Een eigenaardige aanbieding JiatMeticfUen^ W OENSD A"C 7 ME I 1941' Kinderbal Dansinstituut Theo Donkerlo. Dinsdagavond, -beeft in het gebouw „Concordia" aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem het jaarlijksche slotbal dier kinclerdanslessen van het instituut Theo Donkerlo plaats gehad. Er was een zeer aantrekkelijk programma sa mengesteld, dat gelegenheid bood, de vorderingen gade te "slaan, die de kinderen op het gebied van Tèrpsichore gemaakt hadden. Dit kwam in 't bij zonder uit in 'het hoofdnummer: „De dans door alle tijden", door leerlingen en oud-leerlingen. We zagen de ouderwetsche Gavotte, Menuet, Kruispolka, Sp.aansche wals, Charleston en ten slotte de moderne dansen. De'meisjes, die de soli dansten,, oogstten een dankbaar applaus, evenals de heer en mevrouw Donkerlo, die er een werkzaam aandeel aan namen. De leider gaf over het ont- "staan van eiken dans een verklaring, wat zeer ge waardeerd werd. De dame, die aan het slot van dit prachtige num mer de Tap-solo danste, had zeer terecht een extra applausje in ontvangst te nemen. Veel succes had ook de populaire „Chestnut Tree", dien de kinderen heel fraai op de maat dansten. Zij kregen van hun leeraar dan ook een pluimpje voor de correcte wijze, waarop ze het Drie-pas-dansje en den Kettingdans uitvoerden. De oogen der kinderen glansden, toen. hij opmerkte: „jullie hebben geen enkel foutje gemaakt". De heer Donkerlo, die uitstekend met de jeugd kan omgaan', bewees ook op dezen avond een goed dansleeraar te zijn. Het was een lust om te zien, hoe de kleintjes er was zelfs een peuter van zes jaar bij! de sierlijke kunst al machtig ge worden zijn. De 'heer Donkerlo, die een vriendelijk welkomstwoord gesproken had, zei uitdrukkelijk dat de talrijke aanwezigen geen hooge balletkunst moesten verwachten. „Het is bij ons instituut- slechts dansen- voor en door kinderen; ons devies is: dansende spelen en spelende dansen. De kin deren leeren zoo het. best tempo en maatgevoel". Er stonden verder nog vele aardige nummers op het welvoorziene programma'en de ouders behoef den ook niet den geheelen avond stil te zitten, want zij werden af en toe uitgenoodigd, een walsje te dansen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Er heerschte den ganschen avond een buitenge woon prettige stemming, die trouwens alle bals van Theo Donkerlo kenmerkt. De heer Jïarry Bouwman, de pianist, verdient een woord van lof voor zijn muzikale begeleiding. STADJ3-BIBLOTHEF.K EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleen ing over April 1941 (1940). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1966 personen (v.j. 1868), t. w 1769 mannen en 197 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 3415 personen (v.j. 4698), tw. 3160 mannen en 255 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 5381 personen (v.j. 6566) t.w. 4929 mannen en 452 vrouwen. Uitgeleend werden 11072 boeken (v.j. 7640). II. Filiaal „Huls te Zaan en", Uitgeleend werd 8762 boeken (v.j. 2619). m. Hoofdbibliotheek en filiaal In het geheel werden uitgeleend 14834 boeken (v.j. 10259). De leeszaal van het Filiaal is in gebruik bij den luchtbeschermingsdienst en dus gesloten. VEEMARKT ROTTERDAM. 6 Mei 1941. Heden werden ter veemarkt aangevoerd; 2654 dieren, waaronder 1444 runderen, 69 schapen, 838 nuchtere kalve ren, 135 graskalveren. 75 bokken en 84 zulglammeren. Prijzen per stuk; Melkkoeien f 545, f 425, f325. Kalf- koeien f 555, f 430, f330. Varekoeien f 345, fj275, f 225. Vaar zen f 330, f 285, 1' 190. Pinken f 280, f 200, f 1G0. De aanvoer van melk- en kalllcoeiqn was als vorige week met stillen handel en onveranderde prijzen. De aanvoer van varekoeien was ruimer met stroeven han del en prijshoudend. De aanvoer van vaax-zen en pinken was iets korter mét slechten handel en vooral niet hooger in prijs. PUR DIE RENDER MARKTBERICHT. (Dinsdag).' Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 28000 K.G. Handel vlug. Vast. Hoogste prijs 40 plus f 35.25 20 plus f 22. Kaasmarkt ge wicht 283 K.G. Handel vlug. Kleine Boeren twee stapels f .34.25- per 50 kilo. Runderen totaal 683 stuks. 289 Vette koeien voor de levering. 138 Gelde koeien f 340—400 per stuk, matig. 120 Melkkoeien i' 4-25550 per stuk, matig. 6 Stieren voor de levering. 6 Vette kalveren voor de levering. Graskalveren 80 pinken f 150 310 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor die slacht voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 40—60 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 43 voor de levering. 323 Biggen f 1836 per stuk, matig, 665 Schapen f 4054 per stuk, matig. 145 Bokken f 3080 per stuk, matig. 228 Lammeren f 2030 per stuk, matig. 1300 Oude kippen en hanen (wit en rood) f 1. f 3 per kik). Oude kippen en hanen (blauw f 13 per kilo. Konijnen f 28 per stuk, 100 Eenden f 11.70 per stuk. De volgende week zal in Amsterdam een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van de persoonsbewijzen aan de inwoners van de hoofdstad. In de Apollohal worden de voorbereidingen getroffen. Het kantoortje van den leider dezer ambtelijke werkzaamheden wordt in gereedheid gebracht. (Foto Pax-Holland) DISTRIBU'JTEDIENST HAARLEM. Geen schoenenbons aanvragen. De leider van het Distributiebureau te Haarlem deelt mede0: Zooals bekend, is in verband met de inventari satie, de-verkoop van schoenen thans geheel stop- ;zet. .Er- is, voor de verstrekking van schoenen een geheel'nieuwe regeling in voorbereiding. In afwachting van deze regeling worden thans in het geheel geen schoenenbons meer verstrekt. Men kan dus noch persoonlijik, noch schriftelijk verzoeken indienen. Tot nader bericht schrijve men, dus niet meer naar den Distributiedienst om een schoenenbon! GEVONDEN DIEREN EN( VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haardem. uitsluitend tusschen 11 en 13 uUr. Boekje, Klingers, Pres. Steynstraat 49; Bo'ekje Jansen, Merovingenstraat 50; Geld, van Kleef, Korte Begijnestraat 25; Geld, Blokker, Groote Houtstraat 138; Hond, v. Peutum, Binnen weg 118, Heemstede; Kussentje, de Goede, Zijl straat 1315; Koksmuts, Bureau van Politie, Smedestraat; Regenmantel, v. d. Pol, Burgwal 27' rood; Portemonnaie met inhoud, Nieuwpoort Elzenplein 5; Portemonnaie, Bureau van Poli tie Smedestraat; Pantalon .Teunisse, Schalkwij kerstraat 13 c rood;Tasehje, Marienisse, Nagtzaamplein 27. ZEVEN JONGENS EN 'N OUWE SCHUIT. Om aan de v,ele aanvragen te voldoen zullen noig twee filmvoorstellingen voor de jeugd plaats hebben in-gebouw St. Bavo te Haarlem op Zater dag l'O Mei en Zondagmiddag 11 Mei, waarbij vertoond zal' worden de nieuwste Nederlandsche gëluidsfilm „Zeven jongens en 'n ouwe schuit", opgenomen in Haarlem, Heemstede en den Am- sterdamsohen dierentuin. Wegens verbintenissen in andere plaatsen van ons land zijn dit te Haar lem de laatste voorstellingen. Als attractie ontvangt iedere 250e bezoeker het fraaie boek van. den bekenden jongenssöhrijver A. C. C. de Vletter cadeau. ,,'N RARE FAMILIE" IN REMBRANDT. Van Vrijdag 9 Mei tot Donderdag 15 Mei zullen in Rembrandt Theater te Haarlem voorstellingen gegeven worden van de Amerikaansche schlager „'n Rare Familie", waarin de hoofdrol wordt ver vuld door den in Haarlem bijzonder" populairen komiek Johan Kaart, terzijde gestaan door be kende artisben als: Harry Boda, Joh. Valk, Emmy Arbous, Wim Grelinger, Sien de la Mar, Beppie Boda, Madeion Waldorp, Piet Urban e.a. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 6 Mei 1941 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. Woestenburg, concierge, wonende te Wormer, Dorpsstraat 227, Curator Mr. J. Verlooy te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Hofg-eest", gevestigd te IJmuiden, gemeente Velsen. Curator mr. A. C. Rueb, thans te 's-Gra- venhage. 