Teddy Trix Een eigenaardige aanbieding U VOELT U NIET PRETTIG CARTER'S V R IJ D A G 2 MEI 1941' Spinazie moet zoo versch mogelijk gebruikt worden. Kan ook als sla worden opgediend. 's-GRAVENHAGE, 29 April. Het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Heel vroeg in het voorjaar kan de spinazie reeds op de markt worden gebracht, daar ze voor haar ontwik keling slechts weinig warmte noodig heeft, zoo dat de kweekers in Januari en soms zelf al in De cember gaan zaaien. De kweeker geeft zich veel zorg om ons in het prille voorjaar al van de mal- sche blaadjes te laten genieten. Hrj gebruikt ten eerste buitengewoon veel zaad, teneinde een te groot verlies te voorkomen, voorts zoekt hij be schutte plaatsjes uit aan den zuidkant van muren of schuttingen en tenslotte voorziet hij de plantjes van de noodige voedingsstoffen. Spinazie moet om er den geheelen zomer over te kunnen beschikken, telkens opnieuw gezaaid wor den, verdient de spinazie nu uit voedingsoogpunt al deze zorgen? Een portie spinazie van 250 gr. op het bord ge wogen, heeft rauw een gewicht van 400 gr., daar deze groente sterk slinkt. Een dergelijke een-per- soons portie bevat c.a. 10 gr. eiwit, dus evenveel als 50 gr. of A ons vleesch. De spinazie bevat bovendien de waardevolle mi neralen, waaronder vooral het ijzer een belangrijke plaats inneemt, de vitaminen a, b 1 en c. De spinazie moet zoo versch mogelijk gebruikt worden. Men heeft nagegaan, dat spinazie, die drie dagen in een groentemvinkel bewaard werd, reeds 80 pet. van het vitamine c gehalte verloren had. Het is dus geenszins onverschillig in welken staat de groente gekocht en genuttigd wordt. Een plant is een levend organisme, waarin dadelijk na dat het van den wortel is afgesneden, belangrijke afstervingsprocessen beginnen. Hoe minder ver deze processen zijn gevorderd op het oogenblik. dat wij de plant nuttigen.' des te vollediger is de groente voor ons als voedingsmiddel. Het komt er daarom op aan de grente zoo versch mogelijk te gebruiken. Er bestaat een groot verschil tusschen bladgroen ten, waartoe de spinazie behoort, en de aardappe len, wortelen, koolraap en bieten. Deze laatsten be houden nog langen tijd na het oogsten leven en groeikracht, terwijl de bladgroenten onmiddellijk afsterven. De huisvrouw kan dit afstervingsproces stuiten door de'gewasschen en goed uitgeknepen spinazie zoo vlug mogelijk aan de kook te brengen. Nastoven en veel omroeren is uit den booze, daar dan door langdurige verwarming en aanraking met de lucht, voedingsstoffen verloren gaan. Het over- toliige vocht bindt men, of wordt in soep gebruikt. Een in ons land niet zoo bekende, doch heel ge zonde en smakelijke vorm om spinazie op te die nen, is in den "vorm van sla. Hiervoor heeft men een veel kleinere hoeveelheid groenten noodig dan voor het koken, hetgeen de •huishoudportemonnaie ten goede komt. Men zoekt de spinazie zorgvuldig uit en wascht ze tot ze geheel zonder zand is, laat ze zoo droog mogelijk uitlekken en snijdt ze zeer fijn. Als sausje gebruikt men een weinig hangop of eventueel kwark, pikant gemaakt met peper, zout, prei e« desgewenscht wat •aroma. De beteekenis, diehet nuttigen van versche groenten voor onze voeding heeft, maakt het noo dig, dat men zich een zekere matiging in het -ge bruik van „inmaak" oplegt. Wie de groenten-ka lender raadpleegt, zal bespeuren, dat wij wel het geheele jaar door versche groenten beschikbaar zijn. De „inmaak" mag dan ook alleen beschouwd worden als een bijdrage tot afwisseling van het menu, en staat belangrijk achter bij de versche. groenten. Daar spinazie de eerste voorjaars groente is, die ingemaakt wordt, is het raadzaam met het bovenstaande rekening te houden. A.s. Zondag A. N. W. B.