Eigenaardigheden ¥k!erm-Wa!@r VRIJDAG 2 MEI Ï94T in Haarlem en omgeving. In den ouden tijd, toen er nog geen klokken wa ren, kon de tijd worden afgelezen van den. zonne wijzer. Dit waren eenvoudige instrumenten die be stonden uit een staaf waarvan de schaduw op een' vlak wórdt opgevangen, op. welk vlak cijfers zijn geplaatst als een aanduiding, hoe laat het is als de schaduw op een bepaalde plaats valt. Zonnewijzers hebben een eerbiedwaardigen ■ouderdom. In den .ontwikkelingsgang van het uur- werk namen ze ten tijde van .het oude Babyion reeds bun plaats in en ,mèn heeft er zich mede be holpen totdat de zandlooper den mensöh in staat stelde, zioh van den stand der zon te vergewissen,- ook wanneer de zon zelf zich schuil hield. En niet voor de veertiende eeuw gelukte het den een of anderen onbekend gebleven bolleboos met gewich ten en tandraderen een samenstel te construeeren, dat als oervorm van .onze hedendaagsche klokken kan gelden en waaraan onze beroemde landgenoot Christiaan Huygens, de uitvinder van de slinger uurwerken (anderen zeggen, dat de groote Galileï de eigenlijke uitvinder was) de beteekenis van werkelijke tijdmeters gaf.. De zonnewijzer aan liet Proveniershuis te Haarlem. (Foto De Haas). Nu hebben we al heel wat slinger- en. ketting- uurwerken, die op een eerwaardigen ouderdom kunnen bogen, maar-menige oude zonnewijzer wint het nog van hen. En'zoo zal de hier afgebeelde zonnewijzer die in den tuin van het Proveniershuis te Haarlem te zien is ook al 'heel 'wat jaren dienst hebben gedaan.-Want reeds in 1414 werd hier het St, Michielsklooster gesticht en toen ,in 1576 de St. Jorisdoeien, die toen nog in de „Hamen" een- plek bezuiden dén tegenwoordigen Raarrisingel stonden afbrandden, werden zij in het oude kloos ter gehuisvest. Ook deze St. Jorisdoeien raakten in onbruik en de stad bestemde het gebouw tot Proveniershuis, waarvan de 67 woningen voor Proveniers of Kost gangers in gebruik werden gesteld, totdat in de 19e eeuw het Proveniershuis het karakter van hofje kreeg. Het Proveniershuis heeft zooals men ziet heel wat bestemmingen gehad en het is moeilijk na te gaan, wie den zonnewijzer aanbracht; de vrome bewoners van het klooster, de 'hoofdlieden der Schutterij of het Haarlemsche gemeentebestuur. In ieder geval herinnert hij, aan tijden, lang ver vlogen, waarin an én het er op vijf minuten nog niet zoo liet aankomen en het met een streep- schaduw als tijdaanwijzer voor lief nam. VERHOOGT UW GEZONDHEID. (Adv. Ingez. Med.) Het drama te Houten. De dader gevat. UTRECHT, 1 Mei. De recherche heeft hier den dader van dén dubbelen moord en de poging tot moord te Houten, den 59-jarigen ar beider A. de L., in een volkslogement aan de Willemstraat alhier gearresteerd en overge bracht naar het hoofdbureau van politie, zooals wij gisteren reeds in een deel der oplaag hebben De rechercheurs troffen de L. met een glas bier in een hoekje aan. Hij maakte een volkomen afwezigen indruk en scheen zich niets te kun nen herinneren. Nadat de rechercheurs op hem toegeloopen waren en hem vroegen of hij A. de L. uit Houten was, antwoordde hij bevestigend. Het gelukte den man met een zoet lijntje naar het hoofdbureau van politie, over te brengen, Waar hem een verhoor werd afgenomen. Men werd hieruit'echter niet wijzer. De man kon zich niets meer herinneren. De politie riep de hulp van een zenuwarts in. Mej. dr. Bentz, die eens rustig- met de L. ging praten, Zij moest, weldra ervaren da,t de man niet simuleerde. Zij vroeg hem bijvoorbeeld, hoe het met zijn vrouw ging, Waarop de L. antwoordde; „O, goed. Zij is