HEEMSKERK Heden en toekomst van het N.V.V. Gouden echtpaar. 18 Mei herdenken de heer en mevr. /■'wassenaar en L. WassenaarBleeker den dag, '-'■-.-OP"zij vijftig jaar geleden in het huwelijks- '^'je stapten. "Z heer Wassenaar is 16 April 1865 te Harlin- geboren, waar eveneens zijn vrouw op 9 -Smari 1866 het levenslicht aanschouwde. bruidegom, die tot enkele jaren geleden het van kleermaker uitoefende, voelde zich fi tot het organisatieleven aangetrokken. Vrij- van de oprichting af is hij lid van deS.D.A.P. freest. De Bond .voor Staatspensionneering, de v Vereeniging voor Afschaffing van Alcohol- „jende Dranken en Volksonderwijs, hebben aan altijd een zeer actief lid gehad. Centrale Keuken. in verband met de nieuwe .bonnenregeling voor ■f'esoh moeten voortaan bij het afhalen van de deurvaarten voor de Centrale Keuken drie réeschbonnen inplaats van IV2 vleeschbon inge- ,e,a worden. Binnenkort zullen ook de nieuwe menus mge- aerd worden. De Keuken beschikt thans voor de maaltijden iter een ruimere hoeveelheid van peulvruchten, .jemaaltijden zal ook aardappelmeel verwerkt drden, waardoor de voedingswaarde beter wordt. Voor Donderdag zijn voor de Centrale Keuken porties besteld, waarvan '29 in Wijk aan Zee. is maaltijden zullen bestaan uit groentesoep. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". De datum, waarop de extra premie gold van de .-3n West-zegelboekjes was 29 April. De elf ge- Ujcigen waren: G. v. Egmond, Arendsweg 193; Bej Meier, N. Scholtestr. 13; Pels, Arensweg 121; ievr. Tabak, Koningstraat; B. Versteeg, Assum- burgstraat; Westraten, Hoflanderweg 99; F. Bart, Arensweg; mevr. Vessies, Alkmaarscheweg 393; v Vucht, Acacialaan 70; Stammes, Alkmaarsche- ïeg 297 en C. Böhm, Kerkstraat 24. JAARVERGADERING VAN V.V. „BEVERWIJK". De voefcbalvereeniging „Beverwijk" heeft haar aarvergaderingvastgesteld op Woensdag 14 Mei !n het clubgebouw café „De Vriendschap". Gymnastiekvereeniging „Hercules". De Chr. Gymnastiekvereeniging „Hercules" heeft in de laatst gehouden vergadering beslóten, ce afieeling jongens te splitsen in twee groepen, namelijk in oudste en jongste jongens. Hiermee bezit „Hercules" thans haar zevende afdeeling, iel een bewijs van den grooten bloei der vereeni ging. De oefenuren voor de beide af deelingen blij ven voorloopig hetzelfde. Het Roode Kruis in 1940. tantal verpleegdagen het hoogste sinds de oprichting. De afdeeling Beverwijk van het Nederlandsche oode Kruis hield Dinsdagavond in het Kennemer Hotel haar jaarvergadering onder voorzitterschap an ir. A. H. Ingen Heusz. Na het openingswoord bracht de secretaris, de heer G. W. P. Stoutenbeek, „het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat 'het ledental der afdeeling 71 tydroeg en dat van het ziekenhuisverplegingsfonds Gereleveerd werd het 1214-jarig bestaan van hit ziekenhuis. De resultaten van het ziekenhuis hnnen bevredigend worden genoemd, hoewel de ioogere prijzen van sommige artikelen de exploi tatie ongunstig hebben beïnvloed. Het aantal verpleegdagen* bedroeg 14.942, tegen 14146 in 1939. Verpleegdagen van het personeel 178 (v.j. 122), Plet aantal verpleegdagen is dus '96 hooger. In 1940 is het hoogste aantal bereikt finds de oprichting. I11 de sterkte van het personeel kwam in 1940 een wijziging. In het rusthuis konden, dank zij den grooten steun van één der ingezetenen van Beverwijk weer vele huisvrovfwen worden verpleegd. De Transportcolonne bestond uit één artsleider, 4 ploegcommandanten en 18 gediplomeerde helpers. De afdeeling beschikt over 22 gediplomeerde helpsters. De organisatie van den Bloedtransfusiedienst, Mannee in 1939 een begin werd gemaakt, werd in 1940 voltooid. Van dezen dienst behoefde geen ge bruik gemaakt te worden. Voorts kreeg de afdeeling het verzoek tot het initiatief nemen voor het oprichten van een comité voor den'zieken en gewonden soldaat- Dank werd gebracht aan allen, die het werk van het Roode Kruis hadden gesteund. De heer H. Blom deelde namens de controlecom missie mede, dat de rekening en verantwoording a orde waren