IJmuider Courant Groote luchtaanval op Londen Duitsche luchtmacht boven Zuid- en Midden-Engeland Iraksch leger bij Habbaniyah op betere stellingen ,6e JAARGANG No. 161 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij' voor ^oUr3nt-Uitgaven en Alaem. Drukkerij N.V., Gr. Houts'raa1 93, Haarlem, Telefoon 10724, Bureau .jmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, 0pgegeven voor dit blad, worden kosteloos epgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredecteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 12 MEI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. J)uitsch weermachtsbericht part Zondag Slachtoffers bij bombardement op Hamburg Branden in de Bocht van de Theems BERLIJN, 11 Mei. (DNB.) Het opperbevel (jer weermacht deelt mede: „Het Britsehe luchtwapen heeft in de laat ste' nachten opnieuw en systematisch woon wijken van Duitsche steden, o.m. ook de rijks hoofdstad. gebombardeerd. Ter vergelding heb ben in den afgeloopen nacht sterke strijdkrach ten van het Duitsche luchtwapen een grooten aanval op Londen uitgevoerd. In opeenvolgen de golven werd de Britsehe hoofdstad bij goed zicht op den grond met brisantbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbom men bestookt. Groote branden in de Bocht van de Theems,: vooral in de Commercial en Mill- walldocks en tusschen Waterloo Bridge en de Victoriadocks gaven de groote effecten te zien. Een vlammenzee ten noordwesten van de Bocht van de Theems was nog op een afstand van 100 km. te zien. Andere formaties gevechtsvliegers vernielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fabriek voor' lichte metalen en motoren. Benevens een tweede bewapeningsfabriek in het Zuiden van het eiland en bestreden met succes haveninstalla- aan de monding van de Theems, in Plymouth aan de zuidoostkust. Boven Engelseh gebied werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Duikbooten hebben bij operaties in het noorden an den Atlantischen Oceaan 29.800 b.r.t. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken ge bracht. Bovendien werd een Britsehe duikbootval door torpedotreffers zwaar beschadigd. In het zeegebied rondom Engeland brachten ge vechtsvliegtuigen een in convooi varend koop vaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken en bescha digden zwaar even andere groote schepen. In Noord-Afrika hebben troepen van het Duitsche Avikaansche corps voor Tobroek drie stukken zwaar luchtafweergeschut buitgemaakt benevens verder oorlogstuig. Overigens bleven de gevechts handelingen in dit gebied beperkt tot wederzijd- sche bedrijvigheid der artillerie. In succesvolle ge vechten bij Solloem werden drie Britsehe pantser wagens vernield. Verscheidene stukken geschut en pantserwagens buitgemaakt en een aantal krijgs gevangenen mee teruggebracht. Bij een aanval op eiland Malta schoten Duitsche jagers gisteren een viermotorig Britsehe vliegboot van het type Sunderland in brand. De vijand heeft in den afge loopen nacht met vrij sterke strijdkrachten hoofd zakelijk de stad Hamburg aangevallen. Door het neerwerpen van brisant- brandbommen ontston den talrijke branden en verwoestingen bijna alleen in woonwijken. De economisch-militaire schade is niet belangrijk. De burgerbevoling leed verliezen aan döoden en gewonden. Eenige vliegtuigen dron gen door tot in de omgeving van de rijkshoofdstad. Nachtjagers schoten acht van de aanvallende Brit sehe vliegtuigen neer." ONOPHOUDELIJKE VLIEGERAANVALLEN OP DE BRITSCHE HOOFDSTAD In aanvulling op het Duitsche weermachtbericht verneemt het DNB nog het volgende: „De kroniek van den luchtooiTog in de afgeloo- m week vertoont een met elkaar in verband staande volgorde van stelselmatige aanvallen van het Engelsche luchtwapen op zuiver woonwijken van Duitsche steden. Daar de Royal Airforce on danks alle waarschuwingen van Duitsche zijde aan haar verwerpelijke methoden vasthoudt, heeft het he luchtwapen in den nacht van 10 op 11 Mei aan Londen een vergeldingsslag toegebracht ïaaraan de Britsehe hoofdstad nog lang zal den. hen. Reeds in de avonduren