IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, ÏJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsche luchtmacht opereert boven Huil, de Midlands en Zuid Engeland Engelsche bommen op het Noordwest-Duitsche j Dit verbod geldt voor alle granen met inbegrip ja boekweit; voor peulvruchten; voor koolzaad, jfcijijzaad, kanariezaad, geelmosterdzaad en lijn- •;-=a: en voor alle producten, waarvan één of meer j'":; bovengenoemden een bestanddeel uitmaken met ipondering van mengvoeder, dat op regelmatige Ofê door den landbouwer is betrokken, net verbod geldt dus ook voor die hoeveelheden ^elvoudige producten als bovengenoemd, welke eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder j2tueel zijn overgehouden, alsmede voor de -^veelheden van 25 K.G. per persoon en de voov ^doeleinden bestemde hoeveelheden, die ïnge- LvL iandbouwinleveringreglement 1940 II -Kitten worden behouden. Suezkanaal bestookt Mr. M. Slingenberg 26e JAARGANG No. 160 (jjtgav® Loureni Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau leider Courant: Kennemerlaan 42. ümuiden, jilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirrrtis, P W PKEKF.HOOiV EIN KOBEK I PEEKEKUOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 10 MEI 1911 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.70. elke regel irieer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. Duitsch weermachtsbericht: Havenwerken zwaar getroffen. kustgebied. BERLIJN, 9 Mei iD.N.B.l Het opperbevel van weermacht maakt bekend: j;en duikboot onder bevel van den luitenant- ier-zee eerste klasse Kuppisch heeft in het noor- jjelike deel van den Atlantischen Octaan vier •-ooüvaardijschepen met tezamen meer dan 20.000 hrt deel uitmakende van een krachtig beschermd coiivooi, tot zinken gebracht. Het luohtwapen bombardeerde in den afgeloo- Den naoht met goede uitwerking de haven van Hull. In docks, opslagplaatsen en graanpaMiuizen breidden groote branden zioh tot een op grooten «(stand zichtbare vlammenzee uit. Bomtreffers van allerlei kaliber op fabrieken in de Midlands, vooral in Nottingham, alsmede in .havenwerken in Ziiid-Engeland, verwekten hevige verwoestingen. Gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland een stoutmoedigen aanval in scheervlucht op een eroote fabriek van de vliegtuigindustrie en op een vliegveld. De aanvallen hadden bijzonder goed resultaat. In het zeegebied voor de Oostkust van Engeland en Schotland vernietigden gevechts vliegtuigen een koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. en beschadigden zes andere groote schepen zoo ernstig dat nieuwe zware verliezen als vrijwel racer te beschouwen zijn. Bij aanvallen op de Britsche Zuidkust schoten jachtvliegtuigen gis teren zeven Britsche jagers omlaag en vernietig den een vijandelijke motortorpedoboot door be- «chieting met boordwapens. De bemanning werd door den Duitschen reddingsdienst ter zee in verheid gebracht. De beide laatste nachten gelukte het vier Brit sche vliegtuigen boven vijandelijk gebied omlaag te schieten. Duitsche torpedo- en gevechtsvlieg tuigen schoten in het gebied van de Middelland se Zee drie Britsche jachtvliegtuigen van het tvoe Hurricane neer. 'in Noord-Afrika aan beide zijden activiteit van artillerie en verkenners. Voor Tobroek verloor de vijand een êevechtsvliegtuig van het type Bristol- Blenheim in een luchtgevecht. De vijand wierp vannacht met vrij sterke strijd krachten brisant- en brandbommen op verschil lende plaatsen van het Noordwest-Duitsche kust gebied, vooral op Hamburg en Bremen. Behalve {enige industrieel e schade, ontstonden voorna melijk verwoestingen aan woonwijken. De verhe ien van de burgerbevolking aan dooden en ge vonden zijn aanzienlijk. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen langs de rijkshoofdstad door tot in de streek van Posen. Nacht jagers en lucht- doelartillerie schoten elf der aanvallende toe- Men omlaag. De totale verliezen van den vijand op 7 en 8 Mei bedragen daarmede 30 vliegtuigen. Daawan werden er 20 in luchtgevechten, 12 door sachtjagers, vier door luchtdoelartillerie, twee door mijnenvegers en een door marine-artillerie neergeschoten. In denzelfden tijd gingen 22 eigen tliegtuigen verloren. Bij verkenningsvluchten boven Engeland heb- ten zich twee bemanningen bijzonder onder- Kheiden: eerste luitenant Metzei, eerste luite- r3nt Wenzel, Oberfeldiwebei Schmidt, onderoffi cier Röff en vervolgens eerste luitenant Hofmann, onderofficier Hofmann, Obergefreiter Netz en Obergefreiter Ekrowski. Op den eersten Mei ondernam een gevechts vliegtuig onder den eersten luitenant Heinrichs met Feldwebel Karsch, Feldwebel Igener en Ge tetter Mandl onder moeilijke omstandigheden een stoutmoedigen en succesvollen aanval op de lorpedofabriek in. Portland Weymouth. KLINIEKEN IN DUITSCHLAND GETROFFEN. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.) In den nacht van In voorraad hebben van granen, zaden en peulvruchten verboden Mededeelingen voor landbouwers. 's GRAVENHAGE, 9 Mei. Het rijksbureau toor de voedselvoorziening in oorlogstijd brengt Jnder de aandacht van alle landbouwers, dat het in |«t voornemen ligt maatregelen te treffen, volgens 'elke het verboden is om na 1 Juli a.s. nog granen Wen en peulvruchten, hetzij gedorscht, hetzij on- itdorscht in VQorraad te hebben op de bedrijven of I elders. dient er dus rekening mede te houden, dat J*"',ln voorraad hebben van bovengenoemde pro- toni na a-s- zal worden gestraft terwijl ".tevens tot inbezitneming dezer producten zonder j, formaliteit zal worden overgegaan. Alle aan- hoeveelheden dienen dus vóór dezen datiun H f *e worden ingeleverd. 1 et bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli ja'no5 aanwezige restant van de hoeveelheid yJnve.°f rogge,welke de teler voor eigen gebruik toor V°^ zi-in gezin óf inwonend personeel be- bnHh Pej'sonen tegen inlevering van het .bonboekje, volgens de bepalingen van het ^uwmleveringsreglement 1940 II, mag be- ^00r één der P.I.C.A.'s aan de landbouwers blever0egere da^um ^an bovengenoemde voor de èoip,,1^ Van meer der genoemde pro-1 15 gesteld, dan zijn de desbetreffende land- hhr,n!)S te dien aanzien aan dezen vroegeren datum •tonden. (AJMfc> 8 op 9 Mei hebben vrij sterke Engelsche lucht strijdkrachten vluchten gedaan naar Noordwes-t en Noordoost Duitschland. Dë aanvallende Engelsche afdeelingen werden door den sterke Duitsche afweer op doeltreffende wijze verstrooid waarbij elf vliegtuigen der R. A. F. door nachtjagers en luchtdoelgeschut werden neergehaald. Twee steden in Noordwest- en Noordoost Duitschland werden aangevallen, waarbij weer stelselmatig dicht be volkte woonwijken in het centrum der steden met brisant- en brandbommen werden bestookt. In Bremen werd een kinderkliniek getroffen, een vrouwenkliniek geraakte in brand en in het stede lijke ziekenhuis werd de operatiezaal door bom treffers vernield, waarvan verscheidene personen 't slachtoffer werden. Voorts werd door voltreffers in een gevangenkamp een aantal krijgsgevangenen ge dood en gewond. Het zwaartepunt van den aanval op Hamburg lag eveneens op woonwijken. Ook hier zijn door verwoestingen in woonhuizen en door bomtreffers in een arbeidskamp verliezen aan menschenlevens te betreuren. In de wijde omgeving van de rijkshoofdstad vertoonden zich afzonderlijke Engelsche vliegtuigen, die echter geen bommen konden laten vallen. Urenlange operaties der Duitsche en italiaansche luchtmacht. HET D.N.B. meldt; afdeelingen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht hebben 'n geslaagden aanval op het Suezkanaal gedaan. Zoowel het kanaal zelf als de voor den oorlog belangrijke neveninstallaties werden urenlang bestookt. De spoorweg langs het Kanaal is op talrijke plaatsen ernstig getroffen. Electrische centrales zijn beschadigd, bovengrondsche leidingen vernield. In weerwil van het scherpe afweervuu'r konden de vliegtuigen hun taak met succes volbrengen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Woonhuizen