-tocht naar de Betuwe. Zondag 4 Mei houdt de A.N.W.B. den reeds eer der aan ge-kondigden rijwieltocht met onbekende bestemming door de bloeiende Betuwe. De honderden deelnemers, die voor dezen tocht hebben ingeschreven vertrekken uit Geldermal- sen, Tiel, Kesteren, Lent en Elden. Zij zullen ver schillende routes volgen door de mooiste deelen van de Betuwe. Weliswaar zal de Betuwe Zondag nog niet overal op haar mooist zijn, doch in ver band met de mogelijkheid, dat de vruohtboomen misschien op het daarop volgende weekeinde weer veel van hun tooi verloren hebben, heeft de A.N. W.B. besloten, den tocht niet langer uit te stellen. PAS OP VOOR GEDENATUREERDE TARWE. AMSTERDAM, 1 Mei Van een perceel land aan den Veldweg zijn een dezer dagen twee zakken gedenatureerde tarwe ontvreemd, teza men een hoeveelheid van 60 K.G. Aangezien deze tarwe voor menschelijke consumptie ongeschikt is en het eten daarvan ernstig nadeel voor de gezondheid kan veroorzaken, waarschuwt de hoofdinspecteur, chef van hetpolitiebureau, Spaarndammerstraat, hiertegen. Tevens verzoekt hij ieder, die Oplichtingen om trent dezen diefstal kan geven, zich aan zijn bu reau te melden. De keurmeesters steken overal hun neus in, nu het toezicht op de deugdelijkheid der levensmiddelen zoo streng is. Een wagen met visch wordt te Zutphen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. «.Foto Pax Holland) Het feest van den Arbeid. Rede H. J. Woudenberg. Het bestuur van de N.V. Centrale Arbeiders Levensverzekeringmaatschappij organiseerde Don derdagochtend een gezellige samenkomst voor het personeel in het hoofdkantoor -dezer N.V. te 's Gravenhage, ter viering van den 1 Meidag. Jhr. J. van den Bosch, directeur der N.V. opende de bijeenkomst met een woord van welkom. De heer H. J. Woudenbesg schetste de beteekenis van den 1 Meidag voor de arbeidende volksge meenschap, waarvan, een gedeelte sedert veertig a vijftig jaren dit feest van den arbeid pleegt te vieren een feest, dat zijn ontstaan dankt aan de eeuwen oude gewoonte om den overgang van den winter naar den zomer op dén eersten Mei te gedenken. Spreker zei, in den 1 Meioptocht der toenmalige S.D.A.P. vroeger herhaalde malen te hebben mee- geloopen en transparanten te hebben helpen dragen, waarop gekoesterde verlangens en leuzen tot uiting werden gebracht, doch steeds heeft hij het gevoel gehad, dat het niet om iets materieels, maar om den ideëelen strijd behoorde te gaan. Geen strijd voor een bepaalde maatschappelijke klasse; in poli tieke verdeeldheid, doch een feest voor de gansche arbeidende volksgemeenschap. „Nog is de politieke verdeeldheid in ons land niet verdwenen, maar wij hebben", zei spreker, „alle vertrouwen, dat een volgend jaar geheel arbeidend Nederland dezen dag zal medevieren". Het samenzijn werd opgeluisterd door muziek van een trio, bestaande uit de heeren Wim de Zoete (viool), Willem Kleyweg (cello) en Theo Koning (piano). Nederlandsche Associatie voor praclijkexaraens. HILVERSUM, 1 Mei. De Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen, de Federatie van handels- en kantoorbediendenvereen. in Ne derland, de Vereeniging van leeraren in het boek houden, de Vereeniging van leeren in talen en handelscorrespondentie (Liteh) en de Stichting han delsexamens, die tot nos toe ieder afzonderlijk de bekende practijkexamens in boekhouden en han delscorrespondentie afnemen en welker diploma's gelijkwaardig