VELSEN Bonnen die thans geldig zijn: V.S.V.-P.S.V. V Ver. van Jong Hervormden. Donderdagavond hield de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging van.Jong Hervormden in het Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan een vergadering. Deze bijeenkomst, die onder leiding van Ds. J. de Vries stond had tot doel om in Wijk aan Duin meer belangstelling voor het werk der vereeniging te wekken en om de Hervormde Jon geren in de-Ze gemeente in de afdeeling Beverwijk op te nemen. In zijn openingswoord zette de voorzitter doel en werkwijze der Jong Hervormden uiteen. Op ver schillende vragen kon daarna nog dieper worden in gegaan. In de pauze gaf zich een 24-tal leden uit Wijk aan Zee en Duin op, zoodat het doel van dezen avond zeker werd bereikt. Het Beverwijksche be stuur blijft ter afdoening van de loopende zaken voorloopig aan. Daarnaast werd echter een over gangscommissie ingesteld, die de noodzakelijke wijzigingen in het reglement zal voorbereiden. In deze commissie werden benoemd ds. A. J. Bronk- horst, ds. J. de Vries, mej. de Bie uit Wijk aan Zee en- de heeren de Bie, van Herwijnen en Stam. Onder leiding van ds. A. J. Bronkhorst zal in de komende voorjaarsmaanden nog een bijbelkring worden georganiserd. Verder hoofct mén nog eenige algemeene verga deringen te beleggen. Ds. Bronkhorst sloot deze vergadering op de ge bruikelijke wijze. 50 JAAR SCHOENMAKER. De heer W. F. Goede herdenkt Maandag 5 Mei den dag, dat hij voor 50 jaar het schoenmakers vak begon. De jubilaris woont aan den Alkmaar- scheweg 417. FILMVOORSTELLING. In het Kennemer-Theater is Donderdagavond onder auspiciën van .Vreugde en Arbeid' een film voorstelling gegeven., Als hoofdnummer werd ver- toond „Parkstraat 13", een detective-film van de goede soort. UITVOERING R.K. TOONEELVEREENIGING „KUNST DOOR OEFENING". De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst door Oefe ning" heeft Donderdagavond haar laatste uitvoe ring in dit seizoen gegeven. Opnieuw had deze jong vereeniging de keus latan vellen op een vroolijk spel in drie bedrijven van Gerard Nielen, welke auteur dit spel in zijn inleiding betitelt ais te zijn „losbandig bewerkt naar een oud motief". „Over twaalf dagen tegen middernacht" behandelt een wonderlijk gegeven. Als deze tijdsduur is ver streken zal een komeet de aarde raken en' deze zal ondergaan met alle levende wezens er op. Ieder een treft zijn maatregelen, totdat eindelijk de fatale datum gekomen is. De fatale datum blijkt echter de internationale fopdag 1 April te zijn. De tekst van dit aardige spel is uitstekend be werkt en maakt, dat dit tooneelstuk er in gaat als „koek". Het talrijk opgekomen publiek, dat het K.S.A.-gebouw vrijwel tot de laatste plaats toe be zette, heeft zich dan ook kostelijk vermaakt met het gebeuren op de planken. Na ieder bedrijf wer den de medewerkenden beloond met een hartelijk applaus. De heerenboer Appelman (W. Tesselaar) speelde zijn rol vlot en met groot gemak. Vooral in I, toen hij kennis nam van het vreeselijk gebeuren door den komeet, simuleerde hij een werkelijk oprechte verbazing. Bovendien had de kapper hem nog een echten parvenu-kop meegegeven. In III ontbrandde de vroolijkheid echter pas goed met de verschij ning van Kneterman (F. Brakenhof) en Schmidt, een ambtenaar met vacantie, F. Maenhout kon hls de laatstgenoemde al zijn routine aanwenden en maakte van de ambtenaar een