bevonden, zoodat aan den heer W. Maters onder dankzegging décharge werd verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de heer J. P. Meidiers en mej. Leysen herkozen. ZIEKENHUIS. De rekening van het ziekenhuis sloot met. een adbedrag ad f 67.464.56. Van de ontvangsten ver belden wij o.m.: Verpleeggelden f 49.694, polikli niek f 2349, röntgen en electrotherapie f 3776, Averse baten f 3596, subsidie f 8000. Uitgaven: voeding f 12313, salarissen f 27019, sociale lasten f 2491, afschrijvingen f 7000. VEREENIGING. ^Ue rekening van de vereeniging sloot met een vdrag aan ontvangsten van f 1006.44. Er was een saldo van f 266.50. RUSTHUIS. De rekening van het rusthuis wees een eindbe- Jra2 aan van f 4665. Het nadeelig saldo was 683.73. fta de rondvraag sloot de voorzitter de vergade ring. Revue „Kop op!" in Luxor. Met Snip en Snap. „Niet bij de pakken neerzitten en vooruit!" Ge dachtig aan dit parool hebben ook juffrouw Snip en juffrouw Snap hun koffertjes weer gepakt en zijn op stap gegaan met hun nieuwe revue ..Kop Op!" Het programma is samengesteld uit dolkomi sche scènes, liedjes, vlotte beelden enz.. In de revue treden op Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap. Gerard Walden, de inmiddels ook popudaïr geworden broer van „Willy", Berry Kievits. Jean du Bela, die de vocale intermezzi verzorgt. Het orkest staat onder leiding van Pim de la Fuente, die tevens de arrangementen ver zorgde. Auteur van de revue, die op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Mei in het Luxor Theater gegeven wordt, is Jacques van Tol. Joop G^esing ontwierp de costumes en decors. Ongetwijfeld zal voor deze revue veel belangstelling bestaan, daar het weer geruimen tijd geleden is dat in Beverwijk voor het laatst een revue werd opgevoerd. OUDERAVOND DUINWIJKSCHOOL. De Duinwijkschool voor Chr. U.L.O. hield Dins dagavond in het vereenigingsgebouw aan de Po- pulierenlaan een ouderavond. Na de gebruike lijke opening hield de heer J. v. Veelen een inlei ding over het onderwerp: Wat nu niet onze jeugd in dezen tijd? Spr. stelde in het licht dat de taak der opvoeders en van het gezin ten allen tijde het zelfde blijft. Voorts wees hij op den invloed dei- tij dsomstandigheden en de moeilijkheden daarvan. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer v. Oost ds. A. J. Bronkhorst benoemd. In de pauze bestond voor de ouders gelegenheid zich met het onder wijzend personeel te onderhouden. JAARVERGADERING VAN S.S.II. Dinsdagavond hield de gymnastiekvereeniging en handbalclub S. S. H. in het Statenhuis haar jaar vergadering. De jaarverglagen van secretaresse en penningmeesteresse van beide afdeelingen werden goedgekeurd. Beide afdeelingen hadden een klein batig saldo. In de controlecommissie werden be noemd mej. De la Bie en de heeren B. Fransman en B. Kramer. De begrootfngen van 1941 werden goedgekeurd. Bij de bespreking over de zomer- training werd besloten de onderlinge wedstrijden voor kleuters op 31 Mei te houden en voor dames-, heeren £n adspirantleden op 4 en 5 Juni. De voor zitter. de heer C. v. Voorbergen werd bij de ver kiezing herkozen. In de handbalcommissie werd de heer P. Barbiers benoemd. Besloten werd begin Juni een feestavond voor de leden te geven. HET JUBILEUMCONCERT VAN VOX HUMANA. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Chr. Gemengde Zangvereeniging Vox Humana en dé jubileumuitvoering op 21 Mei van het oratorium Paulus van F. Mendelssohn Bartholdy hebben de volgende dames en heeren zich bereid verklaard in het eere-comité zitting te nemen: mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; mevr. A. A. van Hattum-Dekker; freules P. en M. Boreel; ds. F. Kramer, ds. J. de Vries, ds. A.'J. Bronkhorst, dr. L. J. BiMer, dr. W. J. Róyaards, dr. M. A. de Ruijter, ir. I. H. Telders en de heer H. H. Kerkhoff. BOTER ZONDER BON VERKOCHT. Door den crisisopsporingsdienst is proces-ver baal opgemaakt tegen den melkslijter P. D. voor het afgeven van boter op bons die nog niet geldig waren verklaard. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 7 MEI. Luxor Theater, Breestraat: „De laatste ronde' w Dijprogramma, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: WOENSDAG 7 MEI. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd), "0, 6.30 en 8.45 uur. Ralace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 en 8.45 uur. ...or Theater: „Johannisfeuer", 2.30, 6.30 en 0.45 uur. Hals Theater: „De groote Leugen", 2.30. 6'30 en 8.45 uur. Hals Museum: Tentoonstelling van werken 30 leden van „Kunst Zij Ons Doel" 10—4 uur. DONDERDAG 8 MEI. s: Voorstellingen des middags en 'es avonds. Vtnr®n® Hals Museum: Tentoonstelling van werken ,&n leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. Tragisch ongeluk bij den bootsteiger. 7-jarig knaapje verdronken. Een droevig origeluk heeft Dinsdagmiddag één uur plaats gehad bij den binnen-aanlegsteiger bij de sluizen te IJmuiden. Het zevenjarig jongetje J. C., wonende in de Kanaalstraat, speelde er met een kameraadje: hij kwam te dicht bij den waterkant, raakte plotseling het evenwicht kwijt en viel in het water, dat daar vrij diep is. Zijn vriendje was vermoedelijk te verbouwe reerd om onmiddellijk hulp te roepen; als hij dit gedaan had waren redders in de buurt i weest, want vlak nabij de plek des onheils lig gen eenige tjalken, waar .zich menschen aan boord bevonden. In plaats van hen te waarschuwen, is het vriendje naar huis gesneld en heeft daar ge zegd, dat J. C. in het water was gevallen. Toen onmiddellijk hulp werd gehaald, was het helaas te laat. Na ruim een kwartier gedregd te hebben werd de drenkeling opgehaald. Direct werd de kunstmatige ademhaling toegepast, maar een in middels gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. Motorschade. De kotter E 19 is uit zee teruggekeerd met zware motorschade. SCHEVENINGEN 6 Mei. De aanvoer van versche vïsch uit zee was hedenochtend belangrijk. Aan de markt kwamen de kotter SCH 37, C. de Jong, met £231 en 75 mo torschokkers met tezamen £11.001. De noteering van de schokkervisch was: Griet f2,50— £3,90 per K.G. Middelschol £52—£78; Kleine schol f 18— f49; Bot f 38,60—50,20; Schar f 6,80—f 20. Alles per kist van 40 K.G. Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f 20—f 19 per st.; Tongen £6—14,20 per K.G.'; Zetscbot f112; KI. schol 94—1 96; Pufschol £41—125; Puf- schol 2 £13; Gr. schar £48—146; KI. schar £28; Pufschar £7—£6.50; KI. gul £62; Wijting f 47—f 41. Alles per 50 K.G. Kotter; IJM 222 £8999. Loggers: KW 2 1 1436; KW 107 £1033. ST. JOSEPH-GEZELLEN. Zondag 11 Mei houdt de St. Joseph-Gezellen een iropagandadag. R.K. V.V. „A.D.O.". Het programma voor Zondag luidt: A.D.O.—V.V.E. AJD.O. 2Volendam 3. W.S.V. 2—A.D.O. 3. A.D.O. 4Meervogels 2. U.S.V. 3—A.D.O. 5. Prijsuireiking van bet damtournooi Ken nemer land. Simultaanséance van H. Laros en blindpartij van B. Dukel. Onder zeer groote belangstelling opende Maandagavond in het clublokaal van Damclub Stabiel de voorzitter, de heer W. Dinkgreve. den damavond. die als slotavond van het damtournooi van Kennemerland was georganiseerd. Nadat de heer Dinkgreve de spelers uit Beverwijk. IJmui den, Haarlem en Santpoort had verwelkomd kreeg Laros gelegenheid te beginnen met de simultaanséance. Er namen 23 spelers aan deel. In. de pauze werden dooi den heer K. de Jong de prijzen uitgereikt. In de tweede klasse werd een eerste prijs uitgereikt aan Selderbeek; in de eerste klasse aan J. Hoek, Tenslotte werd de beer Dukel als winnaar van het tournooi Hoofd klasse gehuldigd. In de pauze speelde onze damredacteur B. Dukel met zwart een blindpartij tegen den Santpoortschen kampioen A. J. Buyck. Na een gelijk opgaande partij wist Dukel in het vergevorderde middenspel stukwinst af te dwin gen. Na 53 zetten besloten de spelers tot remise. Voor deze prachtige prestatie had Dukel een ovatie in ontvangst te nemen. Daarna kreeg Laros gelegenheid zijn simultaanséance voort te zetten. Precies elf uur was deze geëindigd en na ir speeltijd had Laros van de 23 partijen er 20 gewon nen, 2 eindigden ln remise tegen den heer A. J. Buyck en