01 v R IJ DAG 9 MEI 1941 Jtaliaansch ujeermachtsbericht Belangrijke stelling aan het front van Tobroek bezet. ROME, 8 Mei (Stefani). Weermachtsbericht 337 luidt als volgt: )(ln den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsche vliegercorps herbaalde malen aanvallen gedaan op de vloot en luchtbases op Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ernstige schade werd toegejuicht'aan de militaire inrich tingen. In Cyrenaica is aan het front van Tobroek een belangrijke stelling bezet. Gevechten, die gunstig voor ons zijn geëindigd, zijn gele verd ten oosten van Solloem. Formaties vlieg tuigen hebben opnieuw de vijandelijke stellingen rondom Tobroek gebombardeerd, waarbij aan zienlijke schade werd toegebracht. Tijdens den laatsten vijandelijken aanval op Tripolis is een Engelsche vliegtuig door ons luchtafweergeschut in zee neergeschoten. De in zittenden werden gevangen genomen. In Oost-Afrika bedrijvigheid der wederzijd- sche artillerie in den sector van Amba Aladji: In Galla Sidamo heeft de vijand, tijdens een verbeten slag, die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaanvallen van onze troepen aanzienlijke verliezen geleden." Het ïraksche legerbericlit. Nieuwe stellingen bij het vliegveld Cineldebane. VICHY, 8 Mei. (D.N.B.) Naar uit Beiroet gemeld wordt, luidt het ïraksche legerbericht als volgt: De vijand ondernam een verrassenden aanval op-onze troepen,- die het vliegveld van Cinelde bane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stel lingen betrekken, nadat een verdere tegenstand na hevige gevechten doelloos bleek te zijn. In een terstond ondernomen tegenaanval -van onze troepen werden den' vijand zware verliezen door krachtig artillerievuur toegebracht. Onze verliezen aan menschen zijn niet aanzienlijk. ïraksche bom menwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Cineldebane en lieten brand- en bri santbommen vallen. Er werd daardoor aanzienlijke schade veroorzaakt aan depots en gebowen..Op den ochtend van den zesden Mei deden ïraksche bom menwerpers aanvallen op vijandelijke eenheden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegen aanval te doen. Na een hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten tweeden male boven Cineldebane en het vliegveld Habbaniyah. Er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keerden na het werpen van bommen op de vliegvelden en de munitieopslagplaatsen behouden op hun bases terug. Op den zesden Mei vlogen vijandelijke Wel lington-bommenwerpers des middags boven het vliegveld en het station van Bagdad. De aanval duurde V/2 uur en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gebluscht worden voordat het op andere gebouwen oversloeg. Drie Wellington-bommenwerpers vlogen Woens dagochtend boven een station in het Westen van Bagdad, waar zij eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden gedood en ;twee soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden ïraksche eenheden bij Rawadi, zon der schade van beteekenis aan te richten .Zeven tien inzittenden van een vijandelijk troepentran sportvliegtuig", die op het vliegveld van Nadissa landen, werden gevangen genomen en een machine geweer alsmede munitievoorraden werden buitge maakt. De ïraksche politie nam de vier leden d'er 'bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Almajdich een noodlanding ge maakt had. Wilkie vraagt convooien voor Engeland. Waarschuwing van senator Nye. Het D.N.B. verneemt uit New-York: In een massa-vergadering, die was bijeenge roepen door de vereenigïng tot verdediging van Amerika door hulpverleening aan de „geallieer den", heeft Wendell Willkie gepleit voor het onvoorwaardelijk voorzien van Engeland van oorlogsmateriaal, evenals het ter beschikking stellen van convooien enz., aangezien alleen op die wijze de overwinning van Engeland kan worden verzekerd en een aanval op Amerika kan worden verhinderd. Willkie eischte vooral leve ring van vliegtuigen, die Engeland niet alleen in het moederland, maar ook in het nabije en Verre Oosten, evenals in Afrika dringend noodig heeft. Willkie sprak de meening uit dat er geen compromis mogelijk was, aangezien