Irak wijst bemiddeling af. Stalin premier der Sovjet Unie. De rantsoeneering van levensmiddelen in Zweden. OENSDAG 7 MEI 1941 Van verdragsrechten wordt geen afstand gedaan. Naar te Beiroet blijkens een D.N.B.-be- rjcht uit Bagdad verluidt, heeft de Iraksche peering een poging om in het Irakscti-En- eelsche conflicht tot een compromis te komen van de hand gewezen en blijft zij staan op ■jaar hij verdrag bepaalde rechten. Stefani meldt: Volgens berichten uit onderschei- bron is het vliegveld Habbanyah in Irak on- wik'oaar geworden, doch de Iraksche troepen imnen de Engelsche niet aanvallen, aangezien het i r'ein omgeven is met prikkeldraad dat onder .^.'panning staat. De Iraksche vliegers bombar deren 't terrein, hopende de electrisóhe centrale te een. welke onder den grond is gebouwd. De c -estdrift en de moed der Iraksche vliegers gaat %'e lofuiting te boven. De eerste militaire sueces- hebben het moreel versterkt. Uit Teheran "'knit vernomen dat de openbare meenïng in Iran Ai jroote sympathie de poging van het Iraksche dik "volgt om zich te bevrijden van het Engel- SPOORWEGSTATION BEZET. De Iraksche politie-strijdkrachten hebben, naar jt Bagdad verluidt, het versterkte spoorwegsta- itin Dekissioer bij Samara bezet en het daar lig- l'ende Engelsche garnizoen ontwapend en gevan- '.{n cenomen. Het radiostation is overgenomen. 'feBasra zijn nog geen ernstige gevechten gele- v-j-d. De Iraksohe bevolking heeft het besluit van d regeering zich tegen de Engelsche onderdruk- kinïsmaatregelen te. verweren met geestdrift ont ken. De verduistering van Bagdad is geheel ten •Vvoer gelegd en overal heerscht orde en rust. Tgnige Engelschen. die gepoogd hadden uit Bag dad te vluchten zijn door de bevolking aan de po litie overgeleverd. Een D.N.B. bericht uit Ankara meldt dat de Iraksche regeering verklaard heeft besloten te zijn de woonwijken van de Britsche onderdanen te bom- bardeeren, als Bagdad met bommen bewerkt wordt. Deze verklaring is bedoeld als antwoord op het Britsche dreigement in den vorm van vlugschriften uit vliegtuigen, dat de openbare gebouwen van de hoofdstad gebombardeerd zullen worden, indien de Iraksche troepen in hun tegenstand volharden. De Iraksche regeering heeft aan alle diploma tieke missies te Bagdad een memorandum doen toekomen over het bombardement op de open stad Fauloecha en dat van het militaire ziekenhuis van A3 Rasjid. Het Iraksche opperbevel he.eft de troepen be volen spaarzaam met de munitie om te gaan, daar er geen gelegenheid is om de voorraden aan te WIn dit bevel wordt verklaard dat Engeland al i anderhalf jaaT geen munitie meer heeft gele- j ,sra, zulks in tegenstelling met beloften, die bij verdrag bekrachtigd zijn. De leveringstermijnen met opzet uitgesteld. DE OLIEBRONNEN VAN MOSOEL. ,Fij zijn er in Duitschland ver van af de betee- kenis van de petroleum van Mosoel te overschat- Deze opvatting uitte men gisteravond van des kundige zijde ten overstaan van persvertegenwoor digers, aldus meldt het D.N.B. uit' Berlijn. Men voegde hieraan evenwel toe dat de olie van Irak der gunstig gelegen is en wel voor de voor ziening van de Britsohe vloot in de Middelland se Zee als ook voor de Engelsche troepen in den levant, waar bijv. de strijdkrachten van generaal ïavell tot dusverre van Iraksche petroleum zijn voorzien. De petroleumpolitiek van Mosoel, zoo verklaarde men voorts, ging tot nog toe door voor het „succesnummervan de Britsche politiek in voor Azië. Deze politiek bezwijkt thans. Door de febeurtenissen in Irak wordt Engeland niet slechts bedreigd met 'het verlies van een ..benzinestation in de Middellandsche Zee", daarenboven