Spart en Spet VRIJDAG 9 MEI 1941 Cricket District Haarlem van tien N. C. B. vergaderde. Voorloopig weinig terreinen beschikbaar. In hotel ,,De Leeuwerik" te Haarlem werd gisteravond onder leiding van Jhr. Mr. C. L. van Lennep de jaarver gadering van het district Haarlem van den Nederlandschen Cricket Bond gehouden. Na het overlijden van den heer Biemont te hebben her dacht. memoreerde de voorzitter het als gevolg omstandigheden later aangevangen seizoen 1940. Ondanks hel feit. dat de eerste wedstrijden tot 1 Juni 1.1.' moesten worden uitgesteld, is er in den afgeloopen zomer met animo gespeeld. De proef met de adspirantencompetitie op de Woensdagmiddagen is uitstekend geslaagd en ook dit jaar zal deze wedstrijdenreeks worden vastgesteld. De Haarlemsche Cricket Bond heeft als gevolg van de doorgevoerde reorganisatie als zoodanig opgehouden te bestaan, doch niettegenstaande herhaalde verzoeken om uitsluitsel bad het distrietsbestuur nog steeds geen nadere mededeelingen omtrent een difinitieve regeling van den N. C. B. ontvangen, waardoor zijn bevoegdheden en de positie van het cricketcentrum Haarlem in den Bond nog piet zijn vastgesteld. Deze regeling zal vermoedelijk nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Hoofdzaak is ech ter, dat er binnenkort weer kan worden gespeeld, althans voorzoover het nog voorhanden zijnde materiaal en de geschiktheid der terreinen dit toelaat. Het maaien van het gras zal immers op moeilijkheden stuiten, zoodat men aan de accomodatie dit seizoen geen al te hooge eischen mag stellen. Uit het als steeds welverzorgde jaarverslag van den secretaris-penningmeester A. W. Roggeband bleek, dat interlocaal cricket vorig seizoen niet mogelijk was, zoodat de wedstrijden tegen de Flamingo's en den Rotterdamschen Bond moesten vervallen. Daar stond tegenover, dat door den extra-zomertijd de gelegenheid tot het spelen van avondmatches werd geschapen, mede waardoor de com petitie een vlot verloop had. De Woensdagmiddagcompeti- tie werd een groot succes; daaraan werd door vier adspi- ranten-elftallen deelgenomen, n.l. door twee van Rood en Wit, door de C. C. Wanderers en door Haarlem. Rood on Wit A weid in deze afdeeling kampioen; het team scoorde .469 runs voor 53 wickets en noteerde der halve het fraaie gemiddelde van 8,85, wat gezien den leeftijd der spelers, een uitstekende prestatie kan worden genoemd. J. J. Peereboom won den prijs voor het batten met 125 runs en een gemiddelde van 25; P. Molijn was de beste bowler met een average van 2.08. Bij de seniores eindigde Rood en Wit III na feilen strijd met R. C. H. op de bovenste plaats. Dit team boekte 1215 runs voor het verlies van 91 wickets (gemidd. 13.25) en zag 937 punten voor 104 wickets tegen zich scoren. J. Nijhuis (Rood en Wil) won de medaille voor het batten (265 runs met een gemiddelde van 26.50): ff. Zonneveld (R .C. H.) loonde zich verreweg de beste bowler met een gemiddelde van 5.21. De traditioneele ontmoeting met de Flamingo's is dit maal weer verzekerd; waarschijnlijk zal de match op 21 Juni worden gespeeld en ook de wedstrijd van het jeugd- elftal tegen dat van het district Rotterdam zal doorgang vinden. De elftalcommissie wordt in haar huidige samenstelling gehandhaafd en bestaat dus uit de heeren Drs. J. J. Voogd. H. Ligtenstein en A. W. Roggeband, terwijl ook het be stuur zal voortgaan de belangen van het Haarlemsche cricket te behartigen. Aangezien de voetbal