Amerika geen vrede mag sluiten met hen, die, naar hij beweerde, trachten het leven der Vereenigde Staten te vernielen. Senator Nye heeft in een radiorede over de door Willkie uitgesproken redevoering o.a. ge zegd, dat „de. Winston Churchills, de Thomp sons, Stimsons, Peppers en Willkies het Ame- riljaanschë volk op een Blitzkriegachtige wijze in den oorlog willen betrekken", beze krin gen echter, aldus zeide Nye verder, vertegen woordigen niet de openbare meening. De inter- ventionisten willen Roosevelt het voorwendsel geven voor de bewering dat hij bij wijze van spreken geprest is tot convoyeering. Toch houdt een groot deel van het volk vast aan de belofte dat het land buiten den oorlog zal worden gehouden. ENGELSCHE GEZANT GAAT UIT BAGDAD VERTREKKEN. BEIROET, 8 Mei (D.N.B.) De Engelsche ge- Zant te Bagdad heeft, volgens de Mèssagero, mee gedeeld, dat hij binnenkort zal vertrekken. Ook het geheele gezantschapspersoneel treft toebereidselen Mn Irak te verlaten. IRAK ONDER BRITSCHE BLOKKADE. BEIROET, 8 Mei. (A.N.P.) Volgens een mede deling van de Britsche ambassade in Kairo van ben Britschen Hoögen Commissaris in Jeruzalem, t Groot Brittannïë over Irak de blokkade af gekondigd en de dienovereenkomstige maatregelen genomen, om den handel met dit land onmogelijk te '"aken. Onder de bevolking van Egypte en Pa rana heerscht over deze met het volkenrecht strijdige maatregel onmiskenbare verbittering. Noorscli schip vergaan. Vermoedelijk de geheele bemanning omgekomen, OSLO, 8 Mei. Het onder Engelsche controle varende Noorsche motorschip „Borgestad" van 3™4 br.t. is, volgens hier ontvangen berichten, JWgaan. Men vermoedt dat de uit dertig koppen ^staande bemanning is omgekomen. De samenstelling van liet nieuwe Grieksche kabinet. In het Stichtsche fruitparadijs Bunnik bij Utrecht zijn interessante resultaten van onze onvolprezen Nederlandsche fruitteelt te be wonderen. De pruimeboomen staan in bloei.en beloven een goede oogst en terwijl in de Betuwe de bloesem nog nauwelijks te zien is, worden in de kassen te Bunnik de kersen reeds geplukt. (Foto Pax Holland) De kracht van Japan in tien Stillen Oceaan. Beschouwing van „BerlinRomTokio". BERLIJN, 8 Mei (A.N.P.) „De kracht van Japan in den Stillen Oceaan" is het onderwerp eener politieke beschouwing in het tijdschrift „Berlijn-Rome-Tokio", waarin o.a. het volgende gezegd-wordt: De berekeningen van de Ver. Staten omtrent de strategie ter zee voorzagen sinds het verdrag van Washington van 1922, in het geval eener deelne ming van Amerika aan een nieuwen grooten oorlog, slechts een groote mogendheid als tegenstander. De tendenz van deze berekeningen, zooals het geheele verdrag van Washington zelf, waren kennelijk te gen Japan gericht dat met zijn toenemende kracht en zijn aanspraak op levensruimte een gevaar scheen te worden voor de rijke bezittingen van En geland en vóór den winstgevenden handel van de Ver. Saten in Oost-Azië. Door vereeniging dei krachten van de Amerikaansche en de Engelsche vloot .geloofde men het best tegen de Japans<jhe zeemacht op te kunnen. Daarom had men in Washington het vlootstatuut der Ver. Staten, En geland en Japan gebaseerd op de verhouding van 5—3—3 In 1936 kregen deze berekeningen echter met het opzeggen van het verdrag van Washington door Japan den eersten zwaren slag, want Japan kon toen weei* onbelemmerd oorlogsbodems gaan bou wen. Op 27 September 1940 echter, den dag der onderteekening van het driemogendhedenpact in Berlijn, gingen de Amerikaansche berekeningen defenitief ten gronde. In dubbel opzicht was er een beslissende verandering ontstaan. In de eerste plaats stond vast dat een deelneming van de Ver. Staten aan dezen oorlog ook de deelneming van Japan en daarmede een oorlog aan?; twee fronten tegen een Amerikaansche vloot, die door de nood zakelijke bescherming op twee wereldzeeën ver deeld en daarmede aanzienlijk verzwakt zou zijn, een heel' ander militair gewicht gekregen. Het kan den in het driemogendhedenpact ver bonden grooten mogendheden, Japan, Duitschland en Italië, van Amerikaansche zijde niet kwalijk ge nomen worden dat zij een zuiver bondgenootschap van verdediging- gesloten