waren, welke gelijkwaardigheid van rijkswege is bekrachtigd door de erkenning krach tens de vestigingswet kleinbedrijf 1937, hebben be sloten hun examens te fiisioneeren met ingang van het a.s. najaarsexamen. Daartoe is in oprichting de stichting „Nederlandsche Associatie voor Practijk examens". Het bureau der examens wordt gevestigd in de Deurloostraat 122 te Amsterdam. De exameneisehen der associatie zullen overeen komen met die der thans bestaande practijkexamens en zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. VAKBEKWAAMHEID IN HET SCHILDERSBEDRIJF. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart heeft als diploma uit het bezit waarvan het voldoen aan de in het vestigingsbe- sluit schildersbedrijf bedoelde minimum-eischen van vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf kan blijken, aangewezen den graad van „meester in het huisschilderen" voor zoover deze is toegekend door de Vereeniging ter veredeling van hetambacht, in de jaren 1940, 1941 en 1942. Gedachten over ons onderwijs. Het district Amsterdam van het Opvoeders- gilde heeft een openbare vergadering gehouden, waar dr. W. F. de Groot, directeur der 5-jarige Dalton H.B.S. te 's-Gravenhage, leider der M. O. afdeeling van het gilde, sprak over het onderwerp „Het onderwijs in den komenden Staat". De wethouder van Onderwijs te Amsterdam, dr. J. Smit, hield een rede over „Onderwijs en over heid". Dr. de Groot begon" zijn uiteenzettingen mét er op te wijzen, dat ons onderwijs ondanks zijn ge breken iedere vergelijking met het, buitenland glansrijk kan doorstaan. Ons onderwijs is grondiger solider en kwantitatief meer dan men in het, al gemeen elders aantreft, Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van het hooge kennis-peil van onze onderwijzers en docenten. Het nadeelige gé- volg hiervan is echter, dat het onderwijs, vooral op de middelbare school, ten aanzien van de leer stof topzwaar' geworden is. Het onderwijs heeft daardoor een sterk schoolsch en verbalistisch ka rakter gekregen en bezit weinig contact met het werkelijke leven. Wat die soliditeit betreft moet voor een vak uitzondering worden gemaakt, na melijk voor onze moedertaal. Hierin staan wij bij alle landen van Europa verre ten achter. Dr. de Groot betoogde, dat om het Nederlandsch als centraal vak, alle andere vakken zullen wor den -gegroepeerd, zoo geschieden en aardrijkskunde van het eigen land, biologie met als voornaam on derdeel rassenleer, verder handteekenen en han denarbeid met cultuur en kunstgeschiedenis. Iedere school zal een radio krijgen en de schoölfilm zal een goede aanvulling van het onderwijs zijn. De arbeidsdienst zal de bekroning van de opvoedin; der Nederlandsche jeugd zijn. Bij het M. O. zal het aantal vakken worden, beperkt. Op de hooge- school zal scheiding worden gemaakt tusschen hen. die in de toekomst de wetenschap zullen dienen en hen die^-zich voorbereiden voor de taak van op voeder. De wetenschappelijke vórming van de laatsten dient sterk vereenvoudigd en bekort té worden. Door den Staat zuilen intemaatsscholen in hel leven worden geroepen, die de kader- scholen van nationale vorming moeten worden. Sprekend over de organisatie van het onderwijs verklaarde dr. de Groot, dat de zorg voor het lager onderwijs wordt opgedragen aan drie landelijke corporaties, nl. de volksschool-corporatie, de roomsoh-katholieke onderwijs-corporatie en de pro- testantsch-christelijke onderwijs-corporatie. In iedere corporatie zijn ouders, de onderwijskrach ten en de staat vertegenwoordigd. Aan het hoofd van ieder corporatie staat