verwoest te Berlijn. BERLIJN, 10 Mei. (D.N.B.) Vijandelijke vluchten waren in den nacht van 9 op 10 Mei 'ge richt. op Noord-, West- en Zuidwest-Duitschland. De aanvallen golden in hoofdzaak Zuidwest-Duitsch land, waar verscheidene vliegtuigen een groote stad met brisant- en brandbommen bestookten. Over de veroorzaakte schade zijn nog geen defini tieve berichten beschikbaar. Wel kan als zeker worden aangenomen dat er verliezen onder de bur gerbevolking ontstaan zijn. Van de tot Noord-- Duitschland doordringende vliegtuigen bereikten eenigen ook de rijkshoofdstad. Hier werden bom men geworpen op een dichtbevolkte woonwijk. Er ontstond geen militaire schade. Wel werden woon huizen verwoest en werden verscheidene burgers gedood en gewond. PROF. KORTE WEG 60 JAAR LID DER ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Heden is het zestig jaar geleden dat prof. dr. D. J. Korteweg benoemd werd tot lid van de Nederlandsche Academie van Wetenschap pen. Prof. Korteweg is oud-hoogleeraar wiskunde aan de universiteit van Amsterdam. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 10 OP 11 MEI 1941 van 21.19 tot 5.52 Maan op 11 Mei onder5.22 Maan op 11 Mei op 21.44 (V.M). VAN 11 OP 12 MEI 1941 van 21.21 tot 5.51 Maan op 12 Mei onder 7.04 Maan op 12 Mei op 22.57 De eerste cultuur in den Noord-Oostpolder. Een landbouwer uit Blokzijl is er toe overgedaan een strook grond van den Noord-Oostpolder, welke op sommige plaatsen aan de Overiiselschc kust drooggevallen is, in cultuur te brengen. Het is een stuk grond, dat tot ongeveer 300 meter in den polder doorloopt. De landbouwer is met zijn dochter en een knecht druk aan den arbeid getogen. (foto Pax-Holland) Bonaanwijzing sla-olie. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. De secretaris-gene raal van het departement van landbouw en vissche- rij maakt het volgende bekend. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zal wederom sla-olie op een der bonnen van de boter- en vetkaart verkrijg baar worden gesteld. De bon, welke recht geeft op slaolie is bon „17" van de boter- en vetkaart, welke geldig zal zijn van Maandag 26 Mei tot en met. Woensdag 11 Juni a.s. Op bon „17" van de boterkaart zal in boven genoemd tijdvak 250 gram boter of 200 gram sla olie of raapolie verkrijgbaar zijn en op bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of 250 gram mar garine of 200 gram slaolie of raapolie. I n verband met de bevoorrading van de winke liers dient men de bonnen, waarop men slaolie of margarine wenscht te betrekken, reeds van te voren bij de winkeliers in te leveren. Degenen, die op bon „17" van de boterkaart slaolie of raapolie of op bon „17" van de vetkaart slaolie, raapolie of margarine wensehen te betrek ken, dienen deze bonnen in het tijdvak van Maan dag 12 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei bij de winkeliers in te leveren, die hiervan een eenvoudige administratie dienen bij te houden en desgewenseht een ontvangstbewijs aan den klant behooren af te geven. Wanneer- men verzuimd heeft voor 17 Mei de bonnen bij de winkeliers in te leveren, kan hierop i.n de' geldigheidsperiode van 26 Mei tot en met 11 Juni uitsluitend boter worden gekocht, echter zonder dat daarbij op de bonnen van de vetkaart reductie wordt verleend. In verband met het feit dat het rantsoen slaolie of raapolie 200 gram bedraagt en de inhoud van de slaolieflesschen in het algemeen geen veelvoud van 200 gram vormt, zullen de winkeliers dë hoe veelheid, waarop hun klanten tegen inlevering van een of meer bonnen recht kunnen doen gelden, als regel niet in haar geheel in fabrieksverpakking kunnen afleveren. Zij zullen dus in dat geval de per heele of halve flesch afgeleverde hoeveelheid buiten de fabrieksverpakking om dienen aan te vullen. Wie b.v. vier bonnen heeft ingeleverd en daarvoor een heele flesch slaolie met een inhoud van 720 gram heeft ontvangen, zal, daar de inge leverde bonnen recht geven op 4 x 200 is 800 gram, nog 80 