IJmuider Courant Hitier overziet den oorlog op den Balkan. Zware luchtaanval op Liverpool. Met geringe verliezen werd de tocht volbracht veld- DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsche weermacht gehuldigd. KORT NIEUWS De Duitsche overwinning in den Balkan 25e JAARGANG No. 155 Uigave loureni Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, 0pgegeven voor dit blad worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Oirf-rtieiP W CKKKKHOOM EN KOHEK I PEEHEHOUM Hoofdredacteuri ROBERT PEEKEHOO.M MAANDAG MEI 1941 Abonnementen per week 0.13'/!, per ma end 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. De opleidingskampen van den ftederlandschen Arbeidsdienst. Adspirantcn hebben examen gedaan. Het A.N.P. meldt d.d. 3 Mei uit Den Haag: Eerst arbeid, dan pret; eerst plicht, dan recht; terst uw volk, dan gijzelf". jlet deze gedachte, uitgedrukt in deze woorden, door den Reichsarbeitsführer Konstantin Hierl een maand geleden in het gastenboek, van een der op leidingskampen van den Nederlandschen arbeids dienst geschreven, zijn de adspiranten van deze tampen, na zich tegen het einde van den cursus fjo een examen te hebben onderworpen, in af wachting van de resultaten hunner beoordeeling ai van hun definitieve benoeming, huiswaarts ge- °Nog één maal is hun bij het afscheid voorgehou den, dat zij» ieder op hun eigen plaats, in de lei- (jers-hierarchie moeten medewerken aan de ophef fing en de eenwording van het Nederlandsche volk. Dat zij het Nederlandsche volk zullen moeten wijzen op het groote voorbeeld, 'dat zijn vaderen in het i verleden hebben gegeven en zullen moeten werken voor het vaderland en voor het volle, in den zin van het „lek Dien". Zij hebben tot taak de Nederland se'volksgemeenschap te veroveren door het eigen voorbeeld naar het symbool van de driekleur: rood. wit en blauw, dat is kracht, eer en trouw. Overigens ontbrak bij dit afscheid de noot van vroolijkheid en gemoedelijkheid niet. De adspiranten, die deels twee, deels vier maan den lang de kameraadschappelijke gemeenschap van het kampleven doorbrachten, hadden in de .kleine gemeenschap van hun groepen en ploegen keurig program van voordrachten en kleine looneelstukjes samengesteld, die meerendeels recht mt het kampleven voortkwamen, het op alleraar digste en geestige manier persifleerend. Een keurig voorbeeld gaf daarbij het kamp Huizen, waar, ver gezeld van een kleine cantine-persiflage, een groote taart werd aangeboden aan den commandant, die deze ter verloting voor de Winterhulp beschikbaar stelde; de eerste winnaar stelde haar andermaal ter beschikking en de tweede verklaarde, nadat aid as een bedrag van bijna f 30 was bijeengegaard, onder luide teekenen van instemming, haar den volgenden dag in den Haag aan de oorlogsinvaliden te zullen aanbieden. Door dit alles heerschte de opgewekte stemming ran een afscheid, dat weliswaar een heengaan in houdt uit het allengs vertrouwd geraakte milieu, doch dat vooral dezen: jongemannen eigenlijk de poort opent naar den arbeid, dien zij zich tot ideaal hozen: de opvoeding van onze Nederlandsche jeugd tot beleving van de gedachte aan den arbeid voor hel eigen land. Dit afscheid immers opent een nieuwe phase in de stap voor stap voortschrijdende ontwikkeling van den Nederlandschen Arbeidsdienst. De oplei ding van het eerst-benoodigde kader, aangevangen in de laatste maanden van verleden jaar, is daar mede voltooid. Met den bouw van nieuwe gewone arbeidskampen kan worden voortgegaan; zij kun nen met geschoolde leiders worden bezet. De voormalige opleidingskampen zullen straks voor het grootste deel worden omgezet in gewone arbeidsdienstkampen, waarvan de bezetting op 5 Mei e.k. is opgeroepen uit de