40-JARIG HUWELIJKSFEEST. Den 15en Mei hoopt hét echtpaar A. Moolenaar en E. Moolénaar-Engel, Voorhelmstraat 55 Haar lem den dag te herdenken,, waarop het voor 40 jaar in den eeh't werd vereenigd. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt Woensdag 14 Mei haar jaarvergadering in restaurant „Lido" te Haar lem. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling 'gegeven in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 8 Mei 1941, des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Het programma luidt; 1. Komm Gott, Schöpfer heil'ger Geist, J. S, Bach 2. Preludium en Fuga c kl. t., J. S. Bach 3. Choral „Waf God doet, dat Is welgedaan", A, Guilmant 4. In Memoriam, Jos. Jongen Requiem Pie Jesu Quid sum Miser Recordare Jesu Pie. 5. Air majestueux, - J. Ph. Rameau, 6. Toccata,1 H. Andriessen BADHUIZEN, „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal geno.men baden in de afgeloopen maand April waren: Badhuis Koudenhorn: mannen 1276, vrouwen 490, werkl. baden 20, totaal 1786. Badhuis Leidscheplein: mannen 1810, vróuwen 810, school- baden 536, werkl. baden 200, totaal 3356. Badhuis Schotersingel; mannen 2096, vrouwen 142, schóolbaden 952, werkl. baden 71, totaal 4261. Badhuis Hofdijkplein: mannen 2110, vrouwen 958, sehoQl- baden 665, werkl. baclen 72, totaal 3805. Badhuis van Egmondslraat: mannen 3077, vrouwen 1372, schoolbaden 531, werkl. baden 165, totaal 5145. TWEEDE LANDSDING VAN DE VOLKSCHE WERKGEMEENSCHAP. 'BEEKBERGEN, 6 Mei. De Yolksche werkge meenschap heeft Zaterdag 3 en Zondag 4 Mei in het TroeMra-oord te Beekbergen haar tweede landsding gehouden. Zaterdag hield professor dr. J. M. M. Kapteyn, rectpr-magnificus der Groning- sche universiteit een belangwekkende voordracht over de historische grondslagen van ons yolk, in verband met het streven der volksche werkgëmeen- schap. In deze /Voordracht hield spreker zich o.a. bezig met de vraag: „Wat is een volk? Hij toonde aan, dat een volk niet alleen gebonden is aan bo dem en bloed, doch ook aan zijn geschiedenis. Hierna verkreeg de heer Veld het woord voor een uiteenzetting van doel en werkwijze der stich ting „Saxo-Frisia". Deze wil het Saksisch-Friesch volksbewustzijn versterken en. al de onderdeelen van de cultuur dezer stammen behouden en tot nieuwe ontwikke ling brengen. Vervolgens sprak prof. Jeswiet over het heide landschap. Spreker toonde aan, hoe door den in vloed van den mensch op het natuurlijke eiken en berkenbosch de heiden zijn ontstaan. Zondagmorgen werd onder leiding van prof. Jeswiet een zeer leerzame excursie in de omgeving van Beekbergen gemaakt, waarbij de leider ge legenheid had, het gesprokene van den vórigen avond in het landschap en aan profielen in der? bodem té verduidelijken. Zondagavond sprak de heer J.'C. Nachenius over het rassenvraagstuk. Daarna gaf de heer ir. W. F. van Heemskerck Dukér een lezing met lichtbeel den over Friesland. (A.N.P.) OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 8 Mei des avonds om 8 uur zal de heer K. Rozendal, evangelist te 's Gravenhage. In de Zuider kapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem spreken. ZIJN KIND OM HET LEVEN GEBRACHT. ROTTERDAM, 6 Mei. Voor de Rótterdamsche Rechtbank had zich heden te verantwoorden de 27- jarige loswerkman N. L. te Rotterdam, die op 24 Januari j.l. zijn kind- van drie maanden door ver stikking om het leven zou hebben gebracht. Op dien datum had L. zijn huisdokter opgebeld. Den medicus die den dood van het meisje constateerde, vertelde hij, dat het kind zich in haar bed moest omgedraaid hebben en zoo gestikt was. De dokter geloofde dit niet en waarschuwde de politie, waarop L. werd ge arresteerd. Bij. het eerste verhoor bekende hij zijn kind te hebben gedood. Bet kind was nogal lastig en huilde dikwijls. L. had het kind in een opwelling van woede doen stikken. i Volgens eeif psychiatrisch rapport van dr. Donker sloot is verdachte niet geheel toerekenbaar en de of ficier mr. Hoeffelman, hield hiermede rekening, toen hij een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den eischte, door te brengen in een bijzondèrg ge vangenis. Uitspraak 15 Mei a.s. Prof. Dit. W. PINDER OVER DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE KUNST. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Voor de Nedèr- landscli-Duitsche Kulfcuurgemeenschap zal prof. dr. Wilhelm Pinder voordrachten houden over Duitsche en Nederlandsche kunst (haar ver houding tot de binnenhuiskunst) en wel op Woensdag 14 Mei te acht uur nam. in Pulchri Studio te 's-Gravenhage en op Vrijdag *16 Mei te half acht in het Koloniaal Instiuut te Am sterdam. j Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). TEDDY DE VERSCHOPPELING. „Dan maar op het ruwe matje," zucht hij, en hij vlijt zich neer, ,,'k Zal voorloopig mij maar schikken, straks probeer ik het wel weer." Rustig gaat zijn ademhaling en na eenig luid.gegaap, valt die kleine booze rak ker, voordat hij het weet in slaap. „Sapperloot!" roept Jan. „Daar val ik. Wat ligt daar. nu op den grond?" Jan kwam aangerend en struikelt bijna bovenop1 den hond. Wreed is Teddy Trix' ontwaken, met een schreeuw, een schop, een slag! Net precies toen hij zoo heerlijk van iets moois te droomen lag. Sleutel weg? Tel. 11493 OeSleutelspecialist, L.Veerstr.in (Adv. Ingez, VOORTVLUCHTIGE GEARRESTEERD. 's-GRAVENHAGE. 6 Méi. De 22-iari J. W. M. de Jong, wiens opsporing door denconf missaris van den justïtieelen dienst B te 's-Gr venhage, in verband met een diefstal v?' f 20.000. gisteren werd verzocht, is gisteravond t Mill (N.B.) aangehouden door den gemeend V£>1 HlTTa nVi tf> v olHoaf Lfnl- a*mr*tefa veldwachter aldaar. Het grootste het geld werd op hem gevonden. Rechercheursvan de Haagsche politie naar Mill vertrokken om een onderzoek in t stellen en den verdachte naar Den Haag over brengen. w N.V. NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM, 6 Mei. In de heden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw" Maatschappij werden de jaarstukken over het w" jaar 194') goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 7 procent. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Verlenging van surseance van betaling: Bij beschikking der Arr. Rechtbank te Amster. dam d.d. 30 April 1941 is aan de Naamlooze Ven! nootschap N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Hotel en Café Hollandais, gevestigd en kantoor, houdende te Amsterdam (Procureur Mr. D. Giltav Veth) op het daartoe door haar ingediend verzoek, schrift tot verlenging van surséance van betaling" deze verlenging verleend voor den tijd van één jaar en zes maanden, ingaande 15 Maart 1941, met be. noeming wederom van Mr. W. C. van Heuven té Amsterdam, Keizersgracht 636 en J. P. de Raan accountant, Amsterdam, Museumplein 10. tot be windvoerders. Uitgesproken: 1 Mei. A. W. Hendriks, zonder beroep, Sohevenin. gen, Zeeruststraat 36. R.C. Mr. F. Donker Curtius Cur. Mr. W. J. van Es, den Haag. 1 Mei. De Naaml. Vennootschap Metaalmeubel, fabriek v.h. F. La Fontaine, gevestigd te Den Haag kantoorhoudende te Leiderdorp, Waard 5: R.C.Mr, F. J. de Jong, Cur. Mr. G. H. Wissenburgh, té Leiden. 2. Mei. Augustinus Franciscus Bierings, koper, slager, Tilburg, Beukenstraat 82. R.C. Mr. J. F, B, J. Godding, Cur. Mr. Th. Taminiau, Tilburg, Wil lem Il-straat 92. .2. Mei, E. Köoistra, brandstoffenhandelaar, Oost. wold, gemeente Leek, R.C. Mr. J. G. A. Kattenbusch Cur. Mr. A. Veenhoven, Hooge der A. 8, Gronin. gen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 30 April. W. M. MoOy, Amsterdam. 1 Mei. R. Cieraad, wijnhandelaar, Oosterbeek, ge. meente Renkum. 