eèn directeur-generaal. De staat wordt de organisator van opvoeding en onderwijs. Naast de directeuren-generaal heeft mep een in spectie over alle corporaties. Deze heeft tóe te zien dat het onderwijs deugdelijk is en in overeenstem ming met de eischen die de staat stelt. Wat het middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs betreft ligt hét in de lijn van de volksche gedachte om jongens- en meisjesscholen tot regel te maken en gemengde scholen tot uitzondering. .Vervolgens sprak wethouder van Onderwijs dr. J. Smit. - (A.N.P.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Maatkamp, Kortenaerstraat 5, ceintuur; Huisman, Groot Heiligland 16, hond; v. Luy- ken, Velserstraat 16. hond; Angenent. Berkenstraat 57, halskètting; Lodder. Orionweg ,102, halsketting: Maasop, Bantamstraat 106, rozenkrans; Molkerke, Zuidpolderstraat 93, gymnastiekschoenen; Groustra, Lakenkooperstraat 18, sleutels; Hoogland, Acasiastraat 85, vulpotlood; De Boer, Frederik Hendriklaan 10, wantjes; Jaarsma, Molukken- straat 31, zak aardappelen; Bureau van Politie, Smede- straat, zak aardappelen. ALS uw lever niet voldoende LEVER - GAL afscheidt, lederen dag moei uw lever een liter lever-gal in ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet net bederil. voelt u opgeblazen, u raakt verstopt' li» lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en eliendlj» u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn siechts lapmiddel.» U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze titer lever-gal vrij te doen vloeien en uzultue» geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig "zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.-75. ,3 L EVERP ILLETJ E S (Adv. Ingez. Med.) Regeling voor verkoop karnemelk en taptemelk. Slijters krijgen 20 pCt. van hun omzet van gewone melk. Naaar de N.R.CI. verneemt, is een nieuwe rege. ling in werking gesteld inzake de toewijzing van karnemelk en taptemelk aan de melkhandelaren' zij komt hierop neer, dat voortaan alle melkslijters 20 pet. van hun omzet van gewone melk aan tapte melk en karnemelk ontvangen. Tot nu toe was het zoo, dat de eene melkhande laar wel karne- en taptemelk ontving en de andere daarop geen prijs stelde. Nu in verband'met de melkdistributie de vraag naar deze beide soorten gestegen is, moest er natuurlijk een regeling ont worpen worden, waardoor alle verkoopers, naar verhouding van hun omzet, een hoeveelheid ont vangen. Deze heeft men thans gevonden op de hier boven genoemde wijze. Heeft een melkhandelaar dus bijv. 150 liter melk iri de w#ek, dan ontvangt hij daarbij 20 pet., dus 30 liter karne- en taptemelk tezamen. De verdeeling van de afnemers wordt aan de handelaren zelf overgelaten. j Deze maatregel, getroffen door de A.V.M, geldt voor het geheele gebied, hetwelk zij bestrijkt, dus de provincie Zuid-Holland, het Zuidelijk deel van Noord-Holland met de Zaanstreek en de provincie Utrecht. NIEUWE OPLICHTERSTRUC. AMSTERDAM. 1 Mei. Een bewoner van de Tintorettostraat kreeg een dezer dagen een on bekenden man op bezoek die, naar hij beweerde opdracht had het radiotoestel mee te nemen. Nadat de bewoner had geantwoord geen Jood te zijn vertrok de onbekende weer, doch later bleek dat hij dezelfde truc ook bij de buren had uitge haald, echter evenmin met succes, wijl deze geen radiotoestel bezaten. Het zal zaak zijn voor der gelijke oplichters óp zijn hoede te blijven. WEEK-ABON1VEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Voor de Kinderen GULZIGHEID WORDT GESTRAFT. (Teekeningen H. Kannegieter), Als ze niet meer durft