vele duizenden jonge maiinen, die zich vrijwillig voor den Nederland sen Arbeidsdienst hebben aangemeld. Twee dezer bmpèn, Nunspeet en Baexem, blijven voor de op- iiding van het lager kader bestemd. Intusschen worden in verschillende plaatsen van ons land met name in de Noordelijke provincie, zoo in de nabij heid van Drachten, Staphorst, Steenwijk, Laren (Geld.), Valkenswaard, Almelo en Hoorn, geheel nieuwe kampen gebouwd en ingericht. In de kampen, die 5 Mei worden geopend, zullen de jongens uit alle deelen van het land bijeenge bracht worden. Ieder kamp heeft jongens uit elke provincie; deze jongens komen ook zooveel mogelijk uit verschillende streken of steden der onderschei dene provincies. Op deze wijze leeren zij elkander b den Nederlandschen Arbeidsdienst kennen en vaardeeren. In de kampen, die 5 Mei worden geopend, zullen de jongens uit alle deelen van het land bijeenge bracht worden. Ieder kamp heeft jongens uit elke provincie en deze jongens komen ook zooveel DE NIEUWE UNIFORM. Zooals bekend is de nieuwe uniform van den Nederlandschen Arbeidsdienst thans algemeen in gevoerd. Van 1 Mei af is het een ieder in den arbeidsdienst verboden nog de oude uniform van een Opbouwdienst met het blauwe koord te dra gen. De nieuwe uniform is olijfgroen van kleur en vordt voorloopig met been windsels, later met laar- jen, gedragen. Er hoort een veldmuts van dezelfde 'ileur bij, waarop een rood-wit-blauwe cocarde is aangebracht. De distinctieven van den Nederland sen Arbeidsdienst worden gedragen op den kraag Zij bestaan voor den gewonen man uit twee elkaar bruisende bronzen korenaren, aangebracht op een bordeaurooden spiegel. De rangen van het lagere bader worden aangegeven door strepen terzijde to gekruisde korenaren. De leden van het midden bader krijgen evenwel op den bordeaurooden spie- fel gouden korenaren, met ertusschen door voor adspiranthopman 1, onderhopman 2 en hopman 3 'toren. De leden van het hoogere kader zijn ken baar, doordat de spiegel, waarop de korenaren zijn aangebracht, met goud is omrand. De rang is aveneens door 1, 2, 3 en voor den commandant -door 4 sterren aangegeven. hooge prijzen staatsloterij. 's-Gravenhage, 5 Mei. 125.000.— 21139 1.500.— 8436 2.000.— 20334 1.000.— 25 1 3 1 59 50 1 7880 400.— 7717 1 37 1 2 2 1 50 5 200.— 4833 7750 11260 I 100.- 2447 14952 15495 17042 20453 21589 BEVERWIJK Laatste uitvoering van „Kunst na Arbeid". „Zeemansvrouwen" van Bouber. Voor het laatste werk in dit seizoen had de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" de keus laten vallen op Herman Bouber's „Zeemansvrou wen", dat eenigszins als een vervolg op „De Jan tjes" bedoeld is, maar qua opzet dit werk niet kan benaderen, al zou het slechts in de eerste plaats zijn, omdat „Zeemansvrouwen" grover is. Ook nu zijn de Zeedijk en het O.Z. Kolkje de plaats der handeling. Voor dilettanten brengt daarbij dit volksstuk door zijn uitgebreide bezetting (17 personen) bij zondere moeilijkheden met zich, wanneer de kring der goede werkende leden slechts klein is. En een dergelijk geval ontmoetten we bij „Kunst na Ar beid", waar de. spelers en speelsters veel werk had den aan het uitbeelden der types, die Bouber, schrij ver van volksstukken, in zijn werken in zoo veler lei schakeering ten tooneele voert. Onbevooroordeeld gezegd hebben alle speel sters en spelers van het ensemble met veel ernst en toewijding gestudeerd en zeker alle aanwijzin gen, die de regie gegeven heeit, (en die. zijn in .Zeemansvrouwen" vele) opgevolgd. Het qua regie lastige stuk liep behalve enkele hiaten in rol- kennis, in vrij bevredigend tempo. Alle types bewogen zich, wat uitbeelding be treft, vrijwel op een gelijk niveau, zoodat nie- mand's creatie hoog