kostelijke figuur. Dit tweetal, die in verband met de komeet de laatste 12 dagen hun levenshouding veranderden, werd op uitstekende wijze bijgestaan door den heer C. de Goede, die den weg naar de wijnkelder blijk baar best wist te vinden. De braspartij aan het slot van het tweede bedrijf verwekte stormen van de lach in de zaal. Ook de huishoudster van Appel man. mej. M..de Goede, deed voor haar mannelijke partners niets onder en zweefde „op vleugelen der liefde" gedragen over de planken. De heer J. van Galen had met zijn dubbelrol niet de minste moeite, evenals mevr. M. MartensVreeswijk. De love-teams werden gevormd door de- jonge en veelbelovende garde van K.D.O., n.l. de dames A. Sneekes, A. Groeneveld en de heeren J. Slotemaker en W. Meyer. Een compliment aan' de dames voor de duidelijke en goede uitspraak mag hier niet ach terwege blijven. Ongetwijfeld"* kan K.D.O. met deze jonge krach ten nog vele mooie avonden verzorgen en in de toekomst miss'chien ernstiger stukken opvoeren. Het spelersmatériaal is er zeker voor. De rolkennis was goed en het tempo, dat nu een maal voor een dergelijk blijspel vereischt is, bleef de geheele uitvoering door gehandhaafd. De tooneel- aankleeding was weer prima verzorgd. Muzikale medewerking verleende „Timmer's Band". AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 2 MEI. Thalia Theater: „Vergeet mij niet", 8 uur. Rex Theater: „Sterker dan de Wet", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Alles voor de Firma" (De vier Mullers), 8 uur. ZATERDAG 3 MEI. Thalia Theater: „Vergeet mij niet", 8 uur. Rex Theater: „Sterker dan de-Wet", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Alles voor de Firma" (De vier Mullers), 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 2 MEI. Luxor ïheater, Breestraat: „De laatste ronde" en bijprogramma, 8 uur. ZATERDAG 3 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „De laatste ronde" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 2 MEI. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Johannisfeuer", 2.30, 6.30 eri 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De groote Leugen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 3 MEI. Stadsschouwburg Wilsonsplein: Tweede voor drachtmiddag der leerlingen van de Muziekschool der Mij. tot bevordering der Toonkunst, 2 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Rijkspostspaarbank. Meer terugbetaald dan ingelegd. Aan het postkantoor Beverwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied, werd gedurende de maand April ingelegd f 17409.59 en terug betaald f 102086,25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 22058. De opstellingen voor Zondag. De elftallen zijn voor de wedstrijden van Zon dag a.s.' als volgt samengesteld: D.S.S.H.V.V.B. Olivier; Strobbe en Lantsink; Nooi Jr., Braven- boer, en K. B^<ker; Bakker, v. d. Bosch, Spruit, Piantoni en Nooi Sr. DE KENNEMERS—II.F.C. Van Urk; v. d. Putten en Rijnders; Horeman, Steeman-en Veenstra; Verbeek, Himpers,. Groot, Van Luin en Bleeker. DE ZEEMEEUWEN—KINHEIM. Daniels; Kuipers en de Vries; Rem, Cnossen en v. d. Kant; Ramakers, Versteeg, Verhoofdstad, Ellen en Kuilenburg. LAATSTE UITVOERING VAN „KUNST NA ARBEID". Zondagmiddag 4 Mei geeft de Tooneelvereeni ging „Kunst na Arbeid" in liet Kennemer Thea ter haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opge voerd wordt „Zeemansvrouwen", volksstuk