hebben. Japan koestert evenmin als Duitschland eenig oorlogsvoornemen jegens de Ver. Staten. Japan moet echter tot zijn leedwezen Constateer en dat de Ver. Staten oorlogs- voornemens aan den dag leggen. Wanneer zij aan den oorlog zouden gaan deelnemen zal Japan aan de zijde van Duitschland en Italië staan. De Ame rikaansche marine zal dan voor de zware taak ko men te staan een oorlog aan twee fronten te voe ren, zonder van de thans reeds verzwakte Engel sche vloot eenige verlichting te ontvangen. Diegenen die in de Ver. Staten nóg aan het sprookje gelooven dat een Amerikaansche deelne ming aan den oorlog geen aanmerkelijke belasting voor de Amerikaansche marine met zich mee zou brengen, omdat de Japansche vloot wegens de uit gestrektheid van den Stillen Oceaan geen actie zou kunnen ontwikkelen, zouden zich, wanneer het er op aankomt, van dit zelfbedrog drastisch bewust worden. Het geeft ook niets heden in de Ver. Staten op de reusachtige bedragen te wijzen, welke zijn uit getrokken voor den bouw van de vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan of op den geweldigen aan bouw van de Amerikaansche marine. Dat is alle maal toekomstmuziek, welke niet voor 1946 wer kelijkheid zal worden. Inmiddels is het verdrag van Washington opgezegd. Sinds vijf jaar bestaan er voor Japan geen beperkingen meer voor de be wapening. Japan heeft in die jaren niet stil ge zeten. Het is daarom mogelijk dat de generale staven der admiraliteit van Engeland en Amerika even verbaasd zullen zijn. als eenige marine-atta chés bij een vlootparade voor Jokohama een jaar of vijf-zes geleden, toen er een heel onbekende nieuwe Japansche eenheid van zware klasse te zien Viel, 'Het kan en mag hier niet de taak zijn den sluier der geheimen op te lichten. Wel kan gezegd wor den dat Japan op het .oogenblik de absolute stra tegische superioriteit in het gebied van Oost-Azië bezit. Hierbij sluit zich aan het sinds jaren op volle toeren loopende program van nieuwen aanbouw. Sinds lang bekend en in het openbaar steeds weer vermeld is de bouw van twee slagschepen, drie vliegtuigmoederschepen, twee lichte kruisers en tien torpedojagers. Hierbij dient slechts vermeld te worden dat een deel van deze eenheden reeds sinds lang gereed is en dat nieuwe oorlogsbodems op sta pel staan, waarbij bijzondere beteekenis is gehecht aan den bouw van torpedajagers en zware kruisers. Nog op een andere groote bron van kracht, welke de Japansche marine ter beschikking staat, dient hier gewezen te worden. Dat zijn de hulpkruisers. Het is aan de wereld niet ombekend dat Japan als eigenaar van op twee na de grootste koopvaardij vloot, over moderne en snelle schepen beschikt die juist voor de taak van een oorlog van hulpkruisers gemaakt zijn. Het zal de taak van deze hulpkrui sers zijn niet alleen de verbindingen van den te genstander met Oost-Azië af te snijden, doch ook de lange toevoerwegen der Ver. Staten naar dp zuidelijke grondstoffenlanden te verstoren. In de Ver. Staten troost men zich wat betreft de kracht der-Japansche marine vooral met de ver wijzing naar het feit dat Amerika vijftien slagsche- oen bezit, terwijl er van Japan maar negen bc kend zijn. "Een botsing tusschen Japansche en Ame rikaansche slagschepen in den Stillen Oceaan zou echter voor Lde Vereenigde Staten slechts dan eenige kans van slagen hebben, wanneer zij tevens deze zware eenheden uit den Atlantisch en Oceaan haal den. Dat de Golf van Mexico en het Panama-ka naal naar den Stillen Oceaan, ter hoogte van Hawaii lang en gevaarlijk is en de terugweg evenveel kostbaren tijd vereischt, waarbij op de admiraliteit steeds de zorg om het lot van de verlaten andere kust drukt, is een bekend feit. Van deze zorgen is de Japansche Admiraliteit juist bevrijd. Van de Koeriüen in het Hooge Noorden tot den evenaar en langs de Chineesche kust tot de nieuwe steunpun ten in Fransch-Indo-China, ligt een hechte vestings gordel rondom Japan, welke door geen vloot zonder de allerzwaarste verliezen verbroken -kan worden. Sinds lang heeft -men in Amerika geprobeerd dit strategische voordeel van Japan in zijn positie in den Stillen Oceaan te verminderen door