kan het zijn Voor-Aziatische landbrug naar Britsch- Indië en een waardevolle flankstelling bij het Suezkanaal verliezen. Lawrence's beroemde"" .op stand in de woestijn" beleeft thans in Irak een nieuwe druk, maar met tegengestelde voorteeke- Italiaansch weermachtsbericht Poging tot verbreking van de omsingeling van Tobroek mislukt. Eilanden in de Egeïsche Zee bezet. ROME, 6 Mei (Stefani) Weermachtsbericht no. 335 luidt ais volgt: „Een tweede Engelsche poging om de omsin geling van Tobroek te forceeren is mislukt, dank bij de onmiddellijke afweer van de dap pere Italiaanseh-Duitsche troepen die den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Aan het front van Solloem zijn aanvallen van vijandelijke tanks afgeslagen. Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben herhaalde malen de stellingen en de haven van Tobroek gebombardeerd, waar een schip van groote tonnage getroffen is. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaïca, waar eenige schade werd aangericht. In de Egeïsche Zee hebben wij de eilanden Amorgo, Anafe, Nios, Tega, Naxos en Paros be zet in de groep der Cycladen. In .Oost-Afrika. in den sector van Amba Alagi druk van'den vijand, waaraan onze troepen dap per weerstand bieden." De verliezen der Engelsche scheepvaart. Britsche regeering treft noodmaatregelen. Het A.N.P. meldt: Terwijl Engeland door de be noeming van een nieuwen scheepvaartmïnister -de openbare meening krampachtig hoopt te doordrin gen van de hoop-op verbetering in zijn scheep- vaartpositie, neemt de vernietiging van Engelsche tonnage gestadig toe. Op 3 Mei kon het Duitsche weermachtsbericht meedeelen dat de vernietiging fier Engelsche koopvaardijvloot door de Duitsche marine en het luchtwapen in April in snel tempo "es voortgezet, waarbij de resultaten van Febru ari en Maart nog met 700.000 b.r.t. elk overtroffen werden. Met de vernietiging van 1.000.211 b.r.t. tngelsche of voor Engeland varende scheepsruimte iedroegen de totale verliezen aan Engelsche koop- ^axdijtonnage sinds het begin van den oorlog 'C'917.211 b.r.t. Het kan daarom geen verbazing wekken dat de hulpkreten van Churchill en zijn Smsters om spoedige scheepslèveringen uit de i'fr. Staten steeds dringender wordên, hoewel van Amerikaansche zijde herhaaldelijk is meegedeeld eat leveranties van schepen krachtens de wet tot kjlpverleening aan Engeland op zijn vroegst in •312 mogelijk zullen zijn. Inmiddels probeert En- lesand door even bedenkelijke als wanhopige nood maatregelen aan het gebrek aan scheepsruimte het Bofd te bieden. Zoo heeft het Ministerie van Scheepvaart, volgens bericht uit Londen, bepaald dat voortaan een •'fading van de koopvaardijschepen is toegestaan. «j>s mag er lading geplaatst worden op de dekken, -;ts de zeewaardigheid van de schepen geen ge- ;j3r loopt, "hetgeen een zeer rekbaar begrip is. 5j-r dan de helft van de Engelsche werven is Pnet oogenblik buiten bedrijf gesteld. Dit zou be ssenen dat de Engelsche scheepsbouw in 1941 i nog de helft der capaciteit van het vorige 3f bereikt. De Britsche werven zouden dus in - beste" geval per jaar 600.000 tot 700.000 ton anen bouwen, hetgeen veel minder is dan wat per «nd tot zinken gebracht wordt. Aardbeving in Manclsjoekwo. Bij instorting 25 dooden. 6 Mei. In het noorden van ^aasjoekwo *s beden, in den vroegen ophtend, aardbeving gevoeld, welker middelpunt in een sek 370 K.M. ten Noord-Noordoosten van Char- wordt of in de streek van Hoelan ten de d Van Charbin. Berichten uit Charbin mel- 1^7^25 personen bij de instorting van een steen- te Soeihoea in de provincie Hailoengkiang Sn k! 