nog vele terreinen in beslag neemt, kan een aanvangsdatum van de competitie nog niet wor den vastgesteld. Den afgevaardigden werd verzocht, ten spoedigste mededeeling over de beschikbaarheid der vel den te doen. Intusschen zullen de vereenigingen Haarlem en C. V. H. hun terrèinen zooveel mogelijk ten dienste der spelers van het district stellen, een medewerking, die uiteraard zeer wordt gewaardeerd. Nadat de voorzitter bij de rondgang op de goede kwa liteiten van het pas verschenen Nederlandsche scoring- boek had gewezen, sloot hij met een opwekkend woord voor het komende seizoen deze geanimeerde vergadering. Zwemmen Onderlinge wedstrijden van Haarlem. Het laatste gedeelte van de onderlinge zwemcompetit.ie van de Zwemclub Haarlem is Woensdagavond met het popduiken geëindigd. Het aantal deelnemers op de schillende avonden was behoorlijk. Echter is het aantal zwemmers, dat alle drie de wedstrijden heeft meege maakt teleurstellend. In de meisjes klasse werd een span nende strijd geleverd tusschen M. Jansen en T. Kamp, welke strijd in het voordeel van eerstgenoemde beslist werd. Bij de heeren zegevierde R. Kuit als jongensdeel nemer voor al zijn oudere rivalen. De uitslagen waren Groep A: Meisjes. I. Niki d'Huy 137,4 pnt.; 2~ Bool Ba; gert 138,1 pnt. Jongens: 1. Loe Nerden 131,8 pnt.; 2. Egb. Krispijn 133,4 nupt. Groep B. Meisjes: 1. Elly Bakker 101,1 pnt. Jongens: 1. Anton Bakker 99,4 pnt, Groep C. Meisjes: 1. M. Jansen 180.5 pnt.; 2. Tr. Kamp 59.6 pnt.; 3. W. van Merkestein 198.1 pnt. Jongens; 1. H. Smits 162.8 pnt.; 2. Jan de Groot 183.9 pnt.; 3. Loek Schulte 186.1 pnt. Groep D. Meisjes: 1. Adri Jansen 192,8 pnt.; 2. H. v. d roek 200,3 pnt. Jongens: 1. R. Kuit 158,9 pnt,.; 2. J. de Ruyter 174,2 punt. 3. R. Lindeman 177,1 pnt. Groep E. Dames: l. C. Kraft 178,1 pnt.; 2. P. van Daat- selaar 188,9 pnt. Heeren: 1. A. Hoogland 164 pnt.; 2. P. Konings 169,6 pnt. Honkbal AANVANG DER COMPETITIE. Ook dit Jaar heeft de heer I. Notebaard de leiding van de competitie op zich genomen. Zijn voornemen is voor de Eerste-, Overgangs- Tweede klasse op Zaterdag 17 en Zondag 18 Mei de eerste wedstrijden te doen plaats vinden. It. C. H.—O. V. V. O. Om uit te maken welk van deze twee negentallen In de Overgangsklasse en welk in de Tweede klasse zal uit komen. heeft het bestuur van den Nederlandschen Honk- balbond een beslissingswedstrijd R. C. H.—O. V. V. O vastgesteld. Deze wedstrijd wordt Zaterdagmiddag op het terrein van R. C. H. in het I-Ieemsteedsche Sportpark gespeeld en vangt aan om half viel'. Voetbal H. B. C.—H. V. C. Het elftal van H.E.C. dat a.s. Zondag aan den Heeren weg te Heemstede tegen H.V.C. zal uitko men is als volgt: Bloemink. Onland, v. d. Horst, Vinke, v. d. Veldt. Martin Jr., Peperkoorn, Draijer, v. Bakel, Kick Smit, Martin Sr. NED. VOETBALBOND (onderafdeeling Haarlem). WED STRIJD PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 10 MEI 1941. ZATERDAGCOMPETITIE. Afd. A: RCI-IVVY, 4 uur, L. C, M. van der Ven; Tw. Jeugd—Johez. 3 uur. S. de Boer; ZSV—SIZO, 4 uur, H. J. Boeree; VGS—Kennemerland 2, 4 uur. G. H. Hesselink Jr. Afd. B: VEW 2VVRA, 3 uur, J. Steffens; Kennemer land 3—VVB, 4 uur, J. A. G. Krouwels Jr. ADSPIR ANTEN-COMPETITIE. Afd. B: EDO b—Schoten b, 3 uur; Haarlem b—RCH b, 3 uur. Afd. D: Haarlem cTHB a, 3 uur; EDO c—Bloemendaal uur; RCH c—Spaarndam 3 uur; Kennemerland—Halfweg a uur; ETODIO 3 uur. Afd. E; WH—RCH d. 3 uur; Zeemeeuwen—RCH e, 3 uur; SIZO—EDO d. 3 uur. Afd. G: O. Gezellen bDEK. 3 uur; O. Gezellen c TYBB b. 