in vier bedrijven door Herman Bouber. Medewerkenden zijn de dames B. Westerv. d. Plas, B. van Lier Beusman, M. de RuiterKoomen, B. Hessen Holleman en mej. F. de Dood en de heeren M. Schroevers, J. H. Broeren, W. de Ruiter, B. v. d. Mey, C. v. d. Mey, J. Dobber, J. Stad, J. Woort- main en G. Terstall Jr. De badplaats Wijk aan Zee. Men schrijft ons: Sedert het vorige seizoen heeft het gemeente bestuur van Beverwijk verschillende kostbare voor zieningen getroffen om de aantrekkelijkheid van Wijk aan Zee als rustige badplaats en gezocht va- cantieoord te vergrooten. De bekende boschweg, 'die oVer Rooswijk naar Wijk aan Zee leidtj wordt geheel nieuw aangelegd. Naast een breèd wandel pad wordt op eenigen afstand daarvan een fraai rijwielpad gemaakt. Beide paden worden voorzien van een gesloten, wegdek. Ten deele is ook het tracé gewijzigd, zoodat de paden nog meer dan te voren het afwisselend beloop van het prachtige, beboschte duinlandschap volgen. De totale kosten van dit werk bedragen rond f 161.000. Een andere voorziening welke haar voltooiing nadert is een wandelweg over de duinreep tus- sohen den Relweg en de zeedependance bij de Zwaanstraat,. Deze biedt- zoowel op strand en zee als landwaarts verrassende uitzichten. Voorts is men bezig met verwijdering van de gevaarlijke bocht in de Zeestraat bij de buiten plaats Westerhout. De daar van ouds staande koets huizen, dienstwoningen en muren worden gesloopt. De gemeente legt aan deze werken ongeveer f 85000 ten koste. Een groote aanwinst zijn ook de nieuw aange legde wandel- en fietspaden door het mooie, stille duingebied tussehen Wijk aan Zee en Balckum (Castricum). Deze paden zijn thans tegen een zeer geringe vergoeding voor het eerst voor het publiek opengesteld. Natuurliefhebbers en duinwandelaars zullen in dit bijna 1000 H.A. groot natuurreservaat ■hun hart kunnen ophalen. Het strand te Wijk aan Zee zal op de gewone wijze zijn opengesteld. Centrale Keuken. Prijzen van porties verlaagd. De prijzen van de maaltijden van de- Centrale Keukèn worden met ingang van 7 .Mei a.s. verlaagd tot 22 en 10 cent per portie, resp. voor houders van boter- en vetkaarten. Derhalve worden de dagkaarten Maandag a.s. reeds tegen den verlaag den .prijs verkocht. Bridgeclub „Saus Atout". De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van' de bridgeclub „Sans Atout" luiden als volgt: Afd. B: 1. W. de BoerH. v. Essen 40 m.p.; 2. C. GeïdermansW. G. Kleine 3 8 IA m.p.; 3. Mevr. TabakG. Steenbergen 37 m.p.: 4. De heer en mevr. Thomas 37 m.p.; 5. A. en Ph. van Groningen 34y2 m.p.; 6. de heer en mevr. Tand 33y2 m.p.; 7. H. en J. v. d'. Vlugt 3iy2 m.p. Afd. D: P. VlotJ. Commandeur 43 m.p.; 2. N. van ZonL. Bos 38y2 m.p.;' 3. de heer en mevr. Van Amstel 38 m.p.: 4. J. de VriesA. Tabak 29y2 m.p.; 5. R. HoenF. Rorriijn 28y2 m.p.; 6. mevr. BraamTh. Sluitman, 26 m.p; 7'. J. DienaarG. C. Tabak 26 m.p.; 8. de heer en mevrouw Admiraal 22Y2 m.p. Onderlinge wedstrijd: 1. C. SpruitK. v. d. Wal _J m.p.; 2. mevr. v. d. LindenG. Zoontjes 37y2 m.p.; 3. G. Tabak—C. Hoogeboom 37 m.p.; 4. J. Kok J, Bloemendaal 36y2 m.p.; 5 J Ber'leeJ. Nijman 34i/2 m.p.; 6. mevr. DilTh. Braam 34 m.p.; 7. J. BosG. de Boer 33y2 m.p. Woensdag 7 Mei wordt de laatste wedstrijd voor de Kennemerland Bokaalcompetitie gespeeld tegen BC. „IJmuiden". De leden vertrekken om 6.50 uur per fiets. Tuinbouw Studieclub. De Tuinbouw Studieclub „Beverwijk