'even Stomen zijn. In dezelfde stad wer- bovendien nog acht personen gedood en een ïtrv! San^ ernslig gewond. Vele huizen werden '0est, 0.3. het Hogoeshin hotel te Soeihoea. (D.N.B.) In een verlaten Engelscli tentenkamp in Thcssalïe wordt de Duitsche oorlogsvlag (Foto'weïtbUcl—Pax Holland) Lagerhuisdcbat over den strijd in het Midden Oosten. Kwestie van vertrouwen zal gesteld worden. Met betrekking tot de komendë debatten in het Engelsche Lagerhuis meldt Reuter's parle mentaire correspondent het volgende: Het. Lagerhuis zal in zijn beide volgende bij eenkomsten en het Hoogerhuis in zijn komende bijeenkomst een regeeringsontwerp behandelen, waarin instemming verlangd wordt met de re- geeringspolitiek ten aanzien van de aan Grie kenland verleende hulp en de kwestie van er- trouwen gesteld wordt over de vraag of de ope raties der strijdkrachten van het Britsche Rijk in het Midden-Oosten en op de andere oorlogs terreinen door de regeering met alle mogelijke energie zullen worden voortgezet. De minister van Buitenlandsche Zaken Anthony Eden zal de debatten openen. De eenige woordvoerders der regeering zullen waarschijnlijk majoor Attlee en Churchill zijn. Hore Belisha en Oliver Stan ley, de twee vroegere ministers van Oorlog, ho pen het woord te nemen evenals wellicht ook Lloyd George., Mcnzies' Veis naar «Ie Ver. Staten. Onderhoud met Roosevelt en Huil. WASHINGTON, 6 Mei. De Australische mi nister-president, Menzies, wordt heden met het clippervliegtuig' uit Lissabon in New-York ver wacht. Hij zal zich terstond naar Canada bege ven en Donderdag zal hij naar Washington reizen om met president Roosevelt, Cordell Huil en andere leden der regeering besprekingen te voeren. (A.N.P.) OPVOLGER VAN WELLINGTON KOO IN VICHY. Als vervanger van den Chineeschen ambas sadeur te Vichy, Wellington Koo, die naar Lon den verplaatst is, is de tot dusver in Parijs ver toevende Chineesche zaakgelastigde te Vichy aangekomen. Naar men verneemt, wordt de nieuwe ambassadeur van China, Wey Kad Bing, binnenkort te Vichy verwacht. De echtgenoote van Wellington Koo is Zaterdag via Lissabon naar de Ver. Staten vertrokken. De oorlog ter zee. BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) De systemati sche controle op de Britsche kustwateren door Duitsche gevèchtsvliegtuigen heeft, naar het D.N.B. verneemt, tot gevolg gehad, dat het scheepvaartverkeer op deze routes in de laatste weken meer en meer naar ,den nacht werd ver schoven. In den nacht van 5 op 6 Mei werden slechts afzonderlijke kleine vaartuigen waarge nomen. Voor Lowestoft werd een patrouille vaartuig van ongeveer 2000 b.r.t. en voor Great Yarmouth een kustvaarder van 8000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander koopvaardijschip van 1800 b.r.t. werd voor Aldebourgh door bomtreffers op den scheepswand beschadigd. Een Britsche bommenwerper van het type Eris- tol-Blenheim werd in denzelfden nacht door luchtdoelartillerie neergeschoten, toen het een poging ondernam haveninstallaties aan de Ne- derlandsche kust aan te vallen. -BRITSCHE KRUISER BESCHADIGD. BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) In de Baai van Soeda op het eiland Kreta is Maandagmiddag een Britsche kruiser van 10.000 ton door Duit sche bommen zwaar beschadigd. Een bomtreffer scheurde den zijkant van het schip" open. Tevens is een groot tankschip tot zinken gebracht en een ander tankschip midscheeps beschadigd. In de plaats van Molotof. Uit Moskou verneemt het D.N.B.: In de laatste uitzending van nieuwsberichten van de Moskousche radio is een decreet van het presidium van den Oppersten Sovjet der USSR voorgelezen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen der USSR. Molotof, wordt met het oog op zijn herhaalde verkla ringen dat de vervulling van de plichten als voorzitter van den raad van volkscommissa rissen gecombineerd met de uitoefening van het ambt van volkscommissaris van Buiten landsche Zaken hem zwaar valt op zijn w'ensch ontheven van zijn eerstgenoemde taak. Door een tweede decreet van genoemd pre sidium wordt Stalin tot opvolger van Molotof benoemd. Een derde decreet benoemt Molotof tot plaatsvervangend premier. Rede van rijksminister Frick. BERLIJN, 6 Mei (A.N.P.) Bij de installatie van den door den Führer benoemden nieuwen Ober- prasident der provincie Hannover heeft rijksmi nister dr. Frick een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. een duidelijke uiteenzetting gaf van het onderscheid, dat gepaaakt moet worden tusschen de handhaving van het centrale gezag en het ondanks alle streven nog steeds aanwezige en schadelijke centralisme. Centralisme, aldus spr., is de ver- eeniging van richting aangevende en uitvoerende activiteit in één hand in gevallen, waarin deze ver- eeniging om redenen van rationeel werken uit den booze geacht moet worden. Het centralisme moet vaak geweten worden aan den in het wezen van het Duitsche karakter liggenden drang om aan vaarde plichten tot het uiterste zelf ten uitvoer te leggen en daarbij met alle grondigheid tot in de kleinste details af te dalen, hetgeen in groot ver band gezien hierop neerkomt, dat men de taak van de instanties, die volgens een evenwichtige orde in rang opvolgen en die met de uitvoering belast zijn, aan zich trekt. Hoe zeer deze houding, welke in dezen fundamenteeelen trek van den Duitschen aard tot uitdrukking komt, vsn een ethisch standpunt gezien, gewaardeerd moet worden, bij bestu^'s- arbeid, die betrekking heeft op groote ruimten, moet zij het doel van den leidersstaat voorbij schieten en zeer ernstige verkeerde effecten teweegbrengen. Benadeeling van het souvereine overzicht, af sterving van de onder de verantwoordelijke in stantie ressorteerende krachten, verstoring van het verloop van den organisatorisch gewilden bestuurs arbeid, miskenning van het gezonde eigen leven der verschillende landschapsdeelen van het bestuurs- district moeten de rechtstreeksche gevolgen zijn. Verdere gevolgen zijn onderbreking en ver lamming van den tot in de laatste uitloooers van het bestuur berekenden weg. dien de beve len moeten afleggen en. daarmede van het mid del, dat het centrale gezag in den leidersstaat noodig heeft om zijn doeleinden te bereiken. Duidelijk en ondubbelzinnig moet derhalve het devies luiden: sterk centraal gezag maar ver mindering van het overbodige en schadelijke centralisme. Daarmede zijn ook reeds de gevolgtrekkingen omschreven, die voortvloeien uit het kenmerk,, dat ik voor de positie van den ober-preasident naar voren heb gebracht: beperking tot leidend en richting gevend-, optreden tot behoud van de leiderspositie, die het vrije overzicht" vereischt, d.w.z. afzien van de uit voering van loopende'bestuurszaken. Het daarin tot uitdrukkiug komende, beginsel kan vooral in oorlogstijden, niet hoog genoeg aangeslagen worden. Immers juist in oorlogstijd komt het er op aan, om bij een verminderde hoeveelheid personeel en een vergroote taak in het bestuur het maximum aan arbeidersprestatie uit ieder individu te halen. Het is een onvoorwaardelijke voorwaarde voor een tot aan de limiet van het mogelijke opgevoerde arbeidseconomische uit buiting van krachten, dat ieder individu tot aan de limiet van zijn belastingcapaciteit aan het werk wordt gesteld voor de taak, die hem toe valt. Alleen dan wordt