IJmuider Courant Opnieuw luchtaanvallen langs de Clyde. 0e Neclerlanclscke Taal. Bezet en onbezet Frankrijk. Nieuw besluit regelt het prijzen van artikelen winterhulp^nederland JAARGANG NO. 158 Uigave Louren» Coster, Maatschappij voor ^rjnt.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. putstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jjnuidei dlafoon Courant: Kennemerlaan 42, LJmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgageven {pgenomen voor dit blad, worden kosteloos in<-de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dadelijks, benalve op Zon- en Faestdagen Directie, P W PEKKKKOOM EN KOBERI PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBER1 PEEREBOOM DONDERDAG 8 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13i/j, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10. fjj hebben vernomen dat er plannen worden hvikkeld tot verbetering van het onderwijs in y Vederlandsche taal en dat de oplossing van het zooveel jaren hangende spellingvraagstuk even- ■c nabij is. Omtrent dit laatste is deze dagen eens een brochure verschenen van een be- ,,j man op dit gebied, prof. de Vooys. Dit ge kift is uitsluitend gewijd aan de verbuigings-n r zal er hier niet over gaan uitweiden want ;iet woord spellingvraagstuk alleen bekruipt en ongetwijfeld tallooze anderen eveneens, al gevoel van landerigheid, dat onmiddellijk de pj.chie wekt: laat het eindelijk opgelost worden Iaat mei) geen nieuw twistgeschrijf meer over ij onderdeelen beginnen. Er is al veel meer dan ..jpg 0p dat gebied gedaan en de verwarring, overlast in de practijk des levens en het tïjd- tfües die in den loop der jaren er door veroor- jjict rijn behoeven geen verdere uitbreiding, rr js een andere kant aan de bevordering van t Nederlandsche taal. En dat is die der algemeene langstelling er voor. Die geldt dus niet alleen den colen maar reikt veel verder en is, als zij op de rV,e manier gewekt en bevorderd wordt, in be elden zin vruchtbaarder ook. Er zijn maar wei- jg schoolkinderen bij wie de ware liefde voor de saj ai ontwaakt is. Het onderwijs legt in hoofd- een, natuurlijk onmisbaren grondslag ,r een kennis die zich in het latere leven jr gerijpt inzicht veelvoudig zal uitbreiden, arbij ook de toewijding pas zal kunnen ontstaan t?. groeien. Scholieren zijn veelal geneigd het lee- van vakken als een plicht te beschouwen die nu eenmaal is opgelegd. Er zijn veel vakken, behoort de Nederlandsohe taal, het leer- pgramma is al overbelast en in de volgende les- t-en moet de leerling zijn aandacht weer over- tjakelen op allerlei andere zaken die dikwijls t«r inspanning van hem vergen om de vereischte fsie cijfers en daarmee het voor hem vooropge- fdde doel, zijn einddiploma, te veroveren. Ook is 1st gevoel voor taalsohoonheid in de jeugd in den tfjri nog sluimerend. Dezer dagen las ik nog in Amsterdamsch blad dat een onzer grootste feJitera, die pas zijn vijftigsten verjaardag heeft (jvierd en in wiens scheppenden arbeid juist de fcote beeldende kracht van zijn woord treft, de- elke hem dan ook tal van lofzangen heeft doen igsten, op school wel eens onvoldoende voor Ne- rlandsch heeft gekregen. Vermanende woorden \trent zijn taalfouten, aangeteekend in school- Éiften, heeft hij zorgvuldig bewaard. dezen tijd is de bereidheid om de kennis van h de liefde voor de eigen taal te vergrooten bij itien aanwezig. De velden zijn dus voor al die pen, die dit praohtig. bezit van ons volk willen toen, wit om te oogsten. Weinige maanden ge tto hebben wij dat o.a. nog kunnen vaststellen Jij de groote belangstelling die Charivari'us' nieuwe «ekje „Is dat goed 'Nederlandsch?" ten deel viel. Toch valt het niet te ontkennen dat hij in Jioofd- »ak school maakt bij de beroepsschrijvers en lij de menschen van het vakonderwijs in de taal. Het groote publiek in den volledigen zin van deze wduiding zou de beoefening van de taal kunnen toen door meer zelfcritiek op eigen geschrijf te ben gelden, in geval van twijfel woordenboeken te udplegen en nauwkeurig te lezen, zoowel wat stijl ft taal betreft. Daarbij denk ik dan niet alleen so de vele brieven, ingezonden stukken enzoo- toorts, die een hoofdredacteur zoo vaak ontstellen i)or hun talrijke fouten en als zij den weg der pbaarmaking op moeten op alle redacties van k?