jen Omstre ken houdt op Dinsdag 13- Mei in het veilingge bouw ,,'t Centrum" een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. een lezing van den heer R. W. A. Muy.en over het onderwerp „Verwarming van kassen" en „Veredelen van vruohtboomen". Voorts is er een prijsvraag voor groenten uitge schreven. EXCURSIE NAAR DEN BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN. Zaterdagmiddag maakt de „Tuinbouw Studie club" een excursie naar den jaarlijksdhen bloem bollendag te Limmen. Het vertrek is vastgesteld op 's middags 1 uur vanaf het veilinggebouw ,,'t Centrum". JAARVERGADERING VAN S.S.H. Op Dinsdag 6 Mei zal in het Statenhuis te Bever wijk een gecombineerde jaarvergadering plaats heb ben van de afdeelingen gymnastiek en handbal van S.S.H. Op de agenda Ijomt ter bespreking o.m. voor het trainïngswerk en de organisatie van een feest avond. DE „CUP"-WEDSTRIJDEN OP WATERVLIET. De uitslagen van de op Donderdagavond gespeel de wedstrijden om den IJzeren Beker zijn: Afd. A.: E.V.A.Overschotje 02. Agl. B.: K.L.M.H.O. Laboratorium 14. HEEMSKERK VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Bremmers had in Café „Flora" een verkooplng plaats van een woon huis, erf en tuingrond aan de Maerlaan, groot 10 are. Kooper was de 'heer L. C. v. d. Nouweland voor f 2200. A.D.O.—VLIEGENDE VOGELS. Voor Zondag komt het elftal als volgt uit: Kloes, M. Beentjes, Baltus, Burger, Duin, Zonneveld, D. Beentjes, Stenige, N. [Beentjes, Voormeer, Comelisse. CONCERT STEM DES VOLKS. In „Ons Huis" gaf Donderdagavond de zangver- eeniging „De Stem des Volks" haar eerste officieele concert sinds 'het koor gereorganiseerd is en de heer dor Olthuis er de leiding over heeft. Sinds dien is het ledental gegroeid en al is het ensemble nog niet op z'n oude sterkte, gezongen wordt er zeker en met animo. Het was jammer, dat er geen grootere belang stelling voor deze uitvoering was, want de dames en heeren hebben dit zeker verdiend. Het Ave Verum werd keurig-gezongen door dit jonge koor, goed op toon en vol aandacht voor den directeur. De mannenstemmen zijn nog te weinig in aantal tegenover -het vrouwenkoor, dat met name onder de sopraantjes mooi stemmenmateriaal heeft staan. Bortnianski's Du Hirte Israels deed voor het eerste in kwaliteit niet onder} de bassen leverden er een klankvolle partij in. Een homogenen klank hoorde ik ook in De Nacht van Schubert. De tenoren bleken ook hier het zwakke punt, al weet de heer Olthuis met zijn materiaal te woekeren. En men mag hem den lof niet onthouden, dat hij de juiste werkjes voor zijn koor heeft weten te kiezen: gelukkig niet te zwaar, de fout van zoovele directeuren. Daarenboven liggen ze geheel binnen het bereik van de koorleden en luisterde het publiek er met genoegen naar evenals het dit deed naar 't smaak volle, verzorgde programma van de instrumentale solisten. De Stem des Volks voerde een zestal oud-HoI- landsche volksliederen in bewerkingen van- Anton Krelage, Hendrik Al tink en L. Belitzer uit: lek weet een reyn kasteel, naar een 17de eeuwsche melodie uit Brugge, vlot en goed-besfudeerd ver tolkt, een Vlaamsch volksliedje uit 1679 ('k Kwam laatstmaal over bergen en dalen), strikt in tijd maat en stevig op toon en o.m. De herberg, 't Haes- ken enz. Het vrouwenkoor maakte met „De herberg" een goede beurt, uitstekend gerhythmeerd en duidelijk van uitspraak; de tenoren en de bassen secondeer den trouwens naar