gram slaolie apart kunnen ontvangen. In een publicatie zijn de voorschriften voor het inleveren van de bonnen door detaillisten bekend gemaakt. Prijsaanduidingsbesluit afgekondigd 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. In de Staatscou rant is het nieuwe prijsaanduidingsbesluit gepu bliceerd. Zooals reeds werd' medegedeeld, is hier in de bepaling opgenomen, dat bepaalde groepen van artikelen in etalages en uit winkelvoorraad zullen moeten zijn geprijsd. Deze bepaling geldt voorloopig alleen voor voedings- en genotmidde len, textielwaren en lederwaren. De gemachtigde voor de prijzen zal de plicht van prijsaanduiding ook tot andere groepen kunnen uitbreiden. Het besluit treedt 14 dagen na de afkondiging in werking, dit is dus 24 Mei a.s. Art. 8 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 waarin reeds in het algemeen het prijzen van artikelen was voorgeschreven, treedt op dien dag buiten wer king. MOEDERDAG. Nog even wachten, dan is de taart voor moeder klaar. (Foto De Haas}. Vrijdagmorgen is mr, M. Slingenberg, notaris en advocaat te Haarlem en Gedeputeerde van de pro vincie Noordholland, plotseling overleden. Den vorigen dag voelde "hij zich nog wel en opgewekt; 's nachts trof hem een plotselinge hevige onge steldheid die snel verergerde, waarna hij binnen weinige uren den geest gaf. Hij bereikte den leef tijd van 59 jaar. In den kring van het dagelijksch bestuur der provincie Noordholland is dit het derde plotselinge sterfgeval in een half jaar tijds; ook de Commissaris der provincie Dr. A. baron Röell en het lid van Gedeputeerde Staten mr. J. B. Bomans werden midden in hun arbeid door den Dood over vallen. Aan de talrijke bijzondere data in de langdurige loopbaan van mr. Slingenberg als stedelijk, pro vinciaal en Nederlandsch bewindsman wordt in een overzicht in dit nummer herinnerd. Als Haarlemsch wethouder en als Gedepu teerde van Noordholland heeft hij gedurende vele jaren een belangrijke rol gespeeld; zijn tweejarig ministerschap van Sociale Zaken (in het derde kabinet-Colijn; 19351937) kenmerkte zich door wijzigingen in de Ongevallenwet, door de aan-ne- min van de Warenwet en door verschellende nieuwe maatregelen op het gebied van de arbeidsverdee- ling, de steunregeling en de Ziektewet. In de periode 19201935 had hij zonder onderbreking zitting in de Eerste Kamer. In Haarlem, waar deze te Beerta geboren zeer kenmerkende Groninger zich als jong advocaat ge vestigd had werd hij reeds op 29-jarigen leeftijd lid van den gemeenteraad en als 32-jarige lid van Provinciale Staten. Dat was het begin van een po litieke loopbaan die .dertig jaar zou duren ei waarin hij behalve zijn Haagsche bewindsfuncties bij afwisseling vrijwel onafgebroken hetzij als wet houder van Haarlem, hetzij als Gedeputeerde van Provinciale Staten optrad. In al zijn functies toonde hij zich een man van groote werkkracht en vaak van sterk persoonlijk initiatief. Hij bezat een scherp verstand en wist de zaken helder en over zichtelijk te formuleeren, ofschoon hij de gaven van den geboren redenaar miste; een zekere stroef heid deed zich ook in zijn spreektrant gelden. Als wethouder van Haarlem beheerde hij aanvanke lijk Openbare Werken en reeds in het Haarlem- sche gemeentebestuur werkte hij jaren lang met mr. Bomans samen. Later was hij wethouder van Financiën en van de Bedrijven en vooral in dien tijd deed hij zich sterk gelden in het gemeente bestuur. Het was door zijn toedoen dat Haarlem, nadat in 1929 de economische wereldcrisis was in getreden en in 1931 voor het eerst krachtig in ons land tot uiting kwam, tot drastische bezuinigingen overging, als eerste onder de groote gemeenten des lands die daartoe besloten. Ook het beleid der groote gemeentebedrijven werd sterk door hem be ïnvloed. Als Gedeputeerde bleek zijn werkzaamheid even eens in hoofdzaak in financieele en bedrijfs-aan- gelegenheden. In het eerste opzicht zal men zich zijn toezicht op het financieele beleid der gemeen ten herinneren, in