-, week- en maandbladen een aanzienlijk tijd- 'clies terwille van de noodzakelijke verbetering eeischen, maar ook aan het overdadig gebruik in vreemde woorden en uitdrukkingen. Vaak Men die verkeerd gebruikt, hetzij in onjuisten fc of in verminkte aanhaling of spelling. Chari- 'tius heeft daarmee onder den titel „Onze poly- bt'en" veelvuldig den draak gestoken. Maar ook Men ettelijke vreemde woorden onnoodig ge- inplaats van goed-Nederlandsche en de reden krvan is veelal, dat men niet zoo gauw op het tord kan komen of het heelemaal niet vinden kan kon verschijnsel duidt op taalverarming in bree- kn kring en helaas gaan vele mannen der weten- erin voor door in hun wetenschappelijke pu tties een vaktaaltje te bezigen, dat wemelt van fcitenlandsche termen. Daar komt blijkbaar een tod beroepsijdelheid bij, die men verontschuldigen 25. maar het voorbeeld werkt intusschen slecht en zij zich eens tot een grooter kring dan die hunner ^Söiooten willen richten zijn zij voor velen on- ^taanbaar bovendien. Als die hoogleeraren eens n voorgaan om onze taal te dienen? k herinner mij een landgenoot die in België tonde en wiens kinderen daar op school waren, mij vertelde dat de Vlamingen plachten te toen om de tallooze vreemde woorden in Ne- •Jndsche boeken en kranten en er zich terecht ^beroemden dat zij de taal veel zuiverder hiel- Dat doen zij ook. Ik bedoel geen tot het uiterste levoerde,* overdreven taalzuivering. Er is een '1 vreemde woorden dat burgerrecht in ons i gebruik heeft verkregen. Laten wij dat hand- 'O. Maar laat ons daarbuiten er het mes maar flink inzetten. En laten wij het allen doen. Verduister goed. Zooals liet moet. V*N 8 OP 9 MEI 1941 van 21.16 tot 5.56 op 9 Mei onder 5.13 Maan op 9 Mei op19.02 DE OORLOG TER ZEE. Een Engelsch koopvaardijschip is tijdens een lucht aanval door een voltreffer geraakt. De scheepswand is opengescheurd en de lading in brand geraakt, terwijl het vaartuig slagzij maakt. Het is verloren. (Foto OrbisHolland). Duitsch weermaclitsbericht: Werven, havens en fabrieken getroffen. Ook Liverpool, Newcastle en Plymouth aangevallen. EERLIJN, 7 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de. weermacht maakt.bekend „Het luchtwapen heeft ook in den afgeloopen nacht met zeer sterke 'formaties gevechtsvliegers hevige aanvallen ondernomen op werven, bewape- ningsfabrieken en ravitailleeringsbedrijven in de havens aan de Clyde. Een groot aantal brisant- en- brandbommen veroorzaakte vooral in de scheeps- bouwcentra rondom Glasgow opnieuw zware ver woestingen. Andere succesvolle luchtaanvallen wa ren gericht op de haven- en werf installaties van Liverpool, Newcastle en Plymouth alsmede op an dere havens aan de Britsche Zuid- eri Zuidoostkust. Bij den aanval op vliegvelden in Zuidoost-Enge- land wierpen gevechtsvliegtuigen hangars en kwar tierruimten in brand, vernielden en beschadigden een aantal op den grond staande vliegtuigen. In het zeegebied rondom Engeland kreeg een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. drie bomvoltref- fers. Aangenomen kan worden dat dit schip verloren is gegaan. Een ander groot schip werd door bom- treffers zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duit- sche jagers op Engeland en