1 Mei. de N.V. Publiciteits Onderneming Koerts I van Ingen en Co., Den Haag. Geëindigd door homologatie van het accoord: 1 Mei. J. M. Roelofs, smid Halle, gemeenie Zelhem. Groot 55 pet. Rectificatie: Ons wordt medegedeeld dat het faillissement van B. W. Oostrum, wonende te Utrecht niet is br ein digd door het verbindend worden der eetf. uitdeelingslijst d.d. 29 Januari 1941. Het betrof bid een eerste uitdeelingslijst met .een uitkeering va 18.2229 pet. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 10 Apr. N.V. Mij. tot Administratie van roerends en onroerende goederen „Westwal", gevestigd te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend, worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0.3 pet.' 22 April. J. J. Voogt, automobielhandelaar, wo nende te Zeist. Idem Uitk. 19.027 pot. 27 April. S. J. Rpozendaal, Tokita Product Onder neming, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 pet. pref. en2)1 pet. aan cone, crediteuren. 28 April. G. Dijkstra, brandstoffenhandelaar, Andijk-Oost. Geëindigd dor het verbindend worde» der slotuitdeelingslijst. Uitk. 0.7i2 pet. 28 April. Johannes Hendricüs Baerts, vertegen woordiger-marmerindustrie. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 18 April. W. Joh. v. Parenren, expert en assurantie bezorger, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 pet. aan en 39 pet. aan conc. cred. 30 April G. H. Vós, garagehouder, Babberid Idem. Uitk. 100 pet. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 7 OP 8 MEI 1941 van 21.14 tol 5.57 Maan op 8 Mei onder 4.44 Maan op 8 Mei op17.58 door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 43) ,-,Ik vind jou het aardigste meisje, dat ik ooit. ont moet heb en daarom aanbid ik je van de kruin van je hoofd tot de zolen van je voeten. Ik aanbid iederen blik en- gebaar- van je,' ieder woord en lederen lach, de manier waarop je loopt, de manier waarop die gouden haarlok over je voorhoofd ligt en de wind speelsche krulletjes om je ooren laat dansen. Ik bemin de manier, waarop je hoeden je hoofd schijnen teliefkoozen en de verrichtingen van je keurige bruine schoenen, als ze zich dwars door de weiden bewegen en hun weg zoeken dooi de modderige plekjes op de landwegen. Ik houd ervan je met de werklui en den ouden Shalton te hooren ltrakeelen en redetwisten, en van de wijze, waarop je de kleine dames Frimley opport en aan het praten krijgt, waarop jè tante Sophia ver wijderd hebt!" Nu glimlachte hij, hij .was begee- rig om de schaduw van haar gezicht te verjagen en de laatste traan te drogen. „Dat- was meesterlijk". Zij glimlachte ook en greep dit nieuwe onderwerp "gretig aan. „Hoor je wel eens wat van haar? Ik vergat je er den laatster? tijd naar te vragen". Hij bevestigde haar vraag en met inspanning on derdrukte hij een zucht, die naar zijn lippen steeg bij haar blijkbare opluchting, om te ontkomen aan zijn liefde en hofmakerij. Tante was nog in St. Ives en nog vol bitterheid over het feit, dat zij door „dat Wolffles meisje" van huis verdreven was, maar ze was nog even vast besloten bij hem terug te komen, wanneer hij genoeg had van zijn dwaze club en het besluit nam naar Lavender Lodge terug te keeren. „Ik ben benieuwd, wat ze zal zeggen als ze hoort van je huis buiten de stad". „Ik zal het haar niet-vertellen, tenminste niet Mr aar het is. Ik zal alleen zeggen, dat ik Putney verlaten heb en haar berichten, dat ze haar brieven in het vervolg aan de club moet adresseeren". „Arme tante Sophia", zei Whiff. „En gezegende tante Sophia", voltooide Quinton. „Gezegend?" „Ja, gezegend", zei Quinton met nadruk. „Was het niet om tante Sophia geweest, ik zou jou nooit gekend hebben. Driedubbel gezegende tante So phia". „Goeden avond", zei Whiff. Zij hadden den kerseboom verlaten en yaren nu bij den ingang van de Noord Farm mét zijn vier - schildwachten van gesnoeide iepen. „Goeden avond", zei Quinton. Zij begaf zich langs het met buxus omzoomde pad