hun beste vermogen. Medewerking aan het programma verleenden de -heeren J. Rijksman (viool) en Cor Olthuis (piano), die een zevental eenvoudige werken voor deze instrumenten ten beste gaven: de Thaïsmedi- tation, Schön Rosmarin, Liebesleid e.a„ echt-po- pulaire en vlotte melodieën, die niet nalieten in dén smaak te vallen en die trouwens beschaafd en alleszins muzikaal werden opgediend. W. VERGADERING OUD-KATHOLIEKE BESTURENBOND. Woensdagavond hield de Oud-Katholieke Be sturenbond een vergadering in zijn gebouw, welke geopend werd door den heer P. C. Tol. secretaris. Het belangrijkste punt van de agenda was de verkiezing van een voorzitter in de vacature, ont staan door het vertrek van kapelaan A. C. van de Poll. Bij enkèle candidaatstelling werd de heer W. D.- Wiljouw benoemd. „Vergeet mij niet." Benjamino Gigli. (Foto Universal) Het Thalia Theater heelt dit keer een film, die vooral bewonderaars van Benjamino Gigli veel te genieten zal geven. Hij toah heeft een belangrijke rol in deze interessante film, waarvan dekorte inhoud is als volgt: Lisolette Hesfeld bevindt zich, als secretaresse van den groot-industrieel Berneck, aan boord van een schip, dat zich op weg bevindt naar New- York. Zij komt daar op een zeer eigenaardige wijze in contact met den knappen eersten stuur man Ahrends. Deze komt namelijk plotseling haar hut binnen, put zich uit in excuses en zegt, dat hij zidh in de deur heeft vergist, waarna hij zich weer correct verwijdert. Liselotte vindt nader-, hand zijn sigarettenkoker, die hij blijkbaar in haar hut heeft verlo- Thalia ren. Den volgenden da-L geeft ze hem deze terug en uit deze toevallige kennismaking ontwik kelt zich gedurende de reis een hechte vriend schap, die weldra in liefde overgaat. Dit is echter allesbehalve naar den zin van Irene Hardt, die eveneens een oogje op den stuurman heeft en hem overal volgt. Meer en meer voelen de beide jonge menschen zich tot elkaar aangetrokken en bij het licht van de maan en de heerlijke melodie van het lied „Vergiss-mein-nicht", dat de beroemde tenor Enzo Curti voor de radio 'zingt, verklaren zij el kaar him liefde. Helaas zal de reis spoedig ten einde zijn. Ahrends geeft Liselotte den bewusten sigarettenkoker als een aandenken en spreekt met haar af, dat zij hem voor het van boord gaan haar tijdelijk adres in New-York zal geven, opdat zij elkaar niet uit het oog zullen verliezen. 'Irene Hardt heeft inmiddels een list verzonnen om zich van haar mededingster te ontdoen. Ter wijl Liselotte haar goed kan hooren, spreekt zij met een vriendin over de geschiedenis van een knappen eersten stuurman, die er zijn werk van maakt, om argelooze meisjes het hoofd op -hol te brengen. Hét voorval met den sigarettenkoker wordt als een truc voorgesteld om kennis te ma ken. Liselotte is diep gekrenkt. Zij laat den sigaret tenkoker terugbrengen en gaat van boord met een gevoel van diepe verslagenheid. Liselotte doet in New-York haar werk als secre taresse verder, zonder veel animo. Haar patroon merkt dat en als zijn onderhandelingen met een Amerikaansch concern met succes bekroond wor den, wil hij haar eens ergens mee naar toe nemen om haar op te vroolijken. Zij komen dan op een Weld-adigheidsvoorstelllng, waar de beroemde tenor Enzo Curti zal zingen. Als toegift zingt 'hij ■het bekende „Vergiss-mein-nicht" en Liselotte komt daarvan zoo onder den indruk, dat zij in snikken uitbarst. Dit