tijdens pogingen van den vijand om de bezette gebieden en de Duitsche Bocht binnen te vliegen, verloor de vijand zeven jacht vliegtuigen en twee gevechtsvliegtuigen, alsmede zes versperringsballons. In Neord-Afrika mislukte opnieuw een tegen aanval van vrij sterke Britsche strijdkrachten tegen de in de versterking van Tobroek binnengedrongen Duitsch-Italiaansche troepen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren meermalen het vliegveld Lucca op het eiland Malta aangevallen. Voltreffers werden geplaatst op de startbanen, parkeerplaatsen alsmede op hangars en kwartierruimten. Er ontstonden verscheidene hevige branden. Bij een nachtelijken aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op de haven van La Valetta werd vooral de staatswerf zwaar getroffen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten boven het eiland drie Britsche vliegtuigen neer. Öe vijand heeft in den afgeloopen nacht met Demarcatiebepalingen verzacht. Overeenkomst tusschen Darlan en de Duitsche autoriteiten. Het D.N.B. verneemt uit Parijs: De algemeen gevolmachtigde der Fran- sche regeeringr in het bezette gebied, am bassadeur De Brinon, deelt naar het pers bureau OFI meldt, mede dat bij de bespre kingen welke de laatste dagen tusschen het plaatsvervangend hoofd van den staat admi raal Darlan en de Duitsche overheid in Parijs hebben plaats gehad, een overeen komst'is gesloten. Deze overeenkomst bepaalt in de eerste plaats dat de afbakeningslijn tusschen het bezette en het onbezette gebied in het algemeen voor het verkeer van goederen en geldswaarden geopend worden. Aan personen zal het passeeren van de demar catielijn worden toegestaan in geval van ernstige ziekten of van een sterfgeval bij naaste bloed verwanten. Voorts is voortaan het postverkeer met postkaarten tusschen het bezette en het onbezette gebied toegestaan. Leden van de Fransche land- en luchtmacht zullen voortaan verlof krijgen op dezelfde voorwaarden als tot dusver golden voor leden van de marine. Voorts zijn besprekingen geopend, aldus luidt het be richt van den algemeen gevolmachtigde verder, over een verlaging van de kosten der bezetting. Het voornemen bestaat tot een eerste verla ging van deze kosten van twintig tot vijftien millioen rijksmark of van 400 tot 300 ipUlioen francs. D« besprekingen worden voortgezet. zwakke strijdkrachten ondoeltreffende storings- aanvallen gedaan op eenige plaatsen in het Noord west Duitsche kustgebied. Er ontstond noch oorlogs- economische noch militaire schade. In de periode van 30 April tot 6 Mei verloor de vijand in totaal 55 vliegtuigen. Hiervan werden dertig vliegtuigen tijdens luchtgevechten, tien door eenheden der marine en vier door luchtdoelartille rie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 38 eigen vlieg tuigen verloren". BEVERWIJK Losloopeiide honden. Waarschuwing aan de eigenaren. De gemeentepolitie verzoekt ons de eigenaren van honden er met nadruk op te wijzen, dat door tuinders en bloembollenkweekers is geklaagd over het aanrichten van aanzienlijke schade aan de gewassen door losloopende honden. Behalve dat de eigenaar financieel en straf rechtelijk aansprakelijk is voor de aangerichte schade, zullen bedoelde honden voortaan van politiewege in voorkomende gevallen worden doodgeschoten. G. W. Paauw benoemd lot directeur van het Arbeidsbureau. Met irngang van 1 Mei jl. is de heer G. W. Paauw Jr. uit Heemstede benoemd tot directeur van het bijkantoor Beverwijk van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem. De heer Paauw, die tot nu toe ambtenaar van den buitendienst van de Nederlandsche Vereeni- ging „Arbeid voor Onvolwaardigen" was, heeft (na de lagere- en U.L.O. school doorloopen te hebben) een middelbaar technische opleiding genoten, waar