemeente Houten (Utrecht) een dubbele moord gepleegd. Te onge veer tien uur heeft de 59-jarige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zijn niets vermoe dende vrouw zoodanig mishandeld door haar te slaan en te schoppen, dat weldra de dood intrad. Hierop is de moordenaar op zijn rijwiel gespron gen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeente Houten en belandde tenslotte bij het huis van zijn dochter, die met een zekeren van G. is gehuwd en in wier huis hij de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van waanzin, dood sloeg. De moeder, radeloos van angst* wilde het kind uit de handen van den moordenaar redden, doch werd tenslotte het derde slachtoffer. Op onmen- schelijke wijze sloeg en schopte v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes be werkend. De dochter, die inmiddels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was. Want toen verdween de waanzinnige, wederom als een verdoolde rondfietsend door de gemeente Houten. Direct werd een grondig onderzoek ingesteld naar den dader, die echter, toen men dit onderzoek begon, spoorloos verdwenen was. Op het oogenblik, eenïge uren na den moord, is het de Houtensche politie nog niet gelukt den man te achterhalen. Haverschmldf het meest onder schot en bezorgden hun zevental de 4—0 zege. De stand ln de eerste klasse is nu: H. P. C. 2 8 6 0 Haarlem Nereus Scheerzeep voor 15-jarigen. DEN HAAG, 30 April. Gedurende het tijdvaik van Donderdag 1 Mei tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „K" gemerkte bon van de textieikaart, welke uitgereikt werd aan man nen en jongens, die zijn geboren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercrême. Bovengenoemde bon van de textielkaart is aan gewezen om degenen, die tusschen 5 Augustus 1940 en 1 Februari 1941 vijftien jaar geworden zijn, ook in staat te stellen scheerzeep te koopen hetgeen niet mogelijk zou zijn geweest, indien wederom een van de van 116 tot en met 120 ge nummerde bonnen van het algemeen distributie bonboekje, welke destijds bij de eerste uitreiking van textielkaarten aan mannen .en jongens van vijftien jaar en ouder werden verstrekt, zou zijn aangewezen. De van de bovenbedoelde, van 116 t/m 120 ge nummerde resteerende bonnen kunnen worden vernietigd. 12- 33—10 7 4 0 3 8 24—23 8 3 1 4 7 18—20 8 3 1 4 7 20—27 7 1 2 4 4 13—28 dat de vorige week tegen V. Z. V. 2 gelijk speelde, won nu gedecideerd met 4—0. doordat doelman Van der Broek er slecht in was en enkele spelers uit IJmuiden verstek moesten laten gaan. In deze klasse moeten nog een aantal wedstrijden gespeeld worden, zoo dat over een kampioenschap nog niets te zeggen valt. Haarlem 2, H. P. C. 3 en H. V. G. B. 2 hebben nog een kans. In de derde klasse speelden H. P. C. 4 en D. W. R. 3 een aardlgen wedstrijd, die door de Waterratten met slechts een doelpunt verschil gewonnen we.-d. (32). H. V. G. B. 4 liet in den belangrijken wedstrijd tegen W. R. 4. geen veer. want hel won gemakkelijk met 4—0. De wedstrijd H. V. G. B. 4—H. Z. V., die 4 Mei in het Sportfondsenbad gespeeld zal worden, moet de beslissing brengen. De stand is nu: H. V. G. B. 4 7 4 3 0 11 21— 8 H. Z. V. 7 4 2 1 10 20—10 Haarlem 4 8 3 1 4 7 24—21 K. Z. 8 1 3 4 5 9—16 D. W. R. 4 8 2 1 5 5 7—26 Een slecht figuur sloegen de H. V. G. B.-dajnes, door in en wedstrijd in het Sportfondsenbad met slechts vijf. dames in het water te verschijnen. Haarlem liet eveneens uitvallen, maar voor de vijf dames was het bad te groot, zoodat er van behoorlijk spel niets terecht kwam. De ge duchte Haarlem-schutster mej. Stuy doelpuntte drie maal. Zondag a.s. worden er wederom een vijftal wedstrijden in het Sportfondsenbad gespeeld, Voor de tweede klasse komen H. V. G .B. 2 en Haarlem 2 resp. tegen V. Z. V. 2 en D. W .R. 2 te water. De uitwedstrijden werden belden door det hans thuisspelende ploegen gewonnen. Het vol ledig programma voor Zondag is: Haarlem 1—H. P. C. dames 6.30 uur. Haarlem 3—Watertrappers H. V. G. B. 2—V. Z. V. 2 H. Z. V.