wordt door Curti opgemerkt- en hij wil zioh aan haar laten voorstellen omdat hij zioh tot haar aangetrokken voelt. Zij is.echter verdwenen en teleurgesteld gaat de tenor heen. Liselotte maakt op den gang van haar hotel kennis met een schattig jongetje, dat daar nog heel laat met zijn auto aan het spelen is. Zij ver neemt, dat hij geen mosder meer heeft en zijn kinderjuffrouw naar haar vaderland is terugge keerd. Liefdevol neemt zij het kind in haar ar men en brengt het naar bed. Als zij nog bezig is, het kereltje zoet te houden, komt de vader bin nen, die niemand ander is dan de beroemde tenor Curti. Deze kennismaking leidt spoedig tot een huwelijk, niet zoozeer uit liefde dan wel uit we- derzijdsche achting en verknochtheid aan het kind. Het lot zal haar nog op een zware proef stellen, als zij later Ahrends weer ontmoet. Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 2 Mei. Kabeljauw f 18f 12 per stuk. Tarbot f 6 per K.G. Tongen f 5.70f 3.80, kleine schol f 91f 55, pufschol f 39f 30, pufschol 2 f 19f 17.50, groote griet f 185, kleine griet f 140, wijting f 61f 52, kleine wijting f 41.50f 36, groote schar f 40, klei ne schar f 28, pufschar f 7.50f 4.90, poontjes f 45 Alles per 50 K.G. Besomming loggers: KW 36 f 3093, KW 91 f 1621, KW 89 f 2112. Kotter: IJM 203 f 5599. Nagekomen besommingen van 1 Mei: Loggers: KW 104 f 689, KW 52 f 779, KW 47 f 1083, KW 97 f 1284. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. Dinsdag 6 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Groenland, assistent voor den stations dienst aan het station Velsen-IJmuiden-Oost, bij de spoorwegen in dienst trad. Op den dag van zijn jubileum zal hij door directie en personeel gehuldigd .worden. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Voor de afdeeling IJmuiden van den Nederland- schen Protestantenbond zal Zondagmorgen 4 Mei een predikbeurt worden vervuld door den heer Henk Luikinga, zoon van wijlen ds. W. Luikinga, den vroegeren voorganger van de Doopsgezinde Ge meente en afdeeling IJmuiden van den Ned. Pro testantenbond alhier. GYMNASTIEK VOOR OUDEREN. Zooals tijdens de uitvoering op 17 April j.l. reeds werd medegedeeld, gaat de gymnastiekafdeeling van „Hoogoven-Staten" over tot oprichting van een afdeeling voor „Senioressen" en „Senioren". De oefentijd zal waarschijnlijk voor de dames op Donderdagavond en voor de heeren op Woensdag avond vallen van 910 uur. Dames en heeren, die meenen door hun leeftijd op dé gewone afdeelingen niet meer te kunnen mee komen, en toch lenig willen blijven of worden, kunnen hier dus zeker terecht. Zij, die interesse hebben, kunnen zich melden: Duinvlietstraat 102 te Velsen-Noord, of op boven genoemde oefentijden aan de gymnastiekzaal van de Da Costa School aan den Koningsweg te Velsen Noord. 2 DRIEHUIS DE BRIEVENBUSSEN. Het is met de posterijen niet meer zoo als in den vroegeren tijd. Toen waren er vijf lichtingen van de brievenbussen en deze stonden nauwkeurig aangegeven. Nu weet het publiek niet, wanneer de lichtingen geschieden, want de cijfers zijn nog van vroeger. In den afgeloopen winter geschiedde de laatste lichting nog vóór het invallen der duisternis, dat was dus heel vroeg. Nu.het 's avonds lang licht is, zou het publiek gaarne weten, wanneer de laat ste lichting geschiedde. In Amsterdam met zijn honderden brievenbussen staan de lichtingsuren wel aangegeven en geschiedt de laatste lichting ong. 