rekening gehouden met den psychologischen eisch, dat voor een opge voerde arbeidscapaciteit noodzakelijk is< dat men het verantwoordelijkheidsbewustzijn vrij laat en voldoening in dën arbeid doet ontstaan. Na (lc bezetting van Griekenland. Neuwe steunpunten voor de Duitsche luchtmacht. Het A.N.P. meldt: Nu Griekenland geheel bezet is, heeft het Duitsche luchtwapen in het Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee nieuwe belang rijke steunpunten voor zijn verdere acties verkregen Op den Peloponnesus vooral op het Zuidelijk deel van het schiereiland, zijn de geografische voor waarden voor de acties van formaties van het lucht wapen buitengewoon gunstig. Men kan aannemen dat de krachtige acties, waarmede - het Duitsche luchtwapen reeds tijdens den Balkan-veldtocht den opmarsch van het leger ondersteunde, in de aller naaste toekomst voortgezet zullen wroden. Opmer kelijk hierbij is het feit dat voor het optreden van deze formaties de afstand naar Noord-Afrika aanzienlijk korter is geworden. Voor het ingrijpen in den strijd om Tobroek is bijv. de afstana van 1000 kilometer, gerekend vanaf Sicilië, gedaald tot 550 K.M. Naar RICHE FOTO ART voor een BETERE FOTO voor Uw persoonsbewijs 169 GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM (Adv. IngezMed.) AAN DEN VOET VAN DEN VESUVIUS. Duit sche soldaten beschouwen den geheimzinnigen berg. (Foto Weltbild—Pax Holland). De voedselsituatie is goed, maar veel hangt af van den komenden oogst. Vleesch- en koffiedistributie baren de meeste zorg. (Van onzen correspondent te Stockholm.) Het is al weer een week of wat geleden dat in de krant de eerste foto stond van een ploegen den boer de eerste foto van dit jaar dan. want telkenjare komt er zoo omstreeks het begin van April ter opmontering van de in sneeuw en kou verkniesde Stockholmers dat plaatje van paar den met lentezon in de blonde manen en glim- menden grond en 'n rustig voortschrijdenden boer, waarvan je weet dat hij van „bezuiden den grooten weg" is. Dat is de straatweg van Mal- mö naar Ystad en daar bezuiden ligt die gebe nedijde, welige hoek van Schonen, waar de grond beter is dan ergens elders in dit lage land en waar met milde winden over Sont en Oostzee 't voorjaar 't eerst komt op zijn jaarlijkschen tocht naar het Noorden. Het is, zooals gezegd al een paar weken ge leden dat daar in 't verre Zuiden het ploegen begon, maar hier een nacht met den sneltrein Noordwaarts ligt, nog overal sneeuw op de vel den en in de bosschen en na een dag van zon en dooi en lekker lenteweer brengt vaak de avond weer 'n paar graden vorst en nieuwe sneeuw- buitjes. als of we nu de laatste vijf maanden nóg niet genoeg sneeuw hadden gehad. Dat- is zoo elk jaar ongeveer hetzelfde liedje; elk voor jaar weer komen er dagen dat de winter weer keert nadat je al zoo sterk de lente had gevoeld, geproefd, geroken, elk jaar duurt de nawinter lang, té lang voor den naar bloemen en koeste rende warmte snakkenden Noorderling. Maar dit jaar duurt hij véél te lang: al zijn de wilgen reeds met katjes-paarlen beregen en al hangt er. weer dat bleek violette waas van goede belofte over de sneeuwwit glanzende berken, toch zit de vorst nog een'meter of anderhalf in den grond, zoodat er hier en overal elders in Midden-Zwe den nog niet aan ploegen gedacht kan worden. Daarmee is men nu al veertien dagen ten achter bij het vorige jaar, toen het toch ook een heel late lente-was. En als de boeren niet in hun lange samen-leven met zon en regen en grond geleerd hadden, af te wachten en veel over te laten aan de goede machten van aarde en hemel, zouden zij zich reeds nu ernstig onge