kern gezond. Ik heb haar vanmorgen nog gespro ken De man wist zich niets van zijn afschuwelijke uaad te herinneren. Op advies van dr. Bentz werd de L. overgebracht naar de psychiatrische en neurologische klinieken, waar hij werd op genomen. Het broodmes, waarmede- de L. de moorden heeft gepleegd, had hij bij zijn aanhouding in zijn binnenzak. Hij was op verschillende plaat een aan de handen' l licht gewond. De man ver telde nog, dat hij een fietstocht had gemaakt over Bunnik naar Zeist en Utrecht, maar wat üaarvoor is gebeurd, is voor hem nog volkomen buister. VEERTIG JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. -- Verscheidene ambtenaren en beambten in alle beelen van het land herdachten in den loop van vorige maand den dag", waarop zij veertig jaar geleden in dienst traden bij de Nederlandsche «Poorwegen. Woensdag kwamen zij allen te zamen Utrecht, waar zij op de gebruikelijke wijze door be directie werden^ ontvangen.. De jubilarissen wer- ben hartelijk toegesproken en ontvingen een oor konde als blijvende herinnering aan dezen dag; i*°Iencl'en werd hun via hun Chefs een enveloppe mhoud overhandigd. Smokkelhandel van aardappelen naar België. Vele maatregelen ter verhindering genomen. 's-GRA VENHAGE, 1 Mei. Plet rijksbureau voor de voedselvoorziening deelt in verband met het frauduleuze vervoer van aardappelen naar Bel gië, waarover in sommige bladen berichten zijn verschenen, het volgende mede: Reeds geruimen tijd geleden werd bekend, dat consumptie-aardappelen uit de voorraden, die zich in de grensstreek bevonden, in steeds grooteren omvang naar België frauduleus wérden uitgevoerd. Grn hieraan een eind te maken, heeft toen de groothandel, georganiseerd in de Vereeniging tot behartiging van den Nederlandschen aardappel- handel (V.B.N.A.) deze voorraden in korten tijd van de telers opgekocht. Echter werd de vraag naar aardappelen .in België steeds grooter en bleek men bei-ëid hiervoor nog hoogere prijzen te betalen. Zoo werd de aandacht van den smokkelhandel op de goedgekeurde, 'ge plombeerde pootaardappelen gevestigd, die in Ne derland zonder eenige formaliteit konden worden vervoerd. De handel in deze so'oi-t was uitsluitend in handen van pootaardappelhandelaren, die door de V.B.N.A. worden erkend. Al spoedig gingen groote partijen naar en over de grens. Doordat de douane'ettelijke hoeveelheden hiervan in beslag nam, kwam ook deze frauduleuze handel aan het licht. Er zijn toen direct maatregelen genomen, waardoor het vervoer van deze soort aardappelen aan dezelfde bepalingen werd onderworpen als dat der consumptie-aardappelen, terwijl tevens het vervoer naar de grens zoo goed .als geheel werd stilgelegd. Nog op een andere manier werd de smokkelhan del bestreden. Door middel van een bonnenstelsel konden telers, in .de grensstreek woonachtig, de aardappelen bestellen benoodigd voor eigen uitpoot. De aanvraag om bons n-arp echter, juist te Zundert, Achtmaal en Baarle-Nassau, zulk een grooten om vang aan dat de behoeften van die telers aan een grondig onderzoek werden onderworpen,' voordat tót- levering tostemming kon -worden gegeven. De vindingrijkheid van het smokkelaarsgilde bleek echter nog niet uitgeput. Immers spoedig kwamen ten kantore van den provincialen voedsel- commissaris copie-vervoerbewijzen binnen, welke betrekking hadden op het vervoer van zoogenaam de voederaardappelen naar de grens. "Voederaard appelen zijn zeer kleine aardappelen, uitsluitend voor veevoer geschikt. Uit den aard der zaak' trok het de aandacht, dat de grensstreek dé bestemming van. deze aardappelen was. Daar