het laatste de reorganisatie van het Kennemer Electriciteits Bedrijf, zijn later voor zitterschap van het Provinciaal Electriseh bedrijf en zijn initiatieven inzake het waterleidingbedrijf. De arbeid van mr. Slingenberg kwam inderdaad grootendeels tot uiting op financieel en ander za kelijk terrein. Lang niet altijd hebben wij in den loop der jaren instemming met zijn gemeentelijk beleid kunnen toonen. Zijn bijzondere persoonlijke bekwaamheden en werkkracht zijn ook in dit blad evenwel bij her haling erkend. Met mr. Slingenberg is een man heengegaan die gedurende langen jaren in het bestuur van onze stad en provincie een groot aandeel heeft genomen. Aanvankelijk een bekend advocaat, legde hij zich na zijn benoeming tot notaris in 1924 in zijn parti culieren werkkring in hoofdzaak op het notariaat toe; deze werkzaamheid werd gedurende twee jaar door zijn ministerschap onderbroken waarna hy haar in 1937 hervatte en bleef vervullen tot zijn heengaan. Hij was in zijn beroep gedurende langen tijd geassocieerd met notaris Van Munster van Heuven, die nu bijna een jaar geleden eveneens na zeer korte ongesteldheid overleed en in wiens plaats onlangs de heer J. de Reede, candidaat- notaris op dit kantoor, tot notaris werd benoemd. Mr. Slingenberg heeft altijd den indruk gemaakt een man van zeer robuste gezondheid te zijn; slechts zijn naaste omgeving wist dat hij zich de laatste jaren in acht moest nemen en te groote in spanning vermeed. Dit heengaan is voor ieder vol komen onverwacht gekomen en heeft veel indruk gemaakt op de zeer velen die hem kenden. R. P. De verjaardag van Mussert. 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. - De le'der der na- tionaal-socialistische beweging, wetende dat de dagen van thans voor velen treurdagen zijn, heeft uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven, dat morgen, op den dag zijner verjaring, niet door de leden der N.S.B. zal worden gevlagd. Voor den productieslag zijn medewerkers noodig. Als men ziet hoe vele stukken land gescheurd worden, hoe zelfs overal de bloemen uit de tuinen verdwijnen om plaats te maken voor aardappel planten, hoe in de bebouwde kommen vele stuk ken land, waarop huizen zouden moeten worden gebouwd, nu worden benut voor den teelt van ve lerlei gewassen, dan kan men slechts met dank baarheid constateeren, dat er allerwege in ons land bereidheid is aan den productieslag 1941 mede te werken. Deze slag wordt momenteel op het heele continent van Europa gevoerd. De Zwitsersche cor respondent van het Alg. Handelsblad meldde dezer dagen b.v., dat ook de Alpenbewoners alle krach ten aanwenden om de bodemproductie van hun land op te voeren. Hiervoor worden stukken park, tuinen, voetbalvelden en weilanden opgeofferd. En zelfs in de hoog gelegen bergdorpen heeft het volk vastberaden den arbeid der bodemcultuur aange vat. Met blijdschap wordt in dezen tijd in Zwit serland meegedeeld, dat 50.000 H.A. meer grond voor den landbouw zijn gereed gemaakt dan in 1940. Voor deze blijdschap is reden. Want het land is, evenals het gansche vasteland van Europa, voor zijn voedselvoorziening aangewezen op wat eigen bodem voortbrengt. En overal waar dat het geval is moet men met vreugde vernemen dat aan den oproep tot verhooging van de landbouwproductie gehoor wordt gegeven. Slechts door arbeid van leden van het eigen volk- zal een volk zich de mid delen kunnen verwerven noodig voor het voeden van de leden der volksgemeenschap. De productieslag kent slechts één doel: zooveel mogelijk uit den bodem halen. De slag wordt voor ons heele volk gestreden. De agrarische productiviteit in ons land is enorm hoog. In de jaren 18811890 was de gemiddelde tarwe-opbrengst 23.4 hectoliter per hectare. In de periode 19281937 38.5 hectoliter. De opbrengst van aardappelen verdubbelde in dienzelfden tijd ongeveer van 153 hectoliter tot 295 hectoliter per H.A. Dit zijn hooge cijfers en men kan gerust zeggen, dat hier overwinningen op de natuur zijn behaald, want