boven een der andere uit stak. Dit was hetgeen mij het meest kon voldoen omdat nu eventueele tekortkomingen bijna in het geheel niet opvielen. Dit is een pluim voor de regie, die de rollen zoo gelijk had weten af te stem men. De taal van Groot-Mokum vlot te spreken, valt niet mee en dat alle werkende leden dit niet per fect deden, valt niet te verwonderen. Alle zeven tien personen te beoordeelen is niet mogelijk. Toen wil ik enkelen noemen: de ouwe Daantje (de heer W. de Ruiter) gaf van deze aardige rol een rake. vlotte vertolking; een oude bekende van de IJmui- densche tooneelgroep Palvu, de heer J. H. Broeren, was zeer goed als Dronken Lodewijk, juist gety peerd; Manke Mie (mevr. B. van LierBeusman wist haar lastige typeeffng uitstekend vol te hou den, maar was te jeugdig gekleed. Voor haar aar dige spel mijn compliment. De heer B. van der Meij als Willem gaf van zijn sympathieke rol een vlotte vertolking; Leen (mevr. M. de RuiterKoomen) speelde haar rol met veel gevoel. Ik hoop haar ook nog eens in een rol, waarin zij nu eens niet de huilende partij is, te mogen zien. Het behoeft geen betoog, dat „Zeemansvrouwen" er bij de vele toeschouwers ,als koek", in ging, dat is Bouber wil toevertrouwd. Zoo ver-i het een ui voering, waar „Kunst na Arbeid" met genoegen op zal terugzien. W. IJMUIDEN bij luchtalarm van de straat. Wederom is tegen een aantal- inwoners proces verbaal opgemaakt omdat zij zich tijdens lucht alarm op straat ophielden Men denke eraan dat men dan onmiddellijk den weg moet verlaten. Overtredingen worden als misdrijf gestraft. rijwieldiefstallen. In de afgeloopen veertien dagen is bij de loka len van den distributiedienst aan den P. J. Troel- straweg een achttal rijwielen ontvreemd. De politie vestigt er de aandacht op dat men er nogmaals aan herinnerd wordt dat het noodzake lijk is dat men zijn rijwiel tegen wegnemen bevei ligt, zeker op plaatsen, waar geregeld een groot aantal fietsen onbeheerd pleegt te staan. Rede voor den Rijksdag BERLIJN, 4 Mei (D.N.B.) Dc Führer heeft Zondag tijdens de zitting van den rijksdag een verklaring van de rijksregeering afgelegd. Hierin zeide hij o.a. het volgende: In een tijd, waarin daden alles en woorden weinig beteekenen, is het niet mijn bedoeling als gekozen vertegenwoordiger van het Duitsche volk meer dan absoluut noodzakelijk voor u te ver schijnen. De eerste maal heb ik mij bij het uit breken van den oorlog tot u gewend op het oogen- blik, waarop dank zij de Engelsch-Fransche sa menzwering tegen den vrede iedere poging om met Polen tot een vergelijk te komen, hetgeen anders zeker mogelijk was geweest, was mislukt. Al mijn pogingen om juist met Engeland tot een vergelijk ja tot een blijvende en vriendschap pelijke samenwerking te komen, leden schipbreuk op den wensch en den wil van een kleine kliek, die ofwel uit haat of uit materieel oogpunt, elk Duitsch voorstel tot een vergelijk van de hand wezen met het niet verheelde besluit, den oorlog onder alle omstandigheden te willen. De man. die dit even fanatieke als duivelsche plan tot eiken prijs doorzette om een oorlog te verkrijgen, was toen reeds minister Churchill, en zijn helpers waren de mannen, die op dit oogenblik deel uit maken van de Britsche regeering. Openlijk en heimelijk werd dit streven deels het krachtigst bevorderd door de z.g. „groote democratieën" aan deze en gene zijde van den Oceaan. In een tijd van toenemende ontevredenheid der volkeren met hun falende regeeringskunsten-meenden aldaar de verantwoordelijke mannen het snelst door een succ.esvollen oorlog de vraagstukken, die anders toch niet meer voor oplossing vatbaar zouden zijn onder de knie te kunnen krijgen. Achter hen stond het groote internationale