na hij in de metaalindustrie werkzaam was: eerst als machine-teeken r en later als bedrijfsleider. In zijn vrijen tijd maakte de heer Pauw een studie over de bedrijfsteri—iiek. Na zijn benoeming tot technisch correspondent van'de Handel Mij. R. S. Stokvis te Rotterdam, waardoor hij veel in het buitenland vertoefde, zette hij zijn studie voort wat beroepskeuze en voorlichting betreft. Toen in Haarlem een Prot. Christelijk bureau tot beroepskeuze werd gesticht., waaraan hij medewer king verleende, werd hij hiervan tot leider be noemd. Ruim zes jaar heeft hij hierover de leiding gehad. Nadat dit bureau een gemeentelijke zaak geworden was, werd hij aangesteld tot arbeidsbe middelaar bij de „A.V.O." Daar hij aanvankelijk de eenige ambtenaar in deze tak van dienst was, had de heer Paauw reeds zeer veel contact met de arbeidsbeurzen en vele groote bedrijven. Deze bij zondere arbeidsbemiddeling, wat één van de moei lijkste is, vroeg zijn geheele persoon. Uit het onderhoud, dat wij met den heer Paauw hadden,..bleek de toewijding, waarmede hij in den loop der jaren zich van deze moeilijke taak, die in het afgeloopen jaar door slachtoffers van de oorlogsgebeurtenissen niet weinig omvangrijker werd, heeft gekweten. Mede dank zij het werk van den heer Paauw zijn ongeveer 600 oorlogs invaliden aan een werkkring geholpen. Het is dan ook te begrijpen, dat het hem moeilijk viel dezen werkkring, die hem een ruime ervaring en' kennis voor zijn a.s. werkzaamheden opleverde, op te geven. Voorts deelde de directeur mede er naar te stre ven een prettige verstandhouding te scheppen tus schen werkgevers, werknemers en het arbeidsbu reau, daar dit één van de eerste vereischte is voor het goed functionneeren van het bureau. In de toekomst had hij graag gezien, dat het bureau een ruimere huisvesting zou krijgen. Dankbaar was hij, om zijn benoeming in Beverwijk in verband met de vele expansiemogelijkheden die de gemeen te biedt. Hij wees daarbij op den tunnelbouw, de steeds uitbreidende industrieën en de vestiging van „Beijnes" in Beverwijk. Door de steeds grooter wordende vraag naar ge schoolde vaklieden achtte de heer Paauw nijver heidsonderwijs voor de jeugd onmisbaar. Dit punt heeft speciaal zijn aandacht, daar in verband met den seizoenarbeid in tuinen en fabrieken, hier vrij veel jeugdige ongeschoolde arbeiders zijn, De be middeling en beroepskeuze spelen hierin een groote rol Direct van toepassing voor voedings- en genotmiddelen textiel- en lederwaren 's-GRAVENHAGE, 8 Mei (A.N.P.) Binnen eenige dagen zal er een nieuw besluit worden af gekondigd, dat de verplichting tot het prijzen van artikelen grondig regelt. Daarmee zal een belang rijke bijdrage zijn geleverd tot den strijd tegen de overtreders van prijsvoorschriften. In de afgeloopen weken werden de winkeliers reeds herhaaldelijk gewaarschuwd, dat zij hun waren moesten prijzen. De plaatselijke politie autoriteiten van verschillende gemeenten deelden mede. dat zij na 1 Mei geen pardon meer zouden geven, indien dit niet geschiedde. (Zoo zijn in Haarlem reeds een aantal processen-verbaal op gemaakt —red.)De wet, waarop dat was gegrond, bestond reeds eenige jaren. In de prijsopdrijvings- en hamsterwet van 1939 was n.l. een artikel op genomen, dat eischte dat de prijzen, op duidelijk zichtbare wijze werden vermeld. Men heeft aan dit artikel in de praktijk weinig de hand gehouden. Aanvankelijk was het trou wens niet noodig de winkeliers tot dezen om vangrijken arbeid te zetten. In Mei 1940 veran derde de situatie evenwel. Vele prijzen vo9r levensmiddelen werden gewijzigd. De onzekerheid die daardoor ontstond gaf den weg vrij tot on redelijke verhoogingen. Het kwam vaak voor, dat men in twee winkels in dezelfde straat geheel ver schillende prijzen