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A. VSV a—VVB a. 3 uur, H. Drupsteen. Afd. B: Stormvogels cVSV c. 3 uur. Als de Spakenburgsche visschers thuis zijn, hangen de netten in de masten van de schepen te drogen. (Foto Pax Holland) Leven en werken van Vincent van Gogh. Lezing voor de Literaire Club „Haerlem". De Literaire Club „Haerlem", die ondanks haar jeugd zij werd in December jl. opgericht reeds over de tweehonderd leden telt, hield Donderdag avond een bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem. Spreker was de heer E. de Kat. leeraar teekenen, die het onderwerp ..Leven en Werken van Vincent van. Gogh" behandelde. Dit onderwerp wettigt de vraag waarom een schildersfiguur ge kozen werd op de bijeenkomst van vereeniging die zich met de literatuur pleegt bezig te houden. Het antwoord hierop is dat de Literaire Club zich op een zoo breed mogelijke basis wenscht te plaatsen en ook de belangstelling vraagt voor figuren aan wie boeken of geschriften gewijd zijn, zooals dit met Vincent van Gogh het geval is. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer J. C. Hulsman, nam de heer De Kat het woord. Spreker zette uiteen dat men bij de figuur van Van Gogh eenerzijds denkt aan de indrukwek kende, kleurrijke schilderijen van den kunstenaar, anderzijds aan den eenzelvigen menseh die Van Gogh was. Het werk en het leven van deze artist zijn niet van elkaar te scheiden, deze twee dingen zijn bij hem ten nauwste aan elkaar verbonden. Van Gogh, die te Zundert in Brabant geboren werd, was als jongen als een wonderlijke, eenzame en met schuwheid behepte figuur. De eenige. die hem volkomen begreep, was zijn jongere broer Theo en aan die vriendschap dankt de wereld de groote verzameling prachtige brieven die de broers aan elkaar richtten. Spreker gaf een duidelijk beeld van Vincent's eerste ervaringen in de maatschappij, een periode waarin hij met de grootste moeilijkheden te kam pen heeft. Mislukt in den kunsthandel, waarvoor hij den commercieelen aanleg mist, mislukt ook als 'taalleeraar, werpt Van Gogh zich op de theologische studie. Als missionaris bezoekt hij de Borinage, de mijnstreek in België, waar hij met de armste lagen der bevolking in aanraking komt. Vincent, de idea list. voelt zich bij deze menschen thuis, hoewel ze hem aanvankelijk niet begrijpen. Hij predikt niet alleen onder -hen, hij steunt hen waar hij kan, hij stelt zijn heele persoon en heel zijn opofferende liefde in dienst van deze menschen. die hem ten slotte op de handen dragen. Zoo groot wordt zijn invloed dat de overheid, wellicht bevreesd voor gevolgen van revolutionnairen aard, hem het pre diken onmogelijk maakt. Zijn broer Theo laat hem ook nu niet in den steek. Theo stimuleert Vincent door te gaan met het teekenen dat hij, in primi tieven vorm weliswaar, in de Borinage tusschen de m ij n werkersb e vol k i ng begonnen is. Van Gogh be gint te studeeren in Brussel en begeeft zich van daar naar Den Haag, waar hij bij Mauve les neemt. Mauve poogt hem de techniek van het schilderen bij te brengen, maar geleidelijk blijkt dat deze twee kunstenaars in artistiëk opzicht niet met elkaar overweg kunnen. De impressionist Mauve staat hier tegenover den expressionist Van Gogh, den man die in de eerste plaats de ziel der dingen wil weergeven. Vincent gaat naarr-Brabant terug en hier begint zijn