Joodsche bank- beurs- en bewapeningskapitaal, dat weer evenals logswapenen, zooals deze eens gebruikt zouden worden, groote gebieden moest vernietigen. Ik waarschuwde voor den strijd der zware en ver dragende artillerie tegen door burgers bewoonde plaatsen, wel wetende, dat daaruit slechts van beide zijden een verwoesting van uitgebreide landstreken kon ontstaan. In het bijzonder wees ik erop, dat het gebruik van het luchtwapen met zijn uitwerking op grooten afstand zou leiden tot de vernietiging van alles wat eeuwenlange arbeid moeizaam had opgebouwd en in Europa als cul tureel bezit tot stand gebracht had. Adolf Hitler. (Foto Stapf) Evenals echter reeds mijn beroep van den eer- voorheen de lucht kreeg van de mogelijkheden i 5£en September 1939 vergeefsch bleek, zoo viel ook om een hoewel smerig, toch goed zaakje te maken. I nieuwe beroep een bepaald verontwaardiging ovannlc irAArl-ioon itto c mon -7rtnrfor (r&nmfon o_ - En evenals voorheen was men zonder gewetens bezwaar ertoe bereid om terwille van hun goud het bloed der volkeren te offeren. Zoo begon deze oorlog, enkele weken later was de staat, die zich het eenst lichtvaardig genoeg voor het karretje had laten spannen van de belangen van finan ciën en kapitaal dezer oorlogsophitsers verslagen en vernietigd. Vergeefsch beroep op het inzicht. Ik meende het onder deze omstandigheden aan ons eigen Duitsche volk en aan tallooze op zich zelf even fatsoenlijke als onschuldige menschen eener andere wereld verschuldigd te zijn opnieuw een beroep te moeten doen op het inzicht en het geweten der andere staatslieden. Op den zesden October 1939 constateerde ik derhalve opnieuw, dat Duitschland noch van Engeland, noch van Frankrijk iets verlangd heeft, noch verlangen wil, dat de voortzetting van den oorlog waanzin is en dat vooral de verschrikking van de moderne oor- Duitsch weermachtsbericht van Zondag Ook het havengebied en de fabrieken van Middlesborough getroffen. Barneveldsche politie heeft een man aan houden, die zich aan het vervoer van fraudu- •jüs geslacht vleesch schuldig maakte. Bij onder- °!eek hij ook een aantal graandiefstallen te oeoben gepleegd. Verduistering is onze plicht, ^eer daarom uitstraling van 't licht. 'AN 5 OP 6 MEI 1941 van 2t.11 tot 4.01 Maan op t Mei op 15.02 Maan op 6 Mei onder 3.48 BERLIJN, 4 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Verscheidene honderden gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht verschei dene uren lang met het grootste effect de revitailleeringshaven Liverpool aangevallen. In de installaties aan den Oostelijken oever van De Mersey, in droogdoks, graan- en wolpak huizen en andere voor den oorlog belangrijke doelen ontstonden talrijke groote branden en van verre zichtbare oppervlaktebranden van geweldigen omvang. Een tweede belangrijke omslagplaats aan de Westkust van Midden- Engeland werd bestookt met bommen van het zwaarste kaliber. Andere succesvolle luchtaan vallen waren gericht op een havengebied en de fabrieken van Middlesborough aan de Brit sche Oostkust, benevens op een wapenfabriek en een- nachtvliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika hebben de in de fortificaties van Tobroek binnengedrongen strijdkrachten van het Duitsche Afrikaansche corps herhaalde, door pant serstrijdkrachten ondersteunde tegenaanvallen der Britten afgeslagen. De laatste dagen werden bij déze gevechten zestien vijandelijke pantserwagens stukgeschoten en verscheidene stukken geschut buitgemaakt. In den loop van 2 Mei hebben Duitsche en Italiaan- sche formaties duikbommenwerpers, gesteund door gevechts- en destroy toestellen, verscheidene malen met goed effect de haven-installaties en fortificaties van Tobroek aangevallen. Zij