ook het veevoer in ons land niet in ruime mate voorhanden is, moest opk het vervoer van deze voederaardappelen streng aan banden worden gelegd. Ondanks dé hierboven gesohetste maatregelen ontveinst men zich geenszins, dat de smokkelhan del steeds blijft zinnen op nieuwe mogelijkheden om aardappelen frauduleus' uit te voeren. Mocht in de komende dagen blijken, dat verder optreden hiertegen noodig is, dan zal hiertoe onverwijld worden overgegaan. Maatregelen vari ingrijpend karakter zijn in dit verband in overweging. De tot dusverre 'gesmokkelde partijen aardap pelen zijn, wat het aantal kilogrammen betreft, ongetwijfeld belangrijk, maar in verhouding tot den totalep Nederlandschen voorraad zeer gering. Bond van Nederlandsche haring exporteurs vergaderde. Nieuwe voorzitter gekozen. 's GRAVENHAGE, 1 Mei. De Bond.van Neder landsche haringexporteurs hield. Donderdagmiddag zijn jaarlijlcsche ledenvergadering in hotel „Ter minus" te 's Gravenhage. De heer P. Goedknegt, voorzitter van den bond, hield een openingsrede, waarin hij wees op een zekere gedrukte stemming waarin vele leden ver- keeren, hetgeen te begrijpen is, dar op het gebied van den haring- en exporthandél het bedrijf niets meer te doen heeft. Dit mag echter nog geen reden zijn om geen belangstelling te toonen. Spr. was in tegendeel van meening, dat men zich op alle mogelijke gebeurtenissen'nu reeds moet voorbe reiden, zoodat wanneer de mogelijkheid weer komt om zaken te.doen, men dan ook gereed is om da delijk weer aan te pakken. Bij een terugblik over het afgeloopen vereeni- .gingsjaar wees spr, op den g'eringen export, die er nog gewest is en op den binnenlandschen handel, waardoor nog verscheidene leden kans hebben ge zien de zaken gaande te houden. Kort na het uit breken van'den oorlog konden de nog-aanwezige voorraden voHe haring naar Duitschland worden geëxporteerd, doch de voorraden maatjesharing bleven voor Nederland gereserveerd. Door deze overeenkomst kwam .er nog wat leven in dén export-handel. Na aflevering kwam de haringhandel echter in een toestand van afwachten, in de hoop" dat de schepen weer spoedig' zouden kunnen uit varen om niepwe voorraden te gaan vangen. Deze wensch is echter nog niet in vervulling gegaan. Daar de heer P. Goedknegt zich niet meer her kiesbaar wenschte „te stellen als. voorzitter, .achtte hij het noodig de Bestuursverkiezing met een uit voerig betoog in te leiden,waarbij spr. o.-rn. zeide zijnfunctie steeds als een vertrouwenspost te heb ben bekleed en zooveel mogelijk dit vertrouwen naar beste wetenen kunnen getracht heeft ook waardig te maken. Naar het oordeel echter van het overgroote deel van het bestuur is hij daarin blijk baar niet geslaagd en darom cahtte hij zich ver plicht zijn functie neer te leggen. In de vorige leden vergadering', waarin door het bestuur, het voor stel werd gedaan, zich als bond aan te sliten bij dé F.O.y., is er wel druk gesproken over het weren van politiek in den bond.. Persoonlijk was spr. hier Dc jaarlijkschc varkensfokdag te Barneveld was Donderdag druk bezocht. De keurmeesters doen hun werk. (Foto Pax Holland) voor, gezien de ellendige toestanden, waarin men gekomen is juist dor dié politiek. In de plaats voor den heer Goedknegt werd tot voorzitter benoemd de heer D. F. E. Meerburg, Kat wijk. Tot besturslid werd in diens plaats benoemd de heer M. van der Valk Dzn., Vlardingen en als leden van het bestuur werden herkozen de heeren C. den Duik,- Katwijk aan Zee en C. Vrolijk, Schevenin- gen. Ten slotte werd de contributie voor het vereeni- gingsjaar 19411942 vastgesteld op 