eigenlijke eerste schildersperiode. Hii schildert zijn prachtige doeken van de land arbeiders, imponeerde werken, zwaar van geest en kleur. Deze Brabantsc'ne periode is tevens een tijdvak van innerlijken strijd en lijnrecht daar tegenover staat de volgende periode, Vincent's Parijsche tijd. In Parijs, waar hij een gelukkigen U'jd met Theo doormaakt, ontmoet hij de groote Fransohe impressionisten Monet, Signac, Seurat, Gauguin. Hun luchtige, echt Fransohe wijze van schilderen beïnvloedt zijn werk in sterke mate. Niet langer is hij de uitbeelder van de zwaarmoe dige onderwerpen uit het Brabantsche land, ook hij schildert in het lichte genre. Van Parijs trekt Vincent naar het Zuiden, naar Arles, waar hij het prachtige Provencaalsche landschap met zijn gol vende graanvelden, glooiende landwegen en blauw achtige bergen tot object kiest. De kunstenaar werkt in een enorm tempo, het landschap inspi reert hem steeds opnieuw: per week levert hij tien werken af. Van Gogh toont zich thans expressionist in optima forma. Zijn landschappen vertolken dat gene wat de natuur en de dingen tot hem te zeggen hebben en niet den uiterlijken verschijningsvorm, zooals de impressionisten dien weergaven. In Arles komt Van Gogh in nauwer contact met Gauguin, een ware krachtfiguur, voor wien hij een kinderlijke vereering heeft. De karakters dezer kunstenaars zijn echter van zoo verschillenden aard dat een breuk tenslotte onvermijdelijk is. Voor Van Gogh beteekent dit een zware slag en een vlaag van krankzinnigheid is er het gevolg van. Vincent brengt eenigen tijd in een gesticht door en vestigt zich daarna in San Rémy. Hij blijft door werken en komt met iets nieuws voor den dag: schilderijen op thema's van bekende meesterwer ken. Imitatie mag men dit geenszins noemen; Van Gogh herschept ze tot nieuwe meesterstukken. De laatste jaren van zijn kortstondig leven brengt de kunstenaar door bij den arts Cachet te Auvers- sur-OIse, even buiten Parijs gelegen. WAT MEN TIJDENS EEN GEWOON BEZOEK NIET ZIET. Ter bestrijding van „het vuur" worden de tulpenvelden zoowel vóór als tijdens den bloei, regelmatig bespoten. (Foto Pax Holland) Ook daar schildert hij en het is kunst van groot- sche allure welke hij voortbrengt. Zijn geest tracht steeds dieper tot de ziel der dingen door te drin gen. Ontroerend schoon zijn de landschappen, die hier ontstaan en waarin de meester poogt de „idee" te omvatten. Hooger kon de kunstenaarsziel niet stijgen, hét moest wel het einde van dezen gevoel's- mensch beteekenen. Inderdaad heeft Van Gogh te Auvers-sur-Oise zijn tragisch einde gevon den. Een aantal van Van Gogh's werken werd na de pauze op het doek geprojecteerd. Het was een leerzame avond en de heer De Kat zal er ongetwijfeld in geslaagd zijn z'n toehoorders dichter tot de groote' figuur van den meeste, te brengen vooral omdat hij het onderwerp op boeien de wijze behandelde. De heer Hulsman bracht hem dank voor zijn betoog. MUZIEK, Het koor in het 4de Concert van tien Beethoven-Cyclus der H. O. V. In mijn verslag over het 4de Concert van den Beethoven-Cyclus der H.O.V. schreef ik, naar aan leiding van een mij verstrekte mededeeling, dat het door het Vrijz. Luthersche Vrouwenkoor ver sterkte H.O.V.-koor aan de uitvoering meewerkte. Een bestuurslid van het H.O.V.