rust maken. Want hoe later het voorjaar komt, hoe later het groeiproces beginnen kan, des te kleiner wordt de weerstand van 't gewas tegen slechte weersinvloeden en des te-kleiner ook de kans op een goeden oogst. Graan aan Finland uitgeleend. En juist dit jaar heeft Zweden, in veel ster ker mate dan in lang het geval is geweest, een goeden oogst noodig. Verleden jaar was de oogst tengevolge van het late, natte voorjaar en den veel te drogen zomer over het algemeen slecht en het jaar daarvoor was hij ook al erg middelmatig. Bij het opmaken van de plannen voor de voedsel voorziening die in- groóte lijnen al geruimen tijd voor September 1939 waren vastgesteld is men er echter van uitgegaan dat de mogelijk heid .van drie opeenvolgende slechte oogsten practisch verwaarloosd kan worden, 'omdat zaai goed en akkergrond de laatste decennia zulke verbeteringen hebben ondergaan dat volgens de deskundigen de kans op%twee slechte oogsten achter elkaar al vrij gering was. Valt de oogst nu weer tegen, dan beteekent dit naar alle waar schijnlijkheid dat de plannen voor de voedsel voorziening ingrijpend gewijzigd en de rantsoe nen van verschillende levensmiddelen inge krompen moeten worden. Voorloopig hoeft dat. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ech ter nog niet en voorloopig is de voedselvoorzie ning nog goed, nog zoo goed zelfs, dat er bijvoor beeld suiker en peulvruchten naar Noorwegen geëxporteerd konden worden en spek en graan en grondstoffen voor margarine naar Finland, dat bovendien tot November een tachtigduizend ton broodgraan uit de Zweedsche graanreserve te leen gekregen heeft. In deze beide buurlanden heeft de voedsel voorziening te kampen met vraagstukken, die men- in Zweden niet kent, maar 't Zweedsche volk acht het zijn broederplicht te helnen voor zoover dat mogelijk is en daarom wekt het niet alleen algemeene instemming dat ook van gedistribueerde levensmiddelen partijen naar de buurlanden gezonden worden, maar wordt er tevens van verschillende zijden in pers en par- lemènt op aangedrongen, op grootere schaal der gelijke hulp aan de Finnen en de Noren te ver- leenen ook al zouden daartoe de rantsoenen van de Zweden verminderd moeten worden. Trouwens, een eenigen tijd geleden door het Roode Kruis georganiseerde inzameling van suiker voor zieken, kinderen en noodlijdenden in Finland en Noorwegen heeft tot resultaat ge had dat niet minder dan 800.000 weekrantsoe- nen suiker zijn afgestaan. De beste kant van den landbouwsteun. Dat de voedselvoorziening zoo goed is als zij is, hebben de Zweden uit den aard der zaak in belangrijke mate te danken aan 't feit, dat' hun land tot dusver buiten den oorlog gebleven is. Toen- zou de situatie heel wat minder gunstig en zelfs regelrecht ongunstig zijn. wanneer er niet reeds sedert 1930 hard en doelbewust aan was gewerkt om zooveel mogelijk in de eigen behoef ten aan levensmiddelen te voorzien en wanneer niet bovendien in de laatste twee jaren voor de oorlog uitbrak aanzienlijke „oorlogsvoorraden" van allerlei waren, o.a. van kunstmest en van grondstoffen voor de fabricage van krachtvoer, waren geïmporteerd en opgeslagen. Dat eerstge noemde streven hield natuurlijk aanvankelijk, in tegenstelling tot het laatstgenoemde, geen ver band met de kans op. oorlog. Het was de noodza kelijke consequentie van allerlei maatregelen die toen genomen moesten worden om de boeren door de crisis heen te helpen, maatregelen die eerst als een noodzakelijk kwaad werden be schouwd, maar die er dan toch toe geleid heb ben dat Zweden in weinige jaren van graan-im- porteerend land een graan-exporteerend land werd (zij