2/3 van het bedrag van hét afgeloopen jaar, .met een minimum van f 25 per lid,«zulks in verband met de tijds omstandigheden. Zaandamsche wethouders van huil functie ontheven. Met ingang van 1 Mei zijn naar .iet Volk méldt de Zaandamsche wethouders H L. Hallie (v.d.) weth. voor de lichtbedrijven, reinigingsdienst en perso neelsaangelegenheden en J. F. M. J. Kamphuijs(r.k.) wethouder voor gemeentewerken, grondbedrijf, ha vendienst," bouw- en Woningtoezicht, hinderwetza ken en volkshuisvesting uit hun functiesontheven. Met ingang van dien datum wordeq de belangen van het wethouderschap behartigd door den bur- gemeester-regeeringscommissaris, deh heer G. van Ravens waaij. Ook is aan de heeren A. J. van Doorn, plaatsver vangend commissaris van politie en L. Kelder, wet houder van onderwijs, geneeskundige en gezond heidsdienst en marktwezen ziekteverlof verleend. Dok deze functies woi-den tijdelijk door den heer Van Ravenswaaij waargenomen. Het linkeroor moet heclemaal op «le foto. 's GRAVENHAGE, 30 April, Men meldt het A.N.P. van bevoegde zijde: Artikel 15, le lid onder •'5 van het uitvoeringsbesluit persoonsbewijzen I zegt het kort en krachtig: d.e foto meet den afge- beelden perspon zoodanig toonen, „dat het linkeroor duidelijk, en geheel zichtbaar is". En hoe mijn lin keroor nu ook aan mijn hoofd zit, hoog of laag, schots of scheef, plat of bol: er helpt geen' lieve moederen aan; het moet niet alleen duidelijk maar het moet heelemaal op de foto. Maar de''dames, die op het plaatje komen zijn schrander en vindingrijk en als de fotograaf onver biddelijk wijst op artikel 15 sub 5, dan toont de slagvaardige vrouw hem terstond hetzelfde artikel sub 7 en daar staat het: de foto moet den afge- beelden persoon duidelijk kenbaar weergeven „en" zoo redeneert de vrouwen-logica, „als ik gewoon beu mijn kapsel in een sierlijke golf over mijn lin keroor te dragen, ben ik kenbaar aan mijn golf en niet aan mijn oor. Dus wel de golf maar.niet het oor". Het lijkt wel mooi, maar het is niet zoo. Het meergenoemde uitvoeringsbesluit heeft nu eenmaal een bijzondere voorliefde voor ons linker oor en .heeft over'de afbeelding daarvan een duide lijk voorschrift gegeven, waarin men zich heeft te houden: het oor moet op de foto duidelijk en ge heel zichtbaar zijn. ARTISTIEKE DAMES- en HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. IngezMed.) EEN GEIT OP SCHOOL. Op de Haarlemsche Openlucbtschool wordt elke zonnige dag benut om de lessen in de buitenlucht te geven. Dan kan het wel eens voorkomen, dat de geit. die op het grasveldje in de buurt graast, even in de klas komt om haar vriendjes te begroeten. .(Foto Stevens). HAARLEMSCHE RECHTBANK. Moeder beschuldigd van mishandeling van liaar kind. HAARLEM Donderdag Hedenmorgen stond voor de Arr. rechtbank te Haarlem een inwoonster van Rotterdam terecht, die ervan beschuldigd werd tijdens Ihaar verblijf in Westzaan haar V/z jarig zoontje mishandeld te hebben door het. met een broodmes zoodanig te slaan dat het aan de vingers bloedend verwond werd. Een schoonzuster, die als getuige a charge kwam, vertelde dat ze het ten huize van verdachte eens had bijgewoond dat het zoontje niet wilde gaan slapen en derhalve van zijn moeder en grootmoeder om beurten wel een 80-tal slagen kreeg. Zij 'had tevens gezien dat het kleintje, toen het in de kinderstoel zat te spelen, een tik met de broodzaag kreeg. Dit werd door een verklaring van een stiefdoch tertje van verdachte bevestigd. Een zuster van verd., als getuige a décharge gekomen, zei dat ze dikwijls en langdurig bij haar zuster had, gelogeerd