-koor maakte mij er nadien op attent dat de term „versterkt" tot on juiste conclusies aanleiding zou kunnen geven, daar de medewerking van eerstgenoemd koor zich be perkte tot de partijen der „Jüngeren Christi" in het Oratorium „Christus am Oelberge". K. DE JONG. JOKE WILDE HAAR HALVE KOUSJES AAN. Maar liet begon te regenen.. Een klein leugentje en een groot ongeluk. Beeldig, dat dat kind er uit ziet! Teekening Enni van Laer. „Moeder!" roept Joke en ze danst op haar stoeltje voor het raam heen en weer, dat haar krullen als levende kurketrekkers op haar schoudertjes springen. „Ja, vrouwtje?" „Moeder, de zon schijnt toch! Aan de overkant op het schuurtje van Arema. Ik zie het zelf!" „O. Joke, ik geloof er niets van. Kijk boven cle weg hangen van die vreselijke dikke, zware wolken. Van die wolken, waar regen uitkomt. Drup, drup, drupZie je wel. nu schuiven ze hoe langer hoe verder naar ons toe." „Hè" zegt Joke en ze zucht heel diep. „Hèweet u 't wel zeker? Maar daarnet zag ik toch een echte dikke zonnestraal op 't schuurtje van Arema. Een kele dikke! Heus, heus waar! ,t Is wel erg jammer, dat die nu weg is „Ja, jammer" zegt Moeder en ze gaat door met op ruimen. Een poosje is het stil en dan zegt Joke: „Moeder?" „Ja?" „Zou 't morgen nóg zulk erg vreselijk regenachtig weer zijn? Wat denkt u. Moeder?" „Kindje, ik weet het heus niet. Je moet niet zo zeuren, Joke". „Nee" zegt Joke en ze zucht weer en vervolgt dan: „Moeder als 't nu morgen héél echt zonnschijnweer is, mag ik dan m'n halve kousjes aan? Ja, hè Moes?" „O nee, hoe kom je erbij, Joke! 't Is nog veel te guur. Straks als 't helemaal zomer is en echt lekker warm, dan mag je ze aan. En ga nu spelen." „O!" zegt Joke. Ze durft niet verder door te zeuren over de kousjes, maar ze denkt er des te meer aan. Vanmorgen, toen Moeder het linnengoed in de kast bergde, heeft ze ze zien liggen: wel vijf of zes witte rolletjes en een paar grijsjes en een paar geeltjes. Allemaal halve kousen! En toen heeft Joke opeens teruggedacht aan de vorige zomer toen 't zo heerlijk warm was en toen ze voor 't eerst op haar klein fietsje een tochtje heeft gemaakt met Vader. Ze had toen witte halve kousjes aan en de wind woei zo lekker om haar knieën! „O, wat is 't toch fijn als 't zomer Is!" denkt Joke. Dan bedenkt ze, dat Moeder heeft gezegd, dat ze moest gaan spelen en als een zoet kind laat ze zich van haar stoeltje glijden en loopt naar de wieg, waar pop Miesje ligt met haar rond babykopje en lange wimpers. Mies is natuurlijk vreselijk blij. dat ze haar Moedertje v/eer eens ziet, want o, wat heeft ze lang geslapen vast wel drie dagen. „Kom" zegt Joke „wordt eens wakker, lui kind, dan zal ik je netjes aankleden. Och. och, wie heeft nu z'n win terkleren nog aan met dit heerlijke weer! Foei, wat een oue tante ben jij! Wacht," en ze rommelt hevig in de kleertiesdoos „hier heb ik je beste zomerjurk al en je halve kousjes! Ja kind, je moogt halve kousje aan, vind Je dat niet fijn? Dat komt omdat het nu helemaal zomer ls. Vanmorgen heb ik nog een heel dikke zonnestraal gezien op 't schuurtje van Arema. Nee, "t waren er wel tien, 't was een heel dak vol zonneschijn! Zo heerlijk zeg, *t was echt halve kousjesweeri" (Teekening Doeve) Zo praat Joke maar door en onderdehand steekt ze Mies helemaal in de zomerpronk. Beeldig, dat dat kind eruit ziet! Joke wordt er echt blij en opgewonden van. Ze roept: „Moeder kijk eens, hoe lief Mies eruit ziet!" En dan opeens: „Zeg Moeder, als 't nu morgen echt zonnesciiijnweer is en héél èrg warm net als op die dag, u weet wel, toen de melk zuur geworden