den heer C. H. Jansen; de heer D.' ott uit IJmuiden wist zijn partij te winnen. Voor Laros een prachtig resultaat. Hieronder volgt de eindstand van het tournooi: Stand kampioenschap Kennemerland, tevens voo'rwed- strijden N. H. Meesterwedstrijden'. Rede van den heer Woudenberg in het Concertgebouw te Amsterdam. Namen Dukel, IJmuiden Laros, IJmuiden Buijck, Santpoort Bais. Beverwijk Heide. IJmuiden Dinkgreve, Santpoort Bakhuis, Santoort Diederiks, IJmuiden Oudendijk, Santpoort Hoek, IJmuiden Straten, IJmuiden Koetsier, IJmuiden Snel, IJmuiden Janssen, Santpoort Wesselius, IJmuiden Selderbeek, IJmuiden Buren, Santpoort Ott, IJmuiden Kok, Santpoort Zuiderduin; Santpoort 't Hart, IJmuiden Steutel, IJmuiden gesp. gew. rem. verl. pnt. 3 6 2 0 14 HOOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's GRAVENHAGE 7 Mei 1941. Stagnatie bij den Reinigingsdienst opgeheven. Ophalen van huisvuil bijna weer normaal. Een verblijdende tijding voor vele huismoe ders was de mededeeling die ons Dinsdagmiddag bereikte, dat de stagnatie bij den gemeentelijken Reinigingsdienst, ontstaan door het bezinete kort, is opgeheven. In plaats van benzine zullen de auto's van dezen dienst door middel van houtgas voortbe wogeiy worden. De meeste wagens waarover de dienst de be schikking heeft, zijn thans van houtgasgenera toren voorzien. Men zal nu trachten voor het ophalen van huisvuil een wekelijkschen dienst te handhaven. De werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg heden in totaal 1624 'to taal vorige week 1759), waarvan 1520 boven 18 jaar (1647), 67 beneden 18 jaar (77), vrouwen boven 18 jaar 26 (26), beneden 18 jaar 11 (9), Onder hen bevonden zich 166 (205) bouw vak arbeiders, metaalbewerkers 135 (138), hout bewerkers 20 (20), landarbeiders 17 (15), havenarbeiders 167 (173), visschers 164 (175), kantoorbedienden 61 (65), losse arbeiders 551 (592), overige beroepen 239 (264). Geheel werkloos waren 802 (888) mannen bo ven 18 jaar, 67 (77) mannen onder 18 jaar, 18 <20) vrouwen boven 18 jaar. 11 (9) vrouwen onder 18 jaar, in totaal 898 (994). De totale werkloosheid bedroeg over de over eenkomstige week van 1940: 847. 1939: 1488. 1938: 2033, 1937: 2121, 1936 2729. SCHOORSTEENBRAND. Dinsdagmorgen om even voor elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brand in het perceel Schulpweg 74, bewoond door de familie B. W. B. Na enkele minuten was de motorspuit ter plaatse, doch zij behoefde geen dienst te doen, daar de brandweerlieden onder de leiding van den opper-brandmeester, den heer K. Luiting met eenige emmers water het gevaar konden be dwingen. Het ingestelde onderzoek naar Chet ontstaan van het vuur, wees uit. dat de schoorsteen geheel was vervuild. Slechts met groote moeite en door het hakken van een gat in den schoorsteen kon deze worden schoongemaakt. JUBILEUM C. P. GROENLAND. Gisteren heeft de heer C. P. Groenland, as sistent van den stationdienst aan het station Vel- senIJmuiden-Oost zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Nederlandsche Spoorwegen herdacht. Onder groote belangstelling van het stationspersoneel de jubilaris gistermorgen gehuldigd. Namens de Directie der Ned. Spoorwegen sprak de stations chef, de heer De Noo, hem op waardeerende wijze toe en overhandigde hem de gebruikelijke enve loppe, vergezeld van een oorkonde. Daarna sprak de heer De Noo namens het personeel van het sta tion en bood als souvenir een boekenkastje en kleurfenpotlood aan. Dat men den .jubilaris een goed hart toedraagt bleek wel uit het feit, dat ook gepensionneerden van de Ned. Spoorwegen tot het huldeblijk hadden bijgedragen en dat hij bij het publiek gezien is werd bewezen doordat ook rei zigers hun belangstelling toonden'. De heer Groenland heeft verder den dag in het midden der zijnen doorgebracht. Te zijnen huize werd hij gelukgewens'cht door het afdeelingsbe- stuur van de R.