huilden de alarmsire- in Londen en pas bij het ochtendgloren klonk het signaal, ten teeken dat het gevaar geweken was. Golf op golf Duitscne formaties gevechtsvlie gers vielen onophoudelijk de haven- en industrie wijken van Londen aan, waardoor dit heele ge bied een vuurgloed vertoonde van oplaaiende groote branden. Nog op een afstand van honderd kilometer was na het vertrek van de laatste Duit sche aanvallende machines den vuurgloed van het brandende Londen aan den horizon te zien. De En gelsche hoofdstad heeft in dezen nacht opnieuw er varen dat de Duitsche waarschuwing van een veel vuldige vergelding bittere ernst is. Het Duitsche duikbootwapen heeft aan den Brit- schen toevoer opnieuw een hevigen slag toege bracht. In het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan werden 30.000 b.r.t. vijandelijke handels- scheepsruimte tot zinken gebracht, nadat het weer machtsbericht op 8 Mei meldde dat 30.000 b.r.t. en op 9 Mei 20.000 b.r.t. door Duitsche duikbooten in de Atlantische wateren tot zinken waren gebracht. Deze vijandelijke tonnage, die binnen een tijdsbe stek van drie dagen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht werden opgegeven, komt overeen met 112.000 ton aan gewicht die, uitgedrukt in le vensmiddelen, de rantsoenen omvatten die de ge- heele bevolking van Groot-Brittannië aan brood, boter en vet gedurende acht volle dagen ontvangt. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 11 Mei. (DNB) Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op Engeland in den nacht van Za terdag op Zondag deelt de Britsehe Berichtendienst mede dat het Engelsche ministerie van luchtvaart een officieel communiqué heeft uitgegeven, waarin gesproken wordt van een „zwaren aanval op Lon den" met aanzienlijke schade en een groot aantal slachtoffers. Ook in andere deelen des lands zijn bommen geworpen,- hoofdzakelijk in Zuidoost En geland en Oost Anglia, waar „zekere schade is ont- staan en dooden zijn gevallen." Zaterdagavond laat is bovendien „een plaats in Zuidoost Engeland" door Duitsche vliegtuigen aan gevallen. De Engelsche Berichtendienst vult dit communiqué aan met de mededeeling dat Londen vele uren lang te lijden heeft gehad onder den aan val en dat er talrijke branden zijn ontstaan. Een speciale berichtgever van den Britschen Be richtendienst, die in den nacht van Zaterdag op Zondag den vergeldingsaanval op de Britsehe hoofdstad van een dak af heeft waargenomen, meldt het volgende: „Zoo iets heb ik nog nooit gezien en ik geloof an dere Londenaars ook niet. Dit Inferno dat wij heb ben doorgemaakt is niet te beschrijven. Verder zegt hij dat de geheele reusachtige stad die zich uitstrekt over een- geweldig groot gebied letter- lijk daghelder verlicht was door den vuurgloed van de vele vuurhaarden in het voornaamste aanvals- gebied. De blusschingswerkzaamheden werden bij zonder bemoeilijkt, door het feit dat een heelen tijd lang alleen brisantbommen werden neergeworpen, waardoor de brandweerlieden bij hun werk werden gehinderd." Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 12 OP 13 MEI 1941 van 21.22 tot 5.49 Maan op 13 Mei onder 7.58 Maan op 13 Mei op 0 02 De vacature in de Prov. Staten. Als opvolger van wijlen mr. M. Slingenberg als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland komt in aanmerking de heer KL de Vries te Amsterdam. De heer De Vries zal evenwel, naar hij ons mede deelde, een benoeming niet kunnen aanvaarden. Hierdoor komt de benoeming aan de orde van den heer E. Bennink Bolt, notaris te Amsterdam, die op de lijst op den heer De Vries volgt. De heer Bennink Bolt heeft evenwel nog niet kunnen be sluiten, of hij zitting zal nemen. Slechts uiterst langzaam komt de Betuwe in °'°ei. De pruimeboomen en vroege kersen ver tonen bloesem, doch van een massale kleuren- Pfacht kan in verband met het gure weer der afgeloopen dagen geen sprake zijn. (Foto Pax Holland) Kasaardappelen ook op de bon. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. De secretaris- generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende met betrek tot de distributie van kasaardappelen be kend. Aangezien is gebleken, dat, in eenige gemeen ten kas aardappelen zonder bon worden ver kocht, wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle voor consumptie geschikte aardappelen onder de bepalingen van de aardappelendistri butie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechts tegen afgifte van de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen worden verkocht. TURFSTEKEN. De dikke over het land gespreide vakkundige hand verdeeld. veenlaag wordt met (Foto Pax Holland) Het prijzen van goederen en diensten Besluit treedt 24 Mei in werking '-GRAVENHAGE, 10 Mei. Het heden ver schenen Verordeningenblad bevat het besluit over het prijzen van goederen en diensten. In dit besluit wordt bepaald, dat een^.ieder die r.ls kleinhandelaar of in een andere hoedanigheid in den kleinhandel voedings en genotmiddelen, textielwaren of lederwaren ten verkoop aanbiedt verplicht is deze waren te prijzen. Het prijzen dient te geschieden onder vermelding van de kwaliteitsaanduiding en de verkoop-eenheid, zooals deze in den handel gebruikelijk zijn. De gemachtigde voor de prijzen kan de ver plichting tot vermelding der prijzen tot den ver koop van andere roerende goederen, tot het ver huren van roerende goederen, alsmede tot het verrichten van diensten, uitbreiden. Het prijzen moet op duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden. Bij waren, welke in étalages, uitstalkasten, binnen of buiten den winkel, op verkoopstands of anderszins zichtbaar uitgestald worden, door het aanbrengen van prijskaartjes; bij waren, welke voor onmiddëllijken verkoop gereed ge houden worden, doch niet zichtbaar uitgestald zijn, hetzij door de goederen of hun verpakkin gen of de voorwerpen, waarin zij worden be waard van een desbetreffend opschrift of an prijskaartjes te voorzien, hetzij door prijslijsten op te hangen of ter inzage neer te leggen: bij waren, welke door middel van monsterverzame- lingen worden aangeboden, hetzij door op elk monster een prijskaartje aan te brengen, het zij door aan elke monsterverzameling prijsopga ve der opgenomen monsters te hechten. Indien behalve de verlangde prijzen nog toe slagen of andere kosten in rekening worden ge bracht, dient dit bij de prijzen te worden ver meld. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op openbare verkoopingen van roe rende goederen. Dit besluit treedt 24 Mei in werking... Tegelijkertijd treden artikelen 8 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 en an dere voorschriften inzake prijsvermelding buiten werking. Honderden toestellen in den aanval BERLIJN, 12 Mei "(D.N.B.) Naar het D.N.B. vernemt heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van 11 op 12 Mei met eenige honderden gevechtsvliegtuigen belangrijke mi litaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Talrijke vliegvelden werden met brisant- en brandbommen bestookt. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde beman ningen moet een goede uitwerking van de Duitsche aanvallen verwacht worden. Herhaal delijk werden treffers op hangars, kwartier ruimten en benzine-opslagplaatsen waargeno men, alsook talrijke branden. Beide partijen lijden ernstige verliezen BEIROET, 12 Mei. (D.N.B.) Het Iraksche le- gerbericht van gisteravond luidt: „Het Westelijke leger heeft niets van beteekenis te melden. Het. Zuidelijke leger maakt bekend dat op 10 Mei een Engelseh vliegtuig neergeschoten en een ander beschadigd werd Onze luchtmacht heeft verken ningsvluchten ondernomen. Het vijandelijke lucht wapen heeft op 10 Mei Roetba met bommen be stookt". Zaterdag meldde het Iraksche opperbevel: „Onophoudelijke hevige luchtbombardementen door den vijand hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habbaniyah belegeren, genoodzaakt zich op betere stellingen terug te trekken. Op 7 Mei hebben bij Habbaniyah felle gevechten gewoed, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Iraksche artillerie beschoot met succes de Engelsche stel lingen, doch ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. In