was, mag ik dan halve kousjes aan?" Moeder zegt: „Ja hoor73 en 83 en nogeens 73 en 83, dat is vier. En dan 21 en 22 en nogeens 21, dat is drie." Weet je wat Moeder doet? Z^, zoekt de bonnetjes uit. voor de kaas en de suiker en de thee. En daarom heeft Moeder helemaal niet gehoord, wat Joke het laatst zei. ,Ha!" roept Joke tegen Mies en ze pakt haar kindje bij haar beide handjes en laat haar op de tafel rondspringen." er morgen een zonnestraal is, op het schuurtje van Arema. dan mag ik halve kousjes aan!" De volgende morgen ls Joke al erg vroeg wakker. Als ze naar buiten kijkt door haar raampje ziet ze geen enkele zonnestraal. Joke zucht eens. Ze gaat op haar knietjes op de stoel liggen, die voor de vensterbank staat, legt haar krullebol op belde armen en loert onder het zwarte gordijntje door. Het schuurtje aan de overkant van het weitje ligt grauw en doods en Joke gelooft, dat 't zelfs nat is. Zou het geregend hebben? Wat duurt 't vandaag lang voor Moeder komt om haar te roepen! Joke wordt ongeduldig. Ze tippelt met haar blote voetjes over 't zeil en luistert aan de trap. Ja hoor, nu is het zeker toch dag, want ze hoort stem men. En daneen voetstap in de gang. Hè. dat is Moeder niet, die de trap opkomt, 't Iso, wat gek, 't is Vader! Vader komt Joke roepen en haar helpen bij 't aan-' kleden. Dat komt omdat Moeder zo'n hoofdpijn heeft. Och, wat jammer is dat nu toch. Straks komt tante Mies. Dat is de tante, naar wie Joke's pop genoemd is. Tante Mies komt helpen en Joke moet Vader beloven erg stil en gehoorzaam te zijn, dan kan Moeder gauw weer beter worden. Natuurlijk belooft Joke het. Als ze achter Vader aan de trap af wil gaan, bedenkt Joke zich opeens iets. Ze keert zieh om en loopt naar de linnenkast. Kijk de sleu tel steekt er nog in. Even omdraaien, dat doet Moeder ook altijd. Joke staat met een wit rolletje in de hand. Natuurlijk, dat zal ze mee naar béneden nemen en als ze dan een zonnestraal ziet op het schuurtje van Arema, kan ze on middellijk de halve kousjes aantrekken! De hele morgen mag Joke tante helpen: kopjes afdro gen, stoelen afstoffen en aanwijzen, waar alles moet staan. Ze vindt het zo leuk, dat ze al het andere vergeet. En als ze aan tafel zitten om boterhammen te eten, kijkt Joke pas voor 't eerst naar het schuurtje. O, daar.... daar zijn zonnestralen, niet één, maar wel vijftig, wel honderd! „O!" roept Joke, maar dan zwijgt ze opeens. „Wat is er?" vraagt tante. „O nee" zegt Joke, „niks". En -ze schudt haar krullen. Joke kan haast niet wachten, tot de koffiemaaltijd afge lopen is. Dan holt ze weg, gaat op de achtertrap zitten en trekt vlug haar lange, wollen kousen uit en de halve aan. Waarom juist op de achtertrap en zo stilletjes? O, Joke. Joke mag dat zo maar? Tante heeft het niet gemerkt. Ze ziet zelfs niet, dat Joke als ze weer binnenkomt, opeens witte benen heeft en vuurrode wangen. „O, ik zal 't nooit weer doen!" Teekening Enni van Laer. Eerst als ze samen zullen uitgaan om boodschappen te doen, zegt tante: „Lieve kind, zou dat niet te koud zijn. met die halve kousjes?" En dan komt het. Joke schudt heftig haar krullen en zegt: „Nee hoor tante. Moeder heeft zelf gezegd, dat het mocht. Echt waar!" „Nou, vooruit dan maar" zegt tante. En ze stapt op de fiets en Joke klimt achterop. Zou Joke niet begrijpen, hoe lelijk het is, zo te jokken? Als ze 'in de stad zijn. steekt de wind op en het begint hard te regenen. Winkel in, winkel