vroeg voor artikelen, zooals tomatenpuree, uien of zeep. Scherpe controle. De afdeeling prijsbeheersching van den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, die in den aanvang van -dit jaar haar werkzaamheden aan ving, opende een fel offensief tegen de overtre ders. Er werd een uitgebreid controle-apparaat georganiseerd en op het oogenblik gaan er in het geheele land honderden politie-agenten en op sporingsambtenaren op stap, speciaal met de opdracht na te gaan of de gevraagde prijzen niet te hoog zijn. Vele zondaren werden reeds betrapt en de straffen die de inspecteurs voor de prijs beheersching opleggen zijn lang niet mis. Om het werk van de opsporingsambtenaren te vergemakkelijken, bleek het noodig aan de ver plichte prijsaanduiding streng de hand te gaan houden. De reeds bestaande voorschriften gaven daartoe eenige mogelijikhedén, doch intusschen werd een nieuw besluit voorbereid, dat deze ma terie veel grondiger regelt en alle onzekerheden wegneemt. Het prijsaanduidingsbesluit. Het nieuwe besluit legt den kleinhandelaar de verplichting op een groot deel van de in de winkels verkrijgbare artikelen op duidelijke wijze te prij zen. Deze regeling is reeds direct van toepassing op alle voedings- en genotmiddelen, textielwar'en en lederwaren. De Gemachtigde voor de prijzen zal de prijsaanduidingsplicht tot andere groepen van goederen kunnen uitbreiden, ook tot het ver huren van roerende goederen en het verrichten van diensten. Het tweede artikel van (het besluit bepaalt, dat het prijzen duidelijk èn goed leesbaar door middel van prijskaartjes moet geschieden voor waren die in de etalage of in den winkel zichtbaar zijn uit gestald. Artikelen die niet zichtbaar zijn uitge stald, maar wel gereed voor onmiddellijken ver koop, moeten eveneens zijn. geprijsd, tenzij een prijslijst er van goed zichtbaar wordt opgehan gen. Ook bij monsterverzamelingen zullen de prij zen duidelijk moeten zijn aangegeven. Een belangrijke bepaling is, dat de maatregelen van het nieuwe besluit worden beschouwd als prijsvoorschriften. Dit beteekent, dat overtreding valt onder de tuchtrechtspraak van de inspec teurs voor de prijsbeheersching. Op de naleving der voorschriften zal dus scherp worden toege zien. Controle door den kooper. De nieuwe maatregelen zijn van veel belang, zoowel voor het koopend publiek als voor de bonafide winkeliers. Bij den dienst van den Ge machtigde voor de prijzen kwamen vele klachten binnen over prijsopdrijving. Telkens werd daarbij gevraagd hoe men als kooper zelf kan nagaan, of de gevraagde prijs juist is. Gedeeltelijk is men den koopers reeds tegemoet gekomen door nieuwe maximumdetailprijzen in den vorm van officieele publicaties, die men kan uitknippen en bewaren. Het nieuwe besluit is een tweede stap in die rich ting. Het is wel duidelijk, dat het veel eenvoudi ger wordt om na te gaan of men den juisten prijs betaalt. Treinverkeer door omgevallen heistelling gestagneerd. ROTTERDAM, 7 Mei Vanmorgen om elf uur is een groote heistelling, die gebruikt wordt bij de werkzaamheden voor de tunneltraverse aan de Henegouwerlaan te Rotterdam van de rails geloopen en omgevallen. Het gevaarte kwam dwars over de spoorbaan te liggen en ver nielde drie bovenleidingen, terwijl twee sporen geheel werden versperd. Een deel van het trein verkeer moest worden omgelegd, terwijl tus schen Rotterdam en Schiedam een stoomloco motief heen en weer reed om de treinen door het stroomlooze gedeelte te sleepen. Hoewel men onmiddellijk is begonnen met het vrijmaken van de rails is men er tot nu toe niet in ge: de heistelling op te vijzelen. De 30-jarige machinist O. van Rijswijk, uit de Paradijslaan, die in de bedieningscabine de tuimeling meemaakte liep verwondingen in de zij op en is per auto van den G.GD. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. (AJJ.P.) Nog een Bloembollen-Zondag. Ontheffing winkelsluiting. De Regeeringscommïssaris voor Haarlem heeft, met het oog op den stand der bloemboUenvelden op Zondag 11 Mei 1941, op welken dag te Haarlem een talrijk bezoek van elders te verwachten is, algemeene ontheffing ver leend van aUe verbodsbepalingen van de Wnkelsluitlngs- wet tot des namiddags 8 uur. De K. N. A. C. deelt mede: Hoewel de narcissen dezer dagen voor het grootste ge deelte al reeds geplukt zijn, zullen er nog zeer vele vroege tulpen en hyacinten in bloei staan, en dit is toch wel de hoofdzaak. Door het uitblijven van het milde voorjaarsweer, is de bloei over de geheele linie zeer vertraagd. Dit heeft echter het voordeel, dat men langer van de bloeiende bollenvelden kan genieten. De komende dagen, maken een .bezoek aan de bollen streek, nog alleszins loonend; bij goed weer kan-dan ook een druk bezoek worden verwacht. Uiteenzetting Provinciaal Directeur. De directeur van het Provinciaal Bureau Noord- Holland der Stichting Winterhulp Nederland schrijft ons: Nu de laatste collectedagen in de eerste arbeids- periode van de Winterhulp Nederland voorbij zijn, zal menigeen belangstellend zijn te vernemen, hoe het resultaat van deze sociale actie ook in de pro vincie Noord-Holland to.t nu toe is geweest. Ons zijn de volgende bijzonderheden verstrekt, welke een duidelijk inzicht geven in het werk, dat in het tijdvak van November 1940 tot cn met April 1941 ten dienste van de bevolking in dit gewest is ver richt. Bij dezen zoo hoog noodzakelijken arbeid is het devies: „Voor het volk, door het volk" op den voorgrond geplaatst. De eene mensch heelt den eereplicht, den anderen mensch, die in behoeftige of armoedige omstandigheden verkeert, metterdaad te helpen door het brengen van een offer. Het ging er dus om, deze krachten in ons volk te mobilisee- ren en te coördineeren, waarbij het persoonlijk be lang en dat van vereenigingen. die de hulpverlee ning gewend waren te zeer plaatselijk te bezien, moest worden achtergesteld bij het belang van de grootëre gemeenschap, dus van het Nederlandsche volk in het algemeen. Hoêwel het besef groeiende is, dat langs dezen weg iets beters tot stand kan worden gebracht, dan het vele goede, dat reeds vroeger door enkele vereen igingen is bereikt, blijken sommige instan ties deze taak nog niet geheel te begrijpen. In den beginne heeft het z.g. collecteverbod mis verstand gewekt, door een uitspraak van het de partement van Justitie betreffende het inzamelen van gelden in de kerken. De directeur-generaal van W. H. N. heeft daarna bij herhaling de hier door ontstane verkeerde meening weerlegd, als zou W.H.N. treden in de charitatieve werkzaamheden der kerken. Winterhulp stelt zich ten doel extra-bijdragen te geven boven het eerste levenspeil en zij heeft zich van deze taak ook in de provincie Noord-Holland op krachtige wijze gekweten. Door haar hulpver leening kon in zeer vele gezinnen althans een deel van den achterstand, ontstaan door economische ontwrichting, worden ingeloopen. Bij de organisatie van deze hulpactie zijn in alle gemeenten vele vrijwilligers ingeschakeld, die den plaatselijk directeur ter zijde hebben gestaan, niet slechts als collectanten, maar ook op ander gebied. Zij trachtten zich van nabij op de hoogte te stellen van den nood, die er in een bepaalde gemeente of streek heerschte en de verkregen gegevens vorm den een goede aanvulling op de reeds van tevo ren gehouden enquêtes aangaande het aantal zorg- gevallen. Men streeft naar een direct contact tusschen W.H.N.