's avonds 8 uur. Wij vragen ons af, waarom dat hier ook niet kan. Bovendien is van dë bus hij het postagent schap aan den Driehuizerkerkweg de aangever van de lichtingen meestal ook thans weer defect, zoodat men niet weet of de lichting, al of niet is geschied. Het is te hopen, dat deze dingen, die ten slotte maar kleinigheden zijn, maar van groot ge mak voor het publiek, weer in orde komen. KAMPIOENSWEDSTRim (Adu. Inga, M!4j De bouw van een rioolwaterzuiveringsinstall t is gegund (behoudens goedkeuring van hoogerhaail! aan de laagste inschrijfster de fa. Joh. Dienaar Zonen te Velsen voor f 51000. eil Vrijmetselarij. De heer W. Schwier, referendaris voor infow, tionale organisaties bii het Ri.ikscommkwru I voor het bezette Nederlandsche. eebied heeft boek geschreven over de Vrijmetselarij T de schrijver een uitvoerige uiteenzetting S over de vrijmetselarij zelve en haar geschied!' en alles wat ermee samenhangt. Allereerst 2 hii de wereldbeschouwing der VrnmebS „Haar volkslooze tot volksontkenning houding vernietigt de traditioneele en naff Iüke grondbegrippen van staats- en \olksinZ" ling naar -het ras. proclameert als schiinw vooruitgang der beschaving- de beginselen van I' „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" van all! menschen en beschouwt den rassenloozen mi!/ schelijkheidsstaat als het beeeeringswaardizeinrf' doel harer geestesconstrueties". De schrijver hieromtrent verder nog. dat „door persoonS politiek en bevoorrechting van gunstelingen belangrijke posities in het openbare, economise!» en cultureele leven van den staat 'door Vrijmeb» laars werden bezet, die de gedódhtenwereld Z loees in de daad omzetten". a,fl de voorvaderen van de orde der Vrijmets». laren en de voorloooers van de Vrijmetselari iii de Middeleeuwen wiidt de heer Schwier vril uit voerige beschouwingen. Een uitgebreid hoofdstuk heeft hij geschreven over de Vriimetselarii m werktuig van het Wereldjodendom. Hierin constateert hij o.m dat uit een on derzoek naar de werkzaamheid der B'naï B'rith-leden fB'nai B'rith Orde. een Vrijmets? laarsorde waarvan alleen Joden lid kunnen zlini in Holland gebleken is. „dat met. behulp van dw Joodsche broeders een systematische ondemV ving van de meest verschillende organisatie.? os allerlei gebied plaats vond. zoodat ook niet poh- tieke vereenigingen vaak. zonder het te bespeu- ren, geheel aan den lei-band van het Wereld jodendom liepen." Na de leerstellingen der Vrijmetselari,! besproken te hebben en daarna speciaal de vrijmetselarij In Nederland behandeld te -hebben, schetst de schrijver nog uitvoerig de bij de Vrijmetselaars in zwang zijnde gebruiken en opvoedingssystemen. Tenslotte- wordt nog aandacht geschonken aan het internationale karakter der Vriimetselarii De schr. zegt hieromtrent, dat de „Erkende en Regelmatige Opperraden" bewust internationale betrekkingen onderhouden. „Behalve dat zij el kander wederzijds erkennen, wisselen zij ook ar- beidsleuzen, inlichtingen, vragen over de ritualen e.d. uit." In het boek. zijn een groot aantal afbeeldingen! opgenomen van bij Vrijmetselaars gebruikte V remonieele voorwerpen, kleedingstukken, geheim schriften enz., zoodat het .beschrevene nog ge makkelijker te begrijpen is en door het beeld nog wordt aangevuld. Vrijmetselarij een volksvijandige organisatie, door W. Schwier. Ned. vert, van J. Dros—de Jong, Uitg. W es tl andAmsterdam. BON 