-K. Vereeniging van Spoor. en Tramwegpersoneel St. Raphael, waarvan de jubi laris al sinds 25 jaar deel uitmaakt. Men liet het niet bij woorden alleen doch bood hem een vulpen en een radiotafel aan.' Ook bloemen waren niet vergeten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. SchoutenLangbroek, z., Schulpwe; 34, Velsen-N.; M. van BakelBoot, d., Brederood- scheweg 13, Sentpoort; A. JagtBorst, d„ Duin vlietstraat 106, Velsen-N.; G. C. ScholtenBakker, z., Corverslaan 84, Velsen-N.; C. J. de Jongvan Doesburg, z., Platanenstraat 43, IJmuiden; S. M. Nunninkvan Bugnum, d., Corverslaan 53, Velsen N.; C. P. KramerDries, d., Casembrootstraat IJmuiden; C. C. KloostermanKeur, z., Pr. Kruggr straat 28b, IJmuiden; J. C. M. van KaamKóks, z. Zeeweg 163, IJmuiden; M. TolNeervoort, z., D. Hartoghstraat 36, IJmuiden; W. WijsSpaargaren, d., Meervlietstraat 7, Velsen. Overleden: J. Dries, 73 j., echtgen. v. A. Kramer IJmuiderstraatweg 103, IJmuiden; P. Vos, 82 j., wed. v. W. K. Nieborg, Burg. Enschedélaan 78, Santpoort; L. Santen, 26 j„ ongehuwd, Bruno Klau wersstraat 22, Santpoort. AMSTERDAM, 6 Mei. In het Concertgebouw te dezer stede heeft vanavond de commissaris van hpt N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in een ver gadering van leden en niet-leden van het N.V.V. [esproken over „Het N.V.V. in den nieuwen tijd". Na een kort openingswoord van den heer Piersma leider van het district Amsterdam van het N.V.V., verkreeg de heer Woudenberg het woord. Spr. herinnerde er aan, dat in 1934 het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, dat te dien op zichte zeker geen gevaarlijker spel speelde dan de andere vakcentrales, emaille bordjes liet vervaar digen, die bij het sleutelgat van de buitendeur erden aangebracht en waarop met kleurrijke let ters stond: „Deze deur is gesloten voor Duitsche waren". Hier was een arbeidsorganisatie bezig om een Joodschen oorlog te voeren. Deze oorlog, een economische oorlog, had geen ander doel, dan den Duitscher in zijn levensruimte aan te tasten, den Duitschen arbeider werkloos te maken en met ar moede te treffen. Het ware toch te verwachten, dat men er de arbeiders op attent zou maken, dat nu eindelijk arbeiders, die de veldmaarschalksstaf in hun ran sel droegen, de leiding in hun volk hadden genomen. Het zijn ongetwijfeld de twee grootste arbeidszonen van deze eeuw, Adolf Hitler en Benito Mussolini, die de belangrijke rol van deze dagen spelen en nieuwe banen voor het volksche socialisme ope nen. Spr. vond, dat het te wenschen ware geweest, dat naar de stemmen van hen die voor 1940 in ons land een andere houding bepleitten was geluisterd Er lag geen schuld bij hen die waarschuwden, maai bij het systeem waarin de vakvereeniging ver weven was. Naar zijn meening mag men zich ge lukkig prijzen, dat de bezettende overheid ons volk met mildheid en lankmoedigheid, zelfs met vriend schap is tegemoet getreden. De bezettende overheid heeft de vakbeweging niet opgeheven, maar den zwaren en moeizamen weg gekozen om het apparaat te reorganiseeren en geschikt te ma ken voor den nieuwen tijd, waardoor aan een reeks van duizenden bestuurders gelegenheid werd ge geven een werkzaam aandeel te hebben aan het actieve leven in de veranderde omstandigheden en met bezieling mede te werken aan de vorming van een arbeidersarganisatiè die den arbeider in den nieuwen tijd zou voeren en zijn sociale positie zou handhaven en versterken. De Rijkscommissaris benoemde daartoe voor het N.V.V. een Nederlandschen commissaris, terwijl de confessioneele en andere vakcentrales onder Duitsch toezicht werden geplaatst. De maatregelen ten opzichte van. het N.V.V. onder een Nederlandschen commissaris getroffen zijn van verder strekkenden aard dan de bemoeie nissen die tot nog toe met de overige vakcentrales hebben plaats gehad. En hoe ver deze maatregelen ook strekken en in de toekomst nog kunnen worden uitgebreid, één ding staat vast en zoo luidt de op dracht aan den commissaris, dat de rechten van den sociale resultaten die door de betrekkelijk zoo jonge organisatie in enkele jaren zijn bereikt, wekken de bewondering van lederen oprechten Nederlan der. Ten tweede is deze vorm eigenlijk noodzakelijk ls wij