het ook met behulp van export-pre mies) en dat het nu. na twee jaren van slechten oogst, nog een, inmiddels door import verdubbelde, reserve overhoudt van ruim 100.000 ton broodgraan. Van boter had Zweden de laatste jaren een zoodanig - export-overschot dat de consumptie lang niet zoo sterk ingekrompen behoefde te worden als de productie ten gevolge van de schaarschte aan zoowel inheemsch als uitheentsch veevoeder daalde, al moet hierbij aangeteekend worden, dat de margarineproductie, dank zij de bijtijds ingeslagen voorraden van grondstoffen, den afgeloopen winter in vrij grooten omvang voort kon gaan, iets wat volgens de berekeningen ook den volgenden winter het geval zal kunnen zijn. De varkensstapel, die zoowat twee millioen stuks telde, zoolang er vrijelijk maïs ge- importeerd kon worden, moet geleidelijk tot circa 1,300.000 stuks ingekrompen worden; van den rundveestapel is tot nog toe gemiddeld ze ven procent meer geslacht dan normaal, maar de schaarschte aan veevoer, die hiervan de oorzaak was, blijkt toch nogal mee te vallen want de deskundigen hadden een reductie met tien procent noodig geacht en de slachtingen zijn, nu het voorjaar komt, eerder teruggeloopen, dan men had berekend, hetgeen tengevolge had. dat Zweden ook eerder hun vleeschdistributie heb ben gekregen dan zij verwacht hadden. Daarmee is de levenmiddelendistributie waar schijnlijk compleet: alleen melk. magere kaas, eieren die Zweden zoo noodig uit Denemarken kan krijgen, dat o.a. om Zweedsch hout verlegen zit), visch, peulvruchten, groenten en' aard appelen zijn, van de belangrijke levensmidde len. nog niet op den bon en zij zullen, met uit zondering van melk. ook wel niet gerantsoeneerd behoeven te worden, terwijl de autoriteiten goe de hoop hebben dat zij de voor andere levens middelen vastgestelde rantsoenen niet zullen hoeven te verlagen. Niet alleen zijn die rant soenen opzettelijk een beetje aan den lagen kant vastgesteld, maar er wordt ook op een uitbrei ding van de productie van verschillende land bouwproducten gerekend: door aanlokkelijke prijzen te garandeeren en door voorlichting te geven verwacht men tot een uitbreiding van den verbouw van broodgraan en van verschillende andere gewassen, o.a. lijnzaad en voederwikke, te komen. En die uitbreiding kan er komen, want men beschikt over voldoende voorraden van zaaigoed en van de meeste meststoffen en bo vendien en dit is een zeer belangrijke factor zijn over het algemeen de boeren in dit uit gestrekte en dunbevolkte land nog steeds ge woon, als jaar een deel van hun bouwland braak te laten liggen en met weinig moeite kunnen die gronden nu bruikbaar gemaakt worden voor den verbouw van voergewassen. De Zweed en zijn rantsoenen. Zweden staat er, wat zijn levensmiddelenvoor ziening betreft, niet slecht voor. Het staat er in vergelijking met verschillende andere landen in Europa zelfs heel goed voor. Maar natuurlijk zijn er ook in Zweden menschen die over de dis tributie klagen. Over het rantsoen spijsvet dat 250 gram boter of margarine of vet per week is voor schoolgaande kinderen en zwaar werk ver richtende arbeiders het dubbele, hoort men wei nig; met het pond suiker per week zijn de meesten tevreden en het rantsoen van 1625 grara orood of 1250 gram meel per week voor be paalde categorieën zijn extra-rantsoenen be schikbaar gesteld maken de meesten niet op, al zijn er op het platteland vele gezinnen, waar men zooveel meelpap eet, dat men vroeger meer gebruikte. Maar met .de koffie is het droe vig gesteld: vijf ans in de negen weken krijgen de Europeesche recordhouders in het koffiedrin ken, die de Zweden zijn en het