-medewerkers en de voor hulp in aanmer king komende menschen*, waarbij de bestaande ambtelijke instanties zoo noodig kunnen worden in geschakeld, b.v. als controle op de verkregen ge gevens. De nood in talrijke gezinnen is ons thans reeds beter bekend dan voorheen het geval was,, doch bij de verdeeling der gelden moest men, aan vankelijk uitgaan van het standpunt, dat in groote en kinderrijke gezinnen de achterstand wel het grootst zou zijn. Er is toen 20 cent per inwoner aan de gemeenten uitgekeerd (voor een zestigtal ge meenten lag deze grens aanmerkelijk hooger), waarbij bovendien nog rekening werd gehouden met speciale noodgebieden, als b.v. Den Helder, het inundatiegebied van den Zeevangpoldev, IJmui- den etc. Toen daarna verscheidene gemeenten voor speciale zorggevallen om extra hulp bij het ^Pro vinciaal Bureau aanklopten, zijn nog vele bijzon dere uitkeeringen gevolgd. De moeilijkheid van. het verstrekken van waardebonnen aan de z.g. „stille armen" is opgelost, door de plaatselijke di recteuren te machtigen in bijzondere omstandig heden deze bonnen te doen inwisselen of wel het bedrag in goederen uit te deelen In totaal is van November tot en met April rond f 273.000 ingezameld door de collectanten. Aan extra giften, opbrengst verlotingen, voorstel lingen e.d. komt daarbij nog een bedrag van f 144.000. Tegenover deze inkomsten van f 417.000.staat een uitkeei'ing aan waardebons van f 460.000.en een bedrag aan contanten van circa f 17.000. waarbij men moet bedenken, dat de stad Amster dam geheel buiten deze berekening valt, omdat daar het stedelijk bureau los staat van het Provin ciaal Bureau. De verhouding tusschen inkomsten en uitkeeringen in deze provincie is dus zeer gun stig te noemen. Vele tienduizenden personen zijn in den afgeloopen winter in Noord-Holland met een bijdrage van W.H.N. verblijd. Doch ook op andere wijze heeft W.H.N. de hel pende hand geboden, o.a. bij de uitzending van 375 kinderen uit Den Helder naar Wijdenes; door het verleenm van f 2500.— van geleden hagelschade in de gemeente Harenkarspel, waar de tuinders ge durende vele maanden tevergeefs op hulp van an dere instanties hebben moeten wachten. De boeren in de Zeevangdorpen konden weer op andere wijze werdep geholpen, namelijk door het bijpassen van het waardeverschil bij den ruil van minder goed vee tegen beter vee uit andere provincies, voor welke hulpactie de burgemeester het initiatief nam. Ook met de uitdeeling van goederen en maaltijden zijn in verscheidene gemeenten de béhoeftigen ge steund, onder wie duizenden kinderen. Over de plannen van het Provinciaal Bureau kan worden medegedeeld, dat men hoopt 5000 kin deren in de provincies Utrecht en Gelderland te kunnen doen opnemen. Voor een deel zullen deze kinderen-ook afkomstig zijn uit Zuid-Holland en Amsterdam. Voorts wordt overwogen een kinder uitzending van Den Helder naar Hilversum en Bussum, waar de kinderen dan bij pleegouders een rustige vacantie kunnen doorbrengen. Alle twijfel of het ingezamelde geld van W.H.N. wel goed zal worden besteed moge dus thans, waar die twijfel nog mocht bestaan, uit de wereld zijn geholpen. Dit voor oogen houdend doet de Provinciale di rectie van W.HU. tenslotte nogmaals een beroep op allen door een storting op haar postrekening 395800 of door het geven van een bijdrage aan de plaatselijke bureaux blijk te geven van de waardeering voor het werk van „Winterhulp Ne derland". De Provinciaal Directeur van de Stichting „Win terhulp Nederland" heeft een woord van groote erkentelijkheid gericht, tot allen, die in deze pro vincie door hun krachtige medewerking de thans afgesloten eerste actie van W.H.N. hebben doen slagen. VELSEN REINIGINGSDIENST. De Reinigingsdienst verzoekt ons mee- te deelen- dat .er bij den dienst geen houtgas maar persga* op de auto's gebruikt zal worden, - t

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1