straks in de Europeesche levensruimte willen meekomen. Bovendien is deze vorm zoa geheel aangepast bij onzen Nederlandschen, Germaanschen aard en wezen. Zeis, of liever gezegd «juist de in het Ar beidsfront tot uiting komende leidersgedachte, is geheel in overeenstemming met onzen Nederland schen aard. Ook ons socialisme drijft ons naar den weg en oi-m van een arbeidsfront, aldus spr. Ons socia lisme plaatst den arbeider in het midden van zijn volk, waarin hij door zijn plichtsvervulling het recht heeft geborgen te zijn. Het oude standpunt, dat de arbeider als klasse moest strijden tegen ondernemers en andere bur- [ers, is voorbij- Een nieuwe wereldbeschouwing breekt zich baan, een wereldbeschouwing, die zich vooral baseert op op gemeenschapsbesef en uit deze wereldbeschou wing vloeit ook voort ons verlangen naar de be drijf sgemeenschap. Organisaties van arbeiders en werknemers, zooals wij die thans nog kennen, pas sen ind ie wereldbeschouwing niet. De ondernemer, zoowel als zijn arbeiders zijn beide werkers in het bedrijf en volgens de leidersgedachte heeft de leider an het bedrijf niet alleen verantwoordelijkheid voor den commercieelen gang van zijn onderneming, maar ook verantwoordelijkheid voor het wel en wee van zijn medewerkers, die op hun beurt weer mede de verantwoording voor het welzijn yan het bedrijf dragen. Het geheele sociale vraagstuk is eigenlijk kort als volgt samen te vatten, aldus spr.: De arbeidende* mensch verlangt redelijke belooning voor zijn ar beid maar ook erkenning van zijn arbeid. Het so ciale vraagstuk heeft dus twee zijden. Een materi- eele, de belooning van den arbeid en anderzijds een ideëele, het verlangen den eisch tot erkenning van den arbeid. Het N.V.V. geeft met de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" uitdrukking aan een hooger plan, dat de ideëele zijde van het socialisme raakt, don arbeider, in het midden van den volksgemeen schap te brengen. Onze glondslag „Vreugde en Arbeid" gebaseerd op het onvervreemdbare recht tot arbeid en op de arbeidswaarde voor de volks gemeenschap, is de blijde 'levensaanvaarding der sterken, die gelooven in de toekomst. De sociale verzorging van den arbeider en de geborgenheid in de gemeenschap van zijn bedrijf, zijn geestelijke groei in de gemeenschap „vreugde en arbeid", dit alles is geen doel op zichzelf, maar beeft slechts dan beteekenïs, wanneer daardoor de volkskracht wordt verhoogd, het arbeidsvermogen stijgt en meerdere productie grootere welvaart brengt, want zij moeten ons er van overtuigd hou den, dat er na den oorlog een arbeidswedijver tus- schen de volgen zal ontstaan. Wil de Nederlandsche arbeider niet achterraken, zijn gerechte plaats naast andere arbeiders kunnen behouden, d.w.z. zijn sociaal-economische positie op peil houden en waar mogelijk, tot grootere hoogte brengen, dan zal dit alleecn kunnen door een ont plooiing van zijn arbeidsvermogen. Tot die ont plooiing moet hij een stimulans vinden. Daarom is het verheugend, dat steeds meer ar beiders begrip krijgen voor den nieuwen tijd, dat steeds meer arbeiders komen tot onze gemeenschap „vreugde en arbeid" en dat steeds meer arbeiders bezieling vinden en met nieuwe idealen worden arbeider onverkort zullen worden gehandhaafd. vervuld om mee te boüwen. aan het huis van den Wat aan materieele en cultureele waarden verzameld I arbeid, waarvoor thans de fundamenten zijn ge- is, zal worden behouden en zooveel mogelijk wor den vergroot en uitgebreid en daar waar het nood zakelijk was personen té verwijderen of zaken te liquideeren gold als tegerveisch, dat er iets beters voor in de plaats moest komen. Inderdaad is een klein aantal bestuurders van hun post ontheven, omdat' zij een te zwaar belast, verleden hadden en samenwerking van tevoren uitgesloten was. Als voorbeeld noemde de heer Woudenberg den heer Kupers. Al deze personen zijn met volledig behoud van hun rechtspositie ter zijde gesteld, terwijl het tot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door eon dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder op staanden voet, zonder toekenning van zijn verdere aanspraken moest worden ontslagen. Ove rigens doet zich alom in den lande het verheugende verschijnsel voor, dat de oude bestuurders en hieronder reken ik vooral de duizenden onbezol digde bestuurders in groote en kleine plaatsen de geboden gelegenheid van harte aannemen om in het belang van hun arbeidsmakkers ook in den nieuwen tijd en onder de nieuwe vormen te blij- vep werken. De organisatie van het N.V.V. besprekend, wees spr. er op, dat het N.V.V. niet meer als vi-oeger is een losse overkoepeling van zelfstandige organisa ties, maar de organisatie, waarvan alle moderne georganiseerde arbeiders lid zijn. De reorganisatie der financiën brengt groote besparingen mede. Ten aanzien van de sociale politiek merkte de heer Woudenberg op. dat het karakter van de sociale maatregelen van het laatste jaar ten nauwste verband houden met de oorlogsomstandigheden. Toch wordt er onzerzijds naar gestreefd/aldus spr.. de maatregelen in volkomen aanpassing aan onzen volksaard en cultuur te treffen en, waar dat mo gelijk is, een permanent karakter te doen dragen. Het loon en de arbeidsvoorwaarden besprekende zeide spr.: Bij de vaststelling van de loonen hadden wij in de eerste instantie de opdracht de bestaande groote verschillen weg te nemen. Dit heeft er toe geleid, dat inmiddels vele duizenden arbeiders een loonsverhooging hebben gekregen. Deze loonsver- hoogingen hadden geen ander doel, dan om de be staande onjuiste verséhillen weg te nemen. Daar naast wordt thans gewerkt aan de stabilisatie van het prijsniveau. Zoodra die stabilisatie tot stand is gekomen, kunnen wij nagaan, in hoeverre ook de hoogere loonen in een bepaalde bedrijfstak kunnen worden verhoogd. Dit is geen phrase, want in den landbouw b.v. waar thans de richtprijzen zijn vast gesteld worden thans loonsverhoogingen van ge middeld 15% gegeven. Ten aanzien van de werkverschaffing zeide de heer Woudenberg, dat deze werkelijke werkver ruiming moet worden, uitgevoerd als vrij bedrijf. Dit beteekent, dat ieder geplaatst moet kunnen wor den. dus desnoods 4 of 5 man uit een gezin. De wachtweken vervallen. Er zal. een minimum loon moeten komen, dat rekening houdt met den plaat selijken loonstandaard. Deze regeling komt zeer spoedig. Vervolgens wijdde spr. enkele woorden aan den werkloozensteun, de huurverordening en de loon belasting. In alle sociale maatregelen, dit zoover de omstandigheden toelaten, heeft het N.V.V. werk zaam aandeel in de voorbereiding en een advi- seerende, zoo niet doorslag gevende stem bij de tot standkoming. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de ondernemingen en ondernemers, die de boven normale verhouding uitgaande winsten aan aandeelhouders uitkeeren, zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het. N.V.V. heeft reeds de vorige week dezen wantoestand onder de aan dacht van de autoriteiten gebracht en dit protest heeft reeds van officieele zijde weerklank ge vonden. De toekomst van het N.V.V. besprekende, zeide de heer Woudenberg, dat in de eerste plaats noodi; was het N.V.V., dat zelf in politiek kielzog voer, los te maken van elke partijpolitiek. Spr. zeide dan ook te kunnen verklaren, dat het N.V.V. op dit moment niet verbonden is aan eenige politieke partij of beweging, wat niet wegneemt, dat zijn sociale politiek niet richtingloos is en zal zijn, maar gestuwd zal worden door den nieuwen socialisti- schen geest, die zijn weg ook zoekt in het Neder landsche volk. Die nieuwe socialistische geest, waarvan iedere ondernemer of arbeider moet wor- worden doorgedrongen, is de eenige voorwaarde voor een gelijkberechtigd Nederlandsch volk in de nieuwe Europeesche statengroepeering, die gaat komen. Daarom moet de organisatie en de werkwijze zijns inziens worden toegepast, zooals die bekend is uit het Duitsche Arbeidsfront, aldus de heer Wou denberg, Het zegenrijke werk en de verstrekkende legd, een huis, dat ruimte zal bieden aa,n alle Ne derlandsche werkers v,an hoofd en hand, die