en dat ze bad gezien dat verd. heel goed met haar kind omging. Verdachte zelf ontkende het 'haar ten laste gelegde ten stel ligste en was van meening dat de zusters van haar man, van wien ze gescheiden is, tegen haar samenspannen. De officier in zijn requisitoir wees er op dat door een doktersonderzoek is komen vast te staan dat.de' kinderen va-n verdachte'onder de blauwe plekken zitten, welke'niet van een rechtvaardige kastijding doch alleen van mishandeling afkom- stig kunnen zijn. Hij eischte 3 maanden gevangenisstraf. De ver dediger Mr. Boers schilderde de moeilijke positie van de verdachte, die op 21-jarigen leeftijd huwde met een man, die reeds gehuwd was geweest en uit dat huwelijk 'kinderen had. Spr. bepleitte clementie Typograaf deed zich voor als P. E. N.-ambtenaar. En maakte mensclien geld afhandig. Hedenmorgen stond voor de Arr. rechtbank te Haarlem een typograaf uit IJmuiden terecht, die zich op 20 December in Wormerveer bij verschei dene winkeliers had voorgedaan als P.E.N.- ambtenaar. Hij vroeg dan aan de winkeliers met het oog op de electriciteitsdistributie verschillende gegevens. Zijn bedoeling was de winkeliers uit de winkels weg te lokken en dan zijn slag te slaan. In een geval ging de/vlieser op, en wist hij uit een win kellade f 15 te stelen. Ter terechtzitting bleek dat verd. deze truc vroe ger ook in Velsen heeft toegepast en daar erin slaagde f 75 machtig te worden. Gedurende zijn preventieve hechtenis werd ver dachte ziek, en overbrenging naar een ziekenhuis, was noodzakelijk. Hier ondernam verdachte een poging tot ontvluchting. De Officier eischte een gevangenisstraf van maanden. De verdediger wees erop, dat het met verdachte pas mis was gegaan toen hij ontslagen werd en geen werk meer had, en bepleitte clementie. UITSPRAAK. De twee broers uit Wormerveer, die veertien dagen geleden voor de Arr rechtbank te Haarlem terecht stonden wegens diefstal van een fiets en cokes werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 en 5 maanden, met aftrek van prev. De officier had resp. 1 jaar en 6 maanden en 8 maan den geëischt. Militaire strafzaken voor de Haagsclie rechtbank. 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. De strafkamers van de Haagsche re'ehtbank welke zich bezighouden met de behandeling van militaire strafzaken, hebben deze week voor de eerste maal zitting gehouden. Behandeld werden enkele verzoeken van de be trokken raadslieden tot' mvrijheidss tel ling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kolo nel der marine Rost van Tonningen, op of om streeks 12 Mei 1940, te Dubbeldam gepleegd, en de officieren verdacht van den moord op overste Mussert. Beide verzoeken werden afgewezen. Nader vernemen wij, dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwachten is. (A.N.P.) Het Rijksarbeidsbureau is zijn arbeid begonnen. Een nieuwe fase in de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling. (Van den Haagschen conrespondent). 1 Met ingang van heden is een nieuwe fase in de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling aangebro ken. Heden is namelijk het Rijksarbeidsbureau, in gesteld bij besluit van den waarnemenden secre taris-generaal van het departement-van Sociale Zaken van 24 September 1940 zijn arbeid begonnen. Hiermee zijn de gemeentelijke arbeidsbeurzen van het tooneel verdwenen, het scherm gaat op voor een nieuw bedrijf, waarbij de gemeentelijke bemoeiing is uitgeschakeld en de arbeidsbemidde ling geheel als rijkstaak optreedt. Terloops mag er wel de aandacht op gevestigd worden, dat dit een belangrijke