te geven, springt hij boven op de kist, die nog tafel was zooeven en hij hapt en likt en grist, Mies de flesch haast uit haar handen, 't Meisje staat ver stijfd van schrik. „Geef maar hier, 't zal me niet branden," knort Trix tusschen hap en slik. Eind'lijk weet hij 't weg te grissen, lever traan, plus flesch, plus doos. Zulk een kans mag hij niet missen, Miesje, meer verschrikt dan boos, staat te draaien op haar hakken. „Kijk hu eens, een heele plas'k Durf het hem niet af te pakken, 'k Wou da 'k nooit begonnen was."' Dan gaat Teddy's maag aan 't draaien. Oei-oei-oei. wat is hij ziek. Heel de wereld schijnt te zwaaigr. „Miesje, ik heb maag koliek!" „Ah," denkt Mies, „Dat kon ik weten. Trix krijgt zijn verdiende loon. Wie kan zich ook zoo vergeten; stelt zijn vraat zucht zoo tentoon! 7 Waggelend, als was hij dronken, zoekt nu Teddy ergens rust. Bah, wat is hij diep ge zonken. Zoo vergaat hem alle lust om nog eenmaal in zijn leven meer te snoepen dan hij kan. Matigheid moet men bestreven, anders komt er onheil van! door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 39) „Er is een man, Lamb geheeten, een hoogst be moeiziek persoon, die in Shapham woont en die op de een of andere manier gehoord heeft, dat ik mijn huis wensch te verkoopen en hier werkelijk aankwam met een aanstaanden kooper en alles uiteenzette omtrent uitzicht en afvoer en aanzicht en schoorsteenpijpen en kasten en stookplaatsen, juist, alsof hij de plek zijn heele leven gekend had. Ik dacht, dat de man, die hij meegebracht had, het huis op staanden voet van me zou weggrissen". „Maar ik had den indruk, dat u wilde verkoopen". •zei Whiff toegevend. „Dat doe ik ook", zei de oude dame; „maar ik weiger, door een makelaar gejacht te worden, vooral door mijnheer Lamb, voor wien ik een hevigen afkeer heb opgevat en het is niet mijn bedoeling dit huis af te staan tot ik er een voor mezelf gevonden heb in of bij Londen, wat ik mijn heer Lamb heb meegedeeld. Zijn klant heeft mij door hem een schitterend bod voor het huis ge daan, en ik heb hem gezegd, dat ik het niet in over weging kan nemen, tot ik zelf geslaagd ben". „Zeker niet", stemde Whiff iri, die ook een grooten hekel aan mijnheer Lamb en zijn .voort varende manieren had gekregen; afgaande op het geen zij van De 'Zuid gezien had, hetgeen niet meer was dan de hal en de kamer, waarin zij zat, was het reusachtig in haar smaak gevallen en zij hoopte er voor Quinton beslag op te kunnen leggen. „Dus de zaak is hangende. Er zitten vele make laars achterheen en de eerste persoon, man of vrouw, die een huis voor mij vindt, zal de voor keur voor dit hebben". Mevrouw Redpath hield middenin den zin, dien zij tamelijk luid en na drukkelijk gesproken had op, want de deur ging open en aangediend door de dienstbode, stapte mijnheer Lamb in eigen persoon binnen. Een oogenblik stond hij mevrouw Redpath vlei end en glimlachend op te nemen, en toen zei hij een ietsje guitig: „Meent u dat?" Zijn stem was heel zacht en dik en deed Whiff denken aan een kluwen wol, en zijn lippen waren vochtig en ontzettend rood en hij droeg een vierkante, zwarte baard. Mevrouw Redpath staarde hem koud aan. Zij was niet het type oude dame, dat guitigheid bij haar huizenmakelaars toestaat, en met de uiterste koel heid vroeg zij naar de reden vari zijn bezoek. „Het huis, mevrouw; maar voor verder te gaan, mag ik vragen, of de woorden, die ik ongewild op ving bij mijn binnentreden, gehandhaafd blijven?" „Gehandhaafd?" „Meent u ze werkelijk? De eerste persoon, die een huis voor u vindt, heeft de voorkeur voor