daarin warmte en beschutting vinden, waarop zij als plichtsgetrouwe werkers in de volksgemeenschap recht hebben, aldus besloot de heer Woudenberg. (A.N.P.) Alkmaar Packet leed in 1940 verlies. Aan het jaarverslag over 1940 'der Maatschappij „Alk- iaar Packet" is het volgende ontleend: I-Igtgewone bedrijf en speciaal het personenvervoer ge durende de .zomermaanden werd totaal ontwricht. Niet temin- was de personeelformatie op volle sterkte. Ook het goederenvervoer ondervond aanvankelijk de nadeelen der bijzondere omstandigheden, hoewel in veel mindere mate. Nu de Ned. Spoorwegen in den komenden vacantietijd van 1941 slechts een klein gedeelte van het vacanlie-vcr- voer zal kunnen opvangen en verwerken, is het te wen schen, dat.de directie er in moge slagen voor de groote passagiersbooten „Alkmaar" en „St(erop" gedurende Juli rt Augustus wederom gasolie te betrekken. Door de ongunstige resultaten van het passagiersver voer in den zomer 1940 zijn de financieele uitkomsten van het bedrijf onbevredigend geweest. Het verlies over 1940 bedroeg 18.065 (v. j. winst 4240). De balans per 31 December 1940 vermèldt als: Activa: booten, rollend materiaal, onroerende goederen enz. f 228.684 (233.716). kasrekening f 4402 (3806), postreke ning £76 (1191). debiteuren £10.699 (2103). aandeel res. fonds C.W.R. Bank £381 (374). aandeel res. fonds Ris. Ver. Ne derland £929 (925), deelname in andere ondernemingen f 63 (l). voorraden 20.362 (20.042). voohiit betaalde lasten 1142 (1001). saldo verlies 1937—1939 f 4484, verlies 1940 f 18.065 (v. j. winst 1 4240). en als Passiva: aandeelenkapitaal f 162.500 (onv.), bankrekening 79.309 (77.903), crediteuren £43.783 (23.242). tijdelijk opge- nimen gelden f2700 (3000), borgstellingen £1000 (1000). Waterpolo EINDSTAND WATERPOLOCO.MPETITIE. De wintercompetitie voor de in den N. Z. B. spelende zeventallen ls nu geëindigd. De eindstand der dames- afdeeling D is als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. U. Z. C. 1 6 4 1 1 21—17 9 H. z en P. C. 1 6 3 2 1 013— 6 8 A. D. Z. 1 6 2 2 2- 14—11 6 D. W. R. 1 5 1 1 3 14—18 3 Otter 1 5 1 1 4 11—21 2 De wedstrijd Otter 1—D. W. R. 1 wordt niet meer ge speeld. In de lieeren-afdeellng is de eindstand: gesp. gew. gel. verl. v.-L pnt. H. Z. en P. C. 1 8 7 0 1 57—19 14 Y 1 8 7 0 D. W. R. 1 8 4 0 48—19 21—37 20—25 21—37 15—34 25—44 U. Z. C. 1 8 3 0 R. Z. C. 1 8 4 0 H. P. C. 1 8 2 0 Zian 1 8 10 De U. Z. C.-dames zijn inmiddels door den U. Z. C.- voorzitter hartelijk gehuldigd. MEDISCH ONDERZOEK VOOR JONGE POLOSPELERS. In de komende competitie zullen alle polospelers die den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt een medische verklaring moeten overleggen dat zij geschikt z,ijn voor de beoefening van het waterpolospel. Bovendien is bepaald dat zij, die den leeftijd van 13 jaar nog niet hebben be reikt, niet ln de competitie mogen uitkomen. Honkbal INDEELING DER COMPETITIE. Door het bestuur van den' Ned. Honkbalbond zijn de deelnemende negentallen als volgt ingedeeld: Eerste klasse. Ajax. Blauw Wit, E. D. O.. Haarlem, H. H. C.. Quick, Schoten en V. V. G. A. Overgangsklasse. A. F, C„ The Catchers, D. O. S., E. D. O. II, H. C. K. Hilversum. R, C. H. of O. V. V. O en Zeeburgia Tweede klasse A. A. F. C. II. Ajax II, E. H. S„ H. H. C. II, Kruisster, T. Y. B. B. en Z. R. C. Tweede klasse B. Celeritas, D. W. S„ H. C. K. II, O. V. V. O. Of R. C. H., R. A. P„ Schoten II en V. V G. A. II. Tweede klasse C. Haarlem II, R. C. H. II. T. H. B„ Quick n. De Spartaan, V. V. G. A. III en Watergraafsmeer. Derde klasse HaarlemDen Haag. Afd. A. Celeritas II, Haarlem III, H. H. C. Ill, H. C. K. Hl, H. D. M. en Laakkwartier. Afd. B. E. D. O. Ill, E. H. S. II, Haarlem IV, R. C. H. IV, Schoten III en Spaarnevogels. Afd. C. E. D. O. TV, H. H. C. IV, R. C. H. III, Schoten IV, T. Y. B. B. II en Zeemeeuwen. Vgtder bestaat er een derde klasse Amsterdam, die zestien negentallen telt cn een derde klasse Utrecht-* 't Gooi, waarin zes negentallen uitkomen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5