naar het huis en hij zocht zijn weg, langs het kronkelend pad door de brem van de Common naar Ruscott Street, waar hij dicht bij zijn eigen huis op kamers woonde en hij dacht verdrietig en af gunstig aan hen, die gteen „goeden avond" behoef den te zeggen, maar tezamen hun huis betraden. HOOFDSTUK XXIX. De kabel was aangekomen en Whiff verkeerde in een opgetogen stemming.. Nu zou er gang in komen. Zij verlangde hevig Quinton in zijn huis geïnstalleerd te zien, voor de lente voorbij was. Het was nu zoo heerlijk in Ruscott, zelfs nadat het weer ellendig koud en nat was geworden. Tusschen de stortbuien door (die met tropische hevigheid neervielen en oorzaak waren, dat de kersenbloesem in witte natte hoopen' op de wegen en in de tuinen lag), als de zon voor een koi-t poosje triomfantelijk straalde, en de zwarte wolken als bij tooverslag verdreef, wat het een verrukkelijke en schitterende groene wereld, waaraan Whiff's oogen te gast gin gen. Binnen niet al te langen tijd zou ze nu weg moeten. Zij zou den heer Briggs verlaten en Shalton en den eersten behanger, genaamd Teller, en een schilder zonder teenen, Pudge geheeten hij ver loor ze tijdens den oorlog. Maar eerst zou zij op het natte grasveld gaar staan om de seringen te ruiken en van de gouden brem te genieten, een en al lach van verrukking bij het voelen van den warmen zonneschijn na 'de laatste hevige bui.. Met voldoening sou zij de merels en lijsters gadeslaan bij het opslokken Van vette wormen uit den weeken, voehtigen bodem. Quinton had zijn verlangen te kennen gegeven naar lijsters, die op zijn eigen grasveld wormen zouden pikken, het zou ten volle gestild worden- en zelfs meer dan. dat. Zij had medelijden met de wor men, maar merels en lijsters moesten leve'n en zij mocht ze liever dan wormen. Ondanks zijn betoog en geringschattende mee ning over den bodem van De Zuid, was Shalton een goed tuinman en verrichtte bewonderenswaardige dingen met bloembedden en groenten. Erwten kwa men goed den grond uit, tuinboonen waren gereed om geplukt te worden, hetgeen' volgens Whiff be stond uit het wegnemen van hun binnenste, een •proces, dat Shalton haar op de schouders schoof „daar zij niets te doen scheen te hebben", waarin zij zich bedeesd schikte en dat zij tamelijk hals brekend werk vond. De lorkeboomen zaten volop in blad, de berken hadden hun t-eere jurken van groen uitgetrokken en spoedig zou het wonder der beuken 'de oogen en harten verblijden van menschen, die weten,, dat in Mei een beukenboom, frisch ontwaakt na zijn langen winterslaap, gezien in het zonlicht tegen een achtergrond van donkerder gebladerte en oude reuzenstammen, een van de schoonste dingen ter ter wereld is. Elk blad, zoo glanzend, zoo triomfan telijk groen, zoo frisch, zoo jong, zoo zuiver, lijk? een juweel, als het bij ieder voorbijgaand briesje trilt in de Meizon. Als haar zenuwen het te kwaad kregen door de Briggsen, die haar aan alle kanten omringden, ontsnapte Whiff vaak een uurtje in de Deerleap Woods, of in de prachtige oprijlaan van een buiten, de Rookery geheeten een uiterst romantische naam*) om daar het wonder van de wedergeboorte der beuken gade te slaan, en de geur der blauwe klokjes aan hun voeten op te snuiven. Op den dag, dat de kabel arriveerde schreef zij naar Quinton: „Hij is er. In een oogenblik van zor geloosheid en afwezigheid van geest moest hij zichzelf op den trein hebben gezet en er weer uit zijn gekomen!" Hoe dan ook, hij ligt nu te rusten óp het erf, ter wijl een aantal mannen een diepe, grafachtige geul aan het graven zijn, om hem erin te leggen. Het is een geweldig ding, dat als een slang rond een enorm houten houwsel zit gerold, dat de vorm heeft van een klos en op de zijkanten staat nota- bene geschreven: „Niet laten vallen". Het idee al leen al dat iemand, al is hij dan een reus, zoo'n ding zou laten vallen! Voortaan zal ik electrisch licht niet met minachting en als vanzelfsprekend be schouwen, maar met eerbied ien achting. Ik zal weten, dat het niet gemakkelijk aangelegd wordt Ik zal weten, dat mannen hebben gezwoegd, terwijl anderen, hebben gevloekt en vrouwen hebben ge schreid, om dat licht te verkrijgen. Telkens ga ik naar het erf om naar den kabel te gluren. 