—H. V. G. B. 4 Haarlem 2—D. W. Ii. 4 Japanners verlaten Ne<l.-Tndie. BERLIJN. 29 April (V.P.B.) De Deutsche All- gemeine Zeitung verneemt uit Batavia, dat de. Japansche consulaten op Java belegerd worden door Japanners, die Java vullen verlaten. Wandelsport Men vcrwaclit 10.000 deelnemers aan de Avoud-Vierdaagsche. Naar wij vernemen is een landelijke regeling tot stand gekomen Inzake de organisatie van de bekende avond- vierdaagsche Dit is reeds een van de eerste verheugen de resultaten van de Inmiddels tot stand gekomen fusie der verschillende gewestelijke wandelsportbonden. Als data voor de te houden landelijke vier-daagsche zijn ge nomen 18, 19. 20 en 21 Juni. De Noord-Hollandsche Wandelsportbond organiseert op deze vier dagen een 4x20 K.M. tocht resp. ln de plaatsen Amsterdam, Haarlem. Enkhuizen, Alkmaar en. Anna Paulowna. Ook in andere plaatsen worden avond-vier- daagschen georganiseerd. Door 't uitvallen van de gewone vierdaagsche, waarvan be paald was, dat deze wederom te Nijmegen zou worden ge houden! rekent men erop. dat de belangstelling voor de landelijke vierdaagsche aanmerkelijk zal stijgen, zoodat de deelneming nu reeds wordt geschat op ruim 10.000 personen. Voor de avond-vierdaagsche is een uniform herinne ringskruisje (N. w. B.-kruis) beschikbaar gesteld. Waterpolo H. P. C. 2 is kampioen. Heemsteedsche reserves wonnen van Nereus. Dinsdagavond Is in de eerste klasse van de Wintercom petitie van Kring Haarlem de beslissing gevallen, doordat de Heemsteedsche reserves een 41 overwinnig op Ne reus uit Zaandijk behaalden. Het gevaar in de Haar- lemsche voorhoede kwam weer van Braam, die echter goed door Breewer bewaakt werd. Braam kon nu slechts een van zijn bekende doelpunten maken, maar scoorde een tweede maal met een strafworp. De andere gevaarlijke speler in de H. P. C.-ploeg was de jeugdige T. Kloots, die eveneens twee goals voor zijn rekening nam. De Zaan dijkers speelden een goeden wedstrijd, waarin vooral het harde schieten van Boot opviel. Deze speler nam het eenige Zaansche doelpunt voor zijn rekening. Voor de eerste klasse verloor H. V. G. B. met 4—0 van Haarlem, waardoor Haarlem thans de derde plaats bezet en H. V. G. B. de vierde. Het spel van Haarlem was veel beter dan in'voorgaande wedstrijden, terwijl bij H. V. G. B. het slechte plaatsen en het weinige vrij zwemmen op vielen. Verdel, Smitz- en Hemsbergen namen doelman Koert, Roman door Theo J. van dér Wal. Amsterdam, F. G. Kroonder. Een vorig jaar mochten wij van dezen schrijver den roman „Dorp in Opstand" met waardeering bespreken. Ofschoon in „Koert'' zijn zeer gemak kelijk vlottende schrijf- en verteltrant er niet veel minder op geworden is, lijkt het boek als litterair kunstwerk toch minder geslaagd en ook niet geheel te beantwoorden aan wat de schrijver er zich volgens de aanbeveling in den' omslag van voor stelde dat het worden zou. Wij lezen daar: „Koert" wil een karakteristiek geven van de tegenwoordige jeugd van 1618 jaar, behoorende tot de groote (kleurlooze) middenklasse der burgers en haar verflauwde of zelfs geheel afwezige belangstelling voor geestelijke vragen. „De schrijver poneert de stelling, dat waar vroeger de uitingen der puber teit sublimatie, zochten en veelal vodden in kunst, geloof, wetenschap, liefde (tot den mensch. tot de natuur, tot partijen en bewegingen, politiek en godsdienstig) thans de jazz, de film, de radio een directer uitleving geven, onmiddellijker sublima tie, zonder pijnlijke schokken en natuurlijk ten nadeele