verschei dene Amerikaansche eilanden in den Stillen Oceaan tot vlootsteunpunten te maken. Een Amerikaansche vloot, welke uitloopt om deze eilanden te gaan verdedigen, is blootgesteld aan het gevaar van een aanzienlijke versnippering. Uit alles kan slechts samenvattend de conclusie getrokken worden dat de Japansche marine een be trekkelijk lichte en tegen haar krachten volkomen opgewassen taak te vervullen heeft, terwijl de taak van de Amerikaansche marine eigenlijk pas binnen het bereik der mogelijkheden treedt na uitvoering van het thans pas begonnen vlootbouwprogramma. Japan staat aan de zijde der asmogendheden. Het wijst met hen elke uitbreiding van den oorlog van de hand. De taal der kanonnen zal Japan echter op dezelfde wijze beantwoorden. DE AMERIKAANSCHE PERS OVER DE REDE VAN STIMSON,. WASHINGTON, 8 Mei (D.N.B.) De rede van den minister van oorlog, Stimson, wordt door de 'pers algemeen als een eisch tot het onmiddellijk instellen van konvooien opgevat. De Washington Post ziet in de rede het nog verder gaande radicale plan, de Amerikaansche vloot tot zuivering van den Atlantischen Oceaan van Duitsche oorlogsschepen volledig te gebruiken. Andere bladen, zoo b.v. de Evening Star, en eenige radio-commentators, kiezen een ietwat voorzichtiger interpretatie en verklaren, dat de Amerikaansche' vloot de vrachtschepen tot nabij de Engelsche kust moet begeleiden, doch niet actief tegen Duitsche strijdkrachten moet optreden. Zou een der Amerikaansche oorlogsbodems of vliegtuigen daarbij getroffen worden, dan zouden de Vereenigde Staten zelfs niet als een „casus belli" doch als een onvermijdelijk ongeval beschou wen. De isolationnistische Washington Daily News herinnert in een kort maar scherp hoofdartikel op nieuw aan de uitspraak van president Roosevelt, volgens welke bescherming in konvooien en schiet partijen oorlog zouden beteekenen. Den oorlog hter, zoo schrijft het blad, kan volgens de grond wet alleen het Congres verklaren. Veroordeelde Kroaten op vrije voeten? ROME. Naar uit Agram bericht wordt, heb ben toonaangevende kringen der Kroatische re geering officieele stappen ondernomen om te komen tot invrijheidstelling van de drie Kroaten, die ervan beschldigd worden 'in '34 aan den aanslag op koning Alexander van Joego-Slavië en minister Barthou te hebben deelgenomen. Deze drie Kroaten Pospisil, Krajl en Raic werden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld en bevinden zich in Fransche tuchthui zen. Daar de Kroatische regeering tot dusverre nog niet door de regeering te Vichy is erkend, hebben de Kroatische autoriteiten, naar men zegt, de be middeling van een bevriende mogendheid ingeroe pen om zich tot Frankrijk te wenden. (United Press). Geruchten over Finlauil tegen gesproken. Mededeelingen van den gezant te Washington. United Press meldt uit Washington: De Finsche gezant in Washington Procope heeft zich tijdens een persconferentie uitgela ten over de berichten, volgens welke veldmaar schalk Mannërheim het zenden van Duitsche troepen naar Finland zou hebben gevraagd. Hij zeide dat deze en andere geruchten over een militaire samenwerking tusschen Duitschland en Finland door lieden verspreid moeten zijn die er belang bij hadden „de Finsche politiek in een valsch daglicht te stellen, wantrouwen in haar doelstellingen te wekken en Finland te iso- leeren". De persconferentie, waarop Procope deze uiteenzetting gaf, werd gehouden naar aanlei ding van de aankomst van den Finschen eco- nomischen bankdeskundige Jansson en van den nieuwen gezantschapsraad Toivola. Jans son zeide dat Finland dringend levensmiddelen nooaig heeft. Weliswaar zijn 88.500 ton graan uit Noord- en Zuid-Amerika onderweg, maar desondanks heeft Finland nog meer noodig. Ge zantschapsraad Toivola zeide dat Finland vast besloten is zijn onafhankelijkheid te bewaren en buiten den oorlog te blijven. Blijkens een D.N.B.