uit gaan ze. De straten zijn modderig en Joke's kousen worden al vuil. En als ze weer op de fiets zit, worden haar benen zo koud, zó koud! „Kind, wat akelig!" zegt Tante. „Trek flink je cape over je knietjes. Ben je 't eigenlijk wel gewend, die halve kousjes?" Joke geeft maar geen antwoord. Ze zegt alleen: „Hatsji! hatsji!" Terug moeten ze tegen de wind in trappen. „Als we thuis zijn direct je schoenen uit" zegt Tante. „Ja tante" zegt Joke gehoorzaam. O haar knieën zijn zo koud en haar voeten ook. En haar keeltje doet pijn. 's Nachts ligt Joke wakker in bed. Ze kan niet slapen, want ze is zo vreselijk warm. Haar wangen gloeien en haar tanCèn klapperen. En ze droomt opeens van boér Arema, dat die vlak voor haar staat met een emmer heet water en roept: „Bah, lelijke jokkebrok" en dan wil hij de emmer wa ter over haar heengooien. De emmer dampt, kijk maai'. De zon schijnt op het hete water. Joke is bang! Ze roept: „Nee, toe, niet doen!" En dan: „Moeder, Moeder!" Gelukkig is Moeder weer beter. Ze staat bijna op 't zelfde ogenblik bij Joke's bèd en dan krijgt Moeder een verward verhaal te horen over heet water en koude knie tjes en halve kousjes en hele kousjes en een héle gróte leugen. En aan het eind snikt Joke met haar hoofdje tegen Moeder's schouder: „O, ik zal 't nooit weer doen uche, uche, uchehatsji!" Wat denken jullie, zou Joke nog eens erg straf gekre gen hebben van Vader en Moeder? Ik denk, dat die ellendige verkoudheid al straf genoeg was! R. DE RUYTER—V. d. FEER EEN KNAP VOGELTJE. De snijdervogel, die in Indië, Burma en China voor komt, heeft zijn naam te danken aan de manier waarop hij zijn nest bij elkaar naait. Hij neemt twee sterke bla deren van een plant, gebruikt zijn spits snaveltje als naald en plantenvezels of de coconzijde van zijderupsen als draad en naait van' de beide bladeren een zak, die hij dan met fijn gras, paardehaar en zaadpluis voert. Zodoen de heeft hij een heerlijk warm nestje voor zijn jogen. Knap vind je niet? ANECDOTEN OVER SCHILDERS Toen de grote meester Albrecht Dürer eens een bezoek aan Italië bracht en daar door de collega's van Boulogna op een erediner was genodigd, werd na de maaltijd voor de grap een tekenwedstrijd gehouden. Elke schilder nam een stuk papier voor zich en maakte hierop een eenvoudige schets. Toen nu echter de beurt aan Dürer kwam, nam hij een stuk houtskool en tekende uit de vrije hand een cirkel. De anderen vonden het onzinnig en lachten erom, zich afvragend of de grote meester niets anders kon tekenen. Lachend tekenden ze ook allemaal een cirkel. Toen nu echter de cirkels precies werden -nagemeten, bleek het alleen die van Dürer de juiste vorm had. TWEE HONDEN EN EEN BEEN, Gedurende de grote oorlog tussen Noord- en Zuid. Amerika om de afschaffing der slavernij kwam een ofli- cier uit het Noord-Amerikaansche leger op een landweg een ouden neger tegen en zei tot hem: „Oompje, je weet toch zeker wel, dat deze oorlog tussen ons en de rebellen om jullie gaat?" „Ja, mijnheer" antwoordde de neger, „dat heb ik horen vertellen." „Jullie verlangt toch erg naar je vrijheid, ls het niet!" „Natuurlijk, zeker!" „Maar waarom heb je dan zelf geen dienst genomen In het leger?" De neger krabde zich peinzend het hoofd en zei einde lijk na een lange tijd gezwegen te hebben: „Mijnheer, hebt u weieens twee honden om een been zien vechten?" „O ja, vaak genoeg." „Nu, en vocht het been dan ook mee?" BESTE VRIENDINNETJES. Veel nieuws heb ik niet mede te delen. M'n briefje voor af blijft dus achterwege. Beste ZONNEBLOEM. Ja, hoor je mag weer op d# club komen, Je hebt nu *s Woensdags alleen maar 'smor gens school en bent dus vrij voor de club. Je rapport cijfers vind ik vrij goed op de 5 voor gedrag na. 