van kunst, geloof, wetenschap, liefde". Dit is allemaal niet voor de poes. Wij laten na tuurlijk in het midden of dat bonimant van den schrijver zelf of van zijn uitgever afkomstig is, doch het zal in ieder geval toch zijn bedoeling wel weergeven. Rest dan de vraag, of het boek Koert van de geponeerde stelling een bewijs levert. Ik meen van niet, met alle waardeering overigens voor het verhaal als verhaal. De lezer vraagt zich af of deze knaap Koert en het meisje Joke nu werkelijk representatief zijn voor den geestelijken achteruitgang der middenklasse Het wil hem voorkomen dat dergelijke in den grond bedorven karakters onder alle omstandigheden, in alle tijden en in iedere maatschappelijke laag ge praat en gedaan hebben zooals deze twee, op last van den schrijver, praten en doen. Al zal de mise- en-scène ook naar den tijd gevarieerd zijn geweest. Met andere woorden: men voelt ze volstrekt niet als slachtoffers van dezen onzen -tijd maar als in dividueel minderwaardige sujetten, die iederen tijd op gevarieerde wijze oplevert. Met Koert en Joke de jeugd van thans, van 1618 jaar. zelfs uit die zwevende middenklasse, te willen uitbeelden lijkt een te eenzijdigen kijk op dien tijd en die klasse om er klakkeloos mee accqord te gaan. Ook zon der bioscopen en dancings zijn er jongens als Koert en meisjes als Joke geweest en zij zullen er steeds zijn. Grofheid, gehuichel en aanstellerig zijn van vandaag noch van gisteren, en, laten we gerust zijn, ze worden nog altijd wel herkend en niet als tijdssymptomen eenvoudig aanvaard. Het heeft er soms wel eens den schijn van. maar daarom is het nog niet zoo. Lichten wij de beide hoofdpersonen'uit Van der Wals roman uit hun tijd en nemen wij ze voor wat ze zijn: zwakke, bedorven kinderen die de schrij ver laat dat duidelijk zien zelfs uit hun eigen milieu vallen, dan kan men niet anders zeggen dan dat hun doen en laten, hun denken en willen wel heel goed doorvoeld en uitgedrukt zijn. Al is er in beiden niet zoo heel veel moois, zij zijn als mo gelijkheden aanvaardbaar en dan knap en conse quent doorgevoerd. Veel komt er van beiden niet terecht en daarvoor had de schrijver niet eens den aanval op Nobbe in het speelhol, waardoor Koert in het gevang terecht komt, noodig gehad. Hij maakt het tegen het eind wel wat al te bont met zijn jeugdigen held en is misschien in dit boek pessimistischer dan strikt noodzakelijk is. Want ook onder veranderde levensvormen lijkt het ons voorshands raadzaam, meer vertrouwen in de jeugd te bewaren. Sluwheid en berekening in dinr gen, die door de natuur goed bedoeld zijn, komen gemeenlijk pas op lateren leeftijd, als de aap uit dei mouw, te voorschijn. Wonderlijke belevenissen van den Baron van Münchliausen Junior, opge- teekend en stijlvol vervalscht door Erik Myldert. A'dam, Bigot en Van Rossum, N.V. Een beetje onnoozel, een beetje grappig en een beetje te lang zou ik deze stijlvolle vervalsching willen noemen, zoo dat niet te weinig ware om den lezer aan te sporen, het boekje toch eens in handen te nemen en er zoo nu en dan een hoofd stukje van te lezen. Er zullen gansche volksstam men zijn die er om zullen bulderen van den lach. En eenige fijne geesten die met den glimlach van volledig begrip der geestigheid iederen regel smul lend herlezen. Tot de laatsten zou ik gaarne he- hooren zoo het mij slechts gelukken kon, tot dien élitekring door te dringen. En daar ik niet tot één der bedoelde stammen behoor lijkt het voor alle partijen het beste zoo wij het bij deze simpele aan kondiging laten. Levenskameraden. Vredig sterven. Jonge Meisjes. Drie deeltjes- uit de serie De Kunst in het Leven. Uitge geven door Dr. Heinrich Lützeler bij Herder, Co. Freiburg i. Br. Dr. W. J. A. Visser van het Stedelijk Museum