-bericht heeft de Zweed- sche minister van buitenlandsche zaken Günther, die een bezoek aan Helsinki heeft ge bracht, gistermiddag per spoor de terugreis naar Stockholm aanvaard. Hij nam op het station hartelijk afscheid van zijn Finschen ambtsge noot Witting. Figuren die naar Duïtsch-Grieksche 1 samenwerking streven. Tot de nieuwe Grieksche regeering, welke onder leiding van den minister-president gene raal Tsolakogloe gevormd is, behooren vijf generaals, drie hoogleeraren, een hooge marine officier en een econoom. De nieuwe regeering is dus geen zuiver militair kabinet, doch steunt op een reeks personen die reeds sinds jaren voor cle Duitsch-Grieksche samenwerking zijn opge komen, aldus meldt het D.N.B. Het ministerie van onderwijs en pers staat onder leiding van. professor dr. N, Louvaris die reeds vroeger deze portefeuille gehad heeft en in Duitschland door zijn medewerking aan het internationale congres voor vrijen tijd en ontspanning bekend geworden is. De minister van gezondheid en volkswelvaart professor dr. Logothetopoulos is een der belangrijkste artsen van Griekenland Hij heeft in Duitschland gestudeerd en hij is voor de bevordering van de economische betrek kingen tusschen Griekenland en het nieuwe Duitschland opgekomen. Ook de nieuwe minister van Justitie professor Livierates is een bekend rechtsgeleerde van de Atheensche Universiteit, De minister voor openbare veiligheid generaal Markou was de laatste jaren als leider van de militaire commissie in Duitschland. De overige leden van het kabinet en vooral generaal Tsola kogloe genieten wegens hun correcte soldateske houding het volste vertrouwen van de Grieksche bevolking. Het leven in Athene is de laatste dagen weer aanzienlijk normaler geworden. De plaatse lijke Duitsche commandant heeft een oproeping aan de bevolking uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Wij komen niet als vijanden, doch als vrienden en brengen Griekenland den vrede. De langdurige vriendschap welke ons met Grie kenland verbindt zal opnieuw ontstaan." De burgemeester van Athene, Plytas, heeft den commandant namens de bevolking voor deze plechtige verzekering bedankt. De Duitsche mili taire bevelhebber heeft het uitgaansverbod voor de Grieksche bevolking opgeheven, zoodat er in de straten van Athene weer groote bedrijvig heid heerscht. De gemotoriseerde Duitsche colonnes worden door de menschen aandachtig bekeken. Het correcte optreden van de Duitsche troepen heef er veel toe bijgedragen de verhou ding tusschen Duitschers en Grieken snel nor maal te maken. Generaal Tsolakogloe heeft aan journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide dat de mannen die verantwoordelijk geacht moeten worden voor den oorlog van Griekenland tegen Duitschland rekenschap tegenover de nieuwe regeering zullen moeten afleggen. Het zelfde zal geschieden met degenen die zich ten koste van de gemeenschap hebben verrijkt of zich aan het volksvermogen hebben vergrepen. Hoe tegen de politici uit het vorige tijdperk zal worden opge treden, is nog' nietbekend. Gayda maakt een balans op over Griekenland. Vijf speciale kwesties naar voren gehaald. ROME, 8 Mei (A.N.P.) Nu de strijd in Grie kenland voorbij is, schrijft Virginio Gayda het vol gende in de „Voce d'Italia": De voltooiing van den veldtocht op den Balkan heeft een vijfvoudige beteekenis. 1. De Adriatisohe Zee blijft voor elke Engelsche indringingspoging gesloten. De Oostkust van Italië, welke was blootgesteld aan den Engelsch-Grieksch- Joego-Slavischen aanval, behoeft thans geen aan vallen meer te vreezen, temeer daar de vier eilan den in de Ionische Zee door Italië bezet zijn. De Italiaansche strijdkrachten te land en ter zee voor de bescherming van de Adriatische Zee kunnen thans elders gebruikt worden. 2. De eilanden van den Dodekanesus zijn thans door de keten der verschillende eilanden en van het Grieksche gebied in de hand van de as recht streeks met Italië verbonden. Zij' kunnen een be teren aanvoer krijgen en hun oorlogsfunctie ont wikkelen. 3. Aan Engeland is de mogelijkheid eener veilige scheepvaart in den Griekschen archipel ontnomen. 4. Engeland verliest de controle en het gebruik van 3970 K.M. der Grieksche kust, zonder de eilanden. Er blijven Engeland, zonder Malta, dat geblokkeerd is. nog slechts 950 K.M. van de Egyp' tlsche kust en 205 K.M. van de Palestijnsche kust over. Overigens kan ook Palestina van den Dode kanesus uit door de Italianen bereikt worden. 