principieele ver andering is voor de arbeidsbemiddeling hier te lande. Zooals de ingewijden zullen weten (de anderen houden zich met zulke zaken veelal niet bezig) is zij uit gemeentelijke initiatief voortgekomen. En dezen oorsprong getrouw is zij sedert gemeente- zorg gebleven. In de Vereeniging van Nederland sche Arbeidsbeurzen kwam er mettertijd een zekere intercommunale samenwerking tot stand, later (in 1916) werd de Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling ingesteld, die met de leiding dezer intercommunalearbeidsbemidde ling werd belast, verder werd bij de Arbeidsbe- middelingswet van 1930 aan de gemeenten van meer dan 15.000 inwoners de verplichting- opgelegd een arbeidsbeurs te hebben, maar ondanks deze be moeiingen en een zeker toezicht van bovenaf blééf de arbeidsbemiddeling gemeentetaak. Dit is nu radicaal veranderd. De arbeidsbemidde ling is rijkszaak geworden. Het Rijksarbeidsbureau, dat zich, volgens het woord van zijn waarnemenden directeur-generaal den secretaris-generaal van- het departement van - Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, zal moeten ont wikkelen tot de centrale kracht bij de organisatie van den ai'beid kan natuurlijk alle misstanden, die er op het gebied van de arbeidsbemiddeling beston den niet met één tooverslag doen verdwijnen. Het zal zijn taak met voorzichtigheid moeten beginnen, die echter voortvarendheid niet behoeft uit te slui ten. En voortvarendheid is met het oog op de eisehen 'van het oogenblik geboden. De taak van het Rijksarbeidsbureau omvat aller eerst de arbeidsbemiddeling in den ruimsten zin des woords: plaatselijk, interlocaal, intergewestelijk en internationaal. Het vervult deze taak met medewerking van 37 geweestelijke arbeidsbureaux en ongeveer 150 bij-, kantoren, die zoodanig zijn gelegen, dat feitelijk elke arbeider en werkgever binnen ongeveer 12 kilo meter een gewestelijk arbeidsbureau of een bij- kantoor binnen zijn bereik heef-t. In afgelegen plaatsen zullen bovendien spreekuren worden ge houden. De samenwerking tusschen de verschillende ver- takkingen zal zoo nauw mogelijk zijn. Hiervoor worden zulke moderne middelen van de techniek als de telex te hulp geroepen, die bepaalde aan vragen meteen aan alle gewestelijke bureaux en bijkantoren bekend zal maken. Dit is vpor zekere vakken, die een specifiek intergewestelijk karakter hebben, (dienstboden, kantoorbedienden, hotel-, restaurant- en cafépersoneel e.d.) van zeer veel belang. Een van de dingen, waarmee men "reeds eenigen tijd geleden is begonnen, is de zorg voor betei'e huisvesting van een aantal gewestelijke bureaux. In vele gemeenten had dearbeidsbeurs te weinig ruimte. En het gewestelijke arbeidsbureau krijgt meer te doen dan zij. Ook wordt het ontvangen van werkgevers en werknemers aan het loket, een ma nier van samenspraak, die vertrouwelijke gedach- tenwisseling bemoeilijkt, afgeschaft. Voortaan zal men in de kamer van den bemiddelaar worden ont vangen. Een andere zorg was de schifting van het personeel. Een gedeelte van het personeel der ge meentelijke arbeidsbeurzen is overgenomen, maar er zijn ook nieuwe krachten benoemd moeten wor den', omdat men er in de eerste plaats op gesteld is, dat er menschen op de bureaux zitten, die „van het vak" zijn. Voor bepaalde vakken maakt men liefst gebruik van de z.g. vakbemiddelaars, personen uit het bedrijf zelf, die weten wat zoowel werk gevers als werknemers noodig hebben. De beroepskeuze is in de arbeidsbemiddeling allerminst een nieuw element. Er is een aantal ge meentelijke en particuliere bureaux voor beroeps