'k Zou m'n leven maar eens wat gaan beteren en zorgen dat de 5 plaats gaat maken voor een hoger cijfer. Op je volgend rapport moet het minstens een 6 zijn. Dag Zonnebloem- Lief VIOOLTJE. Hoewel laat. feliciteer ik je nog mei je vader en ik hoop dat hij voor zijn gezin nog vele jaren gespaard mag blijven. Is het rek, dat je op school gemaakt hebt, mooi geworden? Prettig, dat het toch op tijd is klaar gekomen. Je hebt er hard aan gewerkt. Van harte feliciteer ik je ook met je moeder. Ook haar wem ik nog vele gelukkige jaren te midden van haar gezin toe Was het 1.1. Donderdag een prettige dag? Dag Viooltje. Best VLECHTJE. Wat het vliegtuig betreft, dat heb ji verkeerd gezien. A.s. Woensdag vertel ik je wel, wat ie gezien hebt. Prettig dat je van de Paasvacantie genoten hebt. Ja. naar warmer weer verlangen ongeveer alle men sen. Tot Woensdag. Dag Vlechtje. Best GOUDMUILTJE. Zie zo, jij hebt je persoonsbe wijs dus reeds gehaald- Je bent altijd vlug aan de beurt als er gewerkt wordt volgens het alphabet. Gelukkig dat je werk je 1.1. Woensdag nogal is mede gevallen. Je zult het achterstallige leerwerk, met een beetje goede wil, wal spoedig hebben ingehaald. Tot ons clubuur. Dag Goud muiltje. Best DAUWDRUPPELTJE. Wat we na het wandbordje gaan maken? Dat weet ik nog niet. In ieder geval weer een ander soort werk. Maar het bordje is nog lang niet af. Het is een heel werk, vooral als men het netjes en goed wil doen. Van de zomer geef ik een lange zomervacantie, zodat ieder meisje uit kan gaan. Daar behoef je je dus geen zorgen over te maken. Dag Dauwdruppeltje. Best MEIBLOEMPJE. Ben je op de autoped naar d^e Amsterdamse straatweg geweest? Dat was erg ver zeg je zult wel erg vermoeid zijn thuis gekomen. Voor het plukken van katjes was je wel wat laat. Wat jammer dat je fietsbanden versleten zijn. Aan nieuwe banden is thans niet te komen. Dan maar van de benenwagen gebruis maken of met de autoped er van door. Dag Meibloempje- Lief WINTERKONINKJE. Je hebt een uitstekend Paasrapport zeg, 3 negens en 3 achten komen er o.a. op voor. Flink zo. Ja, het wandbordje kan heel mooi worden. Tot a.s. Woensdag. Dak Winterkoninkje. Best TEKENAARSTERTJE. Ja, je mag van schuil naam veranderen. De naam „Boodschapstertje" vind ik uitstekend. Wonen jullie tijdelijk elders? Dat is veel rus tiger vooi' je moeder en je zal ljet zelf ook wel prettig vinden, denk tk. M'n groeten aan allen. Dag Tekenaar* stertje Lief DOORNROOSJE.» Je hebt dus van je spaarcenten een bordje gekocht. Je zult er, als het. werk af is, g^cn spijt van hebben. Als je postzegels te weinig hebt, dan krijg je er van mij zegels bij. A.s. Weonsdag maken we een aanvang met het plakken. Tot ziens. Dag Doorn roosje. Best BIJDEHANDJE. Je hebt nu 's Woensdagmiddags gymnastiek van 23 uur. Op de club kan je dus ntf komen. Dan maar alleen als rubriekertje ingeschreven blu- Misschien dat je later nog eens clublid kunt worden, als de gymnastiekles op een ander uur gehouden word- Dag Bijdehandje. A.s. Woensdagmiddag moet ieder clublid een bneri inleveren. Vele groeten van Mej. E- VIJLBRltf'

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 10