het zijn werkelijke zegepralen. Er is ontzaglijk hard voor gestreden en landarbeider, boer en geleerde hebben er volkomen voor moe ten samenwerken om ze te verwezenlijken. Nu, in dit tijdsgewricht, mag men hopen, dat het den boer, óndanks het misschien ontbreken van enkele den teelt sterk bevorderende factoren, mag gelukken uit zijn land minstens zooveel te halen als vroeger. De grootst mogelijke energie moet worden in gezet, doch niet alleen door den boer. Er zijn zeer vele anderen die hem kunnen helpen. Slechts door die hulp zal het gelukken den slag tot een goed einde te brengen. Meeloopers en meepraters heeft de Nederlandsche landbouw niet noodig. hij kan ze thans nog beter missen dan ooit: mede werkers vraagt, en eïscht hij. Op den laatsten man en den laatsten vierkanten meter grond, op de meest intensieve manier van werken komt het nu aan. Geen korreltje en geen knol mag verloren gaan, geen hoekje onbenut blij ven, alle lichamelijke en geestelijke krachten moe ten worden ingezet om den Nederlandschen bodem tot zoo hoog mogelijke productie op te voeren. Ten bate van het geheelc Nederlandsche volk. Kosten van foto's voor identiteits* en persoonsbewijzen. Gemeente moet voor sommigen deze kosten geheel of gedeeltelijk dragen. 's-GRAVENHAGE. 9 Mei. De secretaris-gene raal van het departement van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de kosten van de foto's van identiteitsbewijzen indien zij niet of bezwaar lijk door de belanghebbenden kunnen worden ge dragen zulks ter beoordeeling door den bur gemeester geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeente worden genomen, waar het bewijs is of zal worden uitgereikt. Eenzelfde bepaling is getroffen ten aanzien van de persoonsbewijzen, indien deze kosteloos worden uitgereikt. Indien een persoon in het centrale bevolkingsregister is opgenomen, komen deze kosten geheel of gedeel telijk ten laste van het rijk. De prijzen voor gevogelte. 's-GRAVENHAGE. 9 Mei. Het rijksbureau .voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het publiek er nogmaals op attent, dat door den secre taris-generaal van het departement voor Land bouw en Visscherij d.d. 20 December 1940 in het prijzenbesluit 1940 „gevogelte" werd bepaald, dat het te koop aanbieden, verhandelen en afleveren van gevogelte aan consumenten, respectievelijk het afnemen van gevogelte door consumenten slechts geoorloofd is tegen prijzen, die niet hooger liggen den f 1.50 per K.G. geslacht gewicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaan: kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen. Voorts is bepaald, dat een ieder, die gevogelte aan consu menten verhandelt en aflevert, verplicht is op een duidelijk zichtbare plaats in zijn winkel een prijs lijst aan te brengen, waarop de prijzen, waarte gen hij gevogelte verhandelt, vermeld staan. (A.NP.) - De Belgische en Noorsche gezant schappen te Moskou. Niet langer erkend door de Sovjetregeering. MOSKOU, 9 Mei. Het Sovjet-Russische ministerie van buitenlandsche zaken heeft de nog in Moskou aanwezige gezantschappen van België en Noorwegen doen weten dat het niet langer hun status kan erkennen, aangezien deze landen „hun souvereinlteit hebben verloren". Een gelijkluidende nota is aan het Joego-Sla- vische gezantschap gericht, zoodat ook dit niet meer door de Sovjet-Unie als de vertegenwoor diging van een souvereinen staat wordt erkend, f United Press.) Hulp aan slachtoffers van bominslagen te 's-Gravenliage. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Afgezien van an dere hulp heeft de Rijkscommissaris een bedrag Vsr^'Vbcar voor hen die sobs de hehben door de bom'nc-bee" 'n den Haag aan het Westeinde op 2 Maart 1941 Gisteren heeft de gemachtigde voor Zuid-Holland van den Rijks commissaris, in tegenwoordigheid van den waar nemend burgemeester, met een hartelijke toe spraak dit bedrag ten stadhuize aan belangheb- KppAAfi uitgeieikL M M.p_i

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1