dit?" „Zeker". Whiff's hart klopte een beetje ongewonden, wanl eensklaps dacht zij aan het huis van Quinton. Het was niet verhuurd. Het zou geschikt .zijn voor me vrouw Redpath. Waarom niet? Het was een aardig huis en vlak bij Londen en in elk opzicht gewenscht „Dan is het huis van mij", zei mijnheer Lamb. Whiff sprong op. Precies de woorden, die zij juist tegen zichzelf had gezegd. Met hevigen afkeer keek zij mijnheer Lamb aan; hij likte aan zijn dikke, roode lippen, en zij werd herinnerd aan een leeuw in den dierentuin met paardenvleesch in het vooruitzicht. „Verklaar u nader", gebood mevrouw Redpath In geen enkel opzicht was zij geschokt door zijn mededeeling. Haar houding was er een van kalme onverzettelijkheid. „Ik heb u een huis in ruil aan te bieden. Van morgen werd het bij mij ingeboekt, maar hij loerde naar Whiff, „ik ben bang, dat u de bijzon derheden onder vier oogen moeten worden ver teld". Hij glimlachte, zijn weeke lippen rekten zich als elastiek, glimlachte naar Whiff op een guitige, schalksche manier, „ik weet zeker, dat de jongedame niet beleedigd zal zijn, als ik om een woordje met u alleen vraag. Ziet u, dezer dagen zijn huizen zoo schaarsch dat, als het bekend werd, dat ik er een te huur heb, mijn kantoor letterlijk be stormd zou worden". Mevrouw Redpath stond op en zei: „Ik zal u in een andere kamer brengen". Toen verontschuldigde zij zich tegen Whiff en voegde er fluisterend aan toe, dat zij bij haar zou terugkomen, als zij den man kwijt was. Zij was verplicht hem aan te hoo ien, als er een huis te huur was „Ik begrijp het volkomen", zei Whiff, „en terwijl ik wacht, loop ik evep naar het postkantoor om een tamelijk dringende boodschap naar een vriend te telefoneeren en tegen den tijd, dat u klaar bent,- zal ik terug zijn". Even later was Quinton tamelijk verrast, toefi hij haar stem door de telefoon hoorde, met een zwakke en verre klank er in, die hem vroeg, of zij een dame mocht meebrengen, om onmiddellijk ^:ijn huis te zien, dien middag nog, zij kon den juisten tijd niet noemen, maar zoodra zij een trein naar de stad konden krijgen? „En of!" antwoordde hij. Hij onderdrukte de op komende opgetogenheid: de onvermijdelijke Macnab was aanwezig met ooren, die als gewoonlijk ge spitst waren als die van een spëurenden terrier. „Laat de keukenmeid en Panton dan komen en maak het huis zoo aardig en aantrekkelijk als het maar eenigszins kan. Bloemen, opgemaakte bedden en zulk soort dingen. Ik zal alfes uitleggen, als we' elkaar ontmoeten. Ik zal probeeren er tusschen vijf. en zes te zijn. Als we toevallig door iets worden opgehouden, zal ik je naar Lavender Lodge tele- grafeeren. O, en wil je op weg naar huis net zooveel makelaars bezoeken als je maar kunt en geef het huis op voor onmiddellijke verhuur. Ik heb geen tijd om je te vertellen waarom, maar dit is hoogst belangrijk: en stuur ook een' advertentie naar twee of drie groóte Londensche dagbladen, dat het huis te huur is. Goedendag". De stem stierf in Quinton's gespannen ooren weg als een fijne zilveren draad, de postmeesteres van Ruscott leek ze een gezond geluidsvolume en zij glimlachte, toen Whiff het apparaat losliet en als een bliksemstraal het kantoor uit schoot en over de weide verdween Om dezen tijd van het jaar waren de bezoekers in Ruscott hoogst zeldzaam en een dergelijke vlugge en besliste bezoekster viel heelemaal op door haar zeldzaamheid. HOOFDSTUK XXVI. Bij haar terugkomst in De Zuid merkte Whiff, dat de heer Lamb juist, vertrokken was en mevrouw Redpath zat in zitkamer in de plaatselijke dienst regeling