bombar deerden artilleriestellingen, pantserwagens en troepenconcentraties. In de haven van Tobroek kreeg een vrij groot vrachtschip door inslaande bommen zware beschadigingen. Op het Oosten van de Middellandsche Zee bracht het Duitsche luchtwapen op 3 Mei in de Soeda-baa: op Kreta een koopvaardijschip van 10.690 b.r.t. tot zinken en beschadigde een tweede groot schip zwaar. Op het eiland Malta deden Duitsche for maties gevechts- en duikbommenwerpers aanval len op de haveninstallaties van La Valetta ei plaatsten voltreffers op de staatswerf, de olie-op- slagplaatsen, luchtafweerstellingen en dokinstal laties. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West-Duitschland een gering aantal brisant- ca brandbommen neergeworpen, die noch militaire, noch militair-economische schade hebben veroor zaakt. De burgerbevolking heeft eenige verliezen aan dooden en gewonden geleden. Nachtjagers en marineartillerie schoten elk een vijandelijk ge vechtsvliegtuig neer". In de nabijheid van Athene waren de wegen ver sperd. Voor de gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht was dit echter geen beletsel, daar deze zich een toegang baanden langs den spoorweg. (Foto Weltbild—Pax Holland) wekkende afwijzing ten deel. De Britsche oorlog-s- ophitsers en hun Joodsch kapitalistische aansto kers hadden voor mijn menschelijk beroep geen andere verklaring dan de veronderstelling der aanwezigheid van een Duitsche zwakheid. Toen reeds begon, verblind door een met een stalen gezicht geuite voorspelling van minister Churchill, de Noorsche regeering met de gedachte eener Britsche invasie te spelen. Ten einde door een bezetting van Noorsche havens en van het Zweed- sche ertsgebied te dulden, tot de vernietiging van Duitschland bij te dragen. Zoo zeker werden eindelijk de heeren Churchill en Paul Reynaud van hun succes van hun aanslag, dat zij, of wel door lichtzinnigheid of wel onder invloed van sterken drank meenden hun voornemens niet meer stil te moeten houden. Aan deze praatzucht van de beide heeren dankte toen de Duitsche re geering de kennis van de tegen het Duitsche Rijk gesmeede plannen en het Duitsche volk dankte daaraan wellicht echter ook, dat het zijn meest beslissenden slag in dezen oorlog van zijn kant kon toebrengen. Want de Britsche aanslag op Noorwegen was ongetwijfeld de voor het Duitsche Rijk dreigendste onderneming. Enkele weken later was dit gevaar geweken. De zoo volkomen succes volle Duitsche afweer leidde tot een zoodanige versterking van onze positie in Europa, dat zij strategisch niet hoog genoeg geschat kan worden. Terstond na het mislukken van deze plannen ontstond een verhoogde druk der Engelsche oor logsophitsers op België en Nederland. Het doel was thans, nu de aanslag op den aanvoer van erts mislukt was om door het meesleepen van België en Nederland, het front te verleggen tot aan den Rijn en daarmede de plaatsen, waar het erts verwerkt werd, te bedreigen en uit te scha kelen. Op den tienden Mei van het vorige jaar begon de gedenkwaardigste strijd misschien van onze geheele Duitsche geschiedenis. Binnen en kele dagen tijds braken wij door de vijandelijke fronten en werd een toestand -geschapen, welke een operatie mogelijk maakte. Leidende tot de grootste vernietigende veldslagen in de wereld geschiedenis. Zoo stortte Frankrijk ineen. België en Nederland waren bezet. De Britsche afdeelin gen verlieten verslagen en zonder wapens ver strooid het Europeesche continent. Vredesaanbod van de hand gewezen. Op den negentienden Juli 1940 riep ik toen voor de derde maal den Duitschen Rijksdag bijeen. Ik heb ook die vergadering gebruikt om de wereld nog eens tot den vrede te ver manen. Ik liet er geen twiifel over