te Eindhoven heeft de kleine teksten vari Dr. Lützeler bij- een 25-tal reproducties vertaald, die telkens de genoemde onderwerpen illustreeren. Een reeks prentenboekjes naar bekende meesters, vrij wille keurig rondom een bepaald gegeven verzameld. En geschikt om" in verschillende landen te worden uit gegeven met dezelfde plaatjes en vertaalden tekst. Die tekst, zich in hoofdzaak grondend op de voor stelling, laat het kunsthistorisch en aesthetisch be-- lang er van onbesproken, een vorm van populari seering van kunst die voor- en nadeelen heeft. De zwarte reproducties zijn meerendeels goed; die in kleuren meerendeels slecht, een enkele zelfs heel erg. Voor den prijs (R. M. 1.30) mag men echter niet meer eischen, dan geleverd kan worden en een aantal dier boekjes tezamen levert in ieder geval een interessant quantum studiemateriaal voor den liefhebber der schilderkunst uit aller heeren landen en tijden. J. H. DE BOIS. Een interessant onderzoek. Op het Rijksiandboiiwproefstalion te Hoorn worden proeven genomen in verband met de verteerbaarheid van verschillende voederstof- fen, waartoe een aantal hamels, op stal door schotten van elkander gescheiden, aan een voortdurende controle wordt onderworpen. (foto Pax-Holland) in Haarlem en omgeving. (foto De Haas). Wie langs den Heerenweg Bennebroek nadert, ziet, niet ver voor deze gemeente, ter rechterzijde van den weg een eenvoudig gedenkteeken, dat blijkens een opschrift, herinnert aan den slag die in 1381 de Hollanders tegen de Vlamingen leverden, toen deze het land overstroomden en door de Hol- landsche troepen onder den bekenden Witte van Haamstede tot staan werden gébracht. Van hier voert een oude weg naar de Leidsche Vaart. Het is het Manpad en een wandeling langs dezen weg, in net hart van Kennemerland, loont ruimschoots de moeite. Heerenweg en Manpad sluiten hier het terrein van een buitenplaats in, die een der mooiste van den omtrek verdient te worden genoemd. Het is het Huis te Manpad en zooals het daar ligt, vrij ver van den weg, met zijn prachtigen achtergrond van opgaand geboomte en in het midden van een halve cirkel, die.door een aantal bijgebouwen wordt gevormd, herinnert het op 't «schoonst aan den tijd, toen van Haarlem tot ver voorbij Ben nebroek de lustverblijven en landerijen hier elkander opvolgden. Het Huis te Manpad is een der weinige, die den stroom der tijden weerstaan hebben en zooals het daar als monument van 17e eeuwsche bouwkunst staat, m&akt het den indruk, achter de veilige be schutting van het statige hek nog wel eenige eeuwen mee te kunnen. Het Huis te Manpad staat op de plaats, waar vroeger een kasteel moet zijn gevonden; dit kasteel maakte plaats voor een hofstede die in 1666 werd aangekocht door Daniël d'Lestevenon, koopman te Amsterdam. Bli. .kbaar heeft deze het huis in zijn tegenwoordigen staat gebracht, doch zijn weduwe deed het in 1675 van de hand aan Cornelis van Goor, wiens erven het weer vervreemdden, totdat het in 1767 in eigendom geraakte van David van Lennep, den vader van den bekenden Jacob van Lennep. Sindsdien is de naam van Lennep aan het Huis te Manpad verbonden geweest. Jacob van Lennep kende het van zijn vroegste jeugd en bracht er zijn vacanties door. Zonder twijfel heeft hij in deze omgeving die liefde voor de landshistorie op gevat, waarvan zijn werken in later jaren zoo zeer bewijs zouden opleveren. En nog wijst men u, 'n weinig verder den weg langs, waar het terrein een kleinen heuvel vormt, de plaats aan, waar hij toen hij eigenaar van het Huis te Manpad was ge worden, gaarne in de open lucht zat te werken met geen andere afleiding dan een landman, dia zich langs den ouden Heerenweg stad- huiswaarti spoedde.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5