keuze,- die herhaaldelijk met de arbeidsbeurzen hebben samengewerkt. Maar zij bestrijken lang niet het geheele land. Het streven van het Rijks arbeidsbureau zal zijn het mettertijd zoover te brengen, opdat de arbeidsbemiddelaar aan de hand van de psychotechniek, eventueel ook van genees kundig onderzoek enz. een beter inzicht kan krijgen m de bekwaamheid en geschiktheid van de werk nemers, die hij te 'plaatsen heeft. Voor zoover mogelijk zullen hierbij de bestaande organisaties worden ingeschakeld. Dit is echter alles nog min of meer toekomstmuziek. Voor het oogenblik staat de algemeene (verplichte) registratie van alle werknemers vooraan op het programma. Zij krijgen ieder een kaart waarop hun arbeidsloopbaan wordt bijgehouden met eventueele gegevens omtrent hun gezondheidstoestand, het psychotechnische onder zoek, dat zij hebben ondergaan, speciale vakbe kwaamheden enz., kortom alles wat maar van be lang kan zijn in verband met de plaatsing. De arbeider zelf krijgt een arbeidsboek, waarin overeenkomstig^ gegevens voorkomen. De in het kaartsysteem verzamelde gegevens zul len statistisch worden verwerkt en kunnen dienen om het inzicht in de sociaal-economische toestan den te verbeteren. Ook dit laatste is een zaak van latere orde. Verder zal het Rijksarbeidsbureau mettertijd ook de cultureele werkloozenzorg voor ouderen en jongeren, w.o. begrepen de scholing, herscholing enz. van werkloozen en eventueel de omscholing van werklooze en niet-werklooze arbeiders ter hand nemen. Hierbij zal zoo mogelijk gebruik gemaakt worden van bestaande instellingen, zooals gemeen telijke vakcursussen, nijverheidsscholen enz. En tenslotte zal het.zich ook bemoeien met werkloos heidsverzekering, wachtgeldregelingen en steunre gelingen. Keulen en Aken zijn niet op één dag.gèbouwd. Er zal nog wel eenige tijd heen gaan eer dit geheele programma ten uitvoer gebracht is. Het is een groote taak, die aan het Rijksarbeids bureau is opgelegd en zij zal veel van de bekwaam heid, het inzicht en de toewijding zijner medewer kers eisehen. Maar hét is stellig een taak, die den inzet der eigenschappen ten volle waard is; in nauwe en vertrouwelijke samenwerking met alle betrokkenen een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den ai-beid terug zal geven en die, zoowel uit menschelijk als sociaal oogpunt bezien ons vaderland tot rijken ze gen kan strekken. GEREFORMEERDE KERK TE HAARLEM Bevestiging van Ds. J. S. van der Linden. Ds. J. S. van der Linden is voornemens op 4 Mei a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Ten Post (Gr.) wegens vertrek naar1 Haarlem, waar hij op 20 Mei zijn intrede hoopt te doen na bevestigd te zijn door Ds. J. W. Siertsema. DE NEDERLANDSCHE OMROEP EN DE 1 MEIVIERING. De directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep heeft, daar het personeel geen vrijaf kan worden gegeven op den eersten Mei, besloten aan alle medewerkers én medewerksters éen gratifica tie te doen toekomen. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude kippen f 1.75f 3. Oude hanen f 1.75f 2.45 Jonge hanen f 1.50f 2.20. N.H. Blauwen per K.G. f 2.50f 3.50. Jonge hennen- f 2.25f 3.50 Duiven per paar f 0.66-f 0.85. Tamme eenden f 1.30f 2. Ganzen f 5—f 6. Tamme konijnen f 4—f 10 Wilde konijnen f 1—f 1.40 Kalkoenen f 8-f 12. Aanvoer 6800. Handel kalm.. Eiermarkt. Witte eieren f 1.07 per K.G. Eenden eieren f 7—f 7.50. Aanvoer 160.000, Handel redelijk. Veemarkt. Schrammen f 45~*-f 65. Biggen f 22.50—f 34. Nuch tere kalveren f 10f 20. Aanvoer 65. Handel vlug.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5