bestaan, dat mijn hoop in deze richting op grond van mijn ervaringen slechts gering zou kunnen zijn. Immers, de mannen, die den oorlog ge wild hadden, handelden niet uit ©enigerlei ïdeëele overtuiging. Achter hen stond als stuwende kracht het Joodsch democratische kapitalisme, waaraan zij verplicht en waar aan zij daarmede waren overgeleverd. Mijn vredesaanbod werd als een teeken van angst en lafheid van de hand gewezen. Het gelukte den Europeeschen en Amerikaan schen oorlogsophitsers, het gezonde verstand der breede massa, die geen voordeel van dezen oor log kon hebben, opnieuw te benevelen door leu genachtige voorstellingen, nieuwe hooD te wek ken en daarmede eindelijk door middel van de openbare meening, welke door hun pers geleid werd. de volkeren wederom tot een voortzetting van den strijd te verplichten. Ook mijn waar schuwingen tegen het toepassen van de door den heer Churchill gepropageerde nachtelijke bom aanvallen op de burgerbevolking, werden slechts opgevat als een teeken van de Duitsche onmacht. Deze bloedigste dilettant van de geschiedenis aller tijden meende in ernst de maandenlange gereserveerdheid van het Duitsche luchtwapen slechts als een bewijs voor zijn onbekwaamheid om des nachts te vlieeen. te mogen opvatten Zoo liet deze man door zijn betaalde schrijvers het Engel-sche volk maanden achter elkaar voorliegen, dat alleen het Britsche luchtwapen in staat was op zoodanige wijze oorlog te voeren, en dat men meedoogenloozen strijd van het Engelsche lucht wapen tegen de Duitsche burgerbevolking, ver bonden met de hongerblokkade. het Duitsche Rijk klein te krijgen. Juist daarvoor heb ik steeds weer gewaarschuwd en wel meer dan 3V2 maand. Dat deze waarschuwingen op Churchill geen in druk maakten, verwondert mij niet. Wat is voor dezen man het leven van anderen waard? Wat beteekent voor hem de cultuur, wat -be teekenen voor hem bouwwerken? Bij het begin van den oorlog heeft hij het reeds gezegd, dat hij zijn oorlog hebben wil. Ook al zouden zelfs de steden van Engeland daarbij tot puin moeten vervallen. Hij heeft dien oorlog r-^t gekregen. Mijn verzekering, dat wij van een bepaald oogenblik af eiken bom zoo noodig honderdvoudig zouden vergelden, heeft dezen man r^'et kunnen bewe gen ook maar eenmaal ovH» het misdadige van zijn optreden na te denke*?. Hij verklaart, dat hem dit niet bedrukt-, ja hij verzekert ons zelf, dat ook het Britsche volk hem na dergelijke bomaanvallen pas goed met stralende vroolijkheid heeft aangekeken, zoodafc hij steeds weer opnieuw versterkt naar Londen was teruggekeerd. Het kan zijn dat de heer Chur chill op deze wijze opnieuw versterkt werd in zijn besluit den oorlog ook langs dezen weg verder te voeren. Wij zijn echter niet minder vastbe sloten om voor elke bom, ook in de toekomst, er zoo noodig honderd terug te werpen en wel zoo lang totdat het Britsche volk zich van dezen misdadiger en ziin methoden ontdaan heeft. En wanneer Churchill van tijd tot tijd meent, de kracht en hevigheid van zijn oorlog door propa ganda te moeten versterken, dan zijn wij bereid ook op deze wijze den oorlog te beginnen. Het beroep van dezen nar en zijn trawanten op het Duitsche volk juist ter gelegenheid van den 1 Meidag, om mij in den steek te laten, kan slechts verklaard worden of wel door een verlamming of door de krankzinnigheid van een drinkebroer. Uit deze geestelijk abnormale gesteldheid spruit ook het besluit om den Balkan in een oorlogs- tooneel te veranderen. Als een gek loopt deze man sinds vijl jaren door Europa en zoekt naar iets wat zou kunnen branden. Jammerlijk genoeg zijn er altijd weer betaalde elementen te vinden, die voor dezen internationalen brandstichter de poorten van hun landen