5. De asmogendheden kunnen van de kusten van Griekenland en zijn eilanden uit rechtstreeks Kreta bedreigen en hun aanvallen ook richten op de En gelsche steunpunten in Egypte. Daarmede zijn de strategische mogelijkheden van Engeland in de Middellandsche Zee aanmerkelijk bemoeilijkt, Door den oorlog.in de Middellandsche Zee zijn ook de moeilijkheden der Engelschen in den Atlantischen Oceaan en wat betreft de verde diging van het Britsche eiland toegenomen. Gayda vat de moeilijke positie van Engeland als volgt samen: In Noord-Afri'ka bedreigt de as Egypte, de Brit sche toevoer moet daarom geheel over de Roode Zee komen. In Oost-Afrika bieden de Italianen verzet en houden zij grooté Engelsche strijdkrach ten vast. De Italianen strijden in drie zones, die tegen een langdurig verzet bestand zijn. De gewa pende reactie in Irak dwingt Engeland, nog elders manschappen en materiaal te gebruiken. Tot de oorlogsbuit welke den Duitschen troepen "n handen viel, behoorden in Griekenland ook "in zeer groote hoeveelheid eiken stammen, die elkom materiaal voor het pionierswerk bleken te zijn. .(Foto WeltbUd—Pax Holland). Engelsch slagschip getroffen. Patrouillevaartuig tot zinken geJ#vacht. Het D.N.B. meldt: Bij den nachtaanval die het Duitsche luchtwapen van Woensdag op Donderdag heeft ondernomen, dook een Duitsche bommenwer per boven Plymouth tot op 20 M. van een gedokt slagschip en bombardeerde het. Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaarste, explosiefste Duitsche bommen en heeft waarschijnlijk buiten gewoon emstige schade opgeloopen. De Engelsche Admiraliteit heeft gisteravond be kend gemaakt dat het Engelsche patrouillevaartuig „Fiona" tot zinken is gebracht. EVEN MOED IN DRINKEN. Een van de inzendingen op de voorjaar.s-stierenkeuring van het Friesche rundveestamboek te Leeuwarden krijgt de fiesch. (Foto Pax Holland) adio r? J^mqtamnta ZATERDAG 10 MEI 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 4IS.5 M. 6,45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. n. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gra- mofoonmuziek. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gramofoon- muziek. 10.00 Herhaling van ernstige avondmuziekpro- grammas. 1/2,00 Ensemble Erlka Helen. 12.42 Almanak. 12.45 B. N, O., Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh en gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Amusementsorkest, de Romancers cn soliste. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (uitzen ding voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4,20 Zang met pianobegeleiding. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Fluilduetten. 5.15 b. N. o. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest en solist. 7.00 b. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Omroesporkest en solist. 7.45 Voor den boer. 8.00 B, n. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest met solisten en gramofoonmuziek. 9.25 Dagsluiting, voorbereid door de Christ, Radio-Stichting, 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 b. N- O. Engelsche berichten. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Gevarieerd programma (opn.). 12.00 Be richten. 12.15 Orgelconcert en mannenkoor. 12,45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmu ziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Stedelijk orkest van Maastrocht. 2.45 „Vulkanische uitbarstingen", causerie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4,15 Ensemble Bart Ekkers. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Bij bel vertellin gen (uitzending voorbereid door het Vrijz, Prot. Kerk comité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orkest Eloward. 6.15 Spangen's koor Rotter dam en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O, Gfoningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „FranJcrJJa's dilemma. Continent of imperium". 7.45 Gra mofoonmuziek. 8-00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den .dag of gramofoonmuziek. 8.30 Vaudeville-program ma. 10.00 b. N. o, Nieuwsberichten, sluiting,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 9