'De kabel werkt op me als geest op 'n versuften man. Het huis is „gesnoerd", nieuwe vloeren hebben plaats gemaakt voor die, welke veel weg. hadden van brandhout; scheurende zolders zijn hersteld. Teller, de behanger hoewel geneigd tot somberheid en doox-gaans pessimistisch ten opzichte van "„hoe het zal lijken", is een meester in zijn vak, en het behang in de zit- en logeerkamers welnu, je moet wachten, tot je -het ziet. De zitkamer zal een voort durende vreugde zijn zoolang dat behang aanwezig is, en er is een boomgaard te zien vanuit de vensters, thans één geheel van rose appelbloesem. Je zult geweldige veranderingen en vorderingen bemerken, als je Zaterdag overkomt. Al het ge mopper en het werk zijn afgeloopen. Tegen het midden van Mei hoor je, als alles goed gaat en de kabel niet ongemerkt uitbreekt en terugkeert naar Gravesend, in je landhuis te zitten. Je zeer toegenegen, Whiff Woff ran". HOOFDSTUK XXX. Het was de dag van dé vei-h-uizing en de r.egen viel bij stroomen. De dames Frimley hadden het voorspeld, den vó rigen dag had alles op nat weer gewezen een lage bax-ometer, stekende pijn in likdoorn, rheumatiek- scheuten in groote teenen en de lendestreek en het stuk zeewier, dat in de hal hing leek wél een natte spons,/maar Whiff,-met haar oogen op elk streepje blauw of helderheid, dat door de laaghangende lucht heenbrak, zei van niet, enkel omdat zij hoopte van niet. Een regendag zou rampzalig zijn: modder, vuil door het schoone huis, druipende meubels, natte kleeren van mannen, die zich n te veelvuldig wasschen. Nu zonk haar het hart in de schoenen, terwij! zij in de hal bij de open voordeur op den eersten verhuiswagen stond te wachten, terwijl Panton a een werkster haar flankeerden. Panton was dei! vorigen avond aangekomen en sliep in de- Noord Farm. Ze keek naar het vlekkelooze en lichte be hang en de verf rondom, haar en toen naar den x'ëgen, die in dichte vlagen van de heuvels overhel grasveld striemde, koude, kletterende, nijdige regen en die volgens de meening van Whiff net de natste was van alle regens, 'die ooit op aax-de waren neer gedaald, en die hét ei-f omzette in een staat van vloeibax-en -modder, want het had dringend nieuw gx'int noodig, welke modder straks door de verhul zers naar de frissche geboende vloeren van het hui! ovex-gebracht zou worden. Zij had kunnen huilen en zou ook gehuild," ware het niet om haar geprikkeldheid over de werkster, die doof was en die doorging met grove toespelingen te maken, dat zij om eu uur 's morgens gewend was aan chocolade me' brood verhuizing of geen verhuizing. „Ik heb er van afgezien, terwijl ik het huis schoonmaakte, omdat ik om twaalf uur thuis ging eten, maar alss u zegt, dat ik hier den geheelen dag moet blijven en maar sandwiches als middag maal kx-ijg, lijkt het een beetje hard". „Heb ik u niet gezegd, juffrouw Rugg, dat we hier geen melkkokers of ketels of kopjes gn scfl#* teltjes hebben, vóór deverhuiswagen komt",zel Whiff, tx-achtend haar ongeduld te bedwingen. „En?" zei juffx-ouw Rugg, terwijl zij één dootw in Whiff's richting hield. Zij was somber geklee een zwarte rok, die van voren' en van achteren zakte en in een zwart wollen vest, dat bruin be te worden. „Zeg het haar, Panton, ik voel, dat ik niet me kan schreeuwen", zei Whiff. Panton legde het haar met extra uit. „Hoeveel verhuiswagens komen er?' „Drie". Letterlijk vertaald beteekent rookery: dieven verblijf óf vervallen huis. ,di\l (Wordt vervoP

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6