13. Broodkaart. Geldig van 21 April t.m. 4 Mei. 100 gram brood of 100 gram roggebrood. BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m. 11 Mei. BON 7. Bloemkaart. Geldig t.m. 18 Mei. KOEK EN GEBAK BON 13. Broodkaart. Geldig van 21 April t.m. 4 Mei. BON 14. Broodkaart. Gel dig van 26 April t.m. 11 Mei. 1 rantsoen gebak. BON 7 (Bloemkaart). Gel dig van 21 April t.m. 4 Mei. 1/2 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 60.0 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. AARDAPPELEN. BONS 15 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 28 April t.m. 7 Mei. V/2 k.g. aardappelen. BONS 17 (alle 20 stuks) Broodkaart. Geldig van 3 Mei t.m. 11 Mei. KOFFrE EN THEE. BON 18. Geldig van 17 Maart tot 11 Mei: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VÈEESCH WAREN BON 13 „vlecsch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 6 Mei, 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 12 „worst of vleesch waren". Geldig tot en met 6 Mei. 75100 gram vleeschwaren. BON 21. Geldig van 12 April t.m. 11 Mei. 1 K.G. suiker. PEULVRUCHTEN. BON 28. Geldig t.m. 11 Mei 500 gram peulvruchten. BOTER EN VETTEN. BONS 13 en 14. Boterkaart. .Geldig van 21 April t.m. 10 Mei: 25.0 gram Boter. BON 13. Vctkaart. Geldig van 21 April t.m. 10 Mei 250 gram boter of marga rine of 200 gram spijsvet. BON 14 Vetkaart. Geldig van 21 April t.m. 10 Mei: 250 gram boter of marga rine. MEEL eri GRUTTERSWAREN BON 23 „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 18 Mei: 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemëel. BON 24. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni 250 gram havermout of ha vervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of. "gort of gortmeel of grutten. BON 25 (Bonkaart Alge meen). Geldig van 21 April t.m, 15 Juni: 250 gram gort of gortmout of grutten. BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m. 15 Juni: 100 gram macaroni of ver- micelli of spaghetti. BON 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig t.m; 15 Juni 100 gram maizena of gries- meel of sago of aai-dappel- meel of puddingsauspoeder. BON 7. Bloemkaart. Geldig tot 18 Mei. 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. MELK. BON 14. Melkkaart. Geldig van 26 April t.m. 4 Mei 1 3/4 Liter melk. BON 15 Melkkaart. Geldig van 3 Mei t.m. 11 Mei, 1 3/4 L. melk. KAAS. BONS 63 en 73. Geldig van 7 April t.m. 4 Mei. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April t.m. 18 Mei. BONS 65 en 75. Geldig van 3 Mei t.m. 1 Juni, elk 100 gram kaas. BON. 94. Geldig van 21 Apr.il t.m. 4 Mei. BON 85. Geldig van 26 April t.m. 11 Mei. BON 95. Geldig van 3 Mei t.m. 18 Mei. - 1 ei. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart) Gel dig t.m. 31 Augustus, 50 gr. sclxeerzeep of een tube of pot scheeixrême. BON 29 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 31 Mei 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. PETROLEUM. ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op péti'oleum kunnen koken) van 21 April t.m. 15 Jum 2 L. HONDENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei. Groep 1 en 2: 10 KG. Gr. 3: 8 KG. Gr. 4: 5 KG. Gr. 5: 4 Kb. Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voo groote rashonden of 'npVj men meer dan cén hond heeft. KATTENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei 1% KG. Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2