openstellen. (Vervolg op pag. helmbrand in de neethof. Zaterdagmiddag ontstond in de Neethof een begin van helmbrand, die door de brandweer met water en zand werd gebluscht. Ongeveer 700 vierk. meter helm en gras verbrandden. De oorzaak is vermoedelijk ;het spelen met vuur door de baldadige jeugd. Het Duitsche weermacht-bericht van Vrijdag heeft gemeld dat formaties van het Duitsche leger de bezetting van den Peloponnesus hebben vol tooid en dat op het Grieksche vasteland zich geen strijdende Brit meer bevindt. In de Zuidelijke havens worden de resten van het vluchtende Brit sche leger achterhaald, voordat zij op de schepen konden gaan en gevangen genomen. Het aantal der Britsche gevangenen steeg hierbij tot 8200 man, zoo meldt dit communiqué. Vroegere mededeelin gen hielden al in dat een groot deel van het Brit sche expeditielcger moet omgekomen zijn bij de vernietiging van een aantal reeds geladen trans portschepen door de Duitsche luchtvloot. Vele an dere transportschepen werden al eerder in de Grieksche havens tot zinken gebracht. De veld tocht in Griekenland, die evenals die in Joego slavië in zeer korten tijd tot een volledige Duitsche overwinning leidde en de Engelschen zoowel als de beide betrokken Balkanvolken op zeer groote ver liezen te staan kwam, is thans afgeloopen. Een bericht uit Berlijn meldt verder dat met uitzondering van Kreta thans alle strategisch be langrijke eilanden van Griekenland zijn bezet. (Zooals men weet bezetten de Engelschen eenigen tijd geleden het Grieksche eiland Kreta, waarheen later ook koning GeQi-ge II -an Griekenland uit week). De Duitschers hebben dus ook in den Bal kan de Engelschen geheel verdreven van het Euro peesche vasteland, waarbij een zeer groote hoeveel heid oorlogsmateriaal in hun handen is gevallen. Dit geldt zoowel lichte uitrustingstukken van den soldaat als het zware materiaal; het D.N.B. ken merkt het verlies van dit laatste als onherstelbaar voor een leger, dat zoo ver van zijn vaderland ver wijderd is. Lichte wapens, b.v. pistolen en geweren kunnen steeds weer vervangen worden. Het na sturen van zware wapens, in het bijzonder van pantserwagens, artillerie, gepantserde verkennings wagens, de grondinstallaties voor het luchtwapen enz. is evenwel zeer moeilijk. Een Turksche blad, de Son Posjta, merkt naar aanleiding van de bezetting van het Grieksche eiland Lemnos op dat deze bewijst, dat de Engel sche vloot zich niet in de Aegeïsche wateren be vindt. Het blad is van meening dat het onder deze omstandigheden niet verwonderlijk zou zijn. als de Duitschers zich thans zouden bedienen van het voorgebergte Matapan en de eilanden Cerigo en Ceri- trotto als springnlank om Kreta te bereiken. Op die wijze zou de Engelsche vlootbasis in Alexandrië, die slechts 600 K.M. van Kreta ligt, in een moei lijke positie komen. De Duitsche veldtocht in de Balkanlanden Joego slavië en Griekenland heeft een zeer snel verloop gehad, waarbij opnieuw de groote doorzettende kracht van de Duitsche landmacht en in samen werking daarmee, van de Duitsche luchtvloot is gebleken. Toen de Grieken, die op 28 October 1940 in oorlog met Italië waren geraakt en na wisselen den strijd met de Italianen maandenlang hun stel lingen hadden kunnen handhaven den schok van den Duitschen aanval ondervonden was ook hun nederlaag spoedig een voldongen feit en volgden in zeer mei temoo dp bezetting van den Olvmoos, van de hoofdstad Athene, het forceeren van de landengte van Korinthe en de bezetting van den Peloponnesus, welke laatste zooals gezegd gisteren als een voldongen feit werd medegedeeld en dea daarmede het middel gevonden had om door den veldtocht in Griekenland besluit.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1