is daarom geen wonder dat een pakje zuivere koffie het meest- gewaarcleerde geschenk geworden is dat men thans een jarige of een jubilaris kan geven, dat het met groote koppen op de reclame-biljetten van de kranten komt te staan, wanneer een van de vijf schepen, die per maand uit Amerika naar Gothenburg kunnen komen, óók wat baaltjes koffie aan boord heeft en dat de meeste Zweden de twee ons thee of twee ons cacao, die zij in- plaats van de koffie kunnen krijgen, overlaten aan de moderne minoriteit die eindelijk en ten lange leste geleerd heeft thee te drinken en die de kleuters 'n kop chocola voorzet in plaats "an zwarte gekookte koffie. Maar 't meest liggen de. Zweden overhoop met hun vleeschrantsoen, misschien omdat ze dat nog maar pas hebben en nog niet getraind zijn in het rekenen met punten. Nu kan het voorkomen dat een onervaren huisvrouw net- als vroeger voor den Zondag een kalfsbout koopt van vijf pond plus een óns ham en een stuk worst en wat leverpastei, hoewel dat goed-gerekend 2370 punten worden en zij met haar gezin van drie man maar 3000 punten in de veertien da gen te verteren heeft. Het rantsoen is namelijk berekend op een basis van 500 gram vleesch-zon- der-been of vleeschwaren per persoon Der week en voor de erg weinig vegetarisch aangelegde Zweden is dit doorgaans veel minder dan zij gewoon waren aan vleesch te verorberen. Mijn vrouwelijke collega, die in de krant wenken voor het Zondagsche menu pleegt te geven, heeft vandaag ten einde raad dan ook maar een menu voorgeschreven, waarvoor de ontbre kende vleeschpunten van een vriendin geleend moeten worden Stockholm, April 1941. adio Xiaqxamwa DONDERDAG 8 MEI IS4I. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoprimuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek,, 9.15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Willy Kok. 10.2510.35 Gramofoonmuziek. li.o Voor den boer. 11 20 Vocale duet ten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 En semble Bandi Balogh. 12 30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Puszta-orkest. 1.35 Ensemble Bart Ekkers. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Hobo en orgel. 2.50 Zang met piano begeleiding. 3.lt) Hobo en orgel. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 4.30 „Brussel: Het théatre de la/ Monnale, causerie (met gramofoonmuziek). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 CeUo met pianobegeleiding. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.30 Ensemble Erlka Helen. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Erika Helen. 7.45 Causerie „Ik was er zelf bij". 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solist. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Engelsche berichten. 10.00 B. N. O. Nieuws berichten. sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Zang en piand 11.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmu ziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gramo foonmuziek. 2.45 De Romancers en soliste. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Lezen van Christ, lectuur (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5 30 Orgelconcert. 6.00 Lezing „De werk gelegenheid in dezen tijd'. 6.15 Musette-ensemble „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 6.45 Gi-amofoonmu- ziek. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buiten land. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroepsymphonie-orkest en so list. Intermezzo: „Nederlandsche bouwmeester in Miin- chen", vraaggesprek, 10.00 B. N. O. Nieuwsberichtea, sluiting-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3