den nacht van 5 op 6 Mei bombardeerden Irak sche luchtstrijdkrachten met succes Engelsche mu- nitiedépöts. In aansluiting op een hevig bombarde ment werd een Erigelsch toestel op de vlucht ge dreven en werd een andere machine genoodzaakt, te Akarjoelak een noodlanding te maken. De Irak sche vliegtuigen keerden alle op hun basis terug. Engelsche luchtstrijdkrachten bestookten op 6 Mei de militaire luchthaven en het station van Washash met bommen, doch richtten slechts, geringe schade aan. Een vijandelijk transportvliegtuig werd buit gemaakt. De inzittenden, bestaande uit een kapitein, een sergeant-majoor, drie onderofficieren en elf manschappen, werden gevangen genomen. Tus schen Bagdad en Masjiahida werd een Engelsche bommenwerper gedwongen tot een noodlanding. De uit vier personen bestaande bemanning werd gevangen genomen. Naar uit Bagdad verluidt heeft de Iraksche regeering den petroleumtoevoer naar Haifa thans volkomen afgesloten". Druk bezoek aan de bollenvelden. Overvolle trams en onafzienbare file van fietsers. Dank zij het prachtige lenteweer alleen de sterke wind was nog hinderlijk hebben Zondag nog eens een echt-ouderwetschen bollen- dag mogen beleven.Weliswaar waren de bloeiende de narcissen en hyacinten niet zoo overweldi gend meer in aantal, maar daarvoor werd men ruimschoots vergoed door den aanblik van schitterende tulpen van onderscheidene kleu ren. die op een groot aantal velden nu in vollen bloei staan. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de bloemenliefhebbers te Haarlem en Amsterdam niet thuis bleven. Bij duizenden en nog eens duizenden trokken zij per fiets en ook heel ve len per tandem naar de bollenvelden. En het weer precies hetzelfde beeld van den vorigen Zondag: van Amsterdam en Haarlem naar het Zuiden ging het heerlijk voor den wind, zoodat onder het meerendeels jeugdige volkje een uitge laten stemming heerschte. Maar toen ze in den namiddag de terugreis moesten aanvaarden, hadden ze deerlijk met den kouden Noordenwind te kampen. Zij die per tram gingen waren nog het ver standigst, want die hadden geen last van den wind. En dit aantal is buitengewoon groot weest. De directie van de N.Z.H.T..had voor een groote hoeveelheid materiaal gezorgd en ook wa ren vele extra diensten ingeschakeld. Toch waren alle wagens boordevol. Op vele wagens stonden de passagiers zelfs op de treeplanken. De tweede bollen-Zondag was voor velen een welkom buitenkansje, niet in het minst voor de bloemenverkoopers, die niet eens veel moeite hadden om hun veelkleurige slingers te ver- koopen. De grootste drukte heerscht natuurlijk in Hil- legom: van den uitzichttoren en van de gezellige trekschuit werd weer een druk gebruik ge maakt. Ook de eigenaren van de café's maakten goede zaken, zoodat overal tevredenheid kon gecon stateerd worden. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der provincie Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, heeft bekend gemaakt, dat de tegen Dinsdag 13 dezer uitgeschreven vergadering van de Provinciale Staten niet doorgaat. Mr. B. J. Besier ambtenaar van het O. M. Benoemd is tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten in het Arrondis sement Haarlem de heer Mr. B. J. Besier, thans ambtenaar bij het O.M. bij de Kantongerechten het Arrondissement Middelburg. De heer Besier, die in 1905 te Amsterdam werd geboren, ontving zijn opleiding te 's Gravenhage promoveerde in 1930 aan de Universiteit te Utrecht. Nadat hij als waarnemend ambtenaar bij de Kan tongerechten te 's Gravenhage werkzaam was ge weest ging hij 14 November 1934 naar Middelburg, waar hij behalve als Ambtenaar van het O. bij het Kantongerecht ook meermalen fungeerde als Substituut-officier bij de Arr. Rechtbank aldaar. Mr. Besier staat bekend als een jurist van groote rechtskennis die intusschen steeds blijk geeft, zich rekenschap te geven van de omstandigheden van de verdachten. Buiten zijn ambtelijk werk interesseert hij zich voor het verkeersvraagstuk. Van de oprichting der Vereenïging voor Veilig Verkeer af heeft hij