treinen naar Londen op te zoeken. „Hij is weg", verkondigde zij, en wees Whiff een gemakkelijke stoel aan, „een hoogst bemoeiziek iemand, maar in zekeren zin verdiend hij dit huis te krijgen, want ik geloof, dat hij werkelijk een ander voor mij gevonden heeft. Zijn mèdedeelingen kloppen". „Waar?" „Chiswick. Morgenochtend ga ik het zien". „Vochtig", zei Whiff. „Vochtig?" „Erg vochtig". „O", zei mevrouw Redpath. „Als u last hebt van rheumatiek „Een beetje". „Als u naar Chiswick gaat, zult u in twaalf maanden kreupel zijn", zei Whiff, terwijl zij haar handschoenen uittrok en weer aandeed. Mevrouw Redpath keek heel teleurgesteld. „Het huis klinkt zoo veelbelovend", mompelde zij. „Het' zal beneden den zeespiegel liggen", zei Whiff' met klem, „drooggelegd moeras" „Goeie genade!" „Ik zeg niet, dat de zee nog zal binnendringen, ne'. zoomin als de zee Holland overstroomt, er zijn slappen gedaan om dit te voorkomen, maar „Juist, juist", zei mevrouw Redpath; de dienst regeling viel uit haar handen. „Maar je hebt het in deze dagen niet voor het kiezen. Mijnheer Lamb zei. dat als het bekend werd,, dat in Chiswick èen huis te huur was, morgen de menschen zich zullen ver dringen ondanks dat er een of twee kleine nadeelen zijn. „Nadeelen?" „Wel, zooals geen electrisch licht, enme vrouw Redpath liet haar stem dalen en trachte er een onverschilligen klank aan te geven „half- cndergrondsch. Met dat al ga ik het toch zien. Ei moeten in Chiswick menschen wonen, die niet kreupel zijnmaar Whiff hield de woorden „half ondergrondsch" vast. „U zult er toch niet over prakkizeeren in een huis te gaan wonen, dat half in den grond zit?" Zij liet de afschuw in de klank van haar stem over- heevschen. „Waarom niet?" „In deze dagen van dienstbodennood?" „Ik ken geen dienstbodennood". Mevrouw Red path hield niet op om te overdenken, waarom zij met een volslagen vreefnde zat te redeneeren en waarom ze haai- houding ten opzichte van het huis van den heer Lamb verdedigde, het leek haar alsof zij moest, er was geen ontkomen aan. „Ik heb twee uitstekende dienstboden. Ze zijn al jaren bij me". „Toch wilt u het riskeeren, ze te verliezen?" „Waarom zou ik ze verliezen?" „U had het over een sousterrain". „Maar zes treden diep breede trap zonder bocht en goed licht". „Toch zouden ze tuimelen". „Tuimelen?" „De dienstboden achterover, of uit den aard der- zaak voorover, met zware dienbladen, glas. porcelein, al uw beste dingen, bovendien kunnen ze zelf doodvallen. Als u ze al jaren hebt, zullen ze r.iet jong meer zijn?" „Neen". „Dan zullen ze het niet ontloopen". Mevrouw Redpath zat een oogenblik overmand door somberheid en nu glipte de dienstregeling van haar knieën op den vloer. Zij wist, dat wat Whiff zei, waar was. Haar dienstboden waren niet jong en het tweede meisje was dik en daarenboven had 't last van gezwollen enkels, dikwijls zonder eenige merkbare oorzaak. Zij zag zich het huis ontfutseld, verdwijnen, in beslag genomen door een van de tal* looze menschen, die niet tegen hadden op halfonder* grondsch of beneden den zeespiegel. Was zij niet een vrouw met een -sterken wil geweest, zij zou hebben gehuild; zooals het was, zei ze: „Misschien hebt u gelijk, bij nader, inzien zijn de nadeelen grooter dan ik mij bewust was, mijnheer Lam® is zoo volharderd, maar als u het mij niet'kwalijs neemt, mag ik vragen waarom u als vreemde er zoo op tegen bent. dat ik dit huis neem, uw be langstelling in de zaak lijkt haast. zij aarzelde, zoekend naar een woord, dat niet beleedigend zou zijn. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8