zit ting in het bestuur, den laatsten tijd als voorzit ter. PROF. DR. D. J. KORTEWEG. Op 93-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden prof. D. J. Korteweg, oudhooeleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. Diederik Johannes Korteweg werd 31 Maart 1848 te 's Hertogenbosch geboren. In 1865 werd hij student aan de Polytechnische School te Delft. Doch hij liet al spoedig de studie voor ingenieur varen en begon zich speciaal toe te leggen op wiskunde en mechanica. Hij verwierf zich een acte M.O. en werd leeraar te Breda. Inmiddels deed hij in 1876 ad- missie-examen voor de Universiteit, in 1877 zijn candidaats-examen in de wis-/en natuurkunde te Utrecht en op 12 Juli 1878 promoveerde hij te Amsterdam op eèn proefschrift: „Over de voort- plantingssnelheid van golven in elastische buizen" In 1881 volgde zijn benoeming-tot hoogleeraar te Amsterdam in de analytische meetkunde, wiskunde sterrekunde, mechanica en waarschijnlijkheidsbe rekening.. Gedurende den cursus 1893'94 was hij rector-magnificus. In 1918 heeft professor Korteweg in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zijn pro fessoraat neergelegd. BEVERWIJK Goed werk van de Kennemers. Verdiende 41 nederlaag van Hercules. De Kennemers hebben wel op zeer afdoende wijze revanche genomen voor de smadelijke 60 nederlaag die den uitwedstrijd tegen Hercules hebben geleden. Tn den beginne zag het er echter niet naar uit dat de roodzwarten de overwinning zouden behalen, want zij speelden toen zeer nerveus en het plaatsen liet veel te wenschen over. De achterhoede was er echter goed in en vooral doelman Van Urk ontnam door zijn tijdig ingrijpen het Utrechtsche aanvalsquintet enkele goede scorings kansen. De halflinie v. d. PuttenSteeman—Horeman speelde toen zeer teruggetrokken en had veel moeite het spel te verplaatsen. Van de binnenspelers van Luin en Himpers werd toen ook veel gevergd om het verband met de voorhoede in stand te houden. Het laatste kwartier gingen deze spelers naar voren en poogde midvoor Groot als eenige verbindingsspeler dit contact tot stand te bren gen, welk experiment echter geen succes was. Van do vleugelspelers was Bleeker de beste, doch hij dient zijn voorzetten niet te hard te plaatsen. Hij was degene, die de meeste schoten loste, waarvan er een een doelpunt opleverde. Verbeek op den rechtervleugel moet nog wat aggressiever worden, waardoor hij voor zijn nevenspelera en zichzelf meer kansen zal kunnen scheppen. Direct na den aftrap blijken de Kennemers veel last van zenuwen te hebben en Hercules opereert voortdurend in het doelgebied van de roodzwarten, doch de voorhoed® der gasten heeft teveel lijd noodig om tot schieten te ko men. Eenmaal lost hun midvoor Cox een zeer harden schuiver die door doelman van Urk goed wordt gestopt. Bij een aanval van de Kennemers schiet Bleeker op doel en keeper Klinkenberg slaat het leer corner. Deze wordt door Bleeker goed voorgezet en door Groot ingekopt (1—0). Dit doelpunt brengt eenige rust in het elftal der thuisplub en de ploegen wegen beter tegen elkaar op. De thuisclub krijgt iets betere scoringskansen, dach door talmen gaan deze verloren Even voor halftime veroorzaakt Balder ge heel onnoodig hands op den rand van Het strafschopge bied. Cox plaatst zich achter den bal en onhoudbaar ver dwijnt het leer in het net 1—1. Met dezen stand komt do rust. Na de rust hebben de Kennemers het voordeel van den wind en de halflinie wijdt nu meer aandacht aan hun offensieve taak. Bleeker schiet een hard schot tegen den paal. de bal ketst het veld weer In en wordt weggewerkt. Dan ontvangt van Luin In buitenspelpositie den bal en met een schuiver brengt hij den stand op 2—1. Enkele seconden daarna ls het midvoor Groot, die van flinken afstand een hoog schot op het doel van keeper Klinken berg lost dat via diens handen in het net verdwijnt (3-1). Hercules dat zich geheel tn de verdediging ziet gedron gen poogt met uitvallen den achterstand te verkleinen, doch zij brengt het meestentijds niet verder dan Balder en Rijnders. Een voovzet van Verbeek, wordt door van Luin handig doorgespeeld naar den vrijstaanden Bleeker, die deze fraaie kans niet onbenut laat (4—1). De rood zwarten vinden het dan blijkbaar genoeg en ook bij Her cules ls de fut er uit. Het einde komt met een verdiend® overwinning voor de thuisclub. Groote nederlaag voor Beverwijk. ZandvoortBeverwijk (61 De roodwltten zijn na den wedstrijd tegen Kinheim den verkeerden weg opgegaan. Ook nu moesten zij weer met 61 van Zandvoort ver liezen. Met een sterk gewijzigd elftal bond Be verwijk den strijd aan, maar veel bevrediging schonk de nieuwe samenstelling niet. In de eerste helft speelde Maenhout tegen den sterken wind in, waardoor Zandvoort al gauw 'n veldmeerderheid kon krijgen. Het duurde echter nog ruim een half uur eer de rechtsbinnen aan de thuisclub de leiding kon geven (10). Het kurkdroge veld en den harden wind maak te balcontrole zeer moeilijk. Een strafschop werd keurig door Van Roon gestopt. Uit een corner verhoogde Zandvoort nog voor de rust den voor sprong tot 2—0. In de tweede helft bracht de linksbuiten in enkele minuten den stand op 40 In deze pe riode was de thuisclub buitengewoon productief, want hoewel Beverwijk zich hardnekkig ver weerde verhoogde Zandvoort zelfs den voor sprong tot 60. Beverwijk zette eveneens vele aanvallen op, maar de jonge garde kon het tegen de gerouti neerde tegenstanders niet bolwerken. Tegen het einde kon echter met ver.eende krachten de eer gered worden. Einde 61. Beverwijk miste G. en A. de Ruiter. G. Grapen- daal, Steenvoorde en Teeling. Zij werden ver vangen door H. en A. van Lint, Th. Kuyer, Ben nink en Kuil. HET BUITEN OMLOOP STELLEN EN HET INNEMEN VAN RIJKSCREDIET- KASMUNTEN. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Het nieuwe ver ordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het buiten omloop stellen en het innemen van rijkscredietkasmunten. In deze ver ordening wordt bepaald, dat de rijkskredietkas- munten van 10 en 5 Reichspfennig na afloop van 15 Mei 1941 haar hoedanigheid van ^vettig betaal middel in het bezette Nederlandsche gebied, ver liezen. Deze munten worden ingevorderd om uit den omloop te worden genomen. De munten wor den door de „Reichskreditkasse" te Amsterdam alsmede door de Nederlandsche Bank te Amsterdam en door haar bijkantoren, nog tot en met 31 Me1 1941 in betaling aangenomen of ingewisseld. Na 3 Mei 1941 kunnen de munten niet meer worden in gewisseld. De uit den omloop genomen rijkscredietkas munten zijn na afloop van 31 Mei 1941 ongeldig. Voor ongeldig geworden x'ijkscredietkasmunten wordt geen vergoeding gegeven. Deze verordening treedt heden in werking. VELSEN Wandelen in de bosschen langs den Drieliuizerkerkweg. Eigenaar overweegt sluiting wegens vernieling van jonge boomen en planten. Uit goede bron vernemen wij, dat de eigenaar van de gronden langs den Driehuizerkerkweg (nabij Schoonenberg) ernstig overweegt, de ter reinen niet langer voor het publiek open te stel len. Dit vindt zijn oorzaak daarin, dat het publiek jonge boomen en planten vernielt en overal tn de bosschen papier enz. deponeert. Nu Velserbeek gesloten is. zijn deze terreinen voor vele moeders met kinderen een uitkomst, zooals het dit trouwens reeds sinds jaren geweest is. Het zou dan ook ten zeerste te betreuren zijn, indien tot sluiting moest worden overgegaan. Het ware zeer gewenscht, dat het publiek een handje meehielp, het jonge hout en de beplan ting tegen de vernielzicht der jeugd in bescher ming te nemen. Laten de ouderen er voor zorgen, dat de kinderen meer eerbied toonen jegens de levende natuur en tevens zelf het voorbeeld geven, door geen „schillen en doozen" achter te laten. Laat men van de weintee boscheron^en die in onze omgevtne nop -oor het nohlW ^no-ncteld rijn geen vuilnisbelt maken! Laat ons, vooral nu de heerlijke lentedagen komen, hopen, dat de eigenaar er niet toe over gaat